Ухвала
від 16.06.2021 по справі 359/6541/20
БОРИСПІЛЬСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 359/6541/20

Провадження № 1-кс/359/838/2021

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

16 червня 2021 року Бориспільський міськрайонний суд Київської області в складі:

головуючого судді ОСОБА_1 ,

при секретарі ОСОБА_2 ,

за участю представника потерпілого - адвоката ОСОБА_3 , захисників обвинуваченого ОСОБА_4 адвокатів ОСОБА_5 та ОСОБА_6 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні з технічною фіксацією заяву представника потерпілого адвоката ОСОБА_7 про відвід судді ОСОБА_8 головуючого в кримінальному провадженні по обвинуваченню ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України, та ОСОБА_9 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 27, ч. 3 ст. 368 КК України, -

встановив:

В провадженні Бориспільського міськрайонного суду Київської області перебуває кримінальне провадження за № 1-кп/359/217/2021, 359/6541/20 по обвинуваченню ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України, та ОСОБА_9 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 27, ч. 3 ст. 368 КК України.

В порядку ст.35КПК України у даному провадженні визначено головуючого суддю ОСОБА_8

14.06.2021 року представник потерпілого адвокат ОСОБА_7 , на підставі п. п. 3, 4 ч. 1 ст. 75 КПК України, заявив відвід судді ОСОБА_8 ..

Дана заява обґрунтована тим, що у судовому засіданні, яке відбулося 16 вересня 2020 року, адвокату ОСОБА_7 стало відомо, що підготовче судове засідання у вказаній справі проведено без участі потерпілої сторони, що є недопустимим, виходячи з вимог ст. 314 КПК України. При цьому судом не було вжито заходів щодо повідомлення потерпілої сторони про дату, час та місце даного підготовчого засідання. Внаслідок чого, на думку адвоката ОСОБА_7 , представник потерпілого у підготовче судове засідання не прибув та при цьому фактично був позбавлений можливості скористатися своїми процесуальними правами. Крім того, не зважаючи на те, що у підготовчому судовому засіданні, прокурором було заявлено клопотання про відкладення підготовчого судового засідання, у зв`язку з неявкою потерпілої особи та її представника, головуючим було відмовлено у його задоволенні, та проведено підготовче судове засідання. З огляду на зазначене, на думку адвоката ОСОБА_7 , головуючим суддею порушено права потерпілих, які передбачені КПК України. Дані порушення викликають у заявника сумніви у неупередженості судді ОСОБА_8 . Крім того, неупередженість та зацікавленість судді ОСОБА_8 , викликана тим, що Бориспільський міськрайонний суд Київської області фактично знаходиться в приміщенні Бориспільської міської ради, тобто суд перебуває в залежності від міської ради, та його керівництва. В той же час, згідно пред`явленого обвинувачення, обвинувачений ОСОБА_4 з 2015 року являється депутатом даної ради та з 10 листопада 2015 року обіймав посаду заступника Бориспільського міського голови. Враховуючи, що суддя ОСОБА_8 та обвинувачений ОСОБА_4 тривалий час працюють в одному приміщенні, між собою знайомі, що на думку адвоката ОСОБА_7 , свідчить про зацікавленість судді ОСОБА_8 в результатах розгляду даної справи. Дані фактив сукупностідають підстависумніватися унеупередженості судді ОСОБА_8 у даномукримінальному провадженні таунеможливлюють справедливийта незаангажованийрозгляд кримінальноїсправи. Представник потерпілого адвокат ОСОБА_7 вважає, що вказані обставини є підставою для відводу судді ОСОБА_8 від розгляду даного кримінального провадження.

Заявник адвокат ОСОБА_7 у судовому засіданні підтримав заяву про відвід та просив її задовольнити.

Захисники обвинуваченого ОСОБА_4 адвокати ОСОБА_5 та ОСОБА_6 у судовомузасіданні протизадоволення даноїзаяви провідвід заперечували,оскільки вонає необґрунто-ваною,невмотивованою татакою,що поданаза відсутностібудь-якихдоказів якособистої зацікавленостіголовуючого судді ОСОБА_8 в результатахрозгляду вказаногопровад-ження,так іна підтвердженняобставин,які бвикликали сумніву йогонеупередженості.Підстави длявідводу головуючого,зазначені узаяві,є надуманимита невідповідають дійсності.

У судове засідання прокурор, обвинувачений ОСОБА_9 та його захисник, представник потерплого ОСОБА_10 не з`явилися. Про час та місце розгляду заяви про відвід судді повідомлені належним чином, клопотань про відкладення до суду не надходило.

Суддя ОСОБА_8 у судове засідання не з`явився, будучи повідомленим належним чином. Однак, подав заяву, зі змісту якої вбачається, що він просить розглядати дану заяву про відвід за його відсутності. Також зазначив, що доводи, наведені в заяві про відвід, є надуманими та такими, що не відповідають дійсності.

За таких обставин суд вважає за можливе розглянути дану заяву про відвід у відсутність вказаних сторін, оскільки їх неявка не перешкоджає розгляду заяви про відвід судді.

Заслухавши пояснення заявника адвоката ОСОБА_7 , захисників обвинуваченого ОСОБА_4 , вивчивши зміст заяви про відвід судді та дослідивши матеріали кримінального провадження, суд дійшов наступного висновку.

Частина 1 ст. 75 КПК України встановлює вичерпний перелік обставин, що виключають участь слідчого судді, судді або присяжного в кримінальному провадженні. Зокрема, відповідно до п. 3, п. 4 ч. 1 ст. 75 КПК України суддя не може брати участь у кримінальному провадженні: якщо він особисто, його близькі родичі чи члени його сім`ї заінтересовані в результатах провадження; за наявності інших обставин, які викликають сумнів у його неупередженості.

Європейський суд з прав людини у своїх рішення неодноразово зазначав, зокрема в рішеннях «Мироненко і Мартиненко проти України» від 10.03.2010 року, у справі «Білуха проти України» від 09.11.2006 року, що згідно з усталеною практикою Суду, наявність безсторонності має визначатися, для цілей п. 1 ст. 6 Конвенції, за допомогою суб`єктивного та об`єктивного критеріїв. За суб`єктивним критерієм оцінюється особисте переконання та поведінка конкретного судді, тобто чи виявляв суддя упередженість або безсторонність у даній справі. При цьому, що стосуєтьсяданого суб`єктивногокритерію,то особистабезсторонність суддіпрезюмується,поки ненадано доказівпротилежного. Відповідно ж до об`єктивного критерію визначається, серед інших аспектів, чи забезпечував суд як такий та його склад відсутність будь-яких сумнівів у його безсторонності. У кожній окремій справі слід визначити, чи мають стосунки, що розглядаються, таку природу та ступінь, що свідчать про те, що суд не є безстороннім.

При цьому, п. 4 ч. 1 ст. 75 КПК України зазначаючи на наявність інших обставин, які можуть викликати сумніви в неупередженості судді і наявність яких в такому випадку законодавцем пов`язана із необхідністю задовольнити заяву про відвід чи самовідвід судді, не розкриває самого поняття «інші обставини».

Тому, поняття «інші обставин, які викликають сумнів у його неупередженості» є оціночними, їх використання залежить від правосвідомості особи, яка їх застосовує та з`ясовує їх сутність, виходячи зі свого внутрішнього переконання.

Отже, з огляду на вищевикладене, вирішуючи питання про відвід судді у кримінальному провад-женні з підстав наявності інших обставин, які викликають сумнів у його неупередженості, необхідно розглядати об`єктивність судді у двох аспектах як внутрішній стан судді, його свободу від будь-яких схильностей, упередженості, а також як дії судді сприймаються стороннім спостерігачем.

Згідно ч. 5 ст. 80 КПК України відвід повинен бути вмотивованим.

Із заявиадвоката ОСОБА_7 про відвідсудді вбачається,що суддя ОСОБА_8 провів підготовче судове засідання без участі представника потерпілого ТОВ «Сіті Стар Груп», який не був належним чином повідомлений про дату, час та місце підготовчого судового засідання. З огляду на викладене, на думку заявника - адвоката ОСОБА_7 , головуючим суддею порушено права потерпілої особи, які передбачені КПК України.

В той же час, твердження заявника про те, що представник потерпілого у даному кримінальному провадженні не був повідомлений належним чином не відповідають дійсності. Так, із відомостей, які містяться в обвинувальному акті, потерпілим у даному кримінальному провадженні являється юридична особа - ТОВ «Сіті Стар Груп», в особі представника директора ОСОБА_11 . Водночас, ні обвинувальний акт, ні матеріали кримінального провадження, не містять будь-яких даних про наявність інших представників потерпілої сторони ТОВ «Сіті Стар Груп».

Як вбачається із матеріалів кримінального провадження, ухвалою судді ОСОБА_8 від 25 серпня 2020 року, після отримання даного обвинувального акту, призначено підготовче судове засідання у кримінальному провадженні на 11 год. 00 хв. 07 вересня 2020 року.

На виконання вимог закріплених у ст. 314 КПК України, судом були належним чином повідомлені всі учасники кримінального провадження, зокрема і представник потерпілого ТОВ «Сіті Стар Груп» - директор ОСОБА_11 , про дату, час та місце проведення підготовчого судового засідання, про що свідчать матеріали кримінального провадження.

Так, представнику потерпілого ТОВ «Сіті Стар Груп» ОСОБА_11 було надіслано судову повістку в електронному вигляді шляхом відправки SMS-повідомлень, у тексті якої зазначено про необхідність прибуття до Бориспільського міськрайонного суду на 11 год. 00 хв. 07 вересня 2020 року, для участі у судовому засіданні останнього, в якості представника потерпілого, а також наслідки неприбуття за викликом суду (т.1 а.с. 37). Вказана судова повістка отримана представ-ником потерпілого ТОВ «Сіті Стар Груп» ОСОБА_11 01 вересня 2020 року о 13 год. 20 хв. 00 сек., що підтверджується довідкою про доставку SMS (т.1 а.с. 48). Це, в свою чергу, беззаперечно свідчить про те, що представник потерпілого ТОВ «Сіті Стар Груп» був завчасно та належним чином повідомлений про дату, час та місце підготовчого судового засідання у даному кримінальному провадженні.

Крім того, суд звертає увагу, що інформація щодо дати, часу та місця проведення підготовчого судовогозасідання була розміщена на офіційному веб-сайті Бориспільського міськрайонного суду Київської області, із якою мав можливість ознайомитись представник потерпілого ТОВ «Сіті Стар Груп».

Викладені обставини спростовують твердження адвоката ОСОБА_7 про те, що представник потерпілого ТОВ «Сіті Стар Груп» не був належним чином повідомлений про дату, час та місце проведення підготовчого судового засідання.

Разом з тим, незважаючи на це, в підготовче судове засідання представник потерпілого ТОВ «Сіті Стар Груп» ОСОБА_11 не з`явився, про причини неявки суд не повідомив, будь-яких доказів на підтвердження неможливості прибути для участі в підготовчому судовому засіданні не надав, а також клопотань про відкладення підготовчого судового засіданню до суду не подавав.

Зважаючи, що кримінальне процесуальне законодавство не містить вказівки щодо обов`язкової участі в судовому засіданні потерпілої особи чи її представника, а представник потерпілого ТОВ «Сіті Стар Груп» ОСОБА_11 , будучи належним чином повідомлений про дату, час та місце підготовчого судового засідання, до суду не прибув. При цьому, ОСОБА_11 мав достатньо часу як на подання клопотань, передбаченихст. 315 КПК України, так і для направлення до суду свого представника з метою реалізації своїх процесуальних прав, оскільки був повідомлений завчасно про розгляд кримінального провадження, проте даним правом не скористався. Зважаючи на це суд вважає, що в даному випадку, головуючий суддя ОСОБА_8 прийняв рішення щодо проведення підготовчого судового засідання без участі потерпілої особи та діяв в межах кримінального процесуального законодавства з дотриманням прав учасників процесу.

Крім того, суд звертає увагу, що заявник, зазначаючи у своїй заяві про відвід судді ОСОБА_8 , з приводу того, що підготовче судове засідання проведено без участі представника потерпілого позбавило його можливості скористатися певними процесуальними права, не конкретизував, які ж саме процесуальні права не були реалізовані представником потерпілого та чи позбавила ця обставина можливості скористатися цими процесуальними правами в подальшому, під час судового розгляду кримінального провадження до початку судового розгляду.

З огляду на вищевикладене, суд вважає, що доводи адвоката ОСОБА_7 , що підготовче судове засідання проведено без участі представника потерпілого ТОВ «Сіті Стар Груп» та порушення у зв`язку з цим суддею прав потерпілої сторони, не свідчить про наявність обставин, які викликають сумнів у неупередженості судді.

Мотиви, наведені у заяві про відвід, фактично зводяться до незгоди адвоката ОСОБА_7 із процесуальними діями і рішенням судді ОСОБА_8 при розгляді вказаного кримінального провадження. Дана заява ґрунтується на суб`єктивних переконаннях адвоката ,щоне може бути підставою для відводу головуючого судді.

Також не є підставою для відводу судді ОСОБА_8 і та обставина, про яку зазначає заявник, що Бориспільський міськрайонний суд Київської області фактично знаходиться та здійснює свою діяльність в приміщення Бориспільської міської ради, оскільки це жодним чином не свідчить про те, що суд перебуває в залежності від міської ради та його керівництва. Так, згідно ст. 126 Конституції України суддя у своїй діяльності є незалежним, недоторканим. Свою діяльність здійснює незалежно від будь-якого впливу, тиску або втручання. Права судді, пов`язані із здійсненням правосуддя, визначаються Конституцією України, процесуальним та іншими законами.

При цьому, будь-яких доказів, які б свідчили про заінтересованість чи необ`єктивність головуючого судді ОСОБА_8 , його безсторонність при розгляді даного кримінального провадження, з вищезазначених підстав, адвокатом ОСОБА_7 до заяви не надано.

Крім того, посилання адвоката ОСОБА_7 у своїй заяві на те, що суддя ОСОБА_8 та обвинувачений ОСОБА_4 між собою знайомі, оскільки працюють в одному приміщенні, суд також не приймає до уваги, оскільки жодних належних та допустимих доказів на підтвердження даного факту заявником не надано.

Самі по собі внутрішні емоційно-вольові відчуття та припущення адвоката ОСОБА_7 з приводу того, що суддя ОСОБА_8 повинен бути знайомий із обвинуваченим ОСОБА_4 , оскільки вони тривалий час працювали в одному приміщенні, без наявності доказів, не є достатньою підставою для констатації факту наявності : як особистої заінтересовані судді ОСОБА_8 в результатахпровадження,так і інших обставин, які викликають сумнів у неупередженості судді. У зв`язку з чим суд приходить висновку, що дані підстави для відводу судді є безпідставними.

Підсумовуючи наведене,суд приходитьвисновку,що заявлений відвід не містить належних та підтверджених даних, які б викликали сумнів в неупередженості судді ОСОБА_8 , і є лише припущеннями заявника. Це, в свою чергу, свідчить про те, що адвокатом ОСОБА_7 не доведена наявність обставин, які б унеможливлювали ухвалення суддею ОСОБА_8 законного, обґрунтованого та вмотивованого рішення у кримінального провадження за № 1-кп/359/217/2021, 359/6541/20 по обвинуваченню ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України, та ОСОБА_9 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 27, ч. 3 ст. 368 КК України.

Таким чином, судовим розглядом не встановлено і заявником не доведено обставин, зокрема і суб`єктивних та об`єктивних факторів, які б викликали сумніви в діях судді ОСОБА_8 об`єктивності, справедливості і здатності розглянути вищезазначене кримінальне провадження відповідно до вимог законодавства.

З огляду на вище викладене суд, приходить висновку, що доводи, викладені в заяві про відвід судді ОСОБА_8 , стосовно його заінтересованості в результатах провадження та сумніву у його неупередженості, не відповідають вимогам ст. 75 КПК України, а тому дана заяву є невмотивованою та такою, що не підлягає задоволенню.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 75 - 81, 372, 376 КПК України, суддя -

постановив:

У задоволенні заяви представника потерпілого адвоката ОСОБА_7 про відвід судді ОСОБА_8 головуючого в кримінальному провадженні по обвинуваченню ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України, та ОСОБА_9 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 27, ч. 3 ст. 368 КК України, - відмовити.

Ухвала судді окремому апеляційному оскарженню не підлягає.

Оголошення повного тексту ухвали судді здійснено о 15 год. 30 хв. 18 червня 2021 року.

Суддя ОСОБА_1

СудБориспільський міськрайонний суд Київської області
Дата ухвалення рішення16.06.2021
Оприлюднено31.01.2023
Номер документу97775189
СудочинствоКримінальне
КатегоріяЗаява про відвід судді

Судовий реєстр по справі —359/6541/20

Ухвала від 16.09.2024

Кримінальне

Київський апеляційний суд

Жук Ольга Володимирівна

Ухвала від 05.09.2024

Кримінальне

Київський апеляційний суд

Жук Ольга Володимирівна

Ухвала від 07.09.2020

Кримінальне

Бориспільський міськрайонний суд Київської області

Кабанячий Ю. В.

Вирок від 02.07.2024

Кримінальне

Бориспільський міськрайонний суд Київської області

Кабанячий Ю. В.

Ухвала від 04.09.2023

Кримінальне

Бориспільський міськрайонний суд Київської області

Кабанячий Ю. В.

Ухвала від 11.10.2021

Кримінальне

Бориспільський міськрайонний суд Київської області

Кабанячий Ю. В.

Ухвала від 16.06.2021

Кримінальне

Бориспільський міськрайонний суд Київської області

Яковлєва Л. В.

Ухвала від 16.06.2021

Кримінальне

Бориспільський міськрайонний суд Київської області

Яковлєва Л. В.

Ухвала від 07.09.2020

Кримінальне

Бориспільський міськрайонний суд Київської області

Кабанячий Ю. В.

Ухвала від 25.08.2020

Кримінальне

Бориспільський міськрайонний суд Київської області

Кабанячий Ю. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні