Ухвала
від 24.06.2021 по справі 905/3278/15
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.:(057) 702-07-99, факс: (057) 702-08-52,

гаряча лінія: (096) 068-16-02, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua,

код ЄДРПОУ: 03499901, UA628999980313141206083020002


У Х В А Л А

24.06.2021 Справа № 905/3278/15

Позивач: Державне підприємство «Придніпровська залізниця» , м. Дніпро

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю «РС Проспера» , селище Молодецьке Донецької області

про заміну сторони у виконавчому провадженні

Суддя Матюхін В.І.

Секретар судового засідання Романцова О.О.

Представники:

позивача: не з`явився (не викликався);

відповідачів: не з`явився (не викликався);

АТ Українська залізниця : не з`явився (не викликався).

14.06.2021 на адресу господарського суду від Акціонерного товариства «Українська залізниця» надійшла заява про заміну сторони у виконавчому провадженні його правонаступником, в якій заявник з посиланням на ст.ст.52, 334 Господарського процесуального кодексу України просить замінити стягувача по справі і в наказі (дублікаті наказу) - ДП «Придніпровська залізниця» його правонаступником - АТ «Українська залізниця» .

В обґрунтування заяви АТ «Укрзалізниця» посилається, зокрема, на те, що у зв`язку з реорганізацією Державної адміністрації залізничного транспорту шляхом злиття, Державне підприємство Придніпровська залізниця увійшло в перелік підприємств та установ залізничного транспорту загального користування, на базі яких утворилось Акціонерне товариство Українська залізниця , яке є правонаступником усіх прав та обов`язків Державної адміністрації залізничного транспорту, в тому числі і Державного підприємства Придніпровська залізниця .

Ухвалою від 15.06.2021 заяву Акціонерного товариства «Українська залізниця» призначено до розгляду в судовому засіданні на 11:10 год. 24.06.2021. Товариству з обмеженою відповідальністю РС Проспера і Державному підприємству Придніпровська залізниця запропоновано надати відзив на заяву. Явка представників сторін і АТ «Укрзалізниця» у судове засідання визнана не обов`язковою.

Відзиви на заяву і пояснення Акціонерного товариства «Українська залізниця» від сторін по справі до суду не надходили.

Дослідивши матеріали справи та додані до заяви Акціонерного товариства «Українська залізниця» документи у відкритому судовому засіданні, господарський суд встановив:

Рішенням господарського суду Донецької області від 24.12.2015, позовні вимоги Державного підприємства «Придніпровська залізниця» задоволено в повному обсязі і з Товариства з обмеженою відповідальністю «РС Проспера» на користь Державного підприємства «Придніпровська залізниця» стягнуто 64 350,00грн. штрафу, 1 218,00грн. на відшкодування витрат по оплаті судового збору.

Рішення набрало законної сили 09.01.2016.

26.01.2016 на примусове виконання вказаного рішення господарським судом виданий відповідний наказ.

Відповідно до Закону України Про особливості утворення публічного акціонерного товариства залізничного транспорту загального користування Кабінет міністрів України постановою №200 від 25.06.2014 Про утворення публічного акціонерного товариства Українська залізниця (п.1) утворив публічне акціонерне товариство Українська залізниця на базі Державної адміністрації залізничного транспорту (код згідно з ЄДРПОУ 00034045), підприємств та установ залізничного транспорту загального користування, які реорганізовуються шляхом злиття , згідно з додатком 1 .

Згідно додатку 1 вказаної постанови, Державне підприємство Придніпровська залізниця увійшло в перелік підприємств та установ залізничного транспорту загального користування, на базі яких утворюється публічне акціонерне товариство Українська залізниця .

Також п.5 зазначеної постанови КМУ Міністерство інфраструктури зобов`язано вжити до 31 грудня 2015 заходів для припинення Укрзалізниці та підприємств, зазначених у додатку 1.

21.10.2015 року до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців було внесено запис про проведення державної реєстрації юридичної особи - публічного акціонерного товариства Українська залізниця .

Статутом акціонерного товариства "Українська залізниця", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.09.2015 № 735 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України №938 від 31.10.2018 року) визначено, шо товариство є правонаступником усіх прав та обов`язків Укрзалізниці та підприємств залізничного транспорту (п. 2 Статуту).

Постановою Кабінету Міністрів України Про деякі питання акціонерного товариства Українська залізниця від 31.10.2018 № 938 змінено тип публічного акціонерного товариства Українська залізниця з публічного на приватне та перейменовано його в акціонерне товариство Українська залізниця .

На базі майна Державного підприємства "Придніпровська залізниця" утворено відокремлений підрозділ АТ "Укрзалізниця", який не має статусу юридичної особи - регіональна філія "Придніпровська залізниця" АТ "Українська залізниця".

Згідно даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань юридична особа Державне підприємство Придніпровська залізниця перебуває в стані припинення та на час розгляду справи не припинене , тобто:

- п.5 постанови КМУ №200 від 25.06.2014 Міністерство інфраструктури ні в обумовлений в ньому строк (до 31 грудня 2015), ні на даний час не виконало;

- позивач по даній справі на час розгляду справи перебуває на стадії реорганізації.

Відповідно до ст.104 Цивільного кодексу України, юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття , приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов`язки переходять до правонаступників. Юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення .

Статтею 59 Господарського кодексу України передбачено, що припинення суб`єкта господарювання здійснюється відповідно до закону .

Відповідно до п.4 ст.1 Закону України Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань , державна реєстрація юридичних осіб (державна реєстрація) - це офіційне визнання шляхом засвідчення державою факту створення або припинення юридичної особи, зміни відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, про юридичну особу та фізичну особу - підприємця, а також проведення інших реєстраційних дій, передбачених цим Законом.

Згідно п.3 ст.4 Закону України Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань , у разі злиття юридичних осіб здійснюється державна реєстрація новоутвореної юридичної особи та державна реєстрація припинення юридичних осіб, що припиняються у результаті злиття . Припинення вважається завершеним з дати державної реєстрації припинення юридичних осіб, що припиняються у результаті злиття .

Відповідно до ч.1 ст.52 Господарського процесуального кодексу України у разі смерті або оголошення фізичної особи померлою, припинення юридичної особи шляхом реорганізації (злиття , приєднання, поділу, перетворення ), заміни кредитора чи боржника в зобов`язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідного учасника справи на будь-якій стадії судового процесу.

Згідно ст.334 Господарського процесуального кодексу України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження суд замінює таку сторону її правонаступником. Заяву про заміну сторони її правонаступником може подати сторона (заінтересована особа), державний або приватний виконавець. Суд розглядає заяву про заміну сторони її правонаступником у десятиденний строк з дня її надходження до суду у судовому засіданні з повідомленням учасників справи та заінтересованих осіб.

Запис до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань про припинення юридичної особи - Державного підприємства Придніпровська залізниця не внесено і, як наслідок, реорганізація (припинення ) позивача ще не завершена , така юридична особа як Державне підприємство Придніпровська залізниця не припинилась.

Проте, 16 червня 2020 року Велика Палата Верховного Суду, вирішила виключну правову проблему щодо правонаступництва АТ Українська залізниця . у своїй постанові у справі № 910/5953/17 зазначила:

Щодо правонаступництва

30. Відповідно до частин першої та п`ятої статті 104 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України ) юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов`язки переходять до правонаступників. Юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.

31. Згідно з частиною третьою статті 3 Закону України від 17 вересня 2008 року № 514-VI Про акціонерні товариства акціонерне товариство може бути створене шляхом заснування або злиття, поділу, виділу чи перетворення підприємницького (підприємницьких) товариства, державного (державних), комунального (комунальних) та інших підприємств у акціонерне товариство. Товариство вважається створеним і набуває прав юридичної особи з дати його державної реєстрації в установленому законодавством порядку.

32. Відповідно до частини п`ятнадцятої статті 37 Закону України від 15 травня 2003 року № 755-IV Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців (в редакції, яка діяла на дату реєстрації АТ Укрзалізниця ) злиття вважається завершеним з моменту державної реєстрації новоутвореної юридичної особи та державної реєстрації припинення юридичних осіб, що припиняються у результаті злиття.

33. Законом про особливості утворення Укрзалізниці визначено правові, економічні та організаційні особливості утворення акціонерного товариства залізничного транспорту загального користування, 100 відсотків акцій якого належать державі, управління і розпорядження його майном та цей Закон спрямований на забезпечення економічної безпеки і захисту інтересів держави.

34. Відповідно до частин третьої, шостої, сьомої та дев`ятої статті 2 цього Закону :

- товариство утворюється як публічне акціонерне товариство, 100 відсотків акцій якого закріплюються в державній власності, на базі Державної адміністрації залізничного транспорту України, а також підприємств, установ та організацій залізничного транспорту загального користування, які реорганізовуються шляхом злиття;

- товариство є правонаступником усіх прав і обов`язків Державної адміністрації залізничного транспорту України та підприємств залізничного транспорту;

- оприлюднення затвердженого КМУ переліку підприємств залізничного транспорту, на базі яких утворюється товариство, є офіційним повідомленням для кредиторів про припинення таких суб`єктів господарювання;

- одночасно з прийняттям рішення про утворення товариства КМУ формує комісію з утворення товариства, до складу якої входять представники КМУ, центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері транспорту, Державної адміністрації залізничного транспорту України, Фонду державного майна України, центрального органу виконавчої влади з питань економічної політики, профспілок, що діють у галузі;

- комісія у чотиримісячний строк з дня затвердження її складу подає центральному органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері транспорту, для затвердження у місячний строк зведений передавальний акт, зведений акт оцінки майна залізничного транспорту загального користування, а також проект статуту товариства для подання КМУ;

- зведені передавальний акт та акт оцінки складаються на основі узагальнених даних передавальних актів та актів оцінки, складених стосовно цілісного майнового комплексу кожного підприємства залізничного транспорту;

- розмір статутного капіталу товариства визначається під час його утворення згідно зі зведеним актом оцінки майна залізничного транспорту загального користування.

35. Пунктом 2 розділу ІІІ Перехідні та прикінцеві положення цього Закону встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти, прийняті до набрання чинності цим Законом, діють у частині, що не суперечить цьому Закону.

36. Державну реєстрацію АТ Укрзалізниця здійснено 21 жовтня 2015 року. Згідно зі статутом, затвердженим постановою КМУ № 735, АТ Укрзалізниця є правонаступником усіх прав і обов`язків Державної адміністрації залізничного транспорту України та підприємств залізничного транспорту, серед яких ДП Донецька залізниця . Товариство набуває статусу юридичної особи з дня його державної реєстрації в установленому законом порядку.

37. При реорганізації юридичної особи відбувається універсальне правонаступництво . При універсальному правонаступництві все майно особи як сукупність прав та обов`язків, які їй належать, переходить до правонаступника чи правонаступників, при цьому в цій сукупності переходять усі окремі права та обов`язки, які належали на момент правонаступництва правопопереднику незалежно від їх виявлення на той момент.

38. Ухвалюючи рішення про реорганізацію, уповноважений орган юридичної особи спрямовує свою волю на передачу не окремого майна, прав або обов`язків, а усієї їх сукупності.

39. У процедурі реорганізації підприємств залізничного транспорту у формі злиття все майно, права та обов`язки державних підприємств, які припиняються, переходять до правонаступника - АТ Укрзалізниця . Держава не має права вилучити якусь частину майна, зокрема ту, що знаходиться на неконтрольованій території, і не передати її (частину) правонаступнику.

Щодо дати правонаступництва

54. Відповідно до частини п`ятнадцятої статті 37 Закону Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (в редакції, що діяла станом на 21 жовтня 2015 року - дату реєстрації АТ Укрзалізниця ) злиття вважається завершеним з моменту державної реєстрації новоутвореної юридичної особи та державної реєстрації припинення юридичних осіб, що припиняються у результаті злиття .

55. Законом про особливості утворення Укрзалізниці, постановою КМУ № 200 передбачено наступні етапи проведення реорганізації: 1) інвентаризація майна юридичних осіб, які підлягають злиттю, та складення передавального акта, 2) затвердження статуту нової юридичної особи (АТ Укрзалізниця ), 3) державна реєстрація АТ Укрзалізниця ; 4) припинення державних підприємств залізничного транспорту.

56. Передавальний акт складено 05 серпня 2015 року, державну реєстрацію АТ Укрзалізниця здійснено 21 жовтня 2015 року, однак припинення ДП Донецька залізниця не зареєстровано.

57. Враховуючи, що відповідно до частини шостої статті 2 Закону про особливості утворення Укрзалізниці товариство є правонаступником усіх прав і обов`язків Державної адміністрації залізничного транспорту України та підприємств залізничного транспорту, правонаступництво не пов`язується з державною реєстрацією припинення підприємства залізничного транспорту , а кредиторам не надавалося право вимагати дострокового виконання вимог у порядку, передбаченому статтею 107 ЦК України , тобто всі їхні вимоги перейшли в повному обсязі до АТ Укрзалізниця , датою виникнення універсального правонаступництва АТ Укрзалізниця щодо підприємств залізничної галузі, які припиняються шляхом злиття, слід вважати дату його державної реєстрації - 21 жовтня 2015 року , з якої воно є правонаступником ДП Донецька залізниця .

61. Державна реєстрація рішення про припинення ДП Донецька залізниця була здійснена 25 листопада 2014 року. ... Якщо припустити, що правонаступництво настає лише з моменту державної реєстрації припинення юридичної особи, то це призведе до можливостей порушення прав кредиторів, які протягом значного періоду часу не зможуть звернутися з вимогами до новоствореної юридичної особи, яка отримає все майно правопопередника, але не буде нести відповідальність за його зобов`язаннями.

64. … Велика Палата Верховного Суду вважає, що АТ Укрзалізниця є правонаступником ДП Донецька залізниця з дати державної реєстрації АТ Укрзалізниця .

Приписами ч.4 ст.236 встановлено, що при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду .

Питання процесуального правонаступництва регламентовані частиною першою статті 52 Господарського процесуального кодексу України, згідно якої у разі смерті або оголошення фізичної особи померлою, припинення юридичної особи шляхом реорганізації (злиття, приєднання , поділу, перетворення), заміни кредитора чи боржника в зобов`язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідного учасника справи на будь-якій стадії судового процесу .

Про заміну або про відмову в заміні учасника справи його правонаступником суд постановляє ухвалу (ч.3 ст.52 Господарського процесуального кодексу України).

Відповідно до ч.1 ст.334 Господарського процесуального кодексу України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження суд замінює таку сторону її правонаступником. Суд розглядає заяву про заміну сторони її правонаступником у десятиденний строк з дня її надходження до суду у судовому засіданні з повідомленням учасників справи та заінтересованих осіб (ч.2). Положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження (ч.5).

Наказ , який був виданий господарським судом Донецької області у даній справі, під час його виконання виконавчою службою був втрачений , про що зазначено в ухвалі 13.08.2020 . Цією ж ухвалою за заявою ДП «Придніпровська залізниця» позивачеві був виданий дублікат наказу на виконання рішення господарського суду Донецької області від 24.12.2015 по справі №905/3278/15, а його клопотання про поновлення строку для пред`явлення наказу залишене без задоволення з посиланням на те, що строк пред`явлення наказу від 26.01.2016 № 905/3278/15 до виконання позивачем пропущений не був.

Згідно правової позиції, викладеної в постанові Великої Палати Верховного Суду від 03 листопада 2020 року (справа № 916/617/17, провадження № 12-48гс20) … як до відкриття виконавчого провадження, так і після його закінчення заміна учасника справи правонаступником здійснюється виключно на підставі статті 52 Господарського процесуального кодексу України . У такому випадку з огляду на відсутність відкритого виконавчого провадження заміна відповідної сторони виконавчого провадження правонаступником є неможливою . Єдиним винятком є заміна боржника або стягувача у виконавчому документі до відкриття виконавчого провадження , що окремо обумовлено у частині п`ятій статті 334 Господарського процесуального кодексу України .

За таких обставин господарський суд вважає заяву Акціонерного товариства «Українська залізниця» про заміну сторони (стягувача) по справі і в наказі суду (дублікаті наказу) такою що підлягає задоволенню.

На підставі викладеного і керуючись ст. 52, 234, 236, 334 Господарського процесуального кодексу України , господарський суд, -

У Х В А Л И В :

Заяву Акціонерного товариства «Українська залізниця» про заміну сторони (стягувача) по справі і в наказі суду (дублікаті наказу) задовольнити.

Замінити учасника справи (позивача) і стягувача в наказі, виданому 26.01.2016 у справі № 905/3278/15 (дублікат виданий 13.08.2020), Державне підприємство «Придніпровська залізниця» його правонаступником - Акціонерним товариством «Українська залізниця» (03680, м. Київ, вул. Єжи Гедройця, будинок 5, ідентифікаційний код 40075815) в особі регіональної філії "Придніпровська залізниця" (49038, м. Дніпро, пр. Дмитра Яворницького, б.108, ідентифікаційний код 40081237).

Копії даної ухвали (повного судового рішення) надіслати:

- учасникам справи;

- заявнику.

Відповідно до ст.235 Господарського процесуального кодексу України ухвала набирає законної сили негайно після її оголошення, якщо інше не передбачено цим Кодексом чи Законом України Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом . Ухвали, постановлені судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, набирають законної сили з моменту їх підписання суддею (суддями).

Ухвала згідно ст.255 Господарського процесуального кодексу України може бути оскаржена в апеляційному порядку .

Апеляційна скарга відповідно до ст.256 Господарського процесуального кодексу України на ухвалу суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення (складення повного тексту ухвали).

Апеляційна скарга може бути подана учасниками справи до Східного апеляційного господарського суду через господарський суд Донецької області (п.17.5 Перехідних положень Господарського процесуального кодексу України ).

Повний текст судового рішення складено 24.06.2021 .

Суддя В.І. Матюхін

СудГосподарський суд Донецької області
Дата ухвалення рішення24.06.2021
Оприлюднено29.06.2021
Номер документу97901872
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —905/3278/15

Ухвала від 24.06.2021

Господарське

Господарський суд Донецької області

Матюхін Володимир Іванович

Ухвала від 15.06.2021

Господарське

Господарський суд Донецької області

Матюхін Володимир Іванович

Ухвала від 13.08.2020

Господарське

Господарський суд Донецької області

Матюхін Володимир Іванович

Ухвала від 13.08.2020

Господарське

Господарський суд Донецької області

Матюхін Володимир Іванович

Ухвала від 07.08.2020

Господарське

Господарський суд Донецької області

Матюхін Володимир Іванович

Ухвала від 12.06.2020

Господарське

Господарський суд Донецької області

Матюхін Володимир Іванович

Ухвала від 04.06.2020

Господарське

Господарський суд Донецької області

Матюхін Володимир Іванович

Ухвала від 26.05.2020

Господарське

Господарський суд Донецької області

Матюхін Володимир Іванович

Ухвала від 07.11.2016

Господарське

Господарський суд Донецької області

В.І. Матюхін

Ухвала від 28.10.2016

Господарське

Господарський суд Донецької області

В.І. Матюхін

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні