Ухвала
від 14.05.2021 по справі 693/453/21
ЖАШКІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа№ 693/453/21

1-кс/693/76/21

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

про надання тимчасового доступу до речей і документів

14.05.2021 року м. Жашків

Слідчий суддя Жашківського районного суду Черкаської області ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , прокурора Жашківського відділу Уманської окружної прокуратури ОСОБА_3 , розглянувши у закритому судовому засіданні в залі суду м. Жашків клопотання слідчого СВ ВП №1 Уманського РУП ГУНП в Черкаській області ст. лейт. поліції ОСОБА_4 , яке погоджене заступником керівника Уманської окружної прокуратури ОСОБА_5 , подане в рамках кримінального провадження №42021251100000004, відомості про яке внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань від 23.02.2021р., за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.191 КК України, про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю,

ВСТАНОВИВ:

Слідчий СВ відділу поліції №1 Уманського РУП ГУНП в Черкаській області ст. лейт. поліції ОСОБА_4 звернувся до суду з клопотанням про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.

Слідчим відділенням відділу поліції №1 Уманського РУП здійснюється досудове розслідування за фактом привласнення бюджетних грошових коштів окремими працівниками КНП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » у період 2017-2020 років шляхом нарахування та виплати заробітної плати особам, які не працюють на вказаному підприємстві, а також виплати грошових коштів на додатковий рахунок одного з працівників підприємства.

За даним фактом Жашківським відділом Уманської місцевої прокуратури 23.02.2021р. внесені відомості до ЄРДР та розпочато досудове розслідування в кримінальному провадженні №42021251100000004 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.191 КК України.

Так, із матеріалів досудового розслідування встановлено, що 15 вересня 2020 року головним лікарем КНП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ОСОБА_6 виявлено розбіжність між загальною сумою виплат по відомостях нарахування заробітної плати та сумою виплат по кожному працівнику, зазначеному у відомостях.

В подальшому наказом головного лікаря від 02.12.2020р. №158 створено тимчасову комісію для перевірки фінансової діяльності закладу.

У склад комісії були включені головний лікар, як голова комісії, та члени комісії, а саме: головний бухгалтер ОСОБА_7 , заступник головного лікаря з економічних питань ОСОБА_8 , юрисконсульт ОСОБА_9 та заступник головного лікаря з медичних питань ОСОБА_10 .

За результатами п`яти засідань комісії головним лікарем КНП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ОСОБА_6 прийнято рішення взяти виписки з банківських установ, через які здійснюється виплата заробітної плати працівникам підприємства. Вивченням даних виписок встановлено, що за 2019-2020 роки кошти в якості заробітної плати з рахунку підприємства перераховувались на рахунки двох осіб, які взагалі не працюють на підприємстві, а саме: на рахунок ОСОБА_11 , відкритий в АТ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » № НОМЕР_1 і ОСОБА_12 , відкритий в АТ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » № НОМЕР_2 , а також на додатковий рахунок бухгалтера по зарплаті ОСОБА_13 відкритий в АТ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » № НОМЕР_3 .

Під час опрацювання відомостей про нарахування заробітної плати та платіжних доручень виявлено розбіжність на суму близько 1700 грн., тобто безпідставно з рахунку підприємства перераховано кошти на рахунки вищевказаних осіб.

Наказом №39-к від 01.08.2014р. ОСОБА_13 призначено на посаду бухгалтера адміністративно-господарського персоналу на час щорічної відпустки ОСОБА_14 з 01.08.2014р.

Наказом №44/1-к від 01.09.2014р. ОСОБА_13 призначено на посаду бухгалтера адміністративно-господарського персоналу на час лікарняного листа в зв`язку з вагітністю та пологами та дикретної відпустки по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку ОСОБА_14 з 01.09.2014р.

Посадовою інструкцією бухгалтера ОСОБА_13 передбачено її завдання та обов`язки:

-здійснює прийом, аналіз і контроль табелів обліку робочого часу і готує їх до лічильної обробки;

-приймає і контролює правильність оформлення листків про тимчасову непрацездатність, довідок з огляду за хворими та інших документів, що підтверджують право на відсутність працівника на роботі, готує їх до лічильної обробки, а також для складання встановленої бухгалтерської звітності,

-здійснює нарахування заробітних плат працівникам підприємства, здійснює контроль за витрачанням фонду оплати праці,

-здійснює реєстрацію бухгалтерських проводок та їх рознесення,

-здійснює нарахування та перерахування страхових внесків у державні позабюджетні соціальні фонди, заробітних плат робітників і службовців, інших виплат та платежів, а також відрахування коштів на матеріальне стимулювання працівників підприємства,

-готує періодичну звітність по ЄСВ, персоніфікації у встановлені терміни, стежить за збереженням бухгалтерських документів, оформлює їх відповідно до встановленого порядку для передачі в архів,

-веде на основі відомостей виплату зарплати працівникам підприємства,

-готує дані для складання балансу й оперативних зведених звітів про доходи і витрати грошових коштів,

-бере участь у розробці і впровадженні раціональної планової й облікової документації, прогресивних форм і методів ведення бухгалтерського обліку на основі застосування сучасних засобів обчислювальної техніки та інформаційних технологій,

-надає методичну допомогу працівникам підрозділів підприємства з питань бухгалтерського обліку, контролю, звітності і економічного аналізу,

-систематично підвищує свою кваліфікацію на курсах і семінарах з бухгалтерського обліку,

-виконує інші доручення головного бухгалтера.

Статтею 94 Кодексу законів про працю України від 10.12.1971р. №322 (з внесеними змінами та доповненнями), та ст.1 Закону України «Про оплату праці» передбачено, що заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу. Розмір заробітної плати залежить від складності та умов виконуваної роботи, професійно-ділових якостей працівника, результатів його праці та господарської діяльності підприємства.

У ч.1 ст.2 Закону України «Про оплату праці» зазначено, що основна заробітна плата це винагорода за виконану роботу відповідно до встановлених норм оплати праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов`язки). Вона встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців.

У п.1 ст.9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» зазначено, що підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи.

У п.2 ст.9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» та в п.2.4 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом №88 Міністерства фінансів України від 24.05.1995р. зазначено, що первинні та зведені облікові документи можуть бути складені на паперових або машинних носіях і повинні мати такі обов`язкові реквізити: назву документа (форми); дату і місце складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.

Таким чином є підстави вважати, що посадовими особами КНП « ІНФОРМАЦІЯ_1 », в супереч зазначених вимог законодавства України, в первинні бухгалтерські документи були внесені завідомо недостовірні відомості щодо нарахування заробітної бухгалтеру ОСОБА_13 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , у розмірібільшому,чим передбаченотарифними ставками(окладами)та посадовимиокладами та особам, які взагалі не працювали на підприємстві: ОСОБА_15 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , на підставі яких банківськими установами були зайво нараховані кошти на особові рахунки цих осіб, чим установі було завдано матеріальної шкоди.

Ч.2 ст.159 КПК України передбачено, що тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді.

Згідно п.п.1.1. п.1 «Почеркознавча експертиза» розділу 1 «Криміналістичні експертизи» Науково-методичних рекомендацій з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень, затверджених Наказом Міністерстваюстиції України№53/5від 08.10.1998р. (у редакції наказуМіністерства юстиції України№1950/5 від 26.12.2012р.), д ля проведення почеркознавчих досліджень рукописних записів та підписів надаються оригінали документів.

Відповідно п.п.1.3. п.1 зазначених рекомендацій, для проведення досліджень орган, який призначив експертизу, повинен надати експерту вільні, умовно-вільні та експериментальні зразки почерку (цифрових записів, підпису) особи, яка підлягає ідентифікації.

Вільними зразками є рукописні тексти, рукописні записи (буквені та цифрові), підписи, достовірно виконані певною особою до відкриття кримінального провадження, провадження в справах про адміністративні правопорушення, цивільних, адміністративних чи господарських справах і не пов`язані з їх обставинами; умовно-вільними є зразки почерку, виконані певною особою до відкриття провадження у справі, але пов`язані з обставинами цієї справи, або виконані після відкриття провадження у справі, але не в зв`язку з її обставинами; експериментальні зразки почерку - це такі, що виконані за завданням органу, який призначив експертизу, у зв`язку з призначенням даної експертизи.

Крім цього, відповідно п.п.3.3. розділу 3 «Економічна експертиза» зазначених вище рекомендацій, разом з документом про призначення експертизи (залучення експерта) експерту слід надати документи бухгалтерського та податкового обліку, які містять відомості - вихідні дані для вирішення поставлених питань. Такими документами можуть бути: прибуткові та видаткові накладні, ордери, звіти матеріально відповідальних осіб, картки складського обліку, касові книжки, матеріали інвентаризації, акти ревізій, табелі, наряди, акти приймання виконаних робіт, трудові договори, розрахункові платіжні відомості, виписки банку, платіжні доручення і вимоги, договори про матеріальну відповідальність, накопичувальні (оборотні) відомості, журнали-ордери, меморіальні ордери за балансовими рахунками, головні книги, баланси та інші первинні та зведені документи бухгалтерського та податкового обліку і звітності.

Відповідно витягу з Державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (https://usr.minjust.gov.ua/content/free-search/person-result) КНП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код НОМЕР_4 ) зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .

Приймаючи до уваги вищевикладене, враховуючи тяжкість даного злочину, та той факт, що дослідження документів має суттєве значення для досягнення дієвості цього провадження, необхідно отримати тимчасовий доступ до документів, які знаходяться у володінні КНП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код НОМЕР_4 ) зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .

Розгляд даного клопотання необхідно проводити без виклику представника КНП « ІНФОРМАЦІЯ_1 », у володінні якого знаходиться інформація, на підставі ч.2 ст.163 КПК України.

Відповідно до вимог ч.4 ст.107 КПК України фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження під час розгляду питань слідчим суддею, крім вирішення питання про проведення негласних слідчих (розшукових) дій, та в суді під час судового провадження є обов`язковим. У разі неприбуття в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у судовому провадженні, чи в разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу судове провадження здійснюється судом за відсутності осіб, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження в суді не здійснюється.

У судовому засіданні прокурор Жашківського відділу Уманської окружної прокуратури ОСОБА_3 клопотання підтримала та просила його задовольнити.

Вислухавши думку прокурора та дослідивши матеріали клопотання, слідчий суддя приходить до висновку, що дане клопотання є обґрунтованим та підлягає задоволенню.

Відповідно до ч.ч.1,2 ст.159 КПК України тимчасовий доступ до речей та документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду. Тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити виїмку).

Враховуючи вищевикладене, а також неможливість отримати відомості в інший спосіб, та враховуючи, що у матеріалах кримінального провадження вбачається наявність достатніх підстав вважати, що інформація, яка міститься у зазначених вище документах, що перебувають у володінні КНП « ІНФОРМАЦІЯ_1 »(код НОМЕР_4 )зареєстрований заадресою: АДРЕСА_1 ,маєсуттєве значеннядля встановленняважливих обставину кримінальномупровадженні та може бути використана для отримання нових доказів, необхідно отримати тимчасовий доступ до цих документів з можливістю їх вилучення (виїмки), крім розпорядчих документів, на підставі яких керівник КНП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ОСОБА_6 , заступник головного лікаря з економічних питань ОСОБА_8 , головний бухгалтер ОСОБА_7 , бухгалтер ОСОБА_16 та бухгалтер ОСОБА_14 перебували у відпустках, нараховувалися премії та матеріальні допомоги, звільнялися з роботи, оскільки необхідність тимчасового доступу до вказаних документів відносно вказаних осіб та їх витребування у клопотанні необґрунтована та не доведена прокурором у суді.

Враховуючи викладене, з метою досягнення дієвості кримінального провадження, керуючись ст.ст.107, 159, 163165, 309 та 395 КПК України, слідчий суддя

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання слідчого СВ відділу поліції №1 Уманського РУП ГУНП в Черкаській області ст. лейт. поліції ОСОБА_4 про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю задовольнити.

Надати дозвіл на тимчасовий доступ до документів за період з 01.01.2017р. до 31.12.2020р., які знаходяться у володінні КНП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код НОМЕР_4 ), яке зареєстроване за адресою: АДРЕСА_1 та дозволити тимчасове вилучення (виїмку) зазначених документів.

Зобов`язати відповідальну особу КНП « ІНФОРМАЦІЯ_1 »(код НОМЕР_4 ) надати слідчому СВ відділу поліції №1 Уманського РУП ГУНП в Черкаській області старшому лейтенанту поліції ОСОБА_4 , слідчому СВ відділу поліції № 1 Уманського РУП ГУНП в Черкаській області лейтенанту поліції ОСОБА_17 , слідчому СВ відділу поліції № 1 Уманського РУП ГУНП в Черкаській області лейтенанту поліції ОСОБА_18 , старшому слідчому СВ відділу поліції №1 Уманського РУП ГУНП в Черкаській області лейтенанту поліції ОСОБА_19 наступні документи:

-завірені належнимчином копії: установчих документів (статут КНП « ІНФОРМАЦІЯ_1 », свідоцтва про державну реєстрацію, довідки про внесення до ЄДРПОУ, довідки про взяття на облік платника податку, довідки або витягу з ЄДР, свідоцтва про реєстрацію платника податку на додану вартість, тощо); штатного розкладу, положення чи іншого розпорядчого документу, яким установлено порядок ведення бухгалтерського обліку в установі, наказів (розпоряджень) про призначення на посади (контракти) та функціональних обов`язків (посадових інструкцій): керівника КНП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ОСОБА_6 , заступника головного лікаря з економічних питань ОСОБА_8 , головного бухгалтера ОСОБА_7 , бухгалтера по зарплаті ОСОБА_13 , бухгалтера ОСОБА_16 та бухгалтера ОСОБА_14 ; розпорядчих документів, на підставі яких бухгалтер по зарплаті ОСОБА_13 перебувала у відпустках, нараховувалися премії та матеріальні допомоги, звільнялася з роботи; регістрів бухгалтерського обліку по нарахуванню та виплаті заробітної плати; відомостей про отримання електронного цифрового підпису для роботи з банківськими установами;

-оригінали: табелів обліку робочого часу; особових рахунків наступних працівників ОСОБА_13 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_15 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , платіжних доручень про перерахування коштів у банківські установи для зарахування коштів на банківські рахунки зазначених осіб; відомостей розподілу виплат та відомості нарахування коштів по зазначених особхм; касових документів, відповідно яких зазначені особи отримували заробітну плату через касу установи; документів (заяв про прийняття на роботу, про звільнення, про надання відпусток та інші, документів особових справ, автобіографій, звернень, доповідних записок, відомостей про отримання заробітної плати, авансових звітів, тощо), на яких власноручно виконані підписи та почерк ОСОБА_13 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_15 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_6 .

Ухвалаоскарженню не підлягає.

Строк дії цієї ухвали не може перевищувати двох місяців з дня постановлення ухвали.

Повний текст ухвали проголошено 18.05.2021р. о 17 год. 00 хв.

Слідчий суддя: ОСОБА_20

СудЖашківський районний суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення14.05.2021
Оприлюднено27.05.2024
Номер документу97010990
СудочинствоКримінальне
КатегоріяПровадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про тимчасовий доступ до речей і документів

Судовий реєстр по справі —693/453/21

Ухвала від 25.01.2023

Кримінальне

Черкаський апеляційний суд

Гончар Н. І.

Ухвала від 25.01.2023

Кримінальне

Черкаський апеляційний суд

Гончар Н. І.

Ухвала від 24.01.2023

Кримінальне

Черкаський апеляційний суд

Карпенко О. В.

Ухвала від 24.01.2023

Кримінальне

Черкаський апеляційний суд

Карпенко О. В.

Ухвала від 25.01.2023

Кримінальне

Черкаський апеляційний суд

Гончар Н. І.

Ухвала від 24.01.2023

Кримінальне

Черкаський апеляційний суд

Бородійчук В. Г.

Ухвала від 24.01.2023

Кримінальне

Черкаський апеляційний суд

Бородійчук В. Г.

Ухвала від 24.01.2023

Кримінальне

Черкаський апеляційний суд

Гончар Н. І.

Ухвала від 17.01.2023

Кримінальне

Черкаський апеляційний суд

Новіков О. М.

Ухвала від 17.01.2023

Кримінальне

Черкаський апеляційний суд

Новіков О. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні