Дата документу 12.05.2021
Справа № 937/1606/21
Провадження № 2/937/1785/21
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 травня 2021 року м. Мелітополь
Мелітопольський міськрайонний суд Запорізької області у складі:
головуючого судді - Бахаєва І.М.,
за участю секретаря судового засідання - Драгун В.О.,
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в приміщенні Мелітопольського міськрайонного суду Запорізької області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , про встановлення факту, що має юридичне значення та визнання права власності в порядку спадкування,
В С Т А Н О В И В :
Позивач ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом, в якому просить встановити факт її постійного сумісного проживання на час відкриття спадщини понад п`яті років, разом з ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 ; визнати за нею право власності на земельну ділянку площею 3,78 га., кадастровий номер 2323082000:04:003:0008, цільове призначення Для ведення товарного сільськогосподарського виробництва , розташованої на землях Новобогданівської сільської ради Мелітопольського району Запорізької області, в порядку спадкування після ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що починаючи з 2011 року разом з позивачкою ОСОБА_1 у квартирі за адресою: АДРЕСА_1 , мешкала ОСОБА_3 , в них були гарні стосунки, вони вели сумісне господарство та були пов`язані спільним побутом. ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 померла у м. Донецьк. Внаслідок її смерті відкрилась спадщина, яка складалась з земельної ділянки площею 3,78 га., кадастровий номер 2323082000:04:003:0008, цільове призначення Для ведення товарного сільськогосподарського виробництва , розташованої на землях Новобогданівської сільської ради. З інших відомих претендентів на спадщину є племінник померлої, ОСОБА_2 . З метою оформлення спадщини, позивачка звернулась до нотаріуса, яка відмовила в прийнятті заяви про прийняття спадщини, мотивуючи тим, що неможливо встановити належність позивачки до кола спадкоємців та пропущенням строку на прийняття спадщини. Крім того, втрачені всі оригінали правовстановлюючих документів на спірну земельну ділянку, що унеможливлює подальше оформлення спадщини. У зв`язку з відсутністю можливості належним чином оформити право власності на вищезазначену земельну ділянку, позивачка вимушена звернутись до суду з цим позовом за захистом своїх прав та інтересів.
Від позивачки ОСОБА_1 до суду надійшла заява про розгляд справи за її відсутності, на задоволені позовних вимог наполягає.
Від представника відповідача ОСОБА_2 - адвоката Алексеєнко В.П. до суду надійшла заява про розгляд справи за його відсутність, позов визнає в повному обсязі.
У відповідності до ч. 2 ст. 247 ЦПК України у зв`язку з розглядом справи за відсутності сторін фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, вивчивши матеріали справи та всебічно проаналізувавши обставини в їх сукупності, дав оцінку зібраним по справі доказам, виходячи зі свого внутрішнього переконання, яке ґрунтується на повному, об`єктивному та всебічному з`ясування обставин справи, прийшов до висновку.
Відповідно до ст. 12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом..
Згідно ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи..
Згідно ч. 1 ст. 82 ЦПК України обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання. Обставини, які визнаються учасниками справи, зазначаються в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їхніх представників.
Судом встановлені наступні обставини.
Позивачка ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстрована та мешкає за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується копією паспорту громадянина України серії НОМЕР_1 .
ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , мешкала разом з ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 , з квітня 2011 року по травень 2017 року, що підтверджується копією довідки голови правління ОСББ Мальчевої Ю.А. за вих. 127 від 02.11.2020/а.с.6/.
ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_3 померла у м. Донецьк, що підтверджується копією свідоцтва про смерть НОМЕР_2 , виданого 11.11.2020 Мелітопольським міськрайонним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро), про що складено відповідний актовий запис № 09/а.с.7/.
Після смерті ОСОБА_3 відкрилась спадщина, яка складалась з земельної ділянки площею 3,78 га., кадастровий номер 2323082000:04:003:0008, цільове призначення Для ведення товарного сільськогосподарського виробництва , розташованої на землях Новобогданівської сільської ради Мелітопольського району Запорізької області, що підтверджується копією Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЗП №060342 від 01.06.2004/а.с.8/.
З метою оформлення спадщини, ОСОБА_1 звернулась до приватного нотаріуса Мелітопольського районного нотаріального округу Шевченко О.В. із заявою про прийняття спадщини.
10 грудня 2020 року приватним нотаріусом Мелітопольського районного нотаріального округу Запорізької області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) Шевченко О.В. відмовлено ОСОБА_1 у прийнятті заяви про прийняття спадщини, оскільки із поданих документів неможливо встановити належність ОСОБА_1 до кола спадкоємців та пропущенням строку на прийняття спадщини/а.с.9/.
Відповідно до інформації приватного нотаріуса Мелітопольського районного нотаріального округу Запорізької області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) Шевченко О.В. від 26 квітня 2021 року за вих. № 282/01-16, спадкова справа після смерті ОСОБА_3 не заводилася.
Статтею 1264 ЦК України передбачено, що у четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини.
Згідно з вимогами ч. 1,3 ст. 1268 ЦК України, спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину. Спадкоємець, який постійно проживав зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом шести місяців з дня відкриття спадщини не заявив про відмову від неї, а згідно з ч. 5 цієї статті, незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Згідно із п.21 Постанови Пленуму Верховного Суду України №7 від 30.05.2008 року Про судову практику у справах про спадкування при вирішенні спору про право на спадщину осіб, які проживали зі спадкодавцем однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини (четверта черга спадкоємців за законом), судам необхідно враховувати правила частини другої статті 3 СК України про те, що сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки. Зазначений п`ятирічний строк повинен виповнитися на момент відкриття спадщини і йото необхідно обчислювати з урахуванням часу спільного проживання зі спадкодавцем однією сім`єю до набрання чинності цим Кодексом.
До спадкоємців четвертої черги належить не лише тільки жінка (чоловік), які проживали однією сім`єю зі спадкодавцем без шлюбу, таке право можуть мати також інші особи, якщо вони спільно проживали із спадкодавцем, були пов`язані спільним побутом, мали взаємні права та обов`язки.
У пункті 6 Рішення Конституційного Суду України від 03 червня 1999 року № 5- рп/99 встановлено, що до членів сім`ї належать особи, що постійно мешкають разом та ведуть спільне господарство. Ними можуть бути не тільки близькі родичі, але й інші особи, які не перебувають у безпосередніх родинних зв`язках. Обов`язковою умовою для визнання їх членами сім`ї є факт спільного проживання, ведення спільного господарства, наявність спільних витрат, купівлі майна для спільного користування, участі у витратах на утримання житла, його ремонт, тощо.
Відповідно ч.2 ст. 256 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені факти, від яких залежить, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Судом встановлено факт постійного сумісного проживання на час відкриття спадщини понад п`ять років ОСОБА_1 разом з ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Після смерті ОСОБА_3 в передбачений законодавством строк з заявою про прийняття спадщини до нотаріуса ніхто не звертався та спадкова справа не заводилась, але враховуючи, що на час відкриття спадщини позивачка ОСОБА_1 та ОСОБА_3 фактично мешкали разом, відповідно до ст. 1264 ЦК України, позивачка є спадкоємцем четвертої черги за законом, а відповідно до ч. 3 ст. 1268 ЦК України, вважається такою, що прийняла спадщину після померлої ОСОБА_3 , як спадкоємець четвертої черги спадкоємців за законом.
Оригінали правовстановлюючих документів на спадкову земельну ділянку втрачено, що також унеможливлює оформлення спадщини в загальному порядку.
Таким чином, викладені позивачкою ОСОБА_1 обставини знайшли своє підтвердження в ході судового розгляду справи, а тому на підставі викладеного, аналізуючи зібрані у справі докази, кожний окремо та всі в сукупності, суд вважає позовні вимоги позивача ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про встановлення факту, що має юридичне значення та про визнання права власності в порядку спадкування такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись 12, 13, 81, 89, 141, 247, 256, 263-265, 293-294, 315-316 ЦПК України, ст.ст. 1264, 1268 ЦК України, Постановою Пленуму Верховного Суду України №7 від 30.05.2008 року Про судову практику у справах про спадкування , суд
У Х В А Л И В:
Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , про встановлення факту, що має юридичне значення та визнання права власності в порядку спадкування - задовольнити.
Встановити факт постійного сумісного проживання на час відкриття спадщини понад п`ять років ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , разом з ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , право власності на земельну ділянку площею 3,78 га., кадастровий номер 2323082000:04:003:0008, цільове призначення Для ведення товарного сільськогосподарського виробництва , розташованої на землях Новобогданівської сільської ради Мелітопольського району Запорізької області, в порядку спадкування після ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Запорізького апеляційного суду протягом 30 днів з дня його проголошення, з урахуванням пп. 15.5 п. 15 ч. 1 Перехідних положень ЦПК України.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повні дані учасників справи:
позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_3 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 ;
відповідач - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , РНОКПП НОМЕР_4 , останнє відоме місце проживання: АДРЕСА_2 .
СУДДЯ: І.М. БАХАЄВ
Суд | Мелітопольський міськрайонний суд Запорізької області |
Дата ухвалення рішення | 12.05.2021 |
Оприлюднено | 26.05.2021 |
Номер документу | 97156365 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Мелітопольський міськрайонний суд Запорізької області
Бахаєв І. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні