УКРАЇНА
Житомирський апеляційнийсуд
Справа №289/2018/20 Головуючий у 1-й інст. Кириленко О. О.
Категорія 60 Доповідач Микитюк О. Ю.
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 квітня 2021 року Житомирський апеляційний суд у складі:
головуючого Микитюк О. Ю. суддів Борисюка Р.М.
Галацевич О.М.
при секретарі Гарбузюк Ю.І.
розглянувши у письмовому провадженні в місті Житомирі справу № 289/2018/20
за позовом ОСОБА_1 доПотіївської сільськоїради Радомишльськогорайону Житомирськоїобласті провизначення додатковогостроку дляподання заявипро прийняттяспадщини
за апеляційною скаргою ОСОБА_1
на рішення Радомишльського районногосуду Житомирськоїобласті від02лютого 2021року,ухвалене під головуванням судді Кириленко О.О. у м. Радомишль,
встановив:
В грудні 2020 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом про визначення йому додаткового строку у шість місяців для подання заяви про прийняття спадщини, що відкрилась після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 . В обґрунтування позову зазначив, що ОСОБА_2 склала на його користь заповіт на земельні ділянки. Він в установлений законом шестимісячний строк не звернувся до нотаріуса з заявою про прийняття спадщини, тому у видачі свідоцтва про право на спадщину йому було відмовлено. Протягом шести місяців після смерті спадкодавця він за контрактом проходив військову службу в зоні антитерористичної операції і вважає, що ця поважна причина перешкоджала йому своєчасно реалізувати спадкові права.
Рішенням Радомишльського районного суду Житомирської області від 02 лютого 2021 року у задоволенні позову відмовлено.
В апеляційній скарзі ОСОБА_1 просить скасувати рішення і ухвалити нове рішення про задоволення позову. Апелянт посилається на невідповідність висновків суду обставинам справи, порушення норм матеріального та процесуального права. Зазначає, що з 19.03.2020 по 26.11.2020 брав участь у здійсненні заходів із забезпечення національної оборони, надавав відсіч стримував Збройну агресію Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, що є належним доказом наявності поважних причин для пропуску шестимісячного строку, встановленого законом для звернення до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини.
Апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , яка 15.02.2018 року склала заповіт на користь ОСОБА_1 на дві земельні ділянки с.Моделів Радомишльського району Житомирської області.
Після смерті ОСОБА_2 залишилось спадкове майно у вигляді земельної ділянки, площею 2,8093 га, кадастровий номер 1825087800:06:000:0214, яка призначена для ведення товарного сільськогосподарського виробництва та розташована на території Потіївської сільської ради Радомишльського району Житомирської області, що підтверджується державним актом на право власності на земельну ділянку Серія ЖТ №173107 від 20.10.2003.
Спадкова справа після смерті ОСОБА_2 не заводилась, разом із спадкодавцем на день смерті ніхто не був зареєстрований і не проживав.
За загальними положеннями про спадкування право на спадщину виникає в день відкриття спадщини, спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (ч.3 ст.1222, ч.1 ст.1220, ч.1 ст.1270 ЦК України).
Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини (ч.1 ст.1269 ЦК України).
Відповідно до ч.3 ст.1272 ЦК України, за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважних причин, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Правила ч.3 ст.1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини суд визнав поважними.
За змістом цієї статті, поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій, які має оцінити суд з урахуванням доводів і заперечень учасників справи та її фактичних обставин.
Строк для прийняття спадщини закінчився 06 вересня 2020 року.
Молодий лейтенант ОСОБА_1 на підставі контракту, укладеного на строк два роки, з 16.01.2020 проходить військову службу у Збройних силах України. Як вбачається з довідки , виданої військовою частиною НОМЕР_1 15.12.2020 за №1295, в період з 19.03.2020 по 26.11.2020 року позивач брав участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та в період здійснення зазначених заходів (а.с. 34-38).
Перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України є поважною причиною пропуску строку звернення до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини.
Висновок суду першої інстанції про обов`язок спадкоємця отримати письмову відмову нотаріуса у видачі свідоцтва про право на спадщину є неправильним. Визначення складу учасників судового процесу (в даній категорії справ - з`ясування наявності інших спадкоємців, зокрема, шляхом витребування спадкової справи), є завданням підготовчого судового засідання (п.1 ч.1 ст.189 ЦПК України), яке суд не виконав.
За таких обставин рішення належить скасувати і ухвалити нове судове рішення про задоволення позову.
Керуючись ст.ст.367, 368, 374, 376, 381 - 384, 389-391 ЦПК України, суд
постановив:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити.
Скасувати рішення Радомишльського районногосуду Житомирськоїобласті від02лютого 2021року і ухвалити нове судове рішення про задоволення позову.
Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ,уродженцю с.МоделівРадомишльського районуЖитомирської області, додатковий строк тривалістю шість місяців для подання заяви про прийняття спадщини, що відкрилась після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в с.Моделів Радомишльського району Житомирської області.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуюча: Судді:
Суд | Житомирський апеляційний суд |
Дата ухвалення рішення | 11.04.2021 |
Оприлюднено | 05.09.2022 |
Номер документу | 96230533 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них |
Цивільне
Житомирський апеляційний суд
Микитюк О. Ю.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні