Справа № 138/323/20
Провадження № 22-ц/801/781/2021
Категорія: 23
Головуючий у суді 1-ї інстанції Холодова Т. Ю.
Доповідач:Рибчинський В. П.
УХВАЛА
23 березня 2021 рокуСправа № 138/323/20м. Вінниця
Вінницький апеляційний суд в складі колегії суддів судової палати
у цивільних справах:
судді -доповідача: Рибчинського В.П.,
суддів: Голоти Л.О., Денишенко Т.О.,
вирішуючи питання про відкриття апеляційного провадження за апеляційною скаргою представника ОСОБА_1 - адвоката Королюк Оксани Вікторівни на рішення Могилів-Подільського міськрайонного суду Вінницької області від 10 листопада 2020 року та ухвалу Могилів-Подільського міськрайонного суду Вінницької області про відмову у зупиненні провадження від 10 листопада 2020 року у цивільній справі за позовом Приватного сільськогосподарського підприємства Деметра плюс до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про визнання недійсним договору оренди землі та скасування державної реєстрації ,
в с т а н о в и в:
До Вінницького апеляційного суду надійшла апеляційна скарга представника ОСОБА_1 - адвоката Королюк Оксани Вікторівни на рішення Могилів-Подільського міськрайонного суду Вінницької області від 10 листопада 2020 року та ухвалу Могилів-Подільського міськрайонного суду Вінницької області про відмову у зупиненні провадження від 10 листопада 2020 року у цивільній справі за позовом Приватного сільськогосподарського підприємства Деметра плюс до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про визнання недійсним договору оренди землі та скасування державної реєстрації .
Не погоджуючись з рішення Могилів-Подільського міськрайонного суду Вінницької області від 10 листопада 2020 року та ухвалою Могилів-Подільського міськрайонного суду Вінницької області від 10 листопада 2020 року, представник ОСОБА_1 - адвокат Королюк О.В. 01 березня 2021 року подала апеляційну скаргу, з пропуском процесуального строку на апеляційне оскарження.
Згідно ч. 1 ст. 354 ЦПК України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Частиною другою ст. 354 ЦПК України передбачено, що учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Ухвалою Вінницького апеляційного суду від 05 березня 2021 року апеляційна скарга представника ОСОБА_1 - адвоката Королюк Оксани Вікторівни була залишена без руху. Апелянту було надано десятиденний строк з дня отримання копії даної ухвали для виправлення вказаних недоліків, а саме зазначити інші поважні причини пропуску строку на апеляційне оскарження та сплатити судовий збір .
На виконання зазначених вимог ухвали Вінницького апеляційного суду від 05 березня 2021 року представником ОСОБА_1 - адвокатом Королюк О.В. надано квитанцію про сплату судового збору у розмірі 1261,20 грн та надано довідку на підтвердження факту хвороби позивачки.
Так, згідно з п. 4 ч. 1 ст. 358 ЦПК України , суд апеляційної інстанції відмовляє у відкритті апеляційного провадження у справі, якщо скаржником у строк визначений судом, не подано заяву про поновлення строку на апеляційне оскарження або наведені підстави для поновлення строку на апеляційне оскарження визнані судом неповажними.
У відповідності до п. 1 ст. 6 Європейської Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, ратифікованої Україною, Законом України № 475/97-ВР від 17 липня 1997 року , яка відповідно до ст. 9 Конституції України є частиною національного законодавства України, кожна людина при визначенні її громадянських прав та обов`язків має право на справедливий розгляд справи незалежним та безстороннім судом.
Важливо, що прецедентна практика Європейського суду з прав людини виходить з того, що реалізуючи пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, кожна держава-учасниця цієї Конвенції має право встановлювати правила судової процедури, в тому числі й процесуальні заборони і обмеження, зміст яких - не допустити перетворення судового процесу у безладний рух.
Враховуючи вищевикладене, підстав для прийняття апеляційної скарги немає, у зв`язку з тим, що причини пропуску строку на оскарження рішення суду першої інстанції є не поважними.
Довідку, надану апеляційному суду на підтвердження факту хвороби ОСОБА_1 , колегія суддів до уваги не бере, оскільки ОСОБА_1 на стаціонарному лікуванні не перебувала, а сам факт наявності хвороби не звільняє особу від дотримання вимог щодо своєчасного оскарження рішення. Інших поважних причин пропуску строку на апеляційне оскарження апелянтом не наведено.
У рішенні від 07 липня 1989 року у справі Юніон Аліментаріа Сандерс С.А. проти Іспанії Європейський суд з прав людини вказав, що заявник зобов`язаний демонструвати готовність брати участь на всіх етапах розгляду, що стосуються безпосередньо його, утримуватися від використання прийомів, які пов`язані із зволіканням у розгляді справи, а також максимально використовувати всі засоби внутрішнього законодавства для прискорення процедури слухання.
У пункті 46 рішення від 29 жовтня 2015 року у справі Устименко проти України (заява № 32053/13) Європейський суд з прав людини констатував, що право на справедливий судовий розгляд, гарантоване п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод , повинно тлумачитися у світлі Преамбули Конвенції, відповідна частина якої проголошує верховенство права спільною спадщиною Високих Договірних Сторін. Одним із основоположних аспектів верховенства права є принцип правової визначеності, який передбачає дотримання принципу res judicata, тобто принципу остаточності рішення, згідно з яким жодна зі сторін не має права домагатися перегляду остаточного і обов`язкового рішення лише з метою повторного слухання справи і постановлення нового рішення. Відхід від цього принципу можливий лише тоді, коли він зумовлений особливими і непереборними обставинами ( Ryabykh v. Russia , заява №52854/99, пункти 51 і 52, ECHR 2003-Х).
Разом з тим, у пункті 47 наведеного рішення Європейський суд з прав людини зазначив, що якщо звичайний строк оскарження поновлюється зі спливом значного періоду часу, таке рішення може порушити принцип правової визначеності.
Статтею 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод (з урахуванням практики її застосування Європейським судом з прав людини) передбачено обов`язок мотивувати судове рішення про поновлення пропущених строків на оскарження. Зокрема, Європейський суд з прав людини спеціально і однозначно висловився стосовно того, що національний суд зобов`язаний мотивувати поновлення строку на оскарження і пересвідчитись, що підстави для поновлення строку виправдовують втручання у принцип res judicata (параграф 47 рішення у справі "Устименко проти України", параграф 41 рішення у справі "Пономарьов проти України").
Європейський суд з прав людини неодноразово вказував на порушення, які допускали українські суди внаслідок необґрунтованості причин втручання у принцип res judicata. Як зазначено вище, окрему увагу ним було приділено випадкам, коли судді поновлювали строк без надання будь-яких додаткових пояснень про "поважні причини".
Безпідставне поновлення строку на оскарження судового рішення, що набрало законної сили, є порушенням вимог статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод .
Таку правову позицію висловив Верховний Суд у своїй постанові від 13 червня 2018 року у справі № 2-24/10 (провадження № 61-7640св18).
За таких обставин, слід дійти висновку про відмову у відкритті апеляційного провадження за вказаною апеляційною скаргою, оскільки причини пропуску строку є неповажними та такими, що не підтверджені відповідними доказами, спростовуються матеріалами справи та порушують принцип res judicata (правової визначеності).
За таких обставин, у відповідності до вимог п. 4 ч. 1 ст. 358 ЦПК України , правові підстави для відкриття апеляційного провадження за апеляційною скаргою представника ОСОБА_1 - адвоката Королюк Оксани Вікторівни на рішення Могилів-Подільського міськрайонного суду Вінницької області від 10 листопада 2020 року та ухвалу Могилів-Подільського міськрайонного суду Вінницької області про відмову у зупиненні провадження від 10 листопада 2020 року у цивільній справі за позовом Приватного сільськогосподарського підприємства Деметра плюс до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про визнання недійсним договору оренди землі та скасування державної реєстрації.
Керуючись п. 4. ч. 1 ст. 358 ЦПК України , -
у х в а л и в:
У відкритті апеляційного провадження за апеляційною скаргою представника ОСОБА_1 - адвоката Королюк Оксани Вікторівни на рішення Могилів-Подільського міськрайонного суду Вінницької області від 10 листопада 2020 року та ухвалу Могилів-Подільського міськрайонного суду Вінницької області про відмову у зупиненні провадження від 10 листопада 2020 року у цивільній справі за позовом Приватного сільськогосподарського підприємства Деметра плюс до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про визнання недійсним договору оренди землі та скасування державної реєстрації - відмовити у зв`язку з пропуском процесуальних строків на оскарження.
Ухвала набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів.
Суддя-доповідач: В.П. Рибчинський Судді: Л.О. Голота Т.О. Денишенко
Суд | Вінницький апеляційний суд |
Дата ухвалення рішення | 23.03.2021 |
Оприлюднено | 24.03.2021 |
Номер документу | 95734333 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Вінницький апеляційний суд
Рибчинський В. П.
Цивільне
Могилів-Подільський міськрайонний суд Вінницької області
Холодова Т. Ю.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні