9/365/06
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Запорізької області
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07.02.07 Справа № 9/365/06
Суддя
За позовом Відкритого акціонерного товариства “Запоріжжяобленерго” в особі Василівського району електричних мереж, 72200, Запорізька область, Веселівський район, смт. Веселе, вул. Білорецька, буд.131до відповідача Веселівської селищної ради, 72200, Запорізька область, Веселівський район, смт. Веселе, вул. Леніна, буд.162 про стягнення 3 570,68 грн. вартості нарахованої електроенергії
Суддя Нечипуренко О.М.
У судовому засіданні брали участь представники:
Від позивача - Несторенко В.В., представник, довіреність №14 від 16.01.2007
Від відповідача - Литвин В.В., представник, довіреність №161 від 06.02.2007
СУТНІСТЬ СПОРУ:
Позивачем заявлено позов про стягнення з відповідача на користь ВАТ “Запоріжжяобленерго” в особі Веселівського РЕМ вартість недорахованої електроенергії в сумі 3 570,68 грн. Судові витрати просить покласти на відповідача.
29.11.2006 порушено провадження по справі №9/365/06, розгляд якої призначено на 18.12.2006. У судовому засіданні оголошувалася перерва до 07.02.2007. За згодою представників сторін оголошено резолютивну частину рішення.
За клопотанням представників сторін судове засідання проведене без застосування засобів технічної фіксації судового процесу.
Представник підтримав позовні вимоги з підстав, що викладені в позовній заяві, зазначивши, 06.09.2006 що при рейдовій перевірці користування електричною енергією представниками енергозбуту Василівського РЕМ було складено акт про порушення правил користування електричною енергією споживачем Веселівською селищною радою. На підставі зазначеного акту комісією Веселівського РЕМ ВАТ “Запоріжжяобленерго” було прийнято рішення, яким визначено вартість енергії в сумі 3 570,68 грн. Свої вимоги обґрунтовує ст.26 Закону України “Про електроенергетику”, ст.193 ГК України та Правилами користування електричною енергією, наполягає на стягненні з відповідача вартість недорахованої електроенергії в сумі 3 570,68 грн. Просить позов задовольнити.
Відповідач проти позову заперечив з підстав, зазначених у відзиві №1045 від 14.12.2006, зазначивши, що нарахування позивачем недорахованої енергії проведено з 22.04.2005 по 06.09.2006. При цьому, комісія Веселівського РЕМ безпідставно визначила вартість енергії, використовуючи Методику визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачем ПКЕЕ, затвердженою Постановою НКРЕ України №562 від 04.05.2006, яка ще не діяла. Зазначає, що до 04.05.2006 діяла Методика обчислення електроенергії, недорахованої внаслідок порушення споживачем, затверджена постановою НКРЕУ №1197 від 05.12.2001. Зазначає, що Веселівська селищна рада є бюджетною організацією і має кошти на оплату електричної енергії, тому не мала потреби влаштовувати приховану електропроводку з метою поза облікового споживання електричної енергії у ФАП с. Єлизаветівка. Будинок, в якому на даний час розташований ФАП у с. Єлизаветівка, був придбаний у приватних осіб. Крім того, 22.09.2005 рейдовою перевіркою використання електричної енергії, представниками Веселівського РЕМ у ФАП с. Елізаветівка, який належить Веселівській селищній раді, порушень виявлено не було, про що був складений відповідний акт. В пункті 2.9 Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженою Постановою НКРЕУ №562 від 04.05.2006, яку застосував позивач при нарахуванні, зазначено, що у разі здійснення самовільного підключення поза розрахунковим засобом обліку прихованою електропроводкою, виявити яку представники електропередавальної організації під час проведення контрольного огляду засобу обліку не мали можливості, споживачу робиться перерахунок за користування електричною енергією з дати останньої технічної перевірки або допуску електроустановки споживача в експлуатацію. В ході технічної перевірки використання електричною енергією, проведеної 22.09.2005 представниками Веселівського РЕМ, порушень не виявлено. Вважає позовні вимоги необґрунтованими, просить у позові відмовити.
При розгляді даного спору судом встановлено, що 27.01.2004 року між сторонами укладено договір №79 про постачання електричної енергії, за умовами якого позивач взяв на себе зобов'язання постачати відповідачу теплову енергію, а відповідач згідно п. 1 договору зобов'язався сплачувати вартість одержаної електричної енергії та здійснювати інші платежі згідно з умовами цього Договору та додатками до Договору, що є його невід'ємними частинами.
Згідно п.2.1. розділу 2 Договору постачальник електричної енергії зобов'язується постачати Споживачу електроенергію, як різновид товару в межах 438 кВА (кВт) дозволеної потужності; в обсягах, визначених відповідно до розділу 5, Додатком №1 “Обсяги постачання електричної енергії споживачу”, Додатком №2 “Порядок визначення тат коригування граничних величин”, та з урахуванням умов розділу 6 цього Договору.
Відповідно до п.2.2. Договору Споживач зобов'язується виконувати умови цього договору; дотримуватися режиму споживання електричної енергії згідно з умовами розділу 5 цього Договору і Додатком №1 “Обсяги постачання електричної енергії споживачу” і Додатком №2 “Порядок визначення та коригування граничних величин”; оплачувати Постачальнику вартість електричної енергії згідно з умовами Додатків №4 “Порядок розрахунків” та №5 “Графік зняття показів засобів обліку електричної енергії”.
Відповідно до п.п.2.2.4. здійснювати оплату за послуги з компенсації перетікання реактивної електричної енергії між електромережею Постачальника електричної енергії та електроустановка споживача згідно з додатком №6 “Порядок розрахунків за надання послуг з компенсації перетікання реактивної енергії”/
Згідно п.п.3.2.3. п.3.1. розділу 3 Договору постачальник має право визначити у порядку, передбаченому розділом 5 цього Договору, величини споживання електричної енергії та потужності.
Підпунктом 3.1.4. п.3.1. розділу 3 Договору встановлено, що вимагати відшкодування збитків, завданих Постачальнику електричної енергії внаслідок порушення Споживачем умов цього Договору.
Відповідно до п.п.4.2.5. п.4.2 розділу 4, у випадках порушення Правил користування електричною енергією Споживач сплачує Постачальникові електричної енергії вартість недорахованої електричної енергії, яка розраховується згідно діючих документів, затверджених НКРЕ України.
06.09.2006 інспекторами енергонагляду Веселівського РЕМ було здійснено перевірку користування електричною енергією Веселівською селищною радою. В ході перевірки на об'єкті підприємства було виявлено порушення Правил користування електричною енергією, а саме підключення до мережі поза приладом обліку, внаслідок чого складено акт №00003601 від 06.09.2006.
На підставі акту та відповідно до п.6.41. Правил користування електричною енергією, п.8, п.2.1., п.2.8. та формули 2.11 Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами ПКЕЕ, затвердженою Постановою НКРЕ України №562 від 04.05.2006, на засіданні комісії складений розрахунок вартості недорахованої електричної енергії, за яким нарахована сума у розмірі 3 570,68 грн.
08.09.2006 та 03.11.2006 (повторно) відповідачу було виставлено рахунок на вищевказану суму, але оплату не здійснено.
Таким чином, станом на 03.11.2006 за Веселівською селищною радою обліковується заборгованість по сплаті вартості недорахованої електричної електроенергії в сумі 3 570,68 грн.
Проаналізувавши матеріали справи, оцінивши надані позивачем докази, суддя вважає заявлені вимоги такими, що підлягають задоволенню, з наступних підстав.
Статтею 26 Закону України “Про електроенергетику” передбачено, що споживання електричної енергії можливе лише на підставі договору з енергопостачальником.
Аналогічна норма міститься у ст.275 Господарського кодексу України.
Відповідно до ст..193 ГК України, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання –відповідно до вимог, що у певних вимогах звичайно ставляться. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання враховуючи інтереси іншої сторони. Порушення зобов'язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.
Підпунктом 2.2.3.споживач зобов'язується оплачувати постачальнику електричної енергії вартість електричної енергії згідно з умовами додатків №4 “Порядок розрахунків” та №5 “Графік зняття показів обліку електричної енергії”.
Відповідно до п.п.1.5.33. ПУЕ в електропроводці до розрахункового лічильника наявність пайки не допускається.
Пунктом 3.2. Правил користування електричною енергією встановлено, що відповідальність за технічний стан засобів обліку несе та організація, на балансі якої вони перебувають, або організація, яка здійснює їх експлуатацію на підставі відповідного договору.
Згідно п.7.7. Договору №79, відповідальність за збереження і цілісність розрахункових засобів обліку та пломб покладається на Постачальника електричної енергії або Споживача в залежності від того, у приміщенні (на території) якого вони встановлені.
Відповідно до Додатку №12 до Договору, а саме акту розмежування балансової та експлуатаційної відповідальності власником та відповідальним за технічний стан засобу обліку є споживач.
Відповідно до п.5 п.п.10.2 ПКЕЕ Споживач електричної енергії зобов'язаний забезпечувати належний технічний стан та безпечну експлуатацію своїх електроустановок згідно з вимогами нормативно-технічних документів та нормативно-правових актів законодавства України.
Як встановлено п.п.10.2 п.10 ПКЕЕ. Споживач зобов'язаний своєчасно вживати відповідних заходів для усунення виявлених порушень.
Як вбачається з п.7.1. розділу 7 Договору 71, облік електроенергії, спожитої Споживачем та (або) субспоживачами, приєднаними до електричних мереж Споживача, здійснюється згідно з вимогами ПУЕ та ПКЕЕ. У разі порушення Споживачем вимог нормативно-технічних документів щодо встановлення та експлуатації засобів обліку, їх покази при розрахунках за спожиту електроенергію не використовуються, а обсяги спожитої електроенергії визначаються Постачальником електричної енергії розрахунко-вим шляхом згідно з ПКЕЕ та умовами цього Договору.
Згідно п.6.41. ПКЕЕ, у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником постачальника електричної енергії, від якого споживач одержує електричну енергію, або електропередавальної організації порушень цих Правил або умов договору на місці виявлення порушення у присутності представника споживача оформлюється двосторонній акт порушень. На підставі акта порушень уповноваженими представниками постачальника електричної енергії (електропередаваль-ної організації) під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг недорахованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків та виписуються споживачу додаткові розрахункові документи для сплати відповідно до законодавства України.
06.09.2006 при рейдовій перевірці відповідача щодо користування електричною енергією представниками енергозбуту Веселівського РЕМ ВАТ “Запорвжжяобленерго” виявлено наявність прихованої електропроводки, у зв'язку з чим складено акт про порушення користування електричною енергією споживачем Веселівською селищною радою за адресою: Запорізька область, Веселівський район, с. Єлизаветівка, вул. Комсомольська, 20.
06.09.2006 Веселівським РЕМ електричних мереж ВАТ “Запоріжжяобленерго” складено акт про порушення Правил користування електричною енергією споживачем №00006301.
14.09.2006 комісією Веселівського району електричних мереж ВАТ “Запоріжжяобленерго” з розгляду актів про порушення Правил користування електричною енергією складено протокол №3, згідно якого вирішено, виходячи з вимог Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами ПКЕЕ, затвердженою Постановою НКРЕ №562 від 04.05.2006, визначити вартість енергії сумі 3 570,68 грн. (15725 кВ/г)
Відповідно до п.2.9. Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженою постановою Національної комісії регулювання електроенерге-тики України №562 від 04.05.2006 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 04.07.2006 за №782/12656, якщо в споживача з метою зменшення показів розрахункових засобів обліку було встановлено пристрій, що занижує покази засобу обліку, порушено умови монтажу, здійснено самовільне підключення поза засобом обліку прихованою електропроводкою, виявити які представники електропередавальної організації під час проведення контрольного огляду засобу обліку не мали можливості, споживачу робиться перерахунок за користування електричною енергією з дати останньої технічної перевірки або допуску електроустановки споживача в експлуатацію (у разі, коли технічна перевірка в період з дати допуску електроустановки споживача в експлуатацію до дати виявлення порушення не проводилась), але не більше ніж за три роки.
Кількість днів у періоді, за який здійснюється перерахунок, визначається за формулою (2.6.) цієї Методики.
Останньою датою проведення технічної перевірки відповідача є 22.04.2005.
Як свідчать матеріали справи, відповідач не здійснив оплату вартості електричної енергії в сумі 3 570,68 грн., донарахованої внаслідок проведення Веселівським РЕМ перевірки 06.09.2006.
Згідно п.6.43 Правил користування електричною енергією, спірні питання, які виникають між сторонами при складанні акта, визначення розміру коштів належних до оплати, здійснення платежів вирішуються у судовому порядку.
Враховуючи викладене, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до ст.ст. 44, 49 ГПК України, судові витрати слід покласти на відповідача, оскільки спір доведено до суду з його вини.
Керуючись ст. ст. 49, 82-84 Господарського процесуального кодексу України, суд:
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Веселівської селищної ради (72200, Запорізька область, Веселівський район, смт. Веселе, вул. Леніна, буд.162, код ЄДРПОУ 25677264, р/р №3156001500066 в УДК в Запорізькій області, МФО 813015) на користь Відкритого акціонерного товариства “Запоріжжяобленерго” в особі Василівського району електричних мереж (72200, Запорізька область, Веселівський район, смт. Веселе, вул. Білорецька, буд.131, р/р №260034118 в ЗОД АППБ “Аваль”, код ОКПО 32536566, МФО 313827) заборгованість зі сплати недорахованої електроенергії у сумі 3 570 (три тисячі п'ятсот сімдесят) грн. 68 коп.; 102 (сто дві) грн. 00 коп. державного мита та 118 (сто вісімнадцять) грн. 00 коп. - оплати інформаційно-технічних послуг по забезпеченню судового процесу. Видати наказ.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підпису.
Рішення оформлено і підписано відповідно до вимог ст. 84 Господарського процесуального кодексу України 12.02.2007 р.
Суддя О.М.Нечипуренко
Суд | Господарський суд Запорізької області |
Дата ухвалення рішення | 07.02.2007 |
Оприлюднено | 26.09.2007 |
Номер документу | 972017 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Запорізької області
Нечипуренко О.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні