Рішення
від 26.04.2021 по справі 385/414/21
ГАЙВОРОНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Гайворонський районний суд Кіровоградської області

м.Гайворон, вул.Великого Кобзаря, 3 Кіровоградської області, 26300


385/414/21

2/385/190/21

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

26.04.2021 року Гайворонський районний суд Кіровоградської області в складі:

головуючого судді Панасюка І.В.,

з участю секретаря судового засідання Стародуба В.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Гайвороні справу за позовом ОСОБА_1 до Заваллівської селищної ради Гайворонського району Кіровоградської області, ОСОБА_2 про визнання в порядку спадкування права на завершення приватизації земельної ділянки,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Заваллівської селищної ради Гайворонського району Кіровоградської області, ОСОБА_2 про визнання в порядку спадкування права на завершення приватизації земельної ділянки.

Позов мотивовано тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_3 , якій відповідно до розпорядження голови Гайворонської РДА Кіровоградської області від 03 жовтня 2006 року № 502-р Про надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність працівникам соціальної сфери с. Могильне , було надано дозвіл на складання проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність працівникам соціальної сфери с. Могильне, загальною площею 214,91 га. ріллі для ведення особистого селянського господарства із земель запасу та резервного фонду Могильненської сільської ради.

Було розроблено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки, погоджено відповідними органами згідно чинного законодавства.

За життя покійна ОСОБА_3 не встигла завершити приватизацію земельної ділянки № НОМЕР_1 площею 1,5 га., та отримати правовстановлюючі документи на вище вказану земельну ділянку, яка розташована на території Могильненської сільської ради Гайворонського району Кіровоградської області, масив № НОМЕР_2 , та яка була їй передана відповідно до проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за рахунок земель сільськогосподарського призначення, що перебувають у запасі та резерві у власність громадянам працівникам соціальної сфери, площею - 298,50 га. для ведення особистого селянського господарства на території Могильненської сільської ради Гайворонського району Кіровоградської області, який було розроблено ПП Геопроект . Тобто приватизація земельної ділянки зупинилась на стадії затвердження проекту землеустрою.

Позивач - ОСОБА_1 , як спадкоємець першої черги за законом звернулась до Гайворонської районної державної нотаріальної контори Кіровоградської області за видачею на її ім`я свідоцтва про право на спадщину за законом на вище вказану земельну ділянку, яка знаходиться на території Могильненської сільської ради Гайворонського району Кіровоградської області, але їй було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на земельну ділянку y зв`язку з відсутністю правовстановлюючого документу на спадкове майно та наявністю інших спадкоємців.

23.03.2021 року позивач звернулась до відділу у Гайворонському районі Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області із заявою про надання інформації стосовно земельної ділянки вказаної в проекті землеустрою щодо відведення земельних ділянок за рахунок земель сільськогосподарського призначення, що перебувають у запасі та резерві у власність громадянам працівникам соціальної сфери для ведення особистого селянського господарства на території Могильненської сільської ради Гайворонського району за номером 053 розробленого ПП Геопроект стосовно присвоєння їй кадастрового номера. На яку 23.03.2021 року № 230/108-21 відділ у Гайворонському районі Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області надав письмову відповідь в якій повідомив позивача, що відповідно до розробленого проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок за рахунок земель сільськогосподарського призначення, що перебувають у запасі та резерві у власність громадянам працівникам соціальної сфери для ведення особистого селянського господарства на території Могильненської сільської ради Гайворонського району Кіровоградської області розробленого ПП Геопроект земельній ділянці вказаній для відведення за № НОМЕР_1 площею 1,4991 га. присвоєний кадастровий номер 3521183600:02:000:2397.

Відповідно до витягу з ДЗК від 26.03.2021 року дана земельна ділянка кадастровий номер 3521183600:02:000:2397 площею 1,4991 га. на день подання

позову до суду не передана нікому у власність, не перебуває під обтяженням, та є вільною, що дає можливість спадкоємцю визнати за нею право на завершення її приватизації.

Оскільки позивач є спадкоємцем за законом після смерті матері, ОСОБА_3 , то вважається, що позивач набула право на спадкування усіх прав та обов`язків, що належали спадкодавцю.

Таким чином, до складу спадщини входить, у тому числі, право на завершення процедури приватизації земельної ділянки, яку спадкодавець розпочав за життя у встановленому законом порядку та не завершив у зв`язку зі смертю. Це право не залежить від наявності у спадкоємця особистого права на приватизацію землі.

Просить суд, визнати за ОСОБА_1 в порядку спадкування за законом право на завершення приватизації земельної ділянки площею 1,4991 га. кадастровий номер 3521183600:02:000:2397, для ведення особистого селянського господарства, яка розташована за межами населеного пункту на території Могильненської сільської ради Гайворонського району Кіровоградської області (Завалівська селищна рада), після смерті матері - ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , а також право на здійснення реєстрації права власності на дану земельну ділянку і отримання витягу з Державного реєстру прав на вищевказану земельну ділянку на її ім`я, яке їй було надане у відповідності до розпорядження голови Гайворонської районної державної адміністрації Кіровоградської області від 03 жовтня 2006 року № 502-р та судові витрати залишити по фактично понесеним.

Позивач в судове засідання не з`явилася. Представник позивача надіслав до суду заяву з клопотанням розглянути справу без його участі та участі позивача, позовні вимоги підтримує та просить суд їх задовольнити.

Відповідачі в судове засідання не з`явилися, надіслали до суду заяви з клопотанням розглянути справу без їх участі, позовні вимоги визнають повністю.

Згідно з ч. 4 ст. 206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.

Вивчивши матеріали справи, матеріали копії спадкової справи № 59/2021 до майна померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 , суд вважає, що заявлений позов підлягає задоволенню.

З матеріалів справи вбачається, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Могильне Гайворонського району Кіровоградської області померла - ОСОБА_3 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_3 від 05.03.2021 року виданого повторно (а.с. 14), якій відповідної до розпорядження голови Гайворонської РДА Кіровоградської області від 03 жовтня 2006 року № 502-р Про надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність працівникам соціальної сфери с. Могильне , було надано дозвіл на складання проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність працівникам соціальної сфери с. Могильне загальної площею 214,91 га. ріллі для ведення особистого селянського господарства із земель запасу та резервного фонду Могильненської сільської ради (а.с. 36).

Було розроблено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки, погоджено відповідними органами згідно чинного законодавства (а.с. 27-66).

За життя покійна ОСОБА_3 не встигла завершити приватизацію земельної ділянки № НОМЕР_1 площею 1,5 га., та отримати правовстановлюючі документи на вище вказану земельну ділянку, яка розташована на території Могильненської сільської ради Гайворонського району Кіровоградської області, масив № НОМЕР_2 , та яка була їй передана відповідно до проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за рахунок земель сільськогосподарського призначення, що перебувають у запасі та резерві у власність громадянам працівникам соціальної сфери, площею - 298,50 га. для ведення особистого селянського господарства на території Могильненської сільської ради Гайворонського району Кіровоградської області, який було розроблено ПП Геопроект .

Позивач прийняла спадщину після смерті матері ОСОБА_3 шляхом подачі до нотаріальної контори 16.03.2021 року заяви про прийняття спадщини, оскільки ОСОБА_2 відповідач по справі, яка також прийняла спадщину, 14.03.2021 року надала згоду позивачу ОСОБА_1 , на прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 , що підтверджується заявами, які містяться в дослідженій у судовому засіданні копії спадкової справи № 59/2021 до майна померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 .

Інших спадкоємців ні за законом, ні за заповітом судом не встановлено та до нотаріальної контори не звертались.

З інформаційної довідки зі Спадкового реєстру (заповіти/спадкові договори) встановлено, що будь-яка інформація на померлу ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 відсутня.

Позивач ОСОБА_1 , як спадкоємець першої черги за законом звернулась до Гайворонської районної державної нотаріальної контори Кіровоградської області за видачею на її ім`я свідоцтва про право на спадщину за законом на вище вказану земельну ділянку, яка знаходиться на території Могильненської сільської ради Гайворонського району Кіровоградської області, але їй було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на земельну ділянку y зв`язку з відсутністю правовстановлюючого документу на спадкове майно та наявністю інших спадкоємців, дана обставина підтверджується копією постанови про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 16.03.2021 року № 62/02-31 (а.с. 23).

23.03.2021 року позивач звернулась з заявою про надання інформації стосовно земельної ділянки вказаної в проекті землеустрою щодо відведення земельних ділянок за рахунок земель сільськогосподарського призначення, що перебувають у запасі та резерві у власність громадянам працівникам соціальної сфери для ведення особистого селянського господарства на території Могильненської сільської ради Гайворонського району за номером 053 розробленого ПП Геопроект стосовно присвоєння їй кадастрового номера. На яку 23.03.2021 року № 230/108-21 відділ у Гайворонському районі Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області надав письмову відповідь в якій повідомив позивача, що відповідно до розробленого проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок за рахунок земель сільськогосподарського призначення, що перебувають у запасі та резерві у власність громадянам працівникам соціальної сфери для ведення особистого селянського господарства на території Могильненської сільської ради Гайворонського району розробленого ПП Геопроект земельній ділянці вказаній для відведення за № НОМЕР_1 площею 1,4991 га. присвоєний кадастровий номер 3521183600:02:000:2397 (а.с. 26).

Відповідно до витягу з ДЗК від 26.03.2021 року дана земельна ділянка кадастровий номер 3521183600:02:000:2397 площею 1,4991 га. не передана нікому у власність, не перебуває під обтяженням, та є вільною (а.с. 15-19).

Відповідно до ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Спадкодавець не встиг завершити процедуру приватизації спірної земельної ділянки: не оформив державні акти про право власності на землю та не зареєстрував право власності на цю земельну ділянку на своє ім`я, внаслідок чого позивачу відмовлено нотаріусом у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на спірну земельну ділянку.

Згідно ст.ст.1216, 1218 ЦК України до складу спадщини входять всі права та обов`язки, що належать спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Згідно ч.1 ст.1222 ЦК України спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народжені живими після відкриття спадщини.

Право на спадкування у разі відсутності заповіту мають особи, що належать до спадкоємців за законом (ст.1223 ЦК України).

Відповідно до ч.1 ст.1258 ЦК України спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово.

У першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, той з подружжя, який його пережив, та батьки (ч.1 ст.1261 ЦК України).

Відповідно до ст.125 ЗК України: право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають із моменту державної реєстрації цих прав.

Рішення про передачу громадянам України безоплатно у приватну власність земельних ділянок, прийняті органами місцевого самоврядування відповідно до Декрету Кабінету Міністрів України від 26 грудня 1992 року Про приватизацію земельних ділянок , є підставою для реєстрації права власності на земельні ділянки цих громадян або їх спадкоємців відповідно до Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень . Державна реєстрація таких земельних ділянок здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) (п.1 Перехідних положень Земельного кодексу України).

Пунктом 3.1. Листа Вищого Спеціалізованого Суду з розгляду цивільних і кримінальних справ № 24-753/0/4-13 від 16 травня 2013 р. Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування регламентовано: право власності спадкоємця на спадкове майно підлягає захисту в судовому порядку шляхом його визнання у разі, якщо таке право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності (ст. 392 ЦК України).

Умовою для переходу в порядку спадкування права власності на об`єкти нерухомості, в тому числі житловий будинок, інші споруди, земельну ділянку є набуття спадкодавцем зазначеного права у встановленому законодавством України порядку.

Якщо за життя спадкодавець не набув права власності на житловий будинок, земельну ділянку, то спадкоємець також не набуває права власності у порядку спадкування. До спадкоємця переходять лише визначені майнові права, які належали спадкодавцеві на час відкриття спадщини. Для набуття права власності у встановленому законодавством порядку спадкоємець повинен здійснити дії, які необхідні для набуття права власності на визначене нерухоме майно.

Відповідно до ст. 67 Закону України Про нотаріат свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою всіх спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, встановленому цивільним законодавством.

Якщо нотаріусом обґрунтовано відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину, виникає цивільно-правовий спір, що підлягає розглядові у позовному провадженні (п.23 Постанови Пленуму ВСУ Про судову практику у справах про спадкування № 7 від 30 травня 2008 р.).

Визнання права власності на спадкове майно в судовому порядку є винятковим способом захисту, що має застосовуватися, якщо існують перешкоди для оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку.

Згідно з пунктом г частини першої статті 81 Земельного кодексу України громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі прийняття спадщини.

Пунктом а частини третьої статті 152 ЗК України передбачено, що захист прав громадян на земельні ділянки здійснюється, зокрема, шляхом визнання права.

У постанові Великої Палати Верховного Суду від 20 березня 2019 року у справі № 350/67/15-ц (провадження № 14-652цс18), а також у постанові Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду від 17 квітня 2019 року у справі № 723/1061/17 (провадження № 61-26091св18) викладено правовий висновок про можливість визнання в порядку спадкування права на завершення приватизації земельної ділянки, що полягає в наступному.

Так, положеннями ЗК України встановлено, що набуття права власності на земельну ділянку та перехід права власності на земельну ділянку в порядку спадкування має місце за наявності наступних юридичних фактів у їх сукупності: ухвалення рішення компетентного органу про передачу у власність земельної ділянки спадкодавцю, укладення спадкодавцем правочинів щодо набуття права власності на земельні ділянки; виготовлення технічної документації на земельні ділянки; визначення меж земельної ділянки в натурі; погодження із суміжними землевласниками та землекористувачами; одержання у встановленому порядку державного акта на землю; реєстрація права власності на земельну ділянку. Якщо зазначені вимоги спадкодавцем не дотримано - право власності на конкретні земельні ділянки не виникає та відповідно до статті 1216 ЦК не переходить до спадкоємців у порядку спадкування, за винятком встановлених випадків, на які поширюється дія пункту 1 розділу X Перехідні положення Земельного Кодексу України.

Якщо спадкодавець не набув права власності на земельну ділянку згідно зі статтею 125 ЗК України, проте розпочав процедуру приватизації земельної ділянки відповідно до чинного законодавства України, а органами місцевого самоврядування відмовлено спадкоємцям у завершенні процедури приватизації, то спадкоємці мають право звертатися до суду із позовами про визнання відповідного права в порядку спадкування - права на завершення приватизації та одержання державного акта про право власності на землю на ім`я спадкоємця, а не права власності на земельну ділянку.

Якщо видача державного акта на право власності на землю здійснюється на підставі рішення про передачу громадянам України безоплатно у приватну власність земельних ділянок, прийнятого органами місцевого самоврядування, до спадкоємців переходить право отримати державний акт про право власності на земельну ділянку (ВС/КЦС у справі № 623/633/17 від 30 червня 2020 р.).

Оскільки ОСОБА_3 за свого життя не набула право власності на спірну земельну ділянку, а лише розпочала процес її приватизації - права позивача підлягають захисту шляхом визнання за нею права на завершення приватизації цієї земельної ділянок в порядку спадкування після смерті ОСОБА_3 . Отже суд вважає позов обґрунтованим і таким, що підлягає задоволенню у повному обсязі, враховуючи й те, що визнання відповідачами позову не суперечить закону, не порушує права свободи чи інтереси інших осіб, тому суд приходить до висновку, що позовна заява підлягає задоволенню.

На підставі ст.ст. 1216, 1223, 1258, 1261, 1269, 1274 ЦК України, ст.81, 125, 152 ЗК України, керуючись ст.ст. 141, 263-265, 268 ЦПК України, суд,-

У Х В А Л И В:

Позов ОСОБА_1 до Заваллівської селищної ради Гайворонського району Кіровоградської області, ОСОБА_2 про визнання в порядку спадкування права на завершення приватизації земельної ділянки задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_3 в порядку спадкування за законом право на завершення приватизації земельної ділянки площею 1,4991 га. кадастровий номер 3521183600:02:000:2397, для ведення особистого селянського господарства, яка розташована за межами населеного пункту на території Могильненської сільської ради Гайворонського району Кіровоградської області (Завалівська селищна рада), після смерті матері - ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , а також право на здійснення реєстрації права власності на дану земельну ділянку і отримання витягу з Державного реєстру прав на вищевказану земельну ділянку на її ім`я, яке їй було надане у відповідності до розпорядження голови Гайворонської районної державної адміністрації Кіровоградської області від 03 жовтня 2006 року № 502-р.

Судові витрати залишити за позивачем по фактично понесеним.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до Кропивницького апеляційного суду, шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня проголошення рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя: І. В. Панасюк

Дата документу 26.04.2021

СудГайворонський районний суд Кіровоградської області
Дата ухвалення рішення26.04.2021
Оприлюднено27.04.2021
Номер документу96510983
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —385/414/21

Рішення від 26.04.2021

Цивільне

Гайворонський районний суд Кіровоградської області

Панасюк І. В.

Ухвала від 07.04.2021

Цивільне

Гайворонський районний суд Кіровоградської області

Панасюк І. В.

Ухвала від 30.03.2021

Цивільне

Гайворонський районний суд Кіровоградської області

Панасюк І. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні