Постанова
від 25.03.2021 по справі 591/19/20
СУМСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 березня 2021 року м.Суми

Справа №591/19/20

Номер провадження 22-ц/816/503/21

Сумський апеляційний суд у складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ:

головуючого - Левченко Т. А. (суддя-доповідач),

суддів - Собини О. І. , Ткачук С. С.

з участю секретаря судового засідання - Чуприни В.І.,

сторони:

позивач - ОСОБА_1 ,

відповідач - Товариство з обмеженою відповідальністю Виробничо-комерційне підприємство Нотехс ,

розглянув у відкритому судовому засіданні в приміщенні Сумського апеляційного суду в порядку спрощеного позовного провадження апеляційну скаргу представника ОСОБА_1 - адвоката Калініна Сергія Костянтиновича

на рішення Зарічного районного суду м. Суми від 15 січня 2021 року , ухвалене у складі судді Шелєхової Г.В. в приміщенні Зарічного районного суду м. Суми ,

ВСТАНОВИВ:

У січні 2020 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю Виробничо-комерційне підприємство Нотехс , третя особа: Товариство з обмеженою відповідальністю Компанія з управління активами та адміністрування пенсійних фондів АРУНА-КАПІТАЛ , про стягнення неустойки.

Свої вимоги мотивує тим, що 22 травня 2018 року між ним та ТОВ Виробничо-комерційне підприємство Нотехс укладено договір №57 про інвестування у будівництво житла. Згідно умов договору забудовник резервує за інвестором об`єкт нерухомості для передачі у власність: об`єкт капітального будівництва АДРЕСА_1 ; квартира АДРЕСА_2 , загальна будівельна площа 87,47 кв.м. Пунктом 2.5 договору передбачено, що орієнтовний строк введення об`єкта в експлуатацію - ІІІ квартал 2018 року. Забудовник має право в односторонньому порядку змінити термін прийняття в експлуатацію Об`єкта будівництва на строк до трьох місяців і це не буде вважатися порушенням умов цього договору.

22 травня 2018 року між ним та ТОВ Компанія з управління активами та адміністрування пенсійних фондів АРУНА-КАПІТАЛ укладено договір купівлі-продажу майнових прав на об`єкт нерухомості №77-ПК16-3/2018, відповідно до умов якого об`єктом нерухомості, майнові права на який передаються за цим договором є квартира, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 .

Загальна вартість майнових прав, що передаються продавцем покупцеві складає 918435,00 грн.

Вказує, що покупець оплатив вартість майнових прав у розмірі 918435,00 грн, однак відповідачем не введено в експлуатацію житловий комплекс по АДРЕСА_3 , який закінчувався 31 грудня 2018 року.

Вважає, його право на своєчасне отримання у власність квартири порушено.

Посилаючись на вказані обставини, просить стягнути з відповідача на його користь неустойку у вигляді пені, а саме грошові кошти у розмірі 10 001 757,15 грн.

Зарічний районний суд м. Суми рішенням від 15 січня 2021року відмовив у задоволенні позову ОСОБА_1 .

Не погодившись з вказаним рішенням суду, представник ОСОБА_2 - адвокат Калінін С.К. подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення суду та ухвалити нове рішення про задоволення позову.

В доводах апеляційної скарги зазначає, що станом на момент подачі позову до суду, ТОВ ВКП Нотехс не було виконано зобов`язань та не введено в експлуатацію житловий комплекс по АДРЕСА_3 . Отже, відповідачем неналежно виконано зобов`язання за договором, у зв`язку з чим позбавлено позивача на своєчасне отримання квартири.

Вказує, що граничний строк по договору для введення в експлуатацію десятиповерхового житлового будинку по АДРЕСА_3 закінчувався 31 грудня 2018 року, однак вказаний об`єкт не був введений в експлуатацію забудовником у вказаний строк. Зазначає, що позивач, у відповідності до положень ч. 5 ст. 10 Закону України Про захист прав споживачів , має право на стягнення з відповідача пені у розмірі 3% від вартості об`єкту інвестування за кожен день прострочення, а саме з моменту граничного строку введення житлового будинку в експлуатацію з 01 січня 2019 року і до дня подання позовної заяви (30 грудня 2019 року) у сумі 10 001 757,15 грн (27553,05 грн 3% від вартості об`єкту інвестування х 363 днів прострочення).

Від ТОВ Виробничо-комерційне підприємство Нотехс надійшов відзив на апеляційну скаргу, вважає її безпідставною та такою, що не підлягає задоволенню. Вказує, що заявлена позивачем вимога про стягнення з відповідача пені у розмірі трьох відсотків вартості роботи (послуги) за кожен день прострочення є незаконною, оскільки позивач безпідставно ототожнює вартість роботи з вартістю квартири.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, позивача та його представника адвоката Калініна С.К., які підтримали апеляційну скаргу, представника відповідача адвоката Марченка І.В., який заперечує проти апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи та перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню.

Відмовляючи у задоволенні позову ОСОБА_2 , суд першої інстанції виходив з того, що договір, укладений між сторонами, не містить істотної умови як строк прийняття об`єкту в експлуатацію, а тому суд позбавлений можливості вирішити чи допустив відповідач прострочку виконання робіт. Крім того, оскільки договір не містить конкретного строку прийняття об`єкту в експлуатацію, тому не можна вважати, що відбулося невиконання умов договору.

Проте з висновками суду першої інстанції погодитись не можна, так як вони не відповідають обставинам справи та суд дійшов їх з неправильним застосуванням норм матеріального права.

Суд першої інстанції встановив та з матеріалів справи вбачається, що 22 серпня 2016 року між ТОВ ВКП Нотехс та ТОВ Компанія з управління активами та адміністрування пенсійних фондів АРУНА-КАПІТАЛ укладено договір купівлі-продажу майнових прав на об`єкт нерухомості №101-ПК16-3/2016, згідно умов якого продавець продає, а покупець купує майнові права на об`єкт нерухомості у порядку та на умовах, визначених цим договором, об`єктом нерухомості є квартири, які розташовані в об`єкті капітального будівництва за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.78-79).

Згідно з актом приймання-передачі майнових прав від 10 жовтня 2016 року, на виконання вищевказаного договору, продавець передав, а покупець прийняв майнові права на об`єкт нерухомості за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.80).

22 травня 2018 року між ТОВ ВКП Нотехс та ОСОБА_1 укладено договір про інвестування у будівництво житла АДРЕСА_4 , відповідно до умов якого Забудовник своїми силами і засобами, за рахунок інвестованих коштів, залучених від Інвестора після придбання ним майнових прав на об`єкт нерухомості, резервує за Інвестором на період будівництва на підставі цього договору об`єкт нерухомості, а саме Об`єкт капітального будівництва - АДРЕСА_1 , Об`єкт нерухомості - квартира АДРЕСА_4 , АДРЕСА_5 , загальна площа 87,47 кв.м, та передає його Інвестору шляхом підписання акту прийому-передачі об`єкта нерухомості між Забудовником та Інвестором (а.с.7-8).

22 травня 2018 року між ТОВ Компанія з управління активами та адміністрування пенсійних фондів АРУНА-КАПІТАЛ та ОСОБА_1 укладено договір купівлі-продажу майнових прав на об`єкт нерухомості №77-ПК16-3/2018, за яким продавець продає, а покупець купує майнові права на об`єкт нерухомості у порядку та на умовах, визначених цим договором. Об`єктом нерухомості, майнові права на який передаються за цим договором, є квартира АДРЕСА_6 , загальною площею 87,47 кв.м (а.с.9-10).

Розділом 3.1 договору передбачено, що позивач після оплати 100% вартості майнових прав в день підписання акту приймання-передачі отримує право на зазначені майнові права, а зобов`язання за цим договором припиняються внаслідок їх виконання.

Відповідно до п. 4.2. договору купівлі-продажу майнових прав на об`єкт нерухомості №77-ПК16-3/2018 загальна вартість майнових прав, що передаються продавцем покупцеві за цим Договором, складає 918 435,00 гривень 00 копійок.

Згідно з актом прийому-передачі майнових прав від 09 липня 2018 року, на виконання зобов`язань, згідно договору купівлі-продажу майнових прав на об`єкт нерухомості №77-ПК16-3/2018 від 22 травня 2018 року, продавець передав, а покупець прийняв майнові права на об`єкт нерухомості з наступними характеристиками: квартира за номером АДРЕСА_6 (а.с.11).

У пункті 2 вказаного акту зазначено, що під майновими правами на квартиру сторони розуміють право покупця на реєстрацію квартири у власність після прийняття в експлуатацію завершеного будівництвом житлового будинку у встановленому законом порядку згідно із статтею 331 ЦК України.

Також у пункті 4 акту прийому-передачі майнових прав зазначено: сторони стверджують, що розрахунки виконані в повному обсязі, всі умови Договору купівлі-продажу майнових прав на об`єкт нерухомості №77-ПК16-3/2018 від 22 травня 2018 року виконані належним чином. Сторони не мають одна до одного жодних претензій стосовно його виконання.

Згідно з довідкою ТОВ Компанія з управління активами та адміністрування пенсійних фондів АРУНА-КАПІТАЛ від 09 липня 2018 року, ОСОБА_1 оплатив загальну вартість майнових прав, визначену п. 4.2 Договору купівлі-продажу майнових прав на об`єкт нерухомості №77-ПК16-3/2018 від 22 травня 2018 року в належні строки в повному обсязі (а.с.12).

Актом прийому-передачі квартири для проведення оздоблювальних робіт від 23 жовтня 2019 року ТОВ ВКП Нотехс вищевказана квартира передана ОСОБА_1 для проведення оздоблювальних робіт (а. с. 45).

Згідно з сертифікатом серія СМ№162193450806, який засвідчує відповідність закінченого будівництвом 10-поверхового житлового будинку з вбудованими нежитловими приміщеннями по АДРЕСА_1 проектній документації та підтвердження його готовності до експлуатації, акт готовності об`єкта був підписаний 03 грудня 2019 року, сертифікат виданий ТОВ ВКП Нотехс 11 грудня 2019 року (а. с. 41).

Згідно наказу Управління архітектури та містобудування Сумської міської ради №232-а від 23 грудня 2019 року, присвоєно адресу: АДРЕСА_1 об`єкту нерухомого майна - 10-ти поверховому будинку з вбудованими нежитловими приміщеннями загальною площею квартир 5264,25 кв.м. після прийняття об`єкта в експлуатацію (а.с.40).

Згідно з актом приймання-передачі від 28 січня 2020 року квартира АДРЕСА_6 передана ОСОБА_1 ТОВ ВКП Нотехс (а.с.102).

Відповідно до статті 39 Закону України Про регулювання містобудівної діяльності від 17 лютого 2011 року № 3038-VI прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів з незначними наслідками (СС1), та об`єктів, будівництво яких здійснювалося на підставі будівельного паспорта, здійснюється шляхом реєстрації відповідним органом державного архітектурно-будівельного контролю на безоплатній основі поданої замовником декларації про готовність об`єкта до експлуатації протягом десяти робочих днів з дня реєстрації заяви.

Форма декларації про готовність об`єкта до експлуатації, порядок її подання і реєстрації визначаються Кабінетом Міністрів України. Прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів з середніми (СС2) та значними (СС3) наслідками, здійснюється на підставі акта готовності об`єкта до експлуатації шляхом видачі органами державного архітектурно-будівельного контролю сертифіката у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Датою прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об`єкта є дата реєстрації декларації про готовність об`єкта до експлуатації або видачі сертифіката. Зареєстрована декларація про готовність об`єкта до експлуатації або сертифікат є підставою для укладення договорів про постачання на прийнятий в експлуатацію об`єкт необхідних для його функціонування ресурсів - води, газу, тепла, електроенергії, включення даних про такий об`єкт до державної статистичної звітності та оформлення права власності на нього. Умовами, укладеного між сторонами договору № 57 про інвестування у будівництво житла від 22 травня 2018 року (далі Договір), передбачено:

Майнові права на Об`єкт нерухомості - це всі права на Об`єкт нерухомості, які належать Забудовнику на підставі Договору оренди земельної ділянки від 09 вересня 2013 року в Державному реєстрі прав вчинено запис у розділі № 165969159101 від 09 жовтня 2013 року за № 2801504, кадастровий № 5910136300:05:001:0065, Декларації про початок виконання будівельних робіт, зареєстрованої Управлінням державної архітектурно-будівельної інспекції в Сумській області від 05.05.2016 року та полягають у набутті Інвестором права власності на Об`єкт нерухомості після введення Об`єкта капітального будівництва в експлуатацію та оформлення відповідних правовстановлюючих документів (пункт 3 розділу 1);

Набуття Інвестором у власність Об`єкта нерухомості здійснюється в два етапи: перший етап: придбання Майнових прав на Об`єкт нерухомості, які закріплюють за Інвестором право на отримання у власність Об`єкта нерухомості, на підставі Договору купівлі-продажу Майнових прав, укладеного між Інвестором та Товариством з обмеженою відповідальністю Компанія з управління активами та адміністрування пенсійних фондів АРУНА-КАПІТАЛ , що діє від свого власного імені в інтересах та за рахунок активів Пайового венчурного інвестиційного фонду Рейдер не диверсифікованого виду закритого типу. Другий етап: набуття права власності на Об`єкт нерухомості шляхом підписання Акта прийому-передачі Об`єкта нерухомості та реєстрації в Державній реєстраційній службі України (пункт 2.2. розділу 2);

Орієнтовний строк введення Об`єкту в експлуатацію - ІІІ квартал 2018 року. Забудовник має право в односторонньому порядку змінити термін прийняття в експлуатацію Об`єкту будівництва на строк до трьох місяців і це не буде вважатися порушенням умов цього договору (пункт 2.5. розділу 2);

Забудовник зобов`язаний: збудувати Об`єкт капітального будівництва, який відповідає Державним будівельним нормам і правилам, чинним технічним, радіологічним, санітарним, протипожежним та іншим законодавчо встановленим вимогам (нормам), відповідно до затвердженого проекту будівництва; самостійно, власними силами або із залученням підрядних організацій виконати повний обсяг робіт із будівництва Об`єкта капітального будівництва; за умови виконання умов цього Договору підписати з Інвестором Акт прийому-передачі Об`єкта нерухомості та надати останньому Довідку про відсутність заборгованості; надати Інвестору документи, необхідні для здійснення ним реєстрації права власності на Об`єкт нерухомості; повідомляти Інвестора про всі обставини, що роблять неможливим виконання умов цього Договору; Забудовник зобов`язаний у повному обсязі виконувати інші обов`язки, що випливають з цього Договору та додаткових угод до нього (пункт 3.3. розділу 3);

За невиконання або неналежне виконання умов цього Договору, Сторони несуть відповідальність згідно з чинним законодавством України та цим Договором (пункт 4.1. розділу 4);

Сторони підтверджують, що вони досягли згоди по всіх істотних умовах Договору і жоден з них не буде посилатися в майбутньому на недосягнення згоди по істотних умовах Договору як на підставу для визнання його неукладеним або недійсним (пункт 5.4. розділу 5).

Відповідно до статтей 251, 252, 254 ЦК України строком є певний період у часі, зі спливом якого пов`язана дія чи подія, яка має юридичне значення. Терміном є певний момент у часі, з настанням якого пов`язана дія чи подія, яка має юридичне значення. Строк визначається роками, місяцями, тижнями, днями або годинами. До строку, що визначений півроком або кварталом року, застосовуються правила про строки, які визначені місяцями. При цьому відлік кварталів ведеться з початку року. Строк, що визначений місяцями, спливає у відповідне число останнього місяця строку.

Аналіз пункту 2.5. Договору свідчить про те, що сторони узгодили термін введення Об`єкту в експлуатацію - ІІІ квартал 2018 року. Цей термін визначений як орієнтовний, оскільки Забудовник має право в односторонньому порядку змінити його на строк до трьох місяців і це не буде вважатися порушенням умов цього договору. Отже, термін введення Об`єкту в експлуатацію, який не є порушенням умов Договору, є 31 грудня 2018 року. Ця дата згідно умов Договору є закінченням строку будівництва.

Підтвердженням виконання зобов`язання Забудовника: збудувати Об`єкт капітального будівництва, який відповідає Державним будівельним нормам і правилам, чинним технічним, радіологічним, санітарним, протипожежним та іншим законодавчо встановленим вимогам (нормам), відповідно до затвердженого проекту будівництва, є саме введення Об`єкту в експлуатацію та видача органами державного архітектурно-будівельного контролю відповідного сертифіката. За умови виконання цих умов Забудовник має можливість підписати з Інвестором Акт прийому-передачі Об`єкта нерухомості та надати Інвестору документи, необхідні для здійснення ним реєстрації права власності на Об`єкт нерухомості.

Отже, від дотримання Забудовником терміну введення Об`єкта капітального будівництва в експлуатацію, передбаченого Договором, залежить виконання ним зобов`язань перед Інвестором для набуття останнім права власності на Об`єкт нерухомості.

Про наведене також свідчить та обставина, що після отримання в грудні 2019 року сертифіката про відповідність закінченого будівництвом Об`єкта капітального будівництва проектній документації та підтвердження його готовності до експлуатації, відповідач наступного місяця передав позивачу за актом приймання-передачі квартири Об`єкт нерухомості.

Відповідно до пункту 22 ст. 1 Закону України Про захист прав споживачів споживач - фізична особа, яка придбаває, замовляє, використовує або має намір придбати чи замовити продукцію для особистих потреб, безпосередньо не пов`язаних з підприємницькою діяльністю або виконанням обов`язків найманого працівника. Згідно із пунктом 17 ст. 1 Закону України Про захист прав споживачів послуга - діяльність виконавця з надання (передачі) споживачеві певного визначеного договором матеріального чи нематеріального блага, що здійснюється за індивідуальним замовленням споживача для задоволення його особистих потреб.

Враховуючи, що позивач мав на меті задовольнити власні потреби у житлі, ці відносини безпосередньо не пов`язані з підприємницькою діяльністю, колегія суддів дійшла висновку, що позивач є споживачем послуги відповідача з будівництва житла, а тому до спірних правовідносин підлягають застосуванню правила Закону України Про захист прав споживачів .

Відповідно до положень частини п`ятої статті 10 Закону України Про захист прав споживачів у разі коли виконавець не може виконати (прострочує виконання) роботу (надання послуги) згідно з договором, за кожний день (кожну годину, якщо тривалість виконання визначено у годинах) прострочення споживачеві сплачується пеня у розмірі трьох відсотків вартості роботи (послуги), якщо інше не передбачено законодавством. У разі коли вартість роботи (послуги) не визначено, виконавець сплачує споживачеві неустойку в розмірі трьох відсотків загальної вартості замовлення. Сплата виконавцем неустойки (пені), встановленої в разі невиконання, прострочення виконання або іншого неналежного виконання зобов`язання, не звільняє його від виконання зобов`язання в натурі.

Загальна вартість замовлення становить 918 435 гривень, яка сплачена позивачем за об`єкт інвестування в повному обсязі. Оскільки відповідач прострочив виконання послуги з будівництва житла, вартість цієї послуги Договором не визначено, тому відповідно до наведеної норми Закону України Про захист прав споживачів , він зобов`язаний сплатити на користь позивача неустойку у розмірі трьох відсотків загальної вартості замовлення, що складає 27 553 гривні 05 копійок (918 435 х 3 %).

Колегія суддів не може погодитись з твердженнями представника відповідача, які взяв до уваги суд першої інстанції, про те, що сторони не узгодили такої істотної умови Договору як строк прийняття Об`єкта будівництва в експлуатацію, оскільки встановлення орієнтовного строку вказує на невизначеність вказаної умови.

Однією із основоположних засад цивільного законодавства є добросовісність (пункт 6 статті 3 ЦК України), тому дії учасників цивільних правовідносин мають бути добросовісними. Тобто відповідати певному стандарту поведінки, що характеризується чесністю, відкритістю і повагою інтересів іншої сторони договору або відповідного правовідношення.

Зазначене тлумачення відповідачем пункту 2.5. Договору вочевидь не відповідає добросовісності та суперечить пункту 5.4. Договору згідно якого сторони підтверджують, що вони досягли згоди по всіх істотних умовах Договору і жоден з них не буде посилатися в майбутньому на недосягнення згоди по істотних умовах Договору як на підставу для визнання його неукладеним або недійсним. Позивач, як споживач послуги відповідача з будівництва житла, укладаючи Договір, розраховував отримати у власність житло з врахуванням терміну введення Об`єкту капітального будівництва в експлуатацію, який визначений пунктом 2.5. Договору. Проте квартира, для реєстрації права власності, була передана позивачу на рік пізніше.

Отже, на підставі пунктів, 3, 4 частини 1 статті 376 ЦПК України рішення суду підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення про часткове задоволення позову ОСОБА_1 та стягнення на його користь з ТОВ ВКП Нотехс неустойки у розмірі 27 553 гривні 05 копійок.

Відповідно до положень статті 141 ЦПК України з відповідача підлягає стягненню на користь держави судовий збір за подання позовної заяви в сумі 840 грн 80 коп. та апеляційної скарги - в сумі 1261 грн 20 коп., всього 2010 гривні.

Керуючись ст. ст. 367; 374 ч. 1 п. 2; 376 ч. 1 п. 3, 4; 381-382 ЦПК України, колегія суддів -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу представника ОСОБА_1 - адвоката Калініна Сергія Костянтиновича задовольнити частково.

Рішення Зарічного районного суду м. Суми від 15 січня 2021 рокускасувати та ухвалити нове рішення.

Позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю Виробничо-комерційне підприємство Нотехс на користь ОСОБА_1 неустойку у розмірі 27 553 гривні 05 копійок.

Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю Виробничо-комерційне підприємство Нотехс на користь держави судовий збір в сумі 2102 гривні.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена у касаційному порядку безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 26 березня 2021 року.

Головуючий: Т.А. Левченко

Судді: О.І. Собина

С.С.Ткачук

СудСумський апеляційний суд
Дата ухвалення рішення25.03.2021
Оприлюднено28.03.2021
Номер документу95831749
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —591/19/20

Постанова від 17.05.2023

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Луспеник Дмитро Дмитрович

Ухвала від 17.05.2023

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Луспеник Дмитро Дмитрович

Ухвала від 25.04.2022

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Луспеник Дмитро Дмитрович

Ухвала від 29.11.2021

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Луспеник Дмитро Дмитрович

Ухвала від 30.06.2021

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Луспеник Дмитро Дмитрович

Ухвала від 26.05.2021

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Луспеник Дмитро Дмитрович

Ухвала від 26.05.2021

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Луспеник Дмитро Дмитрович

Постанова від 25.03.2021

Цивільне

Сумський апеляційний суд

Левченко Т. А.

Постанова від 25.03.2021

Цивільне

Сумський апеляційний суд

Левченко Т. А.

Ухвала від 01.03.2021

Цивільне

Сумський апеляційний суд

Левченко Т. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні