Ухвала
від 28.04.2021 по справі 2/13/8/337-б
ПІВНІЧНО-ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ПІВНІЧНО-ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

33001 , м. Рівне, вул. Яворницького, 59

УХВАЛА

"28" квітня 2021 р. Справа №2/13/8/337-Б

Північно-західний апеляційний господарський суд у складі:

Головуючого судді Дужич С.П.

судді Миханюк М.В.

судді Коломис В.В.

при секретарі судового засідання Ільчук Н.О.

за відсутності представників сторін

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Лісовогринівецької сільської ради на ухвалу Господарського суду Хмельницької області від 05 серпня 2019 року, суддя Вибодовський О.Д., м. Хмельницький, повний текст складено 05 серпня 2019 року, у справі

за заявою Акціонерно-комерційного агропромислового банку "Україна" в особі центрального відділення банку "Україна" в м. Хмельницькому

до Колективного сільськогосподарського підприємства "Терешівці"

про визнання банкрутом

Заяв про проведення судового засідання в режимі відеоконференції не надходило, клопотань про відвід суддів не заявлялось.

ВСТАНОВИВ:

05 серпня 2019 року, ухвалою господарського суду Хмельницької області у справі про визнання банкрутом КСП "Терешівці" за заявою АКАБ "Україна" в особі центрального відділення банку "Україна" в м. Хмельницькому було затверджено мирову угоду, укладену між КСП "Терешівці", в особі ліквідатора Іващука В.А, ФГ "Квіткове", як кредитором, та ФОП Жмурко В.С., як третьою особою, і припинено провадження у справі на підставі ч.6 ст. 81 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

Мировою угодою було визначено, зокрема, наступне:

"Третя особа" бере на себе зобов`язання по погашенню вимог кредитора боржника в сумі 68 440,00 грн.

Погашення кредиторських вимог проводиться "Третьою особою" згідно встановленого терміну на протязі 30 днів з дня затвердження мирової угоди судом, з урахуванням вимог ст.31 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом ".

"Третя особа" бере на себе зобов`язання боржника по погашенню витрат першої черги, що виникли під час проведення ліквідаційної процедури, які затверджуються кредитором до подання мирової угоди в суд.

В обмін на погашені вимоги боржника до "Третьої особи" переходять майно і корпоративні права боржника, якими він володіє на момент затвердження мирової угоди господарським судом. Перелік майна наведено в додатку, що є невід ємною частиною даної мирової угоди.

Передача майна і корпоративних прав боржника оформляється окремим документом після погашення "Третьою особою" кредиторських вимог."

08 грудня 2020 року, оскільки вказаною мировою угодою до третьої особи перейшло майно, яке, на переконання апелянта, було передано Терешківській сільраді, то Лісовогринівецька сільська рада, як правонаступник та особа, що не приймала участі у справі, вважає, що винесеним рішенням порушується її право власності, тому просить скасувати ухвалу в частині затвердження мирової угоди від 30 травня 2019 року і припинення провадження у справі та прийняти нове судове рішення - про відмову у затвердженні мирової угоди.

Лісовогринівецька сільська рада зазначила, що майно, яке за умовами мирової угоди передано ФОП Жмурко В.С. (молокопункт, що знаходиться по вул. Центральна, 81/1 в с. Терешевці Хмельницького району Хмельницької області та приміщення колгоспної кухні, що знаходиться по вул. Центральна, 61/1 в с. Терешевці Хмельницького району Хмельницької області), згідно акту приймання-передачі майна від 07 липня 2008 року, у відповідності до вимог п.1 ст. 26 Закону України "Про відновлення платоспроможності або визнання його банкрутом", було передано попереднім ліквідатором боржника - Горбань А.О. Терешківській сільській раді та право власності на це майно зареєстровано за територіальною громадою і перебуває на її балансі.

28 грудня 2020 року, ухвалою Північно-західного апеляційного господарського суду скаргу Лісовогринівецької сільської ради було залишено без руху і встановлено скаржнику 10-денний строк для надання додаткових доказів стосовно порушення судом при затвердженні мирової угоди її прав та інтересів.

На виконання зазначеної ухвали, на адресу суду від апелянта надійшли додаткові пояснення, що при здійсненні інвентаризації активів сільської ради, працівниками територіальної громади встановлено наявність іншого акту приймання-передачі майна від 16 червня 2011 року, згідно якого ліквідатор ліквідатор боржника - арбітражний керуючий Горбань А.О. передав, а сільський голова Коцюбинський М.А. прийняв об`єкти нерухомості в с. Терешівці, які тривалий час використовуються сільською радою, як об`єкти інфраструктури а саме: - кімната обрядових подій (бувше приміщення колгоспної кухні, вул. Центральна, 61/1); - молокопункт (вул. Центральна, 81/1).

01 лютого 2021 року, ухвалою Північно-західного апеляційного господарського суду було відкрито провадження за скаргою Лісовогринівецької сільської ради, призначено її розгляд на 31 березня 2021 року. При цьому, судова колегія зобов`язала Лісовогринівецьку сільську раду, до початку судового засідання, надати документи, які підтверджують її право власності (яке на думку апелянта порушене) на спірні об`єкти нерухомості (як-то свідоцтва про право власності на нерухоме майно, витяг про державну реєстрацію прав).

17 березня 2021 року, ухвалою Північно-західного апеляційного господарського суду було задоволено клопотання апелянта і відкладено розгляд його скарги на 31 березня 2021 року.

31 березня 2021 року, ухвалою Північно-західного апеляційного господарського суду було задоволено клопотання третьої особи за спірною мировою угодою - ФОП Жмурко В.С. і відкладено розгляд скарги на 13 квітня 2021 року.

08 квітня 2021 року, повторним автоматизованим розподілом судової справи, на підставі розпорядження керівника апарату суду, у зв`язку з перебуванням у відпустці судді Саврія В.А., було замінено його на суддю Миханюк М.В. та ухвалою прийнято справу до провадження колегією суддів у новому складі.

08 квітня 2021 року, ухвалою Північно-західного апеляційного господарського суду було задоволено клопотання представника Лісовогринівецької сільської ради і призначено розгляд скарги на 13 квітня 2021 року в режимі відеоконференції за допомогою додатку EASYCON.

13 квітня 2021 року, представник Лісовогринівецької сільської ради на зв`язок з судом не вийшов, інші учасники провадження у справі про банкрутство, в судове засідання, також не з`явились, про причини неявки суд не повідомили, тому ухвалою було відкладено розгляд справи на 28 квітня 2021 року, явка сторін обов`язковою не визнавалась.

28 квітня 2021 року представник Лісовогринівецької сільської ради та інші учасники провадження у справі про банкрутство, в судове засідання, також не з`явились, про причини неявки суд не повідомили.

Враховуючи вимоги ст.ст. 269, 273 ГПК України про межі та строки перегляду справи в апеляційній інстанції, колегія суддів вважає за можливе розглянути справу за відсутності представників сторін, оскільки останні були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, а також зважаючи на те, що ухвалою апеляційного суду явка представників сторін обов`язковою не визнавалась.

Дослідивши докази, наявні в матеріалах справи, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційне провадження за скаргою Лісовогринівецької сільської ради слід закрити з огляду на наступне.

Згідно ч.ч.1, 2 ст. 55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Основними засадами судочинства є, зокрема, забезпечення права на апеляційний перегляд справи та у визначених законом випадках - на касаційне оскарження судового рішення (п.8 ч.1 ст. 129 Конституції України ).

Перегляд судових рішень в апеляційному та касаційному порядку гарантує відновлення порушених прав і охоронюваних законом інтересів людини і громадянина (аб.3 пп.3 п.3.1 мотивувальної частини рішення Конституційного Суду України №11-рп/2007 від 11 грудня 2007 року).

Відповідно до п.1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод гарантовано, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом , який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру.

Як зазначає Європейський суд з прав людини, основною складовою права на суд є право доступу в тому розумінні, що особі має бути забезпечена можливість звернутися до суду для вирішення певного питання, і держава, у свою чергу, не повинна чинити правових чи практичних перешкод для здійснення цього права.

Відповідно до ч.1 ст. 17 ГПК України учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов`язки, мають право на апеляційний перегляд справи та у визначених законом випадках - на касаційне оскарження судового рішення.

Згідно ч.1 ст. 254 ГПК Україн , учасники справи, особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов`язки, мають право подати апеляційну скаргу на рішення суду першої інстанції.

Таким чином, ч.1 ст. 254 ГПК України встановлене загальне правило, за яким особі, яка не брала участь участі у справі, надано право подати апеляційну скаргу на рішення, яким розглянуто і вирішено спір про право у правовідносинах, учасником яких є скаржник, або рішення містить судження про права, інтереси та (або) обов`язки цієї особи у відповідних правовідносинах, виходячи з предмета та підстав позову.

В той же час, відповідно до ч.6 ст. 12 ГПК України , господарські суди розглядають справи про банкрутство у порядку, передбаченому цим Кодексом для позовного провадження, з урахуванням особливостей, встановлених Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (надалі - Законом).

Отже, у справах про банкрутство, у яких судові рішення виносяться у формі ухвал та постанов, їх оскарження відбувається з урахуванням особливостей, передбачених Законом (норми якого були чинними на час ухвалення оскаржуваних судових рішень, подання касаційної скарги у цій справі та відкриття за цією скаргою касаційного провадження, та норми якого у зв`язку із цим підлягають застосуванню до спірних правовідносин).

21 жовтня 2019 року був введений в дію Кодекс з процедур банкрутства, проте ще 05 серпня 2019 року, ухвалою господарського суду Хмельницької області у справі про визнання банкрутом КСП "Терешівці" за заявою АКАБ "Україна" було припинено провадження у справі на підставі ч.6 ст. 81 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" і, таким чином, підлягають застосуванню норми Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" , які були чинними на час ухвалення оскаржуваного судового рішення.

В силу особливостей провадження у справі про банкрутство коло осіб, які мають право оскаржити судові рішення у справі про банкрутство, чинним законодавством звужено до учасників цієї справи задля попередження необґрунтованого втручання інших осіб, які не є учасниками справи, в хід процедури банкрутства.

Відповідно до ст. 1 Закону, учасники у справі про банкрутство - сторони, забезпечені кредитори, арбітражний керуючий (розпорядник майна, керуючий санацією, ліквідатор), власник майна (орган, уповноважений управляти майном) боржника, державний орган з питань банкрутства, Фонд державного майна України, представник органу місцевого самоврядування, представник працівників боржника, уповноважена особа засновників (учасників, акціонерів) боржника, а також у випадках, передбачених цим Законом , інші особи, які беруть участь у провадженні у справі про банкрутство.

Приписи Закону передбачають, що сторонами у справі про банкрутство є конкурсні кредитори (представник комітету кредиторів) та боржник (банкрут). Кредитор - юридична або фізична особа, а також органи державної податкової служби та інші державні органи, які мають підтверджені у встановленому порядку документами вимоги щодо грошових зобов`язань до боржника; конкурсні кредитори - кредитори за вимогами до боржника, які виникли до порушення провадження у справі про банкрутство і виконання яких не забезпечено заставою майна боржника; поточні кредитори - кредитори за вимогами до боржника, які виникли після порушення провадження у справі про банкрутство; забезпечені кредитори - кредитори, вимоги яких забезпечені заставою майна боржника (майнового поручителя).

З огляду на особливості провадження у справі про банкрутство, коло осіб, які мають право оскаржити судові рішення у справі про банкрутство, чинним законодавством звужено до учасників цієї справи з метою запобігання необґрунтованому втручанню інших осіб, які не є учасниками справи, у перебіг процедури банкрутства (правова позиція у постанові Верховного Суду у складі Палати для розгляду справ про банкрутство Касаційного господарського суду від 22 жовтня 2019 року у справі №910/11946/18).

Оскільки Лісовогринівецька сільська рада не є учасником провадження у справі про банкрутство КСП "Терешівці" вона позбавлена права оскаржувати в апеляційному порядку ухвалу господарського суду Хмельницької області від 05 серпня 2019 року про затвердження мирової угоди укладеної між банкрутом КСП "Терешівці", в особі ліквідатора Іващука В.А, ФГ "Квіткове", як кредитором, та ФОП Жмурко В.С., та про припинення провадження у справі.

За приписами п. 3 ч. 1 ст. 264 ГПК України суд апеляційної інстанції закриває апеляційне провадження, якщо після відкриття провадження за апеляційною скаргою, поданою особою з підстав вирішення судом питання про її права, інтереси та (або) обов`язки, встановлено, що судовим рішенням питання про права, інтереси та (або) обов`язки такої особи не вирішувалося.

Керуючись ст. ст. 234, 235, 254, 264 ГПК України, суд, -

УХВАЛИВ:

Провадження за апеляційною скаргою особи, яка не брала участі у справі - Лісогринівецької сільської ради на ухвалу Господарського суду Хмельницької області від 05 серпня 2019 року, у справі №2/13/8/337-Б, - закрити.

Матеріали справи повернути до Господарського суду Хмельницької області.

Ухвала суду апеляційної інстанції набирає законної сили у відповідності до ст. 235 ГПК України та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду, відповідно до ст. ст. 287-291 ГПК України.

Головуючий суддя Дужич С.П.

Суддя Миханюк М.В.

Суддя Коломис В.В.

СудПівнічно-західний апеляційний господарський суд
Дата ухвалення рішення28.04.2021
Оприлюднено07.05.2021
Номер документу96725287
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —2/13/8/337-б

Ухвала від 28.04.2021

Господарське

Північно-західний апеляційний господарський суд

Дужич С.П.

Ухвала від 13.04.2021

Господарське

Північно-західний апеляційний господарський суд

Дужич С.П.

Ухвала від 09.04.2021

Господарське

Північно-західний апеляційний господарський суд

Дужич С.П.

Ухвала від 09.04.2021

Господарське

Північно-західний апеляційний господарський суд

Дужич С.П.

Ухвала від 31.03.2021

Господарське

Північно-західний апеляційний господарський суд

Дужич С.П.

Ухвала від 17.03.2021

Господарське

Північно-західний апеляційний господарський суд

Дужич С.П.

Ухвала від 01.02.2021

Господарське

Північно-західний апеляційний господарський суд

Дужич С.П.

Ухвала від 28.12.2020

Господарське

Північно-західний апеляційний господарський суд

Дужич С.П.

Ухвала від 05.08.2019

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Вибодовський О.Д.

Ухвала від 26.06.2019

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Вибодовський О.Д.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні