Ухвала
від 31.03.2021 по справі 910/19839/20
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

просп. Науки, 5, м. Харків, 61022, тел./факс (057)702-10-79, inbox@lg.arbitr.gov.ua


УХВАЛА

31 березня 2021 року м. Харків Справа № 910/19839/20

Провадження №17/913/56/21

Господарський суд Луганської області у складі судді Фонової О.С., розглядаючи матеріали справи в порядку спрощеного письмового провадження за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю МАКОН ЛТД , м. Краматорськ Донецької області,

до Товариства з обмеженою відповідальністю ВК ДІОНІС , м. Сєвєродонецьк Луганська область,

про стягнення 48804,30 грн,

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Господарського суду Луганської області перебуває вказана справа.

Ухвалою Господарського суду Луганської області від 02.02.2021 відкрито провадження у справі №910/19839/20, розгляд справи вирішено здійснювати за правилами ст.ст. 247-252 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами.

Відповідно до ч.3 ст.120 ГПК України виклики і повідомлення здійснюються шляхом вручення ухвали в порядку, передбаченому цим Кодексом для вручення судових рішень.

За приписами ч.4 ст.120 ГПК України ухвала господарського суду про дату, час та місце судового засідання чи вчинення відповідної процесуальної дії повинна бути вручена завчасно, з таким розрахунком, щоб особи, які викликаються, мали достатньо часу, але не менше ніж п`ять днів, для явки в суд і підготовки до участі в судовому розгляді справи чи вчинення відповідної процесуальної дії.

Згідно з п.п.17.3 та 17.14 Перехідних положень ГПК України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи розгляд справи у суді здійснюється за матеріалами справи у паперовій формі та судові рішення вручаються в паперовій формі і надсилаються в паперовій формі рекомендованим листом з повідомленням про вручення.

Відповідно до ст.242 ГПК України учасникам справи, які не були присутні в судовому засіданні, або якщо судове рішення було ухвалено поза межами судового засідання чи без повідомлення (виклику) учасників справи, копія судового рішення надсилається протягом двох днів з дня його складення у повному обсязі в електронній формі у порядку, визначеному законом, - у випадку наявності в особи офіційної електронної адреси, або рекомендованим листом з повідомленням про вручення, якщо така адреса відсутня (частина п`ята).

В силу приписів частини 6 цієї статті днем вручення судового рішення є, зокрема, день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про вручення судового рішення (пункт 3); день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду (пункт 4); день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси (пункт 5).

Як вбачається з матеріалів справи, ухвала суду від 02.02.2021 була надіслана Товариству з обмеженою відповідальністю ВК ДІОНІС (93404, м. Сєвєродонецьк, Луганська область, вул. Ліщини Богдана, буд. 21, оф. 4, ідентифікаційний код 43330746) листом з позначкою Судова повістка на адресу, яка вказана у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, однак, поштове відправлення не було вручене Товариству з обмеженою відповідальністю ВК ДІОНІС та повернулось до Господарського суду Луганської області без вручення, повідомлення (форми 119) не оформлене, у довідці форми 20 причиною повернення (досилання) зазначено адресат відсутній за вказаною адресою .

Статтею 68 Конституції України встановлено, що кожен зобов`язаний неухильно додержуватися Конституції та Законів України.

Відповідно до ст.1 Закону України Про поштовий зв`язок національний оператор поштового зв`язку (національний оператор) - це оператор, який в установленому законодавством порядку надає універсальні послуги поштового зв`язку на всій території України і якому надаються виключні права на провадження певних видів діяльності у сфері надання послуг поштового зв`язку.

АТ Укрпошта входить до сфери управління Міністерства інфраструктури України, є правонаступником УДППЗ Укрпошта та національним оператором поштового зв`язку України згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України від 10.01.2002 та у своїй діяльності керується Законом України Про поштовий зв`язок та іншими нормативно-правовими актами, які регулюють надання послуг поштового зв`язку.

Слід зазначити, що Господарський суд Луганської області користується послугами лише АТ Укрпошта для повідомлення учасників процесу про розгляд справи, про дату, час і місце проведення засідань про прийняття будь-яких процесуальних рішень.

Відповідно до ст. 2 Закону України Про поштовий зв`язок відносини у сфері надання послуг поштового зв`язку регулюються Конституцією України, цим та іншими законами України і прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Згідно норм ст. 3 Закон України Про поштовий зв`язок із змінами і доповненнями, основними засадами діяльності у сфері надання послуг поштового зв`язку, є зокрема, забезпечення надання послуг поштового зв`язку встановленого рівня якості.

За правилами ст. 13 Закону України Про поштовий зв`язок послуги поштового зв`язку надаються на договірній основі згідно з Правилами надання послуг поштового зв`язку, що затверджуються Кабінетом Міністрів України, та повинні відповідати встановленим нормам якості.

Згідно із ст.15 Закону України Про поштовий зв`язок Національний оператор, яким є АТ Укрпошта (розпорядження Кабінету Міністрів України від 10.01.2002 №10-р Про національного оператора поштового зв`язку ), забезпечує надання на всій території України універсальних послуг поштового зв`язку за переліком.

Порядок надання послуг поштового зв`язку та порядок оформлень поштових відправлень, зокрема, рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення, встановлено Правилами надання послуг поштового зв`язку, які затверджено постановою Кабінетів Міністрів України від 05.03.2009 №270 (надалі - Правила надання послуг поштового зв`язку) та Порядком оформлення поштових відправлень з вкладенням матеріалів звітності, розрахункових документів і декларацій затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 28.07.1997 №799 (із змінами і доповненнями).

Відповідно до Наказу Міністерства інфраструктури України від 28.11.2013 N 958, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 28.01.2014 за №173/24950 Про затвердження Нормативів і нормативних строків пересилання поштових відправлень , 1. Нормативні строки пересилання простої письмової кореспонденції операторами поштового зв`язку (без урахування вихідних днів об`єктів поштового зв`язку):

1) місцевої - Д+2, пріоритетної - Д+1;

2) у межах області та між обласними центрами України (у тому числі для міст Києва, Сімферополя, Севастополя) - Д+3, пріоритетної - Д+2;

3) між районними центрами різних областей України (у тому числі для міст обласного підпорядкування) - Д+4, пріоритетної - Д+3;

4) між іншими населеними пунктами різних областей України - Д+5, пріоритетної - Д+4,

де Д - день подання поштового відправлення до пересилання в об`єкті поштового зв`язку або опускання простого листа чи поштової картки до поштової скриньки до початку останнього виймання;

1, 2, 3, 4, 5 - кількість днів, протягом яких пересилається поштове відправлення.

При пересиланні рекомендованої письмової кореспонденції зазначені в пункті 1 цього розділу нормативні строки пересилання збільшуються на один день.

Рекомендовані поштові відправлення з позначкою Судова повістка , адресовані юридичним особам, під час доставки за зазначеною адресою вручаються представнику юридичної особи, уповноваженому на одержання пошти, під розпис. У разі відсутності адресата за вказаною на рекомендованому листі адресою працівник поштового зв`язку робить позначку адресат відсутній за вказаною адресою , яка засвідчується підписом з проставленням відбитку календарного штемпеля і не пізніше ніж протягом наступного робочого дня повертає його до суду (п. 99-2 Правил надання послуг поштового зв`язку).

Відповідно до п.106 Правил надання послуг поштового зв`язку під час вручення фізичній особі реєстрованого поштового відправлення, виплати коштів за поштовим переказом з повідомленням про вручення працівник поштового зв`язку на підставі пред`явленого одержувачем документа, що посвідчує особу, зазначає на бланку повідомлення про вручення його прізвище.

На бланку повідомлення про вручення поштового відправлення з позначкою Вручити особисто , внутрішнього рекомендованого листа з позначкою Судова повістка одержувач розписується та зазначає прізвище та ініціали або ім`я та прізвище.

Відповідні дані на бланку повідомлення про вручення також зазначаються про особу, уповноважену на одержання внутрішнього рекомендованого листа з позначкою Судова повістка , адресованого юридичній особі або фізичній особі за місцем роботи.

Бланк повідомлення про вручення рекомендованого листа з позначкою Судова повістка не пізніше ніж протягом наступного робочого дня повертається до суду.

Згідно з абз.5 п.114 Правил надання послуг поштового зв`язку у разі відмови адресата (представника юридичної особи, уповноваженого на одержання пошти) одержати рекомендований лист з позначкою Судова повістка працівник поштового зв`язку робить позначку Адресат відмовився із проставленням відбитку календарного штемпеля і не пізніше ніж протягом наступного робочого дня повертає його до суду.

Абзацом 3 п. 116 Правил надання послуг поштового зв`язку встановлено, що у разі невручення рекомендованого листа з позначкою Судова повістка рекомендований лист разом з бланком повідомлення про вручення повертається за зворотною адресою у порядку, визначеному у пунктах 99, 99-1, 99-2, 106 та 114 цих Правил, із зазначенням причини невручення.

Дії працівників оператора щодо порядку вручення Судових повісток, оформлення повідомлення про вручення форми 119 та довідки форми 20 прописані в п.п. 5.6.1, 5.6.4 - 5.6.6, 7.2 Регламенту внутрішньої письмової кореспонденції, затвердженого наказом ПАТ Укрпошта від 30.11.2017 №1660.

Тобто, Регламентом і Правилами надання послуг поштового зв`язку чітко визначено порядок та вимоги до вручення листа з позначкою Судова повістка .

Разом із тим, у господарській справі №910/19839/20 суд надсилав на адресу відповідача поштове відправлення 03.02.2021 з відміткою Судова повістка №6102254440395, однак, останнє повернулось до суду без вручення із зазначенням: адресат відсутній за вказаною адресою лише 15.03.2021.

Відповідно до даних перевірки статусу відстеження вручення кореспонденції вказаному адресату з сайту АТ Укрпошта :

- відправлення прийнято (62022, м. Харків, Україна) 03.02.2021 15:57:00;

- надходження на сортувальний центр (м. Харків, Україна) 03.02.2021 21:28:49;

- надходження на сортувальний центр (м. Рубіжне, України) 04.02.2021 13:00:19;

- відправлення прямує до точки видачі/доставки (93404, м. Сєвєродонецьк, Україна) 05.02.2021 07:13:33;

- відправлення у точці видачі/доставки (93404, м. Сєвєродонецьк, Україна) 05.02.2021 08:11:00;

- повернення за зворотною адресою: інші причини (93404, м. Сєвєродонецьк, Україна) 13.03.2021 17:00:00;

- надходження на сортувальний центр (м. Рубіжне, України) 13.03.2021 17:56:17;

- надходження на сортувальний центр (м. Харків, Україна) 15.03.2021 01:25:42;

- відправлення прямує до точки видачі/доставки (62022, м. Харків, Україна) 15.03.2021 14:59:17;

- відправлення у точці видачі/доставки (62022, м. Харків, Україна) 15.03.2021 15:45:00;

- відправлення вручено (62022, м. Харків, Україна) 15.03.2021 17:23:00.

Отже, лист надійшов до точки видачі/доставки (93404, м. Сєвєродонецьк, Україна) 05.02.2021 08:11:00 і з тих пір, станом на 13.03.2020, працівниками поштового відділення не було вчинено жодних дій спрямованих на вручення кореспонденції адресату.

Також взагалі не заповнене повідомлення про вручення форми 119, оскільки жодних причин невручення не зазначено.

Крім того, у довідці форми 120, яка заповнена невідомою особою, зазначено; адресат відсутній за вказаною адресою , але з відстеження вручення кореспонденції вказаному адресату з сайту АТ Укрпошта повернення за зворотною адресою зазначено підстави; інші причини , яка не належить до об`єктивних причин невручення, які визначені п.п. 99-2, 106 та 114 Правил надання послуг поштового зв`язку.

Таким чином, з огляду на п.п.99-2 та 114 Правил надання послуг поштового зв`язку, кореспонденція з позначкою Судова повістка мала бути вручена адресату в строк до 11.02.2021, та не пізніше наступного дня повернута до суду, тобто 12.02.2021, однак, повернення судової кореспонденції відбулось тільки 13.03.2021 та повернулась вона до суду лише 15.03.2021.

У відповідності до норм ГПК України суд зобов`язаний повідомляти учасників справи, зокрема, про необхідність у встановлені строки виконати відповідну дію. Про належне повідомлення особи може свідчити лише розписка та належна фіксація її вручення.

Основоположним процесуальним правом особи, яка бере участь у справі, є право бути належно повідомленою про час та місце судового розгляду. Для цього існує спеціальна форма повідомлення - судова повістка, яка, крім форми та змісту, передбачає ще й порядок вручення та повернення до суду, котрі повинні забезпечуватися АТ Укрпошта .

Несвоєчасна доставка зворотних повідомлень щодо вручення учасникам провадження поштової кореспонденції або поштових повернень призводить до порушення прав учасників судового провадження та гарантованих прав осіб, що є неприпустимим у демократичному суспільстві (може бути підставою як дисциплінарної, так і іншої відповідальності, свідчити про недбалість тощо).

Необхідність дотримання розумних строків розгляду справи встановлена Конституцією України, ч. 3 ст.177, ч.1 ст.195, ст. 248 ГПК України, ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Слід зазначити, що вказане може призвести до неможливості здійснення правосуддя у даній справі у розумні строки. До того ж, такі дії можуть свідчити про перешкоджання сторонам у реалізації їх права на звернення до суду (право на суд), що є неприпустимим в демократичному суспільстві, де принцип верховенства права визнається фундаментальним правовим принципом.

При цьому, як вбачається із конверту (поштове відправлення №6102254440395), вартість послуг поштового зв`язку з пересилання лише одного листа з позначкою Судова повістка - ухвали суду на адресу відповідача складає 35,00 грн. Тобто, на безрезультатне (з огляду на порушення працівниками АТ Укрпошта п.п. 99-2, 106 та 114 Правил надання послуг поштового зв`язку та п. 3.1.1.3. Порядку пересилання поштових відправлень) пересилання листів з позначкою Судова повістка витрачаються бюджетні кошти.

Такі дії працівників АТ Укрпошта порушують вимоги Правил надання послуг поштового зв`язку, які затверджені постановою Кабінету Міністрів України №270 від 05.03.2009 (з послідуючими змінами).

Отже, працівниками АТ Укрпошта не було належно виконано покладені на них службові обов`язки по доставці судової повістки, адресованої відповідачу, як це встановлено в ст. 242 Господарського процесуального кодексу України та пунктами п.п. 99-2, 106 та 114 Правил надання послуг поштового зв`язку .

Запобігання у майбутньому таких недоліків надасть суду можливість забезпечити своєчасний розгляд і вирішення справи з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів учасників провадження.

Відповідно до ч. 1 ст. 246 ГПК України суд, виявивши при вирішенні спору порушення законодавства або недоліки в діяльності юридичної особи, державних чи інших органів, інших осіб, постановляє окрему ухвалу, незалежно від того, чи є вони учасниками судового процесу.

Згідно з ч.6 ст.246 ГПК України окрема ухвала надсилається відповідним юридичним та фізичним особам, державним та іншим органам, посадовим особам, які за своїми повноваженнями повинні усунути виявлені судом недоліки чи порушення чи запобігти їх повторенню.

Оскільки АТ Укрпошта порушено законодавство України, то суд вбачає за необхідне надіслати окрему ухвалу для усунення вказаних порушень та з`ясування причин невиконання обов`язку щодо вручення судової повістки.

З метою забезпечення виконання вказівок, що містяться в окремій ухвалі, суд встановлює у ній строк для надання відповіді залежно від змісту вказівок та терміну, необхідного для їх виконання (ч. 7 ст. 246 ГПК України).

За таких обставин, суд виносить на адресу Генерального директора АТ Укрпошта ОСОБА_1 окрему ухвалу про необхідність усунення допущених працівниками АТ Укрпошта порушень при виконанні своїх обов`язків із пересилання поштової кореспонденції із позначкою Судова повістка та вважає, що достатнім та обґрунтованим строком для надання ним відповіді є - п`ять робочих днів з моменту одержання окремої ухвали.

Керуючись ст.ст.243, 235, 246 Господарського процесуального кодексу України, суд -

УХВАЛИВ:

1. Винести на адресу Генерального директора АТ Укрпошта Смілянського Ігоря Юхимовича (01001, м. Київ, вул. Хрещатик, 22; ідентифікаційний код 21560045) окрему ухвалу щодо виявлених порушень працівниками АТ Укрпошта вимог законодавства - п.п. 99-2, 106 та 114 Правил надання послуг поштового зв`язку , які затверджено постановою Кабінетів Міністрів України від 05.03.2009 №270, та п. 5.6.1, 5.6.4 - 5.6.6, 7.2 Регламенту внутрішньої письмової кореспонденції, затвердженого наказом ПАТ Укрпошта від 30.11.2017 № 1660.

2. Генеральному директору АТ Укрпошта Смілянському Ігорю Юхимовичу вжити заходів щодо:

- доведення до відома працівників відділень поштового зв`язку Акціонерного товариства Укрпошта правил пересилання рекомендованих листів з позначкою Судова повістка та правил заповнення повідомлення форми 119, довідки форми 20.

3. Встановити термін для виконання вказівок, зазначених в п. 2 окремої ухвали, - п`ять робочих днів з моменту її одержання.

4. Попередити Генерального директора АТ Укрпошта Смілянського Ігоря Юхимовича, що залишення посадовою особою без розгляду окремої ухвали суду або невжиття заходів до усунення зазначених в ній порушень закону, а так само несвоєчасна відповідь на окрему ухвалу суду, є підставою для притягнення такої особи до адміністративної відповідальності на підставі ст.185-6 Кодексу про адміністративні правопорушення України.

Ухвала набрала законної сили 31.03.2021 та може бути оскаржена протягом десяти днів з моменту її підписання до Східного апеляційного господарського суду.

Суддя О.С. Фонова

СудГосподарський суд Луганської області
Дата ухвалення рішення31.03.2021
Оприлюднено01.04.2021
Номер документу95906642
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —910/19839/20

Ухвала від 31.03.2021

Господарське

Господарський суд Луганської області

Фонова О.С.

Рішення від 31.03.2021

Господарське

Господарський суд Луганської області

Фонова О.С.

Ухвала від 02.02.2021

Господарське

Господарський суд Луганської області

Фонова О.С.

Ухвала від 21.12.2020

Господарське

Господарський суд міста Києва

Демидов В.О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні