Справа № 22-1375/2009 Суддя 1-ої інст анції: Федчишин С.А.
Категорія : 5 Доповідач: Вавш ко B.C.
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
З липня 2009 року м. Вінниця
Колегія суддів судової па лати з цивільних справ апеля ційного суду Вінницької обла сті у складі:
Головуючого : Вавшка B.C., Судд ів : Іващука В.А., Чорного В.І., Пр и секретарі: Ставнійчук С.В., р озглянувши у відкритому суд овому засіданні в залі апеля ційного суду Вінницької обла сті в м. Вінниці цивільну спра ву за апеляційною скаргою О СОБА_1 на рішення Ленінсько го районного суду м. Вінниці від 21 квітня 2009 року у цивільні й справі за позовом ОСОБА _1 до Вінницького спеціалі зованого колективного підпр иємства 549 про стягнення варто сті частки майна підприємств а , -
встановила:
ОСОБА_1 звернувся до Лені нського районного суду м.Він ниці з позовом до ВСКП №549 про с тягнення вартості майна підп риємства в сумі 359 256 грн. 25 коп.
Свої вимоги мотивував тим, щ о ВСКП 549 було створено на добр овільних засадах організаці єю орендарів, у тому числі зас новниками ОСОБА_2, ОСОБА _3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОС ОБА_6, ОСОБА_7 та ОСОБА_8 шляхом викупу державного ма йна.
Відповідно до Статуту ВСКП 549 та персоніфікації мана та ф орми№6 ОСОБА_2 має долю кол ективної власності у вигляді паю у розмірі 0, 46% у майні підпр иємства, ОСОБА_4 - 0, 39%, ОСОБ А_3 - 0, 39%, ОСОБА_6 - 0, 8%, ОСОБА_7 -0, 86%, ОСОБА_5 - 0, 64%, а ОСОБА_8 - 0, 29%.
Проведеною експертною оці нкою встановлено, що вартіст ь майна ВСКП 549 становить 9 444 364 гр н. 80 коп.
ОСОБА_1 вважає, що після ви ключення вказаних вище осіб з членів ВСКП 549, останнє повин но було виплатити їм належні розміри вартості їх часток у майні підприємства, що перед бачено Статутом підприємств а та рішенням загальних збор ів членів ВСКП 549, оформлених п ротоколом №2 від 23.08.2007 року.
Відповідно до договорів пр о відступлення права вимоги ОСОБА_1 набув у ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА _5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 та ОСОБА_8 право вимоги від ВСК П 549 на отримання вартості час тки майна, яке виникло на підс таві Статуту підприємства та рішення загальних зборів чл енів ВСКП 549, оформлених прото колом №2 від 23.08.2007 року.
Рішенням Ленінського райо нного суду м. Вінниці від 21 кві тня 2009 року в задоволенні позо ву ОСОБА_1 до Вінницького спеціалізованого колективн ого підприємства 549 про стягне ння вартості частки майна пі дприємства було відмовлено.
На таке рішення ОСОБА_1 п одав апеляційну скаргу, в які й порушує питання про скасув ання рішення районного суду, як такого що не відповідає но рмам матеріального та проц есуального права, та постано вления нового, яким просить й ого позовні вимоги задоволит и повністю.
Колегія суддів, дослідивши матеріали та обставини спра ви, перевіривши законність т а обґрунтованість рішення су ду першої інстанції в межах д оводів апеляційної скарги та заявлених вимог, вважає, що ап еляційну скаргу слід задовол ьнити, оскільки висновки суд у не відповідають обставинам справи, а також суд застосува в закон, який не поширювався н а виниклі правовідносини .
Відповідно до ст.213 ЦПК Украї ни рішення суду повинно бути законним і обґрунтованим. За конним є рішення, яким суд, вик онавши всі вимоги цивільного судочинства, вирішив справу згідно із законом.
Обгрунтованим є рішення, як е ухвалено на основі повно і в себічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються я к на підставу своїх вимог та з аперечень, підтверджені тими доказами, які були досліджен ні в судовому засіданні.
Судом першої інстанції вст ановлено, що згідно Статуту В інницьке спеціалізоване кол ективне підприємство 549 було с творене на добровільних заса дах організацією орендарів ш ляхом викупу державного майн а через його оренду. Було затв ерджено статутний фонд підпр иємства при його створенні в розмірі 365150179 крб., з розподілом між членами на частки в устан овчому фонді.
Суд першої інстанції дійшо в висновку, що ОСОБА_2, ОС ОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 та ОСО БА_8 були працівниками коле ктивного підприємства та мал и на особистому рахунку долю колективної власності у виг ляді паю.
Після припинення трудових відносин з підприємством, за значені особи отримали від п ідприємства вартість належн их їм паїв , а тому вимоги пози вача щодо стягнення вартості частки в майні підприємства суд вважав необгрунтованими та такими, що суперечать ст. 4 З акону України „Про підприємс тва в Україні", Закону України „Про власність", які були чинн ими на момент створення підп риємства та на час звільненн я ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСО БА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 та ОСОБА_8
Також суд першої інстанції дійшов висновку, що ОСОБА_1 не має права вимоги стягненн я вартості частки в майні під приємства, оскільки ОСОБА_2 , ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСО БА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 та ОСОБА_8 відповідно до Ста туту підприємства не мали пр ава продавати йому свої паї.
Крім того, в обґрунтування п рийнятого рішення, суд посла вся на ту обставину, що з часу звільнення вказаних вище осі б з роботи вони автоматично п ерестали бути членами ВСКП 549, а тому на момент укладення з ОСОБА_1 договорів про відс туплення права вимоги вони н е мали права на пред'явлення в имоги про виплату їм вартост і паїв в зв'язку зі збігом позо вної давності, внаслідок чог о права позивача не підлягаю ть судовому захисту.
З вказаними висновками суд у погодитись неможливо, вихо дячи з наступних підстав.
Колегією суддів встановле но, що ВКСП 549 було створено на д обровільних засадах організ ацією орендарів шляхом викуп у державного майна через йог о оренду, що підтверджено дог овором купівлі-продажу майна від 23.11.1993 р. Суб'єктом права коле ктивної власності є колектив підприємства, а створене ним підприємство здійснює право господарського відання, вол одіння, користування і розпо рядження, закріпленого за ни м майна у відповідності зі Ст атутом.
Правовою основою створенн я та діяльності колективних підприємств, або підприємств заснованих на праві колекти вної власності, були Закон Ук раїни «Про підприємства в Ук раїні» та Закон України «Про власність», які втратили сво ю чинність 01.01.2004 року та 27.04.2007 року відповідно.
Вказаними законами передб ачалось, що суб'єктами права к олективної власності є трудо ві колективи державних пі дприємств, колективи оренд арів, колективні підприємст ва, кооперативи, акціонерні т овариства, господарські това риства, господарські об'єдна ння, професійні спілки, політ ичні партії та інші громадсь кі об'єднання, релігійні та ін ші організації, що є юридични ми особами.
Право колективної власнос ті виникає на підставі: добро вільного об'єднання майна гр омадян і юридичних осіб для с творення кооперативів, акціо нерних товариств, інших госп одарських товариств і об'єдн ань; передачі державних підп риємств в оренду; викупу коле ктивами трудящих державного майна; перетворення державн их підприємств в акціонерні та інші товариства; безоплат ної передачі майна державног о підприємства у власність т рудового колективу.
У власності колективного п ідприємства є вироблена прод укція, одержані доходи, а тако ж інше майно, придбане на підс тавах, не заборонених законо м.
У майні колективного підпр иємства визначаються вклади його працівників. Розмір вкл аду працівника у майні колек тивного підприємства визнач ається залежно від його труд ової участі в діяльності дер жавного або орендного підпри ємства, а також участі у збіль шенні майна колективного під приємства після його створен ня.
Після втрати чинності зазн ачених законів, та відсутнос ті спеціального законодавст ва, правовою основою регулюв ання правовідносин у сфері д іяльності колективних підпр иємств становить Конституці я України та Цивільний кодек с України, що визначено ст.4 та ч.3 ст.5 цього Кодексу, а також С татут підприємства в тій час тині, де він не суперечить вим огам чинного законодавства.
Статтею 41 Конституції Украї ни визначено, що кожен має пра во володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власні стю, результатами своєї інте лектуальної, творчої діяльно сті.
Право приватної власності набувається в порядку, визна ченому законом.
Громадяни для задоволення своїх потреб можуть користу ватися об'єктами права держа вної та комунальної власност і відповідно до закону.
Ніхто не може бути протипра вно позбавлений права власно сті. Право приватної власнос ті є непорушним.
Відповідно до п.1.2 Статуту ВС КП 549 суб'єктом права колектив ної власності є колектив під приємства здійснює право гос подарського відання, володін ня, користування і розпорядж ення закріпленого за ним май на у відповідності із Статут ом.
Відповідно до п.2.1 Статуту, ме тою створення колективного п ідприємства є використання н алежного колективу власникі в майна для промислової та пі дприємницької діяльності та одержання ними прибутку.
Відповідно до п. 6.1 Статуту, м айновою основою діяльності к олективного підприємства є м айно, яке належить трудовому колективу власників.
Відповідно до ст.356 ЦК Україн и власність двох чи більше ос іб із визначенням часток кож ного з них у праві власності є спільною частковою власніст ю, тобто майно у колективному підприємстві належить на пр аві спільної часткової власн ості його членам.
Згідно з ч.3 ст.358 ЦК України ко жен із співвласників має пра во на надання йому у володінн я та користування тієї частк и спільного майна в натурі, як а відповідає його частці у пр аві спільної часткової власн ості. У разі неможливості цьо го він має право вимагати від інших співвласників, які вол одіють і користуються спільн им майном, відповідної матер іальної компенсації.
Відповідно до Фінансового звіту (балансу) ВСКП 549 за 2007 р., до Статутного фонду підприємст ва входять тільки грошові вн ески засновників, при цьому б езпідставно не включена варт ість належного колективу вла сників майна, придбаного згі дно Договору купівлі-продажу з регіональним відділенням Фонду державного майна Украї ни у Вінницькій області.
Відповідно до висновку нез алежної експертизи, проведен ої згідно Ухвали Ленінського районного суду від 16 грудня 2008 р. вартість майна, яке належит ь засновникам колективного п ідприємства 549 і є майновою ос новою його діяльності склада є 9 444 364 грн.80 коп.
Колегія суддів вважає, що ві дповідно до вказаних норм ЦК України та встановлених обс тавин, при виході особи з член ів колективного підприємств а йому повинна виплачуватися вартість частини майна, проп орційна його частці в Статут ному фонді, з врахуванням вар тості майна підприємства на час розгляду справи.
Відповідно до СТ..З ЦК Украї ни загальними засадами судоч инства є неприпустимість поз бавлення права власності, кр ім випадків, встановлених Ко нституцією України та законо м, а також справедливість, доб росовісність та розумність.
Колегія суддів вважає, що рі шення суду першої інстанції не відповідає вказаним принц ипам, оскільки після виключе ння більше ніж 120 членів колек тивного підприємства, вони б ули позбавлені можливості от римати справедливу та реальн у вартість частки у майні ВСК П 549, яка по праву належала їм за вдяки трудовій участі в діял ьності державного та орендно го підприємства.
Відповідно до визначеного Конференцією колективного п ідприємства розміру вкладу в майно ВСКП 549, ОСОБА_2 мав пр аво на отримання своєї частк и в майні підприємства в сумі 43 444 Грн.08 коп. (0, 46% * 9 444 364, 8 грн. експерт ної оцінки); ОСОБА_4 - в сумі 36 833 грн.02 коп. (0, 39% * 9 444 364, 8 грн. експерт ної оцінки); ОСОБА_3 - в сумі 36 833 грн.02 коп. (0, 39% * 9 444 364, 8 грн. експерт ної оцінки), ОСОБА_7 - в сумі 80 400 грн.54 коп. (0, 86% * 9 444 364, 8 грн. експерт ної оцінки) ; ОСОБА_6 - в сумі 74 795 грн. (0, 80% * 9 444 364, 8 грн. експертної оцінки); ОСОБА_5 - в сумі 59 837 гр и. 93 коп.( 0, 64% * 9 444 364, 8 грн. експертної оцінки); ОСОБА_8 - в сумі 27 112 г рн. 66 коп. (0, 29% * 9 444 364, 8 грн. експертно ї оцінки). Всього сума, право в имоги якої отримав ОСОБА_1 становить 359 256 грн. 25 коп.
Колегія суддів приходить д о висновку, що висновки суду п ершої інстанції про відмову у задоволені позву в зв'язку з і збігом позовної даності є н еобгрунтованим з наступних п ідстав.
Статутом ВСКП 549 та Правилам и внутрішнього трудового роз порядку передбачено, що післ я припинення членства в ВСКП 549 при добровільному виході, п рипиненні трудової участі, с мерті, примусового виключенн я та інше, такі громадяни в под альшому виключаються із член ів колективного підприємств а за рішенням правління, а ріш ення затверджується загальн ими зборами. Це положення жод ним чином не суперечило діюч ому законодавству.
ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА _4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОС ОБА_7 та ОСОБА_8 припинил и трудові відносини з підпри ємством, але не були виключен і з членів ВСКП 549 у відповідно сті з вимогами Статуту та Пра вил. Вони були виключені із чл енів підприємства тільки 23 се рпня 2007 року на підставі Прото колу №2 Загальних зборів ВСКП 549.
Тому колегія приходить до в исновку, що право вимоги на от римання вартості вкладу у О СОБА_2 та інших зберігалось за ними з часу їх звільнення з підприємства до часу укладе ння з позивачем договорів пр о відступлення права вимоги.
Також необгрунтованою є по зиція суду першої інстанції в частині того, що ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА _5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 та ОСОБА_8 здійснили продаж св оїх паїв ОСОБА_1, хоча не ма ли такого права.
З досліджених договорів ук ладених між ОСОБА_1 та ОС ОБА_2 (від 10.10.2008.), ОСОБА_3 (від 14.10.2008 p.), ОСОБА_4 (від 15.10.2008 p.), ОСО БА_5 (від 19.02.2009 p.), ОСОБА_7 (від 1 6.02.2009 р.), ОСОБА_6 (від 17.02.2009 p.), ОС ОБА_8 ( від 11.03.2009 р.) вбачається щ о, цедент відступив цесіонар ію, а цесіонарій набув право в имоги до Вінницького спеціал ізованого колективного підп риємства 549 на виконання зобов 'язань перед цедентом, що вини кло на підставі статуту № 549, пр отоколу загальних зборів чле нів ВСКП 549 від 23.08.2007 р.
За цим договором ОСОБА_1 набув право вимагати від Він ницького спеціалізованого к олективного підприємства 549 н алежного виконання всіх зобо в'язань, які виникли перед О СОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 , ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБ А_7 та ОСОБА_8 .
Укладення вказаних вище до говорів не суперечить будь-я ким нормам цивільного законо давства, в тому числі ст.515 ЦК Ук раїни, якою передбачено, що за міна кредитора не допускаєть ся у зобов'язаннях, нерозривн о пов'язаних з особою кредито ра, зокрема у зобов'язаннях пр о відшкодування шкоди, завда ної каліцтвом, іншим ушкодже нням здоров'я або смерті.
За таких обставин рішення с уду першої інстанції підляга є скасуванню з постановления м колегією суддів нового ріш ення, яким позовні вимоги слі д задовольнити в повному обс язі.
Також, у відповідності до ст .88 ЦПК України з відповідача н а користь позивача слід стяг нути понесені ним судові вит рати в суді першої інстанції , а також всі судові витрати, п ов'язані з розглядом справи в суді апеляційної інстанції.
На підставі викладеного, ке руючись ст..41 Конституції Укра їни, ст.ст.3, 4, 5, 356, 358, 512-519 ЦК України, с т.ст.1, 10, 11, 15, 60, 79, 88, 307, 309, 313-316 ЦПК України , колегія суддів, -
вирішила:
Апеляційну скаргу ОСОБА _1 задовольнити.
Рішення Ленінського район ного суду м. Вінниці від 21 квіт ня 2009 року скасувати, ухвалити нове рішення.
Позов ОСОБА_1 до Вінниць кого спеціалізованого колек тивного підприємства 549 задов ольнити.
Стягнути з Вінницького спе ціалізованого колективного підприємства 549 (м.Вінниця вул . Максимовича, 18, р/р 26000301112 у Вінни цькому ЦВ Промінвестбанку, М ФО 302571, код ЄДРПОУ 01415915, індивідуа льний податковий номер 014159102286, с відоцтво №01757222) на користь ОС ОБА_1 вартість вкладу в майн о колективного підприємства в сумі 359 256 (триста п'ятдесят дев 'ять тисяч двісті п'ятдесят ші сть) грн. 25 коп., витрати по опла ті судового збору в сумі 2550 грн ., на інформаційно-технічне за безпечення розгляду справи в сумі 280 грн. та витрати на прове дення судової експертизи в с умі 7000 грн.
Рішення набуває законної сили з моменту його проголош ення.
На рішення може бути подан а касаційна скарга протягом двох місяців з дня набрання н им законної сили до Верховно го Суду України
Суд | Апеляційний суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 03.07.2009 |
Оприлюднено | 18.06.2010 |
Номер документу | 9738313 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Апеляційний суд Вінницької області
Вавшко В.С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні