Справа №519/887/16-ц
2/519/17/21
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К РА Ї Н И
10.06.2021 року
Южний міський суд Одеської області у складі:
головуючого судді - Барановської З.І., секретаря - Гнатюк Л.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом ОСББ Южна Перлина до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за надання послуг по утриманню будинку і прибудинкової території
В С Т А Н О В И В:
Представник позивача звернувся до суду з позовом до відповідача про стягнення заборгованості за комунальні послуги, мотивуючи свої вимоги тим, що власником квартири АДРЕСА_1 є ОСОБА_1 01.02.2012 між ОСББ Южна Перлина та відповідачем ОСОБА_1 був укладений договір за АДРЕСА_1 про надання послуг власнику квартири АДРЕСА_1 з утримання житлового будинку АДРЕСА_1 , споруд та прибудинкових територій. Згідно п.4.2.1 власник квартири зобов`язаний оплачувати житлово-комунальні послуги у термін, встановлений договором. Станом на 01.10.2016 у відповідача виникла заборгованість перед позивачем з сплати за комунальні послуги та електроенергію в розмірі 5 948,87 грн.
03.02.2017 до суду надійшли заперечення від відповідача на позовну заяву, згідно яких позов не визнає в повному обсязі, вважає, що голова ОСББ обраний в порушення чинного законодавства, він не є членом ОСББ Южна Перлина , тому не повинен вносити внески, обов`язки по договору АДРЕСА_1 від 01.02.2012 ОСББ не виконує, та крім того, позивачем пропущений строк звернення до суду щодо позовних вимог про стягнення заборгованості до листопаду 2013 року.
04.04.2018 до суду надійшла заява про уточнення позовних вимог, згідно якої позивач просить стягнути з відповідача заборгованість перед позивачем за надання послуг по утриманню будинку і прибудинкової території в розмірі 10 050,78 грн., в зв`язку із збільшенням суми заборгованості станом на 01.03.2018.
17.09.2018 до суду надійшов відзив на уточнену позовну заяву зі змістом аналогічним раніше поданим запереченням на позовну заяву.
Ухвалою Южного міського суду Одеської області від 19.12.2016 відкрито провадження по справі.
Ухвалою Южного міського суду Одеської області від 03.07.2018 закрито підготовче судове засідання та справу призначено до розгляду.
Представник позивача в судове засідання не з`явився, надавши до суду заяву, згідно якої просить суд справу розглядати у його відсутності, заявлені позовні вимоги підтримує в повному обсязі, проти ухвалення заочного рішення по справі не заперечує.
Відповідач в судовому засіданні позовні вимоги не визнав в повному обсязі, так як голова ОСББ обраний в порушення чинного законодавства, не згоден з діяльністю ОСББ та тарифами.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Судом встановлено, що згідно рішення установчих зборів Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Южна Перлина було створено 11.07.2011, ідентифікаційний код юридичної особи код ЄДРПОУ 377371749, що підтверджується випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (а.с.86).
Житловий будинок що розташований за адресою: АДРЕСА_1 знаходиться на балансі ОСББ Мирний .-26 , згідно акту приймання - передачі житлового будинку з балансу на баланс від 27.07.2011, яке є виконавцем житлово-комунальних послуг (а.с.83).
Згідно ч.1 ст.15 Закону України Про Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку від 29 листопада 2001 року №2866-ІІІ співвласник зобов`язаний: виконувати обов`язки передбачені статутом об`єднання; виконувати рішення статутних органів, прийняті у межах їхніх повноважень; своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі; виконувати передбачені статутними документами обов`язки перед об`єднанням.
Згідно п.3 розділу ІІІ, Статуту ОСББ Южна Перлина крім іншого, встановлено, що до виключної компетенції загальних зборів належить - визначення порядку сплати, переліку та розмірів внесків і платежів співвласників (а.с.89).
Згідно п.11, розділу ІІІ, Статуту ОСББ Южна Перлина передбачено, що рішення загальних зборів, прийняте відповідно до Статуту, є обов`язковим для всіх співвласників (а.с.91).
Рішення загальних зборів оприлюднюється шляхом розміщення його тексту в місцях загального користування будинку (а.с.91).
З 01.09.2017 обов`язки Голови правління Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Южна Перлина виконує ОСОБА_2 на підставі протоколу зборів правління ОСББ Южна Перлина від 13.08.2018, що підтверджується протоколом №41 (а.с.137).
Положеннями ч.9 ст.10 Закону України Про Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку передбачено, що до виключної компетенції загальних зборів співвласників відноситься, зокрема: затвердження кошторису, балансу об`єднання та річного звіту; визначення порядку сплати, переліку та розмірів внесків і платежів співвласників. Частиною 20 вказаної статті визначено, що до компетенції правління відноситься, серед іншого, здійснення контролю за своєчасною сплатою співвласниками внесків і платежів та вжиття заходів щодо стягнення заборгованості згідно з законодавством; укладення договорів про виконання робіт, надання послуг та здійснення контролю за їх виконанням.
Відповідно до ч.1 ст.16 Закону України Про Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку об`єднання має право відповідно до законодавства та статуту об`єднання: встановлювати порядок сплати, перелік та розміри внесків і платежів співвласників, у тому числі відрахувань до резервного та ремонтного фондів; здійснювати контроль за своєчасною сплатою внесків і платежів.
Протоколом №9 Загальних зборів об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Южна Перлина від 01.02.2012 прийнято рішення про затвердження тарифів та їх складові по утриманню житлового фонду будинку, споруд і прибудинкової території для споживачів на 2012 рік у розмірі 2,07 грн. без урахування технічного обслуговування ліфтів та 2,26 грн. з обслуговуванням.
Протоколом №32 Загальних зборів об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Южна Перлина від 29.08.2014 прийнято рішення про затвердження тарифів та їх складові по утриманню житлового фонду будинку, споруд і прибудинкової території для споживачів на 2014-2015 роки у розмірі 2,4 грн. без урахування технічного обслуговування ліфтів та 2,61 грн. з обслуговуванням.
Протоколом №37 Загальних зборів об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Южна Перлина від 21.04.2016 прийнято рішення про затвердження тарифів та їх складові по утриманню житлового фонду будинку, споруд і прибудинкової території для споживачів на 2016 рік у розмірі 2,75 грн. без урахування технічного обслуговування ліфтів та 2,88 грн. з обслуговуванням.
Відповідно до статті 7 Закону України Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку від 14 травня 2015 року №417-VIII співвласники зобов`язані: виконувати рішення зборів співвласників; своєчасно сплачувати за спожиті житлово-комунальні послуги. Кожний співвласник несе зобов`язання щодо належного утримання, експлуатації, реконструкції, реставрації, поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна багатоквартирного будинку пропорційно до його частки співвласника.
Згідно ч.1 ст.15 Закону України Про Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку співвласник зобов`язаний: виконувати обов`язки, передбачені статутом об`єднання; виконувати рішення статутних органів, прийняті у межах їхніх повноважень; своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі; виконувати передбачені статутними документами обов`язки перед об`єднанням.
Статтею 13 Закону України Про Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку передбачено, що у разі відмови співвласника сплачувати внески і платежі на утримання та проведення реконструкції, реставрації, поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна об`єднання або за його дорученням управитель має право звернутися до суду.
Відповідно до ст.162 ЖК України, плата за користування жилим приміщенням в будинку (квартирі), що належить громадянинові на праві приватної власності, встановлюється угодою сторін.
Плата за комунальні послуги береться крім квартирної плати за затвердженими в установленому порядку тарифами.
Строки внесення квартирної плати і плати за комунальні послуги визначаються угодою сторін. Наймач зобов`язаний своєчасно вносити квартирну плату і плату за комунальні послуги.
Споживачі зобов`язані оплатити житлово-комунальні послуги, якщо вони фактично користувались ними. Факт відсутності договору про надання житлово-комунальних послуг сам по собі не може бути підставою для звільнення споживача від оплати послуг в повному обсязі.
Відповідно до ст.ст.526, 530 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог Цивільного Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту та інших вимог, що звичайно ставляться.
Згідно ст.32 Закону України Про житлово-комунальні послуги № 1875-ІУ від 24.06.2004, плата за комунальні послуги нараховується щомісячно відповідно до умов договору, розмір плати за комунальні послуги розраховується виходячи з розміру затверджених цін/тарифів та показань засобів обліку або за нормами, затвердженими в установленому порядку.
За власником квартири АДРЕСА_1 ОСОБА_1 , зареєстрованим в будинку по АДРЕСА_1 виникла заборгованість по оплаті послуг з утримання будинку та прибудинкової території по квартирі АДРЕСА_1 згідно розрахунку за період з лютого 2012 року по лютий 2018 року у розмірі 10 050,78 грн.
Відповідач в повному обсязі користувався житлово-комунальними послугами.
Правовідносини із споживання житлово - комунальних послуг регулюються Законом України Про житлово - комунальні послуги , відповідно до ст.4 якого законодавство України у сфері житлово-комунальних послуг базується на Конституції України і складається з нормативно-правових актів у галузі цивільного, житлового законодавства, цього Закону та інших нормативно-правових актів, що регулюють відносини у сфері житлово-комунальних послуг.
Порядок оплати за житлово-комунальні послуги визначений у статті 32 Закону України Про житлово-комунальні послуги , якою передбачено, що плата за житлово-комунальні послуги нараховується щомісячно відповідно до умов договору в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Розмір плати за комунальні послуги розраховується виходячи з розміру затверджених цін/тарифів та показань засобів обліку або за нормами, затвердженими в установленому порядку.
Згідно п.35 Правил користування приміщеннями житлових будинків і прибудинковими територіями, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 08.10.1992 №572, обов`язок по сплаті за обслуговування і ремонт будинку, комунальні та інші послуги покладається на власника, наймача, орендаря житлового приміщення.
Згідно зі статтею 13 ЗУ Про житлово-комунальні послуги залежно від функціонального призначення житлово-комунальні послуги поділяються на: комунальні послуги (централізоване постачання холодної та гарячої води, водовідведення, газо- та електропостачання, централізоване опалення, а також вивезення побутових відходів тощо); послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, санітарно-технічне обслуговування, обслуговування внутрішньобудинкових мереж, утримання ліфтів, освітлення місць загального користування, поточний ремонт, вивезення побутових відходів тощо); послуги з управління будинком, спорудою або групою будинків (балансоутримання, укладання договорів на виконання послуг, контроль виконання умов договору тощо); послуги з ремонту приміщень, будинків, споруд (заміна та підсилення елементів конструкцій та мереж, їх реконструкція, відновлення несучої спроможності несучих елементів конструкцій тощо). Пунктом 1 частини першої статті 20 Закону України Про житлово-комунальні послуги передбачене право споживача одержувати вчасно та відповідної якості житлово-комунальні послуги згідно із законодавством та умовами договору на надання житлово-комунальних послуг, при цьому такому праву прямо відповідає визначений пунктом 5 частини третьої статті 20 цього Закону обов`язок споживача оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.
Правові та організаційні засади створення, функціонування, реорганізації та ліквідації об`єднань власників жилих та нежилих приміщень багатоквартирного будинку, захисту їхніх прав та виконання обов`язків щодо спільного утримання багатоквартирного будинку визначено Законом України Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку .
Згідно із статтею 4 Закону України Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку основна діяльність об`єднання полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав співвласників на володіння та користування спільним майном співвласників, належне утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов`язань, пов`язаних з діяльністю об`єднання.
Відповідно до статті 10 Закону України Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку вищим органом управління об`єднання є загальні збори. Рішення загальних зборів, прийняте відповідно до статуту, є обов`язковим для всіх співвласників. Рішення загальних зборів може бути оскаржене в судовому порядку. До компетенції загальних зборів співвласників багатоквартирного будинку належить визначення розмірів платежів та внесків членів об`єднання.
У разі відмови співвласника сплачувати внески і платежі на утримання та проведення реконструкції, реставрації, поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна об`єднання або за його дорученням управитель має право звернутися до суду (частина 6 статті 13 Закону України Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку ).
Частиною 1 статті 20 вказаного Закону встановлено, що частка співвласника у загальному обсязі внесків і платежів на утримання, реконструкцію, реставрацію, проведення поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна у багатоквартирному будинку встановлюється пропорційно до загальної площі квартири (квартир) та/або нежитлових приміщень, що перебувають у його власності.
Згідно із статтею 22 Закону України Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку , з метою надання населенню, що проживає в багатоквартирних будинках, у яких створено об`єднання, пільг та субсидій для відшкодування витрат на оплату комунальних послуг визначається розмір внесків (платежів) на відповідні потреби, затверджений загальними зборами об`єднання, але не більше найвищого у відповідному населеному пункті тарифу на відповідні комунальні послуги, встановленого відповідним державним органом або органом місцевого самоврядування для суб`єктів господарювання.
Частина 3 статті 23 цього Закону України Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку визначає, що внески на утримання і ремонт приміщень або іншого майна, що перебуває у спільній власності, визначаються статутом об`єднання та/або рішенням загальних зборів.
Реалізація вказаних вище положень здійснюється на підставі статті 12 Закону, яка передбачає, що управління багатоквартирним будинком об`єднання здійснює через свої органи управління.
Відповідно до положень ст.322 ЦК України, власник зобов`язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно діючого законодавства обов`язок по сплаті за обслуговування і ремонт будинку, комунальні та інші послуги покладається на власника, наймача, орендаря житлового приміщення. Відсутність письмового договору щодо надання житлово-комунальних послуг сама по собі не може бути підставою для звільнення споживача від встановленого законом обов`язку оплати послуг у повному обсязі, якщо він фактично користується ними зі згоди постачальника послуг.
За змістом ст.151 ЖК України, громадяни, які мають у приватній власності жилий будинок (квартиру), зобов`язані забезпечувати його схоронність, провадити за свій рахунок поточний і капітальний ремонт, утримувати в порядку придомову територію. Безгосподарне утримання громадянином належного йому будинку (квартири) тягне за собою наслідки, передбачені Цивільним кодексом України.
Вирішуючи спір по суті, суд приходить до висновку, що позивачем невірно нараховані суми по обслуговуванню будинку та прибудинкової території, відповідно до затверджених тарифів, з урахуванням загальної площі приміщення відповідача.
Судом встановлено, що сума за надання послуг по утриманню будинку і прибудинкової території становить: за 2012 рік: 12 місяців * 301,94 грн. = 3623,28 грн.; за 2013 рік: 12 місяців * 301,94 грн. = 3623,28 грн.; за 2014 рік: 8 місяців * 301,94 грн. = 2415,52 грн., 4 місяці * 348,70 грн. = 1394,80 грн.; за 2015 рік: 12 місяців * 348,70 грн. = 4184,40 грн.; за 2016 рік: 8 місяців * 387,77 грн. = 3102,16 грн., 4 місяці * 348,70 грн. = 1394,80 грн.; за 2017 рік: 12 місяців * 387,77 грн. = 4653,24 грн.; за 2018 рік: 2 місяці * 387,77 грн. = 775,54 грн. Загальна сума 25167,02 грн.
При цьому відповідачем сплачено згідно розрахунку суму в розмірі 22119,34 грн., а також відповідачем надані квитанції про сплату послуг, які не були враховані у розрахунку на суму 750 грн. за період грудень 2012 року - червень 2013 року, на суму 448,04 грн. за період травень 2012 року - червень 2012 року, на суму 370,10 грн. за період лютий 2014 року - березень 2013 року.
Крім того судом враховується, що згідно судового наказу Южного міського суду Одеської області від 26.03.2014 з відповідача була стягнута заборгованість в розмірі 477,26 грн. за період з 30.03.2012 по 16.05.2012 (а.с.99).
Таким чином, враховуючи різницю цих сум (25167,02 - (22119,34+750+448,04+370,10+477,26)), з відповідача на користь позивача підлягає стягнення сума заборгованості в розмірі 1002,28 грн.
На підставі ст.141 ЦПК України, необхідно стягнути з відповідача на користь позивача судовий збір пропорційно розміру задоволених вимог в сумі 313,06 грн. (судовий збір сплачено в розмірі 1378+1762=3140 грн., ціна позову 10050,78 грн., задоволено судом 1002,28 грн. або 9,97 відсотка, таким чином необхідно стягнути судовий збір в розмірі 313,06 (3140*9,97%) грн.
Враховуючи вищевикладене, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню частково.
Керуючись ст.ст.3, 12, 81, 137, 141, 265, 282-284 ЦПК України, ст.ст.526, 530 ЦК України, суд
УХВАЛИВ:
Позов ОСББ Южна Перлина до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за надання послуг по утриманню будинку і прибудинкової території - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Южна Перлина заборгованість за надання послуг по утриманню будинку і прибудинкової території у розмірі 1002,28 грн.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Южна Перлина судовий збір в розмірі 313,06 грн.
В іншій частині позову - відмовити.
Рішення може бути оскаржене учасниками справи в апеляційному порядку до Одеського апеляційного суду через суд першої інстанції шляхом подачі протягом 30 днів апеляційної скарги з дня проголошення судового рішення, з урахуванням п.15.5 Перехідних положень ЦПК України.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закритті апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Южна Перлина , місцезнаходження: Одеська область, м. Южне, вул. Т.Г.Шевченка, 4, код ЄДРПОУ 37737149.
Відповідач ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 .
Дата складання повного судового рішення 17.06.2021.
Суддя Южного міського суду
Одеської області З.І.Барановська
Суд | Южний міський суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 10.06.2021 |
Оприлюднено | 29.06.2021 |
Номер документу | 97915603 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Южний міський суд Одеської області
Барановська З. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні