У Х В А Л А
Іменем України
№ 610/1410/21 № 1-кс/610/373/2021
м. Балаклія 21.05.2021 року
Слідчий суддя Балаклійського районного суду Харківської області ОСОБА_1 , за участі: секретаря ОСОБА_2 , слідчого ОСОБА_3 , представника володільця інформації ОСОБА_4 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду клопотання слідчого СВ ВП № 1 Ізюмського РУП ГУНП в Харківській області ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей та документів, що містять охоронювану законом таємницю,
в с т а н о в и в:
Клопотання обґрунтовано тим, що при проведенні досудового розслідування кримінального провадження № 12021220190000027 отримані дані, які дають достатні підстави вважати, що було вчинено кримінальне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 191 КК України.
Як встановлено досудовим розслідуванням, 04.01.2021р. до ВП № 1 Ізюмського РУП (кол. Балаклійського ВП) ГУНП в Харківській області надійшло повідомлення про можливе вчинення службовими особами ДП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » та пов`язаних з ним суб`єктів господарювання злочину, в ході виконання робіт будівництва наземної фотоелектричної станції « ІНФОРМАЦІЯ_2 » за адресою: АДРЕСА_1 .
У відповідь на запит про отримання копій звітів про вироблену енергію сонячної станції наземної фотоелектричної станції « ІНФОРМАЦІЯ_2 » від 02.03.2021р. АТ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » не надав копій документів, оскільки отримання належним чином завірених копії документів є доступом до зазначених документів, з посиланням на главу 15 КПК України.
Для отримання доказів та встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні необхідно отримати документацію в АТ « ІНФОРМАЦІЯ_3 ».
Тільки за їх допомогою можуть здобуті докази, які сприятимуть підтвердженню або спростуванню вчинення вказаного злочину конкретною особу, а також забезпечить проведення судової будівельнотехнічної експертизи.
У судовому засіданні слідчий підтримала подане клопотання та просила його задовольнити.
Представник володільця інформації у судовому засіданні заперечував проти задоволення вказаного клопотання, посилаючись на відсутність копій звітів та наявність лише актів звірки. Щодо дозвільних документів зазначив, що законодавством передбачено подання або декларації про готовність об`єкта, або декларації про реконструкцію, яку надає ДАБІ, а АТ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » має лише копію. Тому вважає за необхідне звертатися до ДАБІ за такою документацією.
Як убачається з клопотання і доданих на його обґрунтування матеріалів, слідчим відділенням ВП № 1 Ізюмського РУП ГУНП в Харківській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні № 12021220190000027. Відомості про вчинене кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань (ЄРДР) було внесено 05.01.2021р. з кваліфікацією за ч. 3 ст. 191 КК України.
Підставою для цього стали матеріали правоохоронних та контролюючих державних органів.
З повідомлення Управління Служби безпеки України в Харківській області від 21.12.2020р. вбачається, що отримано інформацію щодо протиправних дій окремих службових осіб ДП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » під час виконання будівельних робіт.
За наявними даними, 10.02.2020р. за результатами конкурсних торгів між дочірнім підприємством « ІНФОРМАЦІЯ_1 » НАК « ІНФОРМАЦІЯ_4 » та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » укладено договір № 10/02-20ПР на загальну суму 23155769,95грн. Предметом даної угоди виступили роботи з нового будівництва наземної фотоелектричної станції « ІНФОРМАЦІЯ_2 » за адресою: АДРЕСА_1 . За попередньою інформацією ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » було створене у березні 2019 року та не мало відповідної матеріально технічної бази для виконання умов договору, тому до виконання робіт на території смт. Андріївка, Ізюмського (кол. Балаклійського) району Харківської області було залучено сторонні організації, які частково працювали без оформлення відповідних документів, а матеріали придбавались за готівку. Документальне оформлення незаконних оборудок по коректуванню цін на товарно-матеріальні цінності, які придбавались неофіційно за готівку, здійснювалось через суб`єктів господарювання з ознаками фіктивності.
02.03.2021р. в порядку ч. 5 ст. 40, ст. 93 КПК України в.о. генерального директора АТ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » було направлено вимогу про надання в строк до 12.03.2021р. інформації та належним чином завірених копій звітів про вироблену енергію сонячної станції за весь наявний період часу, зокрема, щодо наземної фотоелектричної станції « ІНФОРМАЦІЯ_2 » за адресою: АДРЕСА_1 .
16.03.2021р. АТ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » відмовило в наданні вищевказаних документів, вказавши, що питання щодо надання належним чином засвідчених копій запитуваних документів буде розглянуте товариством після надання відповідної ухвали суду.
Тимчасовий доступ до речей і документів є видом заходів забезпечення кримінального провадження (п. 5 ч. 2 ст. 131 КПК України).
За загальнимиправилами застосуваннязаходів забезпеченнякримінального провадження,застосування такихзаходів недопускається,якщо небуде доведено,що існуєобґрунтована підозращодо вчиненнякримінального правопорушеннятакого ступенятяжкості,що можебути підставоюдля застосуванняцих заходів;потреби досудовогорозслідування виправдовуютьтакий ступіньвтручання управа ісвободи особи,про якийідеться вклопотанні слідчого,прокурора; може бути виконане завдання, для виконання якого слідчий, прокурор звертається із клопотанням (ч. 3 ст. 132 КПК України).
Застосування заходів забезпечення кримінального провадження не допускається, якщо слідчий, прокурор не доведе, що:
1) існує обґрунтована підозра щодо вчинення кримінального правопорушення такого ступеня тяжкості, що може бути підставою для застосування заходів забезпечення кримінального провадження;
2) потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого, прокурора (ч. 3 ст. 132 КПК України).
У клопотанні про тимчасовий доступ до речей і документів зазначаються, зокрема:
4) підстави вважати, що речі і документи перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи;
6) можливість використання як доказів відомостей, що містяться в речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів, у випадку подання клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю (ч. 2 ст. 160 КПК України).
Слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи:
1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи.
Слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбаченихчастиною п'ятоюцієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів (ч.ч. 5, 6 ст. 163 КПК України).
Предметом судового розгляду є відповідне клопотання слідчого, погоджене з прокурором.
З нього убачається про те, що відомості до ЄРДР були внесені 05.01.2021р. Досудове розслідування проводиться вже більше 4-х місяців, тому не можливо стверджувати що воно перебуває лише на початковій стадії. Однак матеріали клопотання свідчать про те, що воно не відповідає завданням кримінального провадження, зокрема, забезпеченню швидкого, повного розслідування. Повідомлені УСБУ в Харківській області обставини не перевірені слідчим (оперативним) шляхом, в судовому засіданні всі підтвердили, що нікого з підприємства не допитували, з підприємства не витребували дані про процедури, порядки діяльності сонячних станцій тощо. Не доведено що це унеможливить виконання завдань кримінального провадження.
При цьому доцільно керуватись принципом «поза розумним сумнівом», зміст якого сформульований у пункті 43 рішення Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ) від 14 лютого 2008 року у справі «Кобець проти України». Зокрема, доведення має випливати із сукупності ознак чи неспростовних презумпцій, достатньо вагомих, чітких і узгоджених між собою, а за відсутності таких ознак не можна констатувати, що обставини, які підлягають доказуванню, доведено поза розумним сумнівом. Розумним є сумнів, який ґрунтується на певних обставинах та здоровому глузді, випливає зі справедливого та зваженого розгляду всіх належних та допустимих відомостей, визнаних доказами, або з відсутності таких відомостей і є таким, який змусив би особу втриматися від прийняття рішення у питаннях, що мають для неї найбільш важливе значення.
Внаслідок фактичного непроведення досудового розслідування, поза «розумним сумнівом» не доведено, що:
існує обґрунтована підозра щодо вчинення кримінального правопорушення;
потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого;
неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.
Матеріали клопотання не містять достатніх даних про вчинення кримінального правопорушення, доводи клопотання ґрунтуються лише на неперевіреній оперативній інформації про протиправність дій окремих службових осіб державного підприємства під час виконання будівельних робіт.
Доказова база на цей час відсутня, доводи клопотання мають характер більше припущень, тому не пропорційним, не відповідним засадам кримінального провадження верховенство права, законність, свавільним у такому разі буде втручання у приватне життя, оскільки відомості, які можуть становити комерційну таємницю, належать до охоронюваної законом таємниці.
У справі «Мюррей проти Сполученого Королівства» № 14310/88 від 23.10.1994 ЄСПЛ зазначив, що «факти, які є причиною виникнення підозри не повинні бути такими ж переконливими, як і ті, що є необхідними для обґрунтування вироку чи й просто висунення обвинувачення, черга якого надходить на наступній стадії процесу кримінального розслідування».
Клопотання фактично ґрунтується лише на повідомленні УСБУ в Харківській області про вчинене кримінальне правопорушення, яке в ході досудового розслідування перевірено не було, до якого суд відноситься критично, внаслідок недоведеності.
Убачається за необхідне спочатку зібрати докази можливого вчинення протиправних дій службовими особами ДП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » під час виконання будівельних робіт, здобути підстави для звернення до суду з клопотанням, а лише потім вдаватися до дій, які обмежують права, свободи та інтереси осіб у кримінальному провадженні, становлять охоронювану законом таємницю, конфіденційну інформацію, переходячи від меншого до більшого.
Враховується і припис ч. 4 ст. 132 КПК України «для оцінки потреб досудового розслідування слідчий суддя або суд зобов`язаний врахувати можливість без застосованого заходу забезпечення кримінального провадження отримати речі і документи, які можуть бути використані під час судового розгляду для встановлення обставин у кримінальному провадженні».
З клопотання не убачається доказів того, що слідчий, прокурор вживали заходів для отримання документів без застосованого заходу забезпечення кримінального провадження отримати речі і документи або неможливості цього.
Відповідно до ст. 8 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод «кожен має право на повагу до свого приватного і сімейного життя, до свого житла і кореспонденції. Органи державної влади не можуть втручатись у здійснення цього права, за винятком випадків, коли втручання здійснюється згідно із законом і є необхідним у демократичному суспільстві в інтересах національної та громадської безпеки чи економічного добробуту країни, для запобігання заворушенням чи злочинам, для захисту здоров'я чи моралі або для захисту прав і свобод інших осіб».
Пунктом 1 частини сьомої статті 56 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» передбачено, що суддя зобов'язаний справедливо, безсторонньо та своєчасно розглядати і вирішувати судові справи відповідно до закону з дотриманням засад і правил судочинства.
Згідно з частиною другою статті 8 КПК України принцип верховенства права у кримінальному провадженні застосовується з урахуванням практики Європейського суду з прав людини. Одними з обов 'язкових елементів верховенства права є дотримання прав людини та заборона на свавілля.
Європейський суд з прав людини у рішенні від 07 листопада 2013 року в справі «Бєлоусов проти України» зазначив, що будь-яке втручання згідно з п. 1 ст. 8 Конвенції повинно бути виправданим у розумінні п. 2 як таке, що здійснюється «згідно із законом» і є «необхідним у демократичному суспільстві» задля досягнення однієї або більше законних цілей, що в ньому наводяться. Формулювання «згідно із законом» вимагає від оскаржуваного заходу як підґрунтя в національному законодавстві, так і його відповідності принципові верховенства права. Головною метою ст. 8 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод є захист особи від свавільного втручання державних органів.
Завданням слідчого судді є здійснення у порядку, передбаченому цим Кодексом, судового контролю за дотриманням прав, свобод та інтересів осіб у кримінальному провадженні.
Відмова в задоволення клопотання внаслідок його недоведеності не перешкоджає його повторному поданню.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 131-132, 159-166 КПК України,
п о с т а н о в и в:
Повністю відмовити у задоволенні клопотання.
Ухвала оскарженню не підлягає, набирає законної сили з моменту її оголошення.
Слідчий суддя ОСОБА_1
Суд | Балаклійський районний суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 21.05.2021 |
Оприлюднено | 14.05.2024 |
Номер документу | 97181859 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про тимчасовий доступ до речей і документів |
Кримінальне
Балаклійський районний суд Харківської області
Стригуненко В. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні