Рішення
від 26.05.2021 по справі 177/1545/20
КРИВОРІЗЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 177/1545/20

Провадження № 2/177/217/21

Р І Ш Е Н Н Я

Іменем України

26 травня 2021 року

Криворізький районний суд Дніпропетровської області у складі:

головуючого судді Суботіної С. А.

за участі: секретаря Ференц Я. З.,

розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в м. Кривому Розі матеріали цивільної справи за позовною заявою ОСОБА_1 до Новопільської сільської ради Криворізького району Дніпропетровської області про встановлення юридичного факту,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з указаним позовом та просить встановити факт її постійного проживання з ОСОБА_2 , померлим ІНФОРМАЦІЯ_1 , за адресою: АДРЕСА_1 , до дня смерті останнього, тобто до ІНФОРМАЦІЯ_1 .

В обґрунтування позову вказувала, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її дід ОСОБА_2 .

Після його смерті відкрилася спадщина, у вигляді домоволодіння АДРЕСА_1 , а також земельна ділянка для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 3,6243 га, кадастровий номер 1221888200:04:001:0575, розташована на території Широківської сільської ради Криворізького району Дніпропетровської області.

Заповіту дід не склав. На момент відкриття спадщини, вона разом з дідом проживала за вище вказаною адресою, здійснюючи за ним догляд.

У травні 2019 при зверненні до нотаріуса, їй видано постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії, у зв`язку з пропуском строку для прийняття спадщини та відсутністю факту прийняття спадщини після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 діда ОСОБА_2 , через що заявник вимушена звернутися до суду.

Позивач та її представник правом на участь у судовому засіданні не скористалися, про час та місце розгляду справи повідомлялися у встановленому законом порядку, при цьому, від представника надійшла заява, у якій він просив справу розглянути за його відсутності та заяву задовольнити (а.с. 76).

Представник відповідача Новопільської сільської ради Криворізького району Дніпропетровської області до суду не з`явився, хоча про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, надав заяву про розгляд справи за відсутності представника (а.с. 82).

Відповідно до ч. 3 ст. 211 ЦПК України, учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється на підставі наявних у суду матеріалів.

Згідно з вимогами ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Встановивши відсутність підстав, передбачених ч. 2 ст. 223 ЦПК України для відкладення розгляду справи по суті, дослідивши надані докази, суд вважає за можливе задовольнити позовну заяву з огляду на наступні для того законні підстави.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серія НОМЕР_1 , виданим Довгинцівським районним у місті Кривому Розі відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області 23.11.2016 (а.с.16).

ІНФОРМАЦІЯ_2 народилася ОСОБА_3 (а.с.15), батьками якої є ОСОБА_4 та ОСОБА_5 . ОСОБА_5 померла ІНФОРМАЦІЯ_3 (а.с.17).

Батьками ОСОБА_4 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_4 є ОСОБА_2 та ОСОБА_6 (а.с.53).

Відповідно до свідоцтва про шлюб від 06.03.2013, ОСОБА_3 зареєструвала шлюб з ОСОБА_7 та змінила прізвище на ОСОБА_8 (а.с.11). На підставі рішення Довгинцівського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області від 30.06.2016, яке набрало законної сили 12.07.2016, вказаний шлюб розірвано (а.с.57). 03.09.2016 ОСОБА_9 зареєструвала шлюб з ОСОБА_10 та змінила прізвище на ОСОБА_11 (а.с.58). На підставі вище викладеного, суд прийшов до висновку, що заявник ОСОБА_1 є онукою померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 .

З акту від 03.02.2020, який засвідчений секретарем Широківської сільської ради Мухою В.М., слідує, що ОСОБА_2 до дня смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 проживав за адресою: АДРЕСА_1 . Разом з ним за вказаною адресою проживала онука ОСОБА_1 (а.с.34).

Після смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина, у вигляді домоволодіння АДРЕСА_1 , а також земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 3,6243 га, кадастровий номер 1221888200:04:001:0575, розташованої на території Широківської сільської ради Криворізького району Дніпропетровської області (а.с.28-32).

Відповідно до 1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Статтями 1216, 1217 ЦК України передбачено, що спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Згідно зі ст. 1222, 1223 ЦК України, спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народжені живими після відкриття спадщини. Право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, також у разі не охоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу. Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини.

ОСОБА_2 за життя заповітів не складав (а.с.49). Отже, спадкове майно підлягає спадкуванню за законом. Спадкоємцями за законом після смерті ОСОБА_2 є його онука ОСОБА_1 та син ОСОБА_4 .

У травні 2019 при зверненні до нотаріуса, ОСОБА_1 видано постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії, у зв`язку з пропуском строку для прийняття спадщини та відсутністю факту прийняття спадщини після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 діда ОСОБА_2 , через що заявник вимушена звернутися до суду (а.с.59).

Окрім позивача до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщин звернувся також і син померлого ОСОБА_4 , однак постановою нотаріуса від 30.11.2016 у вчиненні нотаріальної дії йому відмовлено у зв`язку з пропуском шестимісячного строку для прийняття спадщини.

Відповідно до ст. 1268 ЦК України, спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.

Статтею 1269 ЦК України визначено, що спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.

Згідно зі ст. 1270, 1272 ЦК України, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини. Якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її.

При цьому ОСОБА_4 спадщину не прийняв, оскільки у встановлений законом строк з заявою про прийняття спадщини не звернувся. Рішенням Криворізького районного суду Дніпропетровської області від 12.01.2018 у задоволенні позовних вимог ОСОБА_4 про визначення додаткового строку, достатнього для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 відмовлено, рішення набрало законної сили 13.02.2018 (а.с.59-60).

ОСОБА_4 на момент відкриття спадщини зі спадкодавцем постійно не проживав, у той час як ОСОБА_1 , як видно з акту від 03.02.2020, який засвідчений секретарем Широківської сільської ради Мухою В.М., до дня смерті ОСОБА_2 , тобто до ІНФОРМАЦІЯ_1 проживала разом з ним однією родиною за адресою: АДРЕСА_1 , вели спільне господарство, спільно утримували будинок, здійснювали ремонт з 01.01.2010 (а.с.34).

Відповідно до ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Як роз`яснено у п. 23 Постанови Пленуму ВСУ Про судову практику у справах про спадкування від 30.05.2008 № 7, якщо постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у зв`язку із чим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини, спадкоємець має право звернутися в суд із заявою про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, а не про встановлення факту прийняття спадщини.

Оскільки позивачем доведено факт її постійного проживання з ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 01.01.2010 на час відкриття спадщини, від встановлення факту залежить виникнення у ОСОБА_1 права на прийняття спадщини, суд вважає за необхідне позовні вимоги задовольнити.

Керуючись ст. ст. 4-5, 13, 76, 258-265, 293-294, 315-319 ЦПК України, суд, -

У Х В А Л И В:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Новопільської сільської ради Криворізького району Дніпропетровської області про встановлення юридичного факту - задовольнити.

Встановити факт постійного проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , з ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , на час відкриття спадщини, за адресою: АДРЕСА_1 .

Рішення може бути оскаржено до апеляційного суду Дніпропетровської області через Криворізький районний суд Дніпропетровської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження протягом тридцяти днів з дня вручення повного рішення суду.

Суддя:

СудКриворізький районний суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення26.05.2021
Оприлюднено07.06.2021
Номер документу97436609
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —177/1545/20

Рішення від 26.05.2021

Цивільне

Криворізький районний суд Дніпропетровської області

Суботіна С. А.

Ухвала від 22.04.2021

Цивільне

Криворізький районний суд Дніпропетровської області

Суботіна С. А.

Ухвала від 24.11.2020

Цивільне

Криворізький районний суд Дніпропетровської області

Суботіна С. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні