Рішення
від 31.03.2021 по справі 755/17057/20
НОВОМИРГОРОДСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 755/17057/20 Провадження № 2/395/135/2021

З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

31 березня 2021 року м. Новомиргород

Новомиргородський районний суд Кіровоградської області в складі:

головуючого судді - Орендовського В.А.,

при секретарі - Піддубній Н.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Новомиргороді в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ТОВ Фінансова компанія Аланд , треті особи на стороні відповідача без права заявляти самостійні вимоги Приватний нотаріус Житомирського міського нотаріального округу Горай О.С., Приватний виконавець виконавчого округу м. Києва Клітченко Оксана Анатоліївна про визнання виконавчого напису таким, що не підлягає виконанню ,

ВСТАНОВИВ :

До суду із позовною заявою звернулася ОСОБА_1 до ТОВ Фінансова компанія Аланд , треті особи на стороні відповідача без права заявляти самостійні вимоги Приватний нотаріус Житомирського міського нотаріального округу Горай О.С., Приватний виконавець виконавчого округу м. Києва Клітченко Оксана Анатоліївна про визнання виконавчого напису таким, що не підлягає виконанню, вказавши, що 30 липня 2015 року між ПАТ Платинум банк та ОСОБА_1 було укладено кредитний договір № 1864/6965CLRKPT2 за умовами якого банк надав позичальнику кредит у розмірі 18 421,63 грн., а позичальник зобов`язувався повернути наданий кредит і сплати відсотки за користування в сумі, строки, на умовах, що передбачені в цьому договорі. В подальшому (в жовтні 2020 року), позивач дізналася про те, що існує виконавчий напис № 7207 від 03.07.2020 року вчинений приватним нотаріусом Житомирського міського нотаріального округу Гораєм Олегом Станіславовичем про стягнення на користь ТОВ Фінансова компанія Аланд заборгованості за кредитним договором № 1864/6965CLRKPT2 від 30.07.2015 року в розмірі 16 480,42 грн. (якого позивач не отримувала, а ознайомилася з його змістом лише у Кіровоградському окружному адміністративному суді 22 жовтня 2020 року при ознайомлені з матеріалами справи № 340/4062/20, справа щодо скасування постанови про відкриття виконавчого провадження). З виконавчого напису, вбачається, що відповідач на підставі договору відступлення права вимоги від 14.05.2020 року, укладеного між ТОВ ФК Аланд і ТОВ ФК Кредит-Капітал та договору відступлення прав вимоги №148К від 23 березня 2018 року, укладеного між ТОВ ФК Кредит-Капітал та ПАТ Платинум банк є правонаступником ПАТ ПЛАТИНУМ БАНК . Однак, позивач не отримувала жодних повідомлень про наявність заборгованості ні від ПАТ ПЛАТИНУМ БАНК , ні від правонаступника про яких вона дізналася лише із змісту виконавчого напису, не отримував жодних повідомлень про зміну кредиторів за кредитним договором або вимог про погашення заборгованості від правонаступників, включаючи відповідача. Виходячи із змісту виконавчого напису позивач має заборгованість за кредитним договором. Проте, їй невідомо про обставини чи при вчиненні виконавчого напису нотаріус, третя особа отримувала від відповідача первинні документи щодо видачі кредиту та здійснення його часткового погашення (платіжні доручення, меморіальні ордери, розписки, чеки тощо). Розрахунок боргу, здійснений відповідачем щодо наявності грошового зобов`язання позивача по кредиту, процентах річних та комісій, не може вважатися документом, який підтверджує безспірність вимог банку до боржника. Позивач вважає, що виконавчий напис не підлягає виконанню, оскільки нотаріус вчинив його з порушенням вимог законодавства, а саме не перевіривши безспірності розміру заборгованості.

Представник позивача та позивач повідомлені у встановленому законом порядку про час та місце розгляду справи в судове засідання не з`явилися, проте представник направила до суду заяву з проханням розглядати справу без її участі.

Представник відповідача ТОВ ФК Аланд в судове засідання не з`явився, про причини неявки суд не повідомив.

Згідно до ст. 128 ч.7 ЦПК України у разі ненадання учасниками справи, інформації щодо їх адреси, судова повістка надсилається фізичним особам, які не мають статусу підприємців, - за адресою їх місця проживання чи місця перебування, зареєстрованою у встановленому законом порядку. Враховуючи викладене, суд вважає, що відповідач повідомлений у встановленому законом порядку про час та місце розгляду справи; відповідач письмових клопотань про відкладення розгляду справи і заперечень (відзиву) не надіслав.

Третя особа приватний нотаріус Житомирського міського нотаріального округу Горай О.С. повідомлений у встановленому законом порядку про час та місце розгляду справи в судове засідання не з`явився, будь-яких клопотань чи заяв до суду не направив.

Третя особа приватний виконавець виконавчого округу м. Києва Клітченко О.А. повідомлена у встановленому законом порядку про час та місце розгляду справи в судове засідання не з`явилася, будь-яких клопотань чи заяв до суду не направила.

За вимогами ст. 280 ЦПК України, суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи.

Дослідивши письмові докази та матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню за таких підстав.

Судом встановлено, що як вбачається з виконавчого напису, вчиненого приватним нотаріусом Житомирського міського нотаріального округу Горай О.С. від 03.07.2020 року та зареєстрованого в реєстрі за № 7207, стягнути з ОСОБА_1 на користь ТОВ ФК Аланд заборгованість, що виникла по кредитному договорі № 1864/6965CLRKPT2 від 30.07.2015 р. на підставі Договору про відступлення права вимоги укладеного 23 березня 2018 року між ПАТ Платинум Банк та ТОВ ФК Кредит-Капітал , договору відступлення прав вимоги, укладеного 14 травня 2020 року між ТОВ ФК Кредит-Капітал та ТОВ ФК Аланд . У виконавчому написі зазначено, що стягнення проводиться за період з 14 травня 2020 року по 25 травня 2020 року. Сума заборгованості склала 15 980,42 грн., з них: прострочена заборгованість за сумою кредиту - 15 779 грн. 76 коп., прострочена заборгованість за комісією - 0 грн. 00 коп., прострочена заборгованість по несплаченим відсоткам за користування кредитом - 200 грн. 66 коп., строкова заборгованість за сумою кредиту - 0 грн. 00 коп., строкова заборгованість за комісією - 0 грн. 00 коп., строкова заборгованість по несплаченим відсоткам за користування кредитом - 0 грн. 00 коп., строкова заборгованість за штрафами і пенями - 0 грн. 00 коп. (а.с.11).

Вказаний виконавчий напис було пред`явлено для примусового виконання до приватного виконавця виконавчого округу м. Києва Клітченко О.А. , і згідно якого було винесено постанову про відкриття виконавчого провадження за № 62848550 від 19.08.2020 року (а.с. 8-9).

Відповідно до ст. 18 ЦК України нотаріус здійснює захист цивільних прав шляхом вчинення виконавчого напису на борговому документі у випадках і в порядку, встановлених законом.

Згідно зі статтею 87 ЗУ Про нотаріат , для стягнення грошових сум або витребування від боржника майна, нотаріуси вчиняють виконавчі написи на документах, що встановлюють заборгованість.

Частиною 1 статті 88 ЗУ Про нотаріат передбачено, що нотаріус вчиняє виконавчі написи, якщо подані документи підтверджують безспірність заборгованості або іншої відповідальності боржника перед стягувачем та за умови, що з дня виникнення права вимоги минуло не більше трьох років, а у відносинах між підприємствами, установами та організаціями - не більше одного року.

Аналогічний правовий висновок викладений у постанові Верховного Суду № 201/11696/16-ц від 10 квітня 2019 року.

Судом встановлено, що позивач будь-яких претензій чи заяв, а також вимог про наявність заборгованості та погашення боргу від ПАТ Платинум Банк , чи від ТОВ ФК Кредит-Капітал , чи від ТОВ ФК Аланд , чи від приватного нотаріуса Житомирського міського нотаріального округу Горай О.С. не отримувала.

Позивач не була проінформована про існування заборгованості та її розмір, чим, в свою чергу, була позбавлена права оскаржити вимогу у судовому порядку або виставити письмове заперечення ТОВ ФК Аланд чи нотаріусу.

Нотаріус при вчиненні оспорюваного виконавчого напису не переконався належним чином у безспірності розміру сум, що підлягають стягненню за виконавчим написом, чим порушив норми Закону України Про нотаріат та Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, за якими стягнення заборгованості провадиться у безспірному порядку на підставі виконавчих написів нотаріусів.

При вчиненні виконавчого напису нотаріус не встановлює права та обов`язки учасників правовідносин, а перевіряє безспірність заборгованості в контексті наявності документів з урахуванням положень Переліку документів, за якими стягнення заборгованості провадиться у безспірному порядку на підставі виконавчих написів нотаріусів, за якими стягнення заборгованості провадиться у безспірному порядку.

Такий висновок відповідає правовій позиції, викладеній у постанові Верховного Суду України від 20.05.2015 року № 6-158цс15.

Безспірність заборгованості підтверджують документи, передбачені переліком документів, за якими стягнення заборгованості провадиться у безспірному порядку на підставі виконавчих написів нотаріусів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №1172 від 29.06.1999 (пункт 3.2 глави 16 розділу ІІ Порядку).

Строки, протягом яких може бути вчинено виконавчий напис, обчислюються з дня, коли у стягувача виникло право примусового стягнення боргу (пункт 3.4 глави 16 розділу ІІ Порядку).

Пунктом 3.5 глави 16 Порядку визначено, що при вчиненні виконавчого напису нотаріус повинен перевірити, чи подано на обґрунтування стягнення документи, зазначені у Переліку документів, за якими стягнення заборгованості провадиться у безспірному порядку на підставі виконавчих написів нотаріусів, затвердженому постановою КМ України № 1172 від 29.06.1999 року.

Отже, виходячи із наведених норм та враховуючи обставини справи, спірними є два питання: чи вчинено спірний виконавчий напис в межах трирічного строку з дня виникнення права вимоги у стягувача, та чи підтверджували надані нотаріусу документи безспірність вимог до позивача. Крім того, відповідач ТОВ ФК Аланд не довів, що між сторонами існують договірні відносини, як і не довів свої вимоги про стягнення з позивача заборгованості на підставі виконавчого напису.

Відповідно до вимог ЗУ Про судовий збір , ст. 141 ЦПК України, судовий збір у розмірі 840,80 грн. підлягає стягненню з відповідача на користь позивача.

Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 81, 141, 263-265, 280 ЦПК України, ст.ст. 87-91 Закону України Про нотаріат суд,-

ВИРІШИВ :

Позов ОСОБА_1 до ТОВ Фінансова компанія Аланд , треті особи на стороні відповідача без права заявляти самостійні вимоги Приватний нотаріус Житомирського міського нотаріального округу Горай О.С., Приватний виконавець виконавчого округу м. Києва Клітченко Оксана Анатоліївна про визнання виконавчого напису таким, що не підлягає виконанню - задовольнити.

Визнати таким, що не підлягає виконанню, виконавчий напис № 7207, вчинений приватним нотаріусом Житомирського міського нотаріального округу Гораєм Олегом Станіславовичем 03.07.2020 року про стягнення з ОСОБА_1 на користь ТОВ ФК Аланд заборгованості за кредитним договором № 1864/6965CLRKPT2 від 30.07.2015 року, договором про відступлення прав вимоги, укладеного 23.03.2018 року між Публічним акціонерним товариством ПЛАТИНУМ БАНК (код ЄДРПОУ 33308489) та ТОВ ФК Кредит-Капітал (код ЄДРПОУ 35234236), договором відступлення прав вимоги, укладеного від 14 травня 2020 року між ТОВ ФК Кредит-Капітал (код ЄДРПОУ 35234236) та ТОВ ФК Аланд (код ЄДРПОУ 42642578), у розмірі 16 480,42 грн.

Стягнути з ТОВ ФК Аланд на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 840 (вісімсот сорок) гривень 80 копійок.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення, заочне рішення може бути оскаржене відповідачем у загальному порядку.

Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку, встановленому ЦПК України.

Заочне рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Кропивницького апеляційного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення . Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Заочне рішення набирає законної сили якщо протягом вказаного строку не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), суд за заявою учасників справи та осіб, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов`язки (у разі наявності у них права на вчинення відповідних процесуальних дій, передбачених цим Кодексом), поновлює процесуальні строки, встановлені нормами цього Кодексу, якщо визнає причини їх пропуску поважними і такими, що зумовлені обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином. Суд може поновити відповідний строк як до, так і після його закінчення.

Суд за заявою особи продовжує процесуальний строк, встановлений судом, якщо неможливість вчинення відповідної процесуальної дії у визначений строк зумовлена обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином.

Повний текст рішення виготовлений 31 березня 2021 року.

Суддя Новомиргородського районного суду

Кіровоградської області В.А. Орендовський

СудНовомиргородський районний суд Кіровоградської області
Дата ухвалення рішення31.03.2021
Оприлюднено01.04.2021
Номер документу95924908
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —755/17057/20

Рішення від 31.03.2021

Цивільне

Новомиргородський районний суд Кіровоградської області

Орендовський В. А.

Ухвала від 04.02.2021

Цивільне

Новомиргородський районний суд Кіровоградської області

Орендовський В. А.

Ухвала від 04.02.2021

Цивільне

Новомиргородський районний суд Кіровоградської області

Орендовський В. А.

Ухвала від 16.11.2020

Цивільне

Дніпровський районний суд міста Києва

Виниченко Л. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні