Рішення
від 11.05.2021 по справі 243/2886/21
СЛОВ'ЯНСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

243/2886/21

провадження № 2/243/1293/2021

З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

11 травня 2021 року Слов ?янський міськрайонний суд Донецької області у складі:

Головуючого судді Мірошниченко Л.Є.

За участю

секретаря судового засідання Мірошниченко В.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду № 7 м. Слов`янська цивільну справу

за позовною заявою ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , що діє в інтересах неповнолітнього сина ОСОБА_3

до Товариство з обмеженою відповідальністю "Квадро А"

вимоги позивача: про розірвання договору оренди земельної ділянки,

В С Т А Н О В И В :

І. Стислий виклад позиції позивачів .

У березні 2021 року до суду звернулись ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , що діє як законний представник неповнолітнього сина ОСОБА_3 з позовом до ТОВ "Квадро А" про розірвання договору оренди земельної ділянки, обґрунтувавши свої вимоги тим, що вони є власниками земельної ділянки кадастровий номер 1424256200:14:000:0545, загальною площею 3,0065 га, цільове призначення - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, зазначена земельна ділянка належала спадкодавцю ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , після якої спадщину прийняв її син ОСОБА_5 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 . Між спадкодавцем та ТОВ "Квадро А", 23.07.2013 року був укладений договір про оренду земельної ділянки кадастровий номер 1424256200:14:000:0545, загальною площею 3,0065 га, цільове призначення - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, зареєстрований в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно від 23.07.2013 року, витяг №6717006. Враховуючи, що з 2014 року по день звернення до суду відповідач не здійснює свої договірні зобов`язання та не сплачує орендну плату за землю, тому спросять суд розірвати договір оренди земельної ділянки, кадастровий номер 1424256200:14:000:0545, загальною площею 3,0065 га, цільове призначення - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, укладений 23.07.2013 року між ОСОБА_4 , померлою ІНФОРМАЦІЯ_1 та Товариством з обмеженою відповідальністю "Квадро А", код ЄДРПОУ: 38080632 та припинити речове право (оренду), зареєстроване в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, номер запису 1785089.

ІІ. Заяви (клопотання) учасників справи.

В судове засідання позивачі ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , що діє як законний представник неповнолітнього сина ОСОБА_3 не з`явилися, про час, дату та місце розгляду справи повідомлялись належним чином.

Представник позивачів адвокат Бондаренко Д.В., що діє на підставі ордера серія ДН №143107 (а.с.15), до суду не з`явився надав заяву про розгляд справи за своєї відсутності, вимоги просив задовольнити, не заперечує проти ухвалення заочного рішення. Враховуючи, що позивачі та їх представник повідомлені належним чином про час, дату та місце розгляду справи, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності позивачів, що відповідає вимогам ст. 280 ЦПК України.

Представник відповідача ТОВ "Квадро А", в судове засідання не з`явився, про час, дату та місце розгляду справи повідомлявся належним чином. Таким чином, суд в порядку ст. 280 ЦПК України, вважає можливим розглянути справу за його відсутності.

ІІІ. Процесуальні дії у справі.

Судом на підставі частини другої статті 247 Цивільно-процесуального кодексу України (далі ЦПК), у зв`язку із неявкою в судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Зі згоди представника позивачів, суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає положенням ст. 280 ЦПК України.

ІV. Фактичні обставини, встановлені Судом та зміст спірних правовідносин.

Судом встановлено, що між ОСОБА_4 та Товариством з обмеженою відповідальністю "Квадро А", укладено договір про оренду земельної ділянки від 23.07.2013 року, кадастровий номер 1424256200:14:000:0545, загальною площею 3,0065 га, цільове призначення - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташованої на території Райгородоцької селищної ради Слов`янського району, зареєстрований в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно №6717006 від 23.07.2013 року (а.с.18-21).

ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 - померла, що підтверджується Свідоцтвом про смерть серія НОМЕР_1 (а.с.17).

Спадкоємцем після померлої ОСОБА_4 є ОСОБА_1 та ОСОБА_5 , що підтверджується свідоцтвом про право на спадщину за законом від 21.12.2020 року, що видане приватним нотаріусом Слов`янського міського нотаріального округу Бігун В.В., зареєстровано в реєстрі №6410 та Витягом з державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності, витягом про реєстрацію в спадковому реєстрі (а.с.25-26).

ОСОБА_5 , помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серія НОМЕР_2 (а.с.16).

Спадкоємцем після смерті ОСОБА_5 є його син ОСОБА_3 , (свідоцтво про народження серія НОМЕР_3 ) (а.с.11).

V. Оцінка суду.

Згідно із статтею 629 ЦК України, договір є обов`язковим для виконання сторонами.

Відповідно до частин першої та другої статті 651 ЦК України, зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.

Статтею 2 Закону України Про оренду землі передбачено, що відносини, пов`язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, іншими нормативно - правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

Згідно зі статтею 13 Закону України Про оренду землі договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Відповідно до частини першої статті 15 Закону України Про оренду землі (в редакції, чинній на час укладення договору оренди) істотними умовами договору оренди землі є: об`єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки); строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату; умови використання та цільове призначення земельної ділянки, яка передається в оренду; умови збереження стану об`єкта оренди; умови і строки передачі земельної ділянки орендарю; умови повернення земельної ділянки орендодавцеві; існуючі обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки; визначення сторони, яка несе ризик випадкового пошкодження або знищення об`єкта оренди чи його частини; відповідальність сторін, умови передачі у заставу та внесення до статутного фонду права оренди земельної ділянки.

Частинами першою-третьою статті 21 Закону України Про оренду землі (в редакції, чинній на час укладення договору оренди), орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України.

Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.

Відповідно до пункту д частини першої статті 141 ЗК України, підставою для припинення права користування земельною ділянкою є систематична несплата орендної плати.

Аналіз вище вказаних норм права дає підстави для висновку, що підставою для розірвання договору оренди землі, є саме систематична несплата орендної плати. Зазначені положення закону вимагають систематичної (два та більше випадки) несплати орендної плати, передбаченої договором, як підстави для розірвання договору оренди.

Обґрунтовуючи свої вимоги, позивачі вказували, що відповідачем з 2014 року по день звернення до суду, не сплачено орендну плату в повному розмірі, що суперечить умовам договору та чинному законодавству.

У відповідності зі ст. 1216 ЦК України, спадкуванням є перехід прав й обов`язків (спадщини) від померлої фізичної особи (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Відповідно до ст.1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Згідно до п.9-11 розділу 4 Договору за оренду земельної ділянки, сплачується відповідна плата, яка становить 3 272 грн. 94 коп., на рік, що відповідає 4% від нормативно-грошової оцінки земельної ділянки, яка повинна бути сплачена щорічно не пізніше 01.11, згідно з п.13 Договору, у разі смерті власника земельної ділянки, орендна плата сплачується спадкоємцям.

Відповідно до ст. 610 ЦК України, порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

Неналежне виконання умов договору, а саме невиконання обов`язку зі сплати орендної плати також є порушенням умов договору оренди земельної ділянки, яке дає право орендодавцю вимагати розірвання такого договору, незважаючи на те, чи виплачена у подальшому заборгованість, оскільки згідно зі статтею 526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Вказаний висновок викладено у постанові Верховного Суду Об`єднаної палати Касаційного цивільного суду від 06 березня 2019 року у справі № 183/262/17 (провадження № 61-41932сво18).

Відповідно до ст. 614 ЦК України, особа, яка порушила зобов`язання, несе відповідальність за наявності її вини (умислу або необережності), якщо інше не встановлено договором або законом. Особа є невинуватою, якщо вона доведе, що вжила всіх залежних від неї заходів щодо належного виконання зобов`язання. Відсутність своєї вини доводить особа, яка порушила зобов`язання. Правочин, яким скасовується чи обмежується відповідальність за умисне порушення зобов`язання, є нікчемним.

Суд виходить з вимог ст. ст. 12, 81 ЦПК України, відповідно до яких цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів, відповідно до ч. 1 ст. 89 ЦПК України.

В своїй позовній заяві ОСОБА_1 та ОСОБА_2 ставлять питання про розірвання договору саме з підстав порушення відповідачем умов договору щодо здійснення орендної плати.

Відповідач у судове засідання не з`явився, не скористався своїми процесуальними правами сторони в процесі і не надав належних доказів, які спростовують доводи позивача.

Судовим розглядом встановлено, що з часу укладення вказаного договору оренди і до теперішнього часу, відповідач не виконує свої договірні зобов`язання та не виплачує позивачевам орендну плату.

Таким чином, враховуючи той факт, що відповідачем не здійснюється орендна плата, що є істотним порушенням зобов`язань взятих на себе відповідно до умов договору оренди земельної ділянки, настання яких позивачі не очікували, суд приходить до висновку, що позовні вимоги про розірвання договору оренди є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

VІ. Розподіл судових витрат між сторонами.

Відповідно до ст. 131 ЦПК України, судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. До витрат, пов`язаних з розглядом справи належать витрати: на професійну правничу допомогу; пов`язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертизи.

Відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог, а згідно п. 1 ч. 2 ст. 141 ЦПК України, у разі задоволення позову - на відповідача.

Враховуючи, що позов задоволено повністю, суд вважає за необхідне стягнути з відповідача на користь позивачів сплачений ними судовий збір у розмірі 908 грн. 00 коп.

На підставі наведеного та керуючись ст.ст.638,651,792 ЦК України, ст. ст. 93, 141 ЗК України, Законом України Про оренду землі , ст. ст. 4, 12, 14, 81,82, 89, ст. 223, 259, 263 - 265, 273, 280, 281 ЦПК України суд, -

В И Р І Ш И В :

Позовні вимоги ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , що діє в інтересах неповнолітнього сина ОСОБА_3 до Товариство з обмеженою відповідальністю "Квадро А" про розірвання договору оренди земельної ділянки - задовольнити.

Договір оренди земельної ділянки, кадастровий номер 1424256200:14:000:0545, загальною площею 3,0065 га, цільове призначення - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, укладений 23.07.2013 року між ОСОБА_4 , померлою ІНФОРМАЦІЯ_1 та Товариством з обмеженою відповідальністю "Квадро А", код ЄДРПОУ: 38080632 - розірвати, припинити речове право (оренду), зареєстроване в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, номер запису: 1785089.

Стягнути з Товариство з обмеженою відповідальністю "Квадро А", код ЄДРПОУ: 38080632, знаходиться за адресою: Донецька обл., вул. Центральна, 59 на користь ОСОБА_1 , реєстраційний номер: НОМЕР_4 , мешкає за адресою: АДРЕСА_1 , ОСОБА_2 , ідентифікаційний номер: НОМЕР_5 , мешкає за адресою: АДРЕСА_2 судовий збір у розмірі 908 грн. 00 коп.

Заочне рішення суду може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, яка може бути подана до суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку безпосередньо до Донецького апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення, або в порядку п.15.5 Перехідних Положень ЦПК України. У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Відповідно до п. 3 розділу XII "Прикінцеві положення ЦПК України, під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), суд за заявою учасників справи та осіб, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов`язки (у разі наявності у них права на вчинення відповідних процесуальних дій, передбачених цим Кодексом), поновлює процесуальні строки, встановлені нормами цього Кодексу, якщо визнає причини їй пропуску поважними і такими, що зумовлені обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином. Суд може поновити відповідний строк як до, так і після його закінчення. Суд за заявою особи продовжує процесуальний строк, встановлений судом, якщо неможливість вчинення відповідної процесуальної дії у визначений строк зумовлена обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином.

Суддя Слов`янського

міськрайонного суду Л.Є. Мірошниченко

СудСлов'янський міськрайонний суд Донецької області
Дата ухвалення рішення11.05.2021
Оприлюднено12.05.2021
Номер документу96815253
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —243/2886/21

Ухвала від 11.05.2021

Цивільне

Слов'янський міськрайонний суд Донецької області

Мірошниченко Л. Є.

Рішення від 11.05.2021

Цивільне

Слов'янський міськрайонний суд Донецької області

Мірошниченко Л. Є.

Ухвала від 16.04.2021

Цивільне

Слов'янський міськрайонний суд Донецької області

Мірошниченко Л. Є.

Ухвала від 25.03.2021

Цивільне

Слов'янський міськрайонний суд Донецької області

Мірошниченко Л. Є.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні