ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027
E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20.04.2021м. ДніпроСправа № 904/1225/21
Господарський суд Дніпропетровської області у складі судді Манько Г.В. за участю секретаря судового засідання Фіцай Я.П.
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Інвест-Регіон"
до Дніпровська міська рада
про визнання укладеною додаткової угоди про поновлення Договору оренди землі
Представники:
Від позивача Міліруд Є.О.
Від відповідача Риженко М.С.
СУТЬ СПОРУ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Інвест-Регіон" звернулося до Господарського суду Дніпропетровської області з позовом та просить визнати укладеною додаткову угоду про поновлення Договору оренди землі від 27.05.2014 р. укладеного між Дніпровською міською радою та товариством з обмеженою відповідальністю "Інвест-Регіон, предметом якого є земельна ділянка площею 0,1123 га, що знаходиться за адресою: просп. Газети "Правда", 29-А і зареєстрована за кадастровим номером 1210100000:01:185:0126 на той самий строк та на тих самих умовах, в редакції позивача. Судові витрати просить стягнути з відповідача.
Позивач наполягав на задоволенні позову в повному обсязі. Вважає, що наданими у справі доказами у повному обсязі підтверджені позовні вимоги. Зазначив, що усі докази, що є підставою позовних вимог надав до господарського суду. Підтримав доводи, викладені у позовній заяві.
Відповідач проти позову заперечував, просив суд у позові відмовити. Надав відзив на позов. У судовому засіданні підтримав доводи, викладені у відзиві на позов.
У судовому засіданні на підставі ст. 240 Господарського процесуального кодексу України оголошено вступну та резолютивну частину рішення.
Розглянувши наявні матеріали справи, дослідивши надані докази, заслухавши пояснення представника позивача та відповідача, господарський суд, -
ВСТАНОВИВ:
Між Дніпропетровською міською радою та товариством з обмеженою відповідальністю "Інвест-Регіон" 27.05.2014р. підписано договір оренди землі (далі Договір).
Відповідно до п. 1 Договору орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку по фактичному розміщенню будівель та споруд (автозаправна станція), яка знаходиться за адресою: по пр. Газети "Правда", 29-А.
Згідно п. 1.1 Договору підставою для укладення даного договору оренди земельної ділянки є рішення міської ради від 05.12.12р. №49/29 та від 27.11.13 №144/43.
В оренду передається земельна ділянка загальною площею 0,1123 га. (п. 2 Договору).
Умовами п. 2.1 Договору визначено, що категорія землі згідно зі ст. 19 Земельного кодексу України: землі промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення.
Відповідно до п. 2.2 Договору цільове призначення земельної ділянки: 12. Землі транспорту (землі надані підприємствам, установам та організаціям залізничного, автомобільного транспорту і дорожнього господарства, морського, річкового, авіаціного, трубопровідного транспорту та міського електротранспорту для виконання покладених на них завдань щодо експлуатації, ремонту і розвитку об`єктів транспорту).
КОД КВЦПЗ: 12.04 (для розміщення та експлуатації будівель і споруд автомобільного транспорту та дорожнього господарства) (п. 2.3 Договору).
Згідно п. 2.4 Договору функціональне використання: по фактичному розміщенню будівель та споруд (автозаправна станція).
Пунктом 3 Договору передбачено, що на земельній ділянці розміщені об`єкти нерухомого майна: на земельній ділянці розташовано одноповерхову капітальну будівлю з бетонними ганками, металевий навіс, металеві ємкості та колонки, а також інші об`єкти інфраструктури на земельній ділянці розташовано автозаправну станцію; доступ до земельної ділянки частково обмежений, частина земельної ділянки огороджена залізобетонною та металевою огорожею.
Земельна ділянка передається в оренду разом з: без об`єктів (п. 4 Договору).
Договір укладено до 7 жовтня 2019р. Після закінчення строку дії договору орендар має переважне право поновити його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за один місяць до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію ( п. 8 Договору).
Відповідно до п. 15 Договору земельна ділянка передається в оренду: по фактичному розміщенню будівель та споруд (автозаправна станція).
Згідно п. 16 Договору цільове призначення земельної ділянки:12 Землі транспорту (землі, надані підприємствам, установам та організаціям залізничного, автомобільного транспорту і дорожнього господарства, морського, річкового, авіаційного, трубопровідного транспорту та міського електротранспорту для виконання покладених на них завдань щодо експлуатації, ремонту і розвитку об`єктів транспорту).
Умовами п. 17 Договору визначено, що умови збереження стану об`єкта оренди: повернути земельну ділянку у стані, придатному для подальшого її використання.
У разі початку проектування та будівництва другої лінії метрополітену до закінчення строку дії договору оренди землі (кадастровий номер 1210100000:01:185:0126) на вимогу міської ради або її виконавчих органів звільнити ділянку на умовах, визначених чинним законодавством (п. 19.5 Договору).
Згідно п. 20 Договору передача земельної ділянки орендарю здійснюється після державної реєстрації цього Договору за актом її приймання-передачі.
Відповідно до п. 21 Договору після припинення дії договору орендар повертає орендодавцеві земельну ділянку у стані, не гіршому порівняно з тим, у якому він одержав її в оренду. Орендодавець у разі погіршення корисних властивостей орендованої земельної ділянки, пов`язаних із зміною її стану, має право на відшкодування збитків у розмірі, визначеному сторонами. Якщо сторонами не досягнуто згоди про розмір відшкодування збитків у розмірі, визначеному сторонами. Якщо сторонами не досягнуто згоди про розмір відшкодування збитків, спір розв`язується у судовому порядку.
Зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв`язується у судовому порядку (п. 34 Договору).
Дія Договору припиняється у разі: закінчення строку, на який його було укладено; придбання орендарем земельної ділянки у власність; викупу земельної ділянки для суспільних потреб або примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законом; ліквідації юридичної особи-орендаря; інших випадків, передбачених законом. (п. 35 Договору).
27.05.14р. позивачем та відповідачем підписано акт приймання передачі земельної ділянки кадастровий номер 1210100000:01:185:0126.
Також сторонами погоджено розрахунок розміру орендної плати за земельні ділянки комунальної власності, грошова оцінка яких проведена на 26.05.14р. в сумі 54313 грн. 69 коп.
19.02.14р. на замовлення товариства з обмеженою відповідальністю "Інвест-Регіон" комісією здійсню обстеження земельної ділянки та складено акт №4/2-0214.
Згідно витягу про державну реєстрацію прав від 01.06.2011 за адресою м. Дніпропетровськ проспект Газети "Правда", буд. 29а зареєстровано право власності за товариством з обмеженою відповідальністю "Інвест-Регіон" на підставі договору купівлі-продажу /ВМК №512265, 512266, реєстр №351/07.04.2011 та ВМК №512328, реєстр №584/26.05.2011 додатковий договір.
Позивач надав до господарського суду копію звернення до відповідача за №24 від 15.02.2019р. про поновлення договору оренди землі від 27.05.2014р. (а.с. 11).
Також Позивач надав до господарського суду копію листа-повідомлення про поновлення Договору оренди землі№122 від 07.08.2019р. У якості додатку до даного листа повідомлення фігурує додаткова угода про поновлення договору оренди землі від 27.05.2014р. (а.с. 11).
Позивачем не надано до господарського суду належних доказів направлення на адресу відповідача вказаних документів до звернення з позовом до господарського суду Дніпропетровської області. Відсутні докази направлення за допомогою АТ "Укрпошта", електронними засобами зв`язку, нарочно.
Позивачем долучено до матеріалів справи належним чином завірену копію додаткової угоди, яка є підставою позовних вимог (а.с.43-44). Вказана додаткова угода не підписана з боку позивача. Є підстави стверджувати, що направлена на адресу відповідача спірна додаткова угода не є підписаною з боку позивача.
Таким чином позивач вимагає від відповідача визнати укладеною додаткову угоду, не підписану з свого боку.
Згідно приписів ст. 181 Господарського кодексу України договір за загальними правилами викладається у формі єдиного документа, підписаного сторонами.
Згідно приписів ст. 641 Цивільного кодексу України пропозицію укласти договір може зробити кожна із сторін майбутнього договору. Пропозиція укласти договір має містити істотні умови договору і виражати намір особи, яка її зробила, вважати себе зобов`язаною у разі її прийняття.
У позивача не виникає будь - яких зобов`язань за спірною додатковою угодою у разі її підписання відповідачем, оскільки вона є не підписаною позивачем.
Надана позивачем належним чином завірена копія додаткової угоди (не підписана з боку позивача) не є пропозицією щодо зміни умов договору оренди землі у розумінні приписів ст.ст. 181, 188 Господарського кодексу України.
Згідно приписів ст. 188 Господарського кодексу України у позивача не виникло право на звернення до господарського суду, передбачене приписами п.4 ст. 188 Господарського кодексу України.
Згідно листа №162 від03.10.2019р. відповідач звернувся до Департаменту по роботі з активами Дніпровської міської ради, яким просив здійснити розгляд клопотання від 07.08.2019р. Вих №122 у встановлено законодавством порядку, формі та строки.
Листом від 19.03.2019р. №7/13-618 Департамент по роботі з активами Дніпропетровська міська рада звернулась до відповідача в якому зазначено: "На виконання доручення міського голови департаментом по роботі з активами Дніпровської міської ради (далі - Департамент) розглянуто клопотання від 18.02.2019 вх, № 36/686 щодо поновлення договору оренди землі по просп. Слобожанському, 29 А. Амур-Нижньодніпровський район (кадастровий номер 1210100000:01:185:0126) по фактичному розміщенню будівель і споруд (автозаправної станції). Із зазначеного питання повідомлено , що Департаментом, в межах наданих повноважень, може бути підготовлено відповідний проект рішення міської ради, який з подальшому буде передано на розгляд та візування посадовим особам та службам міської ради, за умови надання: документу про підтвердження відсутності заборгованості з орендної плати за земельну ділянку; витягу з Державного земельного кадастру; актуального акту обстеження земельної ділянки. Також у листі зазначено, що згідно зі змінами до додатка 1 до Порядку нормативної грошової оцінки земель населених пунктів, які затверджені наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 23.05.2017 № 261, у позиції 12 секції J "Землі транспорту'' підрозділ 12.11 викладено у такій редакції: "Для розміщення та експлуатації об`єктів дорожнього сервісу з коефіцієнтом, який характеризує місій розташування земельної ділянки - 2,5. Тобто, підрозділ 12.04 "Для розміщення та експлуатації будівель і споруд автомобільного транспорту та дорожнього господарства" з коефіцієнтом - 1.0 взагалі не вбачає здійснення діяльності пов`язаної з отриманням прибутку. Встановлення цільового призначення земельної ділянки з метою зменшення коефіцієнту який характеризує місце розташування земельної ділянки та, як наслідок, зменшення плати за використання земельної ділянки всупереч фактичному її використанню, може мати ознаки ухиляння від сплати податків, за що в свою чергу чинним законодавством України передбачена відповідальність. Рекомендовано відповідачу, згідно з викладеними зауваженнями, встановити відповідний код цільового призначення земельної ділянки згідно з класифікацією виліг цільового призначення земель відповідно до вимог чинного законодавства України в частиш цільового призначення земель шляхом зміни коду КВЦПЗ 12.04 на 12.11. Зазначено, що прийом всіх документів із земельних питань здійснюється за адресою: просп. Дмитра Яворницького, 75. Також зазначено, що з метою виконання рішення міської ради від 02.02.11 № 217/8 "Про обстеження стану земельних ділянок у м. Дніпропетровську", рішення виконавчого комітету Дніпропетровської міської ради від 18.06.2014 N° 321 "Про обстеження стану земельних ділянок у м. Дніпропетровську" Вам або довіреному представнику необхідно звернутись до департаменту за адресою: м. Дніпро просп. Дмитра Яворницького, 75 А, кімната 57 з метою узгодження дати та часу виїзду спеціаліста для обстеження земельної ділянки зі складанням відповідного акту. Відсутність повного пакету документів унеможливлює підготовку відповідного проекту рішення міської ради.
Згідно листа від 24.09.2019 №7/13-1930 Департаменту по роботі з активами Дніпровської міської ради зазначено, що для з`ясування питань стосовно наданих позивачем документів, позивачу необхідно з`явитись на прийом до департаменту по роботі з активами.
Господарський суд погоджується з доводами відповідача, зазначених ним у відзиві та у судовому засіданні, що для винесення питання на розгляд сесії необхідно здійснити ряд дій, передбачених Статутом Дніпровської міської ради, Регламентом та Законом України Про місцеве самоврядування в У країні . Виконавчими органами Дніпровської міської ради, зокрема департаментом по роботі з активами Дніпровської міської ради в межах наданих повноважень готуються проекти рішень міської ради на підставі належним чином оформленого клопотання, з додаванням необхідних документів. Регламент Дніпровської міської ради визначає, що перед прийняттям рішення міською радою повинен бути розроблений проект рішення, який в обов`язковому порядку попередньо розглядається виконавчим комітетом міської ради, постійними комісіями міської ради в порядку, встановленому Регламентом. Після розгляду проекту рішення комісіями та виконавчим комітетом міської ради проект вноситься до порядку денного та ставиться на обговорення більшості депутатів від загального складу ради. Згідно зі ст. ст. 18-20 Регламенту Дніпровської міської ради VII скликання міська рада проводить свою роботу сесійно. Сесії міської ради є чергові та позачергові. Сесія складається з пленарних засідань міської ради, а також засідань постійних профільних комісій. Відповідно до ст. 25 Регламенту усі проекти рішень міської ради попередньо розглядаються на засіданні виконавчого комітету міської ради в порядку, встановленому Регламентом. Згідно зі ст. 26 Регламенту підготовку проектів рішень, що вносяться на розгляд ради, організовує автор проекту за дорученням міського голови. Проект рішення проходить опрацювання (збір погоджувальних підписів (візи). Відповідно до п. 5 ст. 3 Регламенту проекти рішень, що готуються до розгляду радою, оприлюднюються на офіційному веб-порталі ради не пізніше як за 20 робочих днів до дати їх розгляду з метою прийняття.
Господарський суд погоджується з доводами відповідача, що приймаючи до уваги те, що необхідною умовою укладення договору оренди земельної ділянки, яка перебуває у державній або комунальній власності, є наявність рішення відповідного органу про надання земельної ділянки, зобов`язання цього органу укласти такий договір або ж продовжити дію договору за відсутності вказаного рішення є порушенням його передбаченої Конституцією України виключної компетенції, а порушені права мають захищатися способами, передбаченими статтею 152 ЗК з обов`язковим дотриманням норм чинного законодавства.
Відповідно до вимог ст.ст. 525, 526 Цивільного кодексу України одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Виконання зобов`язань, реалізація, зміна та припинення певних прав у договірному зобов`язанні можуть бути зумовлені вчиненням або утриманням від вчинення однією із сторін у зобов`язанні певних дій чи настанням інших обставин, передбачених договором, у тому числі обставин, які повністю залежать від волі однієї із сторін.
Відповідно до вимог ст. 629 Цивільного кодексу України договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Відповідно до ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання: вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
Згідно ст. 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Відповідно до ст. 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу.
Згідно ст. 125 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Відповідно до ст. 126 Земельного кодексу України право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".
Статтею 31 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі припиняється в разі закінчення строку, на який його було укладено.
Умовами спірного Договору оренди землі не передбачено умови щодо поновлення строку його дії. Є умова, що дія Договору припиняється у разі закінчення строку, на який його було укладено (п. 35 Договору).
Встановлено, що позивачем, в порушення приписів ст. 33 Закону України "Про оренду землі" не направлено на адресу відповідача проект договору (додаткової угоди) оформленого у відповідності до приписів ст. 641 Цивільного кодексу України та ст. 181 Господарського кодексу України.
Згідно приписів ст. 73 Господарського процесуального кодексу України доказами є будь - які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Згідно приписів ст. 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Суд не може збирати докази, що стосуються предмету спору, з власної ініціативи.
Згідно приписів ст.ст. 78, 79, 80 Господарського процесуального кодексу України достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмету доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання. Учасники справи подають докази у справі безпосередньо до суду.
Згідно приписів ст. 210 Господарського процесуального кодексу України докази, що не були предметом дослідження в судовому засіданні, не можуть бути покладені судом в основу ухваленого судового рішення.
Наявні у справі докази є підставою для відмови у задоволенні позовних вимог.
Згідно вимог ст. 129 Господарського процесуального кодексу України судові витрати покладаються на сторони пропорційно задоволених позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 123, 129, 232, 233, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
ВИРІШИВ :
В задоволенні позову відмовити.
Рішення набирає законної сили у відповідності до приписів ст. 241 Господарського процесуального кодексу України та може бути оскаржена в порядку та строк, передбачений ст. ст. 254, 256 Господарського процесуального кодексу України .
Повне рішення складено 23.04.2021
Суддя Г.В. Манько
Суд | Господарський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 20.04.2021 |
Оприлюднено | 23.04.2021 |
Номер документу | 96446976 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Центральний апеляційний господарський суд
Антонік Сергій Георгійович
Господарське
Центральний апеляційний господарський суд
Антонік Сергій Георгійович
Господарське
Центральний апеляційний господарський суд
Антонік Сергій Георгійович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Манько Геннадій Валерійович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Манько Геннадій Валерійович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні