Номер справи 220/131/21
Номер провадження2/220/159/21
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 квітня 2021 року смт. Велика Новосілка Донецької області
Великоновосілківський районний суд Донецької області у складі:
головуючої-судді - Яненко Г.М.,
за участю секретаря - Демішева А.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Велика Новосілка Донецької області у порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , представник позивача ОСОБА_2 до Товариства з обмеженою відповідальністю Коронос-Дон про дострокове розірвання договору оренди земельної ділянки, -
ВСТАНОВИВ:
26.01.2021 представник позивача звернулася до суду з позовною заявою в якій зазначає, що позивач є власником земельної ділянки площею 4,8856 га, кадастровий № 1421281200:01:001:0119, яка належить їй на підставі державного акта серії ІІ-ДН № 004735. 14.11.2017 між ОСОБА_3 , як орендодавцем та ТОВ Коронос-Дон , як орендарем укладено договір оренди землі № 08. Відповідно до п. 3.1. цього Договору ТОВ Коронос-Дон передано позивачем строком на 7 років в оренду належна їй земельна ділянка. Відповідно до п. 13.4 Договору встановлено, що Договір може бути розірваний за згодою сторін. На вимогу однієї із сторін Договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку встановленому законом. Згідно п. 13.5. Договору, розірвання Договору в односторонньому порядку можливе за письмовою вимогою однієї із сторін після спливу 3-х річного строку дії цього Договору.
Керуючись вказаною умовою договору 26.12.2020 року позивачем направлено відповідачу вимогу про свій намір розірвати Договір оренди землі, укладений 14.11.2017 року разом з додатковою угодою про дострокове розірвання договору оренди землі. Відповідачем отримано вимоги та додаткову угоду, але відповіді на неї не надійшло, що свідчить про відмову від підписання додаткової угоди не визнання права позивача встановлене п. 13.5 Договору.
У зв`язку з цим ОСОБА_1 просить розірвати договір оренди земельної ділянки укладений між нею та відповідачем.
Сторони у судове засідання не з`явилися, подали заяви про можливість розгляду справи без їх участі. Відповідач проти позову заперечив, однак доводів, що спростовують правомірність вимог позивача не зазначив.
При даних обставинах, розгляд справи здійснюється за наявними документами.На підставі ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у зв`язку з неявкою всіх учасників справи фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, судом встановлено.
Згідно державного акта на право приватної власності на землю ІІ-ДН № 004735, позивач є власником земельної ділянки площею 4,8856 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Євгенівської сільради Великоновосілківського району, с. Євгенівка, пай № НОМЕР_1 (а.с. 9).
14.11.2017 між ОСОБА_3 та ТОВ Коронос Дон в особі директора Кривошея Олександра Вікторовича укладено договір оренди № 08 земельної ділянки, кадастровий номер земельної ділянки 1421281200:01:001:0119. Розділом 2 договору визначений об`єкт оренди, яким є земельна ділянка загальною площею 4,89 га, у тому числі рілля - 4,89 га та зазначена нормативна грошова оцінка даної земельної ділянки. Строк дії договору складає 7 (сім) років. Після закінчення строку договору Орендар має переважне право поновлення його на новий строк; у цьому разі Орендар зобов`язаний повідомити Орендодавця не пізніше ніж за місяць до спливу строку договору (п. 3.2., 3.3. договору). Відповідно до п. 6.1. Договору, умови збереження стану об`єкта оренди - дотримуватися вимог земельного законодавства України. Розділом 10 договору визначено права та обов`язки сторін, згідно яких, зокрема, орендодавець має право вимагати від орендаря використання земельної ділянки за цільовим призначенням згідно з договором; дотримання екологічної безпеки землекористування та збереження родючості грунтів, додержання стандартів, норм і правил; дотримання режиму водоохоронних зон, прибережних захисних смуг, зон санітарної охорони, санітарно-захисних зон, зон особливого режиму використання земель та територій, які особливо охороняються; своєчасного внесення орендної плати; інші права, встановлені чинним законодавством України (п. 10.1.). Розділом 13 договору передбачені підстави для зміни умов договору, поновлення договору та припинення його дії, серед яких визначено, що дія договору припиняється у разі: закінчення строку, на який його було укладено; викупу земельної ділянки для суспільних потреб та примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законом; поєднання в одній особі власника земельної ділянки та Орендаря; ліквідація юридичної особи - Орендаря; відчуження права оренди земельної ділянки заставодержателем, а також з інших підстав, визначених законом (п. 13.2., п. 13.3.). Також, договір може бути розірвано за згодою Сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом (п. 13.4). Розірвання договору в односторонньому порядку можливе за письмовою вимогою однієї із сторін після спливу 3-х річного строку дії цього Договору (п.13.5) (а.с. 10-15).
Згідно витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права, земельна ділянка кадастровий номер 1421281200:01:001:0119, площею 4,89 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташована за адресою: Донецька область, Великоновосілківський район, Євгенівська сільська рада, що належить на праві власності ОСОБА_1 , на підставі договору оренди землі від 14.11.2017 року передана Орендарю ТОВ Коронос-Дон (а.с.13).
26.12.2020 року позивачем на адресу відповідача надіслана вимога про дострокове розірвання договору разом із додатковою угодою до договору оренди землі(а.с. 14-15).
Згідно рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення, опису вкладення до листа на ім`я ТОВ Коронос-Дон - вимогу про дострокове розірвання договору оренди землі та 2 примірники додаткової угоди про розірвання договору оренди землі представник ТОВ Коронос-Дон отримав 05 січня 2021 року (а.с. 15-19).
Згідно з статтею 2 Закону України Про оренду землі відносини, пов`язані з орендою землі, регулюються ЗК України, Цивільним кодексом України (далі - ЦК України), цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
У частині першій статті 626 ЦК України визначено, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.
Згідно з частиною першою статті 628 ЦК України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
За приписами статті 1 Закону України Про оренду землі , яка кореспондується з положеннями частини першої статті 93 ЗК України, орендою землі є засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
У пункті б частини першої статті 90 ЗК України закріплено право власника земельних ділянок самостійного господарювання на землі.
Відповідно до статті 13 Закону України Про оренду землі договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Відповідно до статті 525 ЦК України одностороння відмова від зобов`язання, або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно з частиною першою статті 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.
Частинами третьою та четвертою статті 31 Закону України Про оренду землі , який є спеціальним законом, передбачено, що договір оренди землі може бути розірваний за згодою сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом. Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не передбачено законом або договором.
Аналогічний правовий висновок викладений у постановах Верховного Суду від 16 травня 2018 року у справі № 420/504/16-ц, від 26 вересня 2018 року у справі № 623/2953/16-ц, від 16 січня 2019 року у справі № 420/550/16-ц, від 30 січня 2019 року у справі № 623/2422/16-ц, від 12.02.2020 р. у справі № 659/1054/18-ц, від 23 вересня у справі № 623/2044/19.
Оскільки, відповідно п. 13.5 вказаного Договору, розірвання договору в односторонньому порядку можливе за письмовою вимогою однієї із сторін після спливу 3-х річного строку дії цього Договору, вказане не протирічить іншим умовам договору, позивач дійсно 26.12.2020 року на адресу відповідача надіслав вимогу про дострокове розірвання договору разом із додатковою угодою до договору оренди землі, яка отримана відповідачем 05.01.2021 року, а тому наявні підстави для розірвання вказаного договору оренди.
За вказаних обставин, суд приходить до висновку, про обґрунтованість позову та наявність підстав для його задоволення.
Судові витрати.
Представник позивача надала суду заяву в якій просить стягнути з відповідача на користь ОСОБА_1 витрати по сплаті судового збору в сумі 908,00 грн. та витрати на професійну правову допомогу в розмірі 4600 грн.
Відповідно до ч.1 ст. 133 ЦПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.
До витрат, пов`язаних з розглядом справи, зокрема, належать витрати на професійну правничу допомогу (п.1 ч. 3 ст. 133 ЦПК України).
Ч. 8 ст. 141 ЦПК України передбачено, що розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо).
Склад та розмір витрат, пов`язаних з оплатою правничої допомоги, входить до предмета доказування у справі. На підтвердження цих обставин суду повинні бути надані договір про надання правової допомоги (договір доручення, договір про надання юридичних послуг та ін.), розрахунок наданих послуг, документи, що свідчать про оплату гонорару та інших витрат, пов`язаних із наданням правової допомоги, оформлені у встановленому законом порядку (квитанція до прибуткового касового ордера, платіжне доручення з відміткою банку або інший банківський документ, касові чеки, посвідчення про відрядження).
На підтвердження витрат на професійну правничу допомогу, позивачем долучено квитанції до прибуткового касового ордеру від 08.04.2021 року щодо надання послуг за договором від 22.12.2020 року у сумі 2400 грн. та квитанцію до прибуткового касового ордеру від 22.12.2020 року щодо надання послуг за договором від 29.01.2021 року у сумі 1600,00 грн., загальна сума 4000 (чотири тисячі) грн.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що позивачем доведено належними доказами наявність понесених витрат, тому вимога про стягнення цих витрат з відповідача підлягає задоволенню відповідно до підтвердження.
Згідно ст. 141 Цивільного процесуального кодексу України, судовий збір та інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, у разі задоволення позову, покладається на відповідача.
Позивачем при поданні позову сплачено в дохід держави судовий збір у розмірі 908 гривень, що підтверджено наданою позивачем квитанцією (а.с.4).
Враховуючи, що судом задоволені позовні вимоги, а тому з відповідача на користь позивача підлягає стягненню понесені судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 908 грн.
Керуючись ст.ст. 2, 3, 4, 10, 12, 13, 19, 76-83, 89, 141, 258-259, 263-265, 268, 273, 352, 354 ЦПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю "Коронос-Дон", про розірвання договору оренди земельної ділянки - задовольнити.
Розірвати договір оренди земельної ділянки загальною площею 4,89 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер 1421281200:01:001:0119, яка розташована на території Євгенівської сільської ради Великоновосілківського району Донецької області від 14.11.2017 року, укладений між ОСОБА_1 , як орендодавцем, та Товариством з обмеженою відповідальністю "Коронос-Дон", як орендарем.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Коронос-Дон" на користь ОСОБА_1 витрати по сплаті судового збору в сумі 908 (дев`ятсот вісім) гривень та витрати на професійну правову допомогу в сумі 4000 (чотири тисячі) гривень.
Рішення може бути оскаржене до Донецького апеляційного суду через Великоновосілківський районний суд Донецької області шляхом подання протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення апеляційної скарги.
Суддя Г.М. Яненко
Суд | Великоновосілківський районний суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 27.04.2021 |
Оприлюднено | 29.04.2021 |
Номер документу | 96600766 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Великоновосілківський районний суд Донецької області
Яненко Г. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні