ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД
Справа № 629/2534/19 Головуючий у 1 інстанції ОСОБА_1
Провадження № 11кп/818/270/21 Суддя-доповідач ОСОБА_2 Категорія: ч.3 ст.185 КК України
В И Р О К
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 березня 2021 року колегія суддів судової палати у кримінальних справах Харківського апеляційного суду у складі:
головуючого судді - ОСОБА_2 ,
суддів - ОСОБА_3 , ОСОБА_4 ,
при секретарі - ОСОБА_5 ,
за участю прокурора - ОСОБА_6 ,
обвинуваченого - ОСОБА_7 ,
захисника - ОСОБА_8
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Харкова в режимі відеоконференції кримінальне провадження за апеляційною скаргою заступника прокурора Харківської області ОСОБА_9 на вирок Лозівського міськрайонного суду Харківської області від 28 жовтня 2019 року, стосовно ОСОБА_7 ,-
ВСТАНОВИЛА:
Вироком Лозівського міськрайонного суду Харківської області від 28 жовтня 2019 року ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженець м.Харків, громадянин України, з середньою спеціальною освітою, працюючий малярем в ФОП ОСОБА_10 , неодружений, має на утриманні матір, яка є інвалідом ІІІ групи, зареєстрований та мешкає за адресою: АДРЕСА_1 , раніше судимий:
- 14.06.2000 року Лозівським міським судом Харківської області за ч. 1 ст. 229-6 КК України до 2 років позбавлення волі, звільнений від відбування покарання на підставі ст. 45 КК України з іспитовим строком 2 роки, штраф 200 гривень;
- 30.10.2001 року Лозівським міським судом Харківської області за ч. 2 ст. 309, ст.ст. 70,71 КК України до 2 років 3 місяців позбавлення волі з конфіскацією майна; звільнений 20.09.2003 року з Холодногірської виправної колонії Харківської області (№18);
- 14.03.2008 року Лозівським міськрайонним судом Харківської області за ч. 1 ст. 309 КК України до 3 років позбавлення волі; звільнений від відбування покарання на підставі ст. 75 КК України з іспитовим строком 3 роки;
- 22.04.2010 року Лозівським міськрайонним судом Харківської області за ст. 124, ст. 71 КК України до 3 років 1 дня позбавлення волі; ухвалою апеляційного суду Харківської області від 02.09.2010 року вирок Лозівського міськрайонного суду Харківської області від 22.04.2010 року змінений, за ст.124 КК України покарання 3 роки позбавлення волі, в іншій частини без змін; звільнений 20.06.2013 року з Темнівської виправної колонії Харківської області (№100) на підставі постанови Харківського районного суду Харківської області від 12.06.2013 року умовно-достроково на невідбутий строк 3 місяці 11 днів;
- 06.09.2016 року Лозівським міськрайонним судом Харківської області за ч.1 ст. 185, ч. 3 ст. 185, ч. 2 ст. 15- ч. 3 ст. 185, ч. 2 ст. 307 КК України до 6 років позбавлення волі з конфіскацією особистого майна; ухвалою апеляційного суду Харківської області від 16.01.2018 року вирок змінено, однак покарання залишено у виді 6 років позбавлення волі з конфіскацією особистого майна. Постановою Верховного Суду від 18.04.2019 року ухвалу апеляційного суду Харківської області від 16.01.2018 року залишено без змін; звільнений 09.11.2018 року з Темнівської виправної колон6ії Харківської області (№100) за відбуттям строку покарання,
визнаний винним у скоєнні злочину, передбаченогоч. 3 ст. 185 КК України з призначенням покарання у виді 3 років позбавлення волі.
На підставі ст. 75 КК України ОСОБА_7 звільнено від відбування покарання з випробуванням з іспитовим строком на 1 рік.
На підставі ст.76КК України покладено на ОСОБА_7 такі обов`язки: періодично з`являтися для реєстрації до уповноваженого органу з питань пробації; повідомляти уповноважений орган з питань пробації про зміну місця проживання або роботи; не виїжджати за межі України без погодження з уповноваженим органом з питань пробації.
Вказаним вироком встановлено, що ОСОБА_7 , 11 квітня 2019 року, близько 16-00 години, зайшов до під`їзду № 2 будинку АДРЕСА_2 та почав підійматися по сходам, де побачив між 4 та 5 поверхами підсобне приміщення, двері до якого на той час були зачинені, але не замкнені та в якому зберігалися речі робітників, які проводили ремонтні роботи в під`їзді.
Побачивши, що поруч з підсобним приміщенням нікого немає, ОСОБА_7 шляхом відкриття дверей зайшов в підсобне приміщення та в кишені курточки ОСОБА_11 знайшов мобільний телефон.
Реалізуючи свій злочинний умисел, направлений на таємне викрадення чужого майна, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер свого діяння, передбачаючи його суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, з корисливого мотиву, з метою наживи, впевнившись, що за його діями ніхто не спостерігає, викрав мобільний телефон марки «Nomi I5510», вартістю 1230 гривень
Не погодившись з рішенням районного суду заступник прокурора Харківської області ОСОБА_9 подав на нього апеляційну скаргу в якій просить вирок Лозівського міськрайонного суду Харківської області від 28.10.2019 у кримінальному провадженні стосовно ОСОБА_7 - скасувати, у зв`язку з неправильним застосуванням закону України про кримінальну відповідальність, а саме ст.75 КК України, що потягло за собою неправильне та безпідставне звільнення обвинуваченого від відбування покарання, та невідповідність призначеного судом покарання ступеню тяжкості кримінального правопорушення та особі обвинуваченого внаслідок м`якості.
Просить постановити новий вирок, яким призначити ОСОБА_7 покарання за ч.3 ст.185 КК України у виді позбавлення волі строком на 3 роки.
В обґрунтування апеляційних вимог вказує на те, що суд при звільненні ОСОБА_7 від відбування покарання не в повному обсязі врахував, що останній раніше мав п`ять судимостей за вчинення умисних корисливих злочинів проти власності та у сфері незаконного обігу наркотичних засобів, останньому призначався у тому числі реальний вид покарання у виді штрафу та позбавлення волі та також надавалась можливість для виправлення та перевиховання, оскільки до нього двічі застосовувалося звільнення від відбування покарання з випробуванням, умовно-дострокове звільнення від покарання, проте останній на шлях виправлення не став та продовжив скоювати умисні злочини, що свідчить про стійку кримінальну спрямованість поведінки підсудного.
При цьому, звільнившись в останнє з місць позбавлення волі у листопаді 2018 року, вже у квітні 2019 року ОСОБА_7 скоїв новий умисний корисливий тяжкий злочин, що вказує на стійку кримінальну спрямованість поведінки підсудного.
Посилається і на те, що згідно досудової доповіді органу з питань пробації, ризик вчинення повторного кримінального правопорушення є високим, ризик небезпеки для суспільства - середній.
Крім того, завдана умисними діями обвинуваченого матеріальна шкоди на суму 1230 грн., потерпілій не відшкодувано.
Вважає, що районний суд дійшов безпідставного висновку про можливість виправлення ОСОБА_7 без реального відбування покарання.
Заслухавши доповідь судді; пояснення прокурора, яка підтримала апеляційну скаргу заступника прокурора Харківської області та просила її задовольнити; пояснення обвинуваченого та захисника, які заперечували проти задоволення апеляційної скарги; перевіривши матеріали кримінального провадження, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга прокурора підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Висновки суду відносно фактичних обставин справи, вини та кваліфікації дій обвинуваченого в апеляційній скарзі не заперечуються. Клопотань про повторне дослідження обставин, встановлених під час судового провадження в суді першої інстанції, або дослідження нових доказів від учасників процесу не надходило.
З урахуванням зазначеного, відповідно ч.1 ст.404 КПК України, суд апеляційної інстанції переглядає вирок лише в межах апеляційної скарги.
Відповідно до п.9 Постанови Пленуму Верховного Суду України №7 від 24.10.2003 року «Про практику призначення судами кримінального покарання» рішення суду про звільнення засудженого від відбування покарання з випробуванням має бути належним чином мотивоване.
Призначаючи вид та розмір покарання суд першої інстанції врахував ступінь тяжкості вчиненого кримінального правопорушення; дані про особу обвинуваченого, який раніше неодноразово судимий, з середньою спеціальною освітою, на даний час працює в ФОП ОСОБА_10 , не одружений, на обліку у лікаря психіатра не перебуває, з 2014 року перебуває на обліку у лікаря нарколога з приводу синдрому залежності від опіоїдів, за місцем проживання характеризується задовільно, має на утриманні матір ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка є інвалідом ІІІ групи, знаходиться на обліку з діагнозом «хронічний вірусний гепатит С», обставину, що пом`якшує покарання у виді щирого каяття; обставину, що обтяжує покарання рецидив злочину.
При цьому суд першої інстанції зробив висновок про можливість виправлення обвинуваченого та звільнення його від відбування покарання з застосуванням ст.75 КК України враховуючи: данні про особу обвинуваченого, обставини вчинення злочину та ставлення обвинуваченого до вчиненого, обставини які пом`якшують та обтяжують покарання.
Колегія суддів не може погодитись з зазначеними висновками суду першої інстанції зважаючи на наступне.
Ступінь тяжкості скоєного злочину, дані про особу обвинуваченого, обставини, що пом`якшують та обтяжують покарання, обставини вчинення злочину і ставлення обвинуваченого до вчиненого, відповідно до вимог ст.65 КК України суд повинен враховувати при призначенні покарання. Особі, яка вчинила злочин, має бути призначене покарання, необхідне й достатнє для її виправлення та попередження нових злочинів.
Відповідно до вимог ст.75 КК України суд може прийняти рішення про звільнення від відбування покарання з випробуванням, враховуючи тяжкість злочину, особу винного та інші обставини справи.
Так, ОСОБА_7 будучи ранішенеодноразово судимимза вчиненняумисних корисливихзлочинів противласності тау сферінезаконного обігунаркотичних засобів,відбував покаранняв місцяхпозбавлення волі,крім тогоостанньому надаваласьможливість для виправлення та перевиховання, оскільки до нього двічі застосовувалося звільнення від відбування покарання з випробуванням та умовно-дострокове звільнення від покарання, проте ОСОБА_7 звільнившись в останнє з місць позбавлення волі у листопаді 2018 року, вже у квітні 2019 року знов скоїв новий умисний корисливий тяжкий злочин.
Поведінка ОСОБА_7 явно свідчить про його стійку антисоціальну та кримінальну направленість і намагання забезпечити себе шляхом злочинної діяльності.
Окрім цього відповідно до досудової доповіді органу з питань пробації, ризик вчинення ОСОБА_7 повторного кримінального правопорушення є високим, а ризик небезпеки для суспільства середнім та на думку органу пробації виконання покарання у громаді можливо лише у винятковому порядку.
Отже вказані районним судом підстави для застосування щодо обвинуваченого положень ст.75 КК України, з врахуванням даних про особу обвинуваченого, обставин вчинення злочину і ставлення обвинуваченого до вчиненого, навіть за умови щирого каяття, не є достатніми для звільнення обвинуваченого від відбування покарання з випробуванням.
Тому, доводи апеляційної скарги прокурора щодо безпідставного звільнення обвинуваченого від відбування покарання на підставі ст.75 КК України є обґрунтованими.
Згідно ч. 1 ст. 420 КПК України неправильне звільнення обвинуваченого від відбування покарання є підставою для скасування апеляційним судом вироку суду першої інстанції та ухвалення свого вироку.
Вивченням даних про особу обвинуваченого ОСОБА_7 встановлено, що він раніше неодноразово судимий крім того і за злочини проти власності, на обліку у лікаря психіатра не перебуває, з 2014 року перебуває на обліку у лікаря нарколога з приводу синдрому залежності від опіоїдів.
Відповідно до ст. 66 КК України, обставиною, що пом`якшує покарання ОСОБА_7 , суд визнає його щире каяття.
Відповідно до ст. 67 КК України, обставиною, що обтяжують покарання ОСОБА_7 , суд визнає рецидив злочину.
Призначаючи покарання, колегія суддів враховує ступінь тяжкості вчиненого злочину, наведені вище дані про особу обвинуваченого, обставини які пом`якшують та обтяжують покарання, і вважає необхідним та достатнім для виправлення ОСОБА_7 та попередження скоєння ним нових злочинів, покарання у виді позбавлення волі на певний строк.
Керуючись ст.ст. 405, 407, 420, 371, 373, 374 КПК України, колегія суддів, -
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу заступника прокурора Харківської області ОСОБА_9 - задовольнити.
Вирок Лозівського міськрайонного суду Харківської області від 28 жовтня 2019 року у відношенні ОСОБА_7 в частині призначеного покарання скасувати.
Призначити ОСОБА_7 покарання за ч.3 ст.185 КК України у виді 3 (трьох) років позбавлення волі.
Строк відбуття покарання обвинуваченому ОСОБА_7 рахувати з дня фактичного звернення вироку до виконання.
В іншій частині вирок Лозівського міськрайонного суду Харківської області від 28 жовтня 2019 року залишити без змін.
Вирок набирає чинності з моменту його проголошення та може бути оскаржений в касаційному порядку безпосередньо до Верховного Суду протягом трьох місяців з дня проголошення, а засудженим, який тримається під вартою, - в той самий строк з дня вручення йому копії судового рішення.
Головуючий :
Судді :
Суд | Харківський апеляційний суд |
Дата ухвалення рішення | 30.03.2021 |
Оприлюднено | 27.01.2023 |
Номер документу | 95890432 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Злочини проти власності Крадіжка |
Кримінальне
Касаційний кримінальний суд Верховного Суду
Кравченко Станіслав Іванович
Кримінальне
Касаційний кримінальний суд Верховного Суду
Кравченко Станіслав Іванович
Кримінальне
Касаційний кримінальний суд Верховного Суду
Кравченко Станіслав Іванович
Кримінальне
Касаційний кримінальний суд Верховного Суду
Кравченко Станіслав Іванович
Кримінальне
Харківський апеляційний суд
Савченко І. Б.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні