Ухвала
від 30.06.2021 по справі 420/8157/21
ОДЕСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 420/8157/21

УХВАЛА

30 червня 2021 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді Бойко О.Я.,

розглянувши у порядку письмового провадження заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ «УКРФІНАНС ГРУП» про заміну стягувача у виконавчому провадженні, відкритому на підставі виконавчого напису №4 від 03.01.2009 р.,-

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшла заява Товариства з обмеженою відповідальністю ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ УКРФІНАНС ГРУП про заміну сторони виконавчого провадження, в якій заявник просить замінити стягувача Товариство з обмеженою відповідальністю ОТП ФАКТОРИНГ УКРАЇНА на його правонаступника товариство з обмеженою відповідальністю ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ УКРФІНАНС ГРУП (код ЄДРПОУ 40326297, місцезнаходження: 01042, м. Київ, вул. Іоанна Павла II, 20, кв. 1) у виконавчому провадженні, відкритому на підставі виконавчого напису №4 від 03.01.2009 року, який вчинено на Іпотечному договорі приватним нотаріусом Одеського міського нотаріального округу Іллічовою Н.А., про звернення стягнення на предмет іпотеки - земельна ділянка для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд, площею 0,1000 га, за адресою: АДРЕСА_1 кадастровий номер: 5123781500:02:002:0658.

Учасники справи в судове засідання не з`явилися про день, час та місце розгляду заяви повідомленні належним чином та завчасно.

Частиною 9 статті 205 КАС України передбачено, що якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Таким чином, заяву суд розглянув у порядку письмового провадження.

Суд розглянувши матеріали заяви Товариства з обмеженою відповідальністю «ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ «УКРФІНАНС ГРУП» про заміну стягувача у виконавчому провадженні, відкритому на підставі виконавчого напису №4 від 03.01.2009 р., дійшов висновку про відмову у її задоволенні виходячи з наступного.

Заявник, звертаючись до суду з даною заявою у порядку ст. 379 КАС України, просить замінити стягувача Товариство з обмеженою відповідальністю ОТП ФАКТОРИНГ УКРАЇНА на його правонаступника товариство з обмеженою відповідальністю ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ УКРФІНАНС ГРУП .

Питання заміни сторони виконавчого провадження врегульовані ст. 379 Розділу IV КАС України Процесуальні питання, пов`язані з виконанням судових рішень в адміністративних справах .

Так, згідно з положеннями ст. 379 КАС України, у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.

Положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження (ч.4 ст.379 КАС України).

Таким чином, нормами КАС України встановлена можливість заміни стягувача або боржника у виконавчому провадженні або у виконавчому листі.

Поряд з цим, вчинення нотаріусом виконавчого напису це нотаріальна дія, яка передбачена п. 19 ст. 34 Закону України Про нотаріат від 02.09.1993 року № 3425-XII (далі - Закон №3425-XII ).

Згідно з ст. 87 Закону №3425-XII для стягнення грошових сум або витребування від боржника майна нотаріуси вчиняють виконавчі написи на документах, що встановлюють заборгованість. Перелік документів, за якими стягнення заборгованості провадиться в безспірному порядку на підставі виконавчих написів, установлюється Кабінетом Міністрів.

Відповідно до положень ст. 88 Закону № 3425-XII нотаріус вчиняє виконавчі написи, якщо подані документи підтверджують безспірність заборгованості або іншої відповідальності боржника перед стягувачем та за умови, що з дня виникнення права вимоги минуло не більше трьох років, а у відносинах між підприємствами, установами та організаціями - не більше одного року.

Отже, вчинення нотаріусом виконавчого напису це нотаріальна дія, яка полягає в посвідченні права кредитора на стягнення грошових сум або витребування від боржника майна. При цьому, нотаріус проводить свою діяльність у сфері безспірної юрисдикції та не встановлює прав або обов`язків учасників правовідносин, не визнає та не змінює їх, не вирішує по суті питань права. Тому вчинений нотаріусом виконавчий напис не породжує права стягувача на стягнення грошових сум або витребування від боржника майна.

Статтею 90 Закону №3425-XII встановлено, що стягнення за виконавчим написом провадиться в порядку, встановленому Законом України "Про виконавче провадження".

Згідно з ч.1 ст.3 Закону України "Про виконавче провадження" відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню рішення на підставі, зокрема, виконавчих написів нотаріусів.

Тобто, виконавчий напис нотаріуса підлягає зверненню до примусового виконання.

При цьому, суд звертає увагу, що тільки після відкриття виконавчого провадження кредитор набуває статусу стягувача у виконавчому провадженні.

Суд ухвалою від 24.05.2021 р. витребував у заявника, Товариства з обмеженою відповідальністю «ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ «УКРФІНАНС ГРУП» , докази відкриття виконавчого провадження відкритому на підставі виконавчого напису №4 від 03.01.2009 р., який вчинено на Іпотечному договорі приватним нотаріусом Одеського міського нотаріального округу Іллічовою Н.А.

Однак заявник, жодного доказу на підтвердження факту відкриття виконавчого провадження до суду не надав.

До відкриття виконавчого провадження у порядку, визначеному ст. 379 КАС України, може бути замінено боржника або стягувача лише у виконавчому листі, під яким розуміється виконавчий документ, виданий судом, який розглядав адміністративну справу як суд першої інстанції.

Як зазначалося раніше, виконавчий напис нотаріуса є різновидом виконавчого документа у розумінні ст. 3 Закону України Про виконавче провадження , який є відмінним від виконавчого листа за формою, змістом, а також суб`єктом та процедурою видання, а відтак положення частини четвертої статті 379 КАС України не можуть бути застосовані за аналогією у випадку заміни сторони у виконавчому написі нотаріуса, виконавче провадження за яким ще не відкрито.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 18.03.2021 року у справі №200/6545/20-а, в якій колегія суддів Касаційного адміністративного суду зазначила, що вимоги про заміну сторони у виконавчому написі нотаріуса до відкриття виконавчого провадження у порядку ст. 379 КАС України є передчасними.

Таким чином, у зв`язку з вищевикладеним, суд робить висновок про відмову у задоволенні заяви ТОВ ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ УКРФІНАНС ГРУП .

Керуючись ст.ст.52, 205, 241-245, 248, 256, 295, 379 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

У задоволенні заяви Товариства з обмеженою відповідальністю «ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ «УКРФІНАНС ГРУП» про заміну стягувача у виконавчому провадженні, відкритому на підставі виконавчого напису №4 від 03.01.2009 р. - відмовити.

Порядок і строки оскарження ухвали визначаються ст.ст.256,295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено цим Кодексом. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту іі підписання суддею (суддями).

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти з днів з дня її проголошення. Учасник справи, якому ухвалу суду не була вручена у день її проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на ухвалу суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.

Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до п.15.5 ч.1 розділу VІІ Перехідні положення КАС України через Одеський окружний адміністративний суд до П`ятого апеляційного адміністративного суду.

Суддя: О.Я. Бойко

СудОдеський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення30.06.2021
Оприлюднено02.07.2021
Номер документу98003375
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —420/8157/21

Ухвала від 30.06.2021

Адміністративне

Одеський окружний адміністративний суд

Бойко О.Я.

Ухвала від 24.05.2021

Адміністративне

Одеський окружний адміністративний суд

Бойко О.Я.

Ухвала від 24.05.2021

Адміністративне

Одеський окружний адміністративний суд

Бойко О.Я.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні