Справа №463/7096/21
Провадження №1-кс/463/4279/21
У Х В А Л А
іменем України
25 червня 2021 року м. Львів
Слідчий суддя Личаківського районного суду м. Львова ОСОБА_1 , з участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши клопотання старшого слідчого Першого слідчого відділу (з дислокацією у м.Львові) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у м. Львові ОСОБА_3 , погоджене прокурором групи прокурорів у кримінальному провадженні - заступник начальника відділу процесуального керівництва досудовим розслідуванням у кримінальних провадженнях Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Західного регіону ОСОБА_4 , про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою з визначенням розміру застави підозрюваному
ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженцю м.Рава-Руська,Львівської області, громадянину України, розлученому, зареєстрованому та проживаючому за адресою: АДРЕСА_1 , працюючому на посаді молодшого інспектора прикордонної служби 1 категорії інструктора кінологічної групи відділення інспекторів прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (тип Б) відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_3 » І категорії (тип Б) ІНФОРМАЦІЯ_4 , -
з участю слідчого ОСОБА_3 ,
прокурора ОСОБА_4 ,
підозрюваного ОСОБА_5
захисника ОСОБА_6 ,
ВСТАНОВИВ:
Старший слідчий Першого слідчого відділу (з дислокацією у м.Львові) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у м. Львові ОСОБА_3 , як сторона кримінального провадження, за погодженням з прокурором звернувся з клопотанням до слідчого судді Личаківського районного суду м. Львова про застосування щодо підозрюваного ОСОБА_5 запобіжного заходу у виді тримання під вартою з визначенням розміру застави.
Клопотання мотивує тим, що ОСОБА_5 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст. 368 КК України перебуваючи на посаді молодшого інспектора прикордонної служби 1 категорії інструктора кінологічної групи відділення інспекторів прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (тип Б) відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_3 » ІНФОРМАЦІЯ_5 та будучи військовою службовою особою в розумінні положень примітки до ст.364 КК України 19.06.2021 року одержав від громадянина ОСОБА_7 неправомірну вигоду в сумі 1300 доларів США, а 23.06.2021 року в розмірі 2300 доларів США за невчинення дій, що входили до кола його службових обов`язків, тобто, за безперешкодний перетин Державного кордону України та не створення штучних перешкод у вказаному пункті пропуску автомобілів із переміщуваними через митний кордон України у межах неоподаткованого мінімуму товарів.
Слідчий та прокурор в судовому засіданні клопотання підтримали. Додатково пояснили, що на сьогоднішній день існує обґрунтована підозра у вчиненні підозрюваним інкримінованого йому кримінального правопорушення, яке належить до категорії тяжких злочинів та за яке передбачено покарання до 10 років позбавлення волі з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років з конфіскацією майна. Обгрунтованість підозри, на думку прокурора, стверджується зібраними по справі доказами та повністю відповідає вимогам Європейського суду з прав людини щодо поняття «обґрунтованості» та «розумності». Вважають, що в діях підозрюваного наявні ризики, передбаченіст.177 КПК Українидля обрання вказаного виду запобіжного заходу, а саме: є достатні підстави, що підозрюваний може переховуватися від органів досудового розслідування та суду, оскільки тяжкість вчиненого злочину і покарання за таке, на думку прокурора, вже самі по собі є підставою та мотивом для підозрюваного переховуватись від органів досудового розслідування та суду. Може впливати на свідків та інших учасників кримінального провадження невстановлених на даний час досудовим розслідуванням, з урахуванням відомих йому обставин кримінального правопорушення та матеріалів кримінального провадження зможе вступати у поза процесуальні відносини із свідками та схиляти їх до зміни даних слідству показань. Крім того, у кримінальному провадженні не встановлено усіх осіб, можливо причетних до вчинення кримінального правопорушення. Може іншим чином перешкоджати кримінальному провадженню, зокрема шляхомпогодження показаньз особами,причетними довчинення інкримінованогокримінального правопорушення,а такожзнищити,сховати документи,речі якімають істотнезначення длявстановлення обставинкримінального правопорушення.Може вчинити інше кримінальне правопорушення, та продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, в тому числі з метою прикриття своєї злочинної діяльності, та досягнення мети вчинення злочину. Жоден інший більш м`який запобіжний захід не зможе запобігти ризикам, передбаченимст.177 КПК України.
Захисник в судовому засіданні проти клопотання заперечив. Подав до суду заперечення на клопотання слідчого про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою. Окремо пояснив, що на сьогоднішній день відсутня обґрунтована підозра у вчиненні ОСОБА_5 інкримінованого останньому правопорушення, а озвучені прокурором ризики не відповідають дійсності та можуть бути забезпечені більш м`яким запобіжним заходом.
Підозрюваний заперечив щодо клопотання.
Заслухавши учасників процесу, оглянувши та перевіривши надані матеріали клопотання, вважаю, що клопотання підлягає до часткового задоволення виходячи з наступного.
Європейський суд з прав людини неодноразово підкреслював, що наявність підстав для тримання особи під вартою має оцінюватись в кожному кримінальному провадженні з урахуванням його конкретних обставин. Тримання особи під вартою завжди може бути виправдано, за наявності ознак того, що цього вимагають справжні інтереси суспільства, які, незважаючи на існування презумпції невинуватості, переважають інтереси забезпечення поваги до особистої свободи.
Аналогічне відображення принципів вирішення питання застосування, продовження запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою щодо особи міститься і в положеннях ст. ст. 177, 178, 183, 197 КПК України.
Згідно з ч.1 ст.177КПК України метою застосування запобіжного заходу є забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього процесуальних обов`язків, а також запобігання спробам: 1) переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду; 2) знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; 3) незаконно впливати на потерпілого, свідка, іншого підозрюваного, обвинуваченого, експерта, спеціаліста у цьому ж кримінальному провадженні; 4) перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином; 5) вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, обвинувачується.
У відповідності до ч.2ст.177 КПК України, підставою застосування запобіжного заходу є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення, а також наявність ризиків, які дають достатні підстави слідчому судді, суду вважати, що підозрюваний, обвинувачений, засуджений може здійснити дії, передбачені частиною першою цієї статті. Слідчий, прокурор не мають права ініціювати застосування запобіжного заходу без наявності для цього підстав, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до ч.1ст.183КПК України тримання під вартою є винятковим запобіжним заходом, який застосовується виключно у разі, якщо прокурор доведе, що жоден із більш м`яких запобіжних заходів не зможе запобігти ризикам, передбаченим статтею 177 цього Кодексу, крім випадків, передбачених частиною п`ятою статті 176 цього Кодексу.
Відповідно до матеріалів клопотання, 15.06.2021 року до Єдиного реєстру досудового розслідування внесено кримінальне провадження №62021140010000210 за ч. 2 ст. 364, ч. 3 ст. 368, ч. 4 ст. 426-1 КК України.
24.06.2021 року підозрюваному ОСОБА_5 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.368 КК України., яке у відповідності до ст. 12 КК України є тяжким злочином.
У розумінні практики Європейського суду з прав людини, тяжкість обвинувачення не є самостійною підставою для утримання особи під вартою, проте таке обвинувачення у сукупності з іншими обставинами збільшує ризик втечі настільки, що його неможливо відвернути, не взявши особу під варту. У справі "Ілійков проти Болгарії" №33977/96 від 26 липня 2001 року ЄСПЛ зазначив, що "суворість передбаченого покарання є суттєвим елементом при оцінюванні ризиків переховування або повторного вчинення злочинів".
П. 48 рішення "Чеботарь проти Молдови" № 35615/06 від 13.11.07 р. - Європейський Суд з прав людини зазначив "Суд повторює, що для того, щоб арешт по обґрунтованій підозрі був виправданий у відповідності з статтею 5 1 (с), поліція не зобов`язана мати докази, достатні для пред`явлення обвинувачення, ні в момент арешту ні під час перебування заявника під вартою. Також не обов`язково, щоб затриманій особі були, по кінцевому рахунку, пред`явлені обвинувачення, або щоб ця особа була піддана суду. Метою попереднього тримання під вартою є подальше розслідування кримінальної справи, яке повинно підтвердити або розвіяти підозру, яка є підставою для затримання".
Відповідно до практики Європейського суду з прав людини, суд своїм рішенням повинен забезпечити не тільки права підозрюваного, а й високі стандарти охорони загальносуспільних прав та інтересів. Забезпечення таких стандартів, як підкреслює Європейський суд з прав людини, вимагає від суду більшої суворості в оцінці порушень цінностей суспільства.
На виконання вимог положень ч.1ст.194КПК України судом встановлено, що надані сторонами кримінального провадження докази свідчать про наявність обґрунтованої підозри у вчиненні ОСОБА_5 кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.368 ККУкраїни,що підтверджуєтьсязокрема: рапортом оперативного підрозділу ТУ ДБР, розташованого у м. Львові, про виявлення ознак кримінального правопорушення від 15.06.2021
№ 12-12-989вн-21; відомостями оперативного підрозділу ТУ ДБР, розташованого у
м. Львові, від 16.06.2021 № 12-12-1001вн-21; протоколами допиту в якості свідка ОСОБА_7 від 16.06.2021 та від 24.06.2021; відомостями оперативного підрозділу ТУ ДБР, розташованого у
м.Львові,від 22.06.2021№ 12-12-1023вн-21; протоколом огляду, ідентифікації та вручення грошових коштів від 19.06.2021; протоколом огляду, ідентифікації та вручення грошових коштів від 23.06.2021; протоколом затримання ОСОБА_5 від 23.06.2021; протоколом освідування ОСОБА_5 від 23.06.2021; протоколом огляду місця події від 23.06.2021;
Оцінюючи наведені прокурором в судовому засіданні ризики, передбаченіст.177 КПК України, суд вважає, що обґрунтовано доведеним є наявність в діях підозрюваного ризиків передбаченихст.177 КПК України: може переховуватися від органів досудового розслідування та суду, впливати на свідків та інших учасників кримінального провадження, вчинити інші кримінальні правопорушення та перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.
Поряд зцим судвважає занеобхідне зазначитипро те,що неможе вважатисяризиком у відповідності до положень ст.177 КПК України,наявним вдіях підозрюваного, невстановлення ще усіх осіб, можливо причетних до вчинення кримінального правопорушення.
Обираючи підозрюваному ОСОБА_5 запобіжнийзахід увигляді триманняпід вартоюсуд виходитьз того,що останнійпідозрюється увчиненні кримінальногоправопорушення,яке належитьдо категоріїтяжких таза якепередбачено покаранняу виглядіпозбавлення волідо 10років.В йогодіях наявніризики,передбачені ст.177КПК України,є працездатноюособою,тяжкими захворюваннямине страждає,а відтаквідсутні підстави,які бперешкоджали застосуваннюдо підозрюваногозапобіжного заходуу виглядітримання підвартою.Жоден іншийбільш м`якийзапобіжний захід,на думкусуду,не зможезапобігти вищезазначенимризикам.
Тому з урахуванням обставин справи та долучених до матеріалів клопотання письмових документів, суд вважає виправданим та обґрунтованим клопотання слідчого про обрання підозрюваному запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою у зв`язку з наявністю обґрунтованої підозри та з метою уникнення ризиків.
А тому такому слід обрати запобіжний захід у вигляді тримання під вартою на строк 60 днів з визначенням у відповідності до п.2 ч.5 ст.182 КПК України, застави . Визначаючи підозрюваному розмір застави суд вважає, що така має бути співмірною із матеріальним становищем особи та вчиненим нею діянням, а тому суд, з урахуванням суми неправомірної вигоди, суми заробітної плати підозрюваного та його зобов`язань по сплаті аліментів на дитину, вважає за можливе визначити підозрюваному заставу в розмірі в розмірі 35 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, що становить 79450 грн..
Керуючись вимогами статей 177,178,182,183,186,194,196,197,395 КПК України, -
ПОСТАНОВИВ:
Клопотання старшого слідчого Першого слідчого відділу (з дислокацією у м.Львові) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у м. Львові, ОСОБА_3 , погоджене прокурором групи прокурорів у кримінальному провадженні - заступник начальника відділу процесуального керівництва досудовим розслідуванням у кримінальних провадженнях Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Західного регіону ОСОБА_4 , про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою з визначенням розміру застави підозрюваному ОСОБА_5 - задоволити частково.
Обрати підозрюваному ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжний захід у виді тримання під вартою з поміщенням в ізолятор тимчасового тримання та подальшим переведенням в СІЗО № 19 УДД УВП у Львівській області.
Строк дії ухвали становить 60 днів, а саме: з моменту фактичного затримання17.28год. 23.06.2021 року до 17.28год. 21.08.2021 року включно.
Визначити підозрюваному ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , заставу в розмірі 35 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, що становить 79450 (сімдесят дев`ять тисяч чотириста п`ятдесят) грн.
Підозрюваний, інші особи, як заставодавці, мають право внести заставу у вказаному розмірі у будь-який момент протягом строку дії цієї ухвали.
У випадку внесення вказаного розміру застави на відповідний рахунок ОСОБА_5 звільняється з-під варти в порядку визначеному ч. 4ст. 202 КПК України.
У випадку звільнення з-під варти на ОСОБА_5 покладаються такі обов`язки:
- прибувати до слідчого, прокурора, суду за кожною вимогою;
- не відлучатися із населеного пункту (м. Рава-Руська Львівської області), в якому він проживає, без дозволу слідчого, прокурора або суду;
- повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та/або місця роботи;
- утримуватися від спілкування зі свідками сторони обвинувачення у даному кримінальному провадженні, зокрема ОСОБА_7
- здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в`їзд в Україну.
З моменту звільнення з-під варти у зв`язку з внесенням застави підозрюваний вважається таким, до якого застосовано запобіжний захід у вигляді застави.
Ухвала може бути оскаржена до Львівського апеляційного суду протягом п`яти днів з дня її оголошення.
Слідчий суддя: ОСОБА_1
Суд | Личаківський районний суд м.Львова |
Дата ухвалення рішення | 25.06.2021 |
Оприлюднено | 31.01.2023 |
Номер документу | 97951817 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Злочини у сфері службової діяльності та професійної діяльності, пов'язаної з наданням публічних послуг Прийняття пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди службовою особою |
Кримінальне
Личаківський районний суд м.Львова
Яворський С. Й.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні