Постанова
від 04.06.2021 по справі 640/2829/20
ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа № 640/2829/20 Суддя (судді) першої інстанції: Вєкуа Н.Г.

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 червня 2021 року м. Київ

Колегія суддів Шостого апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді Кучми А.Ю.,

суддів Аліменка В.О., Безименної Н.В.

розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю ЕКО-БІОРЕСУРС на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 15 березня 2021 року (м.Київ, дата складання повного тексту не зазначається) у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю ЕКО-БІОРЕСУРС до Міністерства юстиції України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И Л А :

Товариство з обмеженою відповідальністю ЕКО-БІОРЕСУРС звернулося з позовом до суду, в якому просить:

- визнати протиправним та скасувати повністю Наказ Міністерства юстиції України від 20.01.2020 року №178/5 Про відмову в державній реєстрації друкованого засобу масової інформації - газети Газета Робітнича , Газета Рабочая ;

- зобов`язати Міністерство юстиції України повторно розглянути заяву ТОВ ЕКО-БІОРЕСУРС про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації - газети Газета Робітнича , Газета Рабочая з урахуванням висновків суду.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що рішення відповідача є необґрунтованим та безпідставним, оскільки в Реєстрі відсутнє найменування друкованого ЗМІ, яке тотожне найменуванню друкованого ЗМІ, що мав намір зареєструвати позивач.

Відповідачем подано відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити у задоволенні позову, зазначив, що враховуючи, що газета Газета Робітнича повністю відтворює назву вже зареєстрованої газети - Робітнича газета , Міністерством юстиції України відповідно до п.2 ч.1 ст. 15 Закону України Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні правомірно відмовлено у реєстрації газети Газета Робітнича .

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 15 березня 2021 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено.

Не погоджуючись з судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та постановити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Апеляційну скаргу обґрунтовано тим, що рішення суду першої інстанції прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, без повного з'ясування усіх фактичних обставин у справі. Апелянт вказує, що друковані засоби масової інформації Газета Робітнича та Робітнича Газета це різні назви газет. Таким чином назва вже зареєстрованої газети та назва газети, яку позивач хотів зареєструвати не є ідентичними. Крім того, апелянт наголошує на мові, якою планувалась до випуску відповідна газета.

Відповідачем подано відзив на апеляційну скаргу, в якому зазначено про безпідставність доводів апеляційної скарги, відсутність підстав для її задоволення та відсутність підстав для скасування рішення суду першої інстанції.

Розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а рішення суду - без змін.

Згідно ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, 19.12.2019 позивач звернувся до відповідача із заявою про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації, в якій просив зареєструвати періодичне друковане видання, зокрема: вид - газета; статус видання - вітчизняне; назва видання - Газета Робітнича , Газета Рабочая .

З правового висновку щодо заяви Товариства з обмеженою відповідальністю Еко-Біоресурс (код 39750109) про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації - газети Газета Робітнича , Газета Рабочая вбачається, що правовою експертизою встановлено, що Державним комітетом телебачення і радіомовлення України раніше видано свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації з назвою Робітнича газета , Рабочая газета , що є підставою для відмови у державній реєстрації друкованого засобу масової інформації .

Згідно з висновком відповідно до п.2 ч.1 ст. 15 Закону України Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні у державній реєстрації газети Газета Робітнича , Газета Рабочая має бути відмовлено.

Наказом Міністерства юстиції України від 20.01.2020 №178/5, копія якого наявна в матеріалах справи, повідомлено позивачу про відмову у проведенні державної реєстрації друкованого засобу масової інформації газети Газета Робітнича , Газета Рабочая відповідно до п.2 ч.1 ст. 15 Закону України Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні та на підставі правового висновку, який є невід`ємною частиною наказу.

Вважаючи зазначене вище рішення протиправним, а свої права та охоронювані законом інтереси порушеними, позивач звернувся з даним адміністративним позовом до суду.

Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що Газета Робітнича повністю відтворює назву вже зареєстрованої газети - Робітнича газета , а отже Мінстерством юстиції України правомірно відповідно до п.2 ч.1 ст. 15 Закону України Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні відмовлено в реєстрації друкованого засобу - газети.

Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.

Правові основи діяльності друкованих засобів масової інформації (преси) в Україні, встановлює державні гарантії їх свободи відповідно до Конституції України, Закону України Про інформацію та інших актів чинного законодавства і визнаних Україною міжнародно-правових документів створено Законом України Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні від 16 листопада 1992 року №2782-ХІІ (надалі - Закон №2782-ХІІ).

Згідно з частинами першою та другою ст. 1 Закону №2782-ХІІ в цьому Законі під друкованими засобами масової інформації (пресою) в Україні розуміються періодичні і такі, що продовжуються, видання, які виходять під постійною назвою, з періодичністю один і більше номерів (випусків) протягом року на підставі свідоцтва про державну реєстрацію. Додатки до друкованих засобів масової інформації у вигляді видань газетного та журнального типу є окремими періодичними і такими, що продовжуються, друкованими виданнями і підлягають реєстрації на загальних підставах.

Відповідно до ст. 8 Закону №2782-ХІІ право на заснування друкованого засобу масової інформації належить: громадянам України, громадянам інших держав та особам без громадянства, не обмеженим у цивільній правоздатності та цивільній дієздатності; юридичним особам України та інших держав; трудовим колективам підприємств, установ і організацій на підставі відповідного рішення загальних зборів (конференції). Органи державної влади, інші державні органи та органи місцевого самоврядування не можуть виступати засновниками (співзасновниками) друкованих засобів масової інформації. Особа, яка заснувала друкований засіб масової інформації, є його засновником. Особи, які об`єдналися з метою спільного заснування видання, вважаються його співзасновниками.

Згідно зі ст. 11 Закону друкований засіб масової інформації може видаватися після його державної реєстрації. Державній реєстрації підлягають всі друковані засоби масової інформації, що видаються на території України, незалежно від сфери розповсюдження, тиражу і способу його виготовлення. Заяви про державну реєстрацію друкованих засобів масової інформації подаються засновником (співзасновниками) до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації друкованих засобів масової інформації. Забороняється державна реєстрація друкованого засобу масової інформації, назва якого містить символіку комуністичного та/або націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів.

Положення про державну реєстрацію друкованих засобів масової інформації, затвердженого Наказом Міністерства юстиції України 21.02.2006 №12/5 (у редакції наказу Міністерства юстиції України 23.04.2007 №194/5), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 24 лютого 2006 р. за №173/12047 (надалі - Положення), визначає порядок державної реєстрації Міністерством юстиції України, головними територіальними управліннями юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, в областях, містах Києві та Севастополі друкованих засобів масової інформації (далі - реєструючі органи). Державна реєстрація полягає у проведенні правової експертизи заяв засновників друкованих засобів масової інформації на відповідність Конституції, Цивільному та Господарському кодексам, Закону України "Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні", іншим актам законодавства України та цьому Положенню, підготовці та оформленні відповідних рішень.

Відповідно до п. 1.4. Положення, державна реєстрація (перереєстрація) друкованих ЗМІ залежно від сфери розповсюдження та розгляд заяв з інших питань, зазначених у пункті 2.6 Положення, здійснюється такими реєструючими органами: 1) загальнодержавної, регіональної (дві і більше областей) та/або зарубіжної сфери розповсюдження - Міністерством юстиції України (далі - Мін`юст); 2) місцевої сфери розповсюдження - головними територіальними управліннями юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, в областях, містах Києві та Севастополі (далі - головні територіальні управління юстиції).

Згідно зі ст. 12 Закону №2782-ХІІ у заяві про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації повинні бути вказані: 1) засновник (співзасновники) видання; 1-1) пов`язана особа - юридична або фізична особа, яка здійснює контроль за засновником (співзасновниками), власником (співвласниками) друкованого засобу масової інформації, а також юридична особа, за якою засновник, власник (співвласник) здійснює відповідний контроль. У разі якщо одним із співзасновників (співвласників) друкованого засобу масової інформації є фізична особа, пов`язаними з нею особами вважаються також члени її сім`ї (чоловік, дружина, діти та батьки, мачуха та вітчим, рідні брати, сестри та їхні діти, чоловіки (дружини), спільно з якими вона здійснює контроль за друкованим засобом масової інформації; 2) вид видання; 3) назва видання; 4) мова видання; 5) сфера розповсюдження (місцева, регіональна, загальнодержавна, зарубіжна) та категорії читачів; 6) програмні цілі (основні принципи) або тематична спрямованість; 7) передбачувані періодичність випуску, обсяг і формат видання; 8) юридична адреса засновника, кожного із співзасновників та його (їх) банківські реквізити; 9) місцезнаходження редакції. Реєструючий орган має право зажадати від засновника (співзасновників) подання документів, якими підтверджується його (їх) цивільна правоздатність та цивільна дієздатність (паспорт громадянина України, статут, договір між співзасновниками, договір з правонаступником, довіреність тощо). При проведенні державної реєстрації забороняється вимагати від засновника (співзасновників) подання інших відомостей і документів. Про зміну виду видання, юридичної адреси засновника (співзасновників), місцезнаходження редакції засновник (співзасновники) друкованого засобу масової інформації зобов`язаний (зобов`язані) відповідно повідомити реєструючий орган у місячний термін.

Згідно зі ст. 13 Закону №2782-ХІІ, зокрема реєструючий орган зобов`язаний в місячний строк розглянути заяву про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації і письмово повідомити засновника (співзасновників) про результат розгляду. В межах цього строку реєструючий орган приймає рішення про: а) державну реєстрацію видання; б) відмову у державній реєстрації; в) зупинення строку розгляду заяви про реєстрацію.

Відповідно до п. 2 частини першої ст. 15 Закону №2782-ХІІ відмова в державній реєстрації друкованого засобу масової інформації можлива тільки з таких підстав, якщо реєструючим органом уже раніше видано свідоцтво друкованому засобу масової інформації з тією ж назвою, за винятком видань, що виходять різними мовами.

Пунктом 2.8. Положення визначено аналогічні підстави для відмови в державній реєстрації друкованого ЗМІ.

Суд першої інстанції вірно вказав, що тотожність за своїм смисловим значенням передбачає цілковиту схожість чого-небудь, подібність одного до одного за своєю суттю й зовнішніми ознаками та виявом.

По відношенню до назви юридичної особи та друкованого засобу масової інформації тотожність означає повне співпадіння назв.

З матеріалів справи вбачається, що 19.12.2019 року позивач звернувся до відповідача із заявою про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації, в якій просив зареєструвати періодичне друковане видання, зокрема: вид - газета; статус видання - вітчизняне; назва видання - Газета Робітнича , Газета Рабочая .

Водночас, правовою експертизою встановлено, що Державним комітетом телебачення і радіомовлення України уже раніше видано свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації з назвою Робітнича газета , Рабочая газета , Rabochaya gazeta , серія та номер свідоцтва - КВ №10724 від 08.12.2005), яка є однаковою з назвою газети Газета Робітнича .

Наведені назви є однорідними та мають повне співпадіння Робітнича газета та Газета робітнича , єдине, що відрізняє друковані засоби це початкове знаходження слів.

Суд першої інстанції вірно не взяв до уваги твердження позивача, що Робітнича газета виходить українською, російською та англійською мовами, натомість Газета Робітнича планується випускатись лише українською та російськими мовами, з огляду на те, що Газета Робітнича мала видаватися українською та російськими мовами, однак Робітнича газета вже видається такими мовами.

Тобто Газета Робітнича планувала випускати тими ж мовами що і Робітнича газета , що спростовує доводи апелянта, що ці дві газети випускаються різними мовами.

Апеляційна скарга не містить доводів, як б за своєю сукупністю спростували висновок суду першої інстанції.

За таких обставин, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що Газета Робітнича повністю відтворює назву вже зареєстрованої газети - Робітнича газета , а отже Мінстерством юстиції України правомірно відповідно до п.2 ч.1 ст. 15 Закону України Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні відмовлено в реєстрації друкованого засобу - газети, тому наказ Міністерства юстиції України від 20.01.2020 року №178/5 не підлягає скасуванню.

Відповідно до пункту 30 рішення Європейського Суду з прав людини у справі Hirvisaari v. Finland від 27 вересня 2001 року, рішення судів повинні достатнім чином містити мотиви, на яких вони базуються для того, щоб засвідчити, що сторони були заслухані, та для того, щоб забезпечити нагляд громадськості за здійсненням правосуддя .

Згідно пункту 29 рішення Європейського Суду з прав людини у справі Ruiz Torija v. Spain від 9 грудня 1994 року, статтю 6 не можна розуміти як таку, що вимагає пояснень детальної відповіді на кожний аргумент сторін. Відповідно, питання, чи дотримався суд свого обов'язку обґрунтовувати рішення може розглядатися лише в світлі обставин кожної справи

Згідно пункту 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення.

Доводи апеляційної скарги зазначених вище висновків суду попередньої інстанції не спростовують і не дають підстав для висновку, що судом першої інстанції при розгляді справи неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, чи порушено норми процесуального права.

З урахуванням вищевикладеного, колегія суддів приходить до висновку, що рішення суду є законним і обґрунтованим, ухваленим з дотриманням норм матеріального та процесуального права, а тому підстав для його скасування не має.

Керуючись ст. ст. 242, 243, 251, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів -

П О С Т А Н О В И Л А :

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю ЕКО-БІОРЕСУРС - залишити без задоволення , а рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 15 березня 2021 року - без змін .

Постанова набирає законної сили з моменту її прийняття та може бути оскаржена в порядку та строки, встановлені ст.ст. 328, 329 КАС України.

Повний текст постанови виготовлено 04.06.2021.

Головуючий суддя: А.Ю. Кучма

В.О. Аліменко

Н.В. Безименна

СудШостий апеляційний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення04.06.2021
Оприлюднено05.06.2021
Номер документу97428162
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —640/2829/20

Постанова від 04.06.2021

Адміністративне

Шостий апеляційний адміністративний суд

Кучма Андрій Юрійович

Ухвала від 26.04.2021

Адміністративне

Шостий апеляційний адміністративний суд

Кучма Андрій Юрійович

Ухвала від 26.04.2021

Адміністративне

Шостий апеляційний адміністративний суд

Кучма Андрій Юрійович

Рішення від 15.03.2021

Адміністративне

Окружний адміністративний суд міста Києва

Вєкуа Н.Г.

Ухвала від 12.02.2020

Адміністративне

Окружний адміністративний суд міста Києва

Вєкуа Н.Г.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні