Набрала чинності "___"
Справа № 665/253/20
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"19" квітня 2021 р.
Чаплинський районний суд Херсонської області в складі:
головуючої судді - Пилипенко І.О.,
за участю секретаря судового засідання Ткаченко Л.Г.,
представника позивача ОСОБА_1 ,
представника відповідача - Сальник Н.А.
розглянувши у підготовчому судовому засіданні в залі суду смт. Чаплинка Херсонської області цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_3 , державного нотаріуса Чаплинської державної нотаріальної контори Херсонської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору виконавчий комітет Асканія-Нова селищної ради Чаплинського району Херсонської області, Асканія-Нова селищна рада Чаплинського району Херсонської області про визнання заповіту недійсним,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до ОСОБА_3 , державного нотаріуса Чаплинської державної нотаріальної контори Херсонської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору виконавчий комітет Асканія-Нова селищної ради Чаплинського району Херсонської області, Асканія-Нова селищна рада Чаплинського району Херсонської області в якому посилаючись на ст. 225 ЦК України просив суд визнати заповіт, складений від імені ОСОБА_4 , посвідчений 13 липня 2017 року секретарем Асканія-Нова селищної ради Чаплинського району Херсонської області Шестак О.Л. і зареєстрований в реєстрі за №77 недійсним; скасувати запис в спадковому реєстрі про заповіт від 13.07.2017 року та визнати недійсним свідоцтва про право на спадщину за заповітом від 27.01.2020 року, видані ОСОБА_3 на підставі яких він успадкував житловий будинок та земельні ділянки. Також просив суд зобов`язати державного нотаріуса Чаплинської державної нотаріальної контори Херсонської області скасувати рішення про державну реєстрацію права власності за ОСОБА_3 на вказане майно.
В обґрунтування свого позову, ОСОБА_2 посилається на ту обставину, що його батько ОСОБА_4 з 2008 року знаходився на Д обліку з приводу раку простати. В липні 2017 року здоров`я батька погіршилося, що вбачається з карти виїзду швидкої медичної допомоги від 10.07.2017 року, 12.07.2017 року, 14.07.2017 року та 16.07.2017 року де в ході погіршення стану здоров`я ОСОБА_4 останньому надавалася медична допомога ат після надання якої його стан було зазначено як середній.
В цей час, як вказує позивач, відповідач по справі ОСОБА_3 , використовуючи тяжкий стан ОСОБА_4 12 липня 2017 року забрав батька до місця свого проживання в с. Іллінка Чаплинського району Херсонської області та 13 липня 2017 року привіз додому секретаря селищної ради смт. Асканія-Нова та використовуючи безпорадний стан ОСОБА_4 , оформили заповіт на користь відповідача, за яким йому заповідалася житлова квартира АДРЕСА_1 , земельна ділянка для будівництва та обслуговування житлового будинку, земельна ділянка для ведення ОСГ, гараж, автомашина ВАЗ2103, причіп та рушниця. У свою чергу позивачу заповідалася лише житлова квартира АДРЕСА_2 .
ІНФОРМАЦІЯ_1 батько позивача та відповідача - ОСОБА_4 помер. На підставі вказаного вище заповіту, 27.01.2020 року відповідачу було видано три свідоцтва про право на спадщину за заповітом, за якими він отримав у спадщину зазначене вище майно.
Вважає, що заповіт був вчинений ОСОБА_4 в момент коли він не міг усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними внаслідок тяжкого захворювання тому в силу ст. 225 ЦК України вказаний заповіт є недійсним. У зв`язку з викладеним звернувся до суду з даним позовом.
Ухвалою судді від 02 березня 2020 року відкрито провадження по справі за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_3 , державного нотаріуса Чаплинської державної нотаріальної контори Херсонської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору виконавчий комітет Асканія-Нова селищної ради Чаплинського району Херсонської області, Асканія-Нова селищна рада Чаплинського району Херсонської області про визнання заповіту недійсним та справу призначено до розгляду в порядку загального позовного провадження в підготовчому засідання.
В ході підготовчого розгляду справи, позивачем подано клопотання про призначення посмертної судової психолого-психіатричної експертизи для вирішення питання щодо можливості померлого ОСОБА_4 усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними в момент складання заповіту з урахуванням його психічного стану, наявних у нього соматичних захворювань, умов мікросоціального середовища, а також з`ясування питання чи впливали захворювання померлого на його здатність усвідомлювати свої дії та керувати ними в момент складання заповіту.
Позивач по справі ОСОБА_2 під час підготовчого судового засідання в рамках розгляду клопотання про призначення експертизи пояснив, що останній місяць життя, у його батька ОСОБА_4 погіршився стан здоров`я, оскільки останній хворів на онкологічне захворювання. Коли він в останнє спілкувався із лікарем батька,то він йому повідомив, що стан здоров`я батька дуже поганий. 03 липня 2017 року його батько разом із братом ОСОБА_3 приїздили до м. Херсона в лікарню, коли він побачив батька, то його зовнішній стан був дуже хворобливим, і лікар призначив йому ліки. 08 липня 2017 року він приїхав до батька до дому для допомоги, стан здоров`я його був поганим; 10 липня 2017 року самопочуття батька стало кращим і він повідомив йому, що на декілька днів відлучиться, у зв`язку із чим подзвонив старшому брату та повідомив, щоб останній приїздив до батька. Починаючи із 15 липня по 27 липня 2017 року, коли він приїздив до батька, то старший брат відповідач по справі, говорив йому, що батька не слід турбувати він спить. Однак в подальшому йому стало відомо, що на той період батько вже був у комі, і лише перед тим як батько помер він дізнався про те, що він склав заповіт. При цьому, останній тиждень життя, стан здоров`я батька значно погіршилось, він скаржився на поганий зір та плутався у відповідях. Тому вважає, що батько не міг скласти заповіт та підписати його.
Відповідач ОСОБА_3 та його представник ОСОБА_5 під час підготовчого судового засідання заперечували проти призначення експертизи та пояснили, що відповідач забрав батька до себе у зв`язку із тим, що останній потребував постійного догляду, оскільки хворів на онкологічне захворювання передміхурової залози. На час складання заповіту батько знаходився в адекватному стані та все розумів.
Інші учасники в судове засідання не з`явилися, подавши заву про розгляд справи за їх відсутності.
Суд, вивчивши матеріали справи, клопотання про призначення посмертної судової психолого-психіатричної експертизи, заслухавши думку сторін, допитавши свідків, вважає за необхідне клопотання про призначення експертизи задовольнити.
Відповідно до положень статті 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом (частина 1 статті 81 ЦПК України ).
Відповідно до частин 1, 2 статті 103 ЦПК України суд призначає експертизу у справі за сукупності таких умов: 1) для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо; 2) сторонами (стороною) не надані відповідні висновки експертів із цих самих питань або висновки експертів викликають сумніви щодо їх правильності.
Згідно з п.2 ч.1 ст. 105 ЦПК України призначення експертизи судом є обов`язковим у разі заявлення клопотання про призначення експертизи обома сторонами. Призначення експертизи судом є обов`язковим також за клопотанням хоча б однієї із сторін, якщо у справі необхідно встановити психічний стан особи.
Відповідно до матеріалів справи, ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до ОСОБА_3 , державного нотаріуса Чаплинської державної нотаріальної контори Херсонської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору виконавчий комітет Асканія-Нова селищної ради Чаплинського району Херсонської області, Асканія-Нова селищна рада Чаплинського району Херсонської області про визнання заповіту недійсним, в якому вказував, що у зв`язку з тяжким захворюванням ОСОБА_4 останній на момент складання заповіт - 13 липня 2017 року не усвідомлював значення своїх дій та не міг керувати ними, що на ст. 225 ЦК України свідчить про його недійсність. Тобто предметом позову є визнання заповіті недійсним з підстав визначений ст. 225 ЦК України.
Як роз`яснено у пункті 16 Постанови Пленуму Верховного Суду України Про судову практику розгляду цивільних справ про визнання правочинів недійсними від 06 листопада 2009 року №9 , при розгляді справ за позовами про визнання недійсними заповітів на підставі статті 225 , частини другої статті 1257 ЦК суд за клопотанням хоча б однієї зі сторін зобов`язаний призначити посмертну судово-психіатричну експертизу. Висновок такої експертизи має стосуватися стану особи саме на момент вчинення правочину.
Пунктом 10 Порядку проведення судово-психіатричної експертизи, затвердженого Наказом Міністерства охорони здоров`я України від 08 травня 2018 року № 865 передбачено, що предметом судово-психіатричної експертизи є психічний стан особи у певні юридично значимі проміжки часу. Психічний стан особи у певні юридично значимі проміжки часу визначається з метою надання відповіді на запитання, поставлені особою або органом, яка (який) залучила(в) експерта, або слідчим суддею чи судом, що доручив проведення експертизи.
Згідно з підпунктом 1.2.13 пункту 1.2 розділу I Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень, затвердженої Наказом Міністерства юстиції України від 08 жовтня 1998 року № 53/5 (у редакції наказу Міністерства юстиції України 26.12.2012 № 1950/5 ) комплексною є експертиза, що проводиться із застосуванням спеціальних знань різних галузей науки, техніки або інших спеціальних знань (різних напрямів у межах однієї галузі знань) для вирішення одного спільного (інтеграційного) завдання (питання). До проведення таких експертиз у разі потреби залучаються як експерти експертних установ, так і фахівці установ та служб (підрозділів) інших центральних органів виконавчої влади або інші фахівці, що не працюють у державних спеціалізованих експертних установах.
Так у п. п. п. 1, 2 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.1997 року № 8 Про судову експертизу в кримінальних і цивільних справах , звернуто увагу судів на необхідність суворого додержання вимог закону при призначенні судових експертиз та використанні їх висновків. Вказано на неприпустимість призначення експертизи у випадках, коли з`ясування певних обставин не потребує спеціальних знань, а також порушення перед експертом правових питань, вирішення яких віднесено законом до компетенції суду. Судова експертиза призначається лише у разі дійсної потреби у спеціальних знаннях для встановлення фактичних даних, що входять до предмета доказування, тобто у разі, коли висновок експерта не можуть замінити інші засоби доказування.
Юридичний критерій правових норм недієздатності і неугодоздатності ідентичний - здатність особи розуміти значення своїх дій і керувати ними - припускає різну ступінь впливу психічного розладу на соціально-правову діяльність особи, залежно від виду цивільної справи. Провідного значення при цьому набуває оцінка взаємозв`язку клінічних і соціальних чинників, аналіз впливу клінічно виражених психічних розладів на здатність використати наявний запас знань для вирішення певних соціальних і юридичних питань прогнозувати свою поведінку з урахуванням правових наслідків.
Збереження дієздатності особи з психічними розладами визначається її здатністю здійснювати регуляцію своєї поведінки, незважаючи на хворобу, зниженому рівні життєдіяльності. Громадянин може бути визнаний недієздатним тільки за наявності або хронічного важкого психічного розладу із стійкою і вираженою продуктивною і негативною симптоматикою, або стійкого дефектного стану з грубим порушенням адаптаційних можливостей. До медичного критерію недієздатності не повинні відноситися тимчасові (оборотні) психічні розлади і помірні прогредієнтні психічні розлади, що не порушують повсякденну діяльність і не позбавляють осіб можливості здійснювати свої права і обов`язки, навіть на зниженому рівні.
У таких експертизах важливе значення має співвідношення клінічних факторів (тяжкість і стійкість розладу), особистих та соціальних чинників. Мета дослідження полягає у важливості визначення психологічних категорій при аргументації висновку при проведенні посмертної експертизи в цивільному процесі. Основний матеріал та результати дослідження.
Судова експертиза - це дослідження експертом на основі спеціальних знань матеріальних об`єктів, явищ і процесів, які містять інформацію про обставини справи, що перебуває у провадженні органів дізнання, досудового та судового слідства (ст.1 Закону України Про судову експертизу ).
Відповідно до положень ч. 1 ст. 103 , ст. 112 ЦПК України суд призначає експертизу за сукупності таких умов: 1) для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо; 2) сторонами (стороною) не надані відповідні висновки експертів із цих самих питань або висновки експертів викликають сумніви щодо їх правильності. Комплексна експертиза проводиться не менш як двома експертами різних галузей знань або різних напрямів у межах однієї галузі знань. У висновку експертів зазначається, які дослідження і в якому обсязі провів кожний експерт, які факти він встановив і яких висновків дійшов. Кожен експерт підписує ту частину висновку, яка містить опис здійснених ним досліджень, і несе за неї відповідальність. За результатами проведених досліджень, узагальнення та оцінки отриманих результатів експертами складається та підписується єдиний висновок, в якому формулюється загальний висновок щодо поставлених на вирішення експертизи питання або питань. У разі виникнення розбіжностей між експертами висновки оформлюються відповідно до частини другої статті 111 цього Кодексу .
При комплексних судових психолого-психіатричних експертизах у цивільному судочинстві в компетенцію психолога входить виявлення таких юридично значимих особливостей особи, як підвищена навіюваність, керованість, схильність до впливу різних осіб, ступінь впливу соматичних хвороб на психологічний стан, емоційний стан при психотравмуючій ситуації. Необхідно враховувати в експертному аналізі показники соціального функціонування протягом життя і безпосередньо в період укладання угоди: цілеспрямованість дій, прогнозування і критична оцінка рівня своїх знань і дій під експертним, зворотний зв`язок і корекція здійснюваних вчинків. При цьому експерт не вирішує питання про дієздатність або недієздатність або дійсність і недійсність угоди. Експерт тільки обґрунтовує - могла чи не могла особа розуміти значення своїх дій і керувати ними і тим самим дає суду докази відсутності чи істотного порушення угодоздатності підекспертного
Крім того, важливими компонентами, які необхідно враховувати, є дані про соціальне функціонування та показання свідків. До письмових доказів, які можуть характеризувати соціальне функціонування особи, відносять наявні дані про трудову діяльність, особливості поведінки за місцем проживання та під час навчання або праці; дані інших експертиз (при наявності), щоденники соціальних працівників; матеріали, які свідчать про спроможність (неспроможність) розпоряджуватися своїм майном; особисті щоденники, записні книжки, листи письмові заяви Характер соціального функціонування залежить від збереженості психічних процесів та в залежності від преморбідних та особистих особливостей. При оцінці цих факторів на момент, який цікавить суд, необхідно враховувати крім соціальних характеристик та рівня активності в цілому, ще й можливість різкої зміни в поведінці, в зв`язку з погіршенням психічного стану.
При аналізі показань свідків слід враховувати не тільки форму їх викладення, а також форму їх викладення та особливостей особистості свідка, в тому числі його рівень освіти, рівень соціальної та медичної обізнаності, об`єктивність у відношенні констатації та опису особливостей поведінки особи, у відношенні якої призначена експертиза. Оскільки частіше за все свідками при посмертних експертизах виступають родичі, найбільшу цінність мають предметні описи діяльності особи: свідчення про зовнішність, манери в мові та в поведінці, вчинках, в яких може прослідковуватися психічний розлад. Складність експертної оцінки у справах про визнання угод недійсними полягає в тому, що завжди здійснюється ретроспективний аналіз психічного стану. Даний вид експертизи відноситься до відносно мало формалізованим видам діагностики. Зіставлення діагнозу з певною ситуацією з урахуванням особистісних особливостей, патопсихологічних механізмів, соціальних і ситуаційних чинників дозволяє вирішити експертні питання.
Цивільна дієздатність особи як здатність самостійно здійснювати суб`єктивні права, що належать їй, виконувати прийняті на себе обов`язки і відповідати за них, характеризується як природна властивість особистості, оскільки її об`єм залежить від наявності в особи ряду психофізичних властивостей: волі, певного рівня інтелектуального розвитку і психічного здоров`я.
Інтелектуальний компонент здатності розуміти значення своїх дій і керувати ними при укладенні угоди розглядається як порушення здатності усвідомлювати зовнішню сторону юридично значимих подій (нездатність до осмисленого сприйняття умов, в яких була укладена угода, нездатність до осмислення факту укладення угоди), порушення здатності усвідомлювати змістовну сторону юридично значимих подій (юридичне значення угоди соціальне значення угоди), порушення критичної оцінки ситуації, пов`язаної з укладенням угоди, порушення прогнозування наслідків угоди. Вольовий компонент розкривається через порушення особово-мотиваційної регуляції поведінки, порушення адекватного формування цілі і здатності до регуляції поведінки і контролю при укладенні угоди. Отже, ці компоненти (інтелектуальний і вольовий), є відображенням особливостей перебігу психічних процесів особистості, обумовлених психологічними законами закономірностями, у зв`язку з чим цей стан повинен описуватися психологічними категоріями і виявлятися за допомогою психологічного дослідження
Оскільки юридичний критерій сформований в психологічних поняттях, то оцінюється вся сукупність психічних проявів людини, а не тільки психопатологічних. У цьому випадку питання до експерта-психолога стосуються оцінки індивідуально-психологічних особливостей підекспертного і того, як вплинули ці особливості на його усвідомлену вольову діяльність.
В рамках заявленого клопотання представником позивача про призначення посмертної судової психолого-психіатричної експертизи в судовому засіданні були допитані свідки сторін.
Свідок ОСОБА_6 в судовому засіданні показала, що вона є хрещеницею померлого ОСОБА_4 , тому їй відомо, що позивач по справі ОСОБА_2 завжди допомагав своєму батьку, в тому числі і ліками, часто приїздив до нього із м. Херсона. Також їй відомо те, що померлий ОСОБА_4 хворів на онкологічне захворювання. Напередодні смерті бачила батька сторін ОСОБА_4 , який йшов до магазину, стан його був пригнічений, він був у свідомості та скаржився їй на постійні болі. При цьому, він їй не говорив, про те, що склав заповіт на користь одного із синів, а також не розповідав щодо обставин складання заповіту. Також пам`ятає, що коли була присутня на весіллі у позивача, то пам`ятає, що бабуся сторін говорила, що спірний житловий будинок слід віддати ОСОБА_2 .
Свідок ОСОБА_7 в судовому засіданні показав, що він був знайомий із померлим ОСОБА_4 , ще з 1986 року, оскільки разом працювали. Померлий ОСОБА_4 відрахувався з роботи у 2007 році у зв`язку із хворобливим станом здоров`я. В останній раз бачив ОСОБА_4 в липні 2017 року, коли зайшов до його кімнати, то останній лежав на ліжку, впізнав його та привітався з ним. Знає, що батько сторін хворів на онкологічне захворювання, тривалий час лікувався в м. Херсоні. Позивач ОСОБА_2 возив його до лікарні, піклувався про нього; при цьому померлий однаково відносився до обох синів.
Свідок ОСОБА_8 в судовому засіданні показав, що він чотири роки тому виконував повноваження депутата селищної ради Асканія-Нова. На той час до селищної ради звернувся відповідач по справі ОСОБА_9 з метою підтвердження інформації щодо проживання батька сторін за місцем його проживання в с. Іллінка. Коли він у складі комісії депутатської селищної ради виїхали в с. Іллінка за місцем проживання відповідача ОСОБА_3 , то батько сторін лежав в хворобливому стані, при цьому був адекватний, розмовляв, йому були задані питання, на які він чітко відповідав. В даному будинку проживали відповідач ОСОБА_3 його дружина і донька, що ними і було засвідчено та видано відповідний акт проживання. Також йому відомо, що коли батька забрав до себе старший син (відповідач по справі), то він ще ходив, в подальшому стан здоров`я його погіршився і він вже більше лежав.
ОСОБА_10 в судовому засіданні показала, що вона є сусідкою відповідача по справі ОСОБА_3 , проживає навпроти будинку останнього в с. Іллінка. Тому їй відомо, що ОСОБА_3 перевіз до місця свого проживання батька ОСОБА_4 у зв`язку із його хворобливим станом здоров`я, з метою догляду. Вона часто приходила до них у гості, а тому бачила померлого ОСОБА_4 та спілкувалася з ним; батько сторін був адекватним, розуміючим чоловіком. Також коли приїздила до них депутатська комісія щодо засвідчення акту проживання ОСОБА_4 , то нею був підписаний відповідний акт.
Відповідно до ч. 1 ст. 112 ЦПК України , комплексна експертиза проводиться не менш як двома експертами різних галузей знань або різних напрямів у межах однієї галузі знань.
Оскільки при проведенні судової експертизи необхідно дослідити психічний стан померлого ОСОБА_4 із залученням експерта психіатра, а також визначити інтелектуальний і вольовий компоненту ОСОБА_4 при складанні заповіту від 13.07.2017р., суд прийшов до висновку про необхідність призначення посмертної комплексної судової психолого-психіатричної експертизи.
Задовольняючи клопотання про призначення судової експертизи, суд виходить з предмету позовних вимог (визнання недійсним заповіту від 13.07.2017 року з підстав ч.1 визначених ст. 225 ЦК України), а також враховує, що для з`ясування обставин, на які посилається позивач у своїй позовній заяві необхідні спеціальні знання, вважає, що по справі слід призначити, судову посмертну комплексну психолого-психіатричну експертизу.
При призначенні судової посмертної комплексної психолого-психіатричної експертизи судом також враховані положення ст. 105 ЦПК України щодо обов`язковості проведення судових експертиз для визначення психічного стану, а також положення ст. 112 ЦПК України щодо підстав призначення комплексних судових експертиз з залученням експертів різних галузей знань, зокрема психіатрів та психологів.
З огляду на вищезазначене, заперечення відповідача стосовно призначення судової експертизи судом відхиляються.
Проведення судової посмертної комплексної психолого-психіатричної експертизи слід призначити судовим експертам Херсонського відділення Філії "Центр судово-психіатричної експертизи" Державної установи "Центр психічного здоров`я і моніторингу наркотиків та алкоголю" Міністерства охорони здоров`я України в Миколаївській, Одеській та Херсонській областях, що знаходиться за адресою: м. Херсон, с. Степанівка, вул. Дж. Говарда, буд. 65 із залученням експертів психіатрів та психологів, на вирішення якої поставити питання, які зазначені позивачем в поданому клопотанні.
Згідно до ч. 4 ст. 139 ЦПК України , суми, що підлягають виплаті залученому судом експерту, спеціалісту, перекладачу або особі, яка надала доказ на вимогу суду, сплачуються особою, на яку суд поклав такий обов`язок, або судом за рахунок суми коштів, внесених для забезпечення судових витрат.
В даній справі, суд вважає, що оплату судової експертизи слід покласти на сторону, яка заявила відповідне клопотання, тобто на позивача.
В розпорядження судових експертів по проведенню судової посмертної комплексної психолого-психіатричної експертизи із залученням експертів психологів направити матеріали цивільної справи за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_3 , державного нотаріуса Чаплинської державної нотаріальної контори Херсонської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору виконавчий комітет Асканія-Нова селищної ради Чаплинського району Херсонської області, Асканія-Нова селищна рада Чаплинського району Херсонської області про визнання заповіту недійсним ( справа №665/253/20), а також витребувані судом документи: спадкову справу №154/2017 до майна померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_4 ; електронні форми №110/о карт виїзду швидкої медичної допомоги про виїзд швидкої медичної допомоги до ОСОБА_4 (КНП ОТЦЕМД та МК ХОР); завірену копію медичної карти стаціонарного хворого №1833 ОСОБА_4 (КНП ХООД ХОР); копії епікризів та виписок із медичної карти ОСОБА_4 Херсонського онкологічного диспансеру; амбулаторна карта ОСОБА_4 (КНП Амбулаторія загальної практики сімейної медицини Асканія-Нова селищної ради; документи щодо зору ОСОБА_4 (центр терапії ока Експрес Оптика ) та ін., що долучені сторонами до матеріалів справи. Також дозволити експертам використовувати покази свідків, які допитані в судовому засіданні (див. мотивувальна частина ухвали, журнал судового засідання, диск).
На час проведення експертизи, на підставі п. 5 ч. 1 ст. 252, ч. 1 ст. 253 ЦПК України, провадження по справі слід зупинитина час проведення експертизи.
Керуючись ст.ст. 103, 104, 252, 253, 260, 261, 353 ЦПК України, суд
У Х В А Л И В :
Призначити у справі за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_3 , державного нотаріуса Чаплинської державної нотаріальної контори Херсонської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору виконавчий комітет Асканія-Нова селищної ради Чаплинського району Херсонської області, Асканія-Нова селищна рада Чаплинського району Херсонської області про визнання заповіту недійсним , судову посмертну комплексну психолого-психіатричну експертизу , на вирішення якої поставити питання:
Чи міг ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними у момент складення заповіту - 13 липня 2017 року з урахуванням його індивідуальних особливостей, психічного стану, наявних у нього соматичних захворювань, умов мікросоціального середовища?
Чи впливали захворювання, індивідуальні особливості особи, психічний стан, наявні у нього соматичні захворювання, умови мікросоціального середовища ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 на його здатність усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними у момент складення заповіту - 13 липня 2017 року.
Проведення судово-психіатричної експертизи доручити Комунальному некомерційному підприємству Херсонський обласний заклад з надання психіатричної допомоги , що знаходиться за адресою: м. Херсон, с. Степанівка, вул. Дж. Говарда, буд. 65.
Попередити експертів про кримінальну відповідальність, передбачену ст.ст. 384, 385 КК України.
Витрати по проведенню експертизи покласти на ОСОБА_2 .
В розпорядження судових експертів по проведенню судової посмертної комплексної психолого-психіатричної експертизи надати матеріали цивільної справи за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_3 , державного нотаріуса Чаплинської державної нотаріальної контори Херсонської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору виконавчий комітет Асканія-Нова селищної ради Чаплинського району Херсонської області, Асканія-Нова селищна рада Чаплинського району Херсонської області про визнання заповіту недійсним ( справа №665/253/20), а також витребувані судом документи: спадкову справу №154/2017 до майна померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_4 ; електронні форми №110/о карт виїзду швидкої медичної допомоги про виїзд швидкої медичної допомоги до ОСОБА_4 (КНП ОТЦЕМД та МК ХОР); завірену копію медичної карти стаціонарного хворого №1833 ОСОБА_4 (КНП ХООД ХОР); копії епікризів та виписок із медичної карти ОСОБА_4 Херсонського онкологічного диспансеру; амбулаторна карта ОСОБА_4 (КНП Амбулаторія загальної практики сімейної медицини Асканія-Нова селищної ради; документи щодо зору ОСОБА_4 (центр терапії ока Експрес Оптика ) та ін., що долучені сторонами до матеріалів справи.
Дозволити експертам використовувати покази свідків, які допитані в судовому засіданні (див. мотивувальна частина ухвали, журнал судового засідання, диск).
Провадження у справі зупинити на час проведення експертизи.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом п`ятнадцяти днів з дня проголошення ухвали. У разі якщо ухвалу постановлено без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п`ятнадцяти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя І.О. Пилипенко
Суд | Чаплинський районний суд Херсонської області |
Дата ухвалення рішення | 19.04.2021 |
Оприлюднено | 29.04.2021 |
Номер документу | 96564776 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Чаплинський районний суд Херсонської області
Пилипенко І. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні