ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"24" червня 2021 р. Справа № 924/172/18
м. Хмельницький
Господарський суд Хмельницької області у складі судді Виноградової В.В.,
за участю секретаря судового засідання Маєвської Н. В., розглянувши матеріали справи
за позовом фермерського господарства «Калина» , смт. Стара Синява Старосинявського району Хмельницької області
до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, м. Хмельницький
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - товариства з обмеженою відповідальністю "Калина+", смт. Стара Синява Старосинявського району Хмельницької області
про визнання незаконним наказу
за участю представників:
позивача: Остапчук О.О. - згідно з ордером
відповідача: не з`явився
третьої особи: не з`явився
Відповідно до ст. 240 ГПК України в судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
встановив: позивач звернувся до суду з позовом до відповідача, в якому просить визнати незаконним наказ Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області №22-537-СГ від 02 лютого 2018 року «Про проведення земельних торгів у формі аукціону» в частині включення до Переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, права оренди на які встановлюються на земельні торги окремими лотами і визначеними умовами користування (додаток 1 до наказу Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 02 лютого 2018 року № 22-537-СГ) земельної ділянки з кадастровим номером 6824480500:04:002:0002 площею 20,0973 га та земельної ділянки з кадастровим номером 6824480500:04:002:0003 площею 4,3018 га, які розташовані на території Адампільської сільської ради Старосинявського району Хмельницької області.
Ухвалою суду від 28.03.2018 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі, призначено підготовче засідання на 19.04.2018, яке відкладено на 08.05.2018, 17.05.2018.
Ухвалою суду від 17.05.2018 продовжено строк підготовчого провадження у справі №924/172/18 на тридцять днів; підготовче засідання відкладено на 31.05.2018.
Ухвалою суду від 31.05.2018 провадження у справі №924/172/18 зупинено до набрання законної сили рішення господарського суду Хмельницької області від 17.05.2018 у справі №924/109/18 за позовом фермерського господарства "Калина", смт. Стара Синява, Хмельницька область, Старосинявський район до Головного управління Держгеокадастру в Хмельницькій області, м. Хмельницький про визнання укладеною з дня набрання чинності рішенням суду додаткової угоди про поновлення договору оренди земельної ділянки від 14.08.2007 між Головним управлінням Держгеокадастру у Хмельницькій області та фермерським господарством "Калина", зареєстрованого в Старосинявському районному відділі регіональної філії ДП "ЦДЗК" за №040776100166, на такий самий строк і на тих самих умовах; визнання укладеною з дня набрання чинності рішенням суду додаткової угоди про поновлення договору оренди земельної ділянки від 14.08.2007 між Головним управлінням Держгеокадастру у Хмельницькій області та фермерським господарством "Калина", зареєстрованого в Старосинявському районному відділі регіональної філії ДП "ЦДЗК" за №040776100167, на такий самий строк і на тих самих умовах. Ухвалено сторонам повідомити про результати набрання рішенням господарського суду Хмельницької області від 17.05.2018 у справі №924/109/18 законної сили.
Ухвалою суду від 01.06.2021 провадження у справі №924/172/18 поновлено; підготовче засідання призначено на 10.06.2021.
Ухвалою суду від 10.06.2021 до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійний вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача залучено товариство з обмеженою відповідальністю Калина+ . Підготовче провадження у справі №924/172/18 закрито, справу призначено до судового розгляду по суті у судовому засіданні на 24.06.2021.
В обґрунтування позову позивач зазначає, що оспорений наказ суперечить ч. 2 ст. 135 ЗК України, згідно з яким не підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах) земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них у разі поновлення договорів оренди землі. При цьому, враховуючи продовження користування виділеною земельною ділянкою та відсутність заперечень орендодавця щодо пролонгації протягом місячного строку після закінчення дії договорів оренди від 14.08.2007, зазначені правочини є автоматично поновленими на підставі ч. 6 ст. 33 Закону України Про оренду землі . Також посилається на положення ст. ст. 16, 792 ЦК України, ст. 135 ЗК України, ст. 17 Закону України Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини .
Відповідач у відзиві на позов (від 03.04.2018) проти позову заперечив. Повідомив, що у відповідь на листи позивача від 14.07.2017 про поновлення договорів оренди відповідач направив позивачу лист від 14.08.2017, в якому зазначив, що у поданих позивачем документах відсутні витяги з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок, що унеможливлює визначення розміру орендної плати та заперечив проти поновлення договорів на тих самих умовах на той самий строк з позивачем. 14.08.2017 на адресу відповідача надійшов лист позивача, відповідно до якого технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок перебуває на затвердженні у Старосинявській районній раді. 04.09.2017 за №19-22-0.6.8200/2-17 (тобто у місячний термін після закінчення договору оренди землі) позивачу було направлено лист-повідомлення, в якому відповідач заперечив проти поновлення договорів оренди від 14.08.2007 року та запропонував підписати акт приймання-передачі земельних ділянок.
Крім того, відповідач у відзиві наголосив на відсутності доказів наявності агрохімічних паспортів земельних ділянок, що не може свідчити про належне виконання умов договору. З огляду на відсутність документів, що підтверджують належне виконання обов`язків за умовами договору, та відсутність волевиявлення орендодавця на поновлення договору оренди земельних ділянок відповідно до ст.19 Конституції України, ст. ст. 15 1 , 122 Земельного кодексу України, ст. 33 Закону України Про оренду землі , наказу Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 17.11.2016 №08, відповідач заперечує проти поновлення договорів оренди. Зазначає, що з метою збільшення надходжень до місцевого бюджету, відповідно до статті 136 Земельного кодексу України, відповідачем після заперечення у поновленні договору оренди було виготовлено агрохімічні паспорти земельних ділянок загальною площею 24,3991 га, які розташовані за межами населених пунктів Адампільської сільської ради Старосинявського району Хмельницької області, після чого вищевказані земельні ділянки були включені до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення, права на які пропонуються до продажу на земельних торгах. Наказом від 02 лютого 2018 року №22-537-СГ було визначено дату проведення земельних торгів 19 березня 2018 року та оприлюднено наказ на офіційному веб-сайті відповідача. На виконання наказу було проведено земельні торги у формі аукціону, за результатами яких переможцем торгів на право оренди земельних ділянок з кадастровими номерами 6824480500:04:002:0002 площею 20,0973 га та 6824480500:04:002:0003 площею 4,3018 га стало ТОВ Калина+ , директором якого є ОСОБА_1 , який одночасно є директором ТОВ Калини .
У відповіді на відзив (від 19.04.2018) позивач, посилаючись на положення ст. 33 Закону України "Про оренду землі" та правові позиції, викладені у постанові ВСУ від 25.02.2015 у справі №6-219цс14, від 06.09.2017 у справі №6-2539цс16, зазначив, що прийняття оспореного наказу призвело до порушення переважного права ФГ "Калина" на поновлення договорів оренди земельних ділянок. Повідомив, що про існування листа №19-22-0.62-7801/2-17 позивачу стало відомо після затвердження Старосинявською районною радою технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок. Зауважив, що станом на 14.07.2017 наявність агрохімічних паспортів земельних ділянок не була обов`язковою умовою для укладення договору оренди земельної ділянки. Зазначив, що строк дії спірних договорів оренди землі закінчився 14.08.2017, жодних заперечень щодо поновлення договору оренди землі в порядку ч. 6 ст. 33 Закону України Про оренду землі із зазначенням будь-яких об`єктивних підстав для такої відмови відсутні, натомість наявна переписка сторін стосувалася реалізації ФГ Калина переважного права, яке, за змістом листів відповідача, не було реалізовано виключно з формальних підстав. Крім того, після закінчення строку договорів відповідач не просив повернути земельні ділянки за актом приймання-передачі.
У додаткових поясненнях (від 02.05.2018) відповідач повідомив, що підставами для включення земельних ділянок до списку, права на які можуть бути продані на торгах у формі аукціону, був службовий лист начальника відділу у Старосинявському районі Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 15.11.2017 та Інформація щодо земельних ділянок, які знаходяться за межами населених пунктів Старосинявської селищної ради Старосинявського району Хмельницької області з кадастровими номерами 6824480500:04:002:0002 та 6824480500:04:002:0003, яка свідчила про те, що зазначені земельні ділянки є вільними та ні в кого в оренді не перебувають. При цьому послався на положення ст. 136 Земельного кодексу України, ст. ст. 5, 13, 23 Закону України Про оцінку земель , ст. ст. 20, 23 Закону України Про оренду землі . Зазначив, що постановою Кабінету Міністрів України від 7 червня 2017 року №413 затверджено Стратегію удосконалення управління в сфері використання та охорони земель сільськогосподарського призначення державної власності та розпорядження ними , що є обов`язковим для виконання актом нормативного характеру (ч. ч. 1 і 2 ст. 49 Закону України Про Кабінет Міністрів України ), не суперечить нормам ЗК України та підлягає застосуванню до спірних правовідносин. Зауважив, що відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 31 січня 2018 №60-р Державній службі з питань геодезії, картографії та кадастру починаючи з 1 лютого 2018 року доручено забезпечити здійснення до передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність розпорядження землями сільськогосподарського призначення державної власності під час передачі в користування (виключно шляхом проведення аукціонів) або у власність за погодженням з об`єднаними територіальними громадами (шляхом прийняття відповідною радою рішення згідно із статтею 26 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні ). Однак зазначив, що перелік земельних ділянок сільськогосподарського призначення, права на які пропонуються до продажу на земельних торгах, був сформований до прийняття вказаного розпорядження, тому обов`язкового погодження з об`єднаними територіальними громадами не потребував. Тому вважає, що відповідач при включені земельних ділянок з кадастровими номерами 6824480500:04:002:0002 та 6824480500:04:002:0003 до переліку земельних ділянок, права на які пропонуються до продажу на земельних торгах не порушило жодного чинного нормативно-правового акту .
У письмових поясненнях (від 08.05.2018) позивач стверджує про невиконання відповідачем обов`язку повідомлення позивача про своє заперечення у поновленні договорів оренди, оскільки не отримував відповідних листів від відповідача. Зазначив, що відповідач не вчиняв дій, спрямованих на повернення земельних ділянок, а позивач, натомість, продовжував виконувати обов`язки та реалізовувати права як орендаря. Крім того, посилаючись на п. 2.1 рішення колегії Державного агентства земельних ресурсів України від 14.10.2014 №2/1 "Про обов`язкове направлення на розгляд до місцевих рад питань щодо розпорядження землями сільськогосподарського призначення державної власності", введеного в дію наказом Державного агентства земельних ресурсів України від 15.10.2014 №328, пп. 3 п. 1 розпорядження Кабінету Міністрів України від 31.01.2018 №60-р "Питання передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність об`єднаних територіальних громад", зазначив, що спірний наказ був прийнятий без погодження з органом місцевого самоврядування.
Відповідач у письмових поясненнях (від 15.05.2018) вважає, що надав достатні та допустимі докази щодо направлення позивачу листів-повідомлень про заперечення у поновленні договорів оренди, позивачу надано дві відмови у порядку ч. ч. 1-5 ст. 33 та ч. 6 ст. 33 Закону України "Про оренду землі". Посилання позивача на рішення колегії Державного агентства земельних ресурсів України від 14.10.2014 №2/1 "Про обов`язкове направлення на розгляд до місцевих рад питань щодо розпорядження землями сільськогосподарського призначення державної власності" вважає необґрунтованим, оскільки останнє зобов`язує надсилати органам місцевого самоврядування запити про висловлення позиції щодо можливості надання дозволу на розроблення документації із землеустрою, а не щодо можливості поновлення договорів оренди земельних ділянок на новий строк, та оскільки рішення (наказ) не зареєстроване в Міністерстві юстиції України, воно не є нормативно-правовим актом, обов`язковим для застосування.
Представник позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги та наполягав на їх задоволенні.
Відповідач представника у судове засідання не направив. На адресу суду надіслав клопотання (від 18.06.20-21), в якому просить суд провести судове засідання без участі його представника.
Третя особа представника у судове засідання не направила. На адресу суду надіслала клопотання про розгляд справи за відсутності представника товариства. При цьому вважає позов обґрунтованим.
Розглядом матеріалів справи встановлено:
14.08.2007 між Старосинявською райдержадміністрацією (орендодавець) та ФГ "Калина" (орендар) укладено договір оренди землі, згідно з яким орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка знаходиться на землях Адампільської сільської ради (п. 1 договору).
Згідно з п. 2 зазначеного договору в оренду передається земельна ділянка загальною площею 20,0973 га.
У п. 8 договору зазначено, що договір укладено на 10 років. Після закінчення строку договору орендар має переважне право на поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.
Після припинення дії договору орендар повертає орендодавцеві земельну ділянку у стані, не гіршому порівняно з тим, у якому він одержав її в оренду (п. 21 договору).
Цей договір набирає чинності після підписання сторонами та його державної реєстрації (п. 40 договору).
Вказаний договір підписаний сторонами, скріплений відтисками їхніх печаток, зареєстрований у Старосинявському районному відділі регіональної філії ДП "ЦДЗК", про що у державному реєстрі земель вчинено запис від 14.08.2007.
Крім того, 14.08.2007 між Старосинявською райдержадміністрацією (орендодавець) та ФГ "Калина" (орендар) укладено ще один договір оренди землі, згідно з яким орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка знаходиться на землях Адампільської сільської ради (п. 1 договору).
При цьому відповідно до п. 2 зазначеного договору в оренду передається земельна ділянка загальною площею 4,3018 га.
Договір укладено на 10 років. Після закінчення строку договору орендар має переважне право на поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію (п. 8 договору).
Згідно з п. 21 договору після припинення дії договору орендар повертає орендодавцеві земельну ділянку у стані, не гіршому порівняно з тим, у якому він одержав її в оренду.
Цей договір набирає чинності після підписання сторонами та його державної реєстрації (п. 40 договору).
Вищезазначений договір підписаний сторонами, скріплений відтисками їхніх печаток, зареєстрований у Старосинявському районному відділі регіональної філії ДП "ЦДЗК", про що у державному реєстрі земель вчинено запис від 14.08.2007.
Згідно з витягами з Державного земельного кадастру про земельні ділянки від 06.04.2017 на земельні ділянки державної власності з кадастровими номерами 68244805:0004:002:0002 площею 20.0973 га та 68244805:0004:002:0003 площею 4.3018 га 14.08.2007 зареєстровано право оренди СФГ Калина строком дії 10 років.
У матеріали справи надано копію договору №06-02/17-Н на проведення нормативної грошової оцінки земельних ділянок від 15.02.2017, укладеного між позивачем (замовник) та ТОВ "ЕКФ "Власна справа" (виконавець), предметом якого є зобов`язання виконавця по проведенню нормативної грошової оцінки земельних ділянок, розташованих: Хмельницька область, Старосинявський район, Адампільська сільська рада, пл. 4,3018 га і пл. 20,0973 га для ведення товарного сільськогосподарського призначення.
ТОВ "ЕКФ "Власна справа" у відповідь на запит позивача від 11.05.2017 повідомлено про те, що наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України скасовано наказ Державного комітету по земельних ресурсах №18/15/21/11 від 27.01.2006 про Порядок нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення, з огляду на що проведення нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення до моменту затвердження нового порядку проведення є неможливим.
У листі (від 06.07.2017), адресованому позивачу, Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області повідомило про закінчення укладених із відповідачем договорів оренди земельних ділянок 14.08.2017 та роз`яснило порядок їх поновлення. Зазначило, що у разі пропуску строку звернення щодо поновлення договорів оренди та недосягнення згоди із запропонованими умовами щодо поновлення договорів Головне управління заперечує проти їх поновлення.
Листами-повідомленнями від 13.07.2017 позивач звернувся до відповідача з проханням поновити договори оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, Старосинявського районного відділу РФ ДП "ЦДЗК" площами 20,0973 га та 4,3018 га, розташованих за межами населених пунктів Старосинявської селищної ради Старосинявського району Хмельницької області, що надана в користування для ведення сільськогосподарського виробництва. Строк дії оренди земельних ділянок закінчується 14.08.2017. У переліку додатків до листів-повідомлень зазначені: копія існуючих договорів оренди земельних ділянок з усіма додатками; проекти додаткових угод до договорів оренди земельних ділянок; оригінали витягів з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок; витяги з ДЗК про земельні ділянки. Листи-повідомлення містять відмітку про їх прийняття відповідачем 14.07.2017.
У відповідь на вищезазначені листи-повідомлення відповідач листом від 14.08.2017 №19-22-0.62-780/2-17, посилаючись на положення ст. ст. 13, 18, 20, 21, 23 Закону України "Про оцінку земель", зазначив, що оскільки в поданих позивачем документах відсутні витяги з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок, неможливо визначити розмір орендної плати за користування земельними ділянками. Враховуючи викладене, відповідно до ст. 33 Закону України "Про оренду землі" відповідач заперечив проти поновлення договорів оренди землі від 14.08.2007, укладених між Старосинявською районною державною адміністрацією та ФГ "Калина", зареєстрованих Старосинявським РВ РФ ДП "ЦДЗК", про що у державному реєстрі земель вчинено записи від 14.08.2017 за №040776100166 та №040776100167.
Листом №1 від 11.08.2017 (отриманий відповідачем 14.08.2017) позивач додатково повідомив відповідача про виготовлення технічної документації з нормативно-грошової оцінки землі, яка пройшла державну експертизу та знаходиться на затвердженні в Старосинявській районній раді. Вказав, що ним після її затвердження в найкоротші терміни будуть надані витяги з технічної документації для визначення розміру орендної плати, а також повідомив, що із запропонованим розміром орендної плати погоджується.
У відповідь на наведений вище лист відповідач листом від 14.09.2017 №19-22-0.6-8200/2-17 повідомив, що оскільки позивач не надав витягів з технічної документації про нормативно-грошову оцінку земельних ділянок достатні правові підстави для поновлення договорів оренди землі від 14.08.2007 відсутні. Термін дії зазначених договорів закінчився 14.08.2017. Відповідно до п. 21 договорів відповідач запропонував позивачу звернутися до Головного управління для підписання акту приймання-передачі земельних ділянок. Посилаючись на положення ст. ст. 37, 54 Закону України "Про охорону земель", п. 3.5 наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України "Про затвердження порядку ведення агрохімічного паспорта поля, земельної ділянки" додатково зазначив, що з метою збільшення надходжень до місцевого бюджету відповідно до ст. 136 Земельного кодексу України земельні ділянки будуть включені до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення, права на які пропонуються до продажу на земельних торгах. Тільки після проведення агрохімічної паспортизації вищезазначених ділянок відповідачем будуть проведені відповідні земельні торги і у позивача буде можливість придбати право оренди на земельні ділянки.
У матеріали справи надано копії квитанцій від 28.09.2017 на суму 3149,07 грн, від 30.10.2017 на суму 4300,00 грн, від 29.11.2017 на суму 4220,37 грн, від 06.01.2018 на суму 4220,37 грн про сплату позивачем орендної плати з юридичних осіб.
Старосинявською районною радою 07.09.2017 прийнято рішення №03-20/2017 "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, що надані в оренду ФГ "Калина", яким затверджено розроблену ТОВ ЕКФ "Власна справа" технічну документацію з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, що надані в оренду ФГ "Калина" з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташовані на території Адампільської сільської ради Старосинявського району Хмельницької області (нормативна грошова оцінка земельних ділянок загальною площею 4,3019 га складає 184552,30 грн та 20,0973 га складає 819575,10 грн).
Наказом Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 11.10.2017 №205 включено до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення, права оренди на які пропонуються до продажу на земельних торгах окремими лотами, земельних ділянок згідно з додатком 1, зокрема, у Старосинявському районі - з кадастровими номерами 68244805:0004:002:0002 площею 20,0973 га та 68244805:0004:002:0003 площею 4,3018
Матеріали справи містять копію службового листа начальника відділу у Старосинявському районі Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області (від 15.11.2017), в якому він повідомляє Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області про те, що земельні ділянки кадастровий номер 68244805:0004:002:0002 площею 20,0973 га та 68244805:0004:002:0003 площею 4,3018 га у власність чи користування не передавались, під залуження не планувались і можуть бути продані на земельних торгах (права оренди).
Також додано інформацію відділу щодо вказаних земельних ділянок, у якій зазначено, що вони не перебувають у власності/користуванні третіх осіб.
Наказом Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 02.02.2018 №22-537-СГ "Про проведення земельних торгів у формі аукціону" вирішено продати права оренди на земельні ділянки, визначені додатком 1 цього наказу, на земельних торгах у формі аукціону окремими лотами. За результатами земельних торгів у формі аукціону передати переможцям земельні ділянки у користування на умовах, визначених у договорі оренди (додаток 3). Також встановлено дату проведення земельних торгів 19.03.2018, стартову ціну продажу лоту.
У додатку 1 до наказу міститься перелік земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, права оренди на які виставляються на земельні торги окремими лотами із визначеними умовами користування, серед яких земельні ділянки, розташовані на території Старосинявської селищної ради (Адампільська сільська рада) Старосинявського району Хмельницької області (за межами населеного пункту), для ведення товарного сільськогосподарського виробництва кадастровий номер 6824480500:04:002:0002 площею 20,0973 та кадастровий номер 6824480500:04:002:0003 площею 4,3018 (№2 та №3 додатку відповідно).
Рішенням Старосинявської селищної ради від 09.02.2018 №33/2018 надано згоду Головному управлінню Держгеокадастру у Хмельницькій області щодо завершення роботи стосовно реалізації прав оренди на земельних торгах у формі аукціону на наступні земельні ділянки: земельна ділянка площею 20,0973 га з кадастровим номером 6824480500:04:002:0002; земельна ділянка площею 4,3018 га з кадастровим номером 6824480500:04:002:0003; земельна ділянка площею 18,1430 га з кадастровим номером 6824481500:03:002:0009), які розташовані на території Старосинявської селищної ради Старосинявського району Хмельницької області на земельних торгах у формі аукціону.
Згідно з протоколами № 1 та №2 від 19.03.2018 проведення земельного аукціону на товарній біржі "Подільська" переможцем аукціону з продажу прав оренди терміном на 7 років на земельні ділянки з кадастровими номерами 68244805:0004:002:0002 площею 20,0973 га та 68244805:0004:002:0003 площею 4,3018 визнано ТОВ "Калина+".
Відповідачем надано копії договорів оренди земельної ділянки від 9.03.2018 №40/57-18-ДО та №39/57-18-ДО, укладених між Головним управлінням Держгеокадастру у Хмельницькій області (орендодавець) та товариством з обмеженою відповідальністю "Калина+" (орендар), відповідно до умов яких орендодавець на підставі протоколу земельних торгів від 19.03.2018 надає, а орендар приймає в строкове платне користування на умовах оренди земельну ділянку сільськогосподарського призначення державної власності для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (01.01) з кадастровими номерами 6824480500:04:002:0002 (загальною площею 20,0973 га) та 6824480500:04:002:0003 ( загальною площею 4,3018 га) відповідно, які розташовані за межами населених пунктів Старосинявської селищної ради (Адампільська сільська рада) Старосинявського району Хмельницької області.
У п. 38 договорів зазначено, що останні набирають чинності після підписання сторонами та державної реєстрації права оренди.
Доказів щодо державної реєстрації прав оренди матеріали не містять.
У матеріали справи надано копії нотаріально посвідчених заяв Пічкур Г.Т. від 18.04.2018, Омельчука В.Г. від 18.04.2018 щодо отримання, вручення рекомендованих листів від 16.08.2017, 06.09.2017 ФГ "Калина", копії фіскальних чеків відділення поштового зв`язку від 14.08.2017 та 05.09.2017 про направлення кореспонденції відповідачу, інформацію із сайту АТ "Укрпошта" щодо відстеження відправлення кореспонденції за вказаними чеками.
Рішенням Господарського суду Хмельницької області від 17.05.2018 у справі №924/109/18 задоволено позов фермерського господарства "Калина", смт Стара Синява, Хмельницька область, Старосинявський район до Головного управління Держгеокадастру в Хмельницькій області, м. Хмельницький про визнання укладеною з дня набрання чинності рішенням суду додаткової угоди про поновлення договору оренди земельної ділянки від 14.08.2007 між Головним управлінням Держгеокадастру у Хмельницькій області та фермерським господарством "Калина", зареєстрованого в Старосинявському районному відділі регіональної філії ДП "ЦДЗК" за №040776100166, на такий самий строк і на тих самих умовах; визнання укладеною з дня набрання чинності рішенням суду додаткової угоди про поновлення договору оренди земельної ділянки від 14.08.2007 між Головним управлінням Держгеокадастру у Хмельницькій області та фермерським господарством "Калина", зареєстрованого в Старосинявському районному відділі регіональної філії ДП "ЦДЗК" за №040776100167, на такий самий строк і на тих самих умовах.
У рішенні суд, зокрема, зазначив, що під час проведення нормативної грошової оцінки земельних ділянок, переданих в оренду позивачу, у зв`язку із змінами в законодавстві в період з 30.12.2016 по 16.02.2017 був відсутній Порядок та Методика нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення, що призвело до розроблення технічної документації у більш пізні строки. При цьому позивачем були вчинені всі необхідні та можливі дії щодо проведення нормативної грошової оцінки земельних ділянок та отримання Витягу з технічної документації про нормативно-грошову оцінку земельних ділянок для подальшого визначення розміру орендної плати.
Суд дійшов висновку про безпідставність заперечень відповідача проти поновлення договорів оренди землі з підстав неможливості визначення розміру орендної плати у зв`язку з відсутністю Витягів з технічної документації про нормативно-грошову оцінку земельних ділянок, зважаючи на те, що позивач погоджувався на будь-який розмір орендної плати, запропонований орендодавцем.
Судом також враховано, що технічна документація з нормативно-грошової оцінки земельних ділянок, що надані в оренду ФГ Калина була затверджена рішенням Старосинявської районної ради від 07.09.2017, тобто в межах місячного строку після закінчення терміну дії договорів оренди, який відповідно до ч. 8 ст. 33 Закону України „Про оренду землі" надається для укладення додаткової угоди до договору оренди землі про його поновлення. Взято до уваги й те, що ФГ Калина належним чином виконувало свої обов`язки за договорами оренди земельних ділянок, продовжує користуватися ними та сплачувати орендну плату.
Оскільки ні Законом України Про оренду землі , ні Земельним кодексом України у процедурі поновлення договору оренди землі не передбачено обов`язку орендаря при зверненні до орендодавця до закінчення строку дії договору подавати агрохімічний паспорт поля, суд зауважив, що відсутність агрохімічного паспорта земельних ділянок не може бути підставою для відмови у поновленні договору оренди землі.
З огляду на вищезазначене, враховуючи, що позивач належним чином виконував свої обов`язки за договором оренди; до закінчення строку дії договору він повідомив орендодавця в установлені строки про свій намір скористатися переважним правом на укладення договору на новий строк; до листа-повідомлення позивач додав проект додаткової угоди; орендар продовжує користуватись виділеною земельною ділянкою; при цьому, заперечення відповідача про поновлення договорів оренди є безпідставним та необґрунтованим, суд дійшов висновку, що договори оренди від 14.08.2007 є продовженими в силу ч. 6 ст. 33 Закону України „Про оренду землі та той самий строк і на тих самих умовах.
Постановою Північно-західного апеляційного господарського суду від 22.10.2019 залишив без задоволення апеляційну скаргу Головного управління Держгеокадастру в Хмельницькій області (правонаступником якого є Старосинявська селищна рада Старосинявської об`єднаної територіальної громади Хмельницької області) на рішення господарського суду Хмельницької області від 17.05. 2018 у справі №924/109/18, а рішення суду першої інстанції - без змін, погодившись із висновками суду першої інстанції.
У матеріали справи надано Інформацію з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єктів нерухомого майна (від 24.06.2021 №263025686 та №263029527) щодо земельних ділянок з кадастровими номерами 6824480500:04:002:0002 та 6824480500:04:002:0003.
Аналізуючи подані докази, оцінюючи їх у сукупності, суд до уваги бере таке.
Згідно зі ст. 11 ЦК України цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки.
Відповідно до ст. 84 Земельного кодексу України у державній власності перебувають усі землі України, крім земель комунальної та приватної власності.
Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування (ч. 2 ст. 116 Земельного кодексу України).
Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, згідно з ч. 1 ст. 124 Земельного кодексу України в редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Районні державні адміністрації на їх території передають земельні ділянки із земель державної власності із земель державної власності у постійне користування юридичним особам у межах сіл, селищ, міст районного значення для всіх потреб та за межами населених пунктів для, зокрема сільськогосподарського використання (ч. 3 ст. 122 ЗК України в редакції, яка діяла станом на 14.08.2007).
З матеріалів справи слідує, що 14.08.2007 між Старосинявською райдержадміністрацією як орендодавцем та ФГ "Калина" як орендарем укладено договори оренди землі, згідно з якими орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельні ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, які знаходяться на землях Адампільської сільської ради, строком на 10 років.
Також передбачено, що після закінчення строку договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.
Відповідно до ст. ст. 1, 2 Закону України Про оренду землі (далі - Закон) оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності. Відносини, пов`язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Судом враховується, що з 01.01.2013 набув чинності Закон України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності , яким перерозподілено повноваження органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування щодо передачі земельних ділянок у власність або у користування.
Зокрема, внесено зміни до ст. 122 Земельного кодексу України, якими передбачено, що центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.
При цьому, такі повноваження включають також надання дозволу на продовження договору оренди земельної ділянки на новий строк. Аналогічні правові позиції відображені у постановах ВСУ від 16.09.2015р. у справі №820/11379/14 та від 25.05.2016р. у справі №911/1707/15.
У ст. 33 Закону України "Про оренду землі" (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) встановлено переважне право орендаря, який належно виконував обов`язки відповідно до умов договору, на його поновлення після закінчення строку, на який було укладено договір. Так, по закінченню строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов`язки за умовами договору, має переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк (поновлення договору оренди землі). Орендар, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов`язаний повідомити про це орендодавця до спливу строку договору оренди землі у строк, встановлений цим договором, але не пізніше ніж за місяць до спливу строку договору оренди землі. У разі смерті орендодавця до спливу строку дії договору оренди землі орендар, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов`язаний повідомити про це спадкоємця земельної ділянки протягом місяця з дня, коли йому стало відомо про перехід права власності на земельну ділянку. До листа-повідомлення про поновлення договору оренди землі орендар додає проект додаткової угоди. При поновленні договору оренди землі його умови можуть бути змінені за згодою сторін. У разі недосягнення домовленості щодо орендної плати та інших істотних умов договору переважне право орендаря на укладення договору оренди землі припиняється. Орендодавець у місячний термін розглядає надісланий орендарем лист-повідомлення з проектом додаткової угоди, перевіряє його на відповідність вимогам закону, узгоджує з орендарем (за необхідності) істотні умови договору і, за відсутності заперечень, приймає рішення про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної та комунальної власності), укладає з орендарем додаткову угоду про поновлення договору оренди землі. За наявності заперечень орендодавця щодо поновлення договору оренди землі орендарю направляється лист-повідомлення про прийняте орендодавцем рішення.
У разі якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди і за відсутності протягом одного місяця після закінчення строку договору листа-повідомлення орендодавця про заперечення у поновленні договору оренди землі такий договір вважається поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором. У цьому випадку укладання додаткової угоди про поновлення договору оренди землі здійснюється із: власником земельної ділянки (щодо земель приватної власності); уповноваженим керівником органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування без прийняття рішення органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної або комунальної власності).
Таким чином, відповідно до положень ст. 33 Закону України „Про оренду землі" реалізація переважного права на поновлення договору оренди землі можлива лише за умови дотримання встановленої цією нормою процедури.
Для застосування ч. 1 ст. 33 Закону України „Про оренду землі" та визнання за орендарем переважного права на поновлення договору оренди землі необхідна наявність таких юридичних фактів: орендар належно виконує свої обов`язки за договором; орендар до закінчення строку дії договору повідомив орендодавця в установлені строки про свій намір скористатися переважним правом на укладення договору на новий строк; до листа-повідомлення орендар додав проект додаткової угоди; орендодавець протягом місяця не повідомив про наявність заперечень щодо поновлення договору та своє рішення.
Для поновлення договору оренди землі з підстави, передбаченої ч. 6 ст. 33 Закону України "Про оренду землі" необхідна наявність таких юридичних фактів: орендар належно виконує свої обов`язки за договором оренди; до закінчення строку дії договору він повідомив орендодавця в установлені строки про свій намір скористатися переважним правом на укладення договору на новий строк; до листа-повідомлення орендар додав проект додаткової угоди; орендар продовжує користуватись виділеною земельною ділянкою; орендодавець письмово протягом місяця після закінчення строку дії договору не повідомив орендаря про заперечення у поновленні договору оренди.
Як убачається з матеріалів справи, за місяць до закінчення строку дії договору оренди, а саме: 13.07.2017 орендар (позивач) звернувся до управління Держгеокадастру у Хмельницькій області з листами-повідомленнями поновити дію договорів оренди земельних ділянок площею 4,3018 га та 20,0973 га, до яких було додано копії договорів оренди земельної ділянки, проекти додаткової угоди до договору, витяги з технічної документації про нормативно-грошову оцінку земельної ділянки та витяги з ДЗК про земельну ділянку.
Також у листі від 11.08.2017 позивач додатково до попередніх листів від 13.07.2017 повідомив Управління про перебування на затвердженні Старосинявської районної ради виготовленої технічної документації з нормативної грошової оцінки землі, яка по затвердженні буде надана Управлінню для визначення розміру орендної плати.
Однак відповідач у листі від 14.08.2017 заперечив проти поновлення на новий строк договорів оренди від 14.08.2007 з мотиву відсутності у поданих позивачем документах витягів з технічної документації про нормативно-грошову оцінку земельних ділянок.
Разом з тим, судом враховується, що позивач заздалегідь до закінчення терміну дії договорів оренди уклав договір з ТзОВ Власна справа від 15.02.2017р. №06-02/17-Н про проведення нормативної грошової оцінки земельних ділянок, розташованих на території Адампільської сільської ради, площею 4,3018 га та 20,0973 га.
При цьому, під час розроблення нормативної грошової оцінки земельних ділянок ТОВ Власна справа повідомило позивача листом від 16.05.2017 №1-05/17 про неможливість проведення нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначеної до затвердження нового порядку, оскільки постановою Кабінету міністрів України №831 від 16.11.2016 затверджено нову Методику нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення (вступила в дію через три місяці з моменту опублікування), а 30.12.2016 наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України скасовано наказ Державного комітету по земельних ресурсах №18/15/21/11 від 27.01.2006 про Порядок нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення.
Таким чином, під час проведення нормативної грошової оцінки земельних ділянок, переданих в оренду позивачу, у зв`язку зі змінами в законодавстві в період з 30.12.2016 по 16.02.2017 нечинними були Порядок та Методика нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення, що призвело до розроблення технічної документації у більш пізні строки.
Відтак, позивачем вчинені всі необхідні та можливі дії щодо проведення нормативної грошової оцінки земельних ділянок та отримання витягу з технічної документації про нормативно-грошову оцінку земельних ділянок для подальшого визначення розміру орендної плати.
При цьому, технічна документація з нормативно-грошової оцінки земельних ділянок, що надані в оренду позивачу затверджена рішенням Старосинявської районної ради від 07.09.2017, тобто в межах місячного строку після закінчення терміну дії договорів оренди, який відповідно до ч. 8 ст. 33 Закону України Про оренду землі надається для укладення додаткової угоди до договору оренди землі про його поновлення.
Вищезазначені обставини встановлені також у рішенні Господарського суду Хмельницької області від 17.05.2018 у справі №924/109/18, залишеному без змін постановою Північно-західного апеляційного господарського суду від 22.10.2019.
Задовільнивши позовні вимоги про визнання укладеною з дня набрання чинності рішенням суду додаткової угоди про поновлення договору оренди земельної ділянки від 14.08.2007 між Головним управлінням Держгеокадастру у Хмельницькій області та фермерським господарством "Калина", зареєстрованого в Старосинявському районному відділі регіональної філії ДП "ЦДЗК" за №040776100166, на такий самий строк і на тих самих умовах; визнання укладеною з дня набрання чинності рішенням суду додаткової угоди про поновлення договору оренди земельної ділянки від 14.08.2007 між Головним управлінням Держгеокадастру у Хмельницькій області та фермерським господарством "Калина", зареєстрованого в Старосинявському районному відділі регіональної філії ДП "ЦДЗК" за №040776100167, на такий самий строк і на тих самих умовах, суди також дійшли висновку про наявність правових підстав, передбачених частинами 1-5 ст. 33 Закону України Про оренду землі , для поновлення укладених з відповідачем договорів оренди земельних ділянок.
Положеннями ст. ст. 15, 16 ЦК України передбачено право кожної особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання, на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства; кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Одним із способів захисту цивільних прав та інтересів є визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.
Згідно зі ст. 21 ЦК України суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 2 ст. 135 Земельного кодексу України (в редакції, чинній на час спірних правовідносин) продаж земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них (оренди, суперфіцію, емфітевзису) здійснюється виключно на земельних торгах, крім випадків, встановлених частинами другою і третьою статті 134 цього Кодексу. На земельних торгах не може бути використане переважне право купівлі.
У ч. 2 ст. 134 Земельного кодексу України зазначено, що не підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах) земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них у разі поновлення договорів оренди землі, укладення договорів оренди землі на новий строк з використанням переважного права орендаря.
З огляду на наведене, зокрема наявність права позивача на продовження користування орендованими земельними ділянками, що підтверджено судовими рішеннями у справі №924/109/18, доведення позивачем до відома відповідачу про наявність наміру продовжити користування та про вчинення з цією метою дій щодо реалізації такого права, про що свідчить листування сторін, висновки суду про неправомірність заперечень відповідача щодо продовження строку договорів оренди земельних ділянок, суд вважає, що у відповідача були відсутні підстави для внесення спірних земельних ділянок (як таких, що не перебувають у користуванні) до переліку тих, права оренди на які виставлено на земельні торги наказом відповідача №22-537-СГ від 02 лютого 2018 року «Про проведення земельних торгів у формі аукціону» .
Законність та правомірність оскаржуваного рішення, дій відповідача спростовується обставинами, встановленими також у судових рішеннях у справі №924/109/18.
Судом враховується, що у даному випадку також підлягає застосуванню також стаття 1 Першого протоколу до Конвенції та практику ЄСПЛ щодо застосування статті 1 Першого протоколу до Конвенції згідно зі статтею 17 Закону України Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини
Так, у розумінні статті 1 Першого протоколу до Конвенції майном визнаються активи, включаючи права вимоги, стосовно яких заявник може стверджувати, що він має принаймні законне сподівання на отримання можливості ефективно здійснити майнове право (рішення ЄСПЛ у справі Стретч проти Сполученого Королівства (пункт 32).
Згідно зі ст. 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Відповідно до статті 73 Господарського процесуального кодексу України: доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили (ст. 86 ГПК України).
З огляду на вищезазначені обставини справи у їх сукупності, суд доходить висновку про обґрунтованість позовних вимог та визнання незаконним наказу Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області №22-537-СГ від 02 лютого 2018 року «Про проведення земельних торгів у формі аукціону» в частині включення до Переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, права оренди на які встановлюються на земельні торги окремими лотами і визначеними умовами користування (додаток 1 до наказу Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 02 лютого 2018 року № 22-537-СГ) земельної ділянки з кадастровим номером 6824480500:04:002:0002 площею 20,0973 га та земельної ділянки з кадастровим номером 6824480500:04:002:0003 площею 4,3018 га, які розташовані на території Адампільської сільської ради Старосинявського району Хмельницької області.
Витрати зі сплати судового збору у зв`язку із задоволенням позову покладаються на відповідача відповідно до ст. 129 ГПК України.
Керуючись ст. ст. 2, 4, 74, 86, 129, 233, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов фермерського господарства «Калина» , смт. Стара Синява Старосинявського району Хмельницької області до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, м. Хмельницький, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - товариства з обмеженою відповідальністю "Калина+", смт. Стара Синява Старосинявського району Хмельницької області про визнання незаконним наказу задовільнити.
Визнати незаконним та скасувати наказ Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області №22-537-СГ від 02 лютого 2018 року «Про проведення земельних торгів у формі аукціону» в частині включення до Переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, права оренди на які встановлюються на земельні торги окремими лотами і визначеними умовами користування (додаток 1 до наказу Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 02 лютого 2018 року № 22-537-СГ) земельної ділянки з кадастровим номером 6824480500:04:002:0002 площею 20,0973 га та земельної ділянки з кадастровим номером 6824480500:04:002:0003 площею 4,3018 га, які розташовані на території Адампільської сільської ради Старосинявського району Хмельницької області.
Стягнути з Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, м. Хмельницький, вул. Інститутська, буд. 4/1 (код 39767479) на користь фермерського господарства «Калина» , Хмельницька область, Старосинявський район, смт. Стара Синява, вул. Заводська, буд. 6 (код 31424846) 1762,00 грн (одну тисячу сімсот шістдесят дві гривні 00 коп.) витрат зі сплати судового збору.
Видати наказ.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду (ч. ч. 1, 2 ст. 241 ГПК України).
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення (ч. 1 ст. 256 ГПК України).
Апеляційна скарга подається в порядку, передбаченому ст. 257 ГПК, з урахуванням п. 17.5 Розділу ХІ "Перехідні положення" ГПК України.
Повне судове рішення складено 25.06.2021
Суддя В.В. Виноградова
Віддрук. 4 прим.: 1 - до справи, 2 - позивачу (31400, Хмельницька область, Старосинявський район, смт Стара Синява, вул. Заводська, 6), 3 - відповідачу (29016, м. Хмельницький, вул. Інститутська, 4/1), 4 - третій особі (31400, Хмельницька область, Старосинявський район, смт Стара Синява, вул. Заводська, 6). Всім рек. з пов. про вруч.
Суд | Господарський суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 24.06.2021 |
Оприлюднено | 25.06.2021 |
Номер документу | 97903059 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Хмельницької області
Виноградова В.В.