Справа № 591/3810/19
Номер провадження 2/585/12/21
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 березня 2021 року м.Ромни
Роменський міськрайонний суд Сумської області в складі:
головуючої судді Машини І.М.,
з участю секретаря судового засідання Дмитренко М.О.,
представника позивача - адвоката Мазнєвої С.Г.,
представника ГУ Держгеокадастру в Сумській області - Будакова В.,
представника ТОВ ДЖЕЙСІЕС ВУД - адвоката Яковця Є.О.,
третьої особи - ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Ромни цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_2 до Головного управління Держгеокадастру в Сумській області, Роменської міської ради Сумської області, Товариства з обмеженою відповідальністю ДЖЕЙСІЕС ВУД , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача ОСОБА_1 про визнання протиправними та скасування рішень, окремих пунктів рішень Роменської міської ради Сумської області, визнання незаконною та скасування державної реєстрації земельних ділянок, визнання недійсним договору оренди земельної ділянки , -
встановив:
Позивач ОСОБА_2 звернувся до суду з позовною заявою, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог, до відповідачів про визнання протиправними та скасування рішень, окремих пунктів рішень Роменської міської ради Сумської області, визнання незаконною та скасування державної реєстрації земельних ділянок, визнання недійсним договору оренди земельної ділянки. Позовну заяву мотивував тим, що 22.05.2013 ОСОБА_2 придбав нерухоме майно, яке розташоване на земельній ділянці за адресою: АДРЕСА_1 , на території Роменської міської ради Сумської області площею 1,4548 га з кадастровим номером 5910700000:03:041:0153 у ФОП ОСОБА_3 , яка надана йому в оренду. Державну реєстрацію договору оренди земельної ділянки проведено 09.03.2012 за номером 5907000400085. Право оренди земельної ділянки виникло з моменту державної реєстрації договору. Земельна ділянка за адресою: АДРЕСА_1 на території Роменської міської ради Сумської області площею 1,4548 га сформована, їй присвоєно кадастровий номер, оскільки в проекті землеустрою щодо відведення земельної ділянки та документації із землеустрою щодо встановлення в натурі (на місцевості) меж земельної ділянки ФОП ОСОБА_3 розташованої за адресою: АДРЕСА_1 на території Роменської міської ради Сумської області міститься відмітка про присвоєння земельній ділянці кадастрового номера 5910700000:03:041:0153. Крім того, міститься дата формування земельної ділянки 24.02.2012 та підпис відповідальної особи ОСОБА_4 . Оскільки на момент набуття права власності на нерухоме майно ОСОБА_2 у попереднього власника майна ФОП ОСОБА_3 було зареєстровано у встановленому законом порядку право оренди, то на підставі т. 120 ЗК України і ст. 377 ЦК України до нього перейшло право користування земельною ділянкою, на якій воно розміщене, на тих самих умовах і в тому ж обсязі, що були у попереднього землекористувача. Оскільки на момент набуття права власності на нерухоме майно ОСОБА_2 у попереднього власника майна ФОП ОСОБА_3 зареєстровано у встановленому законом порядку право оренди, то на підставі т. 120 Земельного кодексу України (далі ЗК України) і ст. 377 Цивільного кодексу України (далі ЦК України) до нього перейшло право користування земельною ділянкою, на якій воно розміщене, на тих самих умовах і в тому ж обсязі, що були у попереднього землекористувача. На час присвоєння та реєстрації земельної ділянки з кадастровим номером 5910700000:03:041:0153 діяв Тимчасовий порядок ведення державного реєстру земель, затверджений наказом Державного комітету України по земельних ресурсах №174 від 02.07.2003 (надалі - Тимчасовий порядок). Автоматизована система державного земельного кадастру (АС ДЗК) - інформаційна система, що містить відомості про правовий режим земель, державну реєстрацію земельних ділянок, кадастрове зонування та ін. Відтак земельна ділянка вважається зареєстрованою в Державному реєстрі земель за умови внесення записів до книги записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі із зазначенням кадастрових номерів земельних ділянок та Поземельної книги. Згідно з п.4 Розділу VII Прикінцевих та перехідних положень Закону України Про Державний земельний кадастр , у разі якщо земельні ділянки, обмеження (обтяження) у їх використанні зареєстровані до набрання чинності цим Законом у Державному реєстрі земель, відомості про такі земельні ділянки, обмеження (обтяження) підлягають перенесенню до Державного земельного кадастру в автоматизованому порядку, без подання заяв про це їх власниками, користувачами та без стягнення плати за таке перенесення. Підставою перенесення відомостей про земельні ділянки до Державного земельного кадастру в автоматизованому порядку є факт реєстрації такої земельної ділянки до набрання чинності Законом України Про Державний земельний кадастр , тобто до 01.01.2013 року, у Державному реєстрі земель. Проте, Управлінням Держкомзему у м. Ромни не були перенесені відомості про земельну ділянку з кадастровим номером 5910700000:03:041:0153 до бази даних Державного земельного кадастру. ФОП ОСОБА_3 подав електронну заяву до Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру про виправлення технічних помилок у Державному земельному кадастрі стосовно земельної ділянки з кадастровим номером 5910700000:03:041:0153, а саме: ділянка не знайдена, кадастровий номер не знайдено. На підставі вказаної заяви відомості про земельну ділянку з кадастровим номером 5910700000:03:041:0153 були внесені до бази даних Державного земельного кадастру. ОСОБА_2 звернувся до Роменська міської ради із заявою про укладення з ним договору оренди земельної ділянки під розміщеним нерухомим майном. 27.03.2019 на 58 сесії сьомого скликання Роменська міська рада Сумської області прийняла рішення Про розгляд земельних питань , пунктом 5 якого надала на умовах оренди земельну ділянку на 5 років площею 1,4548 га за адресою: АДРЕСА_1 на території Роменської міської ради (кадастровий номер 5910700000:03:041:0153) ОСОБА_2 для експлуатації основних підсобних приміщень і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної іншої промисловості. Згідно листа виконавчого комітету Роменської міської ради Сумської області від 23.04.2019 року №03-24/1066 відділом земельних ресурсів управління економічного розвитку Роменської міської ради підготовлено було проект договору оренди землі з гр. ОСОБА_2 на передано на підписи міському голові 05.04.2019 року. 23.04.2019 ТОВ ДЖЕЙСІЕС ВУД подало звернення адресоване депутатам міської ради, в якому просило скасувати рішення міської ради про укладення з ОСОБА_2 договору оренди земельної ділянки кадастровий номер 5910700000:03:041:0153 у зв`язку з тим, що межі земельної ділянки на публічній кадастровій карті накладаються на належні товариству на праві оренди земельні ділянки. 23.04.2019 звернення ТОВ ДЖЕЙСІЕС ВУД було розглянуто та прийнято рішення доповнити проект рішення міської ради поправкою доповнивши пунктом 11 Скасувати пункт 5 рішення Роменської міської ради від 27.03.2019 року Про розгляд земельних питань щодо надання на умовах оренди земельну ділянку на 5 років площею 1,4548 га за адресою: АДРЕСА_1 на території Роменської міської ради (кадастровий номер 5910700000:03:041:0153) ОСОБА_2 у зв`язку з помилками у конфігурації земельної ділянками та перетинами з межами інших орендованих земельних ділянок. 24.04.2019 на 59 сесії сьомого скликання Роменська міська рада Сумської області прийняла рішення Про розгляд земельних питань , пунктом 11 якого скасувала пункт 5 рішення Роменської міської ради від 27.03.2019 року Про розгляд земельних питань щодо надання на умовах оренди земельну ділянку на 5 років площею 1,4548 га за адресою: АДРЕСА_1 на території Роменської міської ради (кадастровий номер 5910700000:03:041:0153) ОСОБА_2 у зв`язку з помилками у конфігурації земельної ділянками та перетинами з межами інших орендованих земельних ділянок. Підстави: звернення ТОВ ДЖЕЙСІЕС ВУД від 23.04.2019 року, рішення Конституційного Суду України від 16.04.2009 №7-рп/2009 у справі про скасування актів органів місцевого самоврядування. Оскаржуване рішення в частині скасування пункту 5 рішення Роменської міської ради від 27.03.2019 року Про розгляд земельних питань про надання в оренду земельної ділянки позивачу, є протиправним та порушує право користування земельною ділянкою, на якій розміщене належне позивачу на праві власності майно та підлягає скасуванню, оскільки орган місцевого самоврядування повинен керуватися нормами чинного законодавства та не мав законодавчо визначених повноважень приймати рішення, яке буде повністю або частково змінювати дію раніше прийнятого акта індивідуальної дії. Рішення 58 сесії сьомого скликання Роменської міської ради Сумської області від 27.03.2019 року Про розгляд земельних питань , пунктом 5 якого надано на умовах оренди земельну ділянку на 5 років площею 1,4548 га за адресою: АДРЕСА_1 на території Роменської міської ради (кадастровий номер 5910700000:03:041:0153) ОСОБА_2 для експлуатації основних підсобних приміщень і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної іншої промисловості, є актом індивідуальної дії, на підставі якого у позивача виникло право на отримання в оренду земельної ділянки, а тому відповідач не мав законодавчо визначених підстав для скасування такого рішення. Міською радою порушено процедуру прийняття оскаржуваного рішення, оскільки не вжито заходів для здійснення оприлюднення проекту рішення, чим порушено ст. 5 Закону України Про доступ до публічної інформації . Зважаючи на вищезазначене, пункт 11 рішення 59 сесії сьомого скликання Роменської міської ради Сумської області Про розгляд земельних питань від 24.04.2019 є протиправним та підлягає скасуванню. Роменська міська рада Сумської області скасовуючи пункт 5 рішення від 27.03.2019 Про розгляд земельних питань щодо надання на умовах оренди земельної ділянки позивачу послалася на те, що є помилки у конфігурації земельної ділянки з кадастровим номером 5910700000:03:041:0153 та вона перетинається з межами орендованих земельних ділянок ТОВ ДЖЕЙСІЕС ВУД . ОСОБА_2 , який набув права власності на нерухоме майно, з боку ТОВ ДЖЕЙСІЕС ВУД чиняться перешкоди у оформленні права оренди земельної ділянки і він не може реалізувати своє право передбачене ст. 120 Земельним кодексом України (далі - ЗК України) і ст. 377 Цивільний кодекс України (далі - ЦК України). Земельна ділянка з кадастровим номером 5910700000:03:041:0153 була сформована 24.02.2012, що підтверджується копією технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки. У технічній документації міститься опис меж: від А до Б - землі Роменської міської ради (не надані у власність та користування), від Б до В - землі Роменської міської ради (проїзд), від В до Г - землі Роменської міської ради (не надані у власність та користування), від Г до А - землі Роменської міської ради (проїзд). Згідно Витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку Управління Держкомзему у м. Ромни Сумської області 09.03.2012 року проведено державну реєстрацію земельної ділянки з кадастровим номером 5910700000:03:041:0153. Право оренди на земельну ділянку з кадастровим номером 5910700000:03:041:0153 у попереднього власника нерухомого майна виникло 09.03.2012 року. Право оренди на земельні ділянки, які знаходяться у користуванні у ТОВ ДЖЕЙСІЕС ВУД та перетинаються із земельною ділянкою з кадастровим номером 5910700000:03:041:0153 виникло значно пізніше. Крім того, ці земельні ділянки формувалися вже після того, як земельна ділянка з кадастровим номером 5910700000:03:041:0153 була сформована та право користування на неї зареєстровано. Дозвіл на виготовлення проекту землеустрою на земельну ділянку площею 0,2464 га, що знаходиться а адресою: АДРЕСА_1 рішенням Роменської міської ради Сумської області надається 03.09.2013 року, а 25.09.2013 року затверджено проект землеустрою та надано земельну ділянку в оренду з кадастровим номером 5910700000:04:009:0119. Дозвіл на виготовлення проекту землеустрою на земельну ділянку площею 0,8053 га за адресою: АДРЕСА_1 ТОВ ДЖЕЙСІЕС ВУД рішенням Роменської міської ради Сумської області надається 27.12.2014 року, рішенням від 12.04.2014 року затверджується проект землеустрою та передається земельна ділянка в оренду ТОВ ДЖЕЙСІЕС ВУД з кадастровим номером 5910700000:04:009:0139. Тобто, вже після того як була сформована земельна ділянка з кадастровим номером 5910700000:03:041:0153 та зареєстровано у встановленому законом порядку право оренди на неї за ФОП ОСОБА_3 , Роменська міська рада Сумської області надає дозволи на виготовлення проектів землеустрою на земельну ділянку площею 0,8053 га за адресою: АДРЕСА_1 та земельну ділянку площею 0,2464 га, що знаходиться а адресою: АДРЕСА_1 , площа яких накладається на земельну ділянку з кадастровим номером 5910700000:03:041:0153. Землевпорядна документація на земельну ділянку площею 0,8053 га за адресою: АДРЕСА_1 та земельну ділянку площею 0,2464 га, що знаходиться а адресою: АДРЕСА_1 не погоджувалася у встановленому законом порядку із ФОП ОСОБА_3 як суміжним землекористувачем. Відповідно до ч.4,5,6 ст.24 Закону України Про Державний земельний кадастр Державний кадастровий реєстратор, який здійснює державну реєстраціюземельних ділянок , мав перевірити відповідність документів вимогамзаконодавства ; Підставою для відмови у здійсненні державної реєстрації земельноїділянки є: невідповідність поданих документів вимогам законодавства : знаходження в межах земельної ділянки, яку передбачається зареєструвати, іншоїземельної ділянки або її частини . Присвоєння кадастрових номерів земельним ділянкам проведено з порушенням законодавства, зокрема межі земельних ділянок суміжного землекористувача і фактично сформовано земельні ділянки, межі яких перетинаються із земельною ділянкою з кадастровим номером 5910700000:03:041:0153. Державна реєстрація вказаних земельних ділянок з кадастровими номерами 5910700000:03:041:0119, 5910700000:03:041:0139 проведена з порушенням земельного законодавства України, що в кінцевому результаті призвело до порушення права ОСОБА_2 на оформлення права оренди земельної ділянки у відповідності до ст. 120 ЗК України і ст. 377 ЦК України на тих самих умовах і в тому ж обсязі, що були у ФОП ОСОБА_3 . Пунктом 2 рішення 54 сесії сьомого скликання Роменської міської ради Сумської області Про розгляд земельних питань від 23.01.2019 року поновлено термін оренди земельної ділянки площею 0,2464 га за адресою: АДРЕСА_1 (кадастровий номер 5910700000:04:009:0119) для ТОВ ДЖЕЙСІЕС ВУД за договором оренди землі від 29.09.2013 (державна реєстрація №3107105 від 29.10.2013) терміном на 5 років для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості. Пунктом 4 рішення 58 сесії сьомого скликання Роменської міської ради Сумської області Про розгляд земельних питань від 27.03.2019 року поновлено термін оренди земельної ділянки площею 0,8053 га за адресою: АДРЕСА_1 (кадастровий номер 5910700000:04:009:0139) для ТОВ ДЖЕЙСІЕС ВУД за договором оренди землі від 24.03.2014 (державна реєстрація №5333262 від 12.04.2014) терміном на 5 років для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості. Вказані рішення міської ради порушують право ОСОБА_2 на оформлення права оренди земельної ділянки у відповідності до ст. 120 ЗК України і ст. 377 ЦК України на тих самих умовах і в тому ж обсязі, що були у ФОП ОСОБА_3 , а тому підлягають визнанню нечинними і скасуванню. Укладений між Роменською міською радою та ТОВ ДЖЕЙСІЕС ВУД договір оренди земельної ділянки площею 0,2464 га за адресою: АДРЕСА_1 (кадастровий номер 5910700000:04:009:0119) з укладеною до нього додатковою угодою від 27.02.2019 року та договір оренди земельної ділянки площею 0,8053 га за адресою: АДРЕСА_1 (кадастровий номер 5910700000:04:009:0139) з укладеною до нього додатковою угодою від 05.04.2019 року підлягають визнанню недійсними.
18 червня 2019 року ухвалою Зарічного районного суду м. Сум позовну заяву ОСОБА_2 передано на розгляд до Роменського міськрайонного суду Сумської області.
Ухвалою Роменського міськрайонного суду Сумської області від 05 липня 2019 року призначено підготовче судове засідання за правилами загального позовного провадження.
30.07.2019 на адресу суду від представника Головного управління Держгеокадастру у Сумській області надійшов відзив на позовну заяву, у якому зазначено, що відповідно до ст.178 Цивільного процесуального Кодексу України відповідач надає суду відзив на позовну заяву в частині позовних вимог щодо визнання незаконною і скасування державної реєстрації земельних ділянок за адресою: АДРЕСА_1 кадастровий номер 5910700000:04:009:0119, АДРЕСА_1 кадастровий номер 5910700000:04:009:0139 шляхом закриття Поземельної книги із скасування кадастрових номерів, наступного змісту. Відповідно до ст. 23 Закону України Про Державний земельний кадастр підставою внесення відомостей до державного земельного кадастру є документація із землеустрою. Якщо документація із землеустрою не відповідає ст. 26 Закону України Про землеустрій , то вона вважається неякісною і незаконною. Відповідно до ст. 1 Закону державна реєстрація земельної ділянки - внесення до державного земельного кадастру передбачених цим Законом відомостей про формування земельної ділянки та присвоєння їй кадастрового номера. Ведення та адміністрування Державного земельного кадастру забезпечуються вентральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин (ст. 6 Закону). За нормами ст. 9 Закону внесення відомостей до Державного земельного кадастру і надання таких відомостей здійснюються державними кадастровими реєстраторами вентрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин. Втручання будь-яких органів, посадових і службових осіб, громадян чи їх об`єднань у діяльність Державного кадастрового реєстратора, пов`язану із здійсненням державної реєстрації земельних ділянок, забороняється (частина 7 статті 9 Закону). Державна реєстрація земельних ділянок, обмежень у їх використанні, поземельних книг, внесення до Державного земельного кадастру відомостей про земельні ділянки здійснюються Державними кадастровими реєстраторами, які здійснюють свою діяльність за місцем розташування земельної ділянки відповідно до норм, встановлених частиною 8 статті 9 та частиною 2 статті 24 Закону. Процедуру та вимоги щодо ведення Державного земельного кадастру визначає Порядок ведення Державного земельного кадастру, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 № 1051. Відповідно до частини 6 статті 16 Закону кадастровий номер скасовується лише у разі скасування державної реєстрації земельної ділянки. За нормою частини 10 статті 24 вищевказаного Закону державна реєстрація земельної ділянки скасовується Державним кадастровим реєстратором, який здійснює таку реєстрацію: -у разі поділу чи об`єднання земельних ділянок; - якщо протягом одного року з дня здійснення державної реєстрації земельної ділянки речове право на неї не зареєстровано з вини заявника (даний функціонал досі не реалізовано у програмному забезпеченні Державного земельного кадастру). Аналогічні підстави для скасування державної реєстрації земельних ділянок містить пункт 114 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 № 1051. Виходячи з вищенаведеного, для скасування державної реєстрації ділянок необхідні правові підстави. Відповідно до статті 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порч невизнаних або оспорюваних прав, свобод або законних інтересів. Вищевказана норма свідчить, що неодмінним елементом правовідносин є їх зміст, тобто суб`єктивне право особи та її юридичний обов`язок. Відтак судовому захисту підлягає суб`єктивне право особи (суб`єкта звернення), яке порушується у конкретних правовідносинах. Отже, обов`язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб`єктом владних повноважень прав, свобод або інтереси особи на момент її звернення до суду. Порушення має бути реальним, стосуватися (зачіпати) зазвичай індивідуально виражених прав чи інтересів особи, яка стверджує про їх порушення. Позивачем, в позовних вимогах не доведено факт або обставини, які б про порушення його прав, свобод чи інтересів діями Головного управління при державної реєстрації земельних ділянок з кадастровими 5910700000:04:009:0119, 5910700000:04:009:0139, яка начебто проведена з порушенням земельного законодавства України, а саме статті 29 Закону України Про землеустрій . З урахуванням вищевикладеного, можна чітко стверджувати, що позовні частині скасування державної реєстрації земельних ділянок не є обгрунтованими безпідставними і не доводять, що саме реєстрацією земельних ділянок, порушено права позивача. Відповідно до статті 6 Конституції України, органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України. Право користування земельною ділянкою виникає з моменту державної реєстрації цього права та оформлюється відповідно до Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень. Враховуючи вищевикладене, керуючись статтею 19 Конституції України, відповідно до якого органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, Головне управління Держгеокадастру у Сумській області. У зв`язку з вищевикладеним просить в задоволені вимог позовної заяви в частині визнання незаконною і скасування державної реєстрації земельних ділянок з кадастровими номерами 5910700000:04:009:0119, 5910700000:04:009:0139 відмовити в повному обсязі.
31.07.2019 на адресу суду від представника Роменської міської ради Сумської області надійшов відзив на позовну заяву, у якому зазначено, що Роменська міська рада Сумської області вважає позовну заяву ОСОБА_2 необґрунтованою та такою, що не підлягає задоволенню, виходячи з наступного. Позивач посилається на те, що відповідно до ст. 120 Земельного кодексу України а статті 377 ЦК України до нього перейшло право користування на земельну ділянку площею 1.4548 га за адресою: АДРЕСА_1 з кадастровим номером: 5910700000:03:041:0153 у зв`язку з переходом права власності на нерухоме майно від 22.05.2013. Між Роменською міською радою та ФОП ОСОБА_3 був укладений договір оренди землі від 09.03.2012, терміном на 5 років, який зареєстрований в державному реєстрі Управління Держкомзему у м. Ромни від 09.03.2012 за № 59107000400085, однак у подальшому він так і не був продовжений. Статтею 33 Закону України Про оренду землі визначено, що по закінченню строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов`язки за умовами договору, має переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк (поновлення договору оренди землі). Орендар, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов`язаний повідомити про це орендодавця до спливу строку говору оренди землі у строк, встановлений цим договором, але не пізніше ніж за місяць спливу строку договору оренди землі. До листа-повідомлення про поновлення договору оренди землі орендар додає проект додаткової угоди. Таким чином, термін дії договору оренди вищезазначеної земельної ділянки, що був укладений між ФОП ОСОБА_3 та Роменською міською радою закінчився 09.03.2017. З заявою про продовження договору оренди земельної ділянки ОСОБА_3 вернувся до Роменської міської ради лише 05.10.2018, тобто після спливу терміну дії договору оренди. На той час, ОСОБА_3 не був власником майна, розміщеного на оспорюваній земельній ділянці, тому в силу припису ст. 120 Земельного кодексу України взагалі не мав права на одержання в оренду земельної ділянки, по якій договір закінчився ще в березні 2017 року. Окрім того, ОСОБА_2 у позовній заяві зазначив, що звернувся до Роменської міської ради з метою одержання в оренду земельної ділянки під розміщеним нерухомим майном, не вказуючи, коли саме. Встановлено, що ОСОБА_2 до Роменської міської ради Сумської області звернувся з заявою про передачу йому в оренду земельної ділянки прощею 1.4548 га кадастровий номер 5910700000:03:041:0153 18.03.2019. На той час між ТОВ Джейсіес Вуд та Роменською міською радою вже були укладені договори оренди земельних ділянок від 24.03.2014 (державна реєстрація від 12.04.2014) площею 0,2332 га (кадастровий номер 5910700000:04:009:0118) за адресою: АДРЕСА_1 , площею 0,2464 га (кадастровий номер 5910700000:04:009:0119) за адресою: АДРЕСА_1 та площею 0,8053 га (кадастровий номер 5910700000:04:009:0139) за адресою: АДРЕСА_1 . Орендна плата за користування земельними ділянками сплачується своєчасно відповідно до умов договорів, жодних порушень умов договорів оренди земельних ділянок зі сторони ТОВ Джейсіес Вуд не було. Відповідно, ТОВ Джейсіес Вуд є належним користувачем, якому Роменською міською радою було продовжено право оренди з дотриманням порядку, визначеного Земельним кодексом України. Рішенням пленарного засідання 59 сесії 7 скликання Роменської міської ради від 23.04.2019 (пункт 11) Про розгляд земельних питань правомірно скасовано пункт 5 рішення Роменської міської ради від 27.03.2019 року Про розгляд земельних питань щодо надання на умовах оренди земельну ділянку на 5 років площею 1,4548 га за адресою: АДРЕСА_1 на території Роменської міської ради (кадастровий номер 5910700000:03:041:0153) ОСОБА_2 у зв`язку з помилками у конфігурації земельної ділянками та перетинами з межами інших орендованих земельних ділянок за зверненням ТОВ ДЖЕЙСІЕС ВУД від 23.04.2019 року, з посилання на рішення Коституційного Суду України від 16.04.2009 №7-рп/2009 у справі про скасування актів органів місцевого самоврядування. Відповідно до норм чинного законодавства України, за органами місцевого самоврядування закріплено право на зміну та скасування власних рішень. Таке право випливає із конституційного повноваження органів місцевого самоврядування самостійно вирішувати питання місцевого значення шляхом прийняття рішень, що є відповідними до виконання на відповідні території. Тому для визнання протиправним та скасування пункту 11 рішення 59 сесії сьомого скликання Роменської міської ради Сумської області Про розгляд земельних питань від 24.04.2019, яким скасовано пункт 5 рішення сьомого скликання Роменської міської ради Сумської області Про розгляд земельних питань від 24.04.2019 щодо надання на умовах оренди земельну ділянку на 5 років площею 1,4548 га за адресою: АДРЕСА_1 на території Роменської міської ради (кадастровий номер 5910700000:03:041:0153) ОСОБА_2 у зв`язку з помилками у конфігурації земельної ділянками та перетинами з межами інших орендованих земельних ділянок, немає правових підстав. Орган місцевого самоврядування має право за власною ініціативою або ініціативою інших заінтересованих осіб змінювати чи скасовувати власні рішення, у разі, якщо за прийнятими рішеннями не виникли правовідносини. ОСОБА_2 не обмежений у праві звернутися до Роменської міської ради в порядку ст. 122-126, 134 Земельного кодексу України з клопотанням про оформлення права оренди земельної ділянки відповідною площею, необхідною для розміщення та обслуговування нерухомого майна, яке йому належить на праві власності. Законом України Про Державний земельний кадастр та Порядком ведення Державного земельного кадастру, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2012 року № 1051 не заборонено та передбачено процедуру внесення змін до Державного земельного кадастру у зв`язку із зменшенням площі земельної ділянки без зміни ї кадастрового номеру. Роменська міська рада Сумської області проти позову заперечує, так як відсутні будь - які правові підстави для скасування рішень Роменської міської ради Сумської області про які просить позивач у позовній заяві. При прийнятті рішення у справі просять врахувати обставини, зазначені у відзивах на позовну заяву інших відповідачів по справі та відмовити у задоволенні позовної заяви ОСОБА_2 у повному обсязі.
31.07.2019 на адресу суду від представника відповідача ТОВ Джейсіес вуд адвоката Глущенка В.В. надійшов відзив на позовну заяву, у якій зазначено, що позивач посилається на те, що відповідно до ст. 120 Земельного кодексу України статті 377 ЦК України до нього перейшло право користування на земельну ділянку площею 1,4548 га за адресою: АДРЕСА_1 з кадастровим номером : 5910700000:03:041:0153 у зв`язку з переходом права власності на нерухоме майно від 22.05.2013 року. У додатках до позову зазначено договір купівлі-продажу від 22.05.2013 та копія державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права однак відповідачу, копії документів або будь-яких доказів на підтвердження обставини не надано. Роменською міською радою та ФОП ОСОБА_3 був укладений оренди землі від 09.03.2012, терміном на 5 років, який зареєстрований в державному реєстрі земель Управління Держкомзему у м. Ромни від за №59107000400085. Ст. 33 Закону України Про оренду землі визначено, що по закінченню строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував і за умовами договору, має переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк (поновлення договору оренди землі), орендар, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору землі на новий строк, зобов`язаний повідомити про це орендодавця до спливу договору оренди землі у строк, встановлений цим договором, але не пізніше до спливу строку договору оренди землі. До листа-повідомлення про поновлення договору оренди землі орендар додає проект додаткової угоди, таким чином, термін дії договору оренди вищезазначеної земельної ділянки, що укладений між ФОП ОСОБА_3 та Роменською міською радою закінчився 09.03.2017. ОСОБА_3 звернувся до Роменської міської ради лише 05.10.2018 після терміну дії договору оренди. За той час, ОСОБА_3 не був власником майна, розміщеного на орендованій земельній ділянці, тому в силу припису ст. 120 Земельного кодексу України взагалі не мав права на одержання в оренду земельної ділянки, по якій договір закінчився в березні 2017 року. Окрім того, ОСОБА_2 у позовній заяві зазначив, що звернувся до Роменської міської ради з метою одержання в оренду земельної ділянки під розмінним нерухомим майном, не вказуючи, коли саме. Враховуючи, що питання із земельних відносин розглядалося Роменською міською радою на сесії 27.03.2019 року, можна зробити висновок про те, що ОСОБА_2 звернувся до Роменської міської ради саме на початку 2019 року. На той час між ТОВ Джейсіес Вуд та Роменською міською радою вже були укладені договори оренди земельних ділянок від 24.03.2014 (державна реєстрація 12.04.2014) площею 0,2332 га (кадастровий номер 5910700000:04:009:0118) за адресою: АДРЕСА_1 , площею 0,2464 га (кадастровий номер 5910700000:04:009:0119) за адресою: АДРЕСА_1 та площею 0,8053 га (кадастровий номер 5910700000:04:009:0139) за адресою: АДРЕСА_1 . Орендна плата за користування земельними ділянками сплачується своєчасно відповідно до умов договорів, що підтверджується виписками з особового рахунку ТОВ Джейсіес Вуд є належним користувачем, якому Роменською міською продовжено право оренди з додержанням порядку, визначеного кодексом України. На орендованих земельних ділянках ТОВ Джейсіес Вуд здійснює будівництво майна, на що відповідно до Закону України Про регулювання містобудівної діяльності одержано містобудівні умови і обмеження на будівництво від листопада місяця 2017 року № 18. Рішенням пленарного засідання 59 сесії 7 скликання Роменської міської ради 23.04.2019 від (пункт 11) Про розгляд земельних питань правомірно скасовано пункт 5 рішення Роменської міської ради від 27.03.2019 року Про розгляд земельних питань щодо надання на умовах оренди земельну ділянку на 5 років площею 1,4548 га за адресою: АДРЕСА_1 на території Роменської міської ради кадастровий номер 5910700000:03:041:0153) ОСОБА_2 у зв`язку з помилками у конфігурації земельної ділянками та перетинами з межами інших їх земельних ділянок за зверненням ТОВ ДЖЕЙСІЕС ВУД від 23.04.2019 з посиланням на рішення Конституційного Суду України від 16.04.2009 №7- у справі про скасування актів органів місцевого самоврядування. Слід зазначити, що вказана обставина жодним чином не порушує право ОСОБА_2 звернутися до Роменської міської ради в порядку ст. 122-126, 134 Земельного кодексу України з клопотанням про оформлення права оренди земельної відповідною площею, необхідною для розміщення та обслуговування рухомого майна, яке йому належить на праві власності. Законом України Про Державний земельний кадастр та Порядком ведення земельного кадастру, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів від 17 жовтня 2012 року № 1051 не заборонено та передбачено процедуру змін до Державного земельного кадастру у зв`язку із зменшенням площі ї ділянки без зміни її кадастрового номеру. При прийнятті рішення у справі просять врахувати обставини, зазначені у відзиві на позовну заяву Головного управління Держгеокадастру у Сумській області, та враховуючи вищенаведене вважають вимоги позивача незаконними, та такими, що порушують загальні засади цивільного законодавства, прописані в статті 3 ЦК України, справедливість, добросовісність та розумність, та просять відмовити у задоволенні позовної заяви ОСОБА_2 у повному обсязі.
15.08.2019 на адресу суду від ОСОБА_2 надійшла відповідь на відзив відповідача - Головного управління Держгеокадастру у Сумській області, у якій зазначено, що він не погоджується з доводами відповідача у відзиві та наводить свої мотиви їх відхилення. Так як зазначає ОСОБА_2 земельна ділянка з кадастровим номером 5910700000:03:041:0153 була сформована 24.02.2012 року, що підтверджується копією технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки. У технічній документації міститься опис меж: від А до Б - землі Роменської міської ради (не надані у власність та користування), від Б до В - землі Роменської міської ради (проїзд), від В до Г - землі Роменської міської ради (не надані у власність та користування), від Г до А - землі Роменської міської ради (проїзд). Згідно Витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку Управління Держкомзему у м. Ромни Сумської області 09.03.2012 року проведено державну реєстрацію земельної ділянки з кадастровим номером 5910700000:03:041:0153. Станом на 09.03.2012 року земельні ділянки по АДРЕСА_2 та АДРЕСА_1 не сформовані. 03.09.2013 року на земельну ділянку АДРЕСА_2 надається Роменською міською радою дозвіл на виготовлення проекту землеустрою, а на земельну ділянку по АДРЕСА_2 надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою 27.12.2014 року. Тобто, коли земельна ділянка з кадастровим номером 5910700000:03:041:0153 уже сформована, на земельні ділянки по АДРЕСА_2 і АДРЕСА_2 тільки надаються дозволи на виготовлення проектів землеустрою щодо їх відведення та на підставі цих дозволів розробляється землевпорядна документація. На держаного кадастрового реєстратора під час формування земельної ділянки закон покладає обов`язок перевірити відповідність документів вимогам законодавства. Підставою для відмови у здійсненні державної реєстрації земельної ділянки є невідповідність поданих документів вимогам законодавства; знаходження в межах земельної ділянки, яку передбачається зареєструвати, іншої земельної ділянки або її частини. Однак, не зважаючи на те, що при формуванні земельних ділянок по АДРЕСА_2 і АДРЕСА_1 вони накладалися на частину вже сформованої і зареєстрованої земельної ділянки з кадастровим номером 5910700000:03:041:0153, вказані земельної ділянки були зареєстровані та ним присвоєно кадастрові номери 5910700000:04:009:0119, 5910700000:04:009:0139. При цьому, у позовній заяві позивач вказує, що причиною накладення земельних ділянок стало те, що з суміжним землекористувачем земельної ділянки з кадастровим номером 5910700000:03:041:0153 не погоджувалися межі земельної ділянки, відсутність в обмінному файлі інформації про акт погодження меж земельної ділянки суміжними землекористувачами, без фактичної наявності цього акта у паперовій формі в пакеті документів із землеустрою відповідно до ст. 29 Закону України Про землеустрій не дає правових підстав для визначення територіальним органом Держземагенства кадастрового номера земельної ділянки. При формуванні земельних ділянок з кадастровими номерами 5910700000:04:009:0119, 5910700000:04:009:0139 були порушенні вищезазначені норми законодавства, що призвело до негативних наслідків, а саме накладення координат на суміжну земельну ділянку з кадастровим номером 5910700000:03:041:0153 та внесення до Державного земельного кадастру відомостей, які є недостовірними. Державна реєстрація вказаних земельних ділянок з кадастровими номерами 5910700000:03:041:0119, 5910700000:03:041:0139 проведена з порушенням земельного законодавства України, що в кінцевому результаті призвело до порушення права ОСОБА_2 на оформлення права оренди земельної ділянки у відповідності до ст. 120 ЗК України і ст. 377 ЦК України на тих самих умовах і в тому ж обсязі, що були ФОП ОСОБА_3 . Відповідач на спростування зазначеного не надає належних та допустимих доказів та не наводить ніяких аргументів для відхилення зазначеного. Позиція відповідача зводиться до того, що в діяльність державного кадастрового реєстратора не можна втручатися. З позиції відповідача слідує, що якщо реєстрація та присвоєння кадастрових номерів земельних ділянок проведено з порушення закону, то втручатися не можна, а держаний кадастровий реєстратор скасовує державну реєстрацію тільки у двох випадках, що передбачені ст. 24 Закону України Про державний земельний кадастр . Крім того, у позовних вимогах ОСОБА_2 просить суд скасувати рішення міської ради якими надано дозволи на виготовлення проектів землеустрою на земельну ділянку площею 0,2464 га за адресою: АДРЕСА_2 та на земельну ділянку площею 0,8053 га за адресою: АДРЕСА_1 . Відповідач всупереч положенням ст.ст.81, 83 ЦПК України не спростував обставин, викладених у позовній заяві.
15.08.2019 на адресу суду від ОСОБА_2 надійшла відповідь на відзив відповідача - Роменської міської ради, у якій зазначено, що позивач не погоджується з викладеними доводами відповідача у відзиві. Так як зазначає ОСОБА_2 Роменською міською радою на власний розсуд трактуються положення Рішення Конституційного Суду України від 16 квітня 2009 року №7-рп/2009 у справі про скасування актів органів місцевого самоврядування, яке на її думку надає право Роменській міській раді скасовувати та вносити зміни до власних рішень. Відповідач взагалі ніяк не спростував доводів позовної заяви про те, що при прийнятті пункту 11 рішення 59 сесії сьомого скликання Роменської міської ради міської області Про розгляд земельних питань від 24.04.2019 року, яким скасовано пункт 5 рішення Роменської міської ради від 27.03.2019 року було порушено процедуру прийняття, оскільки не вжито заходів для здійснення оприлюднення проекту рішення, чим порушено ст. 5 Закону України Про доступ до публічної інформації та не надав доказів на спростування цих доводів позовної заяви. Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Органи місцевого самоврядування не можуть скасовувати свої попередні рішення, вносити до них зміни, якщо відповідно до приписів цих рішень виникли правовідносини, пов`язані з реалізацією певних суб`єктивних прав та охоронюваних законом інтересів і суб`єкти цих правовідносин заперечують проти їх зміни чи припинення (абз.6,6 п. 5 Рішення Конституційного Суду України від 16 квітня 2009 у №7-рп/2009). Позивач у позовній заяві зазначив, що рішення 58 сесії сьомого скликання Роменської міської ради Сумської області від 27.03.2019 року Про розгляд земельних питань , пунктом 5 якого надано на умовах оренди земельну ділянку на 5 років площею 1,4548 га за адресою: АДРЕСА_1 на території Ромененської міської ради (кадастровий номер 5910700000:03:041:0153) ОСОБА_2 для експлуатації основних підсобних приміщень і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної іншої промисловості, є актом індивідуальної дії, на підставі якого позивача виникло право на отримання в оренду земельної ділянки, а тому відповідач не мав законодавчо визначених підстав для скасування такого рішення. Для підтвердження даної обставини, позивач у позовній заяві посилається висновки Великої Палати Верховного Суду у постанові від 22 січня 2019 року по справі № 371/957/16-а (де сільською радою скасовано своє ж рішення про надання дозволу на розробку проекту землеустрою), де зазначено, що у зв`язку з прийняттям рішення органом місцевого самоврядування про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, виникли правовідносини, пов`язані з реалізацією певних суб`єктивних та охоронюваних коном інтересів, і особа, як суб`єкт цих правовідносин, не надавала згоди на їх зміну чи припинення. Рішення органу місцевого самоврядування про надання дозволу на розробку проекту землеустрою є актом індивідуальної дії, на підставі свого у позивача виникло право на отримання у власність земельної ділянки, а тому орган місцевого самоврядування не мав законних підстав для скасування такого рішення. Тобто, в даному випадку вже виникли правовідносини, пов`язані з реалізацією певних суб`єктивних та охоронюваних законом інтересів, і ОСОБА_2 , як суб`єкт цих правовідносин, не надавав згоди на їх зміну чи припинення. Вказаних доводів відповідач ніяк не спростовує, а продовжує повторюватись, що як орган місцевого самоврядування, за власною ініціативою чи ініціативою інших заінтересованих осіб, має право змінювати чи скасовувати й рішення, якщо не виникли правовідносини. Роменська міська рада посилається на те, що договір оренди земельної ділянки, укладений між Роменською міською радою та ФОП ОСОБА_3 від 09.03.2012 та зареєстрований в державному реєстрі земель Управління Держкомзему у м.Ромни від 09.03.2012 за № 5910000400085 закінчився 09.03.2017 року, із заявою про продовження договору оренди земельної ділянки звернувся після спливу терміну дії зору, на час звернення ОСОБА_3 не був власником майна, розміщеного на іій земельній ділянці, тому в силу вимог ст. 120 ЗК України не мав права на одержання в оренду земельної ділянки. ОСОБА_2 з метою одержання в оренду земельної ділянки під розміщеним нерухомим майном звернувся 18.03.2019, на той час між ТОВ Джейсіес Вуд та Роменською міською радою вже були укладені договори оренди земельних ділянок від 24.03.2014 (державна реєстрація від 12.04.2014), а тому є належним користувачем земельної ділянки, якому Роменською міською радою було продовжено договори оренди земельних ділянок. Вказані доводи ніяк не спростовують того, що до позивача ОСОБА_2 в силу вимог ст. 120 ЗК України і ст. 377 ЦК України перейшло право оренди земельної ділянки на якій розміщене нерухоме майно, що належить йому на праві власності. Крім того, відповідач просить суд відмовити у задоволенні позову у повному обсязі, проте ніяк не спростовує доводів позовної заяви, які стосуються інших позовних вимог.
28.10.2019 на адресу суду надійшли письмові пояснення представника позивача адвоката Мазнєвої С.Г. Зокрема зазначено, що позивач звертає увагу суду, що доводи ТОВ ДЖЕЙСІЕС ВУД не спростовують обставин, викладених позивачем, які базуються на нормах права. Земельна ділянка за адресою: АДРЕСА_1 була сформована і на неї зареєстровано право оренди значно раніше, ніж земельні ділянки за адресою: АДРЕСА_3 , а тому при формуванні та передачі цих земельних ділянок в оренду, повинні були враховані межі земельної ділянки по АДРЕСА_2 . Так, земельна ділянка за адресою: АДРЕСА_1 сформована і 09.03.2012 за № НОМЕР_1 зареєстроване на неї право оренди у державному реєстрі земель Управління Держкомзему у м. Ромни, міська рада на земельну ділянку за адресою: АДРЕСА_2 тільки 03.09.2013 року приймає рішення про надання дозволу щодо відведення земельної ділянки, 25.09.2013, рішення про затвердження проекту землеустрою, 27.09.2013 укладає договір оренди, 29.10.2013 проводиться державна реєстрація, а на земельну ділянку за адресою: АДРЕСА_1 27.12.2013 приймає рішення про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, 26.02.2014 рішення про затвердження проекту землеустрою, 24.03.2014 укладає договір оренди, 12.04.2014 проводиться державна реєстрація. Тобто, міська рада 03.09.2013 року приймаючи рішення про надання дозволу на розробку проекту землеустрою на земельну ділянку АДРЕСА_2 площею 0,2464 га та 27.12.2013 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою на земельну ділянку АДРЕСА_2 площею 0,8215 га не врахувала прав та законних інтересів власника нерухомого майна, у якого 09.03.2012 року зареєстровано право оренди на земельну ділянку по АДРЕСА_2 та надала дозвіл саме на такі площі, які накладалися на уже сформовану земельну ділянку. Крім того, міська рада приймаючи 25.09.2013 року рішення про затвердження проекту землеустрою на земельну ділянку по АДРЕСА_2 та 26.02.2014 рішення про затвердження проекту землеустрою на земельну ділянку по АДРЕСА_2 не звернула уваги на те, що в проектах землеустрою містяться акти погодження меж земельних ділянок, які не містять підпису орендаря земельної ділянки по АДРЕСА_1 , затвердили проекти землеустрою, що і призвело до того, що земельні ділянки по АДРЕСА_2 , АДРЕСА_2 наклалися та перетнулися із земельною ділянкою по АДРЕСА_2 , яка на той час уже сформована і перебуває в оренді. Тобто, на момент винесення оскаржуваних рішень, якими передаються в оренду земельні ділянки по АДРЕСА_3 , частини цих земельних ділянок перебуває на праві оренди у ФОП ОСОБА_5 на підставі договору оренди земельної ділянки. Право користування земельною ділянкою у визначеному законом порядку не припинялося, добровільно від такого права ніхто не відмовлявся, земельна ділянка не вилучалася, проте оскаржуваним рішенням міської ради частина цієї земельної ділянки була передана іншим особам. 22.05.2013 ОСОБА_2 набув право власності на нерухоме майно, розташоване на орендованій земельній ділянці. Відповідно до ст. 7 Закону України Про оренду землі до особи, якій перейшло право власності на житловий будинок, будівлю або споруду, що розташовані на орендованій земельній ділянці, також переходить право оренди на цю земельну ділянку. При переході права власності на будівлю або споруду до громадян або юридичних осіб, які не можуть мати у власності земельні ділянки, до них переходить право користування земельною ділянкою, на якій розташована будівля чи споруда. Зазначена норма закріплює загальний принцип цілісності об`єкту нерухомості із земельною ділянкою, на якій цей об`єкт розташований. За цією нормою визначення правового режиму земельної ділянки перебуває у прямій залежності від права власності на будівлю і споруду та передбачається механізм роздільного правового регулювання нормами цивільного законодавства майнових відносин, що виникають при укладенні правочинів щодо набуття права власності на нерухомість, і правового регулювання нормами земельного і цивільного законодавства відносин при переході прав на земельну ділянку у разі набуття права власності на нерухомість. Порушення земельного законодавства є підставою для визнання рішень про надання дозволу на розробку проекту землеустрою та рішення про затвердження проектів земелеустрою недійсними. Твердження ТОВ ДЖЕЙСІЕС ВУД про те, що ним сплачується орендна плата, є належними користувачем, якому міською радою продовжено право оренди, на орендованих земельних ділянках здійснюється будівництво не спростовує доводів позовної заяви. Посилання ТОВ ДЖЕЙСІЕС ВУД на правомірність скасування рішення міської ради від 23.04.2019, яким надавалася ОСОБА_2 земельна ділянка кадастровий номер 5910700000:03:041:0153 площею 1,4548 га терміном на 5 років у зв`язку з помилками у конфігурації та перетинами з орендованими земельними ділянками ТОВ ДЖЕЙСІЕС ВУД з посиланням на рішення Конституційного Суду України від 16.04.2009 №7-рп/2009 у справі про скасування актів органів місцевого самоврядування, не спростовує доводів позовної заяви. Оскаржуване рішення є актом індивідуальної дії, на підставі якого у ОСОБА_2 виникло право на отримання в оренду земельної ділянки, а тому Роменська міська рада не мала законодавчо визначених підстав для скасування такого рішення. Для підтвердження даної обставини, позивач у позовній заяві посилається на висновки Великої Палати Верховного Суду у постанові від 22 січня 2019 року по справі № 371/957/16-а (де сільською радою скасовано своє ж рішення про надання дозволу на розробку проекту землеустрою ) де зазначено, що у зв`язку з прийняттям рішення органом місцевого самоврядування про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, виникли правовідносини, пов`язані з реалізацією певних суб`єктивних та охоронюваних законом інтересів, і особа, як суб`єкт цих правовідносин, не надавала згоди на їх зміну чи припинення. Рішення органу місцевого самоврядування про надання дозволу на розробку проекту землеустрою є актом індивідуальної дії, на підставі якого у позивача виникло право на отримання у власність земельної ділянки, а тому орган місцевого самоврядування не мав законних підстав для скасування такого рішення. Тобто, в даному випадку вже виникли правовідносини, пов`язані з реалізацією певних суб`єктивних та охоронюваних законом інтересів, і ОСОБА_2 , як суб`єкт цих правовідносин, не надавав згоди на їх зміну чи припинення. Інші доводи ТОВ ДЖЕЙСІЕС ВУД не спростовують викладених обставин позовної заяви.
28.10.2019 представник позивача адвокат Мазнєва С.Г. подала заяву про уточнення позовних вимог в зв`язку з допущеною опискою та не правильним зазначенням дати прийняття рішення Роменською міською радою від 27.12.2013 та рішення Роменською міською радою від 26.02.2014.
11 листопада 2019 року ухвалою суду по справі призначено судову земельну-технічну експертизу, проведення якої доручено експертам Сумської філії Харківського науково-дослідного інституту судових експертиз ім. засл. проф. Бокаріуса. На час проведення експертизи провадження по справі було зупинено.
27 листопада 2019 року ухвалою суду провадження по справі поновлено та призначено до розгляду у підготовчому судовому засідання на 10.12.2020.
23 грудня 2019 року ухвалою суду було зобов`язано Головне управління Держгеокадастру в Сумській області надіслати до суду документи. Провадження по справі зупинено.
18 лютого 2020 року ухвалою суду поновлено провадження по справі та призначено до розгляду в підготовчому судовому засіданні на 24.02.2020.
27 лютого 2020 року ухвалою суду залучено для участі у проведенні судової земельно - технічної експертизи сертифікованого спеціаліста та зупинено провадження по справі.
03 серпня 2020 року ухвалою суду поновити провадження по справі та призначити до розгляду в підготовчому судовому засіданні на 21.10.2020.
Ухвалою Роменського міськрайонного суду Сумської області від 23 листопада 2020 року залучено до участі у справі третю особу ОСОБА_1 , які не заявляють самостійних вимог на предмет спору.
Ухвалою Роменського міськрайонного суду Сумської області від 18.12.2021 закрито підготовче судове засідання та призначено справу до розгляду по суті.
Позивач у судове засідання не з`явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, клопотань до суду не надходило.
Представник позивача адвокат Мазнєва С.Г. в судовому засіданні позовні вимоги підтримала, просила суд їх задовольнити з підстав викладених у матеріалах справи.
Представник відповідача Головного управління Держгеокадастру в Сумській області, в судовому засіданні позовні вимоги позивача не визнав з підстав зазначених у відзиві на позовну заяву.
Представник відповідача Роменської міської ради Сумської області, в судове засідання не з`явився, про час та місце повідомлений належним чином, у клопотанні до суду просив слухати справу з відсутності їх представника, позивні вимоги не визнають з підстав зазначених у раніше направленому відзиві на позовну заяву.
Представник відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю ДЖЕЙСІЕС ВУД адвокат Яковець Є.О. у судовому засіданні заперечував проти задоволення позовної заяви з підстав викладених у відзивах, а також клопотав про застосування позовної давності до позовних вимог.
Представник відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю ДЖЕЙСІЕС ВУД адвокат Глущенко В.В. у судове засідання не з`явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, заяв до суду не направляв.
Третя особа ОСОБА_1 у судовому засіданні заперечував проти задоволення позовної заяви, оскільки буде порушено його право на користування земельною ділянкою.
Суд, заслухавши пояснення учасників судового розгляду та дослідивши матеріали справи, дійшов до наступного висновку.
Судом встановлено, що відповідно до Витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку номер витягу НВ-5909152112019 сформованого 14.03.2019 ОСОБА_3 взяв у оренду з 09.03.2012 земельну ділянку кадастровий номер 5910700000:03:041:0153, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 , площею 1,4548 га, яка належить до комунальної власності та власником якої є Роменська міська рада (а.с.19-21 т.1).
Згідно Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності номер витягу 166110854 сформованого 10.05.2019 власником нежитлової будівлі, ливарного цеху, об`єкту житлової нерухомості, що знаходяться на орендованій земельній ділянці площею 1,4548 га, кадастровий номер 5910700000:03:041:0153, за адресою: АДРЕСА_1 , площею 1,4548 га, являється ОСОБА_2 , який придбав нерухоме майно у ФОП ОСОБА_3 на підставі договору купвлі-продажу (а.с.22 т.1).
Відповідно до Договору купівлі - продажу нежитлової будівлі, ливарного цеху від 22.05.2013, посвідченого приватним нотаріусом Єременко В.М., зареєстрованого в реєстрі за № 401 з врахуванням Договору про внесення змін до договору купівлі - продажу нежитлової будівлі, ливарного цеху посвідченого нотаріусом Єременком В.М. зареєстрованого в реєстрі № 389 від 10.05.2019, ОСОБА_3 (продавець) передає ОСОБА_2 (покупцю) у власність наступне нерухоме майно: нежитлову будівлю, ливарний цех, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 , на орендованій земельній ділянці Роменської міської ради площею 1,4548 га, кадастровий номер 5910700000:03:041:0153 (а.с.23-25 т.1).
Згідно Листа виконавчого комітету Роменської міської ради Сумської області від 27.04.2018 № 03-24/947 ОСОБА_6 надана відповідь, що на підставі звернення гр. ОСОБА_1 щодо розірвання договору оренди землі та відміни рішень міської ради про відведення земельної ділянки на підставі яких був укладений договір оренди землі за адресою: АДРЕСА_4 між Роменською міською радою та гр. ОСОБА_1 , 40 сесією Роменської міської ради 7 скликання від 25.04.2018 прийнято рішення про припинення даного договору оренди землі шляхом його розірвання за взаємною згодою сторін та втрату чинності рішень міської ради про відведення земельної ділянки гр. ОСОБА_1 . У зв`язку з прийняттям зазначеного рішення, виконавчим комітетом Роменської міської ради направлено лист до відділу у Роменському районі Головного управління Держгеокадастру у Сумській області щодо вилучення з бази даних Державного земельного кадастру інформації про земельну ділянку з кадастровим номером 5910700000:04:009:0148 за адресою: АДРЕСА_4 . Після вилучення з бази даних Державного земельного кадастру інформації про земельну ділянку з кадастровим номером 5910700000:04:009:0148, він зможе здійснити заходи щодо занесення до бази даних Державного земельного кадастру інформації про земельну ділянку за адресою: АДРЕСА_2 , що дасть можливість в подальшому поновити договір оренди землі на земельну ділянку по АДРЕСА_2 на новий строк (а.с.26 т.1).
Згідно Листа виконавчого комітету Роменської міської ради Сумської області від 27.07.2018 № 03-19/144 ОСОБА_6 надана відповідь, що на даний час відділ земельних ресурсів Управління економічного розвитку Роменської міської ради не може підготувати проект рішення щодо поновлення договору оренди землі за адресою: АДРЕСА_1 на площу 1,4548 га, зареєстрованого за № 59107000400085 від 09.03.2012 року у зв`язку із тим, що дана земельна ділянка не внесена до електронної бази даних Державного земельного кадастру, та на частину якої накладено земельну ділянку площею 0,8215 га, кадастровий номер: 5910700000:04:009:0148. Для вирішення Вашого питання, Виконавчий комітет Роменської міської ради, неодноразово направляв листи, а саме 03.05.2018 року за № 03-26/1009 та 31.05.2018 року за № 03-26/1226 до Відділу у Роменському районі Головного управління Держгеокадастру у Сумській області, щодо вилучення з бази даних Державного земельного кадастру інформації про земельну ділянку із кадастровим номером: 5910700000:04:009:0148 по АДРЕСА_4 , але станом на 27.07.2018 року жодних дій по відношенню до запитуваної земельної ділянки так і не було вчинено. Тому Ви маєте право самостійно звернутися до Відділу у Роменському районі Головного управління Держгеокадастру у Сумській області із клопотанням щодо вилучення з бази даних Державного земельного кадастру інформації про земельну ділянку із кадастровим номером: 5910700000:04:009:0148 по АДРЕСА_4 та отриманням витягу із Державного земельного кадастру на площу згідно договору оренди землі зареєстрованого за № 59107000400085 від 09.03.2012 року. Після вилучення з бази даних Державного земельного кадастру інформації про земельну ділянку з кадастровим номером 5910700000:04:009:0148, він зможе здійснити заходи щодо занесення до бази даних Державного земельного кадастру інформації про земельну ділянку за адресою: АДРЕСА_2 , що дасть можливість в подальшому поновити договір оренди землі на земельну ділянку по АДРЕСА_2 на новий строк (а.с.27 т.1).
Відповідно до листа виконавчого комітету Роменської міської ради Сумської області від 30.10.2018 № 03-26/2514 ФОП ОСОБА_3 неодноразово звертався щодо поновлення свого договору, але Роменська міська рада не в змозі його поновити у зв`язку із змінами, що встановлені статтею 15 ЗУ Про оренду землі , а саме , що істотною умовою договору оренди землі є об`єкт оренди, який включає в себе кадастровий номер земельної ділянки, тому задля не створення конфліктної ситуації, а також не прийняття неправомірного рішення, яке порушувало права одного із орендарів, на підставі ЗУ Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо визначення складу, змісту та порядку погодження документації із землеустрою , ЗУ Про Державний земельний кадастр та Наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України Про затвердження положень про територіальні органи Держгеокадастру в межах повноважень, просять надати певну інформацію (а.с.28 т.1).
Згідно Листа виконавчого комітету Роменської міської ради Сумської області від 30.10.2018 №03-21/2518 ОСОБА_3 повідомлено про направлення запиту до Відділу у Роменському району ГУ Держгеокадастру у Сумській області з питань невнесення відомостей щодо нього при розробці документації із землеустрою ТОВ ДЖЕЙСІЕС ВУД при погодженні меж; інформації щодо надання земельної ділянки у разі внесення інформації про його орендовану земельну ділянку до Публічної кадастрової карти на ділянки по АДРЕСА_2 , АДРЕСА_2 ; та інформації щодо порушень його прав у разі поновлення договорів оренди землі із ТОВ Джейсіес вуд (а.с.29 т.1).
28.02.2019 ОСОБА_3 подав заяву на виправлення технічних помилок у Державному земельному кадастрі (а.с.30 т.1).
Відповідно до відповіді Відділу у Роменському районі Головного управління Держгеокадастру у Сумській області від 20.02.2019 № 119/110-19 у них на обліку знаходиться проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки та технічна документація із землеустрою щодо встановлення в натурі (на місцевості) меж земельної ділянки ФОП ОСОБА_3 для промисловості (будівництва та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств іншої промисловості) розташованої за адресою: АДРЕСА_1 на території Роменської міської ради Сумської області. Враховуючи постанову КМУ від 31.08.2016р. №581 Про реформування територіальних органів Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру , наказ ДСУ з питань геодезії, картографії та кадастру від 07.11.2016р. №285 Про ліквідацію територіальних органів Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру у Сумській області , в зв`язку з реорганізацією, для отримання зазначених документів рекомендовано звернутись до Головного управління Дергеокадастру у Сумській області (а.с.31 т.1).
Згідно Листа виконавчого комітету Роменської міської ради Сумської області від 23.04.2019 № 03-24/1066, рішенням 58 сесії Роменської міської ради 27.03.2019 Про розгляд земельних питань на підставі відповідного звернення ОСОБА_2 передано в оренду земельну ділянку з кадастровим номером 5910700000:03:041:0153 по АДРЕСА_2 ОСОБА_2 (а.с.32 т.1).
23.04.2019 № 37 ТОВ ДЖЕСІЕС ВУД звернулося до депутатів Роменської міської ради про скасування рішення Роменської міської ради про укладення договору оренди земельної ділянки ОСОБА_2 кадастровий номер 5910700000:03:041:0153 у зв`язку з тим, що межі земельної ділянки на публічній кадастровій карті накладаються на їхню земельну ділянку. Крім того, на їхній земельній ділянці проводяться будівельні роботи, отримані містобудівні умови та обмеження, ведеться будівництво (а.с.44 т.1).
Відповідно до протоколу спільного засідання постійних комісій Роменської міської ради від 23.04.2019 з питань бюджету, економічного розвитку, комунальної власності міста та регуляторної політики та з питань розвитку інфраструктури, містобудування та архітектури прийнято проект рішення міської ради з правкою доповнивши пунктом 11 Скасувати пункт 5 рішення Роменської міської ради від 27.03.2019 Про розгляд земельних питань щодо надання на умовах оренди земельної ділянки площею 1,4548 га (кадастровий номер 5910700000:03:041:0153) за адресою: АДРЕСА_1 ОСОБА_2 терміном на 5 років у зв`язку з помилками у конфігурації земельної ділянки та перетинами з межами орендованої ділянки (а.с.48-50 т.1).
Згідно Договору оренди земельної ділянки між Роменською міською радою та ОСОБА_2 в оренду передається земельна ділянка загальною площею 1,4548 га кадастровий номер 5910700000:03:041:0153 за адресою: АДРЕСА_1 , строком на 5 років (а.с.51-53 т.1).
Відповідно до Витягу з рішення Роменської міської ради 7 скликання 58 сесії від 27.03.2019 ОСОБА_2 надано на умовах оренди земельна ділянка загальною площею 1,4548 га кадастровий номер 5910700000:03:041:0153 за адресою: АДРЕСА_1 , строком на 5 років (а.с.54 т.1)
Згідно Акту про встановлення та закріплення меж земельної ділянки та передачі межевих знаків в натурі ФОП ОСОБА_3 для будівництва та експлуатації основних, підсобних та допоміжних будівель та споруд підприємств іншої промисловості від 28.12.2011 межі земельної ділянки проходять по стіні та закріплені 23 металевими штирями, які передані на збереження межових знаків (а.с.55 т.1).
Відповідно до Акту приймання - передачі земельної ділянки на підставі рішення 58 сесії 7 скликання Роменської міської ради від 27.03.2019 Роменська міська рада передала ОСОБА_2 земельну ділянку загальною площею 1,4548 га кадастровий номер 5910700000:03:041:0153 за адресою: АДРЕСА_1 , строком на 5 років (а.с.56-58 т.1).
На підставі Договору № 109 від 28.07.2011 ТОВ Геопроект виготовив проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки ФОП ОСОБА_3 , що розташована за адресою: АДРЕСА_1 , загальною площею1,4548 га (а.с.59-94 т.1).
Представником ТОВ ДЖЕСІЕС ВУД були надані копії виписки з особового рахунку за 2015-2019 рік, згідно яких вбачається сплата ТОВ ДЖЕСІЕС ВУД на користь ГУ ДКСУ у Сумській області орендної плати (а.с.162-259 т.1).
Згідно договору оренди землі від 27.09.2013 орендар гр. ОСОБА_7 прийняв від орендодавця Роменської міської ради в строкове платне користування земельну ділянку для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 , площею 0,2464 га, кадастровий номер земельної ділянки: 5910700000:04:009:0119 (а.с.1-13 т.2).
Рішенням Роменської міської ради Сумської області шостого скликання 46-ї сесії від 25.09.2013 затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,2464 га гр. ОСОБА_7 за адресою: АДРЕСА_2 та надано зазначену земельну ділянку останньому на умовах оренди (а.с.14 т.2).
Згідно Акту погодження (встановлення) та закріплення меж земельної ділянки в натрі та передачу межових знаків гр. ОСОБА_7 за адресою: АДРЕСА_2 на території Роменської міської ради Сумської області від 12.09.2013, згідно рішення 45 сесії 6 скликання Роменської міської ради від 03.09.2013 Про надання дозволів на виготовлення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок та технічної документації із землеустрою погоджено (встановлено) та закріплено межі земельної ділянки в натурі та передано межові знаків ОСОБА_7 за адресою: АДРЕСА_2 на території Роменської міської ради Сумської області. Претензій з боку суміжних власників землі та землекористувачів не заявлено (а.с.17-18, т.2).
Відповідно Акту приймання - передачі земельної ділянки та Витягу № 11743095 сформованого 29.10.2013 з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права, Роменська міська рада передала орендарю ОСОБА_7 земельну ділянку, яка розташована за адресою: АДРЕСА_2 , кадастровий номер: 5910700000:04:009:0119, терміном на 5 років площею 0,2464 га (а.с.19, 20, т.2).
З містобудівних умов та обмежень для проектування об`єкта будівництва від 03.11.2017 № 18 встановлено ТОВ Джейсіес Вуд розпочало нове будівництво по АДРЕСА_1 (а.с.21, 22, т. 2).
Згідно Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права № витягу 160054967 сформованого 19.03.2019 Роменська міська рада надала ТОВ Джейсіес Вуд на підставі договору оренди та додаткової угоди до неї в оренду на строк 5 років, а саме до 28.10.2023, земельну ділянку площею 0,2464 га кадастровий номер 5910700000:04:009:0119, яка розташована за адресою: АДРЕСА_2 (а.с.23, т.2).
Відповідно до Додаткової угоди про поновлення терміну дії договору оренди землі від 27.02.2019; Витягу з рішення 54 сесії 7 скликання від 23.01.2019; Витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки станом на 2019 рік від 07.02.2019 №611/0/200-19; Витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку № НВ-5907860042018 від 28.09.2018; Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права № 22543462; термін дії оренди земельної ділянки площею 0,2464 га кадастровий номер 5910700000:04:009:0119, яка розташована за адресою: АДРЕСА_2 для ТОВ Джейсіес Вуд поновлено (а.с.24-34, т.2).
Згідно Додаткової угоди до договору оренди землі щодо зміни сторони в договорі від 23.05.2014; Витягу з рішення 55 сесії 6 скликання від 30.04.2014; Витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 21.05.2014 №2185/01-31; змінено сторону в договорі оренди землі № 3107105 від 29.10.2013, яка розташована за адресою: АДРЕСА_2 на земельну ділянки площею, 0,2464 га кадастровий номер 5910700000:04:009:0119, а саме орендаря. Вважати орендарем ТОВ Джейсіес Вуд , та внесено зміни щодо нормативної грошової оцінки та орендної плати за землю. (а.с. 35-38, т.2).
Відповідно до Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права № 164777891, договору оренди землі від 24.03.2014; Додаткової угоди про поновлення терміну дії договору оренди землі від 05.04.2019; рішення 53 сесії 6 скликання Роменської міської ради Сумської області від 26.02.2014; Витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 18.03.2014 №1571/01-31; Акту погодження щодо встановлення та закріплення меж земельної ділянки в натурі та передач межових знаків ТОВ Джейсіес Вуд від 20.01.2014; акту приймання-передачі земельної ділянки 2014 року; Витягу з рішення 58 сесії 7 скликання Роменської міської ради Сумської області від 27.03.2019; Витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки станом на 2019 рік від 21.02.2019 №787/0/200-19; Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності № 145172426 від 13.11.2018, поновлено термін дії оренди земельної ділянки площею 0,8053 га, кадастровий номер 5910700000:04:009:0139, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 для ТОВ Джейсіес Вуд (а.с.39-45, 47-61, т.2).
Відповідно до Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права № 20422684 зареєстровано право приватної власності ТОВ Джейсіес Вуд на нежитлову будівлю, пилораму літ. Ф , з прибудовами літ. ф,ф-3 площею 1235,9 кв.м., котельня літ. А з прибудовою літ. а площею 37,0 кв.м., сушарка металева літ. Б , розташована за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.46, т.2).
На підставі акту приймання - передачі земельної ділянки Роменська міська рада передала орендарю ТОВ Джейсіес Вуд земельну ділянку, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 , кадастровий номер: 5910700000:04:009:0139, терміном на 5 років площею 0,8053 га (а.с.61, т.2).
Відповідно до документів проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості за адресою: АДРЕСА_2 на території Роменської міської ради Сумської області ОСОБА_7 надано дозвіл для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємства переробної, машинобудівної та іншої промисловості (а.с. 99-148, т. 2).
Згідно до документів проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості за адресою: АДРЕСА_1 на території Роменської міської ради Сумської області ТОВ ДЖЕЙСІЕС ВУД надано дозвіл для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємства переробної, машинобудівної та іншої промисловості (а.с. 119-137, т. 2).
Згідно висновку експерта за результатами проведення судової земельно - технічної експертизи № 2020/1183/1184, складеного 27.07.2020, проведеним дослідженням, в межах наданих матеріалів, встановлено, що межі земельної ділянки з кадастровим номером 5910700000:03:041:0153, площею 1,4548 га, адресою: АДРЕСА_1 , визначені станом на 24.02.20212 (дата формування кадастрового номеру), частково перетинаються (накладаються) з межами земельних ділянок: 5910700000:04:009:0119, визначені станом на 31.03.2013 (відмітка про формування кадастрового номеру); 5910700000:04:009:0139, визначені станом на 12.02.2014 (відмітка про формування кадастрового номеру). Розмір перетину/накладення становить: 5910700000:04:009:0119 - 0,0354 га; 5910700000:04:009:0139- 0,1797 га (а.с.76-92 т.3).
Відповідно до Свідоцтва про право власності на нерухоме майно від 28.11.2011 серії НОМЕР_2 , нежила будівля, що розташована за адресою: АДРЕСА_4 , загальною площею 258,8 кв.м. належить ОСОБА_1 (а.с.143 т.3).
Згідно копії Витягу про державну реєстрацію прав № 30851510 від 04.08.2011 нежитлова будівля, що розташована за адресою: АДРЕСА_4 , належить ОСОБА_1 (а.с.144 т.3).
Відповідно до Витягу з публічної кадастрової карти України майно (ПММ), яке належить ОСОБА_1 розташоване серед земельної ділянки, на яку претендує позивач ОСОБА_2 з кадастровим номером 5910700000:03:041:0153 (а.с.145,146 т.3).
Листом відділ у Роменському районі Головного управління Держеокадастру у Сумській області від 25.01.2021 № 93/410-21, було повідомлено, що земельна ділянка із кадастровим номером 5910700000:04:009:0148, що розташована за адресою: АДРЕСА_4 , накладається на земельну ділянку із кадастровим номером 5910700000:03:041:0153, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 та додано копію проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для розміщення та експлуатації основних підсобних і допоміжних будівель і споруд підприємств переробної промисловості та іншої промисловості за рахунок земель комунальної власності АДРЕСА_4 , 2017 року (а.с.229-271, т.3).
Згідно Акту міжвідомчої комісії при виконавчому комітеті Роменської міської ради №2046 від 24.12.2020 встановлено, що згідно доданої до заяви копії свідоцтва про право власності на нерухоме майно за адресою: АДРЕСА_4 знаходиться склад ПММ - підвальне приміщення загальною площею 78,8 кв.м., та ливна яма для гальванічних відходів загальною площею 180 кв.м., що перебувають у приватній власності гр. ОСОБА_1 . Виїхавши на місце, у результаті візуального обстеження, комісією встановлено, що на частині спірної земельної ділянки по АДРЕСА_2 кадастровий номер (5910700000:03:041:0153) площею 1,4548 га. цільове призначення: для розміщення таексплуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості розташована бетонна споруда нижче рівня землі великої протяжності, яка перебуває в незадовільному стані. В споруді відсутній дах та судячи із її стану, досить давно не використовується. Тому дійти висновку, що на спірній земельній ділянці розташований саме склад ПММ - підвальне приміщення візуально комісія не в змозі. Проте, комісією з`ясовано, що на підставі заяви ОСОБА_1 до міського голови Роменської міської ради Салатуна С.А. від 20.04.2018 року, отриманої через Центр надання адміністративних послуг м. Ромни (вх. 03-18/376 20.04.2018 р.) було скасовано рішення сесії Роменської міської ради стосовно відведення земельної ділянки по АДРЕСА_4 площею 0.8215 га (кадастровий номер: 5910700000:04:009:0148) та достроково розірваний договір оренди землі за адресою: АДРЕСА_4 площею 0,8215 га, за взаємною згодою сторін. В даній заяві, заявник просив розірвати договір оренди землі укладений по АДРЕСА_4 (земельна ділянка якої знаходиться в межах частини сформованої земельної ділянки по АДРЕСА_2 ) у зв`язку із розташуванням нерухомого майна за адресою: АДРЕСА_4 в іншому місці та розміщенням на спірній земельній ділянці лише ливної ями для гальванічних відходів. При цьому, ОСОБА_1 просив при поновленні договору оренди землі по АДРЕСА_2 врахувати факт наявності ями та передбачити можливість вилучення частини земельної ділянки необхідної для її обслуговування та використання після присвоєння їй окремої поштової адреси (а.с.5-6, т.4).
Як зазначено у листі від 18.12.2020 № 29-180.2-7061/2-20 Головного управління Держгеокадастру у Сумській області відповідно до відомостей Державного земельного кадастру, земельні ділянки з кадастровими номерами 5910700000:03:041:0153 та 5910700000:04:009:0148 мають взаємний перетин (накладання). Додатково повідомляємо, що відомості про земельну ділянку з кадастровим номером 5910700000:03:041:0153 внесені до Державного земельного кадастру 28.02.2019 на підставі проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, розробленого ТОВ Геопроект . Відомості про земельну ділянку з кадастровим номером 5910700000:04009:0148 внесені до Державного земельного кадастру 01.02.2018 на підставі проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, розробленого ПП Ромни-Проект (а.с.7, т.5).
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно п. г) ч. 1 ст. 96 ЗК України землекористувачі зобов`язані не порушувати прав власників суміжних земельних ділянок та землекористувачів.
Згідно ч. 1 ст. 152 ЗК України держава забезпечує громадянам та юридичним особам рівні умови захисту прав власності на землю.
Згідно ч. 2 ст. 152 ЗК України власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов`язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.
Згідно п. б ч. 2 ст. 152 ЗК України захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом: відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав.
Правові підстави та порядок передачі земельних ділянок у користування громадянам детально регламентовані Земельним кодексом України .
Зокрема, відповідно до приписів статті 12 ЗК України до повноважень міських рад у галузі земельних відносин на території міст належить розпорядження землями територіальних громад, надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу .
Одним із основних принципів земельного законодавства є принцип раціонального використання та охорони земель (ст.5 ЗК України ).
Відповідно до ст. 39 ЗК України використання земель житлової та громадської забудови здійснюється відповідно до генерального плану населеного пункту, іншої містобудівної документації, плану земельно-господарського устрою з дотриманням будівельних норм.
Відповідно до ст.1 Закону Про регулювання містобудівної діяльності генеральний план населеного пункту - містобудівна документація, що визначає принципові вирішення розвитку, планування, забудови та іншого використання території населеного пункту, план зонування території (зонінг) - містобудівна документація, що визначає умови та обмеження використання території для містобудівних потреб у межах визначених зон.
Частиною 2 статті 5 Закону України Про регулювання містобудівної діяльності передбачено, що вимоги містобудівної документації є обов`язковими для виконання всіма суб`єктами містобудування.
Відповідно до ст. 17 вищевказаного закону, генеральний план населеного пункту є основним видом містобудівної документації на місцевому рівні, призначеної для обґрунтування довгострокової стратегії планування та забудови території населеного пункту.
Згідно статті 18 Закону України Про регулювання містобудівної діяльності , план зонування території розробляється на основі генерального плану населеного пункту (у його складі або як окремий документ) з метою визначення умов та обмежень використання території для містобудівних потреб у межах визначених зон.
План зонування території встановлює функціональне призначення, вимоги до забудови окремих територій (функціональних зон) населеного пункту, їх ландшафтної організації.
Положенням статті 17 вказаного закону , генеральний план населеного пункту розробляється та затверджується в інтересах відповідної територіальної громади з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів.
До того ж, положеннями частини 1 статті 21 Закону України Про регулювання містобудівної діяльності встановлено, що розроблені в установленому порядку проекти містобудівної документації на місцевому рівні: генеральні плани населених пунктів, плани зонування територій, детальні плани територій підлягають громадським слуханням.
Згідно зі статтею 124 ЗК України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу . Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу . Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, громадянам, юридичним особам, визначеним частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу , здійснюється в порядку, встановленому статтею 123 цього Кодексу .
Статтею 123 ЗК України визначено, що надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування. Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі: зміни цільового призначення земельних ділянок відповідно до закону; надання у користування земельних ділянок, межі яких не встановлені в натурі (на місцевості). Надання у користування земельної ділянки, межі якої встановлені в натурі (на місцевості), без зміни її цільового призначення здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо складання документа, що посвідчує право користування земельною ділянкою. Особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідної сільської, селищної, міської, районної, обласної ради, Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевої державної адміністрації. У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки).
Відповідно до частини третьої статті 123 ЗК України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних утворень, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
За змістом наведених вище норм закону, при прийнятті рішення про надання згоди (дозволу) на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, орган місцевого самоврядування повинен перевірити відповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації.
Частиною четвертою статті 124 Земельного кодексу України передбачено, що передача в оренду земельних ділянок, які перебувають у власності громадян і юридичних осіб, здійснюється за договором оренди між власником земельної ділянки і орендарем.
Відповідно до частини другої статті 792 ЦК України відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом, зокрема, ЗК України , Законом України Про оренду землі .
Згідно зі ст. 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Відповідно до пункту 10 частини другої статті 16 ЦК України до способів захисту цивільних прав та інтересів належить, зокрема, визнання незаконним рішення органу місцевого самоврядування. Суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси (частина перша статті 21 ЦК України ).
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 19 червня 2019 року у справі №638/6662/17 (провадження № 14-201цс19) зазначила, що прийняття органом державної влади або місцевого самоврядування ненормативного акта породжує виникнення правовідносин, пов`язаних з реалізацією певних суб`єктивних прав та охоронюваних законом інтересів у сфері земельних правовідносин. Тобто таке рішення є підставою виникнення, зміни або припинення прав та обов`язків фізичних та юридичних осіб. У такому разі вимога про визнання рішення незаконним може розглядатись як спосіб захисту порушеного цивільного права згідно зі статтею 16 ЦК України , якщо фактично підставою пред`явлення позовної вимоги є оспорювання прав особи, що виникли в результаті та після реалізації рішення суб`єкта владних повноважень. Рішення суб`єкта владних повноважень у сфері земельних відносин може оспорюватися з погляду його законності, а вимога про визнання такого рішення незаконним і про його скасування - розглядатися за правилами цивільного або господарського судочинства, якщо внаслідок реалізації такого рішення у фізичної чи юридичної особи виникло цивільне право, і спірні правовідносини, на яких ґрунтується позов, мають приватноправовий характер.
Тобто, якщо у результаті прийняття рішення суб`єктом владних повноважень фізична особа набула речове право на земельну ділянку, то вимога про визнання незаконним такого рішення та про його скасування стосується приватноправових відносин і є цивільно-правовим способом захисту права сторони.
Органи місцевого самоврядування не можуть скасовувати свої попередні рішення , вносити до них зміни, якщо відповідно до приписів цих рішень виникли правовідносини, пов`язані з реалізацією певних суб`єктивних прав та охоронюваних законом інтересів і суб`єкти цих правовідносин заперечують проти їх зміни чи припинення (абз.6,6 п. 5 Рішення Конституційного Суду України від 16 квітня 2009 у №7-рп/2009).
Як встановлено судом пунктом 11 рішення 59 сесії сьомого скликання Роменської міської ради Сумської області Про розгляд земельних питань від 24.04.2019 року, скасовано пункт 5 рішення Роменської міської ради Про розгляд земельних питань від 27.03.2019 року щодо надання на умовах оренди земельної ділянки на 5 років площею 1,4548 га за адресою: АДРЕСА_1 на території Роменської міської ради (кадастровий номер 5910700000:03:041:0153) гр. ОСОБА_2 у зв`язку з помилками у конфігурації земельної ділянками та перетинами з межами інших орендованих земельних ділянок.
Згоду на прийняття зазначеного рішення гр. ОСОБА_2 як орендар земельної ділянки не надавав.
При цьому, при розгляді справи судом встановлено, що земельна ділянка із кадастровим номером 5910700000:04:009:0148, що розташована за адресою: АДРЕСА_4 , накладається на земельну ділянку із кадастровим номером 5910700000:03:041:0153, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 , та відповідно до Витягу з публічної кадастрової карти України майно (ПММ), яке належить ОСОБА_1 розташоване серед земельної ділянки, на яку претендує позивач ОСОБА_2 з кадастровим номером 5910700000:03:041:0153.
Таким чином, наданням на умовах оренди земельної ділянки площею 1,4548 га за адресою: АДРЕСА_1 на території Роменської міської ради (кадастровий номер 5910700000:03:041:0153) гр. ОСОБА_2 , буде порушуватись право користування земельною ділянкою ОСОБА_1 , оскільки останній не зможе оформити право оренди земельною ділянкою, на якій розташоване нерухоме майно, що належить йому на праві власності, з огляду на що суд приходить до висновку про відмову в задоволенні позовної вимоги про визнання протиправним та скасування пункту 11 рішення 59 сесії сьомого скликання Роменської міської ради Сумської області Про розгляд земельних питань від 24.04.2019 року, яким скасовано пункт 5 рішення Роменської міської ради Про розгляд земельних питань від 27.03.2019 року щодо надання на умовах оренди земельної ділянки на 5 років площею 1,4548 га за адресою: АДРЕСА_1 на території Роменської міської ради (кадастровий номер 5910700000:03:041:0153) гр. ОСОБА_2 у зв`язку з помилками у конфігурації земельної ділянками та перетинами з межами інших орендованих земельних ділянок.
Щодо позовних вимог про визнання незаконною і скасування державної реєстрації земельних ділянок за адресою: АДРЕСА_2 кадастровий номер 5910700000:04:009:0119, АДРЕСА_1 кадастровий, номер 5910700000:04:009:0139 шляхом закриття Поземельної книги із скасуванням кадастрових номерів.
Правові, економічні та організаційні основи діяльності у сфері Державного земельного кадастру визначені Законом України Про Державний земельний кадастр від 07 липня 2011 року № 3613-VI (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
У відповідності до абзацу 2 частини першої статті 1 вказаного Закону Державний земельний кадастр - єдина державна геоінформаційна система відомостей про землі, розташовані в межах державного кордону України, їх цільове призначення, обмеження у їх використанні, а також дані про кількісну і якісну характеристику земель, їх оцінку, про розподіл земель між власниками і користувачами.
Згідно зі статтею 2 Закону України Про Державний земельний кадастр Державний земельний кадастр ведеться з метою інформаційного забезпечення органів державної влади та органів місцевого самоврядування, фізичних та юридичних осіб при: регулюванні земельних відносин; управлінні земельними ресурсами; організації раціонального використання та охорони земель; здійсненні землеустрою; проведенні оцінки землі; формуванні та веденні містобудівного кадастру, кадастрів інших природних ресурсів; справлянні плати за землю.
При цьому перелік відомостей, що включаються до Державного земельного кадастру, наведений у статті 15 Закону України Про Державний земельний кадастр .
Так, відповідно до частини другої статті 15 зазначеного Закону відомості про земельну ділянку містять інформацію про її власників (користувачів), зазначену в частині другій статті 30 цього Закону , зареєстровані речові права відповідно до даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Спірні правовідносини регулюються Законом України Про Державний земельний кадастр та Порядком ведення Державного земельного кадастру, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2012 року № 1051 (далі - Порядок; в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до частини десятої статті 24 Закону України Про Державний земельний кадастр та пункту 114 Порядку державна реєстрація земельної ділянки скасовується Державним кадастровим реєстратором, який здійснює таку реєстрацію, у разі: поділу чи об`єднання земельних ділянок; якщо протягом одного року з дня здійснення державної реєстрації земельної ділянки речове право на неї не зареєстровано з вини заявника.
В даному випадку підстави для скасування державної реєстрації земельної ділянки з кадастровим номером 5910700000:04:009:0119 та кадастровим номером 5910700000:04:009:0139, прямо передбачені частиною десятою статті 24 Закону України Про Державний земельний кадастр та пунктом 114 Порядку - відсутні.
Щодо позовних вимог про визнання протиправним і скасування рішення Роменської міської ради Сумської області від 03.09.2013 року, яким надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою на земельну ділянку площею 0,2464 га за адресою: АДРЕСА_2 та рішення Роменської міської ради Сумської області від 25.09.2013 року, яким затверджено проект землеустрою та надано земельну ділянку в оренду з кадастровим номером 5910700000:04:009:0119.
Відповідно до ст. 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Порядок та особливості набуття земель у власність залежать, в тому числі, від їх цільового призначення. При вирішенні питання щодо надання земельних ділянок в містах органи місцевого самоврядування мають керуються містобудівною документацією.
В Законі України "Про планування і забудову територій" визначено, що генеральний план населеного пункту - містобудівна документація, яка визначає принципові вирішення розвитку, планування, забудови та іншого використання території населеного пункту. В ст. 12 вказаного Закону України визначено, що відповідно до генеральних планів населених пунктів міські ради та їх виконавчі органи в межах повноважень, визначених законом, а також Київська та Севастопольська міські державні адміністрації у разі делегування їм таких повноважень відповідними радами вирішують питання щодо розташування та проектування нового будівництва, вирішують питання надання у власність чи в користування земельних ділянок тощо.
Відповідно до ст. 50 Закону України "Про землеустрій" проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок складаються у разі надання, передачі, вилучення (викупу), відчуження земельних ділянок. Порядок складання проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Механізм розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок визначено у Порядку розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України в від 26 травня 2004 р. N 677 .
Згідно з п. п. 9 , 10 вказаного Порядку проект відведення земельної ділянки виконавець погоджує із землевласником або землекористувачем, органом земельних ресурсів, природоохоронним органом, санітарно-епідеміологічною службою, органом містобудування і архітектури та охорони культурної спадщини. Погоджений проект відведення земельної ділянки підлягає державній експертизі, яка проводиться органом земельних ресурсів відповідно до законодавства.
Як встановлено судом рішення Роменської міської ради Сумської області від 03.09.2013 року, яким надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою на земельну ділянку площею 0,2464 га за адресою: АДРЕСА_2 та рішення Роменської міської ради Сумської області від 25.09.2013 року, яким затверджено проект землеустрою та надано земельну ділянку в оренду з кадастровим номером 5910700000:04:009:0119, прийняті у відповідності із вимогами чинного законодавства.
Аналогічного висновку суд дійшов і щодо позовних вимог визнання протиправним і скасування рішення Роменської міської ради Сумської області від 27.12.2013 року, яким надано дозвіл ТОВ ДЖЕЙСІЕС ВУД на виготовлення проекту землеустрою на земельну ділянку площею 0,8053 га за адресою: АДРЕСА_1 та рішення Роменської міської ради Сумської області від 26.02.2014 року, яким затверджено проект землеустрою та надано земельну ділянку в оренду ТОВ ДЖЕЙСІЕС ВУД з кадастровим номером 5910700000:04:009:0139.
Щодо позовних вимог про визнання протиправним і скасування пункту 2 рішення 54 сесії сьомого скликання Роменської міської ради Сумської області Про розгляд земельних питань від 23.01.2019 року, яким поновлено термін оренди земельної ділянки площею 0,2464 га за адресою: АДРЕСА_2 (кадастровий номер 5910700000:04:009:0119) для ТОВ ДЖЕЙСІЕС ВУД за договором оренди землі від 29.09.2013 (державна реєстрація №3107105 від 29.10.2013) терміном на 5 років для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості.
В ст. 2 Закону України "Про оренду землі" зазначено, що відносини, пов`язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, Законом України "Про оренду землі", іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про оренду землі", оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Законом України "Про оренду землі" визначено випадок поновлення (пролонгації) договору оренди землі, а ст. 126-1 Земельного кодексу України - порядок такого поновлення.
Відповідно до ст. 33 Закону "Про оренду землі" після закінчення строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар має переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк. При цьому орендар має дотриматися таких умов: 1) належно виконувати свої обов`язки за договором; 2) не пізніше ніж за один місяць до закінчення строку дії договору повідомити орендодавця про свій намір скористатися переважним правом укладення договору на новий строк; 3) до листа-повідомлення про поновлення договору оренди землі додати проект додаткової угоди.
Судом не встановлено підстав для скасування пункту 2 рішення 54 сесії сьомого скликання Роменської міської ради Сумської області Про розгляд земельних питань від 23.01.2019 року.
Також судом не встановлено підстав для визнання протиправним і скасування пункту 4 рішення 58 сесії сьомого скликання Роменської міської ради Сумської області Про розгляд земельних питань від 27.03.2019 року, яким поновлено термін оренди земельної ділянки площею 0,8053 га за адресою: АДРЕСА_1 (кадастровий номер 5910700000:04:009:0139) для ТОВ ДЖЕЙСІЕС ВУД за договором оренди землі від 24.03.2014 (державна реєстрація №5333262 від 12.04.2014) терміном на 5 років для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості.
Щодо позовних вимог про визнання недійсним договору оренди земельної ділянки площею 0,2464 га за адресою: АДРЕСА_2 (кадастровий номер 5910700000:04:009:0119) з укладеною до нього додатковою угодою від 27.02.2019 року та договору оренди земельної ділянки площею 0,8053 га за адресою: АДРЕСА_1 (кадастровий номер 5910700000:04:009:0139) з укладеною до нього додатковою угодою від 05.04.2019 року.
Згідно ст. 13 Закону України Про оренду землі , договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку у відповідності до умов договору та вимог земельного законодавства.
Порядок укладання договору оренди землі визначено статтею 16 Закону України Про оренду землі . А саме, укладення договору оренди земельної ділянки із земель приватної власності здійснюється за згодою орендодавця та особи, яка згідно із законом вправі набувати право оренди на таку земельну ділянку.
Типова форма договору оренді землі затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 3 березня 2004 р. № 220 (Типовий договір оренди землі ).
Істотними умовами договору оренди землі є: об`єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки); дата укладення та строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату. За згодою сторін у договорі оренди землі можуть зазначатися інші умови.
Укладення договору оренди земельної ділянки із земель державної або комунальної власності здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування - орендодавця, прийнятого у порядку, передбаченому Земельним кодексом України, або за результатами аукціону.
Відпоідно до ч.1-5 ст. 203 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам. Особа, яка вчиняє правочин , повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності. Волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі. Правочин має вчинятися у формі, встановленій законом. Правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним.
Відповідно до ст..215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п`ятою та шостою статті 203 цього Кодексу . Недійсним є правочин, якщо його недійсність встановлена законом (нікчемний правочин ). У цьому разі визнання такого правочину недійсним судом не вимагається. У випадках, встановлених цим Кодексом, нікчемний правочин може бути визнаний судом дійсним. Якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).
Враховуючи встановлені обставини справи, суд не вбачає підстав для задоволення позову в цій частині.
Крім того, 15.03.2021 в судовому засіданні представник відповідача ТОВ ДЖЕЙСІЕС ВУД адвокат Яковець Є.О. звернувся з клопотанням про застосування позовної давності до позовних вимог ОСОБА_2 .
Відповідно до ст. 256 ЦК України позовна давність - це строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу.
Загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки (ст. 256 ЦК України).
Позовна давність обчислюється за загальними правилами визначення строків, встановленими статтями 253-255 цього Кодексу. Порядок обчислення позовної давності не може бути змінений за домовленістю сторін (ст.260 ЦК України).
Перебіг позовної давності починається від дня, коли особа довідалася або могла довідатися про порушення свого права або про особу, яка його порушила (ч.1 ст.260 ЦК України).
Особа, яка виконала зобов`язання після спливу позовної давності, не має права вимагати повернення виконаного, навіть якщо вона у момент виконання не знала про сплив позовної давності. Заява про захист цивільного права або інтересу має бути прийнята судом до розгляду незалежно від спливу позовної давності. Позовна давність застосовується судом лише за заявою сторони у спорі, зробленою до винесення ним рішення. Сплив позовної давності, про застосування якої заявлено стороною у спорі, є підставою для відмови у позові (ч.1-4 ст. 267 ЦК України).
Представник позивачка адвокат Мазнєва С.Г. не навела доводів щодо клопотання адвоката Яковець Є.О. про застосування строку позовної давності.
Як вбачається з матеріалів справи ОСОБА_2 на підставі договору купівлі - продажу від 22.05.2013 року є власником нежитлової будівлі, ливарного цеху, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 , на орендованій земельній ділянці Роменської міської ради площею 1,4548 га, кадастровий номер 5910700000:03:041:0153, орендарем якої був ОСОБА_3 .
Чинне земельне та цивільне законодавство імперативно передбачає перехід права на земельну ділянку в разі набуття права власності на об`єкт нерухомості, що відображає принцип єдності юридичної долі земельної ділянки та розташованої на ній будівлі або споруди, який хоча безпосередньо і не закріплений у загальному вигляді в законі, тим не менш знаходить свій вияв у положеннях статті 377 Цивільного кодексу України та статті 120 Земельного кодексу України .
Так, відповідно до цих статтей, до особи, яка набула право власності на жилий будинок (крім багатоквартирного), будівлю або споруду, переходить право власності, право користування на земельну ділянку, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення в обсязі та на умовах, встановлених для попереднього землевласника (землекористувача).
Виходячи з цього, логічним є наступне положення: у разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, що перебувають у власності, користуванні іншої особи, припиняється право власності, право користування земельною ділянкою, на якій розташовані ці об`єкти.
Отже, перехід майнових прав до іншої особи зумовлює перехід до неї і прав на ту частину земельної ділянки, на якій безпосередньо розташований відповідний об`єкт нерухомості, та частини земельної ділянки, яка необхідна для його обслуговування (Постанова Великої Палати Верховного Суду від 04 грудня 2018 року у справі № 910/18560/16).
Згідно ст. 7 Закону України "Про оренду землі" до особи, якій перейшло право власності на житловий будинок, будівлю або споруду, що розташовані на орендованій земельній ділянці, також переходить право оренди на цю земельну ділянку. Договором, який передбачає набуття права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, припиняється договір оренди земельної ділянки в частині оренди попереднім орендарем земельної ділянки, на якій розташований такий житловий будинок, будівля або споруда.
У розумінні наведених положень законодавства при виникненні в іншої особи права власності на жилий будинок, будівлю або споруду (відповідно до договору, який містить необхідні за законом істотні умови), право попереднього власника або користувача припиняється в силу прямої вказівки закону без припинення у цілому договору оренди земельної ділянки. Відповідно, новий власник об`єкта нерухомості, якому переходить право оренди, набуває права оренди за чинним договором оренди, а не у порядку повторного надання земельної ділянки, тобто має місце заміна сторони у зобов`язанні. Право оренди земельної ділянки державної або комунальної власності, наданої для здійснення проекту на умовах державно-приватного партнерства, у тому числі на умовах концесії, переходить до нового приватного партнера, концесіонера у разі зміни приватного партнера, концесіонера.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 07.11.2018 у справі №910/20774/17.
При цьому Верховний Суд наголошує, що у разі переходу права власності на нерухомість заміна орендаря земельної ділянки у відповідному чинному договорі оренди землі відбувається автоматично, в силу прямої норми закону, незалежно від того, чи відбулося документальне переоформлення орендних правовідносин шляхом внесення змін у договір стосовно орендаря, оскільки переоформлення лише формально відображає те, що прямо закріплено в законі (Постанова КГС ВП від 27.02.2019 року у справі №913/661/17 ).
Судом встановлено, позивач почав процедуру оформлення права оренди земельної кадастровий номер 5910700000:03:041:0153, орендарем якої був ОСОБА_3 за договором оренди від 09.03.2012 зареєстрованого за №591070000400085 у 2019 році, про що свідчать запити адвоката Мазнєвої С.Г. до Роменської міської ради та Головного управління Держгеокадастру у Сумській області, наявні в матеріалах справи.
Пунктом 11 рішення 59 сесії сьомого скликання Роменської міської ради Сумської області Про розгляд земельних питань від 24.04.2019 року, скасовано пункт 5 рішення Роменської міської ради Про розгляд земельних питань від 27.03.2019 року щодо надання на умовах оренди земельної ділянки на 5 років площею 1,4548 га за адресою: АДРЕСА_1 на території Роменської міської ради (кадастровий номер 5910700000:03:041:0153) гр. ОСОБА_2 у зв`язку з помилками у конфігурації земельної ділянками та перетинами з межами інших орендованих земельних ділянок.
Таким чином, формально з 24.04.2019 гр. ОСОБА_2 дізнався про порушення свого права на оренду земельної ділянки.
Звернувся з позовом до суду ОСОБА_2 13.06.2019 тобто з межах строку позовної давності, з огляду на що суд відмовляє в задоволенні клопотання адвоката Яковець Є.О. про застосування строку позовної давності, та відмову в позові в зв`язку з пропуском строку позовної давності ОСОБА_2 ..
Відповідно до статті 12 Цивільно процесуального кодексу України (далі - ЦПК України) цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести ті обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Аналогічні положення закріплені у частині першій статті 81 ЦПК України .
Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях (ч. 6 ст. 81 ЦПК України).
За таких обставин, оцінюючи докази в їх сукупності, оскільки як встановлено судом ТОВ ДЖЕЙСІЕС ВУД на законних підставах користується земельними ділянками площею 0,2464 га за адресою: АДРЕСА_2 (кадастровий номер 5910700000:04:009:0119) та земельною ділянкою площею 0,8053 га за адресою: АДРЕСА_1 (кадастровий номер 5910700000:04:009:0139), а скасування пункту 11 рішення 59 сесії сьомого скликання Роменської міської ради Сумської області Про розгляд земельних питань від 24.04.2019 року, призведе до порушення прав суміжних землекористувачів, суд приходить до висновку про відмову в задоволенні позову в повному обсязі.
Відповідно до ст.141 ЦПК України судові витрати у разі відмови у позові покладаються на позивача.
На підставі викладеного, керуючись ст. 258-259 , 263-265 ЦПК України , суд, -
ухвалив:
Відмовити в задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 до Головного управління Держгеокадастру в Сумській області, Роменської міської ради Сумської області, Товариства з обмеженою відповідальністю ДЖЕЙСІЕС ВУД , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача ОСОБА_1 про:
- визнання протиправним та скасування пункту 11 рішення 59 сесії сьомого скликання Роменської міської ради Сумської області Про розгляд земельних питань від 24.04.2019 року, яким скасовано пункт 5 рішення Роменської міської ради Про розгляд земельних питань від 27.03.2019 року щодо надання на умовах оренди земельної ділянки на 5 років площею 1,4548 га за адресою: АДРЕСА_1 на території Роменської міської ради (кадастровий номер 5910700000:03:041:0153) гр. ОСОБА_2 у зв`язку з помилками у конфігурації земельної ділянками та перетинами з межами інших орендованих земельних ділянок;
- визнання незаконною і скасування державної реєстрації земельних ділянок за адресою: АДРЕСА_2 кадастровий номер 5910700000:04:009:0119, АДРЕСА_1 кадастровий, номер 5910700000:04:009:0139 шляхом закриття Поземельної книги із скасуванням кадастрових номерів;
- визнання протиправним і скасування рішення Роменської міської ради Сумської області від 03.09.2013 року, яким надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою на земельну ділянку площею 0,2464 га за адресою: АДРЕСА_2 та рішення Роменської міської ради Сумської області від 25.09.2013 року, яким затверджено проект землеустрою та надано земельну ділянку в оренду з кадастровим номером 5910700000:04:009:0119;
- визнання протиправним і скасування рішення Роменської міської ради Сумської області від 27.12.2013 року, яким надано дозвіл ТОВ ДЖЕЙСІЕС ВУД на виготовлення проекту землеустрою на земельну ділянку площею 0,8053 га за адресою: АДРЕСА_1 та рішення Роменської міської ради Сумської області від 26.02.2014 року, яким затверджено проект землеустрою та надано земельну ділянку в оренду ТОВ ДЖЕЙСІЕС ВУД з кадастровим номером 5910700000:04:009:0139;
- визнання протиправним і скасування пункту 2 рішення 54 сесії сьомого скликання Роменської міської ради Сумської області Про розгляд земельних питань від 23.01.2019 року, яким поновлено термін оренди земельної ділянки площею 0,2464 га за адресою: АДРЕСА_2 (кадастровий номер 5910700000:04:009:0119) для ТОВ ДЖЕЙСІЕС ВУД за договором оренди землі від 29.09.2013 (державна реєстрація №3107105 від 29.10.2013) терміном на 5 років для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості;
- визнання протиправним і скасування пункту 4 рішення 58 сесії сьомого скликання Роменської міської ради Сумської області Про розгляд земельних питань від 27.03.2019 року, яким поновлено термін оренди земельної ділянки площею 0,8053 га за адресою: АДРЕСА_1 (кадастровий номер 5910700000:04:009:0139) для ТОВ ДЖЕЙСІЕС ВУД за договором оренди землі від 24.03.2014 (державна реєстрація №5333262 від 12.04.2014) терміном на 5 років для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості;
- визнання недійсними договору оренди земельної ділянки площею 0,2464 га за адресою: АДРЕСА_2 (кадастровий номер 5910700000:04:009:0119) з укладеною до нього додатковою угодою від 27.02.2019 року та договору оренди земельної ділянки площею 0,8053 га за адресою: АДРЕСА_1 (кадастровий номер 5910700000:04:009:0139) з укладеною до нього додатковою угодою від 05.04.2019 року.
Рішення суду може бути оскаржено до Сумського апеляційного суду через Роменський міськрайонний суд Сумської області шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), суд за заявою учасників справи та осіб, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов`язки (у разі наявності у них права на вчинення відповідних процесуальних дій, передбачених цим Кодексом), поновлює процесуальні строки, встановлені нормами цього Кодексу, якщо визнає причини їх пропуску поважними і такими, що зумовлені обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином. Суд може поновити відповідний строк як до, так і після його закінчення.
Позивач: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_3 , місце проживання: АДРЕСА_5 .
Представник позивача: ОСОБА_8 - адвокат, що діє на підставі свідоцтва на право на зайняття адвокатською діяльністю №000431 від 24.09.2015, місце знаходження: 4000, м. Суми, вул. Соборна, 19.
Відповідач 1: Головне управління Держгеокадастру в Сумській області, місце знаходження: 40021, м. Суми, вул. Петроравлівська, 108, код ЄДРПОУ: 39765885.
Відповідач 2: Роменська міська рада Сумської області, місце знаходження: 42000, Сумська область, м. Ромни, бульвар Шевченк,2, код ЄДРПОУ 04057988.
Відповідач 3: Товариство з обмеженою відповідальністю ДЖЕЙСІЕС ВУД , місце знаходження: 42070, Сумська область, м. Ромни, вул. Залізнична, 143-Ф, код ЄДРПОУ 38999990.
Представник відповідача 3: адвокат Глущенко Віталій Вікторович, що діє на підставі ордеру серії СМ №181 від 31.07.2019 та свідоцтва про право на зайняття адвокатською діяльністю №400, місце знаходження: АДРЕСА_6 .
Представник відповідача 3: адвокат Яковець Є.О., що діє на підставі ордеру серії СМ №120 від 15.03.2021, та свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю №283 від 27.03.2009.
Третя особа: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , паспорт серії НОМЕР_4 , виданий Роменським МРВ УМВС України 22.01.1999, місце проживання: АДРЕСА_7 .
Повний текст рішення суду складено 12.04.2021.
СУДДЯ РОМЕНСЬКОГО МІСЬКРАЙОННОГО СУДУ І. М. Машина
Суд | Роменський міськрайонний суд Сумської області |
Дата ухвалення рішення | 15.03.2021 |
Оприлюднено | 16.04.2021 |
Номер документу | 96266056 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Роменський міськрайонний суд Сумської області
Машина І. М.