Рішення
від 24.06.2021 по справі 917/1593/20
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

36000, м. Полтава, вул. Зигіна, 1, тел. (0532) 610-421, факс (05322) 2-18-60, E-mail inbox@pl.arbitr.gov.ua

ДОДАТКОВЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24.06.21 Справа № 917/1593/20

Суддя Мацко О.С. при секретарі судового засідання Олефір О.І., розглянувши матеріали справи № 917/1593/20

За позовною заявою ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,

до Селянського (фермерського) господарства Клин , 37670, Полтавська обл., Миргородський р-н, с. Рибальське,

про визнання недійсним рішення загальних зборів, визнання недійсною редакції Статуту, скасування реєстраційного запису,

треті особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 ), ОСОБА_3 ( АДРЕСА_2 ),

Представники учасників справи:

від позивача: відсутні;

від відповідача: відсутні;

від третіх осіб: відсутні.

ВСТАНОВИВ:

Рішенням господарського суду Полтавської області від 27.05.2021 року задоволено позовні вимоги ОСОБА_1 , визнано недійсним рішення загальних зборів членів фермерського господарства Клин , яке оформлено протоколом №02/20 від 17.02.2020р., визнано недійсною нову редакцію Статуту фермерського господарства Клин , яка затверджена рішенням загальних зборів членів фермерського господарства Клин , оформленого протоколом №02/20 від 17.02.2020р., скасовано реєстраційний запис (реєстраційну дію) №15871050005001034 від 19.02.2020р., здійснений державним реєстратором Заливчою Мариною Олексіївною Виконавчого комітету Миргородської міської ради щодо державної реєстрації змін до установчих документів фермерського господарства Клин , який вчинений на підставі рішення загальних зборів фермерського господарства Клин , оформленого протоколом №02/20 від 17.02.2020р., стягнуто з Фермерського господарства Клин (с.Рибальське, Миргородський район, Полтавська область, 37670, код ЄДРПОУ 22519139) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ) 6 306,00 грн. судового збору.

При розгляді справи представник позивача заявив про те, що ним буде подано докази понесення витрат на правову допомогу в порядку ч. 8 ст. 129 ГПК України протягом 5 днів після ухвалення рішення суду.

31.05.2021р. відповідні матеріали надійшли до суду (з доказами їх направлення іншим учасникам справи).

У зв`язку з цим, ухвалою від 10.06.2021 р. судом було призначено на 24.06.2021 р. проведення судового засідання для вирішення питання про ухвалення додаткового рішення у справі з повідомленням учасників справи.

Учасники справи представництво у засідання не забезпечили.

При вирішенні питання про розподіл судових витрат, суд прийшов до наступних висновків:

Відповідно до ст. 123 Господарського процесуального кодексу України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати, зокрема, на професійну правничу допомогу.

Статтею 30 Закону України Про адвокатуру та адвокатську діяльність визначено, що гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту. Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги. При встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час.

Згідно зі ст. 126 ГПК України витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави.

За результатами розгляду справи витрати на професійну правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами.

Для цілей розподілу судових витрат:

1) розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу професійну правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката, визначається згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою;

2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.

При цьому, як зазначено у постанові Об`єднаної палати Верховного Суду у складі суддів Касаційного господарського суду від 03.10.2019 р. у справі № 922/445/19, за змістом пункту 1 частини 2 статті 126, частини 8 статті 129 Господарського процесуального кодексу України розмір витрат на оплату професійної правничої допомоги адвоката встановлюється і розподіляється судом згідно з умовами договору про надання правничої допомоги при наданні відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, як уже сплаченої, так і тієї, що лише підлягає сплаті (буде сплачена) відповідною стороною або третьою особою.

Отже, витрати на надану професійну правничу допомогу у разі підтвердження обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості підлягають розподілу за результатами розгляду справи незалежно від того, чи їх уже фактично сплачено стороною/третьою особою чи тільки має бути сплачено.

До позовної заяви ОСОБА_1 було надано належним чином засвідчені копії ордеру ВІ 1015108 від 07.07.2020 р. на надання позивачу правової допомоги адвокатом Акрітовим Кіріаком Костянтиновичем та свідоцтва ПТ 1549 від 04.10.2016 р. про право ОСОБА_4 на заняття адвокатською діяльністю, а також попередній розрахунок судових витрат.

Крім того, разом із заявами б/н від 28.05.2021 р. (вх. № 5912 від 31.05.2021 р.) та б/н від 29.05.2021 р. (вх. № 5925 від 31.05.2021 р.) позивачем надано розрахунок судових витрат з детальним описом виконаних адвокатом робіт, відповідно до якого розмір витрат на правову допомогу (зустріч, консультація, клієнта, узгодження правової позиції, складання позовної заяви, складання адвокатського запиту, представництво та захист інтересів в суді) становить 9 534,00 грн., розмір транспортних витрат (витрати на пальне) - 2 006,21 грн., розмір амортизаційних витрат (мастило, знос гуми та інших механізмів автомобіля) - 400,00 грн., а також довідки, відповідно до якої адвокатом Акрітовим Кіріаком Костянтиновичем отримано від ОСОБА_1 11 940,21 грн. в якості оплати за послуги з надання професійної правничої допомоги.

Суд дійшов висновку, що витрати позивача на професійну правничу допомогу в розмірі 9 534,00 грн. є такими, що пов`язані з розглядом справи, відповідають критеріям, що визначені частинами п`ятою-сьомою, дев`ятою статті 129 ГПК України., а тому вказана сума підлягає стягненню з відповідача

Водночас, заявлені позивачем суми транспортних та амортизаційних витрат в загальному розмірі 2 406,21 грн. суд вважає такими, що не підлягають задоволенню, оскільки вказані витрати суд не розцінює як необхідні для виконання обов`язків адвокатом за відповідним ордером з огляду на наступне.

Статтею 123 Господарського процесуального кодексу визначено види судових витрат. За її змістом судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати: 1) на професійну правничу допомогу; 2) пов`язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертизи; 3) пов`язані з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпеченням доказів; 4) пов`язані з вчиненням інших процесуальних дій, необхідних для розгляду справи або підготовки до її розгляду.

Згідно з п. 9 ч. 1 ст. 1 ЗУ Про адвокатуру та адвокатську діяльність представництво - вид адвокатської діяльності, що полягає в забезпеченні реалізації прав і обов`язків клієнта в цивільному, господарському, адміністративному та конституційному судочинстві, в інших державних органах, перед фізичними та юридичними особами, прав і обов`язків потерпілого під час розгляду справ про адміністративні правопорушення, а також прав і обов`язків потерпілого, цивільного позивача, цивільного відповідача у кримінальному провадженні.

Інші види правової допомоги - види адвокатської діяльності з надання правової інформації, консультацій і роз`яснень з правових питань, правового супроводу діяльності клієнта, складення заяв, скарг, процесуальних та інших документів правового характеру, спрямованих на забезпечення реалізації прав, свобод і законних інтересів клієнта, недопущення їх порушень, а також на сприяння їх відновленню в разі порушення (п. 6 ч. 1 ст. 1 Закону).

Відповідно до ст. 19 ЗУ Про адвокатуру та адвокатську діяльність видами адвокатської діяльності є:

1) надання правової інформації, консультацій і роз`яснень з правових питань, правовий супровід діяльності юридичних і фізичних осіб, органів державної влади, органів місцевого самоврядування, держави;

2) складення заяв, скарг, процесуальних та інших документів правового характеру;

3) захист прав, свобод і законних інтересів підозрюваного, обвинуваченого, підсудного, засудженого, виправданого, особи, стосовно якої передбачається застосування примусових заходів медичного чи виховного характеру або вирішується питання про їх застосування у кримінальному провадженні, особи, стосовно якої розглядається питання про видачу іноземній державі (екстрадицію), а також особи, яка притягається до адміністративної відповідальності під час розгляду справи про адміністративне правопорушення;

4) надання правової допомоги свідку у кримінальному провадженні;

5) представництво інтересів потерпілого під час розгляду справи про адміністративне правопорушення, прав і обов`язків потерпілого, цивільного позивача, цивільного відповідача у кримінальному провадженні;

6) представництво інтересів фізичних і юридичних осіб у судах під час здійснення цивільного, господарського, адміністративного та конституційного судочинства, а також в інших державних органах, перед фізичними та юридичними особами;

7) представництво інтересів фізичних і юридичних осіб, держави, органів державної влади, органів місцевого самоврядування в іноземних, міжнародних судових органах, якщо інше не встановлено законодавством іноземних держав, статутними документами міжнародних судових органів та інших міжнародних організацій або міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України;

8) надання правової допомоги під час виконання та відбування кримінальних покарань;

9) захист прав, свобод і законних інтересів викривача у зв`язку з повідомленням ним інформації про корупційне або пов`язане з корупцією правопорушення.

Відтак, з огляду на вищевикладені норми ЗУ Про адвокатуру та адвокатську діяльність та господарського процесуального законодавства, компенсація витрат на проїзд власним або найнятим автотранспортом до суду, а також на запчастини та витратні матеріали для автомобіля наведеними нормами законодавства не передбачена.

Керуючись ст.ст. 123, 124, 126, 129, 221, 244 ГПК України, суд -

ВИРІШИВ :

1. Стягнути з Фермерського господарства Клин (с.Рибальське, Миргородський район, Полтавська область, 37670, код ЄДРПОУ 22519139) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ) 9 534,00 грн. витрат на професійну правничу допомогу адвоката.

2. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

3. В іншій частині вимог про стягнення судових витрат - відмовити

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду (ч.1,2 ст.241 ГПК України). Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції (ст.256 ГПК України). Згідно ст.257 ГПК України, апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції. Відповідно до п.17.5 Перехідних положень ГПК України, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Повне рішення складено 29.06.2021 р.

Суддя О.С. Мацко

СудГосподарський суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення24.06.2021
Оприлюднено29.06.2021
Номер документу97925247
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —917/1593/20

Ухвала від 02.03.2023

Господарське

Господарський суд Полтавської області

Мацко О.С.

Ухвала від 21.02.2023

Господарське

Господарський суд Полтавської області

Мацко О.С.

Судовий наказ від 19.08.2021

Господарське

Господарський суд Полтавської області

Мацко О.С.

Судовий наказ від 07.07.2021

Господарське

Господарський суд Полтавської області

Мацко О.С.

Рішення від 24.06.2021

Господарське

Господарський суд Полтавської області

Мацко О.С.

Ухвала від 10.06.2021

Господарське

Господарський суд Полтавської області

Мацко О.С.

Рішення від 27.05.2021

Господарське

Господарський суд Полтавської області

Мацко О.С.

Ухвала від 20.04.2021

Господарське

Господарський суд Полтавської області

Мацко О.С.

Ухвала від 23.03.2021

Господарське

Господарський суд Полтавської області

Мацко О.С.

Ухвала від 23.03.2021

Господарське

Господарський суд Полтавської області

Мацко О.С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні