Справа № 2-а-2018/11
Провадження № 6-а/135/8/21
УХВАЛА
іменем України
05.07.2021 м.Ладижин.
Ладижинський міський суд Вінницької області у складі: головуючого судді Корнієнка О.М., з участю секретаря судових засідань Міронової Ю.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву ОСОБА_1 про заміну сторони виконавчого провадження у справі №2-а-2018/11,
ВСТАНОВИВ:
18 червня 2021 року ОСОБА_1 звернулась до суду із заявою, в якій просить замінити сторону по справі №2-а-2018/11 з ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , на ОСОБА_1 .
Мотивуючи заяву, ОСОБА_1 зазначила, що постановою Ладижинського міського суду Вінницької області від 20.04.2011, яка підлягала до негайного виконання, зобов`язано Управління Пенсійного фонду України м. Ладижин Вінницької області здійснити з 04.10.2010 року перерахунок додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю, ОСОБА_3 як особі, постраждалій від наслідків Чорнобильської катастрофи 4 категорії, згідно ст.51 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи у розмірі 15 % мінімальної пенсії за віком, розмір якої встановлений ч. 1 ст. 28 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування , та виплатити різницю між перерахованою та фактично виплаченою пенсією. Зобов`язано Управління Пенсійного фонду України м. Ладижин Вінницької області здійснити з 04.10.2010 року перерахунок підвищення (доплати) до пенсії ОСОБА_3 відповідно до ст. 39 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи за проживання на території підвищеного радіоактивного забруднення, встановивши її на рівні мінімальної заробітної плати, та виплатити різницю між перерахованою та фактично виплаченою пенсією.
ІНФОРМАЦІЯ_2 померла ОСОБА_3 .. ІНФОРМАЦІЯ_3 помер ОСОБА_2 , який був спадкоємцем після смерті ОСОБА_3 , та не оформив свої спадкові права. Заявник ОСОБА_1 прийняла спадщину після смерті ОСОБА_2 , яка складається, зокрема, із грошових виплат в сумі 12228 грн. 87 коп. додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров`ю, як особі постраждалій від Чорнобильської катастрофи, належної спадкодавцю та підвищення (доплата до пенсії), за проживання на території підвищеного радіоактивного забруднення, а саме: ОСОБА_2 , та недоодержаної виплати додаткової пенсії належної ОСОБА_3 в розмірі 9759 грн. 52 коп..
Тому вона звернулась до суду із заявою про заміну сторони у справі.
Заявник ОСОБА_1 в судове засідання не з`явилась, подала до суду заяву, в якій просила розгляд справи проводити без її участі, заявлені вимоги підтримує повністю.
Представник Управління забезпечення примусового виконання рішень у Вінницькій області Центрально-Західного міжрегіонального Управління Міністерства юстиції (м.Хмельницький) та представник Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області в судове засідання не з`явились, про дату, час і місце розгляду заяви повідомлялись належним чином, про причини неприбуття не повідомили, відзиву із викладенням заперечень до суду не подали.
Враховуючи положення ч. 2 ст. 379 КАС України, неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду. Фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось, відповідно до вимог ч.4 ст.229 КАС України.
Суд, розглянувши заяву ОСОБА_1 про заміну сторони у справі, перевіривши матеріали справи, вважає, що заява підлягає задоволенню, з огляду на таке.
Суд встановив, що постановою Ладижинського міського суду Вінницької області від 20.04.2011, яка набрала законної сили, зобов`язано Управління Пенсійного фонду України м. Ладижин Вінницької області здійснити з 04.10.2010 року перерахунок додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю, ОСОБА_3 як особі, постраждалій від наслідків Чорнобильської катастрофи 4 категорії, згідно ст.51 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи у розмірі 15 % мінімальної пенсії за віком, розмір якої встановлений ч. 1 ст. 28 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування , та виплатити різницю між перерахованою та фактично виплаченою пенсією. Зобов`язано Управління Пенсійного фонду України м. Ладижин Вінницької області здійснити з 04.10.2010 року перерахунок підвищення (доплати) до пенсії ОСОБА_3 відповідно до ст. 39 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи за проживання на території підвищеного радіоактивного забруднення, встановивши її на рівні мінімальної заробітної плати, та виплатити різницю між перерахованою та фактично виплаченою пенсією.
По вказаному судовому рішенню виконавчий лист не видавався, що вбачається із матеріалів адміністративної справи, вказане судове рішення не виконано до даного часу.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 померла ОСОБА_3 .. ІНФОРМАЦІЯ_3 помер ОСОБА_2 , який був спадкоємцем після смерті ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 . Заявник ОСОБА_1 прийняла спадщину після смерті ОСОБА_2 , яка складається, зокрема, із грошових виплат в сумі 12228 грн. 87 коп. додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров`ю, як особі постраждалій від Чорнобильської катастрофи, належної спадкодавцю та підвищення (доплата до пенсії), за проживання на території підвищеного радіоактивного забруднення, а саме: ОСОБА_2 , та недоодержаної виплати додаткової пенсії належної ОСОБА_3 в розмірі 9759 грн. 52 коп.. Заявник ОСОБА_1 прийняла спадщину після смерті ОСОБА_2 , оформила свої спадкові права, що підтверджується витягом про реєстрацію в Спадковому реєстрі та свідоцтвом про право на спадщину за законом від 06.02.2014, з якого вбачається, що спадщина, на яку видане свідоцтво, складається також із пенсій (додаткової) нарахованих за шкоду, заподіяну здоров`ю, як особі, яка постраждала від наслідків Чорнобильської катастрофи та підвищення (доплати до пенсії), за проживання на території підвищеного радіоактивного забруднення, які належали померлим ОСОБА_3 та ОСОБА_2 ..
Таким чином, судом встановлено, що боржником стягувачу при житті останнього проведено перерахунок спірних коштів та визначено суму, яку потрібно було виплатити, а тому вказана сума входить до складу спадщини.
Відповідно до ст.1216 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті (ст.1218ЦК України).
Статтею 1219 ЦК передбачені права та обов`язки особи, які не входять до складу спадщини, що нерозривно пов`язані з особою спадкодавця, зокрема: особисті немайнові права; право на участь у товариствах та право членства в об`єднаннях громадян, якщо інше не встановлено законом або їх установчими документами; право на відшкодування шкоди, завданої каліцтвом або іншим ушкодженням здоров`я; права на аліменти, пенсію, допомогу або інші виплати, встановлені законом; права та обов`язки особи як кредитора або боржника, передбачені статтею 608 цього Кодексу.
Відповідно до ст.1227 ЦК України, суми заробітної плати, пенсії, стипендії, аліментів, допомог у зв`язку з тимчасовою непрацездатністю, відшкодувань у зв`язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров`я, інших соціальних виплат, які належали спадкодавцеві, але не були ним одержані за життя, передаються членам його сім`ї, а у разі їх відсутності входять до складу спадщини.
Слід також зазначити, що відповідно до ч.1 ст.91 ЗУ Про пенсійне забезпечення , суми пенсії, що належали пенсіонерові і залишилися недоодержаними у зв`язку з його смертю, передаються членам його сім`ї, а в разі їх відсутності входять до складу спадщини.
За положеннями ст. 52 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування сума пенсії, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв`язку з його смертю, входить до складу спадщини.
При цьому, ЦК України не визначає строк, протягом якого члени сім`ї спадкодавця мають право на одержання соціальних платежів. Положення частин другої, третьої ст.52 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування теж не обмежують право на отримання сум пенсії, що належала пенсіонерові і не була ним отримана у зв`язку з його смертю, тільки визначають подію, умови, час, коло осіб і їх правове становище, предмет правовідносин, із настанням яких можлива виплата недоотриманої пенсії померлого пенсіонера.
Аналіз наведених норм матеріального права дає можливість дійти висновку про те, що суми соціальних виплат (у даному випадку пенсії) передаються членам сім`ї спадкодавця, до того ж незалежно від того, чи виступають вони одночасно спадкоємцями після його смерті. При цьому, сумами пенсії, що належали пенсіонерові і залишилися недоодержаними у зв`язку з його смертю, слід вважати і суми пенсії, які не були отримані пенсіонером за життя, внаслідок неправомірних дій органу Пенсійного фонду України, який не виконав у добровільному порядку судове рішення, яке набрало законної сили, і яким його (пенсійний орган) було зобов`язано провести нарахування та виплату ОСОБА_4 додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю, як особі, постраждалій від наслідків Чорнобильської катастрофи.
Такий правовий висновок висловив Верховний Суд у постанові від 24.04.2018 року у справі №2а/0612/649/11.
Крім того, що стосується правонаступництва, то суд виходить з наступного.
Відповідно до положень ст. 52 КАС України, у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником.
Згідно ч. 1, 4 ст. 379 КАС України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником. Положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.
Відповідно до ч.1 ст.1 ЗУ Про виконавче провадження , виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі рішення) сукупність дій, визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Сторонами виконавчого провадження є стягувач і боржник.
Частиною 5 статті 15 ЗУ Про виконавче провадження встановлено, що у разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником.
У контексті наведених положень ЗУ Про виконавче провадження слід зазначити, що виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження представляє собою процес, який починається з моменту набрання судовим рішенням законної сили і завершується настанням відповідних обставин, передбачених статтею 39 цього Закону. При цьому виконавче провадження здійснюється з дотриманням засад верховенства права, за якого кожен з учасників має можливість реалізувати обсяг вимог наданих йому судовим рішенням.
У рішенні від 12.03.2009 року Європейського суду з прав людини в справі Матківська проти України зазначено про те, що судовий розгляд і виконавче провадження це перша та друга стадії загального провадження, які стосуються тривалості провадження; виконання рішення є другим етапом судового провадження, а також, що реалізоване право знаходить свою ефективну реалізацію саме у момент виконання.
Отже, заміна сторони у відносинах, щодо яких виник спір, (процесуальне правонаступництво) можливе на будь-якій стадії адміністративного процесу, як на стадії розгляду справи, так і на стадії виконання судового рішення, яке набрало законної, зокрема, і до видання виконавчого листа, і відбувається виключно за відповідним рішенням суду, незалежно від того виданий судом виконавчий лист на момент звернення із заявою про правонаступництво та чи пред`явлений він (виконавчий лист) до примусового виконання.
Отже, суд вважає, що нараховані ОСОБА_3 та ОСОБА_2 додаткові пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю, як особі, постраждалій від Чорнобильської катастрофи, входить до складу спадщини, тому є всі законні підстави для заміни сторони правонаступником. Відтак, суд приходить до переконання про те, що заява ОСОБА_1 підлягає задоволенню.
Керуючись ст. 52, 248, 379 КАС України, суд
УХВАЛИВ:
Заяву задовольнити.
Замінити сторону у справі №2-а-2018/11 за позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України у м. Ладижин Вінницької області про перерахунок пенсії: замінити стягувача на ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 , уродженка м. Турбів Вінницької області, жителька АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ).
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Суддя
Суд | Ладижинський міський суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 05.07.2021 |
Оприлюднено | 13.07.2021 |
Номер документу | 98235997 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Ладижинський міський суд Вінницької області
Корнієнко О. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні