У Х В А Л А
іменем України
Справа № 210/7022/20
Провадження № 1-кс/210/1287/21
"26" травня 2021 р. слідчий суддя Дзержинського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області ОСОБА_1 за участю секретаря ОСОБА_2 , розглянувши клопотання старшого слідчого СВ Відділення поліції №2 КРУП ГУНП в Дніпропетровській області ОСОБА_3 в рамках кримінального провадження №42020040000000552 від 06.08.2020, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 191 КК України, про надання дозволу на проведення тимчасового доступу до документів,-
ВСТАНОВИВ:
Старший слідчий СВ Відділення поліції №2 КРУП ГУНП в Дніпропетровській області ОСОБА_3 звернувся до Дзержинського районного суду м. Кривого Рогу з клопотанням про надання дозволу на проведення тимчасового доступу до документів.
В обґрунтування заявленого клопотання слідчий зазначив, що в провадженні СВ Відділення поліції №2 КРУП ГУНП в Дніпропетровській області перебувають матеріали досудового розслідування, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42020040000000552 від 06.08.2020 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 191 КК України за фактом привласнення службовими особами державного підприємства за попередньою змовою з службовими особами товариства з обмеженою відповідальністю грошових коштів.
Під час досудового розслідування встановлено, що в Україні здійснює діяльність АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » державне підприємство, один з найбільших у світі виробників титанової сировини, яка має вирішальне значення для авіаційної, космічної та оборонної промисловості. Компанія утворилася в 2014 році шляхом об`єднання потужності ІНФОРМАЦІЯ_2 (Дніпропетровська область) та ІНФОРМАЦІЯ_3 (Житомирська область). Компанія має близько 6 тис. співробітників, входить в Топ-100 найбільших платників податків України, упродовж 2015-2018 років отримала найбільше інвестицій за рахунок власних коштів в Україні
З кінця 2019 року компанія перебуває в управлінні ІНФОРМАЦІЯ_4 , і з цього часу на підприємстві почалися проблеми з ліквідністю, оборотними коштами, виплатою заробітної плати тощо. Це пов`язано з групою осіб, які свідомо доводять підприємство до банкрутства, намагаючись нажитися за рахунок як державної власності, так і власності народу України природних копалинах.
За останній рік, керівництвом АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », котре розташовано в м. Києві, за попередньою змовою з службовими особами товариств з обмеженою відповідальністю було запроваджено протиправну схему із розкрадання державних коштів підприємства.
Зокрема, в середині 2020 року керівництвом АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) ОСОБА_4 підготовлено наказ № 179 від 13.08.2020 «Щодо реалізації готової продукції за погодженням центрального апарату товариства АТ « ІНФОРМАЦІЯ_5 », відповідно до якого при надходженні до Філії « ІНФОРМАЦІЯ_6 » АТ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » заявок на придбання готової продукції від потенційних покупців, такі заявки повинні бути скеровані до центрального апарату управління АТ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » із зазначенням контактних телефонів та адрес покупців. Безпосередньо заявки доходять до заступника голови правління ОСОБА_5 і директора Департаменту комерційної діяльності ОСОБА_6 . Контроль за виконанням даного наказу покладено на заступника голови правління ОСОБА_5 .
При цьому оформлення філією договорів/контрактів на придбання готової продукції товариства за такими заявками повинно відбуватися тільки за наявності письмового розпорядження керівництва АТ « ІНФОРМАЦІЯ_5 ».
Однак, керівництвом АТ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » терміни розгляду вказаних заявок навмисно затягується та не погоджуються, зриваються контрактні зобов`язання та в цей же час до клієнтів надходять комерційні пропозиції від афілійованих керівництвом АТ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » приватних компаній підконтрольних ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 тим самим спонукаючи замовників продукції звертатись саме до вказаних приватних компаній.
Так, акціонерним товариством « ІНФОРМАЦІЯ_5 » 29.10.2020 укладено контракт № 126/1-20 з компанією « ІНФОРМАЦІЯ_7 » (юридична адреса: АДРЕСА_1 ), яка за встановленими в ході досудового розслідування відомостями фактично підконтрольна громадянам України ОСОБА_7 та ОСОБА_8 , щодо продажу 5 700 тонн рутилового концентрату за ціною 6 099 000 00 доларів США, на умовах самовивозу (FCA) із залізничної станції «Вільногірськ» (Дніпропетровська область, Україна). Відповідно до умов вищезазначеного контракту № 126/1-20, ціна 1 тонни рутилового концентрату слала 1 070 тис. доларів США.
В ході подальшого досудового розслідування проведено судову товарознавчу та судову-економічну експертизи, згідно з висновками яких встановлено, що ціну товару (1 тонни рутилового концентрату) за контрактом № 126/1-20 від 29.10.2020 занижено на 110 доларів США, у результаті чого державі в особі акціонерного товариства « ІНФОРМАЦІЯ_5 » завдано збитки в сумі 617 082 тис. доларів США (еквівалентно 18 354 411,13 гривень).
Також в ході досудового розслідування встановлено, що компанією « ІНФОРМАЦІЯ_8 » (юридична адреса: АДРЕСА_1 ) 10.11.2020 укладено контракт з японською компанією « ІНФОРМАЦІЯ_9 » (юридична адреса: АДРЕСА_2 ) щодо поставки 5 700 тонн рутилового концентрату, фактичним виробником якого є українське акціонерне товариство « ІНФОРМАЦІЯ_5 », за ціною, що є значно вищою ніж та, за якою придбано товар у виробника.
При цьому, встановлено, що з метою прискорення виконання умов контракту, рутиловий концентрат, який перебуває у контейнерах типу «біг-бег», розпаковувався та навалом відвантажувався у вагони типу «хопер». Вказані дії виконувались з метою уникнення збитків підконтрольному АТ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » - ІНФОРМАЦІЯ_10 , внаслідок порушення термінів відвантаження на судно, що призводить до втрат на суму десятки тисяч доларів.
Слідчий в клопотанні зазначає, що на даний час з метою досягнення повноти, всебічності та неупередженості розслідування по даному кримінальному провадженню, перевірки даних, встановлення осіб причетних до вчинення зазначеного кримінального правопорушення, вважає за доцільне отримати тимчасовий доступ до інформації що перебуває у володінні японської компанії « ІНФОРМАЦІЯ_9 » (юридична адреса: АДРЕСА_2 ).
Слідчий в судове засідання не з`явився, про час та місце розгляду клопотання повідомлений належним чином, надав заяву про розгляд справи за його відсутності.
Згідно ст.132 ч.2 КПК України, клопотання про застосування заходів забезпечення кримінального провадження на підставі ухвали слідчого судді подається до місцевого загального суду, у межах територіальної юрисдикції якого знаходиться орган досудового розслідування.
У відповідності до ч. 4, 6 ст. 107 КПК України, за письмовою заявою учасників судового засідання, фіксація процесуальної дії за допомогою технічних засобів під час розгляду питання слідчим суддею про тимчасовий доступ до речей та документів, не здійснювалась.
Слідчий суддя, дослідивши матеріали кримінального провадження, приходить до висновку, що клопотання підлягає задоволенню в повному обсязі, з урахуванням наступного.
Заявлене клопотання відповідає вимогам ст. 132, 160 КПК України.
Відповідно до ч. 1 ст. 131 КПК України, заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження.
Пунктом 5 ч. 2 ст.131КПК України передбачено такий вид заходу забезпечення кримінального провадження, як тимчасовий доступ до речей та документів.
На підставі ч. 2 ст. 163 КПК України слідчий суддя визнав за можливе проводити розгляд клопотання без виклику особи, у володінні якої знаходиться інформація, з огляду на наявність достатніх підстав вважати, що існує реальна загроза зміни або знищення такої інформації.
За змістом ч.1 ст.160 КПК України, сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у ст. 161 цього Кодексу.
Відповідно до ч.2 ст.93 КПК України, сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади, зокрема висновків експертів.
Згідно ч.2ст.562КПК Українив разі,якщо призверненні задопомогою віноземній державінеобхідно виконатипроцесуальну дію,для проведенняякої вУкраїні потрібендозвіл прокурораабо суду,така процесуальнадія можезапитуватися тількипісля наданнявідповідного дозволупрокурором абосудом упорядку,встановленому цимКодексом. При цьому належно засвідчена копія такого дозволу долучається до матеріалів запиту.
Так, п. 1 ч.1 ст.558КПК України встановлює, що центральний орган України щодо міжнародної правової допомоги або орган, уповноважений здійснювати зносини відповідно до ч. 3 ст. 545 цього Кодексу, за результатами розгляду запиту компетентного органу іноземної держави про міжнародну правову допомогу приймає рішення щодо доручення його виконання органу досудового розслідування, прокуратури або суду з одночасним вжиттям заходів щодо забезпечення умов конфіденційності.
Згідно з ч. 2 ст. 9 КПК України прокурор, керівник органу досудового розслідування, слідчий зобов`язані всебічно, повно і неупереджено дослідити обставини кримінального провадження, виявити як ті обставини, що викривають, так і ті, що виправдовують підозрюваного, обвинуваченого, а також обставини, що пом`якшують чи обтяжують його покарання, надати їм належну правову оцінку та забезпечити прийняття законних і неупереджених процесуальних рішень.
Частиною 2 ст. 91 КПК України передбачено, що доказування полягає у збиранні, перевірці та оцінці доказів з метою встановлення обставин, що мають значення для кримінального провадження. Відповідно до ч. 2 ст. 93 КПК України сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій, а також шляхом проведення інших процесуальних дій, передбачених цим Кодексом.
При вирішенні питання про можливість проведення процесуальних дій на території іноземної держави необхідно врахувати норми міжнародних договорів про правову допомогу, які діють між Україною та іноземною державою, на території якої орган досудового розслідування має намір проводити такі дії, і в яких передбачене беззастережне визнання судових рішень України у кримінальних справах, що підтверджується також і нормами національного законодавства, зокрема, розділом ІХ КПК України «Міжнародне співробітництво під час кримінального провадження».
Таким чином, отримання зазначеної інформації органом досудового розслідування неможливо по-іншому, ніж шляхом звернення із запитом про міжнародну правову допомогу за умови попереднього отримання відповідного дозволу суду.
Тимчасовий доступ до речей і документів є одним із заходів забезпечення кримінального провадження, який застосовується з метою дієвості цього провадження (ст. 131 КПК України). Згідно ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею судом, вилучити їх (здійснити виїмку).
В силу положень ч. ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд розглядає клопотання за участю сторони кримінального провадження, яка подала клопотання, та особи, у володінні якої знаходяться речі, документи, крім випадків, передбачених частиною другою цієї статті. Неприбуття за судовим викликом особи, у володінні якої знаходяться речі і документи, без поважних причин або неповідомлення нею про причини неприбуття не є перешкодою для розгляду клопотання.
Відповідно до ч. 2, 4, 5 ст. 132 КПК України, клопотання про застосування заходів забезпечення кримінального провадження на підставі ухвали слідчого судді подається до місцевого загального суду, у межах територіальної юрисдикції якого знаходиться орган досудового розслідування. Для оцінки потреб досудового розслідування слідчий суддя або суд зобов`язаний врахувати можливість без застосованого заходу забезпечення кримінального провадження отримати речі і документи, які можуть бути використані під час судового розгляду для встановлення обставин у кримінальному провадженні. Під час розгляду питання про застосування заходів забезпечення кримінального провадження сторони кримінального провадження повинні подати слідчому судді або суду докази обставин, на які вони посилаються.
Встановлено, що в провадженні СВ Відділення поліції №2 КРУП ГУНП в Дніпропетровській області перебувають матеріали досудового розслідування, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42020040000000552 від 06.08.2020 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 191 КК України за фактом привласнення службовими особами державного підприємства за попередньою змовою з службовими особами товариства з обмеженою відповідальністю грошових коштів.
Враховуючи специфіку формату зберігання інформації, що передбачена у п.8 ч.1 ст. 162 КПК України, надання доступу до відповідних документів (тобто надання можливості ознайомитися з ними та зробити з них копії) може здійснюватися як безпосередньо у особи, що знаходиться у її особистому володінні або базі персональних даних, яка знаходиться у володільця персональних даних, так і шляхом надання доступу до відповідних документів уповноваженому на зняття інформації з транспортних телекомунікаційних мереж підрозділу правоохоронного органу через відповідні інформаційні системи відповідно до встановлення порядку з обов`язковим наданням копії ухвали слідчого судді відповідному оператору (п. 2 п.17 Інформаційного листа ВССУ № 223-558/0/4-13 від 05.04.2013 «про деякі питання здійснення слідчим суддею суду першої інстанції судового контролю за дотриманням прав, свобод, та інтересів осіб під час застосування заходів забезпечення кримінального провадження ).
Статтею 159 та ст. 162 КПК передбачено такий захід забезпечення кримінального провадження як тимчасовий доступ до документів, персональні дані особи, що знаходяться у її особистому володінні або в базі персональних даних, яка знаходиться у володільця персональних даних. Наведені норми передбачають отримання слідчим, прокурором інформації з метою перевірки факту причетності до події кримінального правопорушення та визначення кола осіб, які можуть бути причетні до вчинення даного кримінального правопорушення.
Тимчасовий доступ до речей і документів є одним із заходів забезпечення кримінального провадження, який застосовується з метою дієвості цього провадження (ст. 131 КПК України). Згідно ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею судом, вилучити їх (здійснити виїмку).
Згідно зі ст. 163 ч.5 КПК України, слідчий суддя постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: 1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; 2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв`язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; 3) не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Беручи до уваги викладене вище, а також неможливість отримати відомості в інший спосіб, та враховуючи, що у матеріалах кримінального провадження вбачається наявність достатніх підстав вважати, що вказана інформація має суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, необхідно отримати тимчасовий доступ до речей і документів та їх вилучення (виїмку), належним чином завірених копій, які знаходяться у володінні японської компанії « ІНФОРМАЦІЯ_9 » (юридична адреса: АДРЕСА_2 ), для можливості використання як доказу відомостей, що містяться в ньому.
Приймаючи до уваги викладене вище, а також неможливість отримати вказану у клопотанні річ в інший спосіб та, враховуючи, що у матеріалах кримінального провадження вбачається наявність достатніх підстав вважати, що вказані речі та документи мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, слідчий суддя вважає можливим задовольнити клопотання слідчого. Крім того, слідчим суддею враховано те, що здобути необхідну для досудового розслідування інформацію іншим шляхом, окрім як звернення до слідчого судді із клопотанням про тимчасовий доступ до речей та документів та отримання останнього, є неможливим.
Враховуючи викладене, з метою досягнення дієвості кримінального провадження, керуючись ст. 91,93,110, 131-132,159-164,166, 309, 369-372, 395, 562 КПК України, слідчий суддя, -
УХВАЛИВ:
Клопотання старшого слідчого СВ Відділення поліції №2 КРУП ГУНП в Дніпропетровській області ОСОБА_3 в рамках кримінального провадження №42020040000000552 від 06.08.2020, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 191 КК України, про надання дозволу на проведення тимчасового доступу до документів задовольнити.
Надати дозвіл на тимчасовий доступ до речей і документів, тобто надати можливість вилучити для приєднання до матеріалів кримінального провадження № 42020040000000552 документи, що перебувають у володінні японської компанії « ІНФОРМАЦІЯ_9 » (юридична адреса: АДРЕСА_2 ), а саме:
- завірені належним чином копії документів, які були підставою для укладання контракту між компанією « ІНФОРМАЦІЯ_7 » (юридична адреса: АДРЕСА_1 ) та японською компанією « ІНФОРМАЦІЯ_9 » щодо поставки 5 700 тонн рутилового концентрату (контракту\, додаткових угод до нього, документів, підтверджуючих оплату товару за контрактом, листування щодо узгодження цінової пропозиції та інших документів).
Надати розпорядженняпосадовим особамяпонської компанії« ІНФОРМАЦІЯ_9 »(юридичнаадреса: АДРЕСА_2 ) - забезпечити тимчасовий доступ до вищевказаних документів.
Всі документи надати у належних чином засвідчених копіях, із оформленням відповідного протоколу.
В разі відсутності будь-якого з вище перелічених документів - зазначити письмово окремим листом про причину ненадання документів.
Виконання ухвали про надання дозволу на тимчасовий доступ до речей та документів надати слідчому ОСОБА_3 , ОСОБА_10 , співробітникам відповідних компетентних правоохоронних органів Японської Держави в порядку надання міжнародної правової допомоги та міжнародного співробітництва під час кримінального провадження..
У зв`язку із тим, що документи знаходяться в іншій країні, то на підставі ч.2 ст. 562 КПК України, строк дії ухвали встановити безстроковим.
Невиконання даної ухвали з боку осіб, яким надано розпорядження, тягне за собою наслідки, передбачені ст. 166 КПК України.
Ухвала оскарженню не підлягає і заперечення проти неї можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.
Слідчий суддя: ОСОБА_1
Суд | Дзержинський районний суд м.Кривого Рогу |
Дата ухвалення рішення | 26.05.2021 |
Оприлюднено | 27.05.2024 |
Номер документу | 97268113 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про тимчасовий доступ до речей і документів |
Кримінальне
Дзержинський районний суд м.Кривого Рогу
Літвіненко Н. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні