Рішення
від 25.06.2021 по справі 353/1132/19
ТЛУМАЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 353/1132/19

Провадження № 2/353/9/21

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 червня 2021 рокум.Тлумач

Тлумацький районний суд Івано-Франківської області у складі:

головуючого - судді Лущак Н. І.,

з участю секретарів судового засідання - Гуцуляк Г.Я., Байдюка В.І.,

позивача-відповідача ОСОБА_1 та його представника - адвоката Чаплінського І.М.,

- відповідача-позивача ОСОБА_2 та його представника - адвоката

Дудорової О.О.,

розглянувши у судовому засіданні у залі суду м. Тлумачі в порядку загального позовного провадження цивільну справу за первісним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , Грушківської сільської ради Тлумацького району Івано-Франківської області, Тлумацької державної нотаріальної контори Івано-Франківської області про визнання права власності в порядку спадкування за законом та визнання недійсними свідоцтв про право на спадщину за законом та за зустрічним позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_1 про встановлення факту фактичного вступу в управління та володіння спадковим майном, зменшення обов`язкової частки у спадщині та визнання права власності на спадкове майно,-

в с т а н о в и в :

ОСОБА_1 28.11.2019 року звернувся в суд з позовом до ОСОБА_2 , в якому просив визнати за ним право власності на 3/4 частки житлового будинку, господарських будівель та споруд, що знаходяться за адресою: АДРЕСА_1 (на даний час Івано-Франківський район), Івано-Франківська область, в тому числі на належну йому 1/4 частку вказаного домоволодіння, як члену колгоспного двору, 1/12 частки домоволодіння успадкованого після смерті батька ОСОБА_3 , 4/12 часток даного домоволодіння успадкованого за правом представлення після смерті баби ОСОБА_4 , 1/12 частки даного домоволодіння, як обов`язкову частку в спадщині після смерті матері ОСОБА_5 .

Ухвалою судді Тлумацького районного суду Івано-Франківської області Лущак Н.І. від 09.12.2019 року прийнято до розгляду та відкрито провадження у даній справі. Розгляд справи вирішено проводити в порядку загального позовного провадження та призначено підготовче судове засідання по справі у відкритому судовому засіданні. Також даною ухвалою було встановлено відповідачу п`ятнадцятиденний строк з дня вручення цієї ухвали для подання ним відзиву на позовну заяву та роз`яснено, що відповідно до ч. 1 ст. 193 ЦПК України у строк для подання відзиву він має право пред`явити зустрічний позов.

До початку розгляду справи, а саме 21.02.2020 року на адресу суду від відповідача-позивача ОСОБА_2 надійшов відзив на позов (Том 1 а.с. 53-54), в якому він вказав, що позов визнає частково, не заперечує щодо визнання права власності за ОСОБА_1 на 3/4 частки в домоволодінні по АДРЕСА_1 , 1/2 частки успадкованої після смерті батька ОСОБА_3 , 4/12 часток успадкованих за правом представлення після смерті баби ОСОБА_4 . Однак категорично заперечив проти визнання права власності на 1/2 частки, як обов`язкову долю в спадщині після смерті мами ОСОБА_5 . Вказав, що 23.01.2015 року його мати ОСОБА_5 заповіла йому все належне їй майно, де б воно не знаходилося та з чого б не складалося. Він як і його брат ОСОБА_1 являється інвалідом III групи, тому він як і позивач мав право на обов`язкову частку у спадкуванні, відповідно до статті 1241 ЦК України, після смерті матері, яку він прийняв, звернувшись до нотаріальної контори. Оскільки обов`язкова частка в спадковому майні становить половину частки, яка належила кожному із спадкоємців за законом першої черги після смерті матері, то він, якому матір заповіла спадкове майно, та його брат мають обов`язкову частку в спадковому майні по 1/24 кожний.

ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його мати ОСОБА_5 . Його брат з 22.02.2011 року не проживав в даному будинковолодінні та не був зареєстрований. Матір була похилого віку та потребувала постійного догляду. Він доглядав матір, купував продукти, допомагав у веденні домашнього господарства та спільно з нею проживав по АДРЕСА_1 . За час проживання зробив ремонт у будинку (поміняв вікна на металопластикові, замінив вхідні двері, провів ремонт кімнати). В 2010 році провів газифікацію будинку (встановив конвектор і газову плиту). На протязі життя батьків він приймав активну участь у веденні господарства (ним було зроблено огорожу подвір`я, побудована стайня, стодола, гараж), що підтверджується довідкою Грушківської сільської ради Тлумацького району Івано-Франківської області. В літній період він проживав з матір`ю в с. Грушка Тлумацького району Івано-Франківської області, а на зимовий період забирав її до м. Івано-Франківська, де він постійно проживає, що підтверджується довідкою Крихівецької сільської ради. Він проводив похорон матері, витрати по проведенню похорону взяв на себе. Також ним встановлений пам`ятник, що підтверджується відповідною накладною.

З врахуванням вищенаведеного, беручи до уваги те, що частка в спадковому майні для позивача є незначною, та те, що він приймав активну участь у житті батьків, як фізично так і матеріально, тому просив суд відмовити позивачу в даній позовній вимозі, а саме у визнанні права власності на 1/2 частки, як обов`язкову частку в спадщині після смерті матері ОСОБА_5 .

Крім того, заперечив в частині стягнення з нього понесених судових витрат, вказавши, що оскільки позивач просить визнати за ним право власності на належні йому частки майна, дані позивні вимоги до нього не відносяться.

Ухвалою Тлумацького районного суду Івано-Франківської області від 26.02.2020 року клопотання ОСОБА_1 задоволено. Витребувано у приватного нотаріуса Тлумацького районного нотаріального округу Івано-Франківської області Дузінкевич С.М. належним чином посвідчену копію спадкової справи № 283/2016, заведену після смерті ОСОБА_5 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 . Витребувано у державного нотаріуса Тлумацької державної нотаріальної контори Івано-Франківської області: спадкову справу № 66/2010, заведену після смерті ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 та спадкову справу № 65/2010, заведену після смерті ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 , та відкладено підготовче судове засідання.

14.08.2020 року відповідач-позивач ОСОБА_2 подав зустрічну позовну заяву (Т. 2 а.с. 22-25), в якій просив встановити факт його фактичного вступу в управління та володіння спадковим майном, а саме 1/16 частки домоволодіння за адресою: АДРЕСА_1 , після смерті батька ОСОБА_3 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_4 . Зменшити розмір обов`язкової частки у спадщині ОСОБА_1 , яка належить йому після смерті матері ОСОБА_5 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_5 , з 5/64 частки до 5/128 частки. Визнати право власності на спадкове майно, а саме на 63/128 частки домоволодіння з господарськими будівлями та спорудами, що знаходяться за адресою: АДРЕСА_1 , після смерті батька ОСОБА_3 , баби ОСОБА_4 та матері ОСОБА_5 (1/16 після смерті батька, 5/32 після смерті баби та 35/128 після смерті матері).

Зустрічну позовну заяву обґрунтував тим, що згідно свідоцтва про право власності на нерухоме майно, виданого 21.11.2005 року Виконавчим комітетом Грушківської сільської ради Тлумацького району Івано-Франківської області, будинок, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , належав на праві спільної часткової власності по частці кожному, а саме ОСОБА_1 , ОСОБА_5 , ОСОБА_4 , ОСОБА_3 . Згідно виписки з погосподарської книги № 6 за 1991-1995 роки дане домоволодіння будо віднесено до колгоспного двору.

ІНФОРМАЦІЯ_2 помер його батько ОСОБА_3 . Згідно довідки Грушівської сільської ради Тлумацького району Івано-Франківської області № 710, на момент його смерті з ним були зареєстровані: дружина ОСОБА_5 , мати ОСОБА_4 , син ОСОБА_1 .

19.02.2010 року його мати ОСОБА_5 звернулася до Тлумацької районної державної нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини та видачу свідоцтва про право на спадщину, після смерті чоловіка ОСОБА_3 , після чого в Тлумацькій районній державній нотаріальній конторі була заведена спадкова справа № 66. Проте свідоцтво про право власності на спадкове майно на вищевказане домоволодіння не видавалося.

12.04.2019 року його брат ОСОБА_1 подав державному нотаріусу Тлумацької державної нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини та видачу свідоцтва після смерті батька ОСОБА_3 .

12.04.2019 року йому було надано постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії, якою відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом в належній йому частці на житловий будинок після смерті батька ОСОБА_3 у зв`язку з відсутністю оригіналу правовстановлюючого документу.

Він з народження проживав з батьками. У зв`язку з тим, що він вступив до навчального закладу в місті Івано-Франківську та потребував реєстрації в гуртожитку, він виписався з вищевказаного домоволодіння в 1983 році. Проте, кожних вихідних та в період відпустки аж до смерті як батька ОСОБА_3 так і баби ОСОБА_4 він приїжджав додому, допомагав їм по господарству, а саме разом з батьком проводили ремонтні роботи у вищевказаному домоволодінні, купляв численні будівельні матеріали (пісок, цемент, вапно), що підтверджується доданими до даної позовної заяви чеками та квитанціями (зокрема видатковою накладною № 361/Т від 12.11.1999 року та квитанціями до прибуткового касового ордера від 05.07.2010 року, що підтверджує факт проведення ним газифікації у вищевказаному домоволодінні).

Його брат жодної участі у ремонті не брав, як фінансової так і фізичної, хоча був зареєстрований за даною адресою. Окрім того, вони з батьком будували стайню, стодолу та гараж.

Що стосуються його вступу в фактичне володіння та управління спадщиною, то безпосередньо після смерті батька, у шестимісячний строк, він проводив бетонні роботи у вищевказаному домоволодінні, займався укріпленням стодоли, замінював огорожу (паркан) з дерев`яного на металічний.

Згідно довідки Грушківської сільської ради Тлумацького району Івано-Франківської області № 415 від 29 липня 2020 року, він протягом всього життя батьків, а саме батька ОСОБА_3 , та після його смерті, баби ОСОБА_4 та матері ОСОБА_5 допомагав вести господарство.

Всі ці його дії, копії квитанцій на будівельні матеріали, а також покази свідків є прямим підтвердженням того, що він прийняв спадщину після смерті батька ОСОБА_3 .

На момент смерті його батькові належала 1/4 частка домоволодіння по АДРЕСА_1 .

Враховуючи те, що з ним були зареєстровані матір, брат та баба, а також те, що він вступив у фактичне управління та володіння спадковим майном після смерті батька, частки у домоволодінні розподілилися наступним чином - його 1/4 частка ділиться на чотирьох і виходить:

- у мами ОСОБА_5 - 5/16 частки (належна їй 1/4 частка та 1/16 після смерті чоловіка);

- у баби ОСОБА_4 - 5/16 частки (належна їй 1/4 частка та 1/16 після смерті сина);

- у брата ОСОБА_1 - 5/16 частки (належна йому 1/4 частка та 1/16 частка після смерті батька);

- у нього, ОСОБА_2 , - 1/16 частка після смерті батька.

ІНФОРМАЦІЯ_3 померла ОСОБА_4 . Після її смерті відкрилася спадщина, до складу якої входить і 1/4 частка домоволодіння АДРЕСА_1 .

19.02.2010 року він звернувся до Тлумацької районної державної нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини та видачу свідоцтва про право на спадщину після смерті баби ОСОБА_4 , на підставі чого була заведена спадкова справ № 65.

11.02.2010 року Грушківською сільською радою Тлумацького району Івано-Франківської області було видано довідку за № 127 про те, що він дійсно проводив похорон померлої бабусі ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 та обробляв належну їй земельну ділянку, підтримував господарство та допомагав його вести.

Ці його дії свідчили про фактичний вступ в управління та володіння спадщиною після смерті баби ОСОБА_4 .

19.02.2010 року йому було видано свідоцтво про право на спадщину за законом після смерті баби ОСОБА_4 № 248 на земельну частку (пай), у землі, що перебуває у колективній власності АКГ Вільна Україна , розміром 42,70.

Отримати свідоцтво про право на спадщину на частину належного бабі домоволодіння немає можливості, оскільки втрачено оригінал свідоцтва про право власності на нерухоме майно.

Належна бабі ОСОБА_4 5/16 частка домоволодіння ділиться на двох, а саме 5/16 : 2 = 5/32 у кожного, оскільки брат ОСОБА_1 був зареєстрований з нею за одною адресою на момент її смерті.

Отже, їхні частки у домоволодінні розприділяються наступним чином:

-у матері ОСОБА_5 - 5/16 частки (належна їй 1/4 частка та 1/16 частка після смерті чоловіка);

-у його брата ОСОБА_1 - 5/16 частки (належна йому 1/4 частка та 1/16 частка після смерті батька) плюс 5/32 часток після смерті баби, що дорівнює 15/32 часток;

-у нього 7/32 частки (1/16 частка після смерті батька плюс 5/32 часток після смерті баби, що дорівнює 7/32 частки).

ІНФОРМАЦІЯ_1 померла мати ОСОБА_5 . Після її смерті відкрилася спадщина, до складу якої входить 1/4 частка вищевказаного домоволодіння.

05.07.2016 року приватним нотаріусом Тлумацького районного нотаріального округу Дузінкевич С.М. було заведено спадкову справу № 283/2016 після смерті ОСОБА_5 .

На випадок своєї смерті остання залишила заповіт номер по реєстру 34, посвідчений приватним нотаріусом Івано-Франківського міського нотаріального округу Лисак Т.Б., яким все належне їй майно на момент смерті заповіла йому.

Його брат зернувся до приватного нотаріуса з заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину на обов`язкову частку, а саме на частину вищевказаного домоволодіння, проте йому надано постанову про відмову, в якій зазначено, що неможливо визначити частку у майні через розбіжність інформації в документах.

Він також не можу отримати свідоцтво про право на спадщину за заповітом, оскільки в нього відсутній оригінал правовстановлюючого документу на майно, а саме свідоцтва про право власності на будинковолодіння від 21.11.2005 року, а також у зв`язку з тим, що, на його думку, обов`язкова частка брата у спадщині після смерті матері має бути зменшена.

Вказав, що брат не спілкувався з матір`ю, не надавав їй допомоги та підтримки впродовж дуже довгого періоду життя, не цікавився її здоров`ям.

Через свою немічність і неможливість самій доглядати за собою, мати за його пропозицією переїхала проживати в його будинок, що по АДРЕСА_2 , де проживала з 2003 року по 2016 рік.

Згідно довідок Грушківської сільської ради Тлумацького району Івано- Франківської області № 36 від 13.01.2020 року та № 22 від 03.01.2020 року, він до дня смерті опікувався матір`ю ОСОБА_5 , дійсно проводив похорон померлої матері.

Окрім того, він сам купував і встановлював пам`ятник на могилі матері.

Враховуючи вищесказане та відношення його брата ОСОБА_1 до покійної матері, вважає за необхідне просити суд про зменшення обов`язкової частки брата у спадщині після смерті матері.

Отже, після смерті матері ОСОБА_5 залишилось 5/16 частки вищевказаного домоволодіння, яка згідно ст. 1241 ЦК України повинна була б розраховуватися наступним чином: у нього 3/4 даної частки, а у його брата 1/4 даної частки. Виходить: 5/16:4 = у нього, ОСОБА_2 , 15/64 частки та у ОСОБА_1 5/64 частки.

Проте, враховуючи, що його брат не доглядав за матір`ю і вся опіка та піклування про неї до дня її смерті була на ньому, просив суд зменшити обов`язкову частку ОСОБА_1 у майні покійної матері ОСОБА_5 на половину, наступним чином: 5/64:2 = 5/128 частки.

Ухвалою Тлумацького районного суду Івано-Франківської області від 17.08.2020 року зустрічний позов ОСОБА_2 до ОСОБА_1 про встановлення факту фактичного вступу в управління та володіння спадковий майном, зменшення обов`язкової частки у спадщині та визнання права власності на спадкове майно, прийнято до спільного розгляду з первісним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визнання права власності, об`єднано в одне провадження з первісним позовом та присвоєно справі загальний номер № 353/1132/19, а провадженню номер № 2/353/61/20.

05.10.2020 року позивач-відповідач ОСОБА_1 подав заяву про уточнення та збільшення позовних вимог за первісним позовом (Том 2 а.с. 77-81), разом з підтвердженням про направлення його копії учасникам справи (Том 2 а.с. 74-76), в якій просив:

- визнати недійсним Свідоцтво про право на спадщину за законом ВММ №678076, видане державним нотаріусом Тлумацької районної державної нотаріальної контори Керничною М.В. 19.02.2010 року, зареєстроване в реєстрі №249 по спадковій справі №66, на ім`я ОСОБА_5 .;

- визнати недійсним Свідоцтво про право на спадщину за законом ВММ №678075, видане державним нотаріусом Тлумацької районної державної нотаріальної контори Керничною М.В. 19.02.2010 року, зареєстроване в реєстрі №248 по спадковій справі №65, на ім`я ОСОБА_2 ;

- визнати за ним право власності на 3/4 частки домоволодіння по АДРЕСА_1 з підстав належності йому як співвласнику 1/4 (3/12) частки, 1/12 частки, успадкованої після смерті батька ОСОБА_3 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 , 4/12 частки успадкованих за правом представлення після смерті баби ОСОБА_4 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_3 , 1/12 частки, як обов`язкової частки в спадщині, після смерті мами ОСОБА_5 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ; - визнати за ним право власності на земельну частку (пай) у землі, що перебуває у колективній власності АКГ Вільна Україна розміром 42,70 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі, згідно сертифікату на право власності на земельну частку (пай) серії ІФ №0075538, виданого Тлумацькою райдержадміністрацією 16.07.2009 року, зареєстрованого в Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) за №268, в порядку спадкування за правом представлення після смерті баби ОСОБА_4 ;

- визнати за ним право власності на 3/4 земельної частки (паю) у землі, що перебуває у колективній власності АКГ Вільна Україна розміром 42,70 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі, згідно сертифікату на право власності на земельну частку (пай) серії ІФ №0075537, виданого Тлумацькою райдержадміністрацією 16.07.2009 року, зареєстрованого в Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) за №267, а саме 1/3 частку, яку він успадкував після смерті батька ОСОБА_3 , 1/3 частку, яку він успадкував після смерті баби ОСОБА_4 за правом представлення, та 1/12 частку, як обов`язкову частку в спадщині, після смерті матері ОСОБА_5 ;

- визнати за ним право власності на 1/4 частку земельної ділянки площею 0,1342 га згідно державного акта на право власності на земельну ділянку серії ІФ №017535, зареєстрованого в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за №010931100559;

- визнати за ним право власності на 1/4 частку земельної ділянки площею 0,1288 га згідно державного акта на право власності на земельну ділянку серії ІФ №017534, зареєстрованого в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за №010931100526;

- визнати за ним право власності на 1/4 частку земельної ділянки площею 0,9997 га згідно державного акта на право приватної власності на землю ІІ-ІФ №048317, зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за №19;

- визнати за ним право власності на 1/4 частку земельної ділянки площею 0,4892 га. згідно державного акта на право власності на земельну ділянку серії ІФ №017536, зареєстрованого в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за №010931100527.

В задоволенні зустрічного позову просив відмовити за безпідставністю.

Вимоги мотивував тим, що він, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , з дитинства і до ІНФОРМАЦІЯ_7 проживав та був зареєстрований по АДРЕСА_1 .

Також у господарстві за адресою АДРЕСА_1 проживали: ОСОБА_4 , баба; ОСОБА_3 , тато; ОСОБА_5 , мама.

Оскільки дане домогосподарство відносилось до суспільної групи - колгоспний двір і було створене до 15 квітня 1991 року всі члени сім`ї, тобто члени колгоспного двору, в силу діючого на той час законодавства про особливий статус майна колгоспного двору, мали рівні права власності у майні даного господарства. Таким чином, домогосподарство по АДРЕСА_1 належало йому ОСОБА_1 , ОСОБА_4 , ОСОБА_3 , ОСОБА_5 в рівних частках, а саме по 1/4 частці.

Виходячи з даних обставин та вимог закону, що діяв на час виникнення правовідносин, виконавчим комітетом Грушківської сільської ради на підставі рішення №71 від 20.09.2005 року було видано свідоцтво про право власності на нерухоме майно від 21.11.2005 року за адресою: АДРЕСА_1 , згідно якого визнано право спільної часткової власності за ОСОБА_1 , ОСОБА_5 , ОСОБА_4 , ОСОБА_3 по 1/4 частці кожному.

Коломийським МБТІ проведено реєстрацію даного права власності за реєстраційним номером 12865950 від 21.11.2005 року, номер запису 354 в книзі 3, що підтверджується копією витягу про реєстрацію права власності.

У зв`язку із втратою оригіналу свідоцтва про право спільної часткової власності від 21.11.2005 року він не може оформити свої права на майно даного домогосподарства з підстав спадкування часток в господарстві після смерті його співвласників, а саме: ІНФОРМАЦІЯ_2 помер батько - ОСОБА_3 .

На день його смерті в будинку проживали та були зареєстровані дружина - ОСОБА_5 , мати ОСОБА_4 , та він, син - ОСОБА_1 , які прийняли спадщину шляхом вступу в володіння та управління спадковим майном померлого, що складало 1/4 частку домоволодіння по АДРЕСА_1 та підтверджується довідкою №710 від 06.08.2019 року Грушківської сільської ради. Отже, після смерті ОСОБА_3 , належне йому майно у вигляді 1/4 частки домоволодіння, успадкували спадкоємці першої черги: він - син померлого, його мати та баба, тому кожному з них належить по 1/12 частці в майні домогосподарства з підстав спадкування за законом.

Після смерті ОСОБА_3 частки у власності на домоволодіння по АДРЕСА_1 розподілились наступним чином: йому ОСОБА_1 належить 1/4, або 3/12 часток, як співвласникові майна колгоспного двору та 1/12 частка успадкована після смерті батька, що разом складає 4/12 частки, такі ж частки у власності мали ОСОБА_4 та ОСОБА_5 , тобто по 4/12 частки.

Також батькові ОСОБА_3 належало право - на земельну частку (пай) у землі, що перебуває у колективній власності АКГ Вільна Україна , розміром 42,70 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі, згідно сертифікату на право власності на земельну частку (пай) серії ІФ №0075537 виданого Тлумацькою райдержадміністрацією 16.07.2009 року, зареєстрованого в Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) за №267 (Наведене стверджується свідоцтвом про право на спадщину за законом від 19.02.2010 року, Т. 1 а.с. 139).

Таким чином, після смерті батька ОСОБА_3 він, ОСОБА_1 , мати - ОСОБА_5 та баба ОСОБА_4 успадкували по 1/3 часті вищенаведеного права на земельну частку (пай).

ІНФОРМАЦІЯ_3 померла ОСОБА_4 , його баба, яка на день смерті проживала та була зареєстрована по АДРЕСА_1 , та разом з нею проживали та були зареєстровані невістка померлої ОСОБА_5 та він - онук померлої, який прийняв спадщину, вступив в управління та володіння спадковим майном, що підтверджується довідкою №708 від 06.08.2019 року, виданою Грушківською сільською радою, та випискою з погосподарських книг по Грушківській сільській раді №1166 від 28.10.2019 року (Т. 1 а.с. 9). Оскільки на день смерті ОСОБА_4 його батько помер, він спадкує належне їй майно за правом представлення.

Отже, після смерті баби ОСОБА_4 частки домоволодіння по АДРЕСА_1 розподілились наступним чином: ОСОБА_5 4/12 частки, а йому 8/12 часток, з яких 4/12 з підстав спадкування за законом після смерті баби ОСОБА_4 , 3/12 як члену колгоспного двору та 1/12 після смерті батька.

Також бабі ОСОБА_4 належало право - на земельну частку (пай) у землі, що перебуває у колективній власності АКГ Вільна Україна , розміром 42,70 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі, згідно сертифікату на право власності на земельну частку (пай) серії ІФ №0075538, виданого Тлумацькою райдержадміністрацією 16.07.2009 року, зареєстрованого в Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) за №268 (Наведене стверджується свідоцтвом про право на спадщину за законом від 19.02.2010 року, Т. 1 а.с. 149).

Таким чином після смерті баби ОСОБА_4 він, ОСОБА_1 , в цілому успадкував вищенаведене право на земельну частку (пай) та 1/3 частку права на земельну частку (пай) по сертифікату на право на земельну частку (пай) серії ІФ №0075537, яку баба ОСОБА_4 успадкувала після смерті його батька ОСОБА_3 . А отже, йому належить 2/3 частки права на земельну частку (пай) по сертифікату серії ІФ №0075537, а мамі ОСОБА_5 належала 1/3 частка наведеного права на земельну частку (пай).

ІНФОРМАЦІЯ_1 померла мама ОСОБА_5 . Як йому стало відомо з Постанови приватного нотаріуса Тлумацького районного нотаріального округу Івано-Франківської області Дузінкевич С.М. від 06.07.2018 року, померла ОСОБА_5 на випадок своєї смерті залишила заповіт на ім`я ОСОБА_2 .

Оскільки він на день смерті спадкодавця був непрацездатним (інвалідом третьої групи, пенсіонером), то має право на обов`язкову частку у спадщині відповідно до ст. 1241 ЦК України. Спадщину після смерті матері він прийняв шляхом подачі протягом шести місяців заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини.

Обов`язкова частка в спадковому майні становить половину частки, яка б належала кожному із спадкоємців відповідної черги в разі спадкування за законом. З врахуванням, що спадкоємцями за законом першої черги після смерті матері є він та брат - відповідач, на користь якого зроблено заповіт, обов`язкова частка в спадковому майні, на яку він має право, складає 1/4 частину спадкового майна.

Спадкове майно, що належало матері ОСОБА_5 , складається з 4/12 часток у праві власності на домоволодіння по АДРЕСА_1 . Таким чином, спадкове майно після смерті ОСОБА_5 розподіляється між спадкоємцями наступним чином: він, як спадкоємець першої черги, успадковує обов`язкову частку в спадковому майні, що дорівнює 1/12 частці, а брат - відповідач має право на спадкування 3/12 часток у спадковому майні.

Також матері належало 1/3 частки права - на земельну частку (пай) у землі, що перебуває у колективній власності АКГ Вільна Україна розміром 42,70 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі, згідно сертифікату на право власності на земельну частку (пай) серії ІФ №0075537, виданого Тлумацькою райдержадміністрацією 16.07.2009 року, зареєстрованого в Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) за №267, яке мама успадкувала після смерті батька ОСОБА_3 . А також мамі ОСОБА_5 належали: земельна ділянка площею 0,1342 га згідно державного акта на право власності на земельну ділянку серії ІФ №017535 (Т. 1 а.с. 117); земельна ділянка площею 0,1288 га згідно державного акта на право власності на земельну ділянку серії ІФ №017534 (Т. 1 а.с. 118); земельна ділянка площею 0,9997 га згідно державного акта на право приватної власності на землю ІІ-ІФ №048317 та земельна ділянка площею 0,4892 га згідно державного акта на право власності на земельну ділянку серії ІФ №017536. Копії двох державних актів він долучив до позову.

Таким чином він, як спадкоємець першої черги, успадковує обов`язкову частку у спадщині, а саме 1/4 частку у кожній із чотирьох вищенаведених земельних ділянок.

Звернувшись за оформленням своїх спадкових прав до органів нотаріату, він отримав письмові відмови про неможливість їхнього оформлення в позасудовому порядку з підстав відсутності у нього оригіналу правовстановлюючого документа - свідоцтва про право власності, виданого виконкомом Грушківської сільської ради від 21.11.2005 року, та неможливості визначити частки спадкового майна через розбіжність інформації в документах.

Також він не може підтвердити своє право власності на 1/4 частку в домоволодінні по АДРЕСА_1 , як члена колишнього колгоспного двору, у зв`язку із втратою свідоцтва про право власності, виданого виконкомом Грушківської сільської ради 21.11.2005 року та неможливості його поновлення у зв`язку із смертю інших співвласників даного будинковолодіння.

14.09.2020 року він ознайомився в суді з матеріалами справи та виявив, що державним нотаріусом Тлумацької державної нотаріальної контори 19 лютого 2010 року видано свідоцтво про право на спадщину за законом, згідно якого спадкоємцем зазначеного в цьому свідоцтві майна ОСОБА_3 (його батька) є дружина ОСОБА_5 (його мати).

Спадкове майно, на яке видане це свідоцтво, складається з права:

- на земельну частку (пай) у землі, що перебуває у колективній власності АКГ Вільна Україна , розміром 42,70 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі, згідно сертифікату на право власності на земельну частку (пай) серії ІФ №0075537, виданого Тлумацькою райдержадміністрацією 16.07.2009 року, зареєстрованого в Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) за №267.

Дане свідоцтво видане на підставі недостовірної довідки Грушківської сільської ради за №492 від 20.09.2009 року, згідно якої ОСОБА_5 провела похорон чоловіка ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 . До дня смерті проживали в одному господарстві і вели спільне господарство (Т. 1 а.с. 138 зворот).

Стверджує, що довідка такого змісту не давала право нотаріусу видавати Свідоцтво.

Сільська рада, видаючи наведену довідку, приховала, що будинковолодіння по АДРЕСА_1 станом на 15.04.1991 року відносилось до колгоспного двору та належало в рівних частках ОСОБА_4 , ОСОБА_3 , ОСОБА_5 та йому, ОСОБА_1 . На день смерті батька ОСОБА_3 в будинковолодінні по АДРЕСА_1 проживали, крім його дружини ОСОБА_5 , також мама покійного ОСОБА_3 - ОСОБА_4 та він, ОСОБА_1 , і вони усі вступили в управління та володіння спадковим майном. Тобто прийняли спадщину.

Видаючи свідоцтво, нотаріус в порушення ст. 549 ЦК України в редакції 1963 року не з`ясував коло спадкоємців, які вступили в управління і володіння спадковим майном, а тому таке свідоцтво підлягає до визнання його недійсним з підстав, передбачених ст. 1301 ЦК України.

Також 19 лютого 2010 року державним нотаріусом Тлумацької районної державної нотаріальної контори видано свідоцтво про право на спадщину за законом, згідно якого спадкоємцем зазначеного в цьому свідоцтві майна ОСОБА_4 (його баби) є онук, ОСОБА_2 (його брат - відповідач по справі).

Спадкове майно, на яке видане це свідоцтво, складається з права:

- на земельну частку (пай) у землі, що перебуває у колективній власності АКГ Вільна Україна , розміром 42,70 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі, згідно сертифікату на право власності на земельну частку (пай) серії ІФ №0075538, виданого Тлумацькою райдержадміністрацією 16.07.2009 року, зареєстрованого в Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) за №268 (Наведене стверджується свідоцтвом про право на спадщину за законом від 19.02.2010 року, Т. 1 а.с. 149).

Дане свідоцтво видане на підставі сфальсифікованої довідки Грушківської сільської ради за №127 від 11.02.2010 року, згідно якої ОСОБА_2 провів похорон померлої бабусі ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 . Обробляв земельну ділянку. До дня смерті не проживали в одному господарстві і спільне господарство не вели. Громадянин ОСОБА_2 проводив похорон померлої, підтримує господарство, допомагав вести господарство померлій ОСОБА_4 (Т. 1 а.с. 148 зворот).

Стверджує, що довідка такого змісту не давала право нотаріусу видавати Свідоцтво.

Сільська рада, видаючи наведену довідку, приховала, що будинковолодіння по АДРЕСА_1 станом на 15.04.1991 року відносилось до колгоспного двору та належало в рівних частках ОСОБА_4 , ОСОБА_3 , ОСОБА_5 та йому, ОСОБА_1 . На день смерті баби ОСОБА_4 в будинковолодінні по АДРЕСА_1 проживала невістка покійної баби - ОСОБА_5 та він, ОСОБА_1 , і тільки він вступив в управління та володіння спадковим майном. Тобто прийняв спадщину.

Похорон померлої бабусі провела мама ОСОБА_5 з його допомогою. ОСОБА_2 не обробляв земельну ділянку покійної ОСОБА_4 , оскільки бабі належало тільки право на земельну частку пай. В управління і володіння спадковим майном не вступав. Видаючи свідоцтво, нотаріус в порушення ст. 549 ЦК України в редакції 1963 року не з`ясував коло спадкоємців, які вступили в управління і володіння спадковим майном, а тому таке свідоцтво підлягає до визнання його недійсним з підстав, передбачених ст. 1301 ЦК України.

Зазначає, що ОСОБА_2 звернувся в суд із зустрічним позовом до нього про встановлення факту фактичного вступу в управління та володіння спадковим майном після смерті батька ОСОБА_3 , зменшення обов`язкової частки у спадщині після смерті матері ОСОБА_5 .

Такий позов ОСОБА_1 вважає безпідставний. Вказує на те, що ОСОБА_2 після смерті батька ОСОБА_3 не вчиняв дій, які б давали підстави вважати, що він прийняв спадщину. Доводи та докази, на які він посилається в позовній заяві, є неналежними, недопустимими, недостовірними та недостатніми. Крім того просить суд звернути увагу, що будинковолодіння по АДРЕСА_1 на момент смерті батька ОСОБА_3 належало ще трьом співвласникам - ОСОБА_4 , ОСОБА_5 та йому на праві спільної часткової власності, без визначення часок кожного із співвласників в натурі, а тому ОСОБА_2 , ані фізично, ані теоретично не міг вступити в управління і володіння спадковим майном після смерті батька. Він міг прийняти спадщину тільки шляхом подачі в шестимісячний строк заяви в нотаріальну контору про прийняття спадщини. Такої заяви останнім подано не було.

Він, ОСОБА_1 , від народження проживав та був зареєстрований за адресою АДРЕСА_1 . В 1979 році одружився. У шлюбі народилося троє дітей. В даному будинковолодінні проживали його батьки та бабуся. ОСОБА_2 вибув із членів колгоспного двору, що по АДРЕСА_1 , у 1983 році. Брат одружився та став проживати в с. Крихівці Івано-Франківської міської ради, де розпочав своє будівництво. Він, ОСОБА_1 , разом із своїми батьками вів спільне господарство. Вони вигодовували велику рогату худобу та свиней і їх продавали, а виручені кошти давали брату ОСОБА_2 , які той вкладав в свою будову.

ОСОБА_2 за життя батьків та баби час від часу допомагав виконував певні незначні роботи в господарстві по АДРЕСА_1 , але батько, а пізніше і мати завжди платили за це йому гроші.

Що стосується зменшення обов`язкової частки у спадщині після смерті матері ОСОБА_5 , то і в цій частині посилається на безпідставність позову, вказуючи, що з 22.02.2011 року він проживає у АДРЕСА_3 . Однак відносини між ним та мамою були дуже добрими. Постійно спілкувався з нею, надавав їй як матеріальну так і фізичну допомогу, до моменту смерті матері допомагав їй вести господарство. На його прохання дочка ОСОБА_6 в період з 26.11.2013 року по 30.11.2014 року, а його зять ОСОБА_7 в період з 26.12.2014 року по 30.06.2016 року здійснювали постійний догляд за його мамою ОСОБА_5 по АДРЕСА_1 .

Брат ОСОБА_2 тільки використовував матір коли йому це було потрібно. Зокрема у січні 2015 року він забрав маму у с. Крихівці, нічого не сказавши. Він неодноразово телефонував на мамин номер телефону та до брата, але ніхто не відповідав, Як в подальшому виявилось, це брат зробив виключно з корисливих мотивів. Викрав документи на право власності на будинковолодіння по АДРЕСА_1 . Закрив маму одну в кімнаті в с. Крихівці, забравши від неї мобільний телефон та в той період зробив так званий на себе заповіт від імені матері. Його дружина ОСОБА_8 разом з онуком поїхали до брата в с. Крихівці, для того щоб дізнатись, що відбувається з мамою, однак ОСОБА_2 спустив свою собаку та наказав дружині забиратись геть з його подвір`я. В березні 2015 року брат привіз маму до дому в с. Грушку Тлумацького району Івано-Франківської області та більше її не забирав.

Також, 05.10.2020 року позивач-відповідач ОСОБА_1 подав клопотання (Т. 2 а.с. 93), в якому просив залучити до участі в справі як співвідповідачів за первісним позовом Грушківську сільську раду Тлумацького району Івано-Франківської області та Тлумацьку державну нотаріальну контору.

22.10.2020 року на адресу суду від відповідача-позивача ОСОБА_2 надійшов відзив на позовну заяву ОСОБА_1 при уточненому та збільшеному розмірі позовних вимог за первісним позовом (Т. 2 а.с. 100-101), разом з підтвердженням про направлення його копії учасникам справи (Том 2 а.с. 102-105), в якому він вимоги викладені в заяві про уточнення та збільшення позовних вимог за первісним позовом не визнав, вказав, що жодних доказів того, що Грушківською сільською радою Тлумацького району Івано-Франківської області неправомірно видано довідку № 492 від 20.09.2009 року позивачем-відповідачем не надано. Дано довідка видана повноважними посадовими особами органу місцевого самоврядування та свідчить про події, які мали місце. Твердження ОСОБА_1 про неправомірність дій нотаріуса, зокрема не з`ясування кола спадкоємців при видачі свідоцтва про право на спадщину на частку (пай) в АКГ Вільна Україна згідно сертифікату серії ІФ № 0075537, є голослівними, оскільки він, ОСОБА_2 , звернувся до нотаріуса із заявою про видачу йому свідоцтва про право на спадщину і подав доказ - вищевказану довідку.

Аналогічним є заперечення ОСОБА_2 відносно оспорювання ОСОБА_1 видачі свідоцтва про право на спадщину, виданого йому, ОСОБА_2 , на частку (пай) в АКГ Вільна Україна згідно сертифікату серії ІФ № 0075538. Вважає, що довідка Грушківської сільської ради Тлумацького району Івано-Франківської області № 127 від 11.02.2010 року є правомірною, а дії нотаріуса є законними.

При оформленні спадщини на частку (пай) в АКГ Вільна Україна згідно сертифікату серії ІФ № 0075537, так і на частку (пай) в АКГ Вільна Україна згідно сертифікату серії ІФ № 0075538, жодного правового значення не має той факт, що домоволодіння по АДРЕСА_1 відносилося до колгоспного двору, оскільки відбувся факт прийняття ним спадщини шляхом вступу у володіння та управління спадковим майном в порядку ст. 549 ЦК УРСР.

Щодо оспорюваня братом вступу його, ОСОБА_2 , у володіння та управління спадковим майном після смерті ОСОБА_3 , то посилання на те, що для успадкування частки батька необхідно було нібито подати заяву про прийняття спадщини, оскільки не було виділено частки останнього в домоволодінні є необґрунтованими. Колгоспний двір є формою спільної сумісної власності членів колгоспного двору, членом якого безспірно був покійний ОСОБА_3 . Спільна сумісна власність являється формою власності без виділення часток і вважається, що частки членів колгоспного двору є рівними.

Твердження ОСОБА_1 щодо безпідставності зменшення його частки є голослівними, а докази на підтвердженя цього є наналежними, оскільки надані ОСОБА_1 довідки про догляд за покійною ОСОБА_5 складені на невідомих осіб, а одна із наданих довідок стверджує, що доглядач здійснював догляд за ОСОБА_5 до 30.06.2016 року, хоча вона померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Враховуючи вищенаведене, просив у задоволенні позову ОСОБА_1 відмовити.

Ухвалою Тлумацького районного суду Івано-Франківської області від 03.11.2020 року прийнято до розгляду заяву позивача-відповідача ОСОБА_1 про уточнення та збільшення позовних вимог, змінивши первісні позовні вимоги пред`явлені до ОСОБА_2 , а саме про визнання права власності в порядку спадкування за законом та визнання недійсними свідоцтв про право на спадщину за законом по цивільній справі за первісним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визнання права власності та за зустрічним позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_1 про встановлення факту фактичного вступу в управління та володіння спадковим майном, зменшення обов`язкової частки у спадщині та визнання права власності на спадкове майно. Клопотання позивача-відповідача ОСОБА_1 задоволено. Залучено до участі у справі за первісним позовом, в якості співвідповідачів: Грушківську сільську раду Тлумацького району Івано-Франківської області та Тлумацьку державну нотаріальну контору Івано-Франківської області.

Ухвалою Тлумацького районного суду Івано-Франківської області від 16.02.2021 року закрито підготовче провадження у даній справі та призначено справу до судового розгляду по суті.

Ухвалою Тлумацького районного суду Івано-Франківської області від 11.06.2021 року клопотання позивача-відповідача ОСОБА_1 задоволено. По даній справі замінено відповідача за первісним позовом Грушківську сільську раду Тлумацького району Івано-Франківської області на її правонаступника Тлумацьку міську раду Івано-Франківського району Івано-Франківської області.

Від Тлумацької державної нотаріальної контори Івано-Франківської області надійшла заява із зазначенням того, що відповідно до норм законодавства України по такій категорії справ нотаріус є неналежним відповідачем, просять розглянути справу без їх участі, рішення по справі прийняти на розсуд суду (Т. 2 а.с. 137).

Тлумацька міська рада Івано-Франківського району Івано-Франківської області подала заяву про розгляд справи без участі представника міської ради, при прийнятті рішення покладаються на розсуд суду (Т. 3 а.с. 13).

В судовому засіданні сторони та їх представники вимоги сторін підтримали з підстав наведених у поданих позовних заявах, не визнавши вимог пред`явлених один до одного.

Суд, вислухавши пояснення учасників судового розгляду, покази свідків, дослідивши надані суду письмові докази, приходить до наступних висновків.

Судом встановлено, що згідно виписки з погосподарської книги №6 Грушківського старостинського округу №13 Тлумацької міської ради будинковолодіння по АДРЕСА_1 відносилось до суспільної групи - колгоспний двір і станом на 15 квітня 1991 року у ньому були зареєстровані та проживали ОСОБА_4 ; ОСОБА_3 ; ОСОБА_5 та ОСОБА_1 (Т. 1 а.с. 9, Т. 3, а.с. 8-9).

У п. 6 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 22 грудня 1995 року № 20 із змінами Про судову практику у справах за позовами про захист права приватної власності зазначено, що право власності на майно, яке належало колгоспному двору і збереглося після припинення його існування, мають ті члени двору, котрі до 15 квітня 1991 року не втратили права на частку в його майні. Розмір частки члена двору визначається виходячи з рівності часток усіх його членів, включаючи неповнолітніх та непрацездатних.

21.11.2005 року виконавчим комітетом Грушківської сільської ради на підставі рішення №71 від 20.09.2005 року було видано свідоцтво про право власності на нерухоме майно за адресою: АДРЕСА_1 , згідно якого визнано право спільної часткової власності за ОСОБА_1 , ОСОБА_5 , ОСОБА_4 , ОСОБА_3 по 1/4 частці за кожним. (Т. 1 а.с. 16).

Коломийським МБТІ проведено реєстрацію наведеного права власності за реєстраційним номером 12865950 від 21.11.2005 року, номер запису 354 в книзі 3, що підтверджується копією витягу про реєстрацію права власності. (Т. 1 а.с. 17)

ІНФОРМАЦІЯ_2 помер батько сторін по справі - ОСОБА_3 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть (Т. 1 а.с. 6). ІНФОРМАЦІЯ_3 померла ОСОБА_4 , баба сторін, що підтверджується копією свідоцтва про смерть (Т. 1 а.с. 7).

Після їх смерті відкрилась спадщина за законом.

Відповідно до статей 524, 529 ЦК УРСР чинного на час відкриття спадщини після смерті ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , спадкоємство здійснюється за законом і за заповітом. Спадкоємство за законом має місце, коли і оскільки воно не змінено заповітом. Спадкоємцями за законом першої черги є, в рівних частках, діти (у тому числі усиновлені), дружина і батьки (усиновителі) померлого. Онуки спадкодавця є спадкоємцями за законом, якщо на час відкриття спадщини немає в живих того з їх батьків, хто був би спадкоємцем; вони успадковують порівну в тій частці, яка належала б при спадкоємстві за законом їх померлому родителю.

Статтею 548 ЦК УРСР визначено, що для придбання спадщини необхідно, щоб спадкоємець її прийняв. Для прийняття спадщини необхідне волевиявлення спадкоємця і здійснення ним певних дій.

Згідно зі статтями 549, 554 ЦК УРСР, спадкоємець прийняв спадщину: 1) якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном; 2) якщо він подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини. Вищевказані дії повинні бути вчинені протягом шести місяців з дня відкриття спадщини. В разі неприйняття спадщини спадкоємцем за законом або за заповітом або позбавлення спадкоємця права спадкування (статті 528 та 534 цього Кодексу) його частка переходить до спадкоємців за законом і розподіляється між ними в рівних частках.

Під фактичним вступом у володіння або управління спадковим майном, що підтверджує факт прийняття спадщини, маються на увазі різні дії спадкоємця по управлінню, розпорядженню і користуванню цим майном, підтриманню його в належному стані або сплату податків та інших платежів тощо.

Фактичний вступ у володіння частиною спадкового майна розглядається як прийняття всієї спадщини, з чого б вона не складалася і де б вона не знаходилась. Доказом вступу в управління чи володіння спадковим майном можуть бути: довідка житлово-експлуатаційної організації, правління житлово-будівельного кооперативу, відповідної місцевої державної адміністрації чи органу місцевого самоврядування про те, що спадкоємець безпосередньо перед смертю спадкодавця проживав разом з ним; довідка державної податкової служби або страховика чи іншого органу про те, що спадкоємець після відкриття спадщини сплачував податки або страхові платежі по обов`язковому страхуванню; копія рішення суду, що набрало законної сили, про встановлення факту прийняття спадщини; запис у паспорті спадкоємця або в будинковій книзі, який підтверджує, що спадкоємець був постійно прописаний (зареєстрований) у спадковому будинку (квартирі); інші документи, що підтверджують факт постійного проживання разом зі спадкодавцем.

Згідно з частиною першою статті 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Статтею 77 ЦПК України передбачено, що належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Відповідно до статті 79 ЦПК України, достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи.

На день смерті батька сторін ОСОБА_3 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 , в будинку по АДРЕСА_1 проживали та були зареєстровані дружина померлого - ОСОБА_5 , мати померлого - ОСОБА_4 , та син померлого - ОСОБА_1 , які прийняли спадщину шляхом вступу в володіння та управління спадковим майном померлого, що складало 1/4 частку наведеного домоволодіння, що стверджується даними які містяться у: виписці з погосподарської книги №6 по Грушківській сільській раді (Т. 1 а.с. 9); виписці з погосподарської книги №6 Грушківського старостинського округу №13 Тлумацької міської ради (Т. 3 а.с. 8-9); довідці №710 від 06.08.2019 року Грушківської сільської ради, яка видана на відкриття та оформлення спадщини (Т. 1 а.с. 10); довідках за №№ 953, 954, 955 від 07.09.2017 року Грушківської сільської ради, які видані на відкриття та оформлення спадщини (Т. 1 а.с. 128 - 130); трьох довідках за №№ 265, 266 від 26.03.2018 року та № 624 від 30.07.2018 року Грушківської сільської ради, які видані на відкриття та оформлення спадщини (Т. 1 а.с. 183-184); довідці на відкриття та оформлення спадщини Грушківського старостинського округу №13 Тлумацької міської ради за №490 від 24.06.2021 року (Т. 3 а.с. 10).

Наведені докази є належними, допустимими і такими, що повністю узгоджуються із встановленими судом дійсними обставинами справи.

Отже після смерті ОСОБА_3 , належне йому майно у вигляді 1/4 частки домоволодіння, успадкували спадкоємці першої черги: ОСОБА_1 - син померлого, його мати та його дружина, тому кожному з них належить по 1/12 частці в майні домогосподарства з підстав спадкування за законом.

Після смерті ОСОБА_3 частки у власності на домоволодіння по АДРЕСА_1 розподілились наступним чином: ОСОБА_1 належить 1/4, або 3/12 часток, як співвласникові майна колгоспного двору та 1/12 частка успадкована після смерті батька, що разом складає 4/12 частки, такі ж частки у власності мали ОСОБА_4 та ОСОБА_5 , тобто по 4/12 частки.

Також батькові сторін ОСОБА_3 належало право - на земельну частку (пай) у землі, що перебуває у колективній власності АКГ Вільна Україна розміром 42,70 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі, згідно сертифікату на право власності на земельну частку (пай) серії ІФ №0075537, виданого Тлумацькою райдержадміністрацією 16.07.2009 року, зареєстрованого в Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) за №267, що підтверджується свідоцтвом про право на спадщину за законом від 19.02.2010 року (Т. 1 а.с. 139).

Таким чином після смерті батька сторін - ОСОБА_3 , його син ОСОБА_1 , мати - ОСОБА_5 та баба ОСОБА_4 успадкували по 1/3 частці права на земельну частку (пай).

На день смерті баби сторін ОСОБА_4 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_3 в будинку по АДРЕСА_1 разом з нею проживали та були зареєстровані невістка померлої ОСОБА_5 та ОСОБА_1 - онук померлої, який прийняв спадщину шляхом вступу в управління та володіння спадковим майном, що підтверджується даними, які містяться у: виписці з погосподарської книги № 6 по Грушківській сільській раді (Т. 1 а.с. 9); виписці з погосподарської книги № 6 Грушківського старостинського округу № 13 Тлумацької міської ради (Т. 3 а.с. 8-9); довідці №708 від 06.08.2019 року Грушківської сільської ради, яка видана на відкриття та оформлення спадщини (Т. 1 а.с. 11); довідках за №№ 954, 955 від 07.09.2017 року Грушківської сільської ради, які видані на відкриття та оформлення спадщини (Т. 1 а.с. 129-130); довідках за № 265 від 26.03.2018 року та № 624 від 30.07.2018 року Грушківської сільської ради, які видані на відкриття та оформлення спадщини (Т. 1 а.с. 183-184); довідці на відкриття та оформлення спадщини Грушківського старостинського округу №13 Тлумацької міської ради за №491 від 24.06.2021 року (Т. 3 а.с. 11). Наведені докази є належними, допустимими і такими, що повністю узгоджуються із встановленими судом дійсними обставинами справи.

Оскільки на день смерті ОСОБА_4 - баби сторін, батько ОСОБА_1 помер, то останній спадкує належне ОСОБА_4 майно за правом представлення.

Отже, після смерті баби сторін ОСОБА_4 , частки домоволодіння по АДРЕСА_1 розподілились наступним чином: ОСОБА_5 належало 4/12 частки, ОСОБА_1 належало 8/12 часток, з яких 4/12 з підстав спадкування за законом після смерті баби ОСОБА_4 , 3/12 як члену колгоспного двору та 1/12 після смерті батька ОСОБА_3 .

Також бабі сторін ОСОБА_4 належало право - на земельну частку (пай) у землі, що перебуває у колективній власності АКГ Вільна Україна розміром 42,70 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі, згідно сертифікату на право власності на земельну частку (пай) серії ІФ №0075538, виданого Тлумацькою райдержадміністрацією 16.07.2009 року, зареєстрованого в Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) за №268, що стверджується свідоцтвом про право на спадщину за законом від 19.02.2010 року (Т. 1 а.с. 149).

Таким чином після смерті баби сторін ОСОБА_4 , ОСОБА_1 , в цілому успадкував вищенаведене право на земельну частку (пай) та 1/3 частку права на земельну частку (пай) по сертифікату на право на земельну частку (пай) серії ІФ №0075537, яку баба сторін ОСОБА_4 успадкувала після смерті батька сторін ОСОБА_3 . А отже, ОСОБА_1 належить 2/3 частки права на земельну частку (пай) по сертифікату серії ІФ №0075537, а мамі сторін ОСОБА_5 належала 1/3 частка наведеного права на земельну частку (пай).

ІНФОРМАЦІЯ_1 померла мама сторін ОСОБА_5 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть (Т. 1 а.с. 8).

Згідно копії заповіту від 23.01.2015 року ОСОБА_5 на випадок смерті, все належне їй майно, де б воно не знаходилось та з чого б не складалося, що їй буде належати на день смерті і на що вона за законом буде мати право, заповіла ОСОБА_2 (Т. 1 а.с. 69).

В силу ст. 1268 ЦК України (в редакції 2003 року), спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або її не прийняти. Відповідно до ст.ст. 1268, 1269 ЦК України (в редакції 2003 року), діями, які свідчать про прийняття спадщини вважається: постійне проживання спадкоємця разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини або подача спадкоємцем у шестимісячний термін заяви про прийняття спадщини до нотаріальної контори.

Відповідно до абз.1 ч. 1 ст. 1241 ЦК України , малолітні, неповнолітні, повнолітні непрацездатні діти спадкодавця, непрацездатна вдова (вдівець) та непрацездатні батьки спадкують, незалежно від змісту заповіту, половину частки, яка належала б кожному з них у разі спадкування за законом (обов`язкова частка).

На момент смерті матері ОСОБА_5 син, ОСОБА_1 , являвся пенсіонером, особою з інвалідністю третьої групи довічно, що стверджується копією пенсійного посвідчення № НОМЕР_1 (Т. 2 а.с. 88). ОСОБА_1 05.07.2016 року , а ОСОБА_2 25.10.2016 року прийняли спадщину шляхом подачі у шестимісячний термін заяви про прийняття спадщини до нотаріальної контори (Т. 1 а.с. 80, 98).

Згідно зі ст. 1 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування , непрацездатні громадяни - особи, які досягли встановленого статтею 26 цього Закону пенсійного віку, або особи з інвалідністю, у тому числі діти з інвалідністю, а також особи, які мають право на пенсію у зв`язку з втратою годувальника відповідно до закону. Відповідно до ч. 1 ст. 26 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування , особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року.

Згідно абз. 2 ч. 1, ч. 2 ст. 1241 ЦК України розмір обов`язкової частки у спадщині може бути зменшений судом з урахуванням відносин між цими спадкоємцями та спадкодавцем, а також інших обставин, які мають істотне значення. До обов`язкової частки у спадщині зараховується вартість речей звичайної домашньої обстановки та вжитку, вартість заповідального відказу, встановленого на користь особи, яка має право на обов`язкову частку, а також вартість інших речей та майнових прав, які перейшли до неї як до спадкоємця.

Підставами для зменшення розміру обов`язкової частки у спадщині, як вказано в інформаційному листі ВССУ від 16.05.2013 року № 24-753/0/4-13 Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування є характер відносин між спадкодавцем та спадкоємцем, інші обставини, що мають істотне значення. Зокрема, ними може вважатись тривала відсутність спілкування між спадкодавцем і спадкоємцем, неприязні стосунки, зумовлені аморальною поведінкою спадкоємця, тощо. Зменшення розміру обов`язкової частки в спадщині полягає у пропорційному зменшенні частки такого спадкоємця.

Як роз`яснено у п. 19 постанови пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 року № 7 Про судову практику у справах про спадкування перелік осіб, які мають право на обов`язкову частку, що визначений статтею 1241 ЦК України, є вичерпним і розширеного тлумачення не потребує. При визначенні розміру обов`язкової частки в спадщині враховуються всі спадкоємці за законом першої черги, увесь склад спадщини, зокрема, право на вклади в банку (фінансовій установі), щодо яких вкладником було зроблено розпорядження на випадок своєї смерті, вартість речей звичайної домашньої обстановки та вжитку, вартість заповідального відказу. За згодою особи, яка має право на обов`язкову частку у спадщині, належна їй частка визначається з майна, не охопленого заповітом. У разі незгоди ця частка визначається з усього складу спадщини. Той зі спадкоємців, який має право на обов`язкову частку у спадщині та проживав разом із спадкодавцем на день його смерті, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо у визначеному законом порядку не відмовився від неї. Якщо той зі спадкоємців, хто має право на обов`язкову частку та не проживав зі спадкодавцем на день його смерті, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. У разі порушення права спадкоємців на обов`язкову частку у спадщині суд може вирішувати питання про недійсність свідоцтва про право на спадщину лише в тій частині, яка складає обов`язкову частку.

Суд може зменшити розмір обов`язкової частки у спадщині з урахуванням відносин між спадкоємцем та спадкодавцем, а також інших обставин, які мають істотне значення, зокрема майнового стану спадкоємця. Позбавлення особи права на обов`язкову частку судом ЦК України не передбачає, хоча особа, яка має право на обов`язкову частку, може бути усунена від права на спадкування відповідно до статті 1224 ЦК України.

Допитані в судовому засіданні зі сторони ОСОБА_2 , позивача по зустрічному позову, свідки ОСОБА_9 та ОСОБА_10 показали, що приблизно з 2003 року ОСОБА_5 проживала з ОСОБА_2 в його будинку в с. Крихівці Івано-Франківської міської ради. Періодично ОСОБА_11 возив маму в село.

Допитані в судовому засіданні свідки зі сторони позивача ОСОБА_1 , за первісним позовом, ОСОБА_12 та ОСОБА_13 показали, що ОСОБА_5 час від часу їздила до сина ОСОБА_11 в с. Крихівці Івано-Франківської міської ради та допомагала останньому по господарству, але фактично вона до дня смерті проживала по АДРЕСА_1 . Мамою опікувався її син ОСОБА_1 .

Згідно даних наведених у довідці за №476 від 10.03.2020 року, виданої Управлінням соціального захисту населення Тлумацької РДА, ОСОБА_6 здійснювала догляд за перестарілою особою ОСОБА_5 з 26.11.2013 року та одержувала грошову компенсацію по 30.11.2014 року (Т. 2 а.с. 87). А згідно даних наведених у довідці за №477 від 10.03.2020 року виданої Управлінням соціального захисту населення Тлумацької РДА ОСОБА_7 здійснювала догляд за перестарілою особою ОСОБА_5 з 26.12.2014 року та одержував грошову компенсацію по 30.06.2016 року (Т. 2 а.с. 86).

Судом встановлено, що ОСОБА_14 є дочкою ОСОБА_1 . ОСОБА_7 перебуває в церковному шлюбі з дочкою ОСОБА_1 - ОСОБА_13 (Т. 2 а.с. 244-248).

За встановлених в судовому засіданні обставин, підстав для зменшення обов`язкової частки ОСОБА_1 у спадщині після смерті матері не має, а тому зустрічний позов в цій частині не підлягає до задоволення.

Обов`язкова частка в спадковому майні становить половину частки, яка б належала кожному із спадкоємців відповідної черги в разі спадкування за законом. З врахуванням, що спадкоємцями за законом першої черги після смерті матері є ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , на користь якого зроблено заповіт, обов`язкова частка в спадковому майні, на яку ОСОБА_1 має право складає 1/4 частку спадкового майна.

Судом встановлено, що спадкове майно, що належало матері сторін ОСОБА_5 , складається з 4/12 часток у праві власності на домоволодіння по АДРЕСА_1 . Таким чином спадкове майно після смерті ОСОБА_5 розподіляється між спадкоємцями наступним чином: ОСОБА_1 , як спадкоємець першої черги, успадковує обов`язкову частку в спадковому майні, що дорівнює 1/12 частці, а ОСОБА_2 - має право на спадкування 3/12 часток у спадковому майні.

Виходячи з наведеного, за ОСОБА_1 слід визнати право власності на 3/4 частки домоволодіння по АДРЕСА_1 з підстав належності йому як співвласнику 1/4 (3/12) частки, 1/12 частки, успадкованої після смерті батька ОСОБА_3 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 , 4/12 частки успадкованих за правом представлення після смерті баби ОСОБА_4 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_3 , 1/12 частки, як обов`язкової частки в спадщині, після смерті мами ОСОБА_5 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 . А за ОСОБА_2 слід визнати право власності на 1/4 частку будинковолодіння по АДРЕСА_1 в порядку спадкування за заповітом після смерті мами ОСОБА_5 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Також ОСОБА_5 належало 1/3 частки права - на земельну частку (пай) у землі, що перебуває у колективній власності АКГ Вільна Україна розміром 42,70 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі, згідно сертифікату на право власності на земельну частку (пай) серії ІФ №0075537, виданого Тлумацькою райдержадміністрацією 16.07.2009 року, зареєстрованого в Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) за №267, яке вона успадкувала після смерті чоловіка ОСОБА_3 . А також ОСОБА_5 належали: земельна ділянка площею 0,1342 га згідно державного акта на право власності на земельну ділянку серії ІФ №017535 (Т. 1 а.с. 117); земельна ділянка площею 0,1288 га згідно державного акта на право власності на земельну ділянку серії ІФ №017534 (Т. 1 а.с. 118); земельна ділянка площею 0,9997 га згідно державного акта на право приватної власності на землю ІІ-ІФ №048317 та земельна ділянка площею 0,4892 га. згідно державного акта на право власності на земельну ділянку серії ІФ №017533 (Т. 2 а.с. 84, 85).

Таким чином ОСОБА_1 успадковує обов`язкову частку у спадщині вищавказаного права на земельну частку (пай) та в кожній із чотирьох вищенаведених земельних ділянок.

Суд оцінюючи докази, на предмет їх належності, допустимості, достовірності та достатності, які стосуються зустрічного позову ОСОБА_2 в частині встановлення факту вступу в управління та володіння спадковим майном після смерті батька ОСОБА_3 та доводів ОСОБА_2 щодо вступу в управління і володіння спадковим майном після смерті баби ОСОБА_4 та розподілу належних покійним часток будинковолодіння по АДРЕСА_1 , зазначає наступне.

ОСОБА_2 не був членом колгоспного двору - будинковолодіння по АДРЕСА_1 станом на 15.04.1991 року та не набув на вказану дату частки у майні колгоспного двору.

На момент смерті батька ОСОБА_3 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 , та на момент смерті баби ОСОБА_4 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_2 не проживав разом з ними та не був зареєстрований за їх адресою: АДРЕСА_1 , що достовірно встановлено судом і не заперечується учасниками справи.

Допитані в судовому засіданні зі сторони ОСОБА_2 , позивача за зустрічним позовом, свідки ОСОБА_15 та ОСОБА_16 показали, що піля смерті ОСОБА_3 вони бачили його сина ОСОБА_2 в господарстві по АДРЕСА_1 , де останній ставив нову огорожу та порався по господарстві. Свідок ОСОБА_15 вказав на те, що він допомагав ОСОБА_2 класти цю огорожу.

Разом з тим наведені свідки не змогли точно та чітко вказати місять та рік проведення ОСОБА_2 таких робіт, а допитані в судовому засіданні свідки зі сторони позивача ОСОБА_1 , за первісним позовом, ОСОБА_12 та ОСОБА_13 своїми показами повністю заперечили покази свідків ОСОБА_15 та ОСОБА_16 .

З наданих ОСОБА_2 копії на відвантаження від 11.07.2008 року (Т. 1 а.с. 64), копії накладної від 12.11.1999 року, копії квитанції до прибуткового ордера від 31.05.2001 року, копії квитанції до прибуткового касового ордера від 10.09.1998 року, копії фактури від 18.06.1998 року, копії накладної від 07.06.2001 року, копії товарного чека від 30.05.2001 року, копії рахунку фактури від 11.07.2001 року (Т. 2 а.с. 45-52) вбачається, що останній протягом вищенаведеного періоду купував гіпсокартон, оцинковані листи, пісок та цемент.

Разом з тим, доказів того, що вказані будівельні матеріали були використані особисто ОСОБА_2 для потреб будинковолодіння по АДРЕСА_1 та в період шестимісячного строку для прийняття спадщини шляхом вступу у володіння спадковим майном, суду не надані.

Згідно довідки Грушківської сільської ради Тлумацького району за №425 від 31.05.2016 року, яка видана ОСОБА_5 , її чоловік ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 . На день смерті проживав та був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 . Після його смерті в управління спадковим майном вступила його дружина ОСОБА_5 , проживали разом, вели спільне господарство (Т. 1 а.с. 101).

Згідно довідки Грушківської сільської ради Тлумацького району Івано-Франківської області за №492 від 20.09.2009 року, яка видана ОСОБА_5 , вона проводила похорон померлого чоловіка ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 . До дня смерті проживали в одному господарстві і вели спільне господарство (Т. 1 а.с. 138 зворот).

Згідно довідки Грушківської сільської ради Тлумацького району Івано-Франківської області за №127 від 11.02.2010 року, яка видана ОСОБА_2 , він проводив похорон померлої бабусі ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_9 , обробляв земельну ділянку. До дня смерті не проживали в одному господарстві і спільне господарство не вели. Громадянин ОСОБА_2 проводив похорон померлої, підтримує господарство, допомагав вести господарство померлій ОСОБА_4 (Т. 1 а.с. 148 зворот).

Згідно довідки Грушківської сільської ради Тлумацького району Івано-Франківської області за №426 від 31.05.2016 року, яка видана ОСОБА_5 , її свекруха ОСОБА_4 померла ІНФОРМАЦІЯ_3 . На день смерті проживала та була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 . Після її смерті в управління спадковим майном вступила її невістка ОСОБА_5 , проживали разом, вели спільне господарство (Т. 1 а.с. 154).

Згідно довідки Грушківської сільської ради Тлумацького району Івано-Франківської області за №415 від 29.07.2020 року ОСОБА_2 протягом життя батьків, а саме батька ОСОБА_3 , та після його смерті, баби ОСОБА_4 та матері ОСОБА_5 , допомагав вести господарство. Гр. ОСОБА_2 не зареєстрований в с. Грушка Тлумацького району (Т. 2 а.с. 36).

Згідно довідки Грушківської сільської ради Тлумацького району Івано-Франківської області за №493 від 20.09.2009 року, яка видана ОСОБА_2 , він проводив похорон померлої бабусі ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_9 . До дня смерті проживали в одному господарстві і вели спільне господарство (Т. 2 а.с. 37).

Суд констатує, що за змістом наведені довідки, є неточними, суперечливими, недостовірними та в певній мірі взаємовиключаючими. Наведені довідки видані без зазначення в них осіб, які були зареєстровані та проживали на момент смерті як спадкодавця ОСОБА_3 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 , так і спадкодавця ОСОБА_4 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_3 , та мали право на спадкування за законом.

Суд приходить до висновку, що з досліджених в судовому засіданні доказів неможливо достовірно встановити факт вступу ОСОБА_2 в управління та володіння спадковим майном після смерті батька ОСОБА_3 та після смерті баби ОСОБА_4 , а тому в задоволенні позову в цій частині слід відмовити за недоведеністю.

Згідно пункту 4 Прикінцевих та перехідних положень ЦК України від 16.01.2003 року , цивільний кодекс України застосовується до цивільних відносин, що виникли після набрання ним чинності.

Щодо цивільних відносин, які виникли до набрання чинності Цивільним кодексом України, положення цього Кодексу застосовуються до тих прав і обов`язків, що виникли або продовжують існувати після набрання ним чинності.

Відповідно до ст. 1301 ЦК України , свідоцтво про право на спадщину визнається недійсним за рішенням суду, якщо буде встановлено, що особа, якій воно видане, не мала права на спадкування, а також в інших випадках, встановлених законом.

Суд зазначає, що позовні вимоги ОСОБА_1 про визнання недійсним Свідоцтва про право на спадщину за законом ВММ №678076, видане державним нотаріусом Тлумацької районної державної нотаріальної контори Керничною М.В. 19.02.2010 року, зареєстроване в реєстрі №249 по спадковій справі №66, на ім`я ОСОБА_5 та про визнання недійсним Свідоцтва про право на спадщину за законом ВММ №678075, видане державним нотаріусом Тлумацької районної державної нотаріальної контори Керничною М.В. 19.02.2010 року, зареєстроване в реєстрі №248 по спадковій справі №65, на ім`я ОСОБА_2 , є похідними.

Оскільки судом встановлено, що ОСОБА_5 успадкувала після смерті чоловіка ОСОБА_3 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 , - 1/3 частку спадкового майна, а тому Свідоцтво про право на спадщину за законом ВММ №678076 підлягає визнанню недійсним у частці 2/3. А ОСОБА_2 після смерті баби ОСОБА_4 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_3 , в управління та володіння спадковим майном не вступив, то Свідоцтво про право на спадщину за законом ВММ №678075 підлягає визнанню недійсним в цілому.

Судом встановлено, що сторонам в нотаріальному порядку відмовлено у видачі свідоцтв про право на спадщину з підстав відсутності у них оригіналу правовстановлюючого документа - свідоцтва про право власності на будинковолодіння по АДРЕСА_1 , виданого виконкомом Грушківської сільської ради Тлумацького району Івано-Франківської області 21.11.2005 року та неможливості визначити частки спадкового майна через розбіжність інформації в документах, що стверджується Постановою про відмову у вчиненні нотаріальної дії приватного нотаріуса Тлумацького районного нотаріального округу Івано-Франківської області Дузінкевич С.М. від 06.07.2018 року у спадковій справі 283/2016, заведеній після смерті ОСОБА_5 (Т. 1 а.с. 13), Постановою про відмову у вчиненні нотаріальної дії державного нотаріуса Тлумацької державної нотаріальної контори Івано-Франківської області від 12.04.2019 року у спадковій справі №66/2010, заведеній після смерті ОСОБА_3 (Т. 1 а.с. 15), Постановою про відмову у вчиненні нотаріальної дії державного нотаріуса Тлумацької державної нотаріальної контори Івано-Франківської області від 12.04.2019 року у спадковій справі №65/2010, заведеній після смерті ОСОБА_4 (Т. 1 а.с. 14), Постановою про відмову у вчиненні нотаріальної дії приватного нотаріуса Тлумацького районного нотаріального округу Івано-Франківської області Дузінкевич С.М. від 27.03.2018 року у спадковій справі 283/2016, заведеній після смерті ОСОБА_5 (Т. 2 а.с. 112), Постановою про відмову у вчиненні нотаріальної дії державного нотаріуса Тлумацької державної нотаріальної контори Івано-Франківської області від 29.10.2020 року у спадковій справі №65/2010, заведеній після смерті ОСОБА_4 (Т. 2 а.с. 116).

Згідно ст. 392 ЦК України, власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

Згідно з ч. 1 ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Позовні вимоги ОСОБА_1 за первісним позовом та позовні вимоги ОСОБА_2 за зустрічним позовом підлягають до частково задоволення з підстав та в обсязі наведеному в мотивувальній частині рішення.

Вирішуючи питання розподілу судових витрат по справі, суд зазначає, що Тлумацька державна нотаріальна контора Івано-Франківської області є неналежним відповідачем по даній справі, а позовних вимог до відповідача Тлумацької міської ради Івано-Франківського району Івано-Франківської області сторонами не заявлено, а тому суд не розподіляє судові витрати щодо наведених відповідачів.

Суд, визнаючи частково недійсним Свідоцтво про право на спадщину за законом ВММ №678076 у частці 2/3, відносить судовий збір сплачений ОСОБА_1 по цій вимозі в розмірі 840 грн. 80 коп. на його рахунок, поскільки вказане свідоцтво було видане на ім`я нині покійної ОСОБА_5 .

Решту судових витрат по справі, понесених ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , суд розподіляє між ними відповідно до вимог ст. 141 ЦПК України.

На підставі ст.ст. 524, 529, 548, 549, 554 ЦК України (в редакції 1963 року), ст.ст. 392,1216-1222, 1241, 1268, 1269, 1301 ЦК України (в редакції 2003 року), керуючись ст. ст. 13, 76-81, 141, 263-265, 268, 273, 354-355 ЦПК України, суд, -

У Х В А Л И В:

Первісний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати частково недійсним Свідоцтво про право на спадщину за законом ВММ №678076, видане державним нотаріусом Тлумацької районної державної нотаріальної контори Керничною М.В. 19.02.2010 року, зареєстроване в реєстрі №249 по спадковій справі №66, на ім`я ОСОБА_5 , після смерті ОСОБА_3 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 , на земельну частку (пай) у землі, що перебуває у колективній власності АКГ Вільна Україна розміром 42,70 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі, згідно сертифікату на право власності на земельну частку (пай) серії ІФ №0075537, виданого Тлумацькою райдержадміністрацією 16.07.2009 року, зареєстрованого в Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) за №267, в частці 2/3.

Визнати недійсним в цілому Свідоцтво про право на спадщину за законом ВММ №678075, видане державним нотаріусом Тлумацької районної державної нотаріальної контори Керничною М.В. 19.02.2010 року, зареєстроване в реєстрі №248 по спадковій справі №65, на ім`я ОСОБА_2 , після смерті ОСОБА_4 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_3 , на земельну частку (пай) у землі, що перебуває у колективній власності АКГ Вільна Україна розміром 42,70 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі, згідно сертифікату на право власності на земельну частку (пай) серії ІФ №0075538, виданого Тлумацькою райдержадміністрацією 16.07.2009 року, зареєстрованого в Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) за №268.

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , жителем АДРЕСА_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 , право власності на 3/4 частки житлового будинку, господарських будівель та споруд по АДРЕСА_1 з підстав належності ОСОБА_1 як співвласнику 1/4 (3/12) частки, 1/12 частки, успадкованої після смерті батька ОСОБА_3 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 , 4/12 частки успадкованих за правом представлення після смерті баби ОСОБА_4 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_3 , 1/12 частки, як обов`язкової частки в спадщині, після смерті мами ОСОБА_5 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , жителем АДРЕСА_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 , право власності на земельну частку (пай) у землі, що перебуває у колективній власності АКГ Вільна Україна розміром 42,70 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі, згідно сертифікату на право власності на земельну частку (пай) серії ІФ № 0075538, виданого Тлумацькою райдержадміністрацією 16.07.2009 року, зареєстрованого в Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) за № 268, на ім`я ОСОБА_4 в порядку спадкування за правом представлення після смерті баби ОСОБА_4 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , жителем АДРЕСА_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 , право власності на 3/4 земельної частки (паю) у землі, що перебуває у колективній власності АКГ Вільна Україна розміром 42,70 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі, згідно сертифікату на право власності на земельну частку (пай) серії ІФ №0075537, виданого Тлумацькою райдержадміністрацією 16.07.2009 року, зареєстрованого в Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) за № 267, на ім`я ОСОБА_3 , а саме 1/3 частку, яку ОСОБА_1 успадкував після смерті батька ОСОБА_3 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 , 1/3 частку, яку ОСОБА_1 успадкував після смерті баби ОСОБА_4 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_3 за правом представлення, та 1/12 частку, як обов`язкову частку в спадщині, після смерті мами ОСОБА_5 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , жителем АДРЕСА_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 , право власності на 1/4 частку земельної ділянки площею 0,1342 га, яка розташована в с. Грушка Івано-Франківського району Івано-Франківської області, призначену для ведення особистого селянського господарства, згідно Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ІФ № 017535 від 30.12.2009 року, виданого на підставі рішення Грушківської сільської ради від 18.09.2009 року, 16 сесія 5 демократичного скликання, зареєстрованого в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за №010931100559, виданого на ім`я ОСОБА_5 , як на обов`язкову частку в спадщині після смерті мами ОСОБА_5 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , жителем АДРЕСА_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 , право власності на 1/4 частку земельної ділянки площею 0,1288 га, яка розташована в с. Мельники Івано-Франківського району Івано-Франківської області, призначену для ведення особистого селянського господарства, згідно Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ІФ № 017534 від 30.12.2009 року, виданого на підставі рішення Грушківської сільської ради від 18.09.2009 року, 16 сесія 5 демократичного скликання, зареєстрованого в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за №010931100526, виданого на ім`я ОСОБА_5 , як на обов`язкову частку в спадщині після смерті мами ОСОБА_5 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , жителем АДРЕСА_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 , право власності на 1/4 частку земельної ділянки площею 0,9997 га, яка розташована в с. Грушка Івано-Франківського району Івано-Франкіської області, контур 97, призначену для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, згідно Державного акта на право приватної власності на землю ІІ-ІФ № 048317 від 10.08.2001 року, виданого на підставі рішення Грушківської сільської ради народних депутатів від 02.05.2000 року, зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за №19, виданого на ім`я ОСОБА_5 , як на обов`язкову частку в спадщині після смерті мами ОСОБА_5 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , жителем АДРЕСА_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 , право власності на 1/4 частку земельної ділянки площею 0,4892 га, яка розташована в с. Мельники Івано-Франківського району Івано-Франківської області призначену для ведення особистого селянського господарства, згідно Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ІФ № 017536 від 30.12.2009 року, виданого на підставі рішення Грушківської сільської ради від 18.09.2009 року, 16 сесія 5 демократичного скликання, зареєстрованого в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за № 010931100527, виданого на ім`я ОСОБА_5 , як на обов`язкову частку в спадщині, після смерті мами ОСОБА_5 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 .

В задоволенні решти позовних вимог за первісним позовом ОСОБА_1 - відмовити.

Зустрічний позов ОСОБА_2 задовольнити частково.

Визнати за ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , зареєстрованим по АДРЕСА_4 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_2 , право власності на 1/4 частку житлового будинку, господарських будівель та споруд по АДРЕСА_1 в порядку спадкування за заповітом після смерті мами ОСОБА_5 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 .

В задоволенні решти позовних вимог за зустрічним позовом ОСОБА_2 - відмовити.

Стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , зареєстрованого по АДРЕСА_4 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_2 , на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , жителя АДРЕСА_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 , сплачений судовий збір в розмірі 2218 (Дві тисячі двісті вісімнадцять) грн. 93 коп.

Решту сплаченого ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , жителем АДРЕСА_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 , судового збору в розмірі 840 (Вісімсот сорок) грн. 80 коп. віднести на його рахунок.

Стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , зареєстрованого по АДРЕСА_4 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_2 , на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , жителя АДРЕСА_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 , понесені витрати на професійну правничу допомогу в розмірі 9900 (Дев`ять тисяч дев`ятсот) грн. 93 коп.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , жителя АДРЕСА_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 , на користь ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , зареєстрованого по АДРЕСА_4 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_2 , сплачений судовий збір в розмірі 332 (Триста тридцять дві) грн. 38 коп.

Решту сплаченого ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , зареєстрованим по АДРЕСА_4 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_2 , судового збору в розмірі 2190 (Дві тисячі сто дев`яносто) грн. 02 коп. віднести на його рахунок.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Івано-Франківського апеляційного суду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

ГоловуючийН. І. Лущак

Повний текст судового рішення складено 30 червня 2021 року.

СудТлумацький районний суд Івано-Франківської області
Дата ухвалення рішення25.06.2021
Оприлюднено30.06.2021
Номер документу97959363
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —353/1132/19

Ухвала від 30.06.2021

Цивільне

Тлумацький районний суд Івано-Франківської області

Лущак Н. І.

Рішення від 25.06.2021

Цивільне

Тлумацький районний суд Івано-Франківської області

Лущак Н. І.

Рішення від 25.06.2021

Цивільне

Тлумацький районний суд Івано-Франківської області

Лущак Н. І.

Ухвала від 11.06.2021

Цивільне

Тлумацький районний суд Івано-Франківської області

Лущак Н. І.

Ухвала від 16.02.2021

Цивільне

Тлумацький районний суд Івано-Франківської області

Лущак Н. І.

Ухвала від 03.11.2020

Цивільне

Тлумацький районний суд Івано-Франківської області

Лущак Н. І.

Ухвала від 03.11.2020

Цивільне

Тлумацький районний суд Івано-Франківської області

Лущак Н. І.

Ухвала від 17.08.2020

Цивільне

Тлумацький районний суд Івано-Франківської області

Лущак Н. І.

Ухвала від 26.02.2020

Цивільне

Тлумацький районний суд Івано-Франківської області

Лущак Н. І.

Ухвала від 09.12.2019

Цивільне

Тлумацький районний суд Івано-Франківської області

Лущак Н. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні