Рішення
від 21.04.2021 по справі 640/7433/18
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під`їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,

тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41


РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"21" квітня 2021 р.м. ХарківСправа № 640/7433/18

Господарський суд Харківської області у складі:

судді Буракової А.М.

при секретарі судового засідання Кудревичу М.О.

розглянувши в порядку загального позовного провадження справу

за позовом ОСОБА_1 до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Житловий комплекс Парус" про визнання недійсним рішення загальних зборів власників багатоквартирного будинку за участю представників:

позивача - Москаль Р.Б.

відповідача - Шаповалова В.М.

ВСТАНОВИВ:

У квітні 2018 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Житловий комплекс Парус" (далі - ОСББ "ЖК Парус") про визнання недійсним рішення загальних зборів власників багатоквартирного будинку.

Позовну заяву мотивовано тим, що він є власником квартири АДРЕСА_1 , та як співвласник багатоквартирного будинку є членом ОСББ "ЖК Парус". Йому стало відомо, що 03 листопада 2017 року проведено загальні збори ОСББ "ЖК Парус", на якому прийняті рішення, оформлені протоколом від 03 листопада 2017 року. Вважав, що ці рішення мають бути визнані недійсними у зв`язку із тим, що зі змісту протоколу неможливо достовірно встановити результати голосування, текст протоколу не підписаний співвласниками, які брали участь у голосуванні, а також відсутня інформація щодо поіменного голосування та інформація про проведення письмового опитування, строків його проведення і результатів.

У зв`язку з цим просив визнати недійсними рішення загальних зборів ОСББ "ЖК Парус" багатоквартирного будинку АДРЕСА_1 , оформлені протоколом від 03 листопада 2017 року.

Рішенням Київського районного суду м. Харкова від 18 жовтня 2018 року позов задоволено.

Визнано недійсними рішення загальних зборів ОСББ "ЖК Парус", розташованого за адресою: АДРЕСА_1, оформлені протоколом від 03 листопада 2017 року.

Додатковим рішенням Київського районного суду м. Харкова від 24 жовтня 2018 року вирішено питання про розподіл судових витрат.

Постановою Харківського апеляційного суду від 21 лютого 2019 року рішення Київського районного суду м. Харкова від 18 жовтня 2018 року залишено без змін. Додаткове рішення Київського районного суду м. Харкова від 24 жовтня 2018 року в частині стягнення судових витрат, пов`язаних з розглядом справи, скасовано та постановлено в цій частині нове рішення, яким у задоволенні заяви ОСОБА_1 про розподіл судових витрат відмовлено. Додаткове рішення в частині стягнення суми судового збору залишено без змін.

Постановою Верховного Суду у складі колегії суддів Другової судової палати Касаційного цивільного суду від 16.09.2020 рішення Київського районного суду м. Харкова від 18 жовтня 2018 року та постанову Харківського апеляційного суду від 21 лютого 2019 року скасовано. Провадження у справі № 640/7433/18 за позовом ОСОБА_1 до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Житловий комплекс Парус" про визнання недійсним рішення загальних зборів власників багатоквартирного будинку закрито.

Ухвалою Верховного Суду у складі колегії суддів Другової судової палати Касаційного цивільного суду від 18.11.2020 справу № 640/7433/18 за позовом ОСОБА_1 до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Житловий комплекс Парус" про визнання недійсним рішення загальних зборів власників багатоквартирного будинку передано для продовження розгляду до Господарського суду Харківської області.

На підставі автоматизованого розподілу судової справи визначено наступний склад суду для розгляду справи: суддя Буракова А.М., що підтверджується протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 02.12.2020.

Ухвалою господарського суду Харківської області від 07.12.2020 у справі № 640/7433/18 залишено без руху позовну заяву ОСОБА_1 до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Житловий комплекс Парус" про визнання недійсним рішення загальних зборів власників багатоквартирного будинку; визначено позивачеві наступний спосіб усунення недоліків - надати докази доплати судового збору у розмірі 1055,60 грн.; встановлено позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви - 10 днів з дня вручення копії даної ухвали про залишення позовної заяви без руху.

На виконання вимог ухвали господарського суду Харківської області від 07.12.2020 позивач 22.12.2020 за вх.№ 29930 надав до суду докази доплати судового збору у розмірі 1055,60 грн.

У зв`язку з усунення позивачем недоліків позовної заяви ухвалою господарського суду Харківської області від 28.12.2020 було прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, постановлено справу розглядати в порядку загального позовного провадження з повідомленням сторін, призначено підготовче засідання.

Рух справи висвітлено у відповідних ухвалах суду.

Представник позивача у судовому засіданні 21.04.2021 позовні вимоги підтримав та просив суд позов задовольнити.

Представник відповідача у судовому засіданні 21.04.2021 проти задоволення позову заперечував та просив суд відмовити в задоволенні позову.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення проти них, об`єктивно оцінивши надані суду докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Як вбачається з матеріалів справи ОСОБА_1 є власником квартири АДРЕСА_1 на підставі договору купівлі продажу від 13 серпня 2013 року, посвідченого Свергуновою В.А., приватним нотаріусом Харківського міського нотаріального округу за реєстровим № 1794 (том 1 а.с. 7-8).

Згідно з відомостей з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України, датою первинної реєстрації Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Житловий комплекс Парус зазначено 13 січня 2014 року останні реєстраційні дії зроблено 30.11.2017 року (том 1 а.с. 53).

03 листопада 2017 року загальними зборами Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Житловий комплекс Парус були прийнятті рішення про формування правління (визначення кількості членів, строку їх повноважень, обрання членів правління), формування постійно діючої ревізійної комісії (визначення кількості членів, строку і повноважень, обрання членів ревізійної комісії), які оформлено протоколом загальних зборів Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Житловий комплекс Парус від 03 листопада 2017 року.

Відповідно до ст. 385 ЦК України, власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку (будинках) для забезпечення експлуатації такого будинку (будинків), користування квартирами та нежитловими приміщеннями та управління, утримання і використання спільного майна багатоквартирного будинку (будинків) можуть створювати об`єднання співвласників багатоквартирного будинку (будинків). Таке об`єднання є юридичною особою, що створюється та діє відповідно до закону та статуту. Об`єднання власників квартир, житлових будинків є юридичною особою, яка створюється та діє відповідно до статуту та закону.

Правові та організаційні засади створення, функціонування, реорганізації та ліквідації об`єднань власників жилих та нежилих приміщень багатоквартирного будинку, захисту їхніх прав та виконання обов`язків щодо спільного утримання багатоквартирного будинку визначає Закон України Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку .

Відповідно до об`єднання співвласників багатоквартирного будинку об`єднання може бути створене в будинку будь-якої форми власності з числа тих, хто приватизував або придбав квартиру, а також власника будинку або його уповноваженої особи, власників жилих приміщень, а також власників нежилих приміщень.

Правові та організаційні засади створення, функціонування, реорганізації та ліквідації об`єднань власників жилих та нежилих приміщень багатоквартирного будинку, захисту їхніх прав та виконання обов`язків щодо спільного утримання багатоквартирного будинку визначається об`єднанням.

Згідно ст.10 Закону України Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) органами управління об`єднання є загальні збори співвласників, правління, ревізійна комісія об`єднання. Вищим органом управління об`єднання є загальні збори. Загальні збори скликаються і проводяться в порядку, передбаченому цим Законом для установчих зборів, правлінням об`єднання або ініціативною групою з не менш як трьох співвласників. Рішення загальних зборів, прийняте відповідно до статуту, є обов`язковим для всіх співвласників.

Відповідно до ст. 6 Закону України Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку , повідомлення про проведення установчих зборів направляється ініціативною групою не менше ніж за 14 днів до дати проведення установчих зборів. Повідомлення направляється в письмовій формі і вручається кожному співвласнику під розписку або шляхом поштового відправлення (рекомендованим листом). У повідомленні про проведення установчих зборів зазначається, з чиєї ініціативи скликаються збори, місце і час проведення, проект порядку денного.

Порядок скликання загальних зборів членів ОСББ ЖК ПАРУС встановлено п.5 розділу III Статуту ОСББ ЖК ПАРУС , затвердженого рішенням загальних зборів ОСББ ЖК ПАРУС від 18.12.2016 р. (том 1 а.с.11 на звор.).

З матеріалів справи вбачається, що згідно зі списком згрупованих поштових відправлень від 20.10.2017 року на адресу ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 відправлено рекомендований лист, відправником зазначено ОСОБА_3 (том 1 а.с. 58).

Доказів того, що в зазначеному поштовому відправлені було направлено повідомлення про проведення загальних зборів, матеріали справи не містять.

В протоколі загальних зборів членів ОСББ ЖК ПАРУС від 03.11.2017 р., який міститься в матеріалах справи, не зазначено ким скликано загальні збори, правлінням або ініціативною групою.

Також, з тексту протоколу загальних зборів членів ОСББ ЖК ПАРУС від 03.11.2017 р., що є у матеріалах справи, встановити склад учасників загальних зборів та реальне волевиявлення учасників загальних зборів неможливо.

Згідно ст.10 Закону України Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), кожний співвласник (його представник) під час голосування має кількість голосів, пропорційну до частки загальної площі квартири або нежитлового приміщення співвласника у загальній площі всіх квартир та нежитлових приміщень, розташованих у багатоквартирному будинку. Якщо одна особа є власником квартир (квартири) та/або нежитлових приміщень, загальна площа яких становить більш як 50 відсотків загальної площі всіх квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку, кожний співвласник має один голос незалежно від кількості та площі квартир або нежитлових приміщень, що перебувають у його власності. Статутом об`єднання може бути встановлено інший порядок визначення кількості голосів, що належать кожному співвласнику на загальних зборах. Рішення про визначення переліку та розмірів внесків і платежів співвласників, порядок управління та користування спільним майном, передачу у користування фізичним та юридичним особам спільного майна, а також про реконструкцію та капітальний ремонт багатоквартирного будинку або зведення господарських споруд вважається прийнятим, якщо за нього проголосувало не менш як дві третини загальної кількості усіх співвласників, а в разі якщо статутом не передбачено прийняття таких рішень, - більшістю голосів. З інших питань рішення вважається прийнятим, якщо за нього проголосувало більше половини загальної кількості співвласників. Якщо в результаті проведення загальних зборів для прийняття рішення не набрано кількості голосів "за" або "проти", встановленої частиною чотирнадцятою цієї статті, проводиться письмове опитування серед співвласників, які не голосували на загальних зборах. Письмове опитування співвласників проводиться протягом 15 календарних днів з дати проведення загальних зборів. Якщо протягом цього строку необхідну кількість голосів "за" не набрано, рішення вважаються неприйнятими. Рішення приймається шляхом поіменного голосування. Під час підрахунку голосів враховуються і голоси, подані співвласниками під час проведення загальних зборів, і голоси, подані під час письмового опитування. Рішення оформляється особистим підписом кожного, хто проголосував, із зазначенням результату голосування ("за" чи "проти").

Аналогічні положення щодо визначення кількості голосів та порядку прийняття рішень загальними зборами членів ОСББ Житловий комплекс Парус , містить Статут ОСББ Житловий комплекс Парус , а саме п.п.7 -10 розділу ІІІ Статуту.

Також, відповідно до частин 7, 8 статті 10 Закону України Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку рішення зборів співвласників оформляється протоколом, який підписується усіма співвласниками (їх представниками), які взяли участь у зборах, кожен з яких ставить підпис під відповідним варіантом голосування ("за", "проти", "утримався"), за формою, затвердженою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної житлової політики. У протоколі обов`язково зазначається така інформація про співвласників (їх представників), які взяли участь у зборах співвласників: прізвище, ім`я, по батькові співвласника, документ, що підтверджує право власності на квартиру або нежитлове приміщення, номер квартири або нежитлового приміщення, загальна площа квартири або нежитлового приміщення, документ, що надає повноваження на голосування від імені співвласника (для представника). Якщо під час проведення зборів співвласників для прийняття рішення не набрано встановленої частиною шостою цієї статті кількості голосів "за" або "проти", проводиться письмове опитування співвласників, які не голосували на зборах. Письмове опитування співвласників проводиться протягом 15 календарних днів з дати проведення зборів співвласників. Якщо протягом цього строку необхідної кількості голосів "за" не набрано, рішення вважаються неприйнятими. Письмове опитування співвласників проводиться ініціативною групою та іншими співвласниками за бажанням. Письмове опитування може проводитися щодо одного або декількох питань одночасно. Питання - це текст, у якому викладається пропозиція у вигляді резолюції, щодо якої учаснику опитування пропонується відповісти "за", "проти" або "утримався". Питання повинно мати чітке і зрозуміле формулювання, що не допускає різних тлумачень. Письмове опитування співвласників проводиться шляхом власноручного заповнення ними листків опитування, в яких зазначаються день опитування, прізвище, ім`я, по батькові співвласника, документ, що підтверджує право власності на квартиру або нежитлове приміщення, номер квартири або нежитлового приміщення, загальна площа квартири або нежитлового приміщення, документ, що надає повноваження на голосування від імені співвласника (для представників), відповідь співвласника на питання "так", "ні" або "утримався", особистий підпис співвласника та особи, яка проводила опитування. За результатами підрахунку результатів письмового опитування співвласників особи, які проводили письмове опитування, вносять його результати до протоколу зборів та підводять загальні підсумки голосування щодо всіх питань. Під час підрахунку голосів враховуються і голоси, подані на зборах співвласників, і голоси співвласників, отримані під час проведення письмового опитування. Листки письмового опитування співвласників пронумеровуються, прошнуровуються та додаються до відповідного протоколу зборів.

В протоколі загальних зборів членів ОСББ Житловий комплекс Парус від 03.11.2017 року зазначено, що загальна кількість квартир у будинку ОСББ Житловий комплекс Парус по вул. Барабашова, 36-А, загальна кількість співвласників 126 осіб, загальна площа всіх квартир та нежитлових приміщень 14 125,8 кв.м. У загальних зборах взяли участь особисто співвласники в кількості 57 осіб ( 53 бюлетені) , яким належать квартири та/або нежитлові приміщення у будинку загальною площею 5 415,6 кв.м. У письмовому опитуванні взяли участь особисто співвласники в кількості 26 осіб (26 бюлетенів), яким належить квартири та/або нежитлові приміщення у будинку загальною площею 3 029,6 кв.м. Рішення на зборах прийняті шляхом голосування присутніх на зборах співвласників та шляхом письмового опитування співвласників.

Протокол загальних зборів ОСББ Житловий комплекс Парус від 03.11.2017 року не містить інформації про співвласників (їх представників), які взяли участь у зборах співвласників: прізвище, ім`я, по батькові співвласника, документ, що підтверджує право власності на квартиру або нежитлове приміщення, номер квартири або нежитлового приміщення, загальна площа квартири або нежитлового приміщення, а також до протоколу загальних зборів членів ОСББ Житловий комплекс Парус від 03.10.2017 року не додано листки письмового опитування співвласників.

З огляду на вищевикладене, господарський суд приходить до висновку, що ОСББ Житловий комплекс Парус порушено право позивача на участь у загальних зборах і голосуванні при прийнятті рішень, оспорюване рішення прийнято за відсутності кворуму.

Разом з цим суд зазначає, що будь-яких доказів того, що оскаржувані рішення вичерпали свою дію, відповідачем до матеріалів справи не надано. Сам текст протоколу не містить будь-яких обмежень щодо строку дії ухвалених на зборах рішень. Будь-яких обмежень щодо строку на який обирається правління, не містить і Статут ОСББ. Строки на захист свого порушеного права позивачем не пропущено.

За таких обставин посилання відповідача з приводу того, що оскаржуване рішення вже втратило свою чинність і предмет спору на даний час відсутність, підлягають відхиленню.

Згідно частини 1 статті 73 Господарського процесуального кодексу України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Відповідно до ст. 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

За приписом ст. 76 Господарського процесуального кодексу України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Водночас обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування (ст. 77 ГПК України).

Згідно з ч. 1, 2 ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Отже, виходячи з системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд вважає позовні вимоги у справі обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

При цьому суд зазначає, що Європейський суд з прав людини у рішенні від 10.02.2010 у справі "Серявін та інші проти України" зауважив, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях, зокрема, судів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.

У справі "Трофимчук проти України" Європейський суд з прав людини також зазначив, що хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не може розумітись як вимога детально відповідати на кожен довод.

У справі "Руїз Торіха проти Іспанії" ЄСПЛ вказав, що відповідно до практики, яка відображає принцип належного здійснення правосуддя, судові рішення мають в достатній мірі висвітлювати мотиви, на яких вони базуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Межі такого обов`язку можуть різнитися залежно від природи рішення та мають оцінюватися у світлі обставин кожної справи.

Відповідно до ст.ст. 123, 129 Господарського процесуального кодексу України, витрати позивача зі сплати судового збору покладаються на відповідача.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 124, 129 Конституції України, ст.ст. 4, 11, 12, 13, 20, 73, 74, 76, 77, 78, 79, 86, 123, 129, 232, 233, 236, 237, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Визнати недійсним рішення загальних зборів Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Житловий комплекс Парус" (ідентифікаційний код 39050771), розташованого за адресою: м. Харків, вул. Барабашова, буд. 36-А, оформлене протоколом від 03.11.2017.

Стягнути з Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Житловий комплекс Парус" (61168, м. Харків, вул. Барабашова, буд. 36-А, ідентифікаційний код 39050771) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_4 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) витрати зі сплати судового збору у розмірі 1762,00 грн.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення господарського суду може бути оскаржене безпосередньо до Східного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складання повного рішення.

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_4 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ).

Відповідач: Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Житловий комплекс Парус" (61168, м. Харків, вул. Барабашова, буд. 36-А, ідентифікаційний код 39050771).

Повне рішення складено "05" травня 2021 р.

Суддя А.М. Буракова

справа № 640/7433/18

СудГосподарський суд Харківської області
Дата ухвалення рішення21.04.2021
Оприлюднено06.05.2021
Номер документу96702322
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —640/7433/18

Ухвала від 29.11.2021

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Кібенко О. Р.

Ухвала від 04.10.2021

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Кібенко О. Р.

Ухвала від 16.08.2021

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Кібенко О. Р.

Ухвала від 15.07.2021

Господарське

Східний апеляційний господарський суд

Здоровко Людмила Миколаївна

Ухвала від 06.07.2021

Господарське

Східний апеляційний господарський суд

Здоровко Людмила Миколаївна

Постанова від 10.06.2021

Господарське

Східний апеляційний господарський суд

Здоровко Людмила Миколаївна

Ухвала від 27.05.2021

Господарське

Східний апеляційний господарський суд

Здоровко Людмила Миколаївна

Ухвала від 05.05.2021

Господарське

Господарський суд Харківської області

Буракова А.М.

Рішення від 21.04.2021

Господарське

Господарський суд Харківської області

Буракова А.М.

Ухвала від 29.04.2021

Господарське

Господарський суд Харківської області

Буракова А.М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні