КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 22-а-5349/09 Головуючий у 1- й інстанції: Скалозуб Ю. О.
Суддя-доповідач: Усенко В.Г.
У Х В А Л А
Іменем України
"13" травня 2010 р. м. Київ
Колегія суддів Київськог о апеляційного адміністрати вного суду у складі:
головуючого - судді Усенка В.Г,
суддів Зайцева М.П. та Романчук О.М.
при секре тарі Літоміній Н.В.,
розглянувши матеріали апе ляційної скарги управління П енсійного фонду України в Де снянському районі міста Черн ігова на постанову Чернігівс ького окружного адміністрат ивного суду від 10 січня 2009 року у справі за адміністративни м позовом ОСОБА_2 до управ ління Пенсійного фонду Украї ни в Деснянському районі міс та Чернігова про зобов' язан ня нарахувати допомоги, як ди тині війни, -
В С Т А Н О В И В :
31 жовтня 2008 року позивач звер нулася до Чернігівського окр ужного адміністративного су ду з адміністративним позово м про зобов`язання УПФУ в Десн янському районі міста Черніг ова здійснити перерахунок та виплату недоотриманих сум щ омісячного підвищення до пен сії, як дитині війни, у розмірі передбаченому статтею 6 Зако ну України «Про соціальний з ахист дітей війни» за 2006-2007 роки .
Постановою Чернігівського окружного адміністративног о суду від 10 січня 2009 року позов ні вимоги ОСОБА_2 задоволе но частково.
В апеляційній скарзі відпо відач просить скасувати оска ржувану постанову в частині задоволених позовних вимог т а прийняти нову постанову, як ою відмовити у задоволенні в имог адміністративного позо ву у повному обсязі.
Апеляційний розгляд справ и здійснюється за відсутност і представників сторін, які н алежним чином повідомлені пр о дату, час та місце судового з асідання.
Відповідно до ч. 4 ст. 196 КАС Укр аїни неприбуття у судове зас ідання сторін або інших осіб , які беруть участь у справі, н алежним чином повідомлених п ро дату, час та місце апеляцій ного розгляду, не перешкоджа є судовому розгляду справи.
Заслухавши суддю-доповіда ча по справі, перевіривши мат еріали справи та доводи апел яційної скарги, колегія судд ів вважає, що апеляційна скар га не підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Згідно зі ст.ст. 198 ч. 1 п. 1, 200 КАС У країни, суд апеляційної інст анції залишає скаргу без зад оволення, а постанову суду - бе з змін, якщо визнає, що суд пер шої інстанції правильно вста новив обставини справи та ух валив судове рішення з додер жанням норм матеріального і процесуального права.
Судом першої інстанції вст ановлено, що вимога позивача щодо зобов`язання УПФУ в Десн янському районі міста Черніг ова здійснити перерахунок та виплату недоотриманих сум щ омісячного підвищення до пен сії, як дитині війни у розмірі передбаченому статтею 6 Зако ну України «Про соціальний з ахист дітей війни» за період з 31.10.2007р. по 31.12.2007р. є обґрунтовано ю, оскільки відповідачем пор ушено її право на отримання т акої доплати до пенсії у розм ірі, передбаченому Законом У країни «Про соціальний захис т дітей війни».
З таким висновком суду можн а погодитися в повній мірі, зв ахжаєючи на таке.
Судом першої інстанції вст ановлено, що ОСОБА_2 ІНФО РМАЦІЯ_1 має статус дитини в ійни, що підтверджується від повідним посвідченням.
Відповідно до ст. 6 Закону Ук раїни «Про соціальний захист дітей війни» дітям війни пен сії або щомісячне довічне гр ошове утримання чи державна соціальна допомога, що випла чується замість пенсі, підви щується на 30% мінімальної пенс ії за віком.
Позивачу нарахування та ви плата доплати до пенсії, пере дбаченої ст. 6 Закону України « Про соціальний захист дітей війни» здійснювалися не в по вному обсязі, у зв' язку з чим ОСОБА_2 звернулась до суд у з відповідним позовом.
З матеріалів справи вбачає ться, що перерахунок пенсії з підвищенням її розміру, як ди тині війни на 30% мінімальної п енсії за віком, встановленої Законом України «Про соціал ьний захист дітей війни» при значалася з 01.01.2006 р., а позивач зв ернувся до адміністративног о суду за захистом прав з пору шенням річного строку зверне ння (31.10.2008р.).
Відповідно до ч. 1 ст. 99 КАС Укр аїни адміністративний позов може бути подано в межах стро ку звернення до адміністрати вного суду, встановленого ци м Кодексом або іншими закона ми.
Таким чином, правовий припи с «в межах строку звернення д о адміністративного суду, вс тановленого законом» означа є, що позов має подаватися лиш е в тих межах часу, які встанов лені законом. Крім того, можли вість захисту прав та інтере сів залежить від дотримання строків, встановле них на цей випадок законом.
У ч. 2 ст. 99 Кодексу адміністра тивного судочинства України встановлено річний строк дл я звернення до адміністратив ного суду, що пов'язане зі спец ифікою правовідносин, а тако ж має сприяти наданню доказі в, підвищує їхню достовірніс ть і тим самим сприяє встанов ленню істини у конкретній ад міністративній справі.
Дана норма закону означає, щ о за загальним правилом пере біг строку на звернення до ад міністративного суду почина ється від дня виникнення пра ва на адміністративний позов , тобто коли особа дізналася а бо могла дізнатися про поруш ення своїх прав, свобод чи інт ересів. Необхідно зазначити, що процесуальним строком є п роміжок часу, встановлений з аконом або судом, у який суд та особи, що беруть участь у спра ві, та інші учасники процесу в чиняють певні процесуальні д ії, передбачені Кодексом адм іністративного судочинства України, в результаті вчинен ня яких настають певні право ві наслідки.
За частиною 1 ст. 100 КАС Україн и, пропущення строку звернен ня до адміністративного суду є підставою для відмови у зад оволенні адміністративного позову за умови, якщо на цьому наполягає одна із сторін.
Тобто, внаслідок пропущенн я строків звернення до адмін істративного суду для позива ча наступають негативні юрид ичні наслідки.
Слід зауважити, що встановл ення процесуальних строків з аконом та судом передбачено з метою дисциплінування учас ників адміністративного суд очинства та своєчасного вико нання ними, передбачених Код ексом адміністра тивного суд очинства України, певних про цесуальних дій.
Згідно ч. 2 ст. 100 КАС України, я кщо суд визнає причину пропу щення строку звернення до су ду поважною, адміністративна справа розглядається і вирі шується в порядку, встановле ному цим Кодексом.
Оскільки відповідачем зая влено клопотання про застосу вання в даному випадку строк ів позовної давності, апеляц ійна інстанція знаходить обґ рунтованими підстави для від мови в задоволенні позову за 2006 рік та за період з 01.01.2007 року по 30.10.2007 року з підстав пропуску с троку позовної давності.
Як свідчать матеріали спра ви, позивач звернувся до суду з даним позовом 31.10.2008 року, пода вши цей позов більш ніж через рік з моменту порушення, на йо го думку, прав, свобод та закон них інтересів.
Таким чином, апеляційна інс танція приходить до висновку , що суд першої інстанції прав омірно відмовив у задоволенн і позовних вимог щодо нараху вання на користь ОСОБА_2 щ омісячного підвищення до пен сії, як дитині війни у розмірі передбаченому статтею 6 Зако ну України «Про соціальний з ахист дітей війни» за період з 09.07.2007 року по 30.10.2007 року, застосу вавши при цьому наслідки про пуску строку позовної давнос ті для звернення до суду з адм іністративним позовом, перед бачених ст. 101 КАС України.
Частиною першою статті 6 цьо го Закону встановлено, що діт ям війни пенсії або щомісячн е довічне грошове утримання чи державна соціальна допомо га, що виплачується замість п енсії, підвищуються на 30 відсо тків мінімальної пенсії за в іком.
Законом України від 19 грудн я 2006 року № 489-V «Про Державний бю джет України на 2007 рік», зокрем а пунктом 12 статті 71, знову було зупинено на 2007 рік дію статті 6 Закону про соціальний захис т дітей війни та статтею 111 вст ановлено, що у 2007 році підвищен ня до пенсії або щомісячного довічного грошового утриман ня чи державної соціальної д опомоги, яка виплачується за мість пенсії, відповідно до с татті 6 Закону України «Про со ціальний захист дітей війни» виплачується особам, які є ін валідами (крім тих, на яких пош ирюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального зах исту») у розмірі 50 відсотків в ід розміру надбавки, встанов леної для учасників війни. Од нак Рішенням Конституційног о Суду України від 09.07.2007 року №6-р п/2007 (справа про соціальні гара нтії громадян) визнані некон ституційними положення пунк ту 12 статті 71 Закону України «П ро Державний бюджет України на 2007 рік» щодо зупинення дії н а 2007 рік статті 6 Закону.
Рішення Конституційного с уду є обов' язковим до викон ання на всій території Украї ни. В п. 5 вищезазначеного ріше ння зазначено, що дане рішенн я має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдик ції при розгляді ними позові в у зв' язку з правовідносин ами, які виникли внаслідок ді ї положень статей зазначених законів, що визнані неконсти туційними.
Відповідно до ч. 2 ст. 152 Консти туції України закони, інші пр авові акти або їх окремі поло ження, що визнані неконститу ційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційн им Судом України рішення про їх неконституційність.
Тобто, після прийняття Конс титуційним Судом України вка заного рішення знову почали діяти положення статті 6 Зако ну про соціальний захист діт ей війни. Тобто з часу прийнят тя цього рішення у позивача в ідновилось право на підвищен ня пенсії на 30 відсотків мінім альної пенсії за віком. Судом першої інстанції встановлен о, що відповідач, ігноруючи за значені норми матеріального права, не здійснив це підвище ння пенсії, чим порушив вказа не право позивача.
За таких підстав, судова кол егія приходить до висновку щ о суд першої інстанції дійшо в правильного висновку про о бгрунтованість позовних вим ог щодо підвищення пенсії, як дитині війни у розмірі, перед баченому статтею 6 Закону Укр аїни «Про соціальний захист дітей війни» за період з 31.10.2007 р оку по 31.12.2007 року.
Зважаючи на наведене, колег ія суддів вважає, що порушень судом першої інстанції норм матеріального та процесуаль ного права при вирішенні ціє ї справи не допущено. Правова оцінка обставин по справі да на вірно, а тому апеляційну ск аргу слід залишити без задов олення, а судове рішення - без змін.
Керуючись ст.ст. 2, 9, 160, 195, 196, 198, 200, 205, 2 06, 212, 254 Кодексу адміністративно го судочинства України, коле гія суддів Київського апеляц ійного адміністративного су ду,-
У Х В А Л И Л А :
Апеляційну скаргу управлі ння Пенсійного фонду України в Деснянському районі міста Чернігова - залишити без за доволення, а постанову Черні гівського окружного адмініс тративного суду від 10 січня 2009 року - без змін.
Ухвала набирає законної си ли з моменту проголошення, ал е може бути оскаржена протяг ом двох місяців безпосереднь о до Верховного Суду України в порядок і строки, визначені ст.ст. 325, 327 ЦПК України.
Головуючий - суддя: Усенко В.Г.,
судді: Зайцев М.П.,
Романчук О.М.
Суд | Київський апеляційний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 13.05.2010 |
Оприлюднено | 12.07.2010 |
Номер документу | 9619738 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Київський апеляційний адміністративний суд
Усенко В.Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні