Справа № 302/205/21
Номер рядка звіту 2
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
(в повному обсязі)
13.05.2021 смт.Міжгір`я
Міжгірський районний суд Закарпатської області
в особі головуючого судді Кривка В. П
з участю: секретар судового засідання Куруц В.І.,
представник позивача ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засідання в приміщенні райсуду в смт Міжгір`ї справу за позовом Головного управління Держпродспоживслужба в Закарпатській області до ОСОБА_2 , третя особа Державна служба з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів про усунення перешкод у користуванні державним нерухомим майном,-
В С Т А Н О В И В:
26.02.2021 в суд подано зазначений позов з таки обґрунтуванням вимог.
На балансі позивача знаходиться державне нерухоме майно, а саме нежитлова будівля (адмінбудинок), яка розміщена за адресою: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 1126254421224, що стверджено витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та реєстрацію іншого речового права. Право власності на цю будівлю оформлене на Державну службу України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (витяг з вищезазначеного Державного реєстру 133011312). Ця будівля розміщена на земельній ділянці № НОМЕР_1 , користувачем якої є позивач з цільовим призначенням для будівництва та обслуговування будівель закладів охорони здоров`я та соціальної допомоги (кадастровий номер 2122455100:01:020:0058 згідно з витягом з вище зазначеного Державного реєстру 173733079).
У зазначеній нежитловій будівлі розміщено районний відділ ГУ та Міжгірська районна державна лікарня ветеринарної медицини на праві оренди.
У 1989 році за заявою відповідача на спільному засіданні комітету профспілки працівників агропромислового об`єднання та адміністрації забезпечено приміщенням відповідача (водія) у зв`язку з виробничою необхідністю та специфікою роботи. Що стверджено протоколом № 4 від 16.10.1989. Позивач вважає надання відповідачу приміщення незаконним, безпідставним, бо зазначене нерухоме майно є державною власністю, не було житловим, а тому заселення у службове нежитлове приміщення є недопустимим. Відповідачу не надавалось жодного правовстановлюючого документу на це нерухоме майно. У 1994 році Міжгірська селищна рада склала акт, що в приміщенні райветлікарні незаконно проживає відповідач. У 1995 році ця установа (на той час балансовий утримувач приміщення) звернулась до Міжгірського районного суду Закарпатської області про виселення з будинку ОСОБА_2 . Ухвалою цього суду від 17.05.1995 (справа 3 2-118/95) встановлено, що вимоги ветлікарні можуть бути задоволені, якщо ветлікарня чи власник будівлі Міжгірська районна рада нададуть відповідачу належне жиле приміщення, а тому за відсутністю вільного житлового фонду суд постановив залишити заяву без розгляду. Рішенням Міжгірського районного суду Закарпатської області від 12.04.2011 в спаві № 2-77/2011 відмовлено в задоволенні позову ОСОБА_2 (відповідачу) про визнання права власності на житлове приміщення загальною площею 78, 14 кв.м. Позивач вважає, що цим рішенням встановлено, що в цілому будинок АДРЕСА_1 є нежитловим будинком, а також те, що відповідачу було запропоновано житлове приміщення в будівлі колишнього дитячого садочку. Однак він відмовився від такого і в подальшому запропоноване приміщення було надано іншій особі під житло.
Позивач покликається на те, що орган поліції і Міжгірська селищна на звернення позивача в 2020 році про усунення перешкод у користуванні нерухомим майном не зреагувала належно. Відповідач не перебуває на обліку осіб, які потребують покращення житлових умов в органі місцевого самоврядування, не реагує на вимоги позивача.
З огляду на викладене обґрунтування позивач просить суд застосувати положення статті 321 ч.1 ЦК України для захисту прав позивача як власника нерухомого майна.
У справі винесено такі процесуальні рішення :
- Згідно ухвали судді від 09.03.2021 прийнято позовну заяву до розгляду , відкрито провадження в справі та призначено підготовчий судовий розгляд;
- Згідно ухвали суду від 08.04.2021 закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду по суті.
Процесуальні заяви та позиції сторін, третьої особи.
24.03.2021 відповідач у відзиві на позов повність заперечив позовні вимоги на основі такого обґрунтування.
Відповідач пояснив, що вселився в приміщення на підставі рішення профкому та адміністрації колишнього Міжгірського РАПО, яке на той час було володільцем і розпорядником підлеглих служб та установ. Це приміщення раніше було обладнане під житлове і в такому проживала до вселення відповідача ОСОБА_3 із сім`єю, починаючи з 1973 року. Зазначене приміщення уявляє собою фактично житлову квартиру на другому поверсі будинку АДРЕСА_1 . Відповідач із сім`єю проживає в цій квартирі постійно протягом 32 років.
Відповідач також зазначив, що у 1993 році приміщення бувшої районної насінневої станції, належне колишньому Міжгірському РАПО (будинок, в якому знаходиться квартира) було передано згідно розпорядження Представника Президента України в Міжгірському районі від 29.01.1993. У 1995 році Міжгірська районна лікарня ветеринарної медицини зверталась в суд з позовом про виселення сім`ї відповідача із займаної квартири. Ухвалою Міжгірського районного суду від 17.05.1995 позовну заяву залишено без розгляду з підстав, що виселення може мати місце тільки за умови надання мені цим позивачем або Міжгірською районною радою іншого житлового приміщення в установленому законом порядку. Таке приміщення не було надане, а тому відповідач продовжував і надалі проживати в квартирі.
У 2011 році відповідач звернувся в суд з позовом до Міжгірської районної лікарні ветеринарної медицини, КП Міжгірське БТІ , Міжгірської селищної ради про визнання права власності на житлове приміщення, в якому проживає. Рішенням суду від 12.04.2011 (справа № 2-77/2011) відповідачу відмовлено у задоволенні позову з підстав, що ці вимоги є передчасними, бо зазначена будівля, де знаходиться жиле приміщення, яке займає з сім`єю відповідач, передана в комунальну власність Закарпатської обласної ради на підставі рішення Міжгірської селищної ради № 2 від 30.01.2006, про що видано свідоцтво про право власності, яке було зареєстровано в КП Міжгірьске БТІ і за цим власником обліковується в державному реєстрі речових прав на нерухоме майно. Відповідач вважає, що цим рішенням суду, а також починаючи з 1995 року по даний час не оспорювалось правомірність проживання відповідача у квартирі. Відповідач власним коштом здійснював поточні і капітальний ремонти в квартирі . Згідно окремо укладених договорів сплачував за газопостачання та електропостачання квартири, здійснив окреме водопостачання. Він і члени його сім`ї є постійно зареєстрованими в цьому жилому приміщенні. Відповідач вселився в житлове приміщення на підставі відповідного дозволу задовго до того як позивач одержав право власності на будівлю, в якому розміщено це житло. Ні відповідач, ні члени його сім`ї не мають іншого житла для проживання, а також коштів на його придбання. Відповідач вважає, що зазначеним житлом володіє правомірно і покликається на застосування положень національного законодавства, судову практику та практику Європейського Суду щодо застосування принципів статті 8 Конвенції та статті 1 Першого протоколу щодо забезпечення права на житло, мирне володіння майном, поваги до приватного життя і не допущення втрати житла невиправданим втручанням у це право.
Окрім цього, відповідач покликається на застосування положень закону про позовну давність з огляду на презумпцію обізнаності позивача про стан своїх суб`єктних прав та на правові позиції Верховного Суду України в аналогічних спорах.
Третя особа без самостійних вимог в своїх письмових поясненнях підтримала позицію позивача на основі обґрунтувань позовних вимог.
Відповідач у судове засідання 13.05.2021 не з`явився і подав заяву про розгляд справи без його участі на підставі позиції, яка викладена у відзиві на позов та запереченні та на підготовчому судовому розгляді.
Третя особа без самостійний вимог на забезпечила участь представника в судовому засіданні 13.05.2021.
Суд постановив розглянути справу без участі зазначених осіб, бо такі належно повідомлені про розгляд справи по суті, про що є підтвердження в матеріалах справи. Окрім цього, зазначені учасники цивільної справи надали суду свої процесуальні позиції та докази, на які вони покликаються.
Оцінивши зміст позовних вимог, подані в справу докази, доводи сторін і їх представників, процесуальні заяви, суд дійшов такого висновку.
Встановлені судом обставини.
Згідно з рішенням Міжгірського районного суду Закарпатської області від 12.04.2011, яке не оскаржувалось і набрало законної сили (справа № 2-77/2011), показами свідка ОСОБА_3 , іншими документами, що були предметом дослідження і оцінки за рішеннями судів у вищезазначеній справі, встановлено такі обставини, які визнані сторонами і не оспорюються.
ОСОБА_4 з сім`єю з відповідного дозволу вселився в обладнане приміщення під житлове на другий поверх будівлі АДРЕСА_1 в жовтні 1989 року, яке уявляє собою станом на час розгляду справи, згідно з технічним паспортом від 23.02.2021, виготовленим КП Міжгірське БТІ , - квартиру загальною площею 77,91 кв. м , що складається з двох житлових кімнат житловою площею 44, 82 кв.м, а також кухні, санвузла і двох коридорних приміщень з індивідуальним водопостачанням, каналізацією, електричним і газовим постачанням, телефонним зв`язком і кабельним телебаченням. Комунальні послуги сплачуються ОСОБА_2 за індивідуально укладеними договорами з постачальниками цих послуг.
Будинок № НОМЕР_2 , де знаходиться зазначене вище житлове приміщення за вказаною адресою, раніше належав Міжгірському районному агропромисловому об`єднанню, складу якого входили Міжгірська районна насіннєва станція, Міжгірська районна лікарня ветеринарної медицини. Опісля ця будівля була передана в комунальну власність Закарпатської обласної ради. Станом на час розгляду справи власником будинку АДРЕСА_1 є Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту прав споживачів, що стверджено вищезазначеним записом у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно. Позивач як юридична особа у складі Держпродспоживслужби є балансоутримувачем будинку і користувачем земельної ділянки, яка обслуговує цей будинок.
З установлених обставин видно , що відповідач та члени його сім`ї вселились в спірне приміщення,яке до цього було обладнано фактично під житлове (квартиру) для проживання спеціалістів,працівників установ, що входили владного та господарюючого суб`єкта (РАПО), не самовільно, а з відповідного дозволу,зафіксованого адміністрацією і профкомом відомчої установи.
У зазначеному приміщенні відповідач з сім`єю проживає більше 31 одного року. До вселення відповідача в цьому приміщенні також проживала сім`я гр. ОСОБА_3 більше 16 років і це приміщення їй надавалось у зв`язку з роботою на посаді начальника районної насінневої станції.
Оцінивши встановлені обставини, суд дійшов висновку, що позов не підлягає задоволенню з огляду на таке.
Суд відхиляє доводи і заяву відповідача про застосування строку позовної давності, бо розглядувані позовні вимоги про усунення перешкод у користуванні та розпоряджанням майном є негаторним позовом і до цих вимог позовна давність не застосовується. Такий висновок надано і в постанові Верховного Суду КЦС від 27.01.2021 справа № 205/4349/16-ц до позовів про усунення перешкод у здійсненні права користування та розпорядження майном позовна давність не застосовується.
Суд вважає, що за встановленими обставинами передчасними та безпідставними є застосування положень статті 391 ЦК України, бо позивач ставить питання, по суті, про виселення сім`ї відповідача з жилого приміщення, в яке він вселився з відповідного дозволу і в якому проживає тривалий час з дозволу володільців і власників будівлі. Володільці будинку, які діяли від імені держави, свого часу вчинили дії, за якими з їх згоди та ініціативою, в подальшому з мовчазної згоди, - частина будинку використовується тривалий час для житлового приміщення. До зазначених правовідносин суд застосовує статтю 8 Європейської Конвенції та статті 1 Першого протоколу до Конвенції, які застосовані в рішеннях Європейського суду з прав людини Прокопович проти Росії пункт 36, Баклі проти Сполученого Королівства пункт 63, за якими житло - це конкретне місце проживання з триваючими зв`язками в залежності від фактичних обставин , втрата житла є найбільш крайньою формою втручання у право на повагу до житла .
В постанові Верховного Суду КЦС від 24.02.2021 № 296/4642/19 зазначено, що тривалий час проживання в житлі (незалежно від правового режиму) є достатньою підставою для того, щоб його вважати належним особі.
Отже, суд вважає ,що право власності позивача на приміщення обтяжене тривалим проживанням відповідача у цьому приміщенні , яке достовірно має ознаки житлового.
Позивач, закладаючи позов до суду щодо захисту своїх прав з вимогою усунути перешкоди в користуванні та розпорядженні належним йому нерухомим майном, зігнорував це правове обтяження. Зокрема, позивачу достовірно відомо про зазначені вище обставини щодо вселення відповідача в приміщення, фактичне переобладнання цього приміщення під житлове задовго до вселення відповідача, тривалість проживання відповідача в цьому житловому приміщенні. Для забезпечення належного балансу прав добросовісних власника і користувача майна, позивачу належить вжити заходів щодо надання сім`ї відповідача іншого житлового приміщення в установленому законом порядку. Статтею 9 Житлового кодексу Української РСР, який є чинним, ніхто не може бути виселений із займаного житлового приміщення або обмежений у праві користування жилим приміщенням інакше як з підстав і в порядку, передбачених законом.
З огляду на встановлені обставини та викладене обґрунтування , суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позову.
Судових витрат до стягнення чи повернення не має.
Керуючись статтями 263-265, 268 , 273 ЦПК України, суд,-
У Х В А Л И В:
У задоволенні позову відмовити.
Копію рішення надіслати відповідачу і третій особі для відома.
Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано в Закарпатський апеляційний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення через Міжгірський районний суд Закарпатської області, відповідно до положень п.15.5 ч. 1 розділу VII Перехідні положення ЦПК України.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення набирає законної сили згідно з ст.273 ЦПК України.
Повне рішення складено 24.05.2021р..
Суддя: В. П. Кривка
Суд | Міжгірський районний суд Закарпатської області |
Дата ухвалення рішення | 13.05.2021 |
Оприлюднено | 25.05.2021 |
Номер документу | 97116412 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Міжгірський районний суд Закарпатської області
Кривка В. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні