Рішення
від 07.07.2021 по справі 706/429/20
ХРИСТИНІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 706/429/20

2/706/58/21

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

07 липня 2021 року Христинівський районний суд Черкаської області

в складі:

головуючого - судді Олійника М.Ф.,

за участі секретаря Рибчинецької Я.А.,

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в залі суду в м. Христинівці Черкаської області цивільну справу за позовом акціонерного товариства комерційний банк ПриватБанк до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за кредитним договором,

ВСТАНОВИВ:

АТ КБ ПриватБанк звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за кредитним договором.

Просив стягнути з ОСОБА_1 на його користь заборгованість у розмірі 28309,27 грн. за кредитним договором № б/н від 15.10.2013 р. станом на 12.04.2020 р. та судові витрати, посилаючись при цьому на те, що ОСОБА_1 звернулась до АТ КБ Приватбанк з метою отримання банківських послуг, у зв`язку з чим підписала заяву № б/н від 15.10.2013 р. Підписана відповідачем заява разом з Умовами та правилами надання банківських послуг та Тарифами банку складає між нею та банком договір, про що свідчить підпис відповідача у заяві. При укладенні договору сторони керувались ч. 1 ст. 634 ЦК України, відповідно до якої договором приєднання є договір, умови якого встановлені однією із сторін у формулярах або інших стандартних формах, який може бути укладений лише шляхом приєднання другої сторони до запропонованого договору в цілому. Друга сторона не може запропонувати свої умови договору. Банком на підставі договору надання банківських послуг відкрито картковий рахунок із початковим кредитним лімітом у розмірі, що зазначений у довідці про зміну умов кредитування та обслуговування картрахунку, а ОСОБА_1 надано у користування кредитну картку. У подальшому розмір кредитного ліміту збільшився до 10000 грн., що підтверджується довідкою про зміну умов кредитування та обслуговування картрахунку. ОСОБА_1 зобов`язання за кредитним договором належним чином не виконує. ОСОБА_1 має заборгованість у розмірі 28309,27грн.

Відповідно до ч. 5 ст. 279 ЦПК України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Клопотання про розгляд справи за участю сторін від учасників справи не надходило.

Відповідач відзив на позовну заяву у встановлений строк не надала, про дату, час і місце розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами повідомлена належним чином.

За таких обставин суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше, як передбачено ст. 279 ЦПК України.

Дослідивши письмові докази: копії анкети-заяви позичальника від 15.10.2013 р., витягу з Умов та правил надання банківських послуг, витягу з Тарифів, розрахунок заборгованості ОСОБА_1 , виписку по рахунку ОСОБА_1 та інші письмові докази, суд вважає, що позов підлягає задоволенню частково з таких підстав.

Судом встановлено, що відповідно до укладеного між позивачем АТ КБ ПриватБанк та відповідачем ОСОБА_1 кредитного договору № б/н від 15.10.2013 р. відповідач ОСОБА_1 отримала у позивача АТ КБ ПриватБанк кредит у вигляді встановленого кредитного ліміту на картковий рахунок.

Договір складається із заяви клієнта, Умов та Правил надання банківських послуг та Тарифів банку.

Підписана відповідачем ОСОБА_1 заява разом з вказаними документами становлять між банком та клієнтом договір, про що зазначено у заяві з підписом ОСОБА_1 .

При укладенні договору сторони керувались ч. 1 ст. 634 ЦК України, відповідно до якої договором приєднання є договір, умови якого встановлені однією із сторін у формулярах або інших стандартних формах, який може бути укладений лише шляхом приєднання другої сторони до запропонованого договору в цілому. Друга сторона не може запропонувати свої умови договору.

Своїм підписом у заяві відповідач ОСОБА_1 підтвердила, що ознайомлена з Умовами та Правилами надання банківських послуг та Тарифами банку, які були надані їй для ознайомлення в письмовому вигляді, підтвердила факт отримання загальної інформації про умови кредитування в ПриватБанку.

Позивачем АТ КБ Приватбанк на підставі договору надання банківських послуг відкрито картковий рахунок із початковим кредитним лімітом у розмірі, що зазначений у довідці про зміну умов кредитування та обслуговування картрахунку, яка додається до позову, а відповідачу ОСОБА_1 надано у користування кредитну картку.

У подальшому розмір кредитного ліміту збільшився до 10000 грн., що підтверджується довідкою про зміну умов кредитування та обслуговування картрахунку.

Позивач АТ КБ ПриватБанк свої зобов`язання за договором про надання банківських послуг виконав в повному обсязі, а саме надав відповідачу можливість розпоряджатись кредитними коштами на умовах, передбачених договором, та в межах встановленого кредитного ліміту. Відповідач не надав своєчасно банку грошові кошти для погашення заборгованості.

Як вбачається з розрахунку заборгованості за договором № б/н від 15.10.2013 р., укладеного між АТ КБ ПриватБанк та відповідачем ОСОБА_1 , заборгованість за кредитним договором становить 28309,27 грн., що складається з:

- 15196,21 грн. - заборгованість за простроченим тілом кредиту;

- 5461,44 грн. - заборгованість за відсотками, нарахованими на прострочений кредит згідно з ст. 625 ЦК України;

- 5827,37 грн. - пеня;

- 500 грн. - штраф (фіксована частина);

- 1324,25 - штраф (процентна складова).

Відповідно до статей 1049, 1050, 1054 ЦК України за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов`язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов`язується повернути кредит та сплатити проценти.

Згідно з частинами 1, 2 ст. 207 ЦК України правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо його зміст зафіксований в одному або кількох документах, у листах, телеграмах, якими обмінялися сторони. Правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо він підписаний його стороною (сторонами).

Частина 1 ст. 638 ЦК України визначає, що договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.

Згідно з ст. 629 ЦК України договір є обов`язковим для виконання сторонами.

У ч.1 ст. 530 ЦК України передбачено, що якщо у зобов`язанні встановлений строк його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк.

Відповідно до ст. 526 ЦК України зобов`язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Статтею 599 ЦК України встановлено, що зобов`язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.

Оскільки відповідач ОСОБА_1 не виконала свої зобов`язання по сплаті кредиту належним чином, то вона повинна нести цивільно-правову відповідальність за невиконання зобов`язання, у заяві про приєднання до умов та правил надання банківських послуг в АТ КБ ПриватБанк ОСОБА_1 своїм підписом підтвердила запропоновані їй умови кредитного договору.

Цивільно-правова відповідальність - це покладення на правопорушника основаних на законі невигідних правових наслідків, які полягають у позбавленні його певних прав або в заміні невиконаного обов`язку новим, або у приєднанні до невиконаного обов`язку нового додаткового.

Покладення на боржника нових додаткових обов`язків як заходу цивільно-правової відповідальності має місце, зокрема, у випадку стягнення неустойки (пені, штрафу).

Відповідно до ст. 549 ЦК України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання. Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов`язання (частина друга ст. 549 ЦК України). Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання (частина третя ст. 549 ЦК України).

За положеннями ч. 1 ст. 61 Конституції України ніхто не може бути двічі притягнутий до юридичної відповідальності одного виду за одне й те саме правопорушення.

Враховуючи викладене, штраф і пеня є одним видом цивільно-правової відповідальності, а тому їх одночасне застосування за одне й те саме порушення - порушення строків виконання грошових зобов`язань за кредитним договором свідчить про недотримання положень, закріплених у ч. 1 ст. 61 Конституції України, щодо заборони подвійної цивільно-правової відповідальності за одне і те саме порушення.

Такий висновок застосування норм матеріального права викладено в постанові Верховного Суду України від 21 жовтня 2015 р. в справі № 6-2003ц15.

Отже, законодавством не передбачено подвійної цивільно-правової відповідальності за одне і те саме порушення, а тому вимоги АТ КБ ПриватБанк в частині стягнення пені в сумі 5827,37 грн. не підлягають задоволенню.

Оскільки відповідач не виконала умови кредитного договору, тому з неї на користь позивача необхідно стягнути заборгованість, яка згідно з наданим позивачем розрахунком становить 22481,90 грн., а саме:

- 15196,21 грн. - заборгованість за простроченим тілом кредиту;

- 5461,44 грн. - заборгованість за відсотками, нарахованими на прострочений кредит згідно з ст. 625 ЦК України;

- 500 грн. - штраф (фіксована частина);

- 1324,25 - штраф (процентна складова).

Оскільки позовні вимоги відповідача АТ КБ ПриватБанк підлягають частковому задоволенню, а саме на 79,42 %, то понесені судові витрати (2102 грн. за сплату судового збору при подачі позовної заяви) підлягають стягненню пропорційно розміру задоволених позовних вимог в сумі 1669,41 грн.

Керуючись ч. 1 ст. 61 Конституції України, ст. ст. 526, 530 ч.1, 549, 599, 629, 1049, 1050, 1054 ЦК України, ст. ст. 81, 89, 263-265, 279 ЦПК України, суд

ВИРІШИВ:

Позов акціонерного товариства комерційний банк ПриватБанк (01001, м. Київ, вул. Грушевського, 1 Д , код ЄДРПОУ 14360570) до ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) про стягнення заборгованості за кредитним договором задовольнити частково.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь акціонерного товариства комерційний банк ПриватБанк заборгованість за кредитним договором № б/н від 15.10.2013 року станом на 12.04.2020 року в розмірі 22481 (двадцять дві тисячі чотириста вісімдесят одна) грн. 90 коп.

У задоволенні решти вимог позову відмовити.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь акціонерного товариства комерційний банк ПриватБанк судовий збір в розмірі 1669 (одна тисяча шістсот шістдесят дев`ять) грн. 41 коп.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Черкаського апеляційного суду через Христинівський районний суд Черкаської області шляхом подачі протягом тридцяти днів з дня складення рішення апеляційної скарги.

Суддя: М.Ф. Олійник

СудХристинівський районний суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення07.07.2021
Оприлюднено13.07.2021
Номер документу98178465
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —706/429/20

Ухвала від 21.10.2024

Цивільне

Христинівський районний суд Черкаської області

Орендарчук М. П.

Ухвала від 19.10.2021

Цивільне

Христинівський районний суд Черкаської області

Олійник М. Ф.

Ухвала від 19.10.2021

Цивільне

Христинівський районний суд Черкаської області

Олійник М. Ф.

Рішення від 07.07.2021

Цивільне

Христинівський районний суд Черкаської області

Олійник М. Ф.

Ухвала від 05.06.2020

Цивільне

Христинівський районний суд Черкаської області

Олійник М. Ф.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні