Рішення
від 19.04.2021 по справі 160/594/21
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 квітня 2021 року Справа № 160/594/21

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Турової О.М.,

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи в порядку письмового провадження у місті Дніпрі адміністративну справу за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю Проектно-виробниче підприємство КРОК до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -

ВСТАНОВИВ:

15.01.2021 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю Проектно-виробниче підприємство КРОК (далі - ТОВ ПВП КРОК , позивач) до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (далі - ГУ ДПС у Дніпропетровській області, відповідач), в якій позивач просить:

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Дніпропетровській області від 03.12.2019 року №0008550504.

В обґрунтування позовних вимог зазначається, що спірним податковим повідомленням-рішенням безпідставно збільшено грошові зобов`язання позивача з орендної плати за землю, оскільки підприємством вірно розраховано плату за землю і жодних порушень податкового законодавства не допущено. При цьому, з огляду на те, що постановою Верховного Суду у справі №804/2035/16 визнано протиправними дії Управління Держгеокадастру у м. Дніпропетровськ Дніпропетровської області щодо застосування коефіцієнту індексації 1,249 та 1,433 за 2013-2015р.р., які застосовувалися в період 2016-2019р.р. у Витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку, здійснення відповідачем нарахування позивачеві орендної плати за користування земельною ділянкою на підставі даних, поданих Управлінням Держгеокадастру у м. Дніпропетровськ Дніпропетровської області, які включали коефіцієнт індексації за 2014 рік у розмірі 1,249 та за 2015 рік у розмірі 1,433, є протиправним. Також відповідачем неправомірно застосовано коефіцієнт функціонального призначення, оскільки Державний земельний кадастр містив відомості про цю земельну ділянку і у Витязі з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки чітко зазначено її функціональне призначення.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20 січня 2021 року вказана позовна заява залишена без руху та позивачу надано строк - десять днів з дня отримання копії цієї ухвали, для усунення недоліків позову шляхом подання до суду: оригіналу документа про сплату судового збору за подання до суду адміністративного позову у розмірі 13414,41 грн.; належним чином завірених копій документів на підтвердження повноважень особи, яка підписала позовну заяву.

На виконання вимог ухвали суду від 20.01.2021р. позивачем до канцелярії суду 28.01.2021р. надано документи, якими вищезазначені недоліки позовної заяви було усунуто.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02 лютого 2021 року прийнято до розгляду вищевказану позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю Проектно-виробниче підприємство КРОК та призначено цю справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами з 05.03.2021 року, а також встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву протягом п`ятнадцяти днів з дня отримання ухвали.

Також вказаною ухвалою суду витребувано у Головного управління ДПС у Дніпропетровській області: детальний розрахунок грошових зобов`язань з орендної плати, визначених у податковому повідомленні-рішенні форми Р від 03.12.2019 року №0008550504, із зазначенням за який період та в якій сумі виникло це зобов`язання, а також завірені належним чином копії довідок від 06.06.2019р. №1405-3417 та від 20.06.2019р. №1405-3426 про нормативно грошову оцінку за 1 кв.м. земельної ділянки з кадастровим номером 1210100000:03:024:0009, яка розташована за адресою: м. Панікахи, буд. 5, станом на 2017 та за 2018 рік.

02 березня 2021 року до суду надійшов відзив ГУ ДПС у Дніпропетровській області на позовну заяву ТОВ ПВП КРОК , в якому відповідач пред`явлений позов не визнав та заперечував проти його задоволення у повному обсязі, посилаючись на те, що за результатами документальної позапланової виїзної перевірки позивача встановлено порушення останнім приписів п.п.16.1.4 п.16.1 ст.16, п.п.288.1 п.288 ст.288, п.289.1 ст.289 Податкового кодексу України (далі - ПК України), внаслідок чого останнім занижено суми орендної плати за земельну ділянку з кадастровим номером 1210100000:03:024:0009, яка розташована за адресою: м. Панікахи, буд. 5, за період з 01.01.2017 року по 25.04.2018 року на загальну суму 715435,40грн., у тому числі: за 2017 рік на суму 542224,74грн. та за період з 01 січня 2018 року по 25 квітня 2018р. на суму 173210,66грн. На підставі вищевказаної обставини та відповідно до п.123.1 ст.123 ПК України до ТОВ ПВП КРОК застосовано штраф у розмірі 25% від суми податкового зобов`язання, а саме: 715435,40грн.*25% = 178858,85грн. Так, проведеною перевіркою, зокрема, встановлено, що станом на 2016, 2017 та 2018 роки ТОВ ПВП КРОК не були отримані витяги із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, тому позивач самостійно зробив розрахунки орендної плати на підставі відомостей інших орендарів, які перебувають на прилеглій території за адресою: м. Дніпропетровськ, вул. Панікахи, 5. Натомість, Відділом у м. Дніпра Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області на запит ГУ ДФС у Дніпропетровської області було надано відповідь із довідками про нормативно грошову оцінку земельної ділянки, що перебувала у користуванні позивача, від 06.06.2019р. №1405-3417 та 20.06.2019р. №1405-3426, згідно з якими нормативна грошова оцінка за 1 кв. м вищевказаної земельної ділянки станом на 2017 р. та за 2018рік, станом на 25.04.2018р. складає - 3278,37грн, із застосуванням Кф=2, відповідно до наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України Про затвердження Порядку нормативної грошової оцінки земель населених пунктів від 25.11.2016 №489, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 19.12.2016р. за №1647/29777, без внесення змін згідно з наказами Міністерства аграрної політики та продовольства №162 від 27.03.2018р. Отже, згідно із вищевказаними довідками розмір нормативної грошової оцінки орендованої позивачем земельної ділянки на 2017р. та 2018р. складає по 36829208,58грн. за 1,1234 га на рік, у т.ч. за період з 01.01.2018р. по 25.04.2018р. - 11764886,08грн. за 1,1234 га. Таким чином, з урахуванням означених довідок, сформованих та зареєстрованих 06.06.2019 року за №1405-3417 та 20.06.2019 року за №1405-3426, сума земельного податку, а саме: орендної плати за землю, яка повинна бути нарахована ТОВ ПВП КРОК відповідно до вимог чинного законодавства України за період з 01.01.2017 року по 25.04.2018 року, складає: 1457822,84грн., у т. ч.: за 2017 рік - 1104876,26грн. та з 01 січня 2018 року по 25 квітня 2018 року - 352946,58грн. При цьому, ТОВ ПВП КРОК при нарахуванні річної суми орендної плати за вищевказану земельну ділянку застосовувало коефіцієнт функціонального використання Кф із значенням 1,20 , замість вірного 2,0 , у зв`язку із чим позивачем за період з 01.01.2017 року по 25.04.2018 року було занижено нормативну грошову оцінку орендованої земельної ділянки наведеної вище. Також відповідач зазначає, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення винесено правомірно на підставі чинних на момент його винесення та розгляду цієї справи судом даних про нормативну грошову оцінку земельної ділянки №1405-3417 від 06.06.2019 року та №1405-3426 від 20.06.2019 року. При цьому, позивач, оскаржуючи податкове повідомлення-рішення, фактично просить суд надати правову оцінку діям Відділу у м. Дніпрі Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області та наданій ним інформації у вигляді витягів, що містять дані з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, які стали підставою для винесення цього податкового повідомлення-рішення, в той час, як такі дії Відділу у м. Дніпрі Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області не є предметом спору у цій справі.

Крім того, разом із відзивом на позовну заяву 02 березня 2021 року відповідачем також надано витребувані ухвалою суду від 02 лютого 2021 року докази.

05 березня 2021 року до канцелярії суду від представника позивача надійшло клопотання про долучення до матеріалів справи додаткових доказів.

Крім того, 05.03.2021 року до канцелярії суду надійшло клопотання представника позивача про залучення Дніпровської міської ради до участі у справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, у справі №160/594/21.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 16.03.2021р. відмовлено у задоволенні клопотання представника позивача про залучення Дніпровської міської ради до участі у справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, у справі №160/594/21.

Також 05.03.2021 року до канцелярії суду надійшло клопотання представника позивача про перехід до розгляду справи №160/594/21 за правилами загального позовного провадження.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 16.03.2021р. у задоволенні клопотання представника позивача про перехід до розгляду справи за правилами загального позовного провадження у справі №160/594/21 відмовлено.

Крім того, 05.03.2021 року до канцелярії суду надійшло клопотання представника позивача про витребування доказів у справі №160/594/21, в якому останній просить суд витребувати у відповідача оригінали довідок відділу у м. Дніпрі Головного управління Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області від 06.06.2019р. №1405-3417 та від 20.06.2019р. №1405-3426, видані на лист відповідача від 15.01.2019р. №301026-002989-360-15-2019 та лист від 15.01.2019р. №301026-02993-360-15-2019.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 16.03.2021р. у задоволенні клопотання представника позивача про витребування доказів у справі №160/594/21 відмовлено.

24.03.2021 року до суду надійшли додаткові пояснення відповідача, в яких ГУ ДПС у Дніпропетровській області викладено позицію аналогічну зазначеній у відзиві на позов та додатково зауважено, що контролюючим органом правомірно використано інформацію про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що перебувала в користуванні у позивача, з довідок Відділу у м. Дніпрі Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області №1405-3417 від 06.06.2019 року та №1405-3426 від 20.06.2019 року, оскільки така інформація отримана відповідачем від уповноваженого органу, а чинним законодавством, зокрема, п.286.1 ст.286 ПК України, не встановлено певну форму, в якій органи Держгеокадастру мають надавати інформацію на запит контролюючого органу про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

25.03.2021р. до суду надійшли додаткові пояснення позивача, в яких зазначалося, що надані відповідачем довідки Відділу у м. Дніпрі Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області №1405-3417 від 06.06.2019 року та №1405-3426 від 20.06.2019 року про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що перебувала в користуванні у позивача, які покладені в основу розрахунку грошових зобов`язань ТОВ ПВП КРОК з орендної плати за землю, визначеної спірним податковим повідомленням-рішенням, фактично не є довідками, а є листами, в яких зазначено, що нібито в Державному земельному кадастрі відсутня інформація про орендовану позивачем земельну ділянку, однак, це не відповідає дійсності. Крім того, на звернення позивача про надання витягів з технічної документації про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що перебувала в користуванні у позивача, за 2017 та 2018 роки, Відділ у м. Дніпрі Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області повідомив, що формування таких витягів за минулі роки є незаконним і надав ТОВ ПВП КРОК витяг з технічної документації про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що перебувала в користуванні у позивача, за 2019 рік, який містить зовсім інші дані, ніж зазначені у довідках №1405-3417 від 06.06.2019 року та №1405-3426 від 20.06.2019 року, і згідно з яким розмір нормативної грошової оцінки цієї земельної ділянки у 2019 році становить 18061184,15грн. При цьому, наведене також свідчить про те, що відомості відносно цієї земельної ділянки наявні в Державному земельному кадастрі. Також позивач зазначав, що на його запит Відділ у м. Дніпрі Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області повідомив, що про листи №1405-3417 від 06.06.2019 року та №1405-3426 від 20.06.2019 року йому нічого невідомо (відомості про них відсутні).

26.03.2021р. до суду надійшли додаткові пояснення позивача, в яких останній зазначав, що будь-яких доказів щодо відсутності Коду класифікації виду цільового призначення земельної ділянки, яка перебувала в оренді у позивача, за КВЦПЗ у кадастрі станом на 01.01.2017 року відповідач до суду не надав, при цьому у листах Відділу у м. Дніпрі Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області №1405-3417 від 06.06.2019 року та №1405-3426 від 20.06.2019 року не вказана підстава для застосування підвищеного розміру Кф=2, а саме не зазначено, що інформація щодо категорії земель та цільового призначення земельної ділянки не внесена до Державного земельного кадастру станом на 01.01.2017 року; не зазначено, що земельна ділянка не була повторно перереєстрована до 01.01.2017 року. Водночас, позивач вважає неправомірним та незаконним донарахування відповідачем розміру орендної плати за 2017 та 2018 роки, яке проведене по двом листам Відділу у м. Дніпрі Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області №1405-3417 від 06.06.2019. №1405-3426 від 20.06.2019, сформованим заднім числом через півтора роки від дня подачі декларації за 2017 рік, із застосуванням підвищеного розміру Кф=2, замість Кф=1,2, вказаного в звітних деклараціях, на підставі застосованих приписів, наведених в примітці 2 Додатку №1 Порядку нормативної грошової оцінки земель населених пунктів , затвердженого Наказом Міністерства органної політики та продовольства України від 25.11.2017 №489, тому що ці листи отримано у незаконний спосіб і в них міститься недостовірна інформація щодо невнесення до відомостей Державного земельного кадастру даних про категорію земель та інформації про цільове призначення земельної ділянки станом на 01.01.2017 року. Разом з цим, встановлені договором оренди землі суттєві умови договору, які наведено в пунктах 4.1 та 4.3 щодо цільового призначення земельної ділянки, затверджені міською радою в подальшому в період з 29.12.2009 по 25.04.2018 залишились незмінними і, відповідно, вказане відноситься до періоду спірних правовідносин - 2017-2018 років, по яким податковим органом було проведено перевірку та вчинено донарахування орендної плати за землю. Також позивач зауважував, що після введення в дію нової класифікації видів цільового призначення земель (КВЦПЗ) замість попереднього класифікатора (УКЦВЗ) протягом 2011, 2012 років позивач отримував Витяги з технічної документації про нормативно грошову оцінку земельної ділянки, в яких Кф було визначено у розмірі 1,2 по коду 11.02 КВЦПЗ, як землі промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення відповідно до Порядку №8/15/21/11, що підтверджується документом Дані Державного земельного кадастру про нормативно грошову оцінку ділянок для розрахунку плати за землю від 21.03.2011 №4871. Після набуття 01.01.2013 чинності Законом України Про державний земельний кадастр , що відбулось одночасно з набуттям чинності Порядком ведення Державного земельного кадастру, затвердженого Постановою КМУ №1051 від 17.10.2012р., до дати набуття чинності 01.01.2017р. Порядком №489, протягом 2013, 2014,2015,2016 років позивач також отримував Витяги з технічної документації про нормативно грошову оцінку земельної ділянки, в яких КФ було визначено в розмірі 1,2 по коду 11.02 КВЦПЗ, як землі промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення відповідно до чинного у вказаний період Порядку №8/15/21/11, що підтверджується Витягом з технічної документації про нормативно грошову оцінку земельної ділянки від 10.03.2015 №03-07/160315/4 та Витягом з технічної документації про нормативно грошову оцінку земельної ділянки від 10.02.2016 №03-07/160216/18. Вказані обставини підтверджені належними доказами та беззаперечно свідчать про факт внесення в 2011 році до відомостей Державного земельного кадастру даних щодо зміни нового коду цільового використання земельної ділянки, при цьому, функціонально цільове використання землі не змінилось, а залишилось таким, що було встановлене додатковим договором оренди землі як землі промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення за поновленим кодом 11.02 по КВЦПЗ, замість старого коду 3.2.9 по УКЦВЗ. При цьому, змінився лише буквено-цифровий код, а фактичне цільове використання земельної ділянки, як земель промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення залишились не змінними, тому що формулювання цільового використання земельної ділянки в обох класифікаторах старому та новому абсолютно однакова, відрізняються лише числове значення кодів. Був код 3.2.9 за УКЦВЗ та став код 11.02 за КВЦПЗ. Будь-яких інших змін в зв`язку з набранням чинності 15.02.2011 року КВЦПЗ не відбулося. З 01.01.2017 року вступив в дію наказ Міністерства аграрної політики та продовольства України від 25.11.2016 року №489 Про затвердження Порядку нормативної грошової оцінки земель населених пунктів (надалі - Порядок №489), зареєстрований в Міністерстві юстиції України 19.12.2016 року за №1647/29777, згідно з п.4 розділу І якого нормативна грошова оцінка земель населених пунктів проводиться за Методикою №213. Тобто після 01.01.2017 року методика не змінилась, класифікатор КВЦПЗ також залишився чинним. Починаючи з 01.01.2017 року, після введення в дію нового Порядку №489 замість старого Порядку №18/15/21/11 визначення Кф Держгеокадастром протягом 2017, 2018, 2019, 2020р.р. також проводилось по чинному з 15.02.2011 року класифікатору КВЦПЗ за тим самим кодом 11.02, що вже був внесений до даних Держгеокадастру та використовувався раніше з 2011 по 2016 року по тій самій Методиці №213. Жодних правових підстав для повторного внесення до Державного земельного кадастру інформації про категорію цільового призначення земельної ділянки вже визначеної відповідно до Класифікації видів цільового призначення земель (КВЦПЗ), затвердженої наказом Державного комітету України із земельних ресурсів від 23.07.2010 №54, після введення 01.01.2017 Порядку №469 будь-якими нормами законодавства не передбачено. Вказана інформація вже була внесена в 2011 році і знаходиться в державному земельному кадастрі незмінною протягом 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016 років. У пункті 5 розділу II Порядку №489 визначено єдиний привід для встановлення коефіцієнту функціонального використання земельної ділянки Кф, а саме: Коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (Кф). встановлюється на підставі Класифікації видів цільовою призначення земель, затвердженої наказом Державного комітету України із земельних ресурсів від 23.07.2010 року №548, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 01.11.2010 за №1011/18300 . При цьому, в пунктах 1 та 2 приміток додатку 1 до пункту 5 Порядку №489 зазначено лише два випадки коли застосовується підвищене значення Кф=2 в період з 01.01.2017 по 01.07.2018, або Кф=3 після 01.01.2018 року, а саме: перший випадок, встановлений пунктом 1 Додатку 1 до пункту 5 Порядку №489 для земельних ділянок, інформація про які не внесена до відомостей Державного земельного кадастру, коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (Кф) застосовується із значенням 2,0; другий випадок встановлений пунктом 2 додатку 1 до пункту 5 Порядку №489 застосовується, якщо у відомостях Державного земельного кадастру відсутній код Класифікації видів цільового призначення земельна кодом КВЦПЗ для земельної ділянки, коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (Кф). застосовується із значенням 2,0 та 3,0. Однак, на думку позивача, ці два випадку у даному разі місця не мали. Також позивач зазначав, що в подальшому, у зв`язку із змінами в структурі власності після закінчення 25.04.2018 року договору оренди землі позивач звернувся до міської ради з заявою про надання дозволу на поділ земельної ділянки шляхом розробки нового проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки. Рішення сесії міської ради від 19.09.2018 року №177/354 міською радою було надано відповідний дозвіл. Після цього землевпорядною організацією за договором з землекористувачем було розроблено та зареєстровано 23.10.2019 року в Державному земельному кадастрі Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки по фактичному розміщенню будівель і споруд . За вказаним проектом землеустрою з 23.10.2019 до проведення позапланової перевірки та складання акту від 31.10.2019 дані щодо земельної ділянки площею 1,1234 га з кадастровим номером (1210100000:03:024:0009) були вилучені з Державного земельного кадастру, а замість неї було зареєстровано земельну ділянку площею 0,9182 га з новим кадастровим номером (1210100000:03:024:0029). В пояснювальній записці сказано, що земельна ділянка з кадастровим номером (1210100000:03:024:0029) створена шляхом зміни розміру земельної ділянки з старим кадастровим номером (1210100000:03:024:0009), яка має відповідно до класифікації видів цільового призначення земель (КВЦПЗ) код 11.02 - для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості, яка була встановлена по плану зонування територій м. Дніпро, затвердженого двома рішеннями міської ради від 22.07.2015 та 20.09.2017. Зміст пояснювальної записки з проекту землеустрою (Додаток №4) неспростовно свідчить, що земельна ділянка з кадастровим номером (1210100000:03:024:0009) повторно була перереєстрована в Державному земельному кадастрі після затвердження нового плану зонування територій м. Дніпро в 2016 році до введення в дію з 01.01.2017 року Порядку №489. Вказані обставини підтверджені належними доказами та наведеними вище приписами чинних нормативних документів, свідчать, що у Держгеокадастру застосовувати підвищений розмір Кф=2 та вносити його до двох листів №1405-3417 від 06.06.2019 та №1405-3426 від 20.06.2019 жодних правових підстав не існує, тому що необхідні дані про земельну ділянку відомості були внесені в 2011 році, повторно внесені 07.09.2016 року до введення в дію з 01.01.2017 року Порядку №489.

26.03.2021р. до суду надійшла уточнена позовна заява ТОВ ПВП КРОК .

29.03.2021р. до суду надійшло клопотання ГУ ДПС у Дніпропетровській області про залишення уточненої позовної заяви позивача без розгляду.

07.04.2021р. від позивача надійшло повторне клопотання про перехід до розгляду справи №160/594/21 за правилами загального позовного провадження.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 19.04.2021р. у задоволенні клопотання представника позивача про перехід до розгляду справи за правилами загального позовного провадження у справі №160/594/21 відмовлено.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 19.04.2021р. відмовлено у прийнятті до розгляду уточненої позовної заяви ТОВ ПВП КРОК та повернено її позивачеві.

Відповідно до ч.1 ст.257 КАС України за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.

Згідно з ч.1 ст.258 КАС України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Частиною 4 статті 243 КАС України встановлено, що судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Згідно з ч.5 ст.250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Зважаючи на наведене та відповідно до вимог ст.ст. 243, 250, 257, 258-262 КАС України, а також з урахуванням того, що з 01.04.2021р. по 16.04.2021р., включно, суддя Турова О.М. перебувала у щорічній відпустці, справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні, а повне судове рішення складено першого робочого дня.

Дослідивши матеріали справи та надані сторонами докази, проаналізувавши зміст норм матеріального та процесуального права, що регулюють спірні правовідносини, суд доходить висновку про відмову у задоволенні позовних вимог у повному обсязі, з огляду на таке.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що 17.07.2003р. між Дніпропетровською міською радою, як орендодавцем, та ВАТ Проектно-виробниче підприємство КРОК , як орендарем, був укладений договір оренди земельної ділянки, посвідчений приватним нотаріусом Дніпропетровського міського нотаріального округу Сусловою Н.Б. 17.07.2003 року за реєстраційним №4498, державна реєстрація якого відбулась 01.08.2003р. за №3936, відповідно до умов якого орендодавцем передано,а орендарем прийнято в оренду на умовах цього договору земельну ділянку площею 1,1234 га, що знаходиться за адресою: м. Дніпропетровськ, Жовтневий район, вул. Панікахи, 5, для фактичного розміщення виробничих будівель і споруд та незавершеного будівництва, яка зареєстрована в Державному земельному кадастрі м. Дніпропетровська за кодом 1210100000:03:024:0009; підставою для передачі земельної ділянки в оренду є рішення міської ради від 25.04.2003 року №68/9 (пункти 1.1 та 1.2 Договору).

Відповідно до п.1.3 Договору грошова оцінка земельної ділянки складає згідно з довідкою про грошову оцінку земельної ділянки на момент укладання цього договору 2953343,47грн.

Пунктом 2.1 Договору передбачено, що земельна ділянка передається до 25.04.2018р.; після закінчення терміну договору його дія скінчується.

Згідно з п.3.1 Договору сума орендної плати за користування земельною ділянкою на термін дії договору складає 443001,52грн.

При цьому, п.3.3 Договору встановлено, що розмір земельного податку переглядається у разі законодавчої зміни ставок земельного податку.

Пунктом 3.4 Договору визначено, що сума орендної плати індексується у разі збільшення ставок земельного податку за умови виплати її у повному обсязі до закінчення терміну дії договору.

За умовами п.4.1 Договору цільове призначення земельної ділянки: Фактичне розміщення виробничих будівель і споруд та незавершеного будівництва .

Невід`ємною частиною Договору оренди земельної ділянки №4498 від 17.07.2003р. є Довідка про нормативно грошову оцінку земельної ділянки №б/н від 21.05.2003р., в якій наведена грошова оцінка земельної ділянки віднесена до періоду укладання договору в 2003 році в розмірі 2953343,47грн. та вказано коефіцієнт функціонального використання Кф=1.2.

В подальшому, 29.12.2009р. між Дніпропетровською міською радою, як орендодавцем, та ВАТ Проектно-виробниче підприємство КРОК , як орендарем, укладено Додатковий договір до Договору оренди земельної ділянки від 17.07.2003р., який посвідчений приватним нотаріусом Дніпропетровського міського нотаріального округу Сусловою Н.Б. 29.12.2009 року та зареєстрований за реєстраційним №2142, державна реєстрація якого відбулась 25.02.2010р. за №041010400124; підставою для укладання цього додаткового договору є рішення міської ради від 23.01.2018 №2/27, від 13.02.2008 №31/28 та від 06.08.2008 №39/35.

Вищевказаним Додатковим договором внесенні зміни та доповнення у Договір оренди земельної ділянки від 17.07.2003 року, про таке:

1.Пункт 1.3 Розділу 1. Предмет договору викладено у наступній редакції: Нормативна грошова оцінка земельної ділянки на час укладення цього договору становить 7302275 грн. 70 коп. ;

2.Розділ 3 Орендна плата викладено у наступній редакції:

3.1. Річна орендна плата за земельну ділянку встановлюється у грошовій формі (у гривнях), у розмірі мінімальної ставки орендної плити, встановленої Законом України Про оренду землі .

3.2. Обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством. За затвердженими Кабінетом України формами, що заповнюються під час укладання або зміни умов договору оренди чи продовження його дії.

3.3. Зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки та її індексація проводиться без внесення змін та доповнень до цього договору у порядку та у випадках передбачених законодавством України.

3.4. Орендар повинен щорічно, протягом першого кварталу, надавати до земельного управління Дніпропетровської міської ради копію довідки про нормативну грошову оцінку земельної ділянки.

3.6. Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, що визначаються у встановленому порядку.

п.3.8. Розмір орендної плати переглядається щорічно, або у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором:

- змін у цільовому використанні земельної ділянки;

- зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у том) числі внаслідок інфляції;

- зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством;

- погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами;

- в інших випадках, передбачених законом.

3. Доповнено Розділ 4 Цільове призначення наступним пунктом:

4.3.Категорія цільового призначення земельних ділянок: землі промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення.

Невід`ємною частиною Додаткового договору є Витяг з технічної документації про нормативно грошову оцінку земельної ділянки №1772/1 від 20.08.2009р., в якому наведена грошова оцінка земельної ділянки станом на період укладання додаткової угоди в 2009 році в розмірі 7302275,70грн. та вказано назву об`єкта: Виробничі будівлі і споруди та незавершене будівництво , а також коефіцієнт функціонального використання Кф=1,2. При цьому, у Примітці до цього Витягу вказано, що коефіцієнт функціонального використання земельної ділянки (Кф) застосований відповідно до діяльності вказаного в цій довідці землевласника або землекористувача на зазначеній земельній ділянці.

Як свідчать матеріали справи, позивачем у 2015 та у 2016 роках також були отримані Витяги з технічної документації про нормативно грошову оцінку земельної ділянки кадастровий номер 1210100000:03:024:0009 від 16.03.2015 №03-07/160315/4 та від 16.02.2016 №03-07/16.02.16/4.

Так, згідно з Витягом з технічної документації про нормативно грошову оцінку земельної ділянки кадастровий номер 1210100000:03:024:0009 від 16.03.2015 №03-07/160315/4 площа земельної ділянки: 1,1234 га; місце розташування: м. Дніпропетровськ, Жовтневий, вул. Панікахи, буд. 5; назва земельної ділянки: Виробничі будівлі і споруди та незавершене будівництво ; середня (базова) вартість земельної ділянки, грн/кв.м. (з урахуванням коеф. індексації): 371,80; економіко-планувальна зона: Ж14; сукупний коефіцієнт Км3: 0,82; зональний коефіцієнт Км2: 2,35; нормативна грошова оцінка земельної ділянки - 9658435,09грн за 1,1234 га на рік при коефіцієнті (Кф): 1,20.

Відповідно до Примітки у вказаній довідці у разі змін в діючому законодавстві, прийняття міською радою рішення, щодо змін в нормативній грошовій оцінці земель міста, дійсна довідка втрачає чинність.

Згідно з Витягом з технічної документації про нормативно грошову оцінку земельної ділянки кадастровий номер 1210100000:03:024:0009 від 16.02.2016 №03-07/16.02.16/4 площа земельної ділянки: 1,1234 га; місце розташування: м. Дніпропетровськ, Жовтневий, вул. Панікахи, буд. 5; назва земельної ділянки: Виробничі будівлі і споруди та незавершене будівництво ; середня (базова) вартість земельної ділянки, грн/кв.м. (з урахуванням коеф. індексації): 548,31; економіко-планувальна зона: 76; сукупний коефіцієнт Км3: 1,01; зональний коефіцієнт Км2: 2,37; нормативна грошова оцінка земельної ділянки - 17693410,43грн за 1,1234 га на рік при коефіцієнті (Кф): 1,20.

Відповідно до Примітки у вказаній довідці у разі змін в діючому законодавстві, прийняття міською радою рішення, щодо змін в нормативній грошовій оцінці земель міста, дійсна довідка втрачає чинність.

Листами Департаменту по роботі з активами Дніпровської міської ради №7/11-142 від 31.01.2018 року та №7/11-256 від 31.01.2019 року до ГУ ДФС у Дніпропетровській області надано Перелік орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, станом на 01.01.2018р. та на 01.01.2019р., в яких внесена інформація про те, що термін дії вищевказаного договору оренди землі від 17.07.2003 року, укладеного з ТОВ ПВП КРОК , скінчився 25.04.2018р.

Судом також встановлено, що ТОВ ПВП КРОК подано до ДПІ у Соборному районі м. Дніпра ГУ ДФС у Дніпропетровської області податкові декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельну ділянку державної або комунальної власності), яка розташована у Соборному районі м. Дніпра (колишня назва - у Жовтневому районі м. Дніпропетровська), вул. Панікахи, буд. 5, площею 1,1234 га (кадастровий номер - 1210100000:03:024:0009), за 2017 рік та за 2018 рік, а саме:

1. за 2017 рік, зареєстровану 10.02.2017 р. за №9015153104, яку сформовану 09.02.2017р. тип декларації Звітна , згідно з якою:

- нормативна грошова оцінка земельної ділянки визначена станом на 2017 рік у сумі 18755050,60 грн. за 1,1234 га на рік (1669,49грн за 1 кв.м. (колонка 9)* 11234,0кв.м. (колонка 8) строки 1.1 10 розділу II Розрахунок суми орендної плати );

- річна сума орендної плати за період з 01.01.2017р. по 31.12.2017р. загальна - 562651,52грн за 1,1234 га на рік (колонки 11 строк 1.1 10 , 2 Всього розділу 11 Розрахунок суми орендної плати );

- задекларована сума зобов`язання, що підлягає сплаті за період з 01.01.2017р. по 31.12.2017р. - 562651,52грн за 1,1234 га на рік (колонки 3 строки 3 розділу III Розрахунок податкового зобов`язання ): у тому числі з січня по листопад 2017р. по 46887,63грн. на місяць (колонки 4-14 строки 3 розділу III Розрахунок податкового зобов`язання ), та за грудень - 46887,59 грн. (колонка 15 строки 3 розділу III Розрахунок податкового зобов`язання );

2. за 2018 рік, сформовану та зареєстровану 01.02.2018р. за №9010130870, тип декларації Звітна , згідно з якою:

- нормативна грошова оцінка земельної ділянки визначена станом на 2018 рік у сумі 18755050,60грн. за 1,1234 га на рік (1669,49 грн. за 1кв.м. (колонка 9)* 11234,0 в.м. (колонка 8) строки 1.1 10 розділу II Розрахунок суми орендної плати );

- річна сума орендної плати за період з 01.01.2018р. по 31.12.2018р. загальна - 562651,52грн. за 1,1234 га на рік (колонки 12 строк 1.1 12 , 2 Усього розділу II Розрахунок суми орендної плати );

- задекларована сума зобов`язання, що підлягає сплаті за період з 01.01.2018р. по 31.12.2018р. - 562651,52 грн. за 1,1234 га на рік (колонки 3 строки 3 розділу III Розрахунок податкового зобов`язання ): у тому числі з січня по листопад 2018р. по 46887,63 грн. на місяць (колонки 4-14 строки 3 розділу III Розрахунок податкового зобов`язання ), та за грудень - 46887,59 грн. (колонка 15 строки 3 розділу III Розрахунок податкового зобов`язання );

3. за 2018 рік, зареєстрована 05.06.2018р. за №9108938662, сформована 04.06.2018р., тип декларації Уточнююча , згідно з якою скориговано до зменшення суми, а саме за період: з травня по грудень 2018р. - зняті всі нарахування, у зв`язку із відсутністю документів щодо подовження терміну договору оренди землі від 17.07.2003року:

- нормативна грошова оцінка земельної ділянки визначена станом на 2018 рік стала у сумі 6251721,00 грн. за 1,1234га за період з 01.01.2018р. по 30.04.2018р. (556,50 грн. за 1 кв.м. (колонка 9)* 11234,0 кв.м. (колонка 8) строки 1.1 10 розділу II Розрахунок суми орендної плати );

- річна сума орендної плати за період з 01.01.2018р. по 30.04.2018р. загальна - 187551,63 грн. за 1,1234 га (колонки 12 строк 1.1 12 , 2 Усього розділу II Розрахунок суми орендної плати );

- задекларована сума зобов`язання, що підлягає сплаті за період з 01.01.2018р. по 30.04.2018р. - 187551,63 грн. за 1,1234 га на рік (колонки 3 строки 3 розділу III Розрахунок податкового зобов`язання ): у тому числі з 1 січня по 30 квітня 2018 року по 46887,63грн. на місяць (колонки 4-7 строки 3розділу III Розрахунок податкового зобов`язання ) та з 1 травня по 31 грудня 2018 року - 0,00 грн. (колонка 15 строки 3 розділу III Розрахунок податкового зобов`язання ).

На підставі наказу Головного управління ДПС у Дніпропетровській області від 18.10.2019 року №912-п контролюючим органом проведена документальна позапланова виїзна перевірка ТОВ ПВП КРОК з питань повноти нарахування плати за землю (орендна плата) за земельну ділянку, яка перебуває в користуванні ТОВ ПВП КРОК на підставі укладеного договору оренди землі, площею 1,1234 га (кадастровий номер -1210100000:03:024:0009) за період з 01.01.2017 року по 25.04.2018 року.

За результатами означеної перевірки контролюючим органом складено акт №7441/04-36-05-04/13452933 від 31.10.2019 року, яким зафіксовано порушення ТОВ ПВП КРОК приписів п.п.16.1.4 п.16.1 ст.16, п.п.288.1 п.288 ст.288, п.289.1 ст.289 ПК України, внаслідок чого останнім занижено суми орендної плати за земельну ділянку за період з 01.01.2017 року по 25.04.2018 року на загальну суму 715435,40грн., у тому числі: за 2017 рік на суму 542224,74грн. та за період з 01 січня 2018 року по 25 квітня 2018р. на суму 173210,66грн.

Вказані висновки акта перевірки обґрунтовані тим, що проведеною перевіркою, зокрема, встановлено, що станом на 2016, 2017 та 2018 роки ТОВ ПВП КРОК не були отримані витяги із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, тому позивач самостійно зробив розрахунки орендної плати на підставі відомостей інших орендарів, які перебувають на прилеглій території за адресою: м. Дніпропетровськ, вул. Панікахи, 5. А саме, ТОВ ПВП КРОК використовувало наступні данні: місце розташування земельної ділянки: м. Дніпропетровськ, Жовтневий, вул. Панікахи, буд. 5; площа земельної ділянки: 1,1234 га (кадастровий номер - 1210100000:03:024:0009); назва земельної ділянки: Виробничі будівлі і споруди та незавершене будівництво ; Категорія земель та Цільове призначення земельної ділянки (КВЦПЗ): інформація відсутня; Середня (базова) вартість земель населеного пункту, грн/кв.м: 548,31; Економіко-планувальна зона: 76; Сукупний коефіцієнт Км3: 1,01; Зональний коефіцієнт Км2: 2,37; Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки К(і): 1,0284; 1,152; 1,059; 1; 1; 1; 1; 1,249; 1,433; Нормативно грошова оцінка земельної ділянки визначена -17693410,43 грн. за 1,1234 га на 2016 рік при коефіцієнті (Кф): 1,20. ТОВ ПВП КРОК застосовував у 2017р. та 2018р. нормативно грошову оцінку земельної ділянки у розмірі - 18755050,60 грн за 1,1234 га на рік також при коефіцієнті (Кф): 1,20. (Нормативно грошову оцінку земельної ділянки визначену на 2016рік у розмірі 17693410,43 грн * 1,06 (Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки К(і) на 2017 р.) та *1,00 (Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки К(і) на 2018 р.). На підставі вищевказаних даних, ТОВ ПВП КРОК надавав до органів ДПС вищевказані декларації за період, що перевірявся. Натомість, Відділом у м. Дніпра Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області на замовлення ГУ ДФС у Дніпропетровської області було надано відповідь із довідками про нормативно грошову оцінку земельної ділянки, що перебувала у користуванні позивача, від 06.06.2019р. №1405-3417 та 20.06.2019р. №1405-3426, згідно з якими Нормативна грошова оцінка за 1 кв. м вищевказаної земельної ділянки станом на 2017 рік та за 2018 рік, станом на 25.04.2018р. складає - 3278,37грн, із застосуванням Кф=2, відповідно до наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України Про затвердження Порядку нормативної грошової оцінки земель населених пунктів від 25.11.2016 №489, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 19.12.2016р. за №1647/29777, без внесення змін згідно з наказами Міністерства аграрної політики та продовольства №162 від 27.03.2018р. Отже, згідно із вищевказаними довідками розмір нормативної грошової оцінки орендованої позивачем земельної ділянки на 2017р. та 2018р. складає по 36829208,58грн. за 1,1234 га на рік, у т.ч. за період з 01.01.2018р. по 25.04.2018р. - 11764886,08грн. за 1,1234 га. Таким чином, з урахуванням означених довідок, сформованих та зареєстрованих 06.06.2019 року за №1405-3417 та 20.06.2019 року за №1405-3426, сума земельного податку, а саме: орендної плати за землю, яка повинна бути нарахована ТОВ ПВП КРОК відповідно до вимог чинного законодавства України за період з 01.01.2017 року по 25.04.2018 року, складає: 1457822,84грн., у т. ч.: за 2017 рік - 1104876,26грн. та з 01 січня 2018 року по 25 квітня 2018 року - 352946,58грн. При цьому, ТОВ ПВП КРОК при нарахуванні річної суми орендної плати за вищевказану земельну ділянку застосовувало коефіцієнт функціонального використання Кф із значенням 1,20 , замість вірного 2,0 , у зв`язку із чим позивачем за період з 01.01.2017 року по 25.04.2018 року було занижено нормативну грошову оцінку орендованої земельної ділянки наведеної вище.

На підставі акта перевірки №7441/04-36-05-04/13452933 від 31.10.2019 року ГУ ДПС у Дніпропетровській області винесено податкове повідомлення-рішення форми Р №0008550504 від 03.12.2019 року, яким ТОВ ПВП КРОК збільшено суму грошового зобов`язання за платежем орендна плата з юридичних осіб на загальну суму 894294,25грн., з яких за основним платежем - 715435,40грн. та за штрафними санкціями - 178858,85грн.

Не погодившись з висновками акта перевірки №7441/04-36-05-04/13452933 від 31.10.2019 року та винесеним на його підставі податковим повідомленням-рішенням форми Р №0008550504 від 03.12.2019 року, позивач звернувся до суду з цим позовом про визнання протиправним та скасування вищевказаного податкового повідомлення-рішення.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зважає на таке.

Так, відповідно до приписів статті 206 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) використання землі в Україні є платним. Об`єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.

Підпунктом 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 ПК України встановлено, що плата за землю - обов`язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

За підпунктами 14.1.72 і 14.1.73 пункту 14.1 статті 14 ПК України земельним податком визнається обов`язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів. Землекористувачами можуть бути юридичні та фізичні особи (резиденти і нерезиденти), яким відповідно до закону надані у користування земельні ділянки державної та комунальної власності, у тому числі на умовах оренди.

Відповідно до підпунктів 269.1.1 і 269.1.2 пункту 269.1 статті 269 ПК України (тут і далі - в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) платниками земельного податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі.

Згідно з підпунктом 270.1.1 пункту 270.1 статті 270 ПК України об`єктами оподаткування є земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні.

Пунктом 288.1 статті 288 ПК України визначено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний контролюючий орган про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни. Форма надання інформації затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики.

Пунктом 288.2 статті 288 ПК України встановлено, що платником орендної плати є орендар земельної ділянки.

Об`єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду (п.288.3 ст.288 ПК України).

За змістом приписів п.288.4 та п.п.288.5.1 п.288.5 ст.288 ПК України розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем. Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу: не може бути меншою за розмір земельного податку:

- для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких проведено, - у розмірі не більше 3 відсотків їх нормативної грошової оцінки, для земель загального користування - не більше 1 відсотка їх нормативної грошової оцінки, для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 відсотка та не більше 1 відсотка їх нормативної грошової оцінки;

- для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено, - у розмірі не більше 5 відсотків нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Автономній Республіці Крим або по області, для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 відсотка та не більше 5 відсотків нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Автономній Республіці Крим або по області.

При цьому, п.288.7 ст.288 ПК України передбачено, що податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог статей 285-287 цього розділу.

Так, відповідно до п.285.1 ст.285 ПК України базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік.

Згідно з п.286.1 ст.286 ПК України підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру. Центральні органи виконавчої влади, що реалізують державну політику у сфері земельних відносин та у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, у сфері будівництва щомісяця, але не пізніше 10 числа наступного місяця, а також за запитом відповідного контролюючого органу за місцезнаходженням земельної ділянки подають інформацію, необхідну для обчислення і справляння плати за землю, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

За приписами п.286.2 та п.286.3 ст.286 ПК України платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов`язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі. Платник плати за землю має право подавати щомісяця звітну податкову декларацію, що звільняє його від обов`язку подання податкової декларації не пізніше 20 лютого поточного року, протягом 20 календарних днів місяця, що настає за звітним.

Відповідно до п.289.1 ст.289 ПК України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин здійснює управління у сфері оцінки земель та земельних ділянок.

Згідно з п.289.2 ст.289 ПК України центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка сільськогосподарських угідь, земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення за станом на 1 січня поточного року, що визначається за формулою: Кi = І:100, де І - індекс споживчих цін за попередній рік. У разі якщо індекс споживчих цін перевищує 115 відсотків, такий індекс застосовується із значенням 115. Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель.

Пунктом 289.3 статті 289 ПК України встановлено, що центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації не пізніше 15 січня поточного року забезпечують інформування центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, і власників землі та землекористувачів про щорічну індексацію нормативної грошової оцінки земель.

Отже, визначення платниками суми орендної плати проводиться на підставі даних Державного земельного кадастру та з використанням нормативної грошової оцінки земельної ділянки, визначеної у встановленому порядку.

Відповідно до статті 1 Закону України Про оцінку земель від 11 грудня 2003 року №1378-IV (надалі - Закон №1378-IV) нормативна грошова оцінка земельних ділянок - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами.

Згідно з частиною п`ятою статті 5 Закону №1378-IV нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру, зокрема земельного податку.

Частиною першою статті 15 Закону України Про Державний земельний кадастр від 7 липня 2011 року №3613-VI (надалі - Закон №3613-VI) передбачено, що до Державного земельного кадастру включаються такі відомості про земельні ділянки: кадастровий номер; місце розташування; опис меж; площа; міри ліній по периметру; координати поворотних точок меж; дані про прив`язку поворотних точок меж до пунктів державної геодезичної мережі; дані про якісний стан земель та про бонітування ґрунтів; відомості про інші об`єкти Державного земельного кадастру, до яких територіально (повністю або частково) входить земельна ділянка; цільове призначення (категорія земель, вид використання земельної ділянки в межах певної категорії земель); склад угідь із зазначенням контурів будівель і споруд, їх назв; відомості про обмеження у використанні земельних ділянок; відомості про частину земельної ділянки, на яку поширюється дія сервітуту, договору суборенди земельної ділянки; нормативна грошова оцінка; інформація про документацію із землеустрою та оцінки земель щодо земельної ділянки та інші документи, на підставі яких встановлено відомості про земельну ділянку.

Зміни до відомостей про земельну ділянку (крім випадків, визначених у частині другій цієї статті) вносяться до Поземельної книги за заявою власника або користувача земельної ділянки державної чи комунальної власності на підставі документації, передбаченої цим Законом (частина третя статті 26 Закону №3613-VI).

Відповідно до частини першої статті 38 Закону №3613-VI відомості з Державного земельного кадастру надаються державними кадастровими реєстраторами у формі: витягів з Державного земельного кадастру про об`єкт Державного земельного кадастру; довідок, що містять узагальнену інформацію про землі (території), за формою, встановленою Порядком ведення Державного земельного кадастру; викопіювань з картографічної основи Державного земельного кадастру, кадастрової карти (плану); копій документів, що створюються під час ведення Державного земельного кадастру.

Пункт 4 розділу VІІ Прикінцеві та перехідні положення Закону №3613-VI передбачає, що у разі якщо земельні ділянки, обмеження (обтяження) у їх використанні зареєстровані до набрання чинності цим Законом у Державному реєстрі земель, відомості про такі земельні ділянки, обмеження (обтяження) підлягають перенесенню до Державного земельного кадастру в автоматизованому порядку, без подання заяв про це їх власниками, користувачами та без стягнення плати за таке перенесення.

Тобто, з 1 січня 2013 року (з моменту запровадження роботи Державного земельного кадастру) відомості щодо цільового призначення земельної ділянки повинні були вміщувати інформацію як про категорію земель, так і вид використання земельної ділянки в межах певної категорії земель.

Відповідно до пункту 2-1 Методики нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України №213 від 23 березня 1995 року (у редакції на час спірних правовідносин), дані за результатами проведення нормативної грошової оцінки земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земель, що видається територіальним органом Держгеокадастру за місцезнаходженням земельної ділянки у строк, що не перевищує трьох робочих днів з дати надходження відповідної заяви.

При цьому одним з множників у формулі, за якою визначається нормативно грошова оцінка кадастрового метра земельної ділянки населених пунктів відповідно до пункту 21 названої Методики, є Кф - коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (під житлову та громадську забудову, для промисловості, транспорту тощо).

З 1 січня 2017 року процедура проведення нормативної грошової оцінки земель населених пунктів визначена Порядком нормативної грошової оцінки земель населених пунктів, затвердженим наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 25 листопада 2016 року №489 (надалі також - Порядок №489).

Пунктом 5 розділу ІІ Порядку №489 визначено, що коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (Кф), встановлюється на підставі Класифікації видів цільового призначення земель (далі - КВЦПЗ), затвердженої наказом Державного комітету України із земельних ресурсів від 23 липня 2010 року №548.

Як встановлено судом, відповідно до укладеного між Дніпропетровською міською радою (орендодавець) та позивачем (орендар) 17 липня 2003 року договору оренди землі цільове призначення земельної ділянки за цим договором Фактичне розміщення виробничих будівель і споруд та незавершеного будівництва (п.4.1 Договору), при цьому, Додатковим договором від 29 грудня 2009 року у вищевказаний договір оренди землі від 17 липня 2003 року внесено доповнення, зокрема, розділ 4 Цільове призначення доповнено наступним пунктом: 4.3 Категорія цільового призначення земельної ділянки: Землі промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення ; а у розділ 3 Орендна плата - пунктом 3.3 Зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки та її індексація проводиться без внесення змін та доповнень до цього договору у порядку та у випадках передбачених законодавством України .

Судом також встановлено, що позивач розраховував суму орендної плати за 2017 рік та за січень-квітень 2018 року, задекларувавши її в податкових деклараціях з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2017 рік та за 2018 рік та сплативши відповідну суму земельного податку, виходячи з даних, відображених у Витязі із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 16 лютого 2016 року №03-07/16.02.16/4, виданому Управлінням Держземагенства у м. Дніпропетровську, згідно з яким щодо земельної ділянки кадастровий номер 1210100000:03:024:0009, площа земельної ділянки: 1,1234 га; місце розташування: м. Дніпропетровськ, Жовтневий, вул. Панікахи, буд. 5; назва земельної ділянки: Виробничі будівлі і споруди та незавершене будівництво ; середня (базова) вартість земельної ділянки, грн/кв.м. (з урахуванням коеф. індексації): 548,31; економіко-планувальна зона: 76; сукупний коефіцієнт Км3: 1,01; зональний коефіцієнт Км2: 2,37; Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки К(і): 1,0284; 1,152; 1,059; 1; 1; 1; 1; 1,249; 1,433; Нормативно грошова оцінка земельної ділянки визначена -17693410,43 грн. за 1,1234 га на 2016 рік при коефіцієнті (Кф): 1,20, при цьому, ТОВ ПВП КРОК застосовував у 2017р. та 2018р. нормативно грошову оцінку земельної ділянки у розмірі - 18755050,60 грн. за 1,1234 га на рік також при коефіцієнті (Кф): 1,20. (нормативно грошову оцінку земельної ділянки, визначену на 2016рік у розмірі 17693410,43 грн. * 1,06 (Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки К(і) на 2017р.) та *1,00 (Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки К(і) на 2018р.). На підставі вищевказаних даних, ТОВ ПВП КРОК надавав до органів ДПС вищевказані декларації за період, що перевірявся.

При цьому, як слідує з використаного позивачем для розрахунку орендної плати у 2017-2018р.р. Витягу із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 16 лютого 2016 року №03-07/16.02.16/4, інформація щодо Категорії земель та Цільового призначення земельної ділянки (КВЦПЗ) в ньому відсутня.

Відповідно до примітки 2 до Додатку 1 Порядку №489 (у редакції на час виникнення спірних правовідносин), у разі якщо у відомостях Державного земельного кадастру відсутній код Класифікації видів цільового призначення земель для земельної ділянки, коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (Кф), застосовується із значенням 2,0.

Таким чином, з 1 січня 2017 року визначення Кф знаходиться у прямій залежності від коду КВЦПЗ, відомості про який містяться у Державному земельному кадастрі. У разі відсутності таких відомостей при розрахунку нормативної грошової оцінки має застосовуватись Кф 2,0. Внесення даних до Державного земельного кадастру щодо земельних ділянок здійснюється за заявою власника або користувача.

У додаткових поясненнях позивач стверджує, що орендована ним земельна ділянка відповідно до Додаткового договору від 29 грудня 2009 року до Договору оренди землі від 17 липня 2003 року та невід`ємної частини до цього Додаткового договору, а саме: Витягу з технічної документації про нормативно грошову оцінку земельної ділянки №1772/1 від 20.08.2009р., має коефіцієнт функціонального використання Кф=1.2, встановлений Держгеокадастром відповідно до коду 3.2.9 за УКЦВЗ ( Землі промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення ), при цьому після втрати з 15.02.2011р. чинності Українським класифікатором цільового використання землі (УКЦВЗ), затвердженого листом Держкомзему України від 24.04.1998р. №14-1-7/1205, та у зв`язку із набуттям чинності нової Класифікації видів цільового призначення земель (далі - КВЦПЗ), затвердженої наказом Держкомзему України від 23.07.2010р. №548 та зареєстрованої в Міністерстві Юстиції України 01.11.2010р. за №1011/18306, в 2011 році після введення в дію 15.11.2011р. нового класифікатора КВЦПЗ до Державного земельного кадастру, на основі прямих приписів для Держгеокадастру, що міститься в пункті 2 Наказу №548 та пунктах 1.2 та 1.3 КВЦПЗ, Держгеокадастром було внесено інформацію щодо цільового призначення орендованої позивачем земельної ділянки за КВЦПЗ по коду 11.02, як землі промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення замість старого коду 3.2.9 за УКЦВЗ, а Кадастровим відділом Управління Держкомзему у м. Дніпропетровськ Кф у розмірі 1.2 було визначено по коду 11.02 за КВЦПЗ шляхом внесення змін у даних кадастру в зв`язку з введенням в дію нового класифікатора. При цьому, після введення в дію нової класифікації видів цільового призначення земель (КВЦПЗ) замість попереднього класифікатора (УКЦВЗ) протягом 2011, 2012 років позивач отримував Витяги з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, в яких Кф було визначено у розмірі 1.2 по коду 11.02 КВЦПЗ, як землі промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення відповідно до Порядку №8/15/21/11, що підтверджується документом Дані Державного земельного кадастру про нормативну грошову оцінку ділянок для розрахунку плати за землю від 21.03.2011р. №4871. Крім того, після набуття 01.01.2013р. чинності Закону України Про державний земельний кадастр , що відбулось одночасно з набуттям чинності Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого Постановою КМУ №1051 від 17.10.2012р., до дати набуття чинності 01.01.2017р. Порядку №489, протягом 2013, 2014, 2015, 2016 років позивач отримував Витяги з технічної документації про нормативно грошову оцінку земельної ділянки, в яких Кф було визначено в розмірі 1,2 по коду 11.02 КВЦПЗ, як землі промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення відповідно до чинного у вказаний період Порядку №8/15/21/11, що підтверджується двома Витягами з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки кадастровий номер 1210100000:03:024:0009 від 16.03.2015р. №03-07/160315/4 та від 16.02.2016р. №03-07/16.02.16/4. Починаючи з 01.01.2017 року після введення в дію нового Порядку №489 замість старого Порядку №18/15/21/11 визначення Кф Держгеокадастром протягом 2017, 2018, 2019, 2020 р. р. також проводилось по чинному з 15.02.2011 року класифікатору КВЦПЗ за тим самим кодом 11.02, що вже був внесений до даних Держгеокадастру та використовувався раніше з 2011 року по 2016 рік по тій самій Методиці №213.

Дослідивши надані позивачем на обґрунтування вищевказаних доводів докази, суд встановив, що ані в Договорі оренди землі від 17 липня 2003 року та в Додатковому до нього договорі від 29 грудня 2009 року, ані в невід`ємній частині до цього Додаткового договору, а саме у Витязі з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки №1772/1 від 20.08.2009р., в якому наведена грошова оцінка земельної ділянки станом на період укладання додаткової угоди в 2009 році, ані у Витягах з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки кадастровий номер 1210100000:03:024:0009 від 16.03.2015р. №03-07/160315/4 та від 16.02.2016р. №03-07/16.02.16/4 за 2015 та 2016 рік, відповідно, код Класифікації видів цільового призначення земель для цієї земельної ділянки не зазначено, як і не зазначено код цієї земельної ділянки за УКЦВЗ.

Доводи позивача про те, що код цієї земельної ділянки до 15.02.2011р. за УКЦВЗ був 3.2.9, а після введення в дію з 15.11.2011р. нового класифікатора КВЦПЗ цей код став 11.02, при цьому, Кадастровим відділом Управління Держкомзему у м. Дніпропетровськ було визначено Кф цієї земельної ділянки - 1,2 саме по коду 11.02 за КВЦПЗ шляхом внесення змін у даних кадастру в зв`язку з введенням в дію нового класифікатора, жодними з наданих доказів не підтверджені.

При цьому, суд зауважує, що також необґрунтованими є доводи позивача про те, що, з огляду на зазначення у Додатковому договорі від 29 грудня 2009 року до Договору оренди землі від 17 липня 2003 року про те, що Категорія цільового призначення земельної ділянки: Землі промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення , код цієї земельної ділянки за УКЦВЗ був саме 3.2.9, а за КВЦПЗ цей код став 11.02, з огляду на таке.

Так, відповідно до Українського класифікатора цільового використання землі (УКЦВЗ), затвердженого листом Держкомзему України від 24.04.1998р. №14-1-7/1205:

3. Землі промисловості, транспорту, зв`язку, оборони та іншого призначення:

3.1. Промисловості

3.1.1. Добувної

3.1.2. Металургії та оброблення металу

3.1.3. По виробництву та розподіленню електроенергії

3.1.4. По виробництву будівельних матеріалів (за винятком будівельних майданчиків)

3.1.5. Підприємств іншої промисловості

3.2. Транспорту, зв`язку

3.2.1. Залізничного транспорту

3.2.2. Автомобільного транспорту

3.2.3. Трубопровідного транспорту

3.2.4. Морського транспорту

3.2.5. Внутрішнього водного транспорту

3.2.6. Повітряного транспорту

3.2.7. Трамвайного і тролейбусного транспорту

3.2.8. Метрополітену

3.2.9. Зв`язку і телекомунікацій

3.2.10. Інші землі транспорту та зв`язку.

Крім того, згідно з Класифікацією видів цільового призначення земель, затвердженої наказом Держкомзему України від 23.07.2010р. №548 та зареєстрованої в Міністерстві Юстиції України 01.11.2010р. за №1011/18306,

Секція J Землі промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення:

11 Землі промисловості (землі, надані для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд промислових, гірничодобувних, транспортних та інших підприємств, їх під`їзних шляхів, інженерних мереж, адміністративно-побутових будівель, інших споруд)

11.01 Для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємствами, що пов`язані з користуванням надрами

11.02 Для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості

11.03 Для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд будівельних організацій та підприємств

11.04 Для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд технічної інфраструктури (виробництва та розподілення газу, постачання пари та гарячої води, збирання, очищення та розподілення води)

11.05 Для цілей підрозділів 11.01-11.04 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду.

Також Секція J КВЦПЗ Землі промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення містить Категорії 12-15 (землі транспорту, зв`язку, енергетики, оборони), кожна з яких містить свої підкатегорії.

При цьому, відповідно до Додатку 1 Порядку №489 визначення Кф знаходиться у прямій залежності коду КВЦПЗ і Секції J КВЦПЗ Землі промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення відповідають в залежності від конкретного коду КВЦПЗ різні Кф від 0,5 до 2,5.

З наведеного слідує, що Категорія цільового призначення земельної ділянки: Землі промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення є загальною і містить в собі підкатегорії як за УКЦВЗ, так і за КВЦПЗ, а тому беззаперечно стверджувати, що орендована позивачем земельна ділянка мала код за УКЦВЗ саме 3.2.9, а за КВЦПЗ цей код є саме 11.02 лише через віднесення цієї земельної ділянки до загальної категорії Землі промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення , без надання відповідного документального підтвердження, як-то Витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки кадастровий номер 1210100000:03:024:0009, який би містив відомості про конкретний код Класифікації видів цільового призначення земель для цієї земельної ділянки, або код цієї земельної ділянки за УКЦВЗ, неможливо.

За наведених обставин, суд вважає доводи позивача відносно того, що Державний земельний кадастр станом на 2017-2018р.р. містив інформацію про код Класифікації видів цільового призначення земель щодо орендованої позивачем земельної ділянки безпідставними та такими, що не підтверджені наданими суду доказами.

Не можуть вважатися належним підтвердженням вищевказаних доводів і надані позивачем Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 17.12.2019р. кадастровий номер 1210100000:03:024:0029 та Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки по фактичному розміщенню будівель та споруд ТОВ ПВП КРОК від 23.10.2019р., в яких зазначено, що код цієї земельної ділянки за КВЦПЗ 11.02, оскільки ці документи стосуються зовсім іншої земельної ділянки з іншим кадастровим номером (1210100000:03:024:0029) та з іншою площею (0,9182 га), яка, як слідує з додаткових пояснень позивача, сформована внаслідок поділу спірної земельної ділянки кадастровий номер 1210100000:03:024:0009 (стосовно справляння орендної плати за яку і точиться цей спір) після закінчення 25.04.2018 року договору її оренди.

При цьому, судом встановлено, що саме у зв`язку із розробкою землевпорядною організацією за договором з позивачем Проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки по фактичному розміщенню будівель і споруд, зареєстрованому 23.10.2019 року в Державному земельному кадастрі, згідно з пояснювальною запискою до якого земельна ділянка з кадастровим номером 1210100000:03:024:0029 створена шляхом зміни розміру земельної ділянки з старим кадастровим номером 1210100000:03:024:0009, за вказаним проектом землеустрою з 23.10.2019 року до проведення позапланової перевірки та складання акта від 31.10.2019р. дані щодо земельної ділянки площею 1,1234 га з кадастровим номером 1210100000:03:024:0009 (стосовно справляння орендної плати за яку і точиться цей спір) були вилучені з Державного земельного кадастру, а замість неї було зареєстровано земельну ділянку площею 0,9182 га з новим кадастровим номером (1210100000:03:024:0029).

За наведених обставин, Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 17.12.2019р. кадастровий номер 1210100000:03:024:0029 та Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки по фактичному розміщенню будівель та споруд ТОВ ПВП КРОК від 23.10.2019р., не є належними доказами щодо наявності в Державному земельному кадастрі відомостей відносно конкретного коду Класифікації видів цільового призначення земель саме щодо земельної ділянки кадастровий номер 1210100000:03:024:0009, тим паче станом на 2017-2018р.р.

Враховуючи наведені вище положення законодавства та встановлені судом обставини справи, суд вважає, що позивач безпідставно використовував для розрахунку розміру орендної плати у 2017-2018р.р. нормативну грошову оцінку земельної ділянки кадастровий номер 1210100000:03:024:0009, зазначену у Витязі із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 16 лютого 2016 року №03-07/16.02.16/4, позаяк ця нормативна грошова оцінка розрахована саме станом на 2016 рік за нормами чинного на той час законодавства і без урахування законодавчих змін, що відбулися з 01.01.2017р., згідно з якими, у разі якщо у відомостях Державного земельного кадастру відсутній код Класифікації видів цільового призначення земель для земельної ділянки, коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (Кф), застосовується із значенням 2,0 (примітка 2 до Додатку 1 Порядку №489, у редакції на час виникнення спірних правовідносин). При цьому, як зазначалося вище, у Примітці Витягу із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 16 лютого 2016 року №03-07/16.02.16/4, безпосередньо зазначено, що у разі змін у діючому законодавстві, прийняття міською радою рішення, щодо змін в нормативній грошовій оцінці земель міста, дійсна довідка втрачає чинність.

Таким чином, зважаючи на те, що з 1 січня 2017 року визначення Кф знаходиться у прямій залежності від коду КВЦПЗ, відомості про який містяться у Державному земельному кадастрі, а у разі відсутності таких відомостей при розрахунку нормативної грошової оцінки має застосовуватись Кф 2,0, нормативна грошова оцінка земельної ділянки кадастровий номер 1210100000:03:024:0009 з Витягу із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 16 лютого 2016 року №03-07/16.02.16/4, з урахуванням того, що він не містив відомостей про коду КВЦПЗ цієї земельної ділянки, при розрахунку орендної плати за 2017-2018р.р. використана бути не могла.

За наведених обставин, суд погоджується з доводами відповідача відносно того, що ТОВ ПВП КРОК при нарахуванні річної суми орендної плати за вищевказану земельну ділянку застосовувало коефіцієнт функціонального використання Кф із значенням 1,20 , замість вірного 2,0 , у зв`язку із чим позивачем за період з 01.01.2017 року по 25.04.2018 року було занижено нормативну грошову оцінку орендованої земельної ділянки наведеної вище

Водночас, відповідачем, враховуючи наведені вище положення законодавства та встановлені судом обставини справи, для розрахунку річної суми орендної плати позивача за 2017 рік та за 2018 рік, правильно було розраховано нормативну грошову оцінку земельної ділянки, відносно якої станом на 2017-2018р.р. у Державному земельному кадастрі була відсутня інформація щодо коду КВЦПЗ, із застосуванням коефіцієнта функціонального призначення Кф згідно з наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України Про затвердження Порядку нормативної грошової оцінки земель населених пунктів від 25 листопада 2016 року №489 із зазначенням 2,0.

На переконання позивача, відповідач діяв не у спосіб, визначений законами України, здійснюючи розрахунок належної до сплати орендної плати за землю на підставі інформації з листів Відділу у м. Дніпро Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області №1405-3417 від 06.06.2019 року та №1405-3426 від 20.06.2019 року, які, на думку позивача, не відповідають формі надання інформації про нормативну грошову оцінку землі.

Як слідує з наведених вище приписів п.п.271.1.1 п.271.1 ст.271 та п.286.1 ст.286 ПК України, базою оподаткування є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом, а підставою для нарахування земельного податку є дані Державного земельного кадастру, при цьому, центральні органи виконавчої влади, що реалізують державну політику у сфері земельних відносин та у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, у сфері будівництва щомісяця, але не пізніше 10 числа наступного місяця, а також за запитом відповідного контролюючого органу за місцезнаходженням земельної ділянки подають інформацію, необхідну для обчислення і справляння плати за землю, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Отже, визначення орендної плати за землю проводиться на підставі даних ДЗК та з використанням НГО земельної ділянки, визначеної у встановленому порядку.

Щодо посилань позивача на те, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення прийнято відповідачем на підставі листів органу Держгеокадастру, що не відповідають встановленій законом формі (витяг або довідка), суд зазначає, що чинним законодавством, зокрема пунктом 286.1 статті 286 ПК України, не встановлено певну форму, в якій Держгеокадастр повинен надати інформацію контролюючому органу і надання такої інформації у формі листа, у разі якщо остання відповідає відомостям ДЗК, не може бути безумовною підставою для скасування податкового повідомлення-рішення.

В контексті встановлених обставин у цій справі слід врахувати, що в матеріалах справи відсутні інші дані (витяги, довідки) щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки з кадастровим номером 1210100000:03:024:0009 станом на 1 січня 2017 року та станом на 1 січня 2018 року.

При цьому, згідно із вищевказаними листами Відділу у м. Дніпро Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області №1405-3417 від 06.06.2019 року та №1405-3426 від 20.06.2019 року розмір нормативної грошової оцінки орендованої позивачем земельної ділянки на 2017р. та 2018р. складає по 36829208,58грн. за 1,1234 га на рік, у т.ч. за період з 01.01.2018р. по 25.04.2018р. - 11764886,08грн. за 1,1234 га.

Таким чином, з урахуванням означених довідок, сума орендної плати за землю, яка повинна бути нарахована ТОВ ПВП КРОК відповідно до вимог чинного законодавства України за період з 01.01.2017 року по 25.04.2018 року, складає: 1457822,84грн., у т. ч.: за 2017 рік - 1104876,26грн. та з 01 січня 2018 року по 25 квітня 2018 року - 352946,58грн.

Натомість, ТОВ ПВП КРОК нараховано річна сума орендної плати за період з 01.01.2017р. по 31.12.2017р. у загальному розмірі 562651,52грн. за 1,1234 га на рік, у тому числі з січня по листопад 2017р. по 46887,63грн. на місяць та за грудень - 46887,59 грн., а також нараховану орендну плату за період з 01 січня 2018 року по 25 квітня 2018 року у загальному розмірі 187551,63 грн. за 1,1234 га, у тому числі з 1 січня по 25 квітня 2018 року по 46887,63грн. на місяць, у зв`язку із чим позивачем за вищевказаний період в порушення приписів п.п.16.1.4 п.16.1 ст.16, п.п.288.1 п.288 ст.288, п.289.1 ст.289 ПК України занижено суми орендної плати за земельну ділянку за період з 01.01.2017 року по 25.04.2018 року на загальну суму 715435,40грн., у тому числі: за 2017 рік на суму 542224,74грн. та за період з 01 січня 2018 року по 25 квітня 2018р. на суму 173210,66грн.

Зважаючи на наведене, суд дійшов висновку, що податковим повідомленням-рішенням відповідача №0008550504 від 03.12.2019 року правомірно та обґрунтовано збільшено суму грошових зобов`язань позивача за платежем орендна плата з юридичних осіб на загальну суму 894294,25грн., з яких за основним платежем - 715435,40грн. та за штрафними санкціями - 178858,85грн., а отже, це податкове повідомлення-рішення є законним та скасуванню не підлягає.

Суд також зазначає про необґрунтованість посилання позивача на висновки Верховного Суду у постанові у справі №804/2035/16, які не є релевантними до спірних правовідносин у даній справі, оскільки предметом спору у тій справі було застосування Управлінням Держгеокадастру у м. Дніпропетровськ Дніпропетровської області у витязі з технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки коефіцієнта індексації 1,249 та 1,433 за 2013-2015р., які застосовувалися за період 2016-2019р.р. Натомість у цій справі позивач не оскаржує жодний витяг з технічної документації та дані нормативної грошової оцінки земельної ділянки, включаючи коефіцієнт індексації, а також коефіцієнт з функціонального використання земельної ділянки, тим більше, що спір у цій справі відносно застосованого коефіцієнта індексації взагалі місяця не мав.

За вказаних обставин, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог ТОВ ПВП КРОК та про відмову у їх задоволенні у повному обсязі.

Зважаючи на відмову у задоволенні позовних вимог у повному обсязі, судові витрати зі сплати судового збору, понесені позивачем при зверненні до суду з цим позовом, відповідно до ст.139 КАС України не відшкодовуються.

Керуючись ст. ст. 72-74, 77, 241-246, 250, 260-263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовної заяви Товариства з обмеженою відповідальністю Проектно-виробниче підприємство КРОК (код ЄДРПОУ 13452933, місцезнаходження: вул. Панікахи, 2, м. Дніпро, 49600) до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 43145015, місцезнаходження: вул. Сімферопольська, 17-а, м. Дніпро, 49005) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - відмовити у повному обсязі.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду в порядку та у строки, передбачені ст. ст. 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст рішення суду складено 19.04.2021 року.

Суддя : О.М. Турова

СудДніпропетровський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення19.04.2021
Оприлюднено26.04.2021
Номер документу96451947
СудочинствоАдміністративне