Ухвала
від 28.04.2021 по справі 912/1970/19
ЦЕНТРАЛЬНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ЦЕНТРАЛЬНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

У Х В А Л А

28.04.2021 м.Дніпро Справа № 912/1970/19

Центральний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Березкіної О.В. (доповідач),

суддів: Іванова О.Г., Дарміна М.О.

Секретар судового засідання Ковзиков В.Ю.

Представники сторін:

від позивача: Зубалій А.П., паспорт серії НОМЕР_1 від 24.04.1996 р., директор;

від позивача: Огороднік В.М., довіреність №1 від 12.01.2021 р., представник;

від позивача: Лященко О.В., ордер серії ВА №1013226 від 31.03.2021 р., адвокат;

інші учасники процесу не з`явились, про час та місце проведення судового засідання повідомлені судом належним чином.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_1

на ухвалу господарського суду Кіровоградської області від 06.10.2020 року (суддя Тимошевська В.В.) про затвердження мирової угоди та закриття провадження

у справі № 912/1970/19

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Прогрес", 26011, Кіровоградська область, Новомиргородський район, с. Турія, вул. Центральна, 125

до Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області, 25030, м.Кропивницький, вул. Академіка Корольова, 26

про визнання поновленим договору, визнання додаткової угоди укладеною

ВСТАНОВИВ:

Ухвалою Господарського суду Кіровоградської області від 06.10.2020 року у справі №912/1970/19 затверджено мирову угоду, укладену між Товариством з обмеженою відповідальністю "Прогрес" та Головним управлінням Держгеокадастру у Кіровоградській області та закрито провадження по даній справі.

Не погодившись з ухвалою суду, ОСОБА_1 , який не був учасником справи, проте вважає себе особою, права якої порушено прийнятою ухвалою, звернувся з апеляційною скаргою, в якій просив ухвалу Господарського суду Кіровоградської області у справі № 912/1970/19 від 06.10.2020 року скасувати.

В обґрунтування скарги апелянт посилається на те, що він не був стороною по справі та про розгляд справи і укладання мирової угоди йому не було відомо.

Як на підставу порушення оскаржуваним рішенням суду своїх прав ОСОБА_1 вказує, на те, що він мав дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на території Новомиргородського району Туріянської сільської ради площею 30.100 га - рілля, щодо якої між Головним управлінням Держгеокадастру у Кіровоградській області та ТОВ "Прогрес» укладено мирову угоду без його участі, що є прямим порушенням його прав, адже за наявності мирової угоди ОСОБА_2 позбавлений права затвердити проект землеустрою та отримати ділянку в оренду.

Таким чином, оскільки мирова угода є правочином, кожна особа, інтереси якої порушені мировою угодою, навіть якщо ця особа не є і не була на момент укладення її стороною, має право на оспорювання такого правочину.

Матеріали справи містять докази про те, що умови мирової угоди суперечать закону та порушують права чи охоронювані законом інтереси ОСОБА_1 .

Ухвалою Центрального апеляційного господарського суду від 05.04.2021року відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на ухвалу господарського суду Кіровоградської області від 06.10.2020 року у справі №912/1970/19, розгляд справи № 912/1970/19 призначено у судовому засіданні на 28.04.2021 року на 09:30 год. в приміщенні Центрального апеляційного господарського суду за адресою: м. Дніпро, пр. Дмитра Яворницького, 65, зал судових засідань №207 .

Представники апелянта та відповідача в судове засідання не з`явились, про час та місце розгляду апеляційної скарги були повідомлені належним чином на електронну адресу.

У зв`язку з чим, не з`явлення в судове засідання сторони, належним чином повідомленої про час та місце розгляду справи, не позбавляє суд можливості розглянути справу на підставі наявних доказів.

Позивач та його представники в судовому засіданні заперечували проти доводів апеляційної скарги, просили залишити ухвалу суду без змін ( відзив на апеляційну скаргу).

28.04.2021 року в судовому засіданні було оголошено вступну та резолютивну частини ухвали.

Заслухавши суддю-доповідача та пояснення представників позивача, дослідивши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги та заперечень проти неї, колегія суддів вважає, що апеляційне провадження підлягає закриттю з огляду на наступне.

З матеріалів справи вбачається, що до Господарського суду Кіровоградської області надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю "Прогрес" до Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області про визнання поновленим Договір оренди землі, укладений 23.02.2009, між Новомиргородською районною державною адміністрацією та ТОВ "Прогрес", зареєстрований у Новомиргородському відділі Кіровоградської регіональної філії "Центру державного земельного кадастру при Держкомземі України", про що у Державному реєстрі земель вчинено запис 15.07.2009р. за №04.09.377.00091, зі змінами внесеними додатковою угодою від 28.12.2012р., зареєстрованою у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 14.07.2014р. (індексний номер рішення 14483469), згідно якого в оренду передано земельну ділянку з кадастровим номером 3523887600:02:000:9008, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, на території Туріянської сільської ради Новомиргородського району, Кіровоградської області; визнання укладеною між ГУ Держгеокадастру та ТОВ "Прогрес" додаткової угоди про поновлення терміну дії договору оренди землі, укладеного 23.02.2009, між Новомиргородською районною державною адміністрацією Новомиргородського району Кіровоградської області та ТОВ "Прогрес", зареєстрований у Новомиргородському відділі Кіровоградської регіональної філії "Центру державного земельного кадастру при Держкомземі України", про що у Державному реєстрі земель вчинено запис 15.07.2009р. за №04.09.377.00091, зі змінами внесеними додатковою угодою від 28.12.2012р., зареєстрованою у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 14.07.2014р. (індексний номер рішення 14483469), згідно якого в оренду передано земельну ділянку з кадастровим номером 3523887600:02:000:9008, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, на території Туріянської сільської ради Новомиргородського району, Кіровоградської області, в редакції, викладеній у прохальній частині п. 2 позовної заяви.

09.09.2020 Товариством з обмеженою відповідальністю "Прогрес" та Головним управлінням Держгеокадастру у Кіровоградській області подано суду заяву про затвердження мирової угоди від 09.09.2020. До заяви додано оригінал мирової угоди від 09.09.2020, яка підписана уповноваженими особами позивача та відповідача.

Стаття 129 Конституції України встановлює основні засади судочинства, якими, зокрема, є забезпечення права на апеляційний перегляд справи та у визначених законом випадках - на касаційне оскарження судового рішення (пункт 8 частини першої цієї статті).

Відповідно до частини першої статті 17 Господарського процесуального кодексу України учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов`язки, мають право на апеляційний перегляд справи та у визначених законом випадках - на касаційне оскарження судового рішення.

Згідно з частиною першою статті 254 Господарського процесуального кодексу України учасники справи, особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов`язки, мають право подати апеляційну скаргу на рішення суду першої інстанції.

Отже, вказана норма визначає коло осіб, які наділені процесуальним правом на апеляційне оскарження судового рішення і які поділяються на дві групи - учасники справи, а також особи, які участі у справі не брали, але судове рішення стосується їх прав, інтересів та (або) обов`язків.

При цьому, на відміну від оскарження судового рішення учасником справи, не залучена до участі у справі особа повинна довести наявність у неї правового зв`язку зі сторонами спору або безпосередньо судовим рішенням через обґрунтування наявності таких критеріїв: вирішення судом питання про її право, інтерес, обов`язок, при чому такий зв`язок має бути очевидним та безумовним, а не ймовірним.

Разом з тим судове рішення, оскаржуване незалученою особою, повинно безпосередньо стосуватися прав, інтересів та обов`язків цієї особи, тобто судом має бути розглянуто й вирішено спір про право у правовідносинах, учасником яких на момент розгляду справи та прийняття рішення господарським судом першої інстанції є скаржник, або якщо суд вирішив питання про обов`язки цієї особи чи про її інтереси у відповідних правовідносинах.

Отже після прийняття апеляційної скарги особи, яка не брала участі у справі, суд апеляційної інстанції з`ясовує, чи прийнято оскаржуване судове рішення безпосередньо про права, інтереси та (або) обов`язки скаржника і які конкретно.

При цьому особа, яка звертається з апеляційною скаргою в порядку статті 254 Господарського процесуального кодексу України, повинна довести, що оскаржуване судове рішення прийнято про її права, інтереси та (або) обов`язки.

Встановивши такі обставини, суд вирішує питання про залучення скаржника до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору та, як наслідок, скасовує судове рішення на підставі пункту 4 частини третьої статті 277 Господарського процесуального кодексу України, оскільки таке порушення норм процесуального права є в будь-якому випадку підставою для скасування рішення місцевого господарського суду, якщо господарський суд прийняв судове рішення про права, інтереси та (або) обов`язки осіб, що не були залучені до участі у справі.

Якщо скаржник лише робить припущення, що оскаржуване рішення може вплинути на його права, інтереси, та/або обов`язки, або лише зазначає (констатує), що оскаржуваним рішенням вирішено його права, інтереси та/або обов`язки, то такі посилання з огляду на наведене вище не можуть бути достатньою та належною підставою для розгляду апеляційної скарги.

Тому якщо після відкриття апеляційного провадження за апеляційною скаргою, поданою особою з підстав вирішення судом питання про її права, інтереси та (або) обов`язки, встановлено, що судовим рішенням питання про права, інтереси та (або) обов`язки такої особи не вирішувалося, то апеляційний господарський суд своєю ухвалою закриває апеляційне провадження на підставі пункту 3 частини першої статті 264 Господарського процесуального кодексу України, оскільки у такому випадку не існує правового зв`язку між скаржником і сторонами у справі, в зв`язку з чим відсутній суб`єкт апеляційного оскарження.

Таким чином, суд апеляційної інстанції має першочергово з`ясувати, чи зачіпає оскаржуване судове рішення безпосередньо права та обов`язки скаржника, та лише після встановлення таких обставин, вирішити питання про залучення такої особи у якості третьої особи та про скасування судового рішення, а у випадку встановлення, що права заявника оскаржуваним судовим рішенням не порушені та питання про її права і обов`язки стосовно сторін у справі судом першої інстанції не вирішувалися - закрити апеляційне провадження, оскільки в останньому випадку така особа не має права на апеляційне оскарження рішення суду.

Як вбачається з апеляційної скарги, наказом Головного управління Держземагентства у Кіровоградській області від 01.08.2014 року № 11-924/14-14-СГ Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою ОСОБА_1 надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, розташованої на території Новомиргородського району Туріянської сільської ради орієнтованою площею 30.100 га- рілля, землі сільськогосподарського призначення - для ведення фермерського господарства в оренду строком на 15 років.

Пунктом 4 наказу передбачено Гр. ОСОБА_1 у тримісячний термін подати на затвердження, розроблений та погоджений відповідно до вимог чинного законодавства, проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки .

15.12.2014 року Наказом Головного управління Держземагентства у Кіровоградській області № 11-1831/14-14-СГ Про внесення змін до наказу Головного управління Держземагентства у Кіровоградській області було внесено зміни до наказу Головного управління Держземагентства у Кіровоградській області від 01.08.2014 року №11- 924/14-14-СГ Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою , виклавши пункт 4 у новій редакції: 4. Гр. ОСОБА_1 у дев`ятимісячний термін подати на затвердження, розроблений та погоджений відповідно до вимог чинного законодавства, проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки .

В той же час, позивач по справі - ТОВ Прогрес є користувачем земельної ділянки кадастровий номер 3523887600:02:000:9008 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, на території Туріянської сільської ради Новомиргородського району, Кіровоградської області з 2001 року, що підтверджується Договором оренди землі від 03 серпня 2001 року між Туріянською сільською радою та ТОВ Прогрес , зареєстрованим у Туріянській сільській раді 07.08.2001 року за № 67.

Згідно статті 116 Земельного кодексу України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Відповідно до статті 123 ЗК України, особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.

Виходячи з приписів статей 116, 123 ЗК України отримання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки не означає позитивного рішення про надання її у власність або користування (оренду), що фактично вказує про відсутність обтяжень земельної ділянки у такому випадку (аналогічну правову позицію наведено у постановах Верховного Суду України від 10.12.2013 у справі № 21-358а13 та від 07.06.2016 у справі №820/3507/15).

Водночас набуття особами права власності або користування на земельну ділянку відбувається поетапно - починаючи з отримання дозволу на розробку проекту землеустрою, який оформлюється відповідним рішенням органу місцевого самоврядування або органу державної влади, погодження та затвердження такого проекту землеустрою та завершується рішенням про передачу земельної ділянки у власність або користування. Рішення про надання дозволу на розробку проекту землеустрою є стадією процесу отримання права власності чи користування на земельну ділянку. Однак, отримання такого дозволу не гарантує особі чи невизначеному колу осіб набуття такого права, оскільки сам по собі дозвіл не є правовстановлюючим актом (наведену правову позицію викладено у постановах Великої Палати Верховного Суду від 17.10.2018 у справі № 380/624/16-ц).

Крім того, апелянтом не надано жодного доказу того, що йому була б відведена саме земельна ділянка, яка знаходиться у належному користуванні позивача за договором оренди.

Таким чином, суд апеляційної інстанції вказує, що в даному випадку скаржником, як особою яка не брала участі у справі, оскаржується ухвала суду першої інстанції, яка жодним чином не стосується і не впливає на права і обов`язки скаржника, і під час вирішення даного спору питання щодо його прав та обов`язків судом не вирішувалось.

Відповідно до ч.3 ст.264 ГПК України, суд апеляційної інстанції закриває апеляційне провадження, якщо після відкриття апеляційного провадження за апеляційною скаргою, поданою особою з підстав вирішення судом питання про її права, інтереси та (або) обов`язки, встановлено, що судовим рішенням питання про права, інтереси та (або) обов`язки такої особи не вирішувалося.

Про закриття апеляційного провадження суд апеляційної інстанції постановляє ухвалу, яка може бути оскаржена в касаційному порядку.

Враховуючи викладене, апеляційне провадження у цій справі підлягає закриттю на підставі пункту 3 частини першої статті 264 Господарського процесуального кодексу України.

Відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України витрати по сплаті судового збору за розгляд апеляційної скарги покладаються на апелянта.

Керуючись статтями 234, 235, 254, 264, 269 Господарського процесуального кодексу України, суд,-

УХВАЛИВ:

Закрити апеляційне провадження за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на ухвалу господарського суду Кіровоградської області від 06.10.2020 року у справі №912/1970/19.

Ухвала суду апеляційної інстанції набирає законної сили негайно після її оголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку до Верховного Суду протягом двадцяти днів з дня складення повного тексту ухвали.

Повна ухвала складена 30.04.2021.

Головуючий суддя О.В.Березкіна

Суддя О.Г.Іванов

Суддя М.О.Дармін

У зв`язку з припиненням відправлення поштової кореспонденції в Центральному апеляційному господарському суді, про що складений акт від 23.11.2020, копії ухвали Центрального апеляційного господарського суду від 28.04.2021 у справі №912/1970/19 поштою не надсилаються.

Надіслати копії цієї ухвали на електронну адресу: Товариства з обмеженою відповідальністю "Прогрес", Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області, Гуль Михайла Михайловича.

СудЦентральний апеляційний господарський суд
Дата ухвалення рішення28.04.2021
Оприлюднено30.04.2021
Номер документу96666811
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —912/1970/19

Ухвала від 13.08.2021

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Краснов Є.В.

Ухвала від 29.06.2021

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Краснов Є.В.

Ухвала від 28.04.2021

Господарське

Центральний апеляційний господарський суд

Березкіна Олена Володимирівна

Ухвала від 05.04.2021

Господарське

Центральний апеляційний господарський суд

Березкіна Олена Володимирівна

Ухвала від 09.11.2020

Господарське

Господарський суд Кіровоградської області

Тимошевська В.В.

Ухвала від 13.10.2020

Господарське

Господарський суд Кіровоградської області

Тимошевська В.В.

Ухвала від 06.10.2020

Господарське

Господарський суд Кіровоградської області

Тимошевська В.В.

Ухвала від 28.09.2020

Господарське

Господарський суд Кіровоградської області

Тимошевська В.В.

Ухвала від 01.07.2020

Господарське

Господарський суд Кіровоградської області

Тимошевська В.В.

Ухвала від 11.06.2020

Господарське

Господарський суд Кіровоградської області

Тимошевська В.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні