УХВАЛА
28 квітня 2021 року
м. Київ
Справа № 922/30/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду: Багай Н. О. - головуючого, Краснова Є. В., Чумака Ю. Я.,
розглянувши матеріали касаційної скарги Товариства з обмеженою відповідальністю "Ритейл-Парк"</a>
на ухвалу Східного апеляційного господарського суду від 06.04.2021, у справі
за позовом керівника Харківської місцевої прокуратури № 6 Харківської області в інтересах держави в особі: 1) Харківської районної державної адміністрації, 2) Харківської міської ради
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Ритейл-Парк"</a>,
за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача: 1) Кулиничівської селищної ради Харківського району Харківської області, 2) Головного управління ДФС у Харківській області,
про розірвання договору,
ВСТАНОВИВ:
23.04.2021 до Верховного Суду надійшла касаційна скарга Товариства з обмеженою відповідальністю "Ритейл-Парк"</a> на ухвалу Східного апеляційного господарського суду від 06.04.2021 про відмову у відкритті апеляційного провадження у справі № 922/30/18, подана 19.04.2021 до Верховного Суду через засоби поштового зв`язку.
Перевіривши матеріали касаційної скарги Товариства з обмеженою відповідальністю "Ритейл-Парк"</a>, Верховний Суд дійшов висновку, що слід відмовити у відкритті касаційного провадження за зазначеною касаційною скаргою на підставі частини 2 статті 293 Господарського процесуального кодексу України з огляду на таке.
Відповідно до частини 2 статті 293 Господарського процесуального кодексу України у разі оскарження ухвали (крім ухвали, якою закінчено розгляд справи), суд може визнати касаційну скаргу необґрунтованою та відмовити у відкритті касаційного провадження, якщо правильне застосування норми права є очевидним і не викликає розумних сумнівів щодо її застосування чи тлумачення.
Ухвалою Східного апеляційного господарського суду від 06.04.2021 відмовлено Товариству з обмеженою відповідальністю "Ритейл-Парк"</a> у відкритті апеляційного провадження за його апеляційною скаргою на рішення господарського суду Харківської області від 13.03.2018 у справі №922/30/18. Суд апеляційної інстанції встановив, що повний текст оскаржуваного рішення від 13.03.2018 підписано 20.03.2018. Натомість апеляційну скаргу відповідач подав 25.03.2021, тобто зі спливом одного року з дня складення повного судового рішення. При цьому, за висновком суду, апелянтом не зазначені та матеріалами справи не підтверджені обставини пропуску строку, пов`язані з виникненням обставин непереборної сили.
Частиною 2 статті 261 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що незалежно від поважності причини пропуску строку на апеляційне оскарження суд апеляційної інстанції відмовляє у відкритті апеляційного провадження, якщо апеляційна скарга подана після спливу одного року з дня складення повного тексту судового рішення, крім випадків: подання апеляційної скарги особою, не повідомленою про розгляд справи або не залученою до участі в ній, якщо суд ухвалив рішення про її права, інтереси та (або) обов`язки; пропуску строку на апеляційне оскарження внаслідок виникнення обставин непереборної сили.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Ритейл-Парк"</a> в касаційній скарзі зазначило, що 30.03.2018 в межах строку на апеляційне оскарження передало апеляційну скаргу на рішення Господарського суду Харківської області від 13.03.2018 у справі №922/30/18 фізичній особі - підприємцю Іваненко Д. М. для поштового відправлення до суду. Проте з Єдиного державного реєстру судових рішень вбачається що рішення суду першої інстанції набрало законної сили та відсутні будь-які ухвали суду апеляційної інстанції щодо прийняття до провадження чи відмови у прийнятті апеляційної скарги Товариства з обмеженою відповідальністю "Ритейл-Парк"</a> від 30.03.2018. Тому скаржник вирішив, що його апеляційна скарга була втрачена.
Згідно зі статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, яка є частиною національного законодавства України з 1997 року, кожному гарантується право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Право на справедливий судовий розгляд, гарантоване пунктом 1 статті 6 Конвенції, повинно тлумачитися у контексті Преамбули Конвенції, відповідна частина якої проголошує верховенство права спільною спадщиною Високих Договірних Сторін. Одним з основоположних аспектів верховенства права є принцип правової визначеності, яка передбачає дотримання принципу res judicata, тобто принципу остаточності рішення, згідно з яким жодна зі сторін не має права домагатися перегляду остаточного та обов`язкового рішення лише з метою повторного слухання справи і постановлення нового рішення. Відхід від цього принципу можливий лише коли він зумовлений особливими і непереборними обставинами (рішення Європейського суду з прав людини у справі "Рябих проти Росії").
Європейський суд з прав людини у своєму рішенні у справі "Пономарьов проти України" (№ 3236/03, від 03.04.2008) вказав, що вирішення питання щодо поновлення строку на оскарження перебуває в межах дискреційних повноважень національних судів, однак такі повноваження не є необмеженими. Від судів вимагається вказувати підстави. Однією із таких підстав може бути, наприклад, неповідомлення сторін органами влади про прийняті рішення у їхній справі. Проте навіть тоді можливість поновлення не буде необмеженою, оскільки сторони в розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження. У кожній справі національні суди мають перевіряти, чи підстави для поновлення строків для оскарження виправдовують втручання у принцип res judicata (принцип юридичної визначеності).
Можливість відновлення пропущеного процесуального строку пов`язується із наявністю саме поважних причин його пропуску. Поважними причинами визнаються лише такі обставини, які є об`єктивно непереборними та пов`язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення процесуальних дій.
Право на доступ до суду не є абсолютним та може підлягати обмеженням, зокрема щодо умов прийнятності скарг, оскільки право на доступ до суду за своєю природою потребує регулювання державою. Отже, кожна держава встановлює правила судової процедури, зокрема й процесуальні заборони та обмеження, спрямовані на недопущення безладного перебігу судового процесу (за змістом рішення Європейського суду з прав людини від 20.05.2010 у справі "Пелевін проти України").
Тому колегія суддів дійшла висновку про необґрунтованість касаційної скарги Товариства з обмеженою відповідальністю "Ритейл-Парк"</a> на ухвалу Східного апеляційного господарського суду від 06.04.2021 у справі № 922/30/18 та відмову у відкритті касаційного провадження, оскільки в оскаржуваній ухвалі апеляційного суду правильне застосовування норми права є очевидним і не викликає розумних сумнівів щодо її застосування чи тлумачення.
Керуючись статтею 234 та пунктом 2 частини 2 статті 293 Господарського процесуального кодексу України, Верховний Суд
УХВАЛИВ:
1. Відмовити у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю "Ритейл-Парк"</a> на ухвалу Східного апеляційного господарського суду від 06.04.2021 у справі № 922/30/18.
2. Матеріали касаційної скарги, у тому числі квитанцію від 19.04.2021 № 0.0.2095379962.1 про сплату судового збору на суму 2 270,00 грн, повернути Товариству з обмеженою відповідальністю "Ритейл-Парк"</a>.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Головуючий Н. О. Багай
Судді Є. В. Краснов
Ю. Я. Чумак
Суд | Касаційний господарський суд Верховного Суду |
Дата ухвалення рішення | 28.04.2021 |
Оприлюднено | 30.04.2021 |
Номер документу | 96628652 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Касаційний господарський суд Верховного Суду
Багай Н.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні