КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
15 квітня 2021 року м. Кропивницький Справа № 340/4632/20
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Черниш О.А.,
за участю секретаря судового засідання Бодюл М.В.,
розглянувши заяву про заміну сторони виконавчого провадження в адміністративній справі
позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )
відповідач: Успенська сільська рада (28120, Кіровоградська область, Онуфріївський район, село Успенка, вул. Республіканська, 11, код ЄДРПОУ 04366436)
про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В :
У провадженні Кіровоградського окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа №340/4632/20 за позовом ОСОБА_1 до Успенської сільської ради про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії.
Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 15.01.2021 року у цій справі позов ОСОБА_1 задоволено. Визнано протиправними дії Успенської сільської ради щодо безпідставної відмови у задоволенні запитів на інформацію ОСОБА_1 з мотивів, наведених у листах голови Успенської сільської ради №401 від 02.07.2020 року, №22-Г від 14.07.2020 року, №486 від 20.08.2020 року. Визнано протиправною бездіяльність Успенської сільської ради щодо ненадання ОСОБА_1 інформації на її запити №20-Г від 24.06.2020 року, №22 від 10.07.2020 року, №26-Г від 13.07.2020 року та ненадання відповіді на її запити №31-Г від 01.09.2020 року, №32-Г від 01.09.2020 року. Зобов`язано Успенську сільську раду надати ОСОБА_1 на її запити №20-Г від 24.06.2020 року, №22 від 10.07.2020 року, №26-Г від 13.07.2020 року інформацію про рішення щодо передачі в оренду та надання дозволів на виготовлення землевпорядної документації для подальшої приватизації земельних ділянок, прийняті Успенською сільською радою з січня 2009 року по червень 2020 року. Зобов`язано Успенську сільську раду надати ОСОБА_1 відповіді на її запити №31-Г від 01.09.2020 року, №32-Г від 01.09.2020 року. Рішення суду допущено до негайного виконання. На користь ОСОБА_1 стягнено судові витрати на сплату судового збору в сумі 1681, 60 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Успенської сільської ради.
Вказане судове рішення набрало законної сили 16.02.2021 року. З цих підстав 18.02.2021 року позивачці видано два виконавчих листи:
- про зобов`язання Успенської сільської ради надати ОСОБА_1 на її запити №20-Г від 24.06.2020 року, №22 від 10.07.2020 року, №26-Г від 13.07.2020 року інформацію про рішення щодо передачі в оренду та надання дозволів на виготовлення землевпорядної документації для подальшої приватизації земельних ділянок, прийняті Успенською сільською радою з січня 2009 року по червень 2020 року, та надати ОСОБА_1 відповіді на її запити №31-Г від 01.09.2020 року, №32-Г від 01.09.2020 року.
- про стягнення на користь ОСОБА_1 судових витрат на сплату судового збору в сумі 1681, 60 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Успенської сільської ради.
Виконавчий лист про зобов`язання відповідача вчинити певні дій пред`явлений позивачкою для примусового виконання до Онуфріївського районного відділу державної виконавчої служби Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (м. Дніпро), а державним виконавцем за ним 02.03.2021 року відкрито виконавче провадження №64683546.
Виконавчий лист про стягнення з відповідача судових витрат пред`явлений позивачкою для виконання до Управління Державної казначейської служби України в Онуфріївському районі Кіровоградської області, яке листом №01-17/151 від 02.03.2021 року повернуло його без виконання.
До суду 31.03.2021 року надійшла заява ОСОБА_1 про заміну сторони виконавчого провадження (боржника) - Успенської сільської ради - на Онуфріївську селищну територіальну громаду Олександрійського району Кіровоградської області.
Ухвалою судді від 06.04.2021 року заяву про заміну сторони виконавчого провадження призначено до розгляду у судовому засіданні на 15.04.2020 року.
У судове засідання учасники справи не прибули, що відповідно до частини 2 статті 379 КАС України не перешкоджає судовому розгляду.
Розглянувши питання про заміну сторони виконавчого провадження, суд дійшов до таких висновків.
Згідно з частинами 1, 2, 4 статті 379 КАС України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.
Суд розглядає питання про заміну сторони виконавчого провадження в десятиденний строк у судовому засіданні з повідомленням державного виконавця або заінтересованої особи, які звернулися з поданням (заявою), та учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
Положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.
Відповідно до частин 1, 2 статті 15 Закону України "Про виконавче провадження" сторонами виконавчого провадження є стягувач і боржник. Стягувачем є фізична або юридична особа чи держава, на користь чи в інтересах яких видано виконавчий документ.
Частиною 5 статті 15 Закону України "Про виконавче провадження" передбачено, що у разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, є обов`язковими тією мірою, якою вони були б обов`язковими для сторони, яку правонаступник замінив.
Процесуальне правонаступництво унормовано статтею 52 КАС України, згідно з якою у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов`язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов`язкові для особи, яку він замінив.
У пункті 9 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 06.03.2008 року №2 "Про практику застосування адміністративними судами окремих положень Кодексу адміністративного судочинства України під час розгляду адміністративних справ" наголошено, що при визначенні процесуального правонаступництва судам слід виходити з того, хто є правонаступником у спірних правовідносинах, та враховувати, що якщо під час розгляду адміністративної справи буде встановлено, що орган державної влади, орган місцевого самоврядування, рішення, дії чи бездіяльність яких оскаржуються, припинили свою діяльність, то в такому випадку суду необхідно залучити до участі у справі їх правонаступників. У випадку ж відсутності правонаступників суду необхідно залучити до участі у справі орган, до компетенції якого належить вирішення питання про усунення порушень прав, свобод чи інтересів позивача. У разі зменшення обсягу компетенції суб`єкта владних повноважень, не пов`язаного з припиненням його діяльності, до участі у справі як другий відповідач судом залучається інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого передані або належать функції чи повноваження щодо вирішення питання про відновлення порушених прав, свобод чи інтересів позивача.
Подібна правова позиція щодо публічного правонаступництва суб`єктів владних повноважень викладена у постанові Верховного Суду у складі судової палати з розгляду справ щодо податків, зборів та інших обов`язкових платежів Касаційного адміністративного суду від 11.10.2019 року у справі №812/1408/16. Як вказано у цій постанові, підставою для переходу адміністративної компетенції від одного суб`єкта владних повноважень до іншого (набуття адміністративної компетенції) є події, що відбулися із суб`єктом владних повноважень.
Відповідачем у цій справі була Успенська сільська рада - орган місцевого самоврядування, який представляв територіальну громаду с. Успенка та с. Дача Онуфріївського району Кіровоградської області. У процесі децентралізації влади та реформи місцевого самоврядування, у зв`язку із змінами в адміністративно-територіальному устрої України цей орган місцевого самоврядування припинив свої повноваження.
Згідно зі статтею 10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами. Представницькі органи місцевого самоврядування, сільські, селищні, міські голови, виконавчі органи місцевого самоврядування діють за принципом розподілу повноважень у порядку і межах, визначених цим та іншими законами. Порядок формування та організація діяльності рад визначаються Конституцією України, цим та іншими законами, а також статутами територіальних громад.
Відповідно до статті 45 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" сільська, селищна, міська, районна в місті (у разі її створення), районна, обласна рада складається з депутатів, які обираються жителями відповідного села, селища, міста, району в місті, району, області на основі загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування. Рада вважається повноважною за умови обрання не менш як двох третин депутатів від загального складу ради. Строк повноважень місцевої ради, обраної на чергових місцевих виборах, визначається Конституцією України. Повноваження місцевої ради, обраної на позачергових, повторних або перших виборах, закінчуються в день відкриття першої сесії відповідної ради, обраної на наступних (чергових або позачергових) виборах.
Пунктом 2 розділу II "Прикінцеві положення" Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо визначення територій та адміністративних центрів територіальних громад" №562-IX від 16.04.2020 року установлено, що:
1) визначення адміністративних центрів територіальних громад та затвердження територій територіальних громад здійснюються на основі затверджених Кабінетом Міністрів України перспективних планів формування територій громад Автономної Республіки Крим, областей;
2) у 2020 році перші місцеві вибори депутатів сільських, селищних, міських рад і відповідних сільських, селищних, міських голів територіальних громад, території яких затверджені Кабінетом Міністрів України на підставі цього Закону, проводяться одночасно з черговими місцевими виборами 2020 року;
3) вибори депутатів сільських, селищних, міських рад, сільських, селищних, міських голів, старост сіл, селищ територіальних громад, які увійшли до складу територіальних громад, території яких затверджено Кабінетом Міністрів України на підставі цього Закону, не проводяться;
4) повноваження сільських, селищних, міських рад, сільських, селищних, міських голів, старост сіл, селищ територіальних громад, які увійшли до складу територіальних громад, території яких затверджено Кабінетом Міністрів України на підставі цього Закону, припиняються в день набуття повноважень сільських, селищних, міських рад, обраних на перших місцевих виборах у 2020 році відповідно до підпункту 2 цього пункту.
Законом України №1009-IX від 17.11.2020 року "Про внесення змін до деяких законів України щодо впорядкування окремих питань організації та діяльності органів місцевого самоврядування і районних державних адміністрацій" внесено зміни до Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", зокрема, доповнено розділ V "Прикінцеві та перехідні положення" пунктами 6-1 та 6-2.
Так, відповідно до пункту 6-1 розділу V "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до прийняття закону про адміністративно-територіальний устрій України закінчення повноважень сільських, селищних, міських рад, їхніх виконавчих органів, а також реорганізація сільських, селищних, міських рад, їхніх виконавчих органів як юридичних осіб у зв`язку із змінами в адміністративно-територіальному устрої України здійснюються з урахуванням таких положень:
1) у день набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною територіальною громадою, територія якої затверджена Кабінетом Міністрів України (далі - сформована територіальна громада), припиняються повноваження сільських, селищних, міських рад, сільських, селищних, міських голів, обраних територіальними громадами, територія яких включена до території сформованої територіальної громади (далі - розформовані територіальні громади);
4) сформована територіальна громада є правонаступником усього майна, прав та обов`язків розформованої територіальної громади з урахуванням особливостей, визначених підпунктами 5 і 6 цього пункту;
8) не пізніше завершення другої сесії новообраної ради у порядку, визначеному цим пунктом, починається реорганізація відповідних юридичних осіб - сільських, селищних, міських рад, обраних розформованими територіальними громадами та розміщених поза адміністративним центром сформованої територіальної громади, шляхом їх приєднання до юридичної особи - сільської, селищної, міської ради, розміщеної в адміністративному центрі сформованої територіальної громади. Після завершення реорганізації відповідні сільські, селищні, міські ради припиняються як юридичні особи з урахуванням особливостей, визначених цим пунктом;
9) юридична особа - сільська, селищна, міська рада, розміщена в адміністративному центрі сформованої територіальної громади, є правонаступником прав та обов`язків усіх юридичних осіб - сільських, селищних, міських рад, обраних розформованими територіальними громадами, з дня набуття повноважень новообраною радою.
18) державна реєстрація припинення юридичних осіб - сільських, селищних, міських рад, їхніх виконавчих комітетів здійснюється на підставі заяви, поданої суб`єкту державної реєстрації сільським, селищним, міським головою, обраним сформованою територіальною громадою, або уповноваженою ним особою. Сільські, селищні, міські ради та їхні виконавчі органи розформованих територіальних громад припиняються як юридичні особи з дня внесення запису про їх припинення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 12.06.2020 року №716-р "Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Кіровоградської області" на території Кіровоградської області затверджено 49 громад, зокрема Онуфріївську територіальну громаду (з адміністративним центром у смт. Онуфріївка), до складу території якої увійшла територія Успенської територіальної громади Онуфріївського району Кіровоградської області.
Підпунктом 11 пункту 1 постанови Верховної Ради України №807-IX від 17.07.2020 року "Про утворення та ліквідацію районів" постановлено утворити у Кіровоградській області, зокрема, Олександрійський район (з адміністративним центром у місті Олександрія) у складі територій Великоандрусівської сільської, Новопразької селищної, Олександрійської міської, Онуфріївської селищної, Пантаївської селищної, Петрівської селищної, Попельнастівської сільської, Приютівської селищної, Світловодської міської територіальних громад, затверджених Кабінетом Міністрів України, а підпунктом 11 пункту 3 цієї постанови постановлено ліквідувати у Кіровоградській області зокрема Онуфріївський район.
Постановою Центральної виборчої комісії від 08.08.2020 року №160 "Про перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2020 року" призначено перші місцеві вибори у новоствореній Онуфріївській селищній територіальній громаді Кіровоградської області на 25.10.2020 року.
Судом установлено, що 27.11.2020 року відбулася перша сесія новообраної Онуфріївської селищної ради, на якій прийнято рішення №1 від 27.11.2020 року "Про початок повноважень депутатів Онуфріївської селищної ради Олександрійського району Кіровоградської області".
Рішенням першої сесії першого скликання Онуфріївської селищної ради №27 від 24.12.2020 року "Про початок реорганізації? Павлиської селищної ради, Омельницької, Василівської, Вишнівцівської, Камбурліївської, Деріївської, Куцеволівської, Успенської, Мар`ївської, Попівської, Зибківської, Млинківської сільських рад шляхом приєднання до Онуфріївської селищної ради" розпочато реорганізацію Успенської сільської ради шляхом приєднання до Онуфріївської селищної ради, яку слід завершити у строк до 11.02.2021 року. Пунктом 2 цього рішення установлено, що Онуфріївська селищна рада є правонаступником всього майна, прав та обов`язків? Павлиської селищної ради, Омельницької, Василівської, Вишнівцівської, Камбурліївської, Деріївської, Куцеволівської, Успенської, Мар`ївської, Попівської, Зибківської, Млинківської сільських рад.
Наразі державна реєстрація припинення юридичної особи Успенської сільської ради не проведена.
Проте повноваження Успенської сільської ради як органу місцевого самоврядування та її адміністративна компетенція як суб`єкта владних повноважень припинилася в день набуття повноважень новообраною Онуфріївською селищною радою - представницьким органом новосформованої територіальної громади, яка за законом стала правонаступником прав та обов`язків всіх сільських рад територіальних громад, що розформовуються та включені до території сформованої територіальної громади.
Управління Державної казначейської служби України в Онуфріївському районі Кіровоградської області, яким виконується виконавчий лист у цій справі про стягнення судових витрат, листом №01-17/151 від 02.03.2021 року повідомило позивачку про неможливість здійснення за цим виконавчим листом безспірного списання коштів з Успенської сільської ради (код ЄДРПОУ 04366436), оскільки боржник не має відкритих рахунків в органі Казначейства.
З огляду на те, що відповідач (боржник) - Успенська сільська рада - вибула зі спірних правовідносин, тому на стадії виконання судового рішення має бути замінена правонаступником - Онуфріївською селищною радою, до якої перейшли функції і зобов`язання у цих публічно-правових відносинах.
Керуючись статтями 55, 248, 256, 379 КАС України, суд -
У Х В А Л И В :
1. Замінити боржника у виконавчих листах, виданих 18.02.2021 року Кіровоградським окружним адміністративним судом у справі №340/4632/20 - Успенську сільську раду (код ЄДРПОУ 04366436) - її правонаступником - Онуфріївською селищною радою (код ЄДРПОУ 04366347).
2. Замінити боржника у виконавчому провадженні №64683546 - Успенську сільську раду (код ЄДРПОУ 04366436) - її правонаступником - Онуфріївською селищною радою (код ЄДРПОУ 04366347).
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду, через Кіровоградський окружний адміністративний суд, у 15 - денний строк, установлений статтею 295 КАС України.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду О.А. Черниш
Суд | Кіровоградський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 15.04.2021 |
Оприлюднено | 20.04.2021 |
Номер документу | 96359898 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Кіровоградський окружний адміністративний суд
О.А. Черниш