Справа № 484/3521/20
Провадження № 2/484/125/21
Рішення
іменем України
07.05.2021 року м. Первомайськ
Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області в складі:
головуючого - судді Максютенко О.А.
при секретарі - Завірюха В.Ю.
розглянувши в м. Первомайську у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , Первомайської міської Ради Миколаївської області про визнання права власності на 3/5 частини земельної ділянки
за участю представника позивача адвоката Манжос І.М.
представника відповідача в режимі відео конференції із використанням програмного забезпечення Easy Con адвоката Шараг О.А.
у відсутність представника відповідача Первомайської міської ради Миколаївської області та відповідача ОСОБА_2
встановив:
у жовтні 2020 року позивачі ОСОБА_2 та ОСОБА_1 звернулись до суду з позовом до Первомайської міської ради Миколаївської області про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування.
В обґрунтування позову зазначено, що ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 було видано державний акт на право приватної власності на землю по АДРЕСА_1 на підставі рішення Первомайської міської ради від 20 липня 1993 року № 189. Загальна площа земельної ділянки 0.1 га в межах згідно з планом та 0.0738 га в користування.
ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_5 , після його смерті відкрилась спадщина на 2/5 частини житлового будинку АДРЕСА_1 та земельну ділянку ј частину. Спадкоємцем майна стала його дружина ОСОБА_2 , про що 07 квітня 2008 року отримала свідоцтво про справо на спадщину, зареєстроване №2-384 в першій Первомайській державній нотаріальній конторі. В оформленні ј частини земельної ділянки, яка належала спадкодавцю на підставі договору дарування їй було відмовлено, у зв`язку з неможливістю визначити розмір частки земельної ділянки в спадковому майні.
02 листопада 2019 року ОСОБА_1 успадкував після смерті ОСОБА_7 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 ,3\5 частки житлового будинку АДРЕСА_1 та земельну ділянку про що отримав свідоцтво про право на спадщину за реєстровим №5129 від 01.11.2019 року. В оформленні спадкових справ на частку земельної ділянки за вказаною адресою нотаріусом було відмовлено у зв`язку з відсутністю правовстановлюючих документів на спадкове майно.
Таким чином позивачі по справі: ОСОБА_2 є співвласником - 2/5 частки та ОСОБА_1 є співвласником - 3/5 частки житлового будинку АДРЕСА_1 .
Оформити свої спадкові права на земельну ділянку вони не мають можливості через невизначні частки в державному акті. Посилаючись на викладене просили визнати за ОСОБА_2 право власності на - 2/5 частки земельної ділянки та за ОСОБА_1 право власності на - 3/5 частки земельної ділянки цільове призначення якої є будівництво і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, розташованої по АДРЕСА_1 .
16.10.2020 року ухвалою суду позовну заяву було залишено без руху.
12.11.2020 року ухвалою суду позовну заяву було прийнято до розгляду та відкрито провадження у цивільній справі, призначено підготовче судове засідання.
15 січня 2021 року позивач ОСОБА_2 до суду надала заяву про залишення її позовних вимог без розгляду.
19.01.2021 року ухвалою суду було визнано обов`язковою явку у підготовче судове засідання позивача ОСОБА_1
23.02.2021 року ухвалою суду позовні вимоги позивача ОСОБА_2 залишено без розгляду, до справи залучено в якості співвідповідача ОСОБА_2
24.02.2021 року судом винесена ухвала про відмову у прийнятті зустрічного позову ОСОБА_2
07.04.2021 року ухвалою суду сплачений судовий збір було повернуто ОСОБА_2
13.04.2021 року ухвалою суду закрито підготовче провадження, справу призначено до судового розгляду по суті в режимі відео конференції.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідача ОСОБА_2 адвокат Шараг О.А. просила відмовити задоволенні позову, вважає позовні вимоги позивача заявлені передчасно, оскільки нотаріус відмовив йому у видачі свідоцтва на право власності на спірну земельну ділянку з підстав не виділення часток у спільній частковій власності на земельну ділянку, а тому позивачу слід звернутись до суду з позовом про визначення часток у спільній часткові власності на спірну земельну ділянку.
Представник відповідача Первомайської міської ради Миколаївської області в судове засідання надав заяву про слухання справи у їх відсутність. Позовні вимоги визнають у повному обсязі.
Суд, заслухавши вступне слово представника позивача та представника відповідача, дослідивши матеріали справи дійшов слідуючого.
Так, судом встановлено, що ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 було видано державний акт на право приватної власності на землю по АДРЕСА_1 на підставі рішення Первомайської міської ради від 20 липня 1993 року № 189 загальна площа земельної ділянки 0.1 га в межах згідно з планом та 0.0738 га в користування. Землю передано для обслуговування житлового будинку.
Співвласниками житлового будинку АДРЕСА_1 на даний час є ОСОБА_2 - 2/5 частки на підставі свідоцтва про право на спадщину, 2-384, 07.04.2008 року виданого Першою Первомайською державною нотаріальною конторою Миколаївської області (спадкове майно належало спадкодавцю ОСОБА_5 на підставі свідоцтва про право на спадщину та договору дарування від 2004 року) та ОСОБА_1 - 3/5 на підставі свідоцтва про право на спадщину №5129, виданого 02.11.2019 року приватним нотаріусом Первомайського міського нотаріального округу Миколаївської області (спадкоємець четвертої черги спадкування за законом ст..1264 ЦК України).
05.08.2020 року постановою Першої Первомайської державної нотаріальної контори Форостяні З.Г. було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину на земельну ділянку, оскільки в державному акті земельна ділянка що належала померлому на праві спільної сумісної власності, не зазначено розміру частки що належала ОСОБА_5
08.10.2020 року постановою приватного нотаріуса Первомайського міського нотаріального округу Миколаївської області Косяку А.Г. було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину на 3/5 частки земельної ділянки з цільовим призначенням для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд по АДРЕСА_2 після смерті ОСОБА_7 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_3 , у зв`язку з тим, що в документі на право власності на землю (Державний акт) серії МК б/н Виданого Первомайською міською радою Миколаївської області 21.07.1993 року не визначено частки в праві спільної власності ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_8 .
ОСОБА_7 була спадкоємицею всього майна свого чоловіка ОСОБА_3 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_4 про що їй було видано свідоцтво про право на спадщину.
У відповідності до п. 23 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 № 7 Про судову практику у справах про спадкування , п. 3.1 Листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 16.05.2013 № 24-753/0/4-13 Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Відповідно до ст. 41 Конституції України, кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю. Право приватної власності є непорушним.
Частиною 1 ст. 15 ЦК України закріплено право кожної особи на захист свого права в разі його порушення, невизнання або оспорювання. Положення цієї статті ґрунтуються на нормах Конституції України, які закріплюють обов`язок держави забезпечувати захист прав усіх суб`єктів права власності і господарювання (стаття 13), захист прав і свобод людини і громадянина судом (частина перша статті 55).
Відповідно до ч.1 ст.16 ЦК України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Згідно ч. 1 ст. 321 ЦК України, право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.
Частина перша ст.1268 ЦК України проголошує, що спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Відповідно до ст. 392 Цивільного кодексу України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Як проголошує ч. 1 ст. 1225 ЦК України, право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, її збереженням її цільового призначення.
Відповідно до абз.1 п. 10 Постанови Пленуму ВС України Про судову практику у справах про спадкування № 7 від 30.05.2008 року, витікає, що відповідно до ст. 1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців за загальними правилами спадкування при підтвердженні цього права спадкодавця державним актом на право власності на землю або іншим правовстановлюючим документом.
Частиною першою статті 356 ЦК України, передбачено, що власність двох чи більше осіб з визначенням часток кожного з них у праві власності є спільною частковою власністю.
Згідно до ч. 1 ст. 88 ЗК України, володіння, користування та розпорядження земельною ділянкою, що перебуває у спільній частковій власності, здійснюється за згодою всіх співвласників згідно з договором, а у разі недосягнення згоди у судовому порядку.
Частина четверта статті 120 ЗК України проголошує, що особа, яка набула права власності на частину будівлі чи споруди стає власником відповідної частини земельної ділянки на тих самих умовах, на яких вона належала попередньому власнику, якщо інше не передбачено в договорі відчуження нерухомості.
Оскільки позивач набув право власності на 3/5 частини домоволодіння АДРЕСА_1 , то до нього відповідно повинного перейти 3\5 частини земельної ділянки виділеної для обслуговування зазначеного житлового будинку.
Посилання представника відповідача на невіро обраний спосіб захисту права не заслуговує уваги, оскільки згідно ст..4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Отже, суд, вивчивши матеріали справи, прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню.
Керуючись, ст.ст. 258, 259, 263-265 ЦПК України, суд
ухвалив
позовні вимоги ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , Первомайської міської Ради Миколаївської області про визнання права власності на 3/5 частини земельної ділянки задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_5 , уродженця с. Любоіванівка Арбузинського району Миколаївської області, ідентифікаційний номер: НОМЕР_1 ) право власності на 3/5 частини земельної ділянки кадастровий номер 4810400000:06:079:0025 з цільовим призначенням обслуговування житлового будинку, розташованої по АДРЕСА_2 .
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Миколаївського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому відповідного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 13.05.2021 року.
Суддя:
Суд | Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області |
Дата ухвалення рішення | 07.05.2021 |
Оприлюднено | 14.05.2021 |
Номер документу | 96873995 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області
Максютенко О. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні