Справа № 357/4727/21
1-кс/357/990/21
У Х В А Л А
11 травня 2021 року Слідчий суддя Білоцерківського міськрайонного суду Київської області ОСОБА_1 за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши клопотання слідчого СВ Білоцерківського РУП ГУ НП в Київській області ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей і документів у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42021112030000004 від 19.03.2021, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 191 КК України, -
У С Т А Н О В И В:
06 травня 2021 року слідчий слідчого відділу Білоцерківського РУП Головного управління Національної поліції в Київській області ОСОБА_3 звернувся до слідчого судді із клопотанням, погодженим з прокурором Рокитянського відділу Білоцерківської окружної прокуратури Київської області ОСОБА_4 , про тимчасовий доступ до речей та документів по матеріалам досудового розслідування, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42021112030000004 від 19.03.2021, за ознаками злочину, передбаченого ч. 2 ст. 191 КК України, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Свої вимоги слідчий мотивує тим, що слідчим відділом Білоцерківського РУП ГУНП в Київській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42021112030000004 від 19.03.2021, щодо факту ймовірного заволодіння грошовими коштами начальником ІНФОРМАЦІЯ_1 зловживання своїм службовим становищем, за ознаками злочину, передбаченого ч. 2 ст. 191 КК України.
Нагляд за додержанням законів під час проведення досудового розслідування у формі процесуального керівництва досудовим розслідуванням у даному кримінальному провадженні здійснюється групою прокурорів Рокитнянського відділу Білоцерківської окружної прокуратури у складі: ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 .
В ході досудового розслідування допитаний як свідок голова ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_7 пояснив, що 09 березня 2021 року на засіданні планово-бюджетної постійної комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 . На вказаній комісії його запитали, чи видавалось ним розпорядження про преміювання працівників відділу освіти, він відповів, що оскільки не прийнято на сесії «Положення про умови оплати праці працівникам ІНФОРМАЦІЯ_2 її виконавчого комітету та головним розпорядникам коштів із статусом юридичних осіб на 2021-2025 роки», ним таке розпорядження не видавалось за відсутністю підстав. Депутатами задавалось питання ОСОБА_8 , чи отримував він премію за січень 2021 року, на що він відповів так, нараховували але помилково, без відповідного розпорядження, він зазначив, що розраховував на те, що на сесії буде прийнято рішення про затвердження вказаного Положення. Коли на комісії перейшли на інше питання, ОСОБА_8 вийшов. Приблизно через 30-60 хв. ОСОБА_8 повернувся до приміщення, де відбувалось засідання комісії та показав квитанцію про сплату коштів (наскільки зрозумів ОСОБА_7 , ОСОБА_8 сплатив на казначейський рахунок ІНФОРМАЦІЯ_1 кошти, які були попередньо йому нараховані в якості премії). Окрім того, 09.03.2021, ОСОБА_7 було видане розпорядження №113 про створення комісії по проведенню службового розслідування для нарахування заробітної плати працівникам відділу освіти, головою комісії призначено заступника селищного голови ОСОБА_9 . За наслідком розслідування було складено акт від 18.03.2021, яким підтверджено, що премія за січень 2021 року начальнику відділу освіти ОСОБА_8 нарахована без відповідного розпорядження, тобто безпідставно. В поясненні під час службового розслідування ОСОБА_8 зазначив, що при нарахуванні премії за січень 2021 він розраховував, що Положення буде затверджене 05.02.2021 року на відповідній сесії селищної ради. В подальшому, 18.03.2021 ОСОБА_7 було видане розпорядження №15-в про притягнення до дисциплінарної відповідальності ОСОБА_8 , яким останньому оголошено догану та позбавлено премії за березень 2021 року. При цьому згідно Рішення сесії №308 від 12.03.2021 п. 2 вирішено «умови умов оплати праці, визначені у цьому Положенні застосовуються з 1 січня 2021 року», однак фактично премії посадовим особам за січень та лютий місяць не нараховувались та не виплачувались.
Допитаний як свідок заступник голови ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_9 надав аналогічні показання.
Допитана як свідок бухгалтер відділу зарплати ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_10 підтвердила факт нарахування премії начальником відділу освіти ОСОБА_8 без відповідного розпорядження, тобто безпідставно.
Згідно ч.2 ст.30 Закону України «Про оплату праці» роботодавець зобов`язаний забезпечити достовірний облік виконуваної працівником роботи і бухгалтерський облік витрат на оплату праці у встановленому порядку.
Окрім того, Наказом Державного Комітету Статистики України «Про затвердження типових форм первинної облікової документації зі статистики праці» від 5 грудня 2008 року N 489Затверджено та введено в дію з 1 січня 2009 року типові форми первинної облікової документації підприємств, установ, організацій, зокрема N П-3 "Наказ (розпорядження) про надання відпустки", N П-5 "Табель обліку використання робочого часу".
В ході досудового розслідування виникла необхідність в долучені до матеріалів кримінального провадження документації ІНФОРМАЦІЯ_1 , на підставі якої здійснювався розрахунок та нарахування заробітної плати, зокрема наступної документації:
? табель обліку використання робочого часу начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_8 за січень 2021 року (в оригіналі)
? розрахунково-платіжна відомість на зарахування заробітної плати за січень 2021 року начальнику ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_8 (в копіях)
? платіжні доручення на перерахування заробітної плати за січень 2021 начальнику ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_8 (в копіях)
? наказ (розпорядження) про надання відпустки в січні місяці 2021 року начальнику ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_8 (в копіях).
У свою чергу, вказані документи мають доказове значення у кримінальному провадженні, оскільки у них містяться відомості про обставини, що підлягають доказуванню під час розслідування, а саме щодо безпідставного нарахування та виплати премії. Зокрема отримання тимчасового доступу для виїмки в оригіналі табеля обліку використання робочого часу начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_11 за січень 2021 року необхідне для подальшого призначення та проведення почеркознавчих експертиз, предметом проведення яких має бути виключно оригінал документа.
Отримання тимчасового доступу до інших вище вказаних документів (в копіях) необхідне для їх огляду, вивчення, дослідження, та подальшого призначення судово-бухгалтерської та економічної експертиз для встановлення розміру матеріальної шкоди, без зазначеної документації такі дослідження провести не є можливим. Вказані документи не можуть бути отримані іншим способом, ніж вилученням їх на підставі рішення суду, оскільки у випадку надання запиту в порядку ст. 93 КПК України може виникнути вірогідність зміни змісту або знищення вказаної документації, так як фактично досудове розслідування здійснюється відносно начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 , тобто установи, у володінні якої перебуває документація, до якої планується тимчасовий доступ.
Також, у зв`язку із вище зазначеним вказане клопотання слід розглянути без повідомлення та участі посадових осіб ІНФОРМАЦІЯ_1 , у фактичному володінні яких перебуває документація, до якої планується отримати тимчасовий доступ, оскільки існує реальна загроза зміни або знищення документів.
Слідчий ОСОБА_3 попереджений належним чином про час та місце розгляду клопотання, в судове засідання не з`явився, надав до суду заяву про розгляд клопотання у його відсутність, клопотання підтримує в повному обсязі.
Клопотання слідчого розглядається відповідно до ч.2 ст. 163 КПК України без виклику осіб, у володінні яких знаходяться речі та документи про тимчасовий доступ до яких клопоче слідчий.
Фіксування кримінального провадження в суді за допомогою технічних засобів під час розгляду клопотання слідчим суддею не здійснювалося на підставі ч. ч. 1, 4 ст. 107 КПК України.
Слідчий суддя, дослідивши додані до клопотання документи, вважає, що клопотання підлягає задоволенню виходячи з наступного.
В силу ст. 131 КПК України заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження, а заходами забезпечення кримінального провадження є в тому числі тимчасовий доступ до речей, документів.
Відповідно до ст. 21 Закону України «Про інформацію» та ст. 6 Закону України «Про доступ до публічної інформації» інформацією з обмеженим доступом є конфіденційна, таємна та службова інформація.
Згідно із ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку). Тимчасовий доступ до електронних інформаційних систем або їх частин, мобільних терміналів систем зв`язку здійснюється шляхом зняття копії інформації, що міститься в таких електронних інформаційних системах або їх частинах, мобільних терміналах систем зв`язку, без їх вилучення.
Тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді.
Слідчим суддею встановлено, що слідчим відділом Білоцерківського РУП Головного управління Національної поліції проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні, відомості про яке внесені 19.03.2021 року до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42021112030000004, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 191 КК України.
Під час судового засідання встановлено, що інформація та документи, до яких просить дати дозвіл орган досудового слідства, знаходиться у ІНФОРМАЦІЯ_1 , розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , що виключає можливість отримання її шляхом вільного доступу.
Статтею 160 КПК України передбачено, що сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначеним уст. 161 КПК України. Слідчий має право звернутися із зазначеним клопотанням за погодженням з прокурором.
Тимчасовий доступ до речей та документів є заходом забезпечення кримінального провадження, передбаченого ст. 131 ч. 2 п. 5 КПК України.
Відповідно з ч. 5 ст. 132 КПК України при розгляді питання про застосування заходів забезпечення кримінального провадження повинні надати слідчому судді докази обставин, на які вони посилаються.
Вказані обставини є достатніми підставами, передбаченими ст.163 ч.6 КПК України, для постановлення ухвали про надання тимчасового доступу до документів.
Таким чином, суд враховує, що слідчий не має можливості без застосування заходу забезпечення кримінального провадження отримати інформацію та документи, які можуть бути використані під час досудового розслідування для встановлення обставин у кримінальному провадженні.
Слідчий суддя вважає, що слідчим доведено, що інформація та документи, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 , мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, містять відомості про обставини, що підлягають доказуванню під час досудового розслідування.
Відповідно до ч.1 ст.166 КПК України у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
На даний час неможливо іншими способами довести обставини кримінального провадження, на які вказав слідчий та які передбачається довести за допомогою документів, до яких просить слідчий надати тимчасовий доступ та можливості вилучення цих документів
Керуючись ст.ст.159-164,166 КПК України, слідчий суддя, -
П О С Т А Н О В И В :
Клопотання слідчого СВ Білоцерківського РУП ГУ НП в Київській області ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей і документів у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42021112030000004 від 19.03.2021, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 191 КК України - задовольнити.
Надати слідчому Білоцерківського РУП Головного управління Національної поліції в Київській області ОСОБА_3 тимчасовий доступ до речей та документів, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 , розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , на підставі якої здійснювався розрахунок та нарахування заробітної плати, зокрема наступної документації:
- Табель обліку використання робочого часу начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_8 за січень 2021 року.
- Розрахунково-платіжна відомість на зарахування заробітної плати за січень 2021 року начальнику ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_8
- Платіжні доручення на перерахування заробітної плати за січень 2021 начальнику ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_8
- Наказ (розпорядження) про надання відпустки в січні місяці 2021 року начальнику ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_8 ,
з можливістю вилучення (здійснення виїмки) вищевказаних документів.
Ухвала слідчого судді діє протягом одного місяця з дня її винесення, обов`язкова для виконання ІНФОРМАЦІЯ_1 , розташованого за адресою: АДРЕСА_1 .
Відповідно до ст. 166 КПК України у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, має право надати дозвіл на проведення обшуку.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддяОСОБА_1
Суд | Білоцерківський міськрайонний суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 11.05.2021 |
Оприлюднено | 31.01.2023 |
Номер документу | 97684725 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Злочини проти власності Привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем |
Кримінальне
Білоцерківський міськрайонний суд Київської області
Шовкопляс О. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні