ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"07" червня 2021 р.м. Одеса Справа № 916/625/21
Господарський суд Одеської області у складі: суддя Волков Р.В.,
при секретарі судового засідання Свічкар В.В.,
розглянувши справу №916/625/21
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Одеська обласна енергопостачальна компанія" (65007, Одеська обл., м. Одеса, вул. Мала Арнаутська, буд. 88, код ЄДРПОУ 42114410)
до відповідача: Приватної фірми "Товарна" (65036, Одеська обл., м. Одеса, вул. Старицького, буд. 10 ГУРТОЖИТОК, код ЄДРПОУ 20951393)
про зобов`язання вчинити певні дії
Представники сторін:
Від позивача - Притула А.С.;
Від відповідача - не з`явився
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "ОДЕСЬКА ОБЛАСНА ЕНЕРГОПОСТАЧАЛЬНА КОМПАНІІЯ" (далі - позивач, постачальник, ТОВ ООЕК ) звернулось до Господарського суду Одеської області з позовом до Приватної фірми "Товарна" (далі - відповідач, споживач) про зобов`язання вчинити певні дії.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на обставину протиправного ухилення ліквідаційної комісії з припинення відповідача від виконання обов`язків щодо визнання існуючої заборгованості перед позивачем та включення кредиторських вимог позивача до проміжного ліквідаційного балансу.
Ухвалою від 15.03.2021р. прийнято позовну заяву (вх.№648/21 від 10.03.2021) до розгляду та відкрито провадження у справі №916/625/21, справу ухвалено розглядати за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначено на "14" квітня 2021р., запропоновано відповідачу реалізувати право на подання відзиву.
14.04.2021р. підготовче засідання відкладено на 12.05.2021р.
16.04.2021р. на електронну пошту суду надійшов відзив на позовну заяву (вх. №10568/21).
12.05.2021р. продовжено строк підготовчого провадження на 30 днів, закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 07.06.2021р.
21.05.2021р. до суду надійшло клопотання відповідача (вх. №13821/21) про поновлення строку на подання відзиву, а також сам відзив (вх. №13822/21).
02.06.2021р. до суду надійшла відповідь на відзив (вх. №14925/21).
07.06.2021р. оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Позиції та доводи сторін.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач вказав наступне.
ПП Товарна приєдналось до умов договору шляхом підписання заяви-приєднання до публічного договору про постачання електричної енергії ТОВ ООЕК на умовах раніше укладеного договору з постачальником за регульованим тарифом №4756 (далі - Договір).
За розрахункові періоди червня-липня 2020 р. ТОВ ООЕК від АТ ДТЕК Одеські Електромережі як оператора системи розподілу були отримані дані щодо фактичного споживання електричної енергії ПП Товарна , зокрема, відповідачем було спожито 49112 кВт/год. електричної енергії загальною вартістю 44044,38 грн. з ПДВ.
Відповідно до відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань позивачу стало відомо, що з 11.12.2020р. відповідач перебуває у стані припинення.
19.01.2021р. позивачем було направлено відповідачу заяву з кредиторськими вимогами №06/03-154 від 18.01.2021 р., у якій просив визнати кредиторські вимоги, що складаються із заборгованості за спожиту активну електричну енергію на загальну суму 44044,38 грн.
Однак, як вказав позивач, відповідач безпідставно ухилився від розгляду кредиторських вимог та їх визнання з включенням вимог до проміжного ліквідаційного балансу.
У відзиві відповідач зазначив, що у відносинах з ТОВ ООЕК діяв як уповноважена особа в інтересах мешканців гуртожитку як колективного споживача.
Вказав, що згідно з додатковою угодою №1 від 30.12.2002р. до договору №46 від 30.04.1995р. було змінено вид договору зі спільної діяльності на договір доручення. Довірителем за договором доручення від 30.01.2002р. щодо здійснення повноважень на обслуговуванні гуртожитку №10 по вул. Старицького в м. Одесі виступило ДП МОУ Південьвійськбуд .
Відзначив, що наразі за фактом припинення договірних відносин між ДП МОУ Південьвійськбуд з ПП Товарна та фактом передачі гуртожитку за актом від 30.05.2020р., повноваження щодо погашення заборгованості за спожиті послуги покладається на іншу уповноважену особу, якою є ДП МОУ Південьвійськбуд .
У відповіді на відзив позивач зауважив, що звернувся до суду з вимогою саме до ПП Товарна у зв`язку з невиконанням умов договору №4756 та зауважив, що за аналізом видів діяльності ПП Товарна не вбачається, що відповідач не підпадає під норму закону, що надає можливість приєднання до договору універсальних послуг як колективного споживача електричної енергії, а тому останній шляхом підписання заяви-приєднання від 10.12.2018р. приєднався до умов публічної комерційної пропозиції №2-УП.
Зазначив, що після укладення договору про постачання електричної енергії №4756, відповідач, відповідно вимог п.4.27 ПРРЕЕ не повідомляв електропостачальника щодо звільнення приміщення за адресою: м. Одеса, вул. Старицького, буд. 10, не надавав заяви про розірвання вказаного договору та/або будь-якої іншої інформації щодо зміни власності за вказаним об`єктом.
Вказав, що договір про постачання електричної енергії №4756, укладений між ТОВ ООЕК та ПП Товарна , ніким не оскаржувався та був чинним до моменту звернення нового власника, а саме до 15.07.2020р.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, суд встановив наступне.
У відповідності з п. 3.1.6. Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених Постановою НКРЕКП № 312 від 14.03.2018 р. (далі - ПРРЕЕ або Правила), постачання електричної енергії споживачу здійснюється, якщо:
1) об`єкт споживача підключений до мереж оператора системи у встановленому законодавством порядку;
2) електропостачальник за договором з оператором системи отримав доступ до мереж та можливість продажу електричної енергії на території діяльності оператора системи;
3) споживач с стороною діючих договорів:
- про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії, крім випадку здійснення розподілу (передачі) електричної енергії оператором системи до власних електроустановок;
- про постачання електричної енергії споживачу або про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг, або про постачання електричної енергії постачальником «останньої надії» ;
- про надання послуг комерційного обліку електричної енергії, крім випадків, коли роль постачальника послуг комерційного обліку виконує оператор системи, до мереж якого приєднаний цей споживач;
4) за усіма точками комерційного обліку на об`єкті (об`єктах) споживача, за якими здійснюється (планується) постачання електричної енергії, укладено договір з постачальником послуг комерційного обліку про надання послуг комерційного обліку електричної енергії.
Пункт 1.2.5 та п. 3.1.4 ПРРЕЕ, передбачають, що для можливості постачати електричну енергію своїм споживачам, постачальник повинен укласти з оператором системи розподілу публічний Договір постачальника про розподіл електричної енергії.
На виконання Закону України Про ринок електричної енергії під час здійснення заходів з відокремлення оператора системи розподілу АТ ДТЕК Одеські Електромережі від постачання електричної енергії, було створено ТОВ ОДЕСЬКА ОБЛАСНА ЕНЕРГОПОСТАЧАЛЬНА КОМПАНІЯ з метою здійснення діяльності з постачання електричної енергії споживачам.
Постановою НКРЕКП № 429 від 14.06.2018р. позивачу надано ліцензію з постачання електричної енергії споживачу.
З 01.01.2019 р. на території Одеської області розпочав діяльність оператор системи розподілу - АТ ДТЕК Одеські Електромережі на підставі ліцензії про розподіл електричної енергії відповідно до Постанови НКРЕКП №1345 від 06.11.2018 Про видачу AT ОДЕСАОБЛЕНЕРГО (попереднє найменування АТ ДТЕК Одеські Електромережі ) ліцензії з розподілу електричної енергії та анулювання ліцензій з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами і постачання електричної енергії за регульованим тарифом .
Між Товариством з обмеженою відповідальністю "Одеська обласна енергопостачальна компанія" та АТ ДТЕК Одеські електромережі укладено Договір електропостачальника про надання послуг з розподілу, відповідно до умов якого Акціонерне товариство ДТЕК Одеські електромережі як Оператор системи розподілу, надає послуги з розподілу електричної енергії споживачам Постачальника, які входять в балансуючу групу Постачальника. Наявність зазначеного договору доводиться Реєстром Електропостачальників, які отримали доступ до електричних мереж Оператора системи розподілу електричної енергії Акціонерного товариства ДТЕК Одеські електромережі .
Пунктом 1.2.7. ПРРЕЕ передбачено, що постачання електричної енергії здійснюється електропостачальником на підставі договору про постачання електричної енергії споживачу, який розробляється електропостачальником на основі Примірного договору про постачання електричної енергії споживачу (додаток 5 до цих Правил) та укладається в установленому цими Правилами порядку.
Пункт 1.2.8. ПРРЕЕ передбачає, що постачальник універсальних послуг здійснює постачання електричної енергії на підставі договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг, який розробляється постачальником універсальних послуг на основі Типового договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг (додаток 6 до цих Правил) та укладається в установленому цими Правилами порядку
Пункт 3.1.7 ПРРЕЕ визначає, що договір між електропостачальником та споживачем укладається, як правило, шляхом приєднання споживача до розробленого електропостачальником договору на умовах комерційної пропозиції, опублікованої електропостачальником. У разі офіційного оприлюднення комерційної пропозиції електропостачальник не має права відмовити споживачу у приєднанні до договору на умовах цієї комерційної пропозиції, якщо технічні засоби вимірювання та обліку електричної енергії забезпечують виконання сторонами умов комерційної пропозиції. На вимогу споживача електропостачальник має надати письмовий примірник договору, підписаний з його боку. Якщо сторони досягли згоди щодо укладення договору на інших умовах, відмінних від тих. які містяться у комерційних пропозиціях, розміщених на офіційному сайті електропостачальника. договір укладається в паперовій формі. При цьому сторони можуть за взаємною згодою оформлювати додатки до договору, в яких узгоджуються організаційні особливості постачання електричної енергії. Такі додатки оформляються у паперовій формі та підписуються обома сторонами.
Пунктом 3.1.8. ПРРЕЕ передбачено, договір постачання електричної енергії споживачу укладається між електропостачальником і споживачем та передбачає постачання споживачу всього обсягу фактичного споживання електричної енергії за певним об`єктом у певний період часу одним електропостачальником відповідно до обраної споживачем комерційної пропозиції.
Пунктом 7 ПРРЕЕ передбачено, що договір про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг укладається шляхом приєднання до умов договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг, опублікованого в засобах масової інформації та на веб-сайті постачальника, шляхом оплат рахунка, отриманого від постачальника універсальної послуги, або фактичного споживання будь-яких обсягів електричної енергії, або підписання заяви-приєднання до умов договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг.
Відповідно до ст.174 ГК України однією з підстав виникнення господарського зобов`язання є укладання господарського договору та іншої угоди, що передбачені законом, а також угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.
Відповідно до ст.275 Господарського кодексу України за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі - енергію) споживачеві (абоненту), який зобов`язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується.
Окремим видом договору енергопостачання є договір постачання електричної енергії споживачу. Особливості постачання електричної енергії споживачам та вимоги до договору постачання електричної енергії споживачу встановлюються Законом України "Про ринок електричної енергії".
Приписами ч. 1-2 ст. 56 Закону України "Про ринок електричної енергії" передбачено, що постачання електричної енергії споживачам здійснюється електропостачальниками, які отримали відповідну ліцензію, за договором постачання електричної енергії споживачу. Договір постачання електричної енергії споживачу укладається між електропостачальником та споживачем та передбачає постачання всього обсягу фактичного споживання електричної енергії споживачем у певний період часу одним електропостачальником. Постачання електричної енергії споживачам здійснюється за вільними цінами.
Договір про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг (далі - договір) є публічним договором приєднання, який встановлює порядок та умови постачання електричної енергії виключно побутовим та малим непобутовим споживачам (далі - споживач) постачальником універсальних послуг (далі - постачальник) та укладається сторонами з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України шляхом приєднання споживача до цього договору, згідно із заявою-приєднання яка є додатком 1 до цього договору.
Цей договір є публічним договором приєднання, який укладений шляхом приєднання споживача до розробленого постачальником договору, що розміщений на його сайті та на умовах комерційної пропозиції, що опублікована на сайті постачальника (публічна комерційна пропозиція) (п.1.1 договору).
10.12.2018р. відповідачем було підписано Заяву-приєднання до умов договору про постачання електричної енергії, згідно з якою постачальник ТОВ ООЕК ініціює приєднання споживача з 01.01.2019р. до договору про постачання електричної енергії на умовах договору про постачання електричної енергії №4756 бази даних споживачів постачальника за регульованим тарифом.
Відповідно до пункту 2.1 договору за цим договором постачальник продає електричну енергію споживачу для забезпечення потреб електроустановок споживача, а споживач оплачує постачальнику вартість спожитої (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору. Постачальник купує електричну енергію, вироблену з енергії сонячного випромінювання та/або енергії вітру об`єктами електроенергетики (генеруючими установками) приватних домогосподарств, величина встановленої потужності яких не перевищує 30 кВт, за "зеленим" тарифом в обсязі, що перевищує місячне споживання електричної енергії такими приватними домогосподарствами на підставі укладеного між ним та побутовим споживачем договору про купівлю-продаж електричної енергії за "зеленим" тарифом приватним домогосподарством відповідно до додатку 2 до цього договору.
Споживач розраховується з постачальником за спожиту електричну енергію за цінами (тарифами), що визначаються відповідно до методики (порядку), затвердженої регулятором, згідно з обраною споживачем комерційною пропозицією, яка є додатком 3 до цього договору (пункт 5.1 договору).
Відповідно до пункту 5.8 договору розрахунковим періодом за цим договором є календарний місяць.
Згідно пункту 5.9 договору розрахунки споживача за цим договором здійснюються на поточний рахунок із спеціальним режимом використання постачальника. При цьому, споживач не обмежується у праві здійснювати оплату за цим договором через банківську платіжну систему, он-лайн переказ, поштовий переказ, внесення готівки через касу Постачальника, та в інший не заборонений чинним законодавством спосіб. Оплата вартості електричної енергії за цим договором здійснюється споживачем виключно шляхом перерахування коштів на спецрахунок постачальника. Оплата вважається здійсненою після того, як на спецрахунок постачальника надійшла вся сума коштів. Спецрахунок постачальника зазначається у платіжних документах постачальника, у тому числі у разі його зміни.
Відповідно до пункту 5.10 договору оплата рахунка постачальника за цим договором має бути здійснена споживачем у строки, визначені в рахунку, але не менше 5 робочих днів від дати отримання споживачем цього рахунка, або протягом 5 робочих днів від строку оплати, зазначеного в комерційній пропозиції, прийнятої споживачем.
Пунктом 5.5.5. ПРРЕЕ передбачено, що споживач електричної енергії зобов`язаний сплачувати за електричну енергію та надані йому послуги відповідно до укладених договорів.
Згідно до ст.193 ГК України, яка цілком кореспондується зі ст. 525, 526 Цивільного кодексу України, зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов`язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.
Відповідно до рахунків, виставлених за червень 2020р. (№01-4756/1 від 12.06.2020р.) та липень 2020р. (№01-4756 від 11.07.2020р.), позивачем було нараховано відповідачу заборгованість за спожиту електричну енергію у загальній сумі 44044,38 грн. з ПДВ.
Згідно п.5.2.1 ПРРЕЕ, електропостачальник має право на своєчасне та в повному обсязі отримання коштів за продану електричну енергію відповідно до укладених договорів.
Пунктом 5.5.5. ПРРЕЕ визначено, що споживач зобов`язаний сплачувати за електричну енергію та надані йому послуги відповідно до укладених договорів.
Відповідно до ч.ч.1, 5 ст.104 ЦК України юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов`язки переходять до правонаступників. Юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.
Згідно з ч.ч. 1, 3, 4 ст. 105 ЦК України учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, зобов`язані протягом трьох робочих днів з дати прийняття рішення письмово повідомити орган, що здійснює державну реєстрацію. Учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, відповідно до цього Кодексу призначають комісію з припинення юридичної особи (комісію з реорганізації, ліквідаційну комісію), голову комісії або ліквідатора та встановлюють порядок і строк заявлення кредиторами своїх вимог до юридичної особи, що припиняється. Виконання функцій комісії з припинення юридичної особи (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії) може бути покладено на орган управління юридичної особи.
До комісії з припинення юридичної особи (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії) або ліквідатора з моменту призначення переходять повноваження щодо управління справами юридичної особи. Голова комісії, її члени або ліквідатор юридичної особи представляють її у відносинах з третіми особами та виступають у суді від імені юридичної особи, яка припиняється.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 110 ЦК України юридична особа ліквідується за рішенням її учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, в тому числі у зв`язку із закінченням строку, на який було створено юридичну особу, досягненням мети, для якої її створено, а також в інших випадках, передбачених установчими документами.
Згідно з Рішенням №1/20 Загальних зборів учасника ПП Товарна від 11.12.2020р. діяльність відповідача припинено, призначено ліквідатором ПП Товарна Моргачову О.П., встановлено строк заявлення вимог кредиторами відповідача протягом двох місяців з дня оприлюднення повідомлення про рішення.
У відповідності з даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (далі - Реєстр) з 11.12.2020р. відповідач перебуває у стані припинення. Крім того, згідно з даними Реєстру вимоги кредиторів розглядаються в строк до 12.02.2021р.
Відповідно до ч. ч. 5, 6 ст. 105 ЦК України строк заявлення кредиторами своїх вимог до юридичної особи, що припиняється, не може становити менше двох і більше шести місяців з дня оприлюднення повідомлення про рішення щодо припинення юридичної особи. Кожна окрема вимога кредитора, зокрема щодо сплати податків, зборів, єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, страхових коштів до Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування, розглядається, після чого приймається відповідне рішення, яке надсилається кредитору не пізніше тридцяти днів з дня отримання юридичною особою, що припиняється, відповідної вимоги кредитора.
Частиною 8 статті 111 ЦК України визначено, що ліквідаційна комісія (ліквідатор) після закінчення строку для пред`явлення вимог кредиторами складає проміжний ліквідаційний баланс, що включає відомості про склад майна юридичної особи, що ліквідується, перелік пред`явлених кредиторами вимог та результат їх розгляду. Проміжний ліквідаційний баланс затверджується учасниками юридичної особи, судом або органом, що прийняв рішення про ліквідацію юридичної особи.
19.01.2021р. позивач направив на адресу відповідача кредиторську вимогу (№06/03-154 від 18.01.2021р.), в якій просив визнати грошові вимоги ТОВ ООЕК до ПП Товарна у сумі 44044,38 грн., а також направити письмову відповідь на кредиторську вимогу на електронну та поштову адресу ТОВ ООЕК у строк, передбачений ч. 6 ст. 105 ЦК України.
Отже, позивачем дотримано встановлений ЦК України строк на звернення з кредиторською вимогою до відповідача.
Згідно з ч.3 ст.112 ЦК України у разі відмови ліквідаційної комісії у задоволенні вимог кредитора або ухилення від їх розгляду кредитор має право протягом місяця з дати, коли він дізнався або мав дізнатися про таку відмову звернутися до суду із позовом до ліквідаційної комісії. За рішенням суду вимоги кредитора можуть бути задоволені за рахунок майна, що залишилося після ліквідації юридичної особи.
Як вбачається з матеріалів справи, 08.02.2021р. поштове відправлення №6500706583011 з кредиторською вимогою було передано на зберігання як таке, що не вручене.
У зв`язку з зазначеним, суд приходить до висновку, що позивач здійснив належні заходи для відправлення відповідачеві кредиторської вимоги, а дії відповідача щодо неотримання поштової кореспонденції за адресою місцезнаходження юридичної особи цілком залежали від волевиявлення його самого, тобто мали суб`єктивний характер. Суд розцінює такі дії як ухилення від отримання поштової кореспонденції, наслідком чого стала бездіяльність відповідача щодо розгляду кредиторської вимоги.
З огляду на вищезазначене, враховуючи наявність у відповідача заборгованості перед позивачем за поставлену у червні та липні 2020р. електричну енергію, а також ухилення відповідача від розгляду кредиторської вимоги позивача, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.
Стосовно доводів відповідача суд зазначає наступне.
Відповідачем до відзиву долучено лист №8 від 30.05.2020р. про направлення до ТОВ ООЕК прохання розірвати договір від 01.01.2019р. №01-4756.
Проте, слід зазначити, що у матеріалах справи відсутні докази направлення вищевказаного листа на адресу позивача.
Щодо Акту прийому-передачі від 30.05.2020р. (а.с. 77) суд зазначає, що відносини, пов`язані з виробництвом, передачею, розподілом, купівлею-продажем, постачанням електричної енергії для забезпечення надійного та безпечного постачання електричної енергії споживачам з урахуванням інтересів споживачів регулюються Законом України "Про ринок електричної енергії".
Згідно з п. 14 ч. 1 ст. 4 вказаного Закону учасники ринку електричної енергії провадять свою діяльність на ринку електричної енергії на договірних засадах. Для забезпечення функціонування ринку електричної енергії укладається, серед іншого, договір про постачання електричної енергії споживачу.
Стаття 627 ЦК України закріплює свободу договору, тобто відповідно до ст. 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
З положень ст. 509 ЦК України тает. 173 ГК України слідує, що зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
Умови постачання електричної енергії, права та обов`язки електропостачальника і споживача визначаються договором постачання електричної енергії споживачу (ч. 7 ст. 56 Законом України "Про ринок електричної енергії").
ПРРЕЕ визначено, що договір про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг - це домовленість між постачальником універсальних послуг та побутовим або малим непобутовим споживачем, яка передбачає постачання всього обсягу фактичного споживання електричної енергії побутовим та малим непобутовим споживачем у певний період часу постачальником універсальних послуг за цінами постачальника універсальних послуг
Відповідно до п. 1.2.15 ПРРЕЕ укладення, внесення змін, продовження строку дії чи розірвання будь-якого із договорів, передбаченого цими Правилами, здійснюється відповідно до вимог законодавства та цих Правил.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідач приєднався до умов публічного договору про постачання електричної енергії шляхом підписання заяви-приєднання.
Пунктом 4.27 ПРРЕЕ передбачено, що у разі звільнення приміщення та/або остаточного припинення користування електричною енергією споживач зобов`язаний повідомити електропостачальника та оператора системи або основного споживача про намір припинити дію відповідних договорів не пізніше ніж за 20 робочих днів до дня звільнення приміщення та/або остаточного припинення користування електричною енергією та надати заяву щодо розірвання договорів і в цей самий термін здійснити сплату всіх видів платежів, передбачених відповідними договорами, до заявленого споживачем дня звільнення приміщення та/або остаточного припинення користування електричною енергією включно.
Дія договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії достроково припиняється у разі отримання оператором системи від нового або від попереднього власника (користувача) об`єкта споживача документального підтвердження факту зміни власника (користувача) цього об`єкта.
Дія договору про постачання електричної енергії достроково припиняється у разі отримання електропостачальником від оператора системи або нового чи попереднього власника (користувача) об`єкта споживача документального підтвердження факту укладення договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії між оператором системи і новим власником (користувачем) цього об`єкта .
У такому разі дія відповідних договорів припиняється в частині постачання та розподілу електричної енергії на об`єкт, а в частині виконання фінансових зобов`язань сторін (які виникли на дату припинення дії договорів) їх дія продовжується до дати здійснення повного взаєморозрахунку між сторонами.
У разі неповідомлення або несвоєчасного повідомлення споживачем електропостачальника та (за наявності відповідного договору) оператора системи або основного споживача про звільнення приміщення та/або остаточне припинення користування електричною енергією споживач зобов`язаний здійснювати оплату спожитої на таких об`єктах електричної енергії та інших платежів виходячи з умов відповідних договорів .
15.07.2020 р. на адресу ТОВ ООЕК від ДП МОУ Південьвійськбуд надійшов лист №159, яким останній повідомив про зміну права власності на об`єкт постачання, а також укладання договору про надання послуг з розподілу електричної енергії шляхом підписання заяви-приєднання з 03.07.2020р. З огляду на викладене, дія Договору №4756, укладеного між позивачем та відповідачем припинилась 15.07.2020р. в частині постачання електричної енергії на об`єкт.
Зважаючи на вищезазначене, як вбачається з матеріалів справи, після укладення договору про постачання електричної енергії №4756, відповідач не повідомляв електропостачальника щодо звільнення приміщення за адресою: м. Одеса, вул. Старицького, буд. 10, не надавав заяви про розірвання договору та/або будь-якої іншої інформації щодо зміни власності за вказаним об`єктом, у зв`язку з чим у ТОВ ООЕК були відсутні підстави для припинення постачання електроенергії на вказаний об`єкт.
Згідно з ч.1 ст.73 ГПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Відповідно до п.1 ст.74 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Згідно з ч.1 ст.86 ГПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
У рішенні Європейського суду з прав людини у справі Трофимчук проти України №4241/03 від 28.10.2010 року Європейським судом з прав людини зазначено, що хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не може розумітись як вимога детально відповідати на кожен довод сторін.
Відповідно до ст. 129 ГПК України судові витрати слід покласти на відповідача.
Керуючись ст.ст. 2, 73, 74, 76, 77, 86, 91, 129, 232, 233, 236, 238, 241 ГПК України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Одеська обласна енергопостачальна компанія" (65007, Одеська обл., м. Одеса, вул. Мала Арнаутська, буд. 88, код ЄДРПОУ 42114410) до Приватної фірми "Товарна" (65036, Одеська обл., м. Одеса, вул. Старицького, буд. 10 ГУРТОЖИТОК, код ЄДРПОУ 20951393) про зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити.
2. Зобов`язати Приватну фірму "Товарна" (65036, Одеська обл., м. Одеса, вул. Старицького, буд. 10 ГУРТОЖИТОК, код ЄДРПОУ 20951393) в особі ліквідаційної комісії визнати та включити до проміжного ліквідаційного балансу Приватної фірми Товарна (65036, Одеська обл., м. Одеса, вул. Старицького, буд. 10 ГУРТОЖИТОК, код ЄДРПОУ 20951393) кредиторські вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "Одеська обласна енергопостачальна компанія" (65007, Одеська обл., м. Одеса, вул. Мала Арнаутська, буд. 88, код ЄДРПОУ 42114410), які складаються із суми заборгованості за спожиту активну електричну енергію у розмірі 44044,38 грн.
3. Стягнути з Приватної фірми "Товарна" (65036, Одеська обл., м. Одеса, вул. Старицького, буд. 10 ГУРТОЖИТОК, код ЄДРПОУ 20951393) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Одеська обласна енергопостачальна компанія" (65007, Одеська обл., м. Одеса, вул. Мала Арнаутська, буд. 88, код ЄДРПОУ 42114410) витрати зі сплати судового збору у розмірі 2270,00 грн.
4. Видати накази після набрання рішенням законної сили.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом двадцяти днів з моменту складення повного тексту.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Вступна та резолютивна частина рішення оголошені в судовому засіданні 07 червня 2021р. Повний текст рішення складений та підписаний 08 червня 2021 р.
Суддя Р.В. Волков
Суд | Господарський суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 07.06.2021 |
Оприлюднено | 10.06.2021 |
Номер документу | 97494157 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Одеської області
Волков Р.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні