Справа №: 398/1813/20
провадження №: 2/398/171/21
РІШЕННЯ
Іменем України
"14" червня 2021 р. Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області в складі: головуючого судді Бугайченко Т.А., з участю секретаря Величко Т.Г., представника позивача Ковальова А.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Олександрія справу за позовом ОСОБА_1 до Приютівської селищної ради Олександрійського району Кіровоградської області про визнання права власності на майно в порядку спадкування,
В С Т А Н О В И В:
Представник позивача, адвокат Ковальов Андрій Ігорович , діючи в інтересах ОСОБА_1 , звернувся до суду із позовом до Приютівської селищної ради Олександрійського району Кіровоградської області у якому просить суд, з урахуванням уточнених позовних вимог (а.с. 53-54), визнати за позивачем право власності в порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , на земельну ділянку площею 5,28 га, кадастровий № 3520381800:02:000:0072, розташовану на території Войнівської сільської ради Олександрійського району, Кіровоградської області.
Позовні вимоги мотивовані тим, що 23 жовтня 2015 року ОСОБА_2 склала заповіт, посвідчений секретарем Войнівської сільської ради Олександрійського району, Кіровоградської області, ОСОБА_4 , зареєстрований у реєстрі за № 99, яким вона заповіла належну їй на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку серії КР № 005766 земельну ділянку площею 5,28 га, кадастровий № 3520381800:02:000:0072, розташовану на території Войнівської сільської ради Олександрійського району, Кіровоградської області, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 померла. Похованням померлої та організацією пов`язаною з ним ритуалу займався також ОСОБА_1 . Зважаючи на те, що останні роки життя ОСОБА_2 тяжко хворіла і потребувала постійної сторонньої допомоги та догляду, який окрім позивача їй надати було нікому, оскільки вона одинока, на момент смерті ОСОБА_2 , ОСОБА_1 проживав разом із нею у будинку АДРЕСА_1 , але був зареєстрований за адресою : АДРЕСА_2 . У зв`язку з тим, що у передбачений ч. 1 ст. 1270 ЦК України шестимісячний строк для прийняття спадщини позивачем не було подано до нотаріальної контори за місцем відкриття спадщини заяви про відмову від її прийняття, він, у відповідності до вимог ч. 3 ст. 1268 ЦК України, вважається таким, що прийняв спадщину після смерті ОСОБА_2 . Інших спадкоємців за законом або заповітом, які б прийняли спадщину після смерті ОСОБА_2 немає, ОСОБА_1 є єдиною особою, яка може претендувати на спадкове майно, окрім Приютівської селищної ради Олександрійського району Кіровоградської області. Оскільки позивач не має можливості у позасудовому порядку оформити спадкові права, вимушений звернутись до суду із даним позовом.
Представником Приютівської селищної ради Олександрійського району Кіровоградської області подано до суду відзив на позовну заяву у якому він просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог з тих підстав , що позивачем не надано доказів звернення до нотаріуса із заявою про вчинення виконавчої дії та відповідно відмови нотаріуса у цьому, що свідчить про відсутність підстав для захисту прав у судовому порядку. Крім того представник відповідача зазначив, що ОСОБА_1 доглядав за ОСОБА_2 до дня її смерті, а не проживав із нею, тому законні підстави вважати позивача таким, що прийняв спадщину, на думку представника відповідача - відсутні
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав зазначених у позові та просив їх задовольнити.
Представник Приютівської селищної ради Олександрійського району Кіровоградської області в судове засідання не з`явився, надіслав клопотання про розгляд справи без його участі.
Допитана у судовому засіданні свідок ОСОБА_4 показала, що ОСОБА_5 за життя являлась її сусідкою. Вона була самотня і коли почала хворіти то до неї зі своєю сім`єю переїхав проживати ОСОБА_1 та доглядав її. Під час складання акту обстеження міця проживання спадкодавця від 02.06.2020 року вона була присутня та інформація зазначена у ньому відповідає дійсності.
Від допиту свідка ОСОБА_6 у судовому засіданні представник позивача відмовився.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача та показання свідка ОСОБА_4 , суд встановив, що на підставі Державного акту на право приватної власності на землю серії КР № 005766, ОСОБА_2 належала земельна ділянка площею 5,28 га, кадастровий № 3520381800:02:000:0072, яка розташована на території Войнівської сільської ради Олександрійського району Кіровоградської області (а.с. 9).
За життя ОСОБА_2 склала заповіт, посвідчений секретарем Войнівської сільської ради Олександрійського району, Кіровоградчької області, ОСОБА_3 , зареєстрований у реєстрі за № 99, яким вона заповіла належну їй на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку серії КР № 005766 земельну ділянку площею 5,28 га, кадастровий № 3520381800:02:000:0072, розташовану на території Войнівської сільської ради Олександрійського району, Кіровоградської області, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с. 10).
ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 померла (а.с. 11).
Відповідно до акту обстеження за місцем проживання від 02 червня 2020 року виданого виконавчим комітетом Приютівської селищної ради Олександрійського району, Кіровоградської області, складеного за участі в.о. старости, діловода селищної ради та сусідів, ОСОБА_1 дійсно доглядав ОСОБА_2 до дня її смерті (а.с. 12).
Відповідно інформаційної довідки Олександрійської районної державної нотаріальної контори від 12.06.2020 року, згідно алфавітних книг спадкових справ, спадкова справа після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 у вказаній нотаріальній конторі відсутня.
Із копії довідки виданої виконавчим комітетом Приютівської селищної ради Олександрійського району, Кіровоградської області 21.07.2020 року № 1303 вбачається, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 зареєстрований з 24.10.2012 року за адресою : АДРЕСА_2 . До складу його сім`ї входять : мати, батько, дружина та двоє дітей. (а.с. 46) .
Відповідно до ст. 13 ЦПК України, суд розглядає цивільні справи не інакше, як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Частинами 1-2 статті 11 ЦПК України передбачено, що цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення (ч. 1 ст. 76, ч.1,2 ст. 77 ЦПК України).
За правилами статей 1216, 1217 ЦК України спадкування є перехід права обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Відповідно до положень ст. 1223 ЦК України право на спадкування мають особи, визначені у заповіті.
Частинами 1-3 статті 1268 ЦК України передбачено, що спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Не допускається прийняття спадщини з умовою чи із застереженням. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
Пленум Верховного Суду України у пункті 23 постанови від 30 травня 2008 року № 7 Про судову практику у справах про спадкування роз`яснив, що якщо постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у зв`язку із чим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини, спадкоємець має право звернутися в суд із заявою про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, а не про встановлення факту прийняття спадщини. Свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, установленому цивільним законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Законні підстави для визнання права власності за ОСОБА_1 на спадкове майно за заповітом відсутні, належних доказів проживання зі спадкодавцем та неможливості у позасудовому порядку реалізувати спадкові права позивачем та його представником не надано, вимоги про встановлення факту проживання ОСОБА_1 із ОСОБА_2 не заявлялись. За вказаних обставин підстав для задоволення позовних вимог судом не встановлено.
Надаючи оцінку показанням свідка ОСОБА_4 суд зазначає, що не приймає їх до уваги як належний доказ у даній справі, оскільки вони є суперечливими та спростовуються інформацією зазначеною у акту обвстеження місця проживання (а.с.12).
Оскільки підстави для задоволення позовних вимог відсутні, судові витрати, відповідно вимог ст. 141 ЦПК України, суд залишає по фактично понесеним.
Керуючись ст.ст. 12, 13, 81, 141, 264, 265, 352, 354 ЦПК України, суд -
У Х В А Л И В:
Позовні вимоги ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Судові витратипо справі залишити по фактично понесеним.
Рішення суду може бути оскаржено шляхом подачі апеляційної скарги до Кропивницького апеляційного суду через Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 14.06.2021 року.
Учасники справи:
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 , РНОКПП : НОМЕР_1 ),
Представник позивача, адвокат Ковальов Андрій Ігорович, адреса місця знаходження: 28000, м. Олександрія Кіровоградської області, вул.Г.Усика, 38, РНОКПП : НОМЕР_2 ;
Відповідач: Приютівська селищна рада Олександрійського району, Кіровоградської області, адреса місця знаходження: 28034, селище Приютівка, Олександрійського району, Кіровоградської області, вул.Шкільна, 4, ЄДРПОУ: 05378803.
Суддя Т.А. Бугайченко
Суд | Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 14.06.2021 |
Оприлюднено | 14.06.2021 |
Номер документу | 97618556 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області
Бугайченко Т. А.
Цивільне
Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області
Бугайченко Т. А.
Цивільне
Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області
Бугайченко Т. А.
Цивільне
Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області
Бугайченко Т. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні