ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 червня 2021 р.м. ХерсонСправа № 540/2386/21 Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Пекного А.С., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом державного кадастрового реєстратора Відділу у Скадовському районі Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області ОСОБА_1 до Управління забезпечення примусового виконання рішень у Херсонській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса), треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору - Головне управління Держгеокадастру у Херсонській області, ОСОБА_2 , про визнання протиправною та скасування постанови про стягнення виконавчого збору,
встановив:
Державний кадастровий реєстратор Відділу у Скадовському районі Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області Шличкова Олена Миколаївна (далі - позивач, кадастровий реєстратор, боржник) звернулася до суду з позовом до Управління забезпечення примусового виконання рішень у Херсонській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (далі - відповідач, УЗПВР у Херсонській області), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору - Головне управління Держгеокадастру у Херсонській області (далі - ГУ Держгеокадастру у Херсонській області), в якому просить визнати незаконною та скасувати постанову про стягнення виконавчого збору ВП №65019671 від 01.04.2021р. з метою зупинення виконавчого провадження по справі №540/148/20.
Протиправність оскарженої постанови мотивує тим, що рішення суду у справі №540/148/20, з примусового виконання якого 01.04.2021р. відкрито виконавче провадження ВП №65019671, добровільно виконано ще до відкриття виконавчого провадження, а відтак відсутні підстави для стягнення виконавчого збору.
В обґрунтування цих своїх доводів вказує, що постановою П`ятого апеляційного адміністративного суду від 17.11.2020р. у справі №540/148/20 зобов`язано державного кадастрового реєстратора Відділу у Скадовському районі Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області Шличкову О.М. повторно розглянути заяву ОСОБА_2 від 15.07.2019р., реєстраційний номер ЗВ-9704955392019, про державну реєстрацію земельної ділянки, з урахуванням висновків суду. З метою добровільного виконання рішення суду нею було повідомлено про зміст рішення суду проектну організацію, яка виготовляла поданий для державної реєстрації земельної ділянки проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки, і проектною організацією 20.11.2020р. було подано заяву про державну реєстрацію земельної ділянки. При опрацюванні цієї заяви було виявлено помилку, яка унеможливлювала внесення відомостей про земельну ділянку до Державного земельного кадастру, а 24.11.2020р. проектною організацією було відкликано подану 20.11.2020р. заяву. Тому вказану заяву нею не було розглянуто, а інших заяв їй на розгляд не надходило.
Також позивач зазначає, що судом апеляційної інстанції не було враховано у рішенні вимоги законодавства, а саме те, що вчинення реєстраційних дій є адміністративною послугою і неможливе без звернення заявників із відповідними заявами.
Додатково позивач вказує, що земельна ділянка, якою користувався ОСОБА_2 на праві постійного користування землею і щодо державної реєстрації якої внаслідок відведення у приватну власність ним подавалась заява від 15.07.2019р. реєстраційний номер ЗВ-9704955392019, передана у комунальну власність Скадовській міській раді, земельній ділянці присвоєно кадастровий номер 6524784000:06:001:0526 та на неї зареєстровано право власності територіальної громади. У зв`язку з перебуванням позивача з 28.12.2020р. по 22.04.2021р., з 23.04.2021р. по 06.05.2021р. та з 07.05.2021р. по 11.03.2024р. в соціальних відпустках у зв`язку з вагітністю та пологами та для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, іншим кадастровим реєстратором Відділу у Скадовському районі ГУ Держгеокадастру у Херсонській області 15.04.2021р. земельну ділянку за заявою ОСОБА_2 зареєстровано в Державному земельному кадастрі і присвоєно кадастровий номер 6524784000:06:001:0819.
Вищенаведеним позивач і обґрунтовує добровільне виконання рішення суду до відкриття виконавчого провадження. Крім того, просить врахувати її матеріальне становище і сімейний стан, які унеможливлюють сплату коштів на виконання постанови про стягнення виконавчого, а також те, що земельна ділянка зареєстрована в Державному земельному кадастрі після усунення допущених самим позивачем порушень і недоліків, тобто його права не були не порушені.
Ухвалою від 02.06.2021 вказаний позов залишений без руху, позивачу наданий строк на усунення недоліків позову. Недоліки позову у встановлений судом строк позивачем усунуті.
Ухвалою від 11.06.2021р. відкрито провадження у справі, вирішено розглядати її за правилами спрощеного позовного провадження з особливостями, установленими ст.ст.268-272, 287 КАС України та призначено судове засідання на 09:30 год. 18.06.2021р. Крім того, цією ухвалою відповідача зобов`язано подати докази та залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, стягувача у виконавчому провадженні - ОСОБА_2 (далі - стягувач).
Відповідачем 17.06.2021р. подано витребовані судом докази (матеріали виконавчого провадження №65019671).
Треті особи своїм правом на подання пояснень не скористались.
У судове засідання 18.06.2021р. учасники справи не з`явились, будучі у свою чергу належним чином повідомленими про дату, час і місце судового розгляду справи у розумінні статті 268 КАС України. Позивач у позовній заяві просить розглядати справу без її участі.
За правилами частини 3 статті 268 КАС України неприбуття у судове засідання учасника справи, повідомленого відповідно до положень цієї статті, не перешкоджає розгляду справи у судах першої та апеляційної інстанцій.
Враховуючи наведене, суд вважає можливим розглянути цю справу у порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.
Постановою П`ятого апеляційного адміністративного суду від 17.11.2020р. у справі №540/148/20 зобов`язано державного кадастрового реєстратора Відділу у Скадовському районі ГУ Держгеокадастру у Херсонській області Шличкову О.М. повторно розглянути заяву ОСОБА_2 від 15.07.2019р., реєстраційний номер ЗВ-9704955392019, про державну реєстрацію земельної ділянки, з урахуванням висновків суду.
Херсонським окружним адміністративним судом 28.12.2020р. видано у справі №540/148/20 виконавчий лист №1645 2020р. в частині зобов`язання державного кадастрового реєстратора Відділу у Скадовському районі ГУ Держгеокадастру у Херсонській області Шличкової О.М. повторно розглянути заяву ОСОБА_2 від 15.07.2019р., реєстраційний номер ЗВ-9704955392019.
На підставі наказів ГУ Держгеокадастру у Херсонській області від 16.11.2020р. №882-в, від 21.12.2020р. №946-в, від 24.03.2021р. №110-в, від 30.04.2021р. №180-в ОСОБА_1 надані відпустки: частину щорічної основної відпустки з 04 по 09.12.2020р., щорічну додаткову відпустку з 10 по 11.12.2020р., соціальну оплачувану відпустку у зв`язку з вагітністю та пологами з 18.12.2020р. по 22.04.2021р. та з 23.04.2021р. по 06.05.2021р., соціальну відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 07.05.2021р. по 11.03.2024р.
Листами за підписом начальника Відділу у Скадовському районі ГУ Держгеокадастру у Херсонській області від 17.03.2021р. №32-21-0.33-27/116-21 та від 31.03.2021р. №32-21-0.33-39/116-21 повідомлено представнику позивачів у справі №540/148/20 про необхідність подання заяв про державну реєстрацію земельних ділянок задля виконання постанови П`ятого апеляційного адміністративного суду від 17.11.2020р. у названій справі.
За заявою ОСОБА_2 від 15.04.2021р., реєстраційний номер ЗВ-6508939492021, кадастровим реєстратором Відділу у Скадовському районі Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області Баєшу О.С. зареєстровано в Державному земельному кадастрі земельну ділянку площею 8,7557 га, з цільовим призначенням для ведення фермерського господарства та присвоєно їй кадастровий номер 6524784000:06:001:0819.
У той же час, 30.03.2021р. представником стягувача подано до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Херсонській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (далі також ВПВР УЗПВР у Херсонській області) заяву про примусове виконання виконавчого листа від 28.12.2020р. №1645 2020р., виданого у справі №540/148/20 та сам виконавчий лист.
Головним державним виконавцем ВПВР УЗПВР у Херсонській області винесено постанову від 01.04.2021р. ВП №65019671 про відкриття виконавчого провадження з примусового виконання виконавчого листа від 28.12.2020р. №1645 2020р., виданого Херсонським окружним адміністративним судом у справі №540/148/20.
Також ним прийнято постанову від 01.04.2021р. ВП №65019671, якою на підставі частини 4 статті 27 Закону України "Про виконавче провадження" стягнуто з боржника - Державного кадастрового реєстратора Відділу у Скадовському районі Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області Шличкової О.М. виконавчий збір у розмірі 12000,00 грн.
Не погоджуючись з указаною постановою та уважаючи її протиправною, ОСОБА_1 звернулась до суду із цим позовом.
Спірним у даному випадку є наявність підстав для стягнення з боржника виконавчого збору.
Стягнення виконавчого збору унормовано статтями 26, 27 та 40 Закону України від 02.06.2016 №1404-VIII Про виконавче провадження (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин; далі - Закон №1404-VIII).
Так, відповідно до частини 5 статті 26 Закону №1404-VIII виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження, в якій зазначає про обов`язок боржника подати декларацію про доходи та майно боржника, попереджає боржника про відповідальність за неподання такої декларації або внесення до неї завідомо неправдивих відомостей. У постанові про відкриття виконавчого провадження за рішенням, примусове виконання якого передбачає справляння виконавчого збору, державний виконавець зазначає про стягнення з боржника виконавчого збору в розмірі, встановленому статтею 27 цього Закону.
Згідно із частинами 1, 3, 4 статті 27 Закону №1404-VIII виконавчий збір - це збір, що справляється на всій території України за примусове виконання рішення органами державної виконавчої служби. Виконавчий збір стягується з боржника до Державного бюджету України.
За примусове виконання рішення немайнового характеру виконавчий збір стягується в розмірі двох мінімальних розмірів заробітної плати з боржника - фізичної особи і в розмірі чотирьох мінімальних розмірів заробітної плати з боржника - юридичної особи.
Державний виконавець виносить одночасно з постановою про відкриття виконавчого провадження постанову про стягнення виконавчого збору (крім виконавчих документів про стягнення аліментів).
Таким чином, у разі примусового виконання рішень немайнового характеру державний виконавець повинен одночасно з постановою про відкриття виконавчого провадження винести також постанову про стягнення з боржника - фізичної особи виконавчого збору в розмірі двох мінімальних розмірів заробітної плати та в розмірі чотирьох мінімальних розмірів заробітної плати з боржника - юридичної особи.
Іншого алгоритму дій державного виконавця в зазначеному випадку Закон №1404-VIII не передбачає.
Відповідно до частин 1, 3 статті 40 Закону №1404-VIII, у разі закінчення виконавчого провадження (крім закінчення виконавчого провадження за судовим рішенням, винесеним у порядку забезпечення позову чи вжиття запобіжних заходів, а також, крім випадків нестягнення виконавчого збору або витрат виконавчого провадження, нестягнення основної винагороди приватним виконавцем), повернення виконавчого документа до суду, який його видав, арешт, накладений на майно (кошти) боржника, знімається, відомості про боржника виключаються з Єдиного реєстру боржників, скасовуються інші вжиті виконавцем заходи щодо виконання рішення, а також проводяться інші необхідні дії у зв`язку із закінченням виконавчого провадження.
У разі повернення виконавчого документа стягувачу з підстав, передбачених пунктами 1, 3, 4, 6 частини першої статті 37 цього Закону, закінчення виконавчого провадження з підстав, передбачених пунктами 1, 2, 4, 6, 9 (крім випадку, передбаченого частиною дев`ятою статті 27 цього Закону), 11, 14 і 15 частини першої статті 39 цього Закону, якщо виконавчий збір не стягнуто, державний виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня повернення виконавчого документа (закінчення виконавчого провадження) виносить постанову про стягнення виконавчого збору, яку виконує в порядку, встановленому цим Законом.
Слід відзначити, що законодавець визначив рішення, примусове виконання якого передбачає справляння виконавчого збору, шляхом установлення у тексті статті 27 Закону №1404-VIII вичерпного переліку випадків, коли виконавчий збір не стягується.
Такий перелік міститься у частинах 5 та 9 статті 27 Закону №1404-VIII.
Спірний випадок не відноситься до виключного переліку, визначеного у частині 5 статті 27 Закону №1404-VIII.
Частиною 9 статті 27 Закону №1404-VIII установлено, що виконавчий збір не стягується у разі закінчення виконавчого провадження на підставі пункту 9 частини першої статті 39 цього Закону, якщо рішення було виконано до винесення постанови про відкриття виконавчого провадження, та у разі закінчення виконавчого провадження на підставі пункту 17 частини першої статті 39 цього Закону. Виконавчий збір не стягується із сум податкового боргу (у тому числі штрафних санкцій та пені) та недоїмки зі сплати єдиного соціального внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у разі їх списання згідно з пунктами 2 3, 2 4 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України та пунктом 9 15 розділу VIII Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування".
Таким чином, якщо рішення добровільно виконано боржником в повному обсязі згідно з виконавчим документом до винесення постанови про відкриття виконавчого провадження, то виконавчий збір з такого боржника не стягується.
Застосування норми частини 9 статті 27 Закону №1404-VIII вимагає одночасної наявності сукупності таких умов: рішення повинно бути виконаним до винесення постанови про відкриття виконавчого провадження; рішення повинно бути виконано фактично і в повному обсязі, а також згідно з виконавчим документом.
Отже, в даному випадку слід перевірити наявність зазначених умов.
Як видно з матеріалів справи, постановою П`ятого апеляційного адміністративного суду від 17.11.2020р. у справі №540/148/20 зобов`язано державного кадастрового реєстратора Відділу у Скадовському районі ГУ Держгеокадастру у Херсонській області Шличкову О.М. повторно розглянути заяву ОСОБА_2 від 15.07.2019р., реєстраційний номер ЗВ-9704955392019, про державну реєстрацію земельної ділянки, з урахуванням висновків суду.
Тобто, для виконання рішення боржник повинна була розглянути заяву ОСОБА_2 про державну реєстрацію земельної ділянки від 15.07.2019р., реєстраційний номер ЗВ-9704955392019.
За змістом статей 9, 21, 24 Закону України від 07.07.2011р. №3613-VI "Про Державний земельний кадастр", державна реєстрація земельних ділянок, обмежень у їх використанні, ведення поземельних книг, внесення до Державного земельного кадастру відомостей про земельні ділянки здійснюються Державними кадастровими реєстраторами, які здійснюють свою діяльність за місцем розташування земельної ділянки (район, місто республіканського значення Автономної Республіки Крим, місто обласного значення).
Заява про внесення відомостей до Державного земельного кадастру разом із документацією із землеустрою та документацією з оцінки земель, яка є підставою для внесення відомостей до Державного земельного кадастру, може подаватися за бажанням заявника в паперовій або електронній формі.
Інформація про дату реєстрації заяв про внесення відомостей до Державного земельного кадастру, вхідний номер, стислий зміст заяви, а також інформація про наслідки її розгляду підлягає оприлюдненню на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Державна реєстрація земельної ділянки здійснюється при її формуванні шляхом відкриття Поземельної книги на таку ділянку.
Державна реєстрація земельних ділянок здійснюється за місцем їх розташування відповідним Державним кадастровим реєстратором центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Державна реєстрація земельних ділянок здійснюється за заявою, зокрема, особи, якій за рішенням органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування надано дозвіл на розроблення документації із землеустрою, що є підставою для формування земельної ділянки при передачі її у власність чи користування із земель державної чи комунальної власності, або уповноваженої нею особи.
Державний кадастровий реєстратор, який здійснює державну реєстрацію земельних ділянок, протягом чотирнадцяти днів з дня реєстрації заяви: перевіряє відповідність документів вимогам законодавства; за результатами перевірки здійснює державну реєстрацію земельної ділянки або надає заявнику мотивовану відмову у державній реєстрації.
Таким чином, про виконання постанови П`ятого апеляційного адміністративного суду від 17.11.2020р. у справі №540/148/20 мали свідчити або здійснена боржником державна реєстрація земельної ділянки за поданою ОСОБА_2 заявою від 15.07.2019р., реєстраційний номер ЗВ-9704955392019, або прийняття державним кадастровим реєстратором мотивованої відмови у державній реєстрації у формі відповідного рішення.
При цьому для застосування приписів частини 9 статті 27 Закону №1404-VIII зазначені реєстрація земельної ділянки або відмова у її реєстрації повинні були вчинені боржником до 01.04.2021р.
Між тим до суду не надано доказів вчинення боржником указаних вище дій до 01.04.2021р., більше того, подані докази переконливо свідчать про те, що рішення суду було виконано 15.04.2021р., тобто після відкриття виконавчого провадження, та іншою особою замість боржника - кадастровим реєстратором Відділу у Скадовському районі Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області Баєшу О.С.
Той факт, що позивач (як боржник) у період з 04 по 11.12.2020р., з 18.12.2020р. і по даний час не виконувала повноважень державного кадастрового реєстратора у зв`язку з перебуванням у відпустках та соціальних відпустках, не є підставою для того, аби не стягувати з неї виконавчий збір або поважною причиною невиконання рішення, оскільки за цих обставин вона мала право звернутись до суду, який розглядав справу як суд першої інстанції, із заявою про відстрочку або розстрочку виконання рішення відповідно до частини 1 статті 33 Закону №1404-VIII, відповідно до якої за наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим (хвороба сторони виконавчого провадження, відрядження сторони виконавчого провадження, стихійне лихо тощо), сторони мають право звернутися до суду, який розглядав справу як суд першої інстанції, із заявою про відстрочку або розстрочку виконання рішення.
Не ініціювала боржник і питання про встановлення або зміну способу і порядку виконання рішення відповідно до частини 3 статті 33 Закону №1404-VIII чи про заміну боржника згідно із статтею 15 цього ж Закону, як не зверталась і з заявою про роз`яснення рішення, яке підлягало виконанню.
Крім того, з дня набрання законної сили постановою суду апеляційної інстанції 17.11.2020р. по 03.12.2020р. та з 12.12.2020р. по 17.12.2020р. позивач не перебувала у відпустках, а відтак не була обмежена у можливості добровільно виконати рішення суду у спосіб, який ним визначений.
Доводи позивача про те, що для виконання рішення суду стягувачу слід було звернутись до кадастрового реєстратора з новою заявою та пакетом документів, не заслуговують на увагу, оскільки судовим рішенням її зобов`язано розглянути конкретно визначену заяву, чого зроблено не було.
З огляду на викладене, суд вважає, що позивач не довела обставин виконання нею рішення в повному обсязі та відповідно до виконавчого документу до відкриття виконавчого провадження.
Відповідно у державного виконавця були відсутні підстави для того, щоб не виносити постанову про стягнення виконавчого збору, тим більше що це було його обов`язком при винесенні постанови про відкриття виконавчого провадження.
Таким чином, оскаржена постанова про стягнення виконавчого збору винесена державним виконавцем на підставі, в межах повноважень та у спосіб, які визначені Законом №1404-VIII, а відтак є правомірною.
У зв`язку з цим позов ОСОБА_1 є необґрунтованим і задоволенню не підлягає.
Оскільки у задоволенні позову відмовлено, розподіл судових витрат відповідно до статті 139 КАС України не здійснюється.
Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 139, 143, 242-246, 250, 255, 257-262, 287 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Відмовити повністю у задоволенні позову Державного кадастрового реєстратора Відділу у Скадовському районі Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області Шличкової Олени Миколаївни до Управління забезпечення примусового виконання рішень у Херсонській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору - Головне управління Держгеокадастру у Херсонській області, ОСОБА_2 , про визнання протиправною та скасування постанови про стягнення виконавчого збору.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя А.С. Пекний
кат. 105000000
Суд | Херсонський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 18.06.2021 |
Оприлюднено | 22.06.2021 |
Номер документу | 97758226 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Херсонський окружний адміністративний суд
Пекний А.С.