Постанова
від 02.07.2021 по справі 466/9110/15-ц
ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

Справа № 466/9110/15-ц Головуючий у 1 інстанції: Кавацюк В.І.

Провадження № 22-ц/811/2507/19 Доповідач в 2-й інстанції: Крайник Н. П.

Категорія: 84

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 липня 2021 року Львівський апеляційний суд у складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ в складі:

головуючої: Крайник Н. П.

суддів: Шеремети Н.О., Цяцяка Р. П.

при секретарі: Симець В.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Львові цивільну справу за апеляційними скаргами Громадської організації Місійне згромадження імені святих Кирила і Методія , Житлово-будівельного кооперативу АУРУМ І , Житлово-будівельного кооперативу АУРУМ ІІ , Житлово-будівельного кооперативу АУРУМ ІІІ , Житлово-будівельного кооперативу АУРУМ ІV на рішення Шевченківського районного суду міста Львова від 14 червня 2019 року у справі за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Громадської організації Місійне згромадження імені святих Кирила і Методія , Житлово-будівельного кооперативу АУРУМ І , Житлово-будівельного кооперативу АУРУМ ІІ , Житлово-будівельного кооперативу АУРУМ ІІІ , Житлово-будівельного кооперативу АУРУМ ІV , третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог - Львівської міської ради, Курії Львівської Архиєпархії Української Греко-Католицької Церкви про визнання недійсним рішення позачергових загальних зборів членів Громадської організації Місійне згромадження імені святих Кирила і Методія про виключення з членів організації, про поновлення в членах Громадської організації Місійне згромадження імені святих Кирила і Методія та зобов`язання Житлово-будівельного кооперативу АУРУМ І , Житлово-будівельного кооперативу АУРУМ ІІ , Житлово-будівельного кооперативу АУРУМ ІІІ , Житлово-будівельного кооперативу АУРУМ ІV до передачі Громадській організації Місійне згромадження імені святих Кирила і Методія приміщення в будинку АДРЕСА_1 , -

в с т а н о в и в:

30 листопада 2015 року ОСОБА_1 та ОСОБА_2 звернулися до суду з позов до Громадської організації Місійне згромадження імені святих Кирила і Методія , ОСОБА_3 , Житлово-будівельного кооперативу АУРУМ , Львівської міської ради, Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції у Львівській області про визнання незаконними рішень загальних зборів, визнання неправомірними дій посадової особи громадської організації, скасування рішень, декларацій та розірвання договорів, в якому з урахуванням заяви представника позивачів ОСОБА_4 від 15 березня 2018 року просили: визнати недійсним рішення позачергових загальних зборів Громадської організації Місійне згромадження імені святих Кирила і Методія , яке оформлене протоколом загальних зборів членів №31/01/14 від 31 січня 2014 року, про виключення ОСОБА_1 , ОСОБА_2 із членів організації, поновити ОСОБА_1 та ОСОБА_2 у членах Громадської організації Місійне згромадження імені святих Кирила і Методія з 31 січня 2014 року, зобов`язати Житлово-будівельний кооператив АУРУМ І , Житлово-будівельний кооператив АУРУМ ІІ , Житлово-будівельний кооператив АУРУМ ІІІ , Житлово-будівельний кооператив АУРУМ IV передати громадській організації Місійне згромадження імені святих Кирила і Методія приміщення загальною площею 1 100 кв. м. (одна тисяча сто квадратних метрів) у новозбудованому будинку АДРЕСА_1 .

Оскаржуваним рішенням позов задоволено.

Визнано недійсним рішення позачергових загальних зборів Громадської організації Місійне згромадження імені святих Кирила і Методія , яке оформлене протоколом загальних зборів членів №31/01/14 від 31 січня 2014 року, про виключення ОСОБА_1 та ОСОБА_2 із членів Громадської організації Місійне згромадження імені святих Кирила і Методія .

Поновлено ОСОБА_1 та ОСОБА_2 у членах Громадської організації Місійне згромадження імені святих Кирила і Методія з 31 січня 2014 року.

Зобов`язано Житлово-будівельний кооператив АУРУМ І , Житлово-будівельний кооператив АУРУМ ІІ , Житлово-будівельний кооператив АУРУМ ІІІ , Житлово-будівельний кооператив АУРУМ IV передати громадській організації Місійне згромадження імені святих Кирила і Методія приміщення загальною площею 1 100 кв. м. (одна тисяча сто квадратних метрів) у новозбудованому будинку АДРЕСА_1 .

Стягнуто солідарно з Громадської організації Місійне згромадження імені святих Кирила і Методія , Житлово-будівельного кооперативу АУРУМ І , Житлово-будівельного кооперативу АУРУМ ІІ , Житлово-будівельного кооперативу АУРУМ ІІІ , Житлово-будівельного кооперативу АУРУМ ІV на користь ОСОБА_1 1280,00 грн. (одну тисячу двісті вісімдесят гривень витрат по оплаті судового збору.

Стягнуто з Громадської організації Місійне згромадження імені святих Кирила і Методія в рівних частках на користь ОСОБА_1 та ОСОБА_2 955,40 грн. (дев`ятсот п`ятдесят п`ять гривень сорок копійок) витрат по оплаті судового збору.

Рішення суду оскаржила Громадська організація Місійне згромадження імені святих Кирила і Методія .

Вважає його незаконним, необґрунтованим, таким, що ухвалене з порушенням норм матеріального і процесуального права та з невідповідністю висновків суду обставинам справи.

Зазначає, що судом першої інстанції вирішено позовну вимогу про зобов`язання Житлово-будівельного кооперативу АУРУМ І , Житлово-будівельного кооперативу АУРУМ ІІ , Житлово-будівельного кооперативу АУРУМ ІІІ , Житлово-будівельного кооперативу АУРУМ ІV передати громадській організації Місійне згромадження імені святих Кирила і Методія приміщення загальною площею 1 100 кв. м. (одна тисяча сто квадратних метрів) у новозбудованому будинку АДРЕСА_1 в з порушенням правил підсудності. Вважає, що судом першої інстанції не взято до уваги мотиви відповідача, наведені у відзиві на уточнену позовну заяву про те, що заявлена позовна вимога повинна розглядатись за правилами господарського судочинства. Зазначає, що районним судом встановлено, що у зв`язку з укладенням договору № 1 від 03.06.2015 року про передачу прав на виконання функцій замовника зобов`язання виникли у громадської організації Місійне згромадження імені святих Кирила і Методія та ЖБК Аурум І . Таким чином учасниками спірних правовідносин є окремі суб`єкти приватного права, зареєстровані як юридичні особи, їх правовідносини врегульовані у правочині, сторонами якого виступають юридичні особи і предметом позову є передача нерухомого майна в рамках правочину між юридичними особами. Зазначає, що позивачі не являються сторонами правочину, будь-яких прав чи обов`язків на підставі даного правочину для позивачів не виникало. Таким чином, зазначена позовна вимога повинна розглядатись в порядку господарського судочинства, що відповідає правовій позиції Великої Палати Верховного Суду, висловленій у постанові від 22.01.2019 року у справі № 915/1674/15, відповідно до якої спори у відповідних правовідносинах є спорами щодо речових прав на майно самостійних юридичних осіб, що свідчить про належність їх до правовідносин у сфері господарювання.

Зазначає, що судом першої інстанції не встановлено будь-якої правової підстави, та не вказано норму закону на підставі якої задоволено позовну вимогу про передачу приміщень від житлово-будівельних кооперативів громадській організації. Вважає, що судом першої інстанції також не спростовано доводи відповідача про безпідставність пов`язування вимоги, яка стосується договірних відносин на підставі господарських договорів між двома юридичними особами з порушенням будь-яких прав позивача на свободу совісті та права на індивідуальність. Зазначає, що громадська організація Місійне Згромадження імені святих Кирила і Методія є громадською організацією, а не релігійною організацією. Відтак, вважає безпідставним та необґрунтованим посилання позивача на порушення релігійних прав, прав на індивідуальність, які можуть бути відновлені при передачі приміщень. Безпідставним також вважає залучення як третьої особи курії Львівської Архиєпархії Української Греко-Католицької Церкви, оскільки позивачами не обґрунтовано таке залучення жодними доводами. Зазначає, що судом в оскаржуваному рішенні не вмотивовано, на захист яких прав позивачів задоволено позовну вимогу про передачу приміщень від житлово-будівельних кооперативів громадській організації.

У відповідності до п.5.1 статуту громадської організації Місійне згромадження імені святих Кирила і Методія , найвищим органом управління організації є загальні збори її членів. До їх виключної компетенції у відповідності до пп. е п.5.2 статуту серед іншого, відноситься виключення з членів організації. Ззаначає, що відповідно до ч.2 ст.98 ЦК України рішення загальних зборів приймаються простою більшістю від числа присутніх учасників, якщо інше не встановлено установчими документами або законом. Згідно з п.5.3 статуту, загальні збори вважаються дійсними, якщо на них присутні не менше 60% членів організації. Рішення приймаються простою більшістю голосів присутніх членів організації. У п.5.1 статуту визначено, що кожен з членів організації має один голос. Відповідно до ч.3 ст.98 ЦК України учасник товариства не має права голосу при вирішенні загальними зборами товариства питань, щодо вчинення з ним правочину та щодо спору між ним та товариством. Таким чином такий порядок голосування встановлено законом, а не рішенням правління, як зазначено у рішенні. Вважає, що судом першої інстанції безпідставно не застосовано до даних правовідносин ст. 98 ЦК України, що призвело до ухвалення судом незаконного рішення. Зазначає, що процедура виключення позивачів з членів громадської організації відбувалась у повній відповідності із законодавством та Статутом громадської організації, а тому висновки районного суду в оскаржуваному рішенні не відповідають дійсним обставинам справи.

Просить рішення суду скасувати та постановити нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити.

Рішення суду в частині задоволених позовних вимог про зобов`язання передати громадській організації Місійне згромадження імені святих Кирила і Методія приміщення загальною площею 1 100 кв. м. (одна тисяча сто квадратних метрів) у новозбудованому будинку АДРЕСА_1 оскаржили Житлово-будівельний кооператив АУРУМ І , Житлово-будівельного кооперативу АУРУМ ІІ , Житлово-будівельного кооперативу АУРУМ ІІІ , Житлово-будівельного кооперативу АУРУМ ІV .

Вважають його в оскаржуваній частині незаконним, необґрунтованим, таким, що ухвалене з порушенням норм матеріального і процесуального права та з невідповідністю висновків суду обставинам справи.

Зазначають, що заявляючи позовну вимогу про передачу на користь громадської організації нерухомого майна, позивачі діяли в інтересах громадської організації, яка є самостійним суб`єктом цивільного права, наділена статусом юридичної особи та самостійною процесуальною правосуб`єктністю. Таким чином, відповідно до ч.1 ст. 56 ЦПК України, звертаючись із позовною вимогою в інтересах іншої особи - громадської організації, позивачі повинні були навести правові підстави для процесуального представництва, а також надати суду документи, що підтверджують наявність у них відповідних повноважень. Однак, при винесенні оскаржуваного рішення суд першої інстанції не встановив наявність у позивачів права на звернення до суду із позовними в інтересах громадської організації. Вважають, що зазначені порушення норм процесуального права призвели до порушення основних засад цивільного судочинства, зокрема, принципів змагальності та диспозитивності цивільного процесу. Крім того, зазначають, що суд першої інстанції вирішив у порядку цивільного судочинства позовну вимогу про передачу одним господарюючим суб`єктом (юридичною особою) майна іншому господарюючому суб`єкту (юридичній особі) у межах правовідносин, які виникли у межах укладеного між ними господарського договору. Відтак, відповідно до статті 20 ГПК України спір про зобов`язання передати громадській організації Місійне згромадження імені святих Кирила і Методія приміщення загальною площею 1 100 кв. м. (одна тисяча сто квадратних метрів) у новозбудованому будинку АДРЕСА_1 не підлягає розгляду у порядку цивільного судочинства, а належить до юрисдикції господарських судів.

Просять рішення суду в частині задоволених позовних вимог про зобов`язання ЖБК АУРУМ І , ЖБК АУРУМ ІІ , ЖБК АУРУМ ІІІ , ЖБК АУРУМ ІV передати громадській організації Місійне згромадження імені святих Кирила і Методія приміщення загальною площею 1 100 кв. м. (одна тисяча сто квадратних метрів) у новозбудованому будинку АДРЕСА_1 скасувати, у цій частині провадження у справі закрити.

У засідання суду апеляційної нстанції учасники справи не з`явилися, хоча належним чином були повідомлені про час та місце розгляду справи, тому суд вважає за можливе проводити трозгляд справи у їх відсутності по навних матеріалах справи.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи в межах доводів та вимог апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційні скарги підлягають до задоволення частково з наступних мотивів.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.

Частиною 3 ст. 3 ЦПК України передбачено, що провадження в цивільних справах здійснюється відповідно до законів, чинних на час вчинення окремих процесуальних дій, розгляду і вирішення справи.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів. У випадках, встановлених законом, до суду можуть звертатися органи та особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб або державних чи суспільних інтересах.

Згідно положень ст.ст. 12, 13 ЦПК України, суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. При цьому кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях (ч.1, ч.6 ст. 81 ЦПК України).

Відповідно до ч. 1 ст. 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Судом встановлено, що 02 червня 1994 року створено та зареєстровано Громадську організацію Місійне Згромадження імені святих Кирила і Методія , що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи №205, виданим 13 липня 2006 року, адреса місцезнаходження: АДРЕСА_2 .

Згідно зі Статутом Громадської організації Місійне Згромадження імені святих Кирила і Методія (в новій редакції, яка затверджена загальними зборами членів організації (протокол №01/11 від 27 листопада 2007 року) метою і завданням її створення та діяльності є реалізація і захист прав та інтересів своїх членів у різноманітних сферах суспільного життя, підтримка та розвиток традиційних духовних християнських цінностей, організація суспільно-корисних і добродійних справ, організація і проведення паломницьких заходів, набір і вивчення волонтерів для організації і проведення добродійних заходів, організація занять гуртків, недільних шкіл по вивченню Біблії, християнських етичних засад, церковних основ тощо.

12 вересня 1997 року, представляючи зазначену громадську організацію, громадянин Німеччини ОСОБА_5 де Вольф на підставі договору купівлі-продажу, посвідченого державним нотаріусом Першої львівської державної нотаріальної контори Бояківським О.В., зареєстрованого за № 2-2411 (серія НА №0662159) придбав нежитлові приміщення загальною площею 461,9 кв.м., за адресою: АДРЕСА_1 , для забезпечення цілей громадської організації.

29 грудня 2001 року Громадська організацією Місійне згромадження імені святих Кирила і Методія отримала державний акт на право постійного користування земельною ділянкою, серія ІІ-ЛВ №002975, для обслуговування культових споруд на АДРЕСА_1 .

27 грудня 2005 року між ОСОБА_1 та Громадською організацією Місійне згромадження імені святих Кирила і Методія укладено договір купівлі-продажу, за умовами якого позивач набув право власності на цегляне приміщення будинку, загальною площею 461,9 кв.м., за адресою: АДРЕСА_1 .

Рішенням загальних зборів членів Громадської організації Місійне згромадження імені святих Кирила і Методія від 23 червня 2006 року (протокол № 6 від 23.06.2006 р.) ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та ОСОБА_6 було обрано членами цієї громадської організації.

24 жовтня 2006 року між ОСОБА_1 та ОСОБА_3 укладено договір купівлі-продажу 1/2 частини приміщення, за умовами якого ОСОБА_1 , як продавець, продав, а ОСОБА_3 , як покупець, придбав 1/2 частину цегляного приміщення будинку, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .

01 листопада 2006 року між ОСОБА_1 та ОСОБА_3 укладено договір дарування приміщення будинку, за яким Громадська організація Місійне згромадження імені святих Кирила і Методія набула права власності на цегляне приміщення будинку, загальною площею 461,9 кв.м., що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .

Рішеннями загальних зборів членів Громадської організації Місійне Згромадження імені святих Кирила і Методія від 06 листопада 2006 року (протокол № 7 від 06.11.2006 р. та протокол №1 від 06.11.2011 р.) головою організації обрано ОСОБА_3 .

У 2006 році Державним інститутом проектування міст Містопроект на замовлення Громадської організації Місійне згромадження імені святих Кирила і Методія було розроблено містобудівне обґрунтування розміщення 6-поверхового житлового будинку із вбудованими офісними приміщеннями на АДРЕСА_1 , яким передбачалося передача 1 100 кв. м. для потреб цієї громадської організації.

Управління архітектури департаменту містобудування Львівської міської ради листом від 17 травня 2007 року за № 2-5211/2401 погодило містобудівне обгрунтування розміщення 6-ти поверхового житлового будинку із вбудованими офісними приміщеннями на АДРЕСА_1 , площею 1100, кв.м.

26 липня 2012 року Львівською міською радою прийнято ухвалу №1723 Про зміну громадській організації Місійне згромадження імені святих Кирила і Методія цільового призначення земельної ділянки і затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на АДРЕСА_1 . Цією ухвалою затверджено громадській організації проект землеустрою та надано земельну ділянку загальною площею 0,3928 га, в тому числі 0,3620 га в оренду терміном на 10 років для будівництва 6-ти поверхового будинку з вбудованими офісними приміщеннями, 0,0308 га без права огородження у платне сервітутне користування на умовах оренди на час будівництва.

29 березня 2013 року між Львівською міською радою та Громадською організацією Місійне згромадження імені святих Кирила і Методія укладено договір оренди землі, за умовами якого громадській організації передано в оренду земельну ділянку на АДРЕСА_1 для будівництва 6-ти поверхового житлового будинку з вбудованими офісними приміщеннями. Договір укладено строком до 26 липня 2022 року.

Рішенням позачергових загальних зборів Громадської організації Місійне згромадження імені святих Кирила і Методія від 31 січня 2014 року, яке оформлено протоколом №31/01/14 від 31 січня 2014 року позивачів ОСОБА_1 та ОСОБА_2 було виключено із членів цієї організації. У протоколі зазначено, що на зборах присутні: ОСОБА_1 - 25 % голосів; ОСОБА_2 - 25 % голосів; ОСОБА_3 - 25 % голосів; ОСОБА_6 - 25 % голосів. З ініціативи голови зборів ОСОБА_3 при прийнятті рішення про виключення з членів громадської організації ОСОБА_1 змінено розподіл голосів наступним чином: ОСОБА_7 - 33,3%, ОСОБА_3 - 33,3 %, ОСОБА_6 - 33,3 %, а ОСОБА_1 та ОСОБА_2 - позбавлені права голосу. Аналогічно проведено головуючим проведено розподіл голосів при голосуванні за виключення ОСОБА_2 , якого позбавлено права голосу. Згідно з результатами голосування за виключення ОСОБА_1 проголосувало - 66, 6 %, проти - 0 ; утримались - 0 ; за виключення ОСОБА_2 проголосувало - 66, 6 %, проти - 0 ; утримались - 0 .

03 червня 2015 року між Громадською організацією Місійне згромадження імені святих Кирила і Методія та Житлово-будівельним кооперативом Аурум укладено договір №1 про передачу прав на виконання функцій замовника будівництва. За умовами зазначеного договору громадська організація передала Житлово-будівельному кооперативу АУРУМ права та повноваження на інвестування у створення об`єкта нерухомості шляхом організації та фінансування всіх робіт з його проектування та будівництва. Кооператив зобов`язався передати громадській організації частину створеного ним об`єкта нерухомості.

З витягу з державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 03 листопада 2015 року (реєстраційний номер 46865840) вбачається, що реєстраційний номер 766274646101 на об`єкт нерухомого майна за адресою: АДРЕСА_1 , загальною площею 461,9 кв.м, закрито, у зв`язку зі знищенням об`єкта нерухомого майна.

Управління архітектури Львівської міської ради листом від 14 липня 2015 року за № 47 погодило нові містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки на АДРЕСА_1 , замовником яких виступила Громадська організація Місійне згромадження імені святих Кирила і Методія . Цим документом затверджено нові техніко-економічні показники об`єкта будівництва (орієнтовні). Цільове призначення земельної ділянки визначено, як будівництво 6-поверхового житлового будинку з вбудованими офісними приміщеннями.

06 серпня 2015 року житлово-будівельними кооперативами АУРУМ І , АУРУМ ІІ , АУРУМ ІІІ та АУРУМ IV було зареєстровано декларації про початок виконання будівельних робіт на будівництво багатоквартирного житлового будинку з підземним паркінгом на АДРЕСА_1 зі знесенням існуючих будівель. Згідно вказаних декларацій передбачено спорудження багатоквартирного житлового секційного будинку на АДРЕСА_3 та 9 поверхів та паркінгу.

З листа департаменту економічного розвитку Львівської міської ради від 13 травня 2017 року № 2301-1476 вбачається, що замовником будівництва багатоквартирного житлового будинку з підземним паркінгом на АДРЕСА_1 зі знесенням існуючих будівель виступає Громадська організація Місійне згромадження імені святих Кирила і Методія ; сплачено пайовий внесок у розмірі 2 306 666, 96 грн. за загальну площу 11 441, 50 кв. м.; пайовий внесок сплачено на підставі договору про пайову участь від 05.12.2016 року № 273.

Департамент житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради листом від 29 березня 2017 року № 2-7374-2501 повідомив, що житлово-будівельні кооперативи АУРУМ І , АУРУМ ІІ , АУРУМ ІІІ , АУРУМ IV , не є житлово-будівельними кооперативами в розумінні ст.137 Житлового кодексу Української РСР, на них не поширюються положення Примірного статуту житлово-будівельного кооперативу, затвердженого постановою Ради Міністрів УРСР від 30.04.1985 року № 186.

Задовольняючи позовні вимоги ОСОБА_1 та ОСОБА_2 в частині визнання недійсним рішення позачергових загальних зборів членів Громадської організації Місійне згромадження імені святих Кирила і Методія про виключення позивачів з членів організації, та поновлення їх в членах ціє організації, суд першої інстанції виходив з того , що виключення позивачів ОСОБА_1 та ОСОБА_2 з членів Громадської організації Місійне згромадження імені святих Кирила і Методія відбулося з порушенням положень Закону України Про об`єднання громадян та положень Статуту цієї громадської організації.

Що стосується позовної вимоги про зобов`язання житлово-будівельних кооперативів АУРУМ І , АУРУМ ІІ , АУРУМ ІІІ та АУРУМ IV передати Громадській організації ІНФОРМАЦІЯ_1 приміщення загальною площею 1100 кв. м. в новозбудованому будинку на АДРЕСА_1 , то така, на думку суду першої інстанції, теж підлягала до задоволення з урахуванням того, що позивачі ОСОБА_1 та ОСОБА_2 були протиправно виключені з членів громадської організації, внаслідок чого були позбавлені права брати участь в управлінні організацією та ухвалювати рішення, пов`язані з будівництвом будинку, їх вимога про передачу громадській організації приміщень загальною площею не менше 1 100 кв. м в новозбудованому будинку на АДРЕСА_1 грунтується на рішеннях, які вони ухвалювали, є законною та такою, що задовольняє їх інтереси, як членів громадської організації.

Однак, з таким висновком суду першої інстанції колегія суддів не може погодитися, виходячи з наступного.

Частиною 2 ст. 8 Закону України Про громадські об`днання визначено, що втручання державних органів та службових осіб у діяльність об`єднань громадян не допускається, крім випадків, передбачених цим Законом.

Статтею 8 Закону України Про громадські об`днання передбачено, що членами (учасниками) громадської організації, крім молодіжної та дитячої, можуть бути особи, визначені частиною першою статті 7 цього Закону, які досягли 14 років. Вік членів молодіжної, дитячої організації визначається її статутом у межах, встановлених законом.

Членами (учасниками) громадської спілки можуть бути юридичні особи приватного права, у тому числі громадські об`єднання зі статусом юридичної особи, фізичні особи, які досягли 18 років та не визнані судом недієздатними.

У статті 21 Закону України Про громадські об`днання перелічені права громадського об`єднання. Також окремо зазначені права громадського об`єднання зі статусом юридичної особи, зокрема: право бути учасником цивільно-правових відносин, набувати майнові і немайнові права відповідно до законодавства; здійснювати відповідно до закону підприємницьку діяльність безпосередньо, якщо це передбачено статутом громадського об`єднання, або через створені в порядку, передбаченому законом, юридичні особи (товариства, підприємства), якщо така діяльність відповідає меті (цілям) громадського об`єднання та сприяє її досягненню. Відомості про здійснення підприємницької діяльності громадським об`єднанням включаються до ЄДР.

Спори за участю громадського об`єднання зі статусом юридичної особи як учасника цивільних правовідносин підлягають розгляду у судах відповідно до вимог як ЦПК України, так і Господарського процесуального кодексу України залежно від змісту позовних вимог та сторін такого спору.

З урахуванням вимог цього Закону можна зробити висновок, що юрисдикція суду не поширюється на правовідносини щодо створення громадського об`єднання чи громадської організації, визначення напряму її діяльності, порядку та підстав набуття та припинення членства у громадській організації (громадському об`єднанні), участі у роботі громадської організації; делегування своїх представників на загальні збори громадської організації, у керівні органи, участі у розробці рішень та їх реалізації, можливості вносити пропозиції, рекомендації та проекти документів на розгляд органів громадської організації; користування послугами громадської організації, а також усіма видами методичної, консультативної та іншої допомоги, яку може надати громадська організація, на умовах, затверджених правлінням; обговорення питання роботи громадської організації та виборних органів, внесення пропозиції про вдосконалення їх діяльності; вимоги розгляду на засіданнях правління будь-яких питань, що стосуються діяльності громадської організації; отримання інформацію про роботу органів громадської організації, участі у заходах, які проводяться громадською організацією або організовані за її участю; користування підтримкою громадської організації для вдосконалення, розширення та підвищення ефективності своєї роботи, вільно обговорювати питання роботи громадської організації та виборних органів, внесення пропозиції про вдосконалення їх діяльності; установлення і розвитку через громадську організацію двосторонніх та багатосторонніх зв`язків з іншими членами громадської організації; отримання інформаційних, методичних та інших матеріалів, практичної допомоги у створенні професійних творчих центрів, майстерень, лабораторій та інше.

Внутрішньостатутною діяльністю громадського об`єднання (громадської організації) є питання її створення, визначення напряму діяльності, реалізація прав її членів на участь у такій діяльності у правовідносинах, що не є за своїм змістом цивільно-правовими та не впливають на повноваження громадської організації як учасника цивільних чи трудових правовідносин, які урегульовані нормами цивільного, господарського чи трудового права та стосуються цивільних прав та інтересів третіх осіб.

Тому набуття та втрата членства у громадській організації є реалізацією громадською організацією своїх повноважень у внутрішній статутній діяльності.

Зазначене відповідає правовому висновку, висловленому Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 12 січня 2021 року у справі № 127/21764/17, який підлягає врахуванню при виборі і застосуванні норм права до спірних правовідносин.

Враховуючи, що до юрисдикції суду не відносяться питання виключення та поновлення учасника в членах громадської організації, оскільки прийняття рішення з цього питання відноситься відповідно до вимог Закону та положень Статуту до виключної компетенції загальних зборів учасників, провадження у даній справі в частині позовної вимоги про поновлення позивачів в членах громадської організації Місійне згромадження імені святих Кирила і Методія підлягає закриттю.

Відповідно до статті 19 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають із цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ здійснюється в порядку іншого судочинства.

За змістом статті 1 ГПК України (в редакції, чинній станом на час звернення з позовом) підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб`єкта підприємницької діяльності, мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів, а також для вжиття передбачених цим Кодексом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.

При вирішенні питання про те, чи є правовідносини господарськими, а спір господарським, необхідно виходити з визначень, наведених у статті 2 та частині першій статті 3 ГК України, відповідно до яких як господарську діяльність розуміють діяльність суб`єктів господарювання у сфері суспільного виробництва, спрямовану на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність. Учасниками відносин у сфері господарювання є суб`єкти господарювання, споживачі, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, наділені господарською компетенцією, а також громадяни, громадські та інші організації, які виступають засновниками суб`єктів господарювання чи здійснюють щодо них організаційно-господарські повноваження на основі відносин власності.

Господарський спір підвідомчий господарському суду, зокрема, за таких умов: участь у спорі суб`єкта господарювання; наявність між сторонами, по-перше, господарських відносин, врегульованих ЦК України, ГК України, іншими актами господарського і цивільного законодавства, і, по-друге, спору про право, що виникає з відповідних відносин; наявність у законі норми, що прямо передбачала б вирішення спору господарським судом; відсутність у законі норми, що прямо передбачала б вирішення такого спору судом іншої юрисдикції.

Стаття 12 ГПК України у редакції, чинній на час звернення позивача до суду з цим позовом та розгляду справи судом першої інстанції, як і стаття 20 цього Кодексу у діючій редакції, визначають коло справ, які підлягають розгляду в господарському суді, зокрема й справи у спорах, що виникають з корпоративних відносин, у тому числі у спорах між учасниками (засновниками, акціонерами, членами) юридичної особи або між юридичною особою та її учасником (засновником, акціонером, членом), у тому числі учасником, який вибув, пов`язані зі створенням, діяльністю, управлінням або припиненням діяльності такої юридичної особи, крім трудових спорів.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачі звернулися до суду з позовом, у якому просив визнати недійсним та скасувати рішення зборів, яке оформлене протоколом проведення позачергових загальних зборів гомадської організації.

Звертаючись до суду з даним позовом, позивачі посилалися на порушення своїх прав як членів організації, у тому числі права в управлінні товариством. Тобто між юридичною особою та її учасниками (членами) виник спір, пов`язаний з діяльністю та управлінням цією юридичною особою.

Громадська організація Місійне згромадження імені святих Кирила і Методія є непідприємницьким товариством.

Громадська організація Місійне згромадження імені святих Кирила і Методія діє на підставі статуту.

Відповідно до п.6.2 статуту громадської організації Місійне згромадження імені святих Кирила і Методія в редакції від 27.11.2007 року джерелами формування майна організації є членські та цільові внески членів Організації, безкоштовно або добродійні внески, пожертвування підприємств, установ, організацій, фізичних осіб, в т.ч. іноземних; відрахування підприємств Організації, інші надходження, не заборонені діючим законодавством та не обмежені стосовно неприбуткових організацій.

Відповідно до п.6.5 статуту громадської організації Місійне згромадження імені святих Кирила і Методія в редакції від 27.11.2007 року розміри членських внесків, порядок та строки їх внесення встановлюються правлінням організації.

Згідно п.4.2.1 статуту громадської організації Місійне згромадження імені святих Кирила і Методія учасник організації зобов`язаний дотримуватись вимог Статуту та виконувати рішення органів управління організації, прийнятих в межах їх компетенції. Відповідно до п.4.2.3 цього ж статуту учасник організації зобов`язаний сплачувати членські внески.

Відповідно до п.3.6 статуту громадської організації Місійне згромадження імені святих Кирила і Методія виключення з членів організації відбувається за рішенням загальних зборів організації. Згідно п.3.7 статуту виключення з членів організації вибувається загальними зборами за поданням правління організації у випадках: п.3.7.1 невиконання рішень органів управління організації; п.3.7.3 несплати членських внесків більше шести місяців

Згідно п.5.1 статуту громадської організації Місійне згромадження імені святих Кирила і Методія , найвищим органом управління організації є загальні збори її членів До їх виключної компетенції у відповідності до пп. е п.5.2 статуту, зокрема, відноситься виключення з членів організації.

Оскільки даний спір пов`язаний з реалізацією загальними зборами членів громадської організації права на управління юридичною особою, зокрема з приводу формування майна організації , підставою для прийняття рішення були зазначені положенння Статуту громадської організації, такий не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства, а повинен розглядатися в порядку господарського судочинства.

Відповідно до п.1 ч.1 ст. 255 ЦПК України суд своєю ухвалою закриває провадження у справі, якщо справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.

Відповідно до ч.1 ст. 256 ЦПК України якщо провадження у справі закривається з підстави, визначеної пунктом 1 частини першої статті 255 цього Кодексу, суд повинен роз`яснити позивачеві, до юрисдикції якого суду віднесено розгляд справи.

Згідно з ч. 1 ст. 377 ЦПК України судове рішення першої інстанції, яким закінчено розгляд справи, підлягає скасуванню в апеляційному порядку повністю або частково з закриттям провадження у справі або залишенням позову без розгляду у відповідній частині з підстав, передбачених статтями 255 та 257 цього Кодексу.

Порушення правил юрисдикції загальних судів, визначених статтями 19-22 цього Кодексу, є обов`язковою підставою для скасування рішення незалежно від доводів апеляційної скарги (ч. 2 ст. 377 ЦПК).

З наведених мотивів, оскаржуване рішення суду слід скасувати, провадження у справі - закрити.

Згідно ч.4 ст.377 ЦПК України у разі закриття судом апеляційної інстанції провадження у справі з підстав пункту 1 частини першої статті 255 цього Кодексу, суд за заявою позивача в порядку письмового провадження постановляє ухвалу про передачу справи до суду першої інстанції, до юрисдикції якого віднесено розгляд такої справи, крім випадків об`єднання в одне провадження кількох вимог, які підлягають розгляду в порядку різного судочинства. У разі наявності підстав для підсудності справи за вибором позивача у його заяві має бути зазначено лише один суд, до підсудності якого відноситься вирішення спору.

Враховуючи наведе, колегія суддів вважає за необхідне роз`яснити позивачу про його право на подачу заяви про передачу справи до Господарського суду Львівської області, як суду першої інстанції.

Згідно ч. 5 ст. 268 ЦПК України датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складання повного судового рішення. Повний текст постанови складено - 02 липня 2021 року.

Керуючись п.1 ч.1 ст.255, ч. 5 ст. 268, ст.ст. 367, 368, п. 4 ч. 1 ст. 374, ст.ст. 377, 381, 382, 384 ЦПК України, Львівський апеляційний суд в складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ, -

п о с т а н о в и в:

Апеляційні скарги Громадської організації Місійне згромадження імені святих Кирила і Методія , Житлово-будівельного кооперативу АУРУМ І , Житлово-будівельного кооперативу АУРУМ ІІ , Житлово-будівельного кооперативу АУРУМ ІІІ , Житлово-будівельного кооперативу АУРУМ ІV задоволити частково.

Рішення Шевченківського районного суду міста Львова від 14 червня 2019 року скасувати, провадження у справі закрити.

Роз`яснити позивачу про його право на звернення до апеляційного суду із заявою про передачу справи до Господарського суду Львівської області в частині позовних вимог про зобов`язання Житлово-будівельного кооперативу АУРУМ І , Житлово-будівельного кооперативу АУРУМ ІІ , Житлово-будівельного кооперативу АУРУМ ІІІ , Житлово-будівельного кооперативу АУРУМ ІV до передачі Громадській організації Місійне згромадження імені святих Кирила і Методія приміщення в будинку АДРЕСА_1 , як суду першої інстанції.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дня її прийняття, але може бути оскарженою у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повної постанови.

Повний текст постанови складено 02 липня 2021 року.

Головуючий: Крайник Н. П.

Судді: Шеремета Н. О.

Цяцяк Р. П.

СудЛьвівський апеляційний суд
Дата ухвалення рішення02.07.2021
Оприлюднено05.07.2021
Номер документу98060799
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —466/9110/15-ц

Постанова від 02.07.2021

Цивільне

Львівський апеляційний суд

Крайник Н. П.

Ухвала від 13.12.2019

Цивільне

Львівський апеляційний суд

Крайник Н. П.

Ухвала від 13.12.2019

Цивільне

Львівський апеляційний суд

Крайник Н. П.

Ухвала від 13.12.2019

Цивільне

Львівський апеляційний суд

Крайник Н. П.

Ухвала від 13.12.2019

Цивільне

Львівський апеляційний суд

Крайник Н. П.

Ухвала від 03.12.2019

Цивільне

Львівський апеляційний суд

Крайник Н. П.

Ухвала від 03.12.2019

Цивільне

Львівський апеляційний суд

Крайник Н. П.

Ухвала від 03.12.2019

Цивільне

Львівський апеляційний суд

Крайник Н. П.

Ухвала від 03.12.2019

Цивільне

Львівський апеляційний суд

Крайник Н. П.

Ухвала від 07.08.2019

Цивільне

Львівський апеляційний суд

Крайник Н. П.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні