Постанова
від 17.03.2021 по справі 520/6933/2020
ДРУГИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 березня 2021 р.Справа № 520/6933/2020 Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

Головуючого судді: Спаскіна О.А.,

Суддів: Присяжнюк О.В. , Любчич Л.В. ,

за участю секретаря судового засідання Медяник А.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю "ГОРМАШТЕХ" на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 27.10.2020 року, головуючий суддя І інстанції: Мороко А.С., майдан Свободи, 6, м. Харків, 61022, повний текст складено 06.11.20 року по справі № 520/6933/2020

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ГОРМАШТЕХ"

до Головного управління Державної податкової служби у Харківській області

про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення,

ВСТАНОВИВ:

Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю "ГОРМАШТЕХ", звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просив:

- скасувати податкові повідомлення - рішення Головного управління ДПС у Харківській області № 0054385704 від 01.04.2020 про збільшення суми грошового зобов`язання з податку на додану вартість в розмірі 2876175,00 грн.

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 27.10.2020р. в задоволенні позову відмовлено.

Позивач, не погодившись з даним рішенням суду, подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати оскаржуване рішення та ухвалити нове, яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги зазначає, що приймаючи зазначене рішення суд першої інстанції дійшов до помилкових висновків, які призвели до неправильного вирішення справи, неповно з`ясував всі обставини справи, що мають значення при вирішенні спору, невірно застосував до спірних правовідносин вимоги матеріального та процесуального права.

В судове засідання суду апеляційної інстанції сторони не прибули, про дату, час і місце судового засідання повідомлені своєчасно та належним чином.

Відповідно до ч.2 ст. 313 КАС України неявка сторін або інших учасників справи, належним чином повідомлених про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає розгляду справи.

У зв`язку з неявкою у судове засідання всіх учасників справи фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу відповідно до вимог ч.4 ст.229 КАС України не здійснювалось.

Суд апеляційної інстанції розглянув справу в межах доводів та вимог апеляційної скарги відповідно до вимог ст.308 КАС України та керуючись ст.229 КАС України.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши доводи та вимоги апеляційної скарги, рішення суду першої інстанції, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції, що фахівцем Головного управління ДПС у Харківській області проведена камеральна перевірка даних, задекларованих в уточнюючих розрахунках податкових зобов`язань з податку на додану вартість у зв`язку з виправленням самостійно виявлених помилок за червень 2019 року, вересень 2019 року, жовтень 2019 року ТОВ "ГОРМАШТЕХ", результати якої оформлені актом № 554/20-40-57-04-16/42292312 від 05.03.2020.

Вказаним актом зафіксовані порушення позивачем вимог діючого законодавства України, а саме: підприємством по податковій звітності з ПДВ за червень 2019 року, вересень 2019 року та жовтень 2019 року, в порушення п. 198.2 ст. 198, п.198.6 ст. 198, п. 200.1, п.200.2 ст. 200, п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України занижено позитивне значення різниці між сумою податкового зобов`язання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду (рядок 9 - рядок 17 декларації) (позитивне значення), яке сплачується до державного бюджету за червень 2019 року, вересень 2019 року та жовтень 2019 року у сумі 2300940,00 грн.

На підставі вказаного акту перевірки 01.04.2020 Головним управлінням ДПС у Харківській області прийнято податкове повідомлення - рішення № 0054385704, яким позивачу збільшено суму грошового зобов`язання з податку на додану вартість в розмірі 2300940,00 грн та на раховано штрафні (фінансові) санкції в розмірі 575235,00 грн.

Не погоджуючись із вказаним рішенням податкового органу, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Відмовляючи в задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з їх необґрунтованості та доведеності відповідачем правомірності прийнятого ним податкового повідомлення - рішення.

Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції, виходячи з наступного.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, регулює та визначає ПК України.

Відповідно до підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України платник податків зобов`язаний подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов`язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.

згідно з п. 44.1 ст. 44 Податкового кодексу України, для цілей оподаткування платники податків зобов`язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов`язаних з визначенням об`єктів оподаткування та/або податкових зобов`язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов`язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

Відповідно до п. 44.2 ст. 44 Податкового кодексу України для обрахунку об`єкта оподаткування платник податку на прибуток використовує дані бухгалтерського обліку та фінансової звітності щодо доходів, витрат та фінансового результату до оподаткування.

Згідно з ст.1 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" господарська операція це дія або подія, яка викликає зміни в структурі активів та зобовязань, власному капіталі підприємства.

Відповідно до статті 3 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", фінансова, податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку.

За змістом частин 1 та 2 статті 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи. Первинні та зведені облікові документи можуть бути складені на паперових або машинних носіях і повинні мати такі обов`язкові реквізити: назву документа (форми); дату і місце складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.

Згідно до п. 198.3 ст. 198 Податкового кодексу України, податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг, але не вище рівня звичайних цін, визначених відповідно до статті 39 цього Кодексу, та складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою п. 193.1 ст. 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв`язку з: придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку; придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті, з метою подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку.

Право на нарахування податкового кредиту виникає незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.

За змістом положень п. 198.6 ст. 198 Податкового кодексу України не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв`язку з придбанням товарів (послуг), не підтверджені податковими накладними або оформлені з порушенням вимог чи не підтверджені митними деклараціями (іншими подібними документами згідно з п. 201.11 ст. 201 цього Кодексу). У разі коли на момент перевірки платника податку контролюючим органом суми податку, попередньо включені до складу податкового кредиту, залишаються не підтвердженими зазначеними цим пунктом документами, платник податку несе відповідальність відповідно до цього Кодексу. У разі якщо платник податку не включив у відповідному звітному періоді до податкового кредиту суму податку на додану вартість на підставі отриманих податкових накладних/розрахунків коригування до таких податкових накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних, таке право зберігається за ним протягом 1095 календарних днів з дати складення податкової накладної/розрахунку коригування. Суми податку, сплачені (нараховані) у зв`язку з придбанням товарів/послуг, зазначені в податкових накладних/розрахунках коригування до таких податкових накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних з порушенням строку реєстрації, включаються до податкового кредиту за звітний податковий період, в якому зареєстровано податкові накладні/розрахунки коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, але не пізніше ніж через 1095 календарних днів з дати складення податкових накладних/розрахунків коригування до таких податкових накладних.

У відповідності до п.14.1.60 ст.14 Податкового кодексу України Єдиний реєстр податкових накладних (ЄРПН) - реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.

Згідно з п. 201.1 ст. 201 Податкового кодексу України на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Відповідно до п. 201.7 ст. 201 Податкового кодексу України податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).

Згідно з п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Відповідно до абз. 11 п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних має бути здійснена протягом 15 календарних днів, наступних за датою виникнення податкових зобов`язань, відображених у відповідних податкових накладних та/або розрахунках коригування. У разі порушення цього терміну застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.

Відповідно до п. 201.1 ст. 201 на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Вимоги до граничних строків реєстрації податкових накладних передбачені пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу України, у відповідності з яким реєстрація платниками податку податкових накладних в ЄРПН повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків: для податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені; для податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.

Відповідно до абзацу першого цього ж пункту, при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Як вбачається з матеріалів справи, згідно з даними податкової декларації з податку на додану вартість за звітний період - червень 2019 року (реєстраційний номер № 9157569892 від 19.07.2019) з урахуванням уточнюючого розрахунку податкових зобов`язань з податку на додану вартість (реєстраційний № 9016366825 від 07.02.2020) за червень 2019 року, ТОВ "ГОРМАШТЕХ" включено до складу податкового кредиту (рядок 1.1 колонка "Б") податкові накладні по контрагенту ТОВ "СХІД АВЕРС" на суму ПДВ 62819,44 грн, а саме: № 76 від 07.06.2019 на суму ПДВ 33233,34 грн; № 73 від 07.06.2019 на суму ПДВ 10334,1 грн; № 74 від 10.06.2019 на суму ПДВ 14039,7 грн; № 77 від 10.06.2019 на суму ПДВ 1700,1 грн; № 75 від 13.06.2019 на суму ПДВ 3512,2 грн.

Проте, вказані податкові накладні за червень 2019 року зареєстровано в ЄРПН 29.11.2019.

Також, згідно з даними ЄРПН на адресу позивача контрагентом ТОВ "СХІД АВЕРС" у вересні 2019 року виписано податкові накладні на суму ПДВ 682080,72 грн: № 388 від 12.09.2019 на суму ПДВ 202910,00 грн; № 389 від 17.09.2019 на суму ПДВ 127120,9 грн; № 392 від 17.09.2019 на суму ПДВ 202910,00 грн; № 390 від 25.09.2019 на суму ПДВ 44079,96 грн; № 391 від 26.09.2019 на суму ПДВ 105059,9 грн. Відповідно до даних податкової декларації з податку на додану вартість за звітний період вересень 2019 року (реєстраціний № 9331429435 від 17.01.2020) з урахуванням уточнюючого розрахунку податкових зобов`язань з податку на додану вартість (реєстраційний № 9016367793 від 07.02.2020) за вересень 2019, ТОВ "ГОРМАШТЕХ" включено до складу податкового кредиту (рядок 10.1 колонка"Б") податкові накладні по контрагенту ТОВ "СХІД АВЕРС" на суму ПДВ 682080,72 грн.

Проте зазначені податкові накладні за вересень 2019 року зареєстровано в ЄРПН 29.11.2019.

Відповідно до даних ЄРПН на адресу позивача контрагентом ТОВ "СХІД АВЕРС" у жовтні 2019 року виписано податкові накладні на суму ПДВ 1556039,97 грн: № 471 від 07.10.2019 на суму ПДВ 48396,76 грн; № 476 від 07.10.2019 на суму ПДВ 11101,44 грн; № 472 від 11.10.2019 на суму ПДВ 9554,08 грн; № 473 від 18.10.2019 на суму ПДВ 16652,16 № 474 від 25.10.2019 на суму ПДВ 104166,7 грн; № 477 від 25.10.2019 на суму ПДВ 28000,00 грн; № 475 від 31.10.2019 на суму ПДВ 485468,7 грн; № 478 від 31.10.2019 на суму ПДВ 357648,4 грн; № 479 від 31.10.2019 на суму ПДВ 495051,8 грн. Згідно даних податкової декларації з податку на додану вартість за звітний період жовтень 2019 року (реєстраційний № 9331430044 від 17.01.2020) з урахуванням уточнюючого розрахунку податкових зобов`язань з податку на додану вартість (реєстраційний № 9016367495 від 07.02.2020) за жовтень 2019 року, ТОВ "ГОРМАШТЕХ" включено до складу податкового кредиту (рядок 10.1 колонка "Б") податкові накладні ТОВ "СХІД АВЕРС" на суму ПДВ 1556039,97 грн.

Дані податкові накладні за жовтень 2019 року зареєстровано в ЄРПН також 29.11.2019.

Отже, податкові накладні за червень 2019 року, вересень 2019 року, жовтень 2019 року зареєстровано лише в листопаді 2019 року.

Разом з тим згідно з абз. 21 п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України відсутність факту реєстрації платником податку - продавцем товарів/послуг податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних не дає права покупцю на включення сум податку на додану вартість до податкового кредиту та не звільняє продавця від обов`язку включення суми податку на додану вартість, вказаної в податковій накладній, до суми податкових зобов`язань за відповідний звітний період.

Таким чином в даному випадку дійсно відбулось заниження позивачем значення різниці між сумою податкового зобов`язання та сумою податкового кредиту, яке сплачується до державного бюджету за червень 2019 року, вересень 2019 року, жовтень 2019 року в сумі 2 300 940,00 грн

За таких обставин колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що оскаржуване податкове повідомлення - рішення Головного управління ДПС у Харківській області № 0054385704 від 01.04.2020 прийнято відповідачем на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що встановлені законами України, є правомірним та не підлягає скасуванню.

Відповідно до ст. 242 КАС України, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.

Колегія суддів вважає, що рішення суду першої інстанції відповідає вимогам ст. 242 КАС України, а тому відсутні підстави для її скасування та задоволення апеляційних вимог апелянта.

Відповідно до ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

На підставі викладеного, колегія суддів, погоджуючись з висновками суду першої інстанції, вважає, що суд дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.

Доводи апеляційної скарги не знайшли свого підтвердження в ході розгляду справи судом апеляційної інстанції, спростовані зібраними по справі доказами та встановленими обставинами, з наведених підстав висновків суду не спростовують .

Керуючись ч. 4 ст. 241, ч. 3 ст. 243, ст.ст. 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 327-329 Кодексу адміністративного судочинства України суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "ГОРМАШТЕХ" - залишити без задоволення.

Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 27.10.2020 року по справі № 520/6933/2020 - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.

Головуючий суддя О.А. Спаскін Судді О.В. Присяжнюк Л.В. Любчич

Повний текст постанови складено 26.03.2021 року

СудДругий апеляційний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення17.03.2021
Оприлюднено29.03.2021
Номер документу95814080
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —520/6933/2020

Постанова від 17.03.2021

Адміністративне

Другий апеляційний адміністративний суд

Спаскін О.А.

Постанова від 17.03.2021

Адміністративне

Другий апеляційний адміністративний суд

Спаскін О.А.

Ухвала від 01.03.2021

Адміністративне

Другий апеляційний адміністративний суд

Спаскін О.А.

Ухвала від 29.12.2020

Адміністративне

Другий апеляційний адміністративний суд

Спаскін О.А.

Ухвала від 29.12.2020

Адміністративне

Другий апеляційний адміністративний суд

Спаскін О.А.

Рішення від 27.10.2020

Адміністративне

Харківський окружний адміністративний суд

Мороко А.С.

Рішення від 27.10.2020

Адміністративне

Харківський окружний адміністративний суд

Мороко А.С.

Ухвала від 01.10.2020

Адміністративне

Харківський окружний адміністративний суд

Мороко А.С.

Ухвала від 15.09.2020

Адміністративне

Харківський окружний адміністративний суд

Мороко А.С.

Ухвала від 01.09.2020

Адміністративне

Харківський окружний адміністративний суд

Мороко А.С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні