Справа№751/3005/21
Провадження №1-кс/751/914/21
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 квітня 2021 року місто Чернігів
Слідчий суддяНовозаводського районногосуду містаЧернігова ОСОБА_1
при секретарі судового засідання ОСОБА_2
за участю:
прокурора ОСОБА_3
слідчого ОСОБА_4
представника особи, у володінні якої знаходяться речі та документи ОСОБА_5
власника майна ОСОБА_6
розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання слідчого СУ ГУ ДФС у Чернігівській області ОСОБА_4 про арешт тимчасово вилученого майна
ВСТАНОВИВ:
Слідчий ГУ ДФС у Чернігівській області, ОСОБА_4 звернувся до суду із клопотанням, погодженим начальником відділу Чернігівської обласної прокуратури, ОСОБА_3 про накладення арешту на тимчасово вилучені у ході проведення обшуку офісних приміщень за адресою: АДРЕСА_1 , майна, а саме : грошових коштів у сумі 9600 доларів США.
Клопотання обгрунтовано тим, що у слідчому управлінні ГУ ДФС у Чернігівській області знаходиться кримінальне провадження № 32021270000000028 щодо службових осіб ПП «Житлоінвест» та інших пов`язаних з ними осіб за фактом ухилення від сплати податків в особливо великих розмірах, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 212 КК України.
У ході досудового розслідування встановлено, що службові особи ПП «Житлоінвест» спільно з іншими пов`язаними особами у період 2019-2020 років здійснювали реалізацію нерухомого майна (квартир), при цьому в документах бухгалтерського та податкового обліках підприємства значно знижували їх вартість від фактичної. Різницю між фактичною вартістю реалізованих квартир та зазначених у складених договорах купівлі-продажу, отримували від покупців грошовими коштами у готівковому вигляді, які в подальшому не обліковували та не оподатковували на підприємстві, що призвело до ухилення від сплати податку на прибуток підприємства в особливо великих розмірах.
Так, працівниками відділу прогнозування та аналізу ГУ ДФС у Чернігівській області проведено дослідження фінансово-господарської діяльності ПП «Житлоінвест» за період 2019-2020 років, за результатами якого встановлено заниження службовими особами підприємства отриманого доходу в сумі 48 919 400 гривень, та не декларування і не сплати до бюджету податку на прибуток підприємства у сумі 8 805 492 гривень.
21.04.2021 року на підставі ухвали слідчого судді Новозаводського районного суду міста Чернігова від 20.04.2021 року проведено обшук офісного приміщення за адресою:
м. Чернігів, вул. Шевченка, 42 оф. 411, у ході якого виявлено та вилучено грошові кошти у сумі 9600 доларів США, які не були вказані в ухвалі слідчого судді про проведення обшуку, а отже мають статус тимчасово вилученого майна.
22.04.2021 року, враховуючи отримані під час досудового розслідування докази, вилучені під час проведення обшуку грошові кошти у сумі 9600 доларів США, постановою слідчого визнані речовими доказами та долучені до кримінального провадження.
З метою збереження речових доказів та відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення, слідчий просить накласти арешт та тимчасово вилучені грошові кошти у сумі 9600 доларів США.
У судовому засіданні слідчий просив клопотання про арешт тимчасово вилученого майна задовольнити, посилаючись на обставини викладені у ньому. Додатково пояснив, що у під час обшуку ОСОБА_6 ніяких документів щодо власника грошових коштів не надавала, крім доручення. Він спілкувався по телефону із громадянином ОСОБА_7 , який повідомив що передавав 8500 доларів США.
Адвокат ОСОБА_5 у судовому засіданні заперечила щодо задоволення клопотання. Пояснила, що в ухвалі слідчого судді не було надано дозвіл на відшукання грошових коштів. Вилучені грошові кошти не належать ОСОБА_6 , вона належать ОСОБА_7 . Під час обшуку ОСОБА_6 надавала довіреність слідчого від ОСОБА_7 на придбання ряду житлових квартир у новобудовах. ОСОБА_6 уклала із ОСОБА_7 . Договір про надання послуг від 10.10.2019 року, згідно якого надавала ріелторські та представницькі послуги, підшукувала об`єкти нерухомості та придбавала їх. Підтвердженням того що зазначені грошові кошти належать ОСОБА_7 є розписка передана ОСОБА_6 , попередній договір на придбання квартири, по якому ОСОБА_6 сплачувала кошти за квартиру від імені ОСОБА_7 . Вважає, що наявність грошових коштів у ОСОБА_6 не є предметом зазначеного кримінального провадження.
Вислухавши учасників кримінального провадження, дослідивши матеріали кримінального провадження, cлідчим суддею встановлено, що у слідчому управлінні ГУ ДФС у Чернігівській області знаходиться кримінальне провадження № 32021270000000028, внесене до ЄРДР 07.04.2021 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 212 КК України.
Ухвалою слідчого судді Новозаводського районного суду міста Чернігова від 20.04.2021 року надано дозвіл на проведення обшуку офісних приміщень, розташованих за адресою: м. Чернігів, вул. Шевченка, 42, оф. 411, які належать на праві власності ТОВ «Науково-виробнича комерційна фірма «Кронтекс ЛТД» (код ЄДРПОУ 22815470), та який перебуває в користуванні Агенства нерухомості «Домеліт», з метою виявлення та фіксації документів за період 2018-2021 років (на паперових, магнітних та електронних носіях), що складались від імені ПП «Житлоінвест» (код ЄДРПОУ 36430901), ТОВ «Чернігівінвест» (код ЄДРПОУ 32729175), ТОВ «Лусі» (код ЄДРПОУ 37523127), ТОВ «Будівельна компанія «Добро» (код ЄДРПОУ 42908862), ТОВ «ФК «Динамо» (код ЄДРПОУ 21407606), щодо реалізації квартир за заниженою вартістю, відображеною в офіційних документах вказаних підприємств (а.с.11-12).
Згідно із протоколом обшуку від 21.04.2021 року, під час обшуку офісних приміщень за адресою: АДРЕСА_1 було вилучено: документи, чорнові записи, грошові кошти та блокнот. У протоколі обшуку ОСОБА_6 зазначила, що на підтвердження джерела походження грошових коштів пред`явила переписку у вайбері із ОСОБА_7 , що зафіксовано на відеокамеру.
Постановою слідчого від 22.04.2021 року, вилучені під час обшуку грошові кошти в сумі 9600 доларів США визнано речовими доказами .
Відповідно до Договору про надання послуг від 10.10.2019 року,укладеного між ФОП ОСОБА_6 , як виконавцем та ОСОБА_7 , як замовником , виконавець зобов`язалась надати замовнику комплексні рієлторські послуги
( інформаційно- консультаційні та маркетингові), представницькі послуги згідно завдання останнього , які пов`язані з пошуком об`єкта нерухомості та його придбання. Також предметом Договору є укладання та підписання від імені виконавця попередні договори купівлі-продажу квартир , сплата грошових коштів. Замовник зобов`язується оплати послуги виконавця.
Крім того , 11.10.2019 року ОСОБА_7 надав ОСОБА_6 нотаріально посвідчену довіреність за якою вона користується правом подання, отримання та підпису всіх без винятку документів. Довіреність видана строком на три роки.
Також, ОСОБА_6 на підтвердження надання послуг ОСОБА_7 надала попередні договори про укладення договору купівлі-продажу, рахунки та квитанції про оплату за об`єкти нерухомості, договір купівлі-продажу квартири ,переписку у вайбері щодо придбання квартири, отримання грошей та передачу розписки на 9600. Згідно із розпискою від 20.04.2021 року ОСОБА_6 отримала від ОСОБА_7 грошову суму у розмірі 9600 доларів США на придбання останньому квартири.
Відповідно до ст.167 КПК України , тимчасовим вилученням майна є фактичне позбавлення підозрюваного або осіб, у володінні яких перебуває зазначене у частині другій цієї статті майно, можливості володіти, користуватися та розпоряджатися певним майном до вирішення питання про арешт майна або його повернення, або його спеціальну конфіскацію в порядку, встановленому законом.
Частина друга цієї статті передбачає, що тимчасово вилученим може бути майно у вигляді речей, документів, грошей тощо, щодо яких є достатні підстави вважати, що вони: підшукані, виготовлені, пристосовані чи використані як засоби чи знаряддя вчинення кримінального правопорушення та (або) зберегли на собі його сліди; призначалися (використовувалися) для схиляння особи до вчинення кримінального правопорушення, фінансування та/або матеріального забезпечення кримінального правопорушення або винагороди за його вчинення; є предметом кримінального правопорушення, у тому числі пов`язаного з їх незаконним обігом; одержані внаслідок вчинення кримінального правопорушення та/або є доходами від них, а також майно, в яке їх було повністю або частково перетворено.
Згідно із ч. 1 ст. 170 КПК України, арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна.
Завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, знищення, перетворення, відчуження.
Відповідно до ч. 2 ст. 170 КПК України арешт майна допускається з метою забезпечення : 1) збереження речових доказів; 2) спеціальної конфіскації; 3) конфіскації майна як виду покарання або заходу кримінально-правового характеру щодо юридичної особи; 4) відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов), чи стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди.
Згідно із ч. 3 ст. 170 КПК України, у випадку передбаченому пунктом 1 частини другої цієї статті, арешт накладається на майно будь-якої фізичної або юридичної особи за наявності достатніх підстав вважати, що воно відповідає критеріям, зазначеним у статті 98 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 1 ст. 98 КПК України, речовими доказами є матеріальні об`єкти, які були знаряддям вчинення кримінального правопорушення, зберегли на собі його сліди або містять інші відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, в тому числі предмети, що були об`єктом кримінально протиправних дій, гроші, цінності та інші речі, набуті кримінально протиправним шляхом або отримані юридичною особою внаслідок вчинення кримінального правопорушення.
Відповідно до ч. 10 ст. 170 КПК України арешт може бути накладений у встановленому цим Кодексом порядку на рухоме чи нерухоме майно, гроші у будь-якій валюті готівкою або у безготівковій формі, в тому числі кошти та цінності, що знаходяться на банківських рахунках чи на зберіганні у банках або інших фінансових установах, видаткові операції, цінні папери, майнові, корпоративні права, щодо яких ухвалою чи рішенням слідчого судді, суду визначено необхідність арешту майна.
При вирішенні питання про арешт майна, відповідно до ст. 173 КПК України, слідчий суддя, суд повинен враховувати: правову підставу для арешту майна; достатність доказів, що вказують на вчинення особою кримінального правопорушення; розмір можливої конфіскації майна, можливий розмір шкоди, завданої кримінальним правопорушенням, та цивільного позову; наслідки арешту майна для інших осіб; розумність та співрозмірність обмеження права власності завданням кримінального провадження.
Із документів доданих на обґрунтування клопотання про накладення арешту, суд не вбачає наявності обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення або суспільно небезпечного діяння, що підпадає під ознаки діяння, передбаченого законом України про кримінальну відповідальність; на даній стадії досудового розслідування цивільний позов відсутній, вилучене у ході обшуку майно не може бути доказом у кримінальному провадженні № 32021270000000028, органом досудового розслідування не доведено необхідності такого арешту.
За таких обставин, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення клопотання слідчого про накладення арешту на тимчасово вилучені у ході обшуку грошові кошти, тому у задоволенні клопотання слідчого слід відмовити, грошові кошти у сумі 9600 доларів США повернути ОСОБА_6 ..
На підставі викладеного, керуючись статтями 167, 168, 170-173, 309, 376 КПК України, слідчий судя,
УХВАЛИВ:
У задоволенні клопотання слідчого СУ ГУ ДФС у Чернігівській області ОСОБА_4 про арешт тимчасово вилученого у ході проведення обшуку офісних приміщень за адресою: АДРЕСА_1 , майна, а саме : грошових коштів у сумі 9600 доларів США відмовити.
Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Чернігівського апеляційного суду протягом п`яти днів з дня її оголошення.
Повний текст ухвали оголошено 29 квітня 2021 року о 13 год 45 хв.
Слідчий cуддя ОСОБА_1
Суд | Новозаводський районний суд м.Чернігова |
Дата ухвалення рішення | 27.04.2021 |
Оприлюднено | 28.05.2024 |
Номер документу | 96778643 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про арешт майна |
Кримінальне
Новозаводський районний суд м.Чернігова
Ченцова С. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні