ЧУГУЇВСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 636/2315/21
Провадження № 2/636/1355/21
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 червня 2021 року
Чугуївський міський суд Харківської області у складі:
головуючого - судді Оболєнської С.А.,
за участю секретаря судового засідання - Гамоліної О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Чугуївського міського суду Харківської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Малинівської селищної ради Чугуївського району Харківської області про визнання права власності на спадкове майно в порядку спадкування за законом,
встановив:
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до відповідача та просить визнати за нею в порядку спадкування за законом після смерті чоловіка ОСОБА_2 право власності на житловий будинок АДРЕСА_1 , та земельну ділянку площею 5,9549 га, розташовану на території Мосьпанівської сільської ради, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер земельної ділянки 6325485500:01:000:0050.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що вона є спадкоємцем майна, що належало її чоловікові, ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , та якому належить будинок АДРЕСА_1 та земельна ділянка площею 5,9549 га, розташована на території Мосьпанівської сільської ради, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер земельної ділянки 6325485500:01:000:0050. Інших спадкоємців немає. На момент смерті чоловіка вони були разом зареєстровані та фактично проживали за однією адресою. В передбачений законом строк вона звернулася до нотаріальної контори для оформлення спадщини, але їй було відмовлено, у зв`язку з відсутністю оригіналів правовстановлюючих документів на будинок та відсутності державної реєстрації права власності на будинок. Враховуючи вищевикладене, вона не може оформити спадщину на своє ім`я, у зв`язку з чим змушена звернутися до суду.
Ухвалою судді від 31 травня 2021 року справа прийнята до розгляду та провадження у ній відкрито.
Від позивача надійшла заява, згідно якої він заявлені позовні вимоги підтримала в повному обсязі та просила суд слухати справу в її відсутності.
Від представника відповідача надійшла заява про розгляд справи у відсутності представника селищної ради та ухвалення рішення на розсуд суду.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню, як такий, що знайшов своє повне підтвердження з наступних підстав.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 помер ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 , виданим 26 лютого 2020 року, про що складено відповідний актовий запис № 04.
Після його смерті відкрилася спадщина на житловий будинок АДРЕСА_1 , який належить йому на підставі договору купівлі-продажу житлового будинку серії ВАМ №638042 від 25.07.2003 року, зареєстрованого в КП Чугуївське МБТІ за № 116 від 18.10.2003 року, та земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 5,9549 га, розташовану на території Мосьпанівської сільської ради, КСП Україна , що належить йому на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯБ №213363 від 14.05.2005 року та витягом №255508797 від 06.05.2021 року.
Відповідно до ст.1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). До складу спадщини згідно ст.1218 ЦК України входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Згідно із ст.1217 ЦК України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом. Статтею 1223 ЦК України передбачено, у разі відсутності заповіту, право на спадкування за законом одержують особи, визначені у ст.ст.1261-1265 цього Кодексу.
Відповідно до ст.1258 ЦК України, спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановлених ст.1259 цього Кодексу.
Згідно статті 1261 ЦК України: у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Позивач ОСОБА_1 прийняла спадщину фактично, тим що була зареєстрована та проживала у спірному спадковому будинку зі спадкодавцем з грудня 2003 року до моменту смерті останнього, що підтверджується даними паспорта позивача та довідкою виконавчого комітету Малинівської селищної ради Чуївського району Харківської області.
Згідно повідомлення Чугуївської держнотконтори Харківської області за № 1369/01-16 від 13.05.2021 року зазначено, що після смерті ОСОБА_2 , в термін шість місяців, із заявами про прийняття спадщини або відмову від спадщини в нотаріальну контору спадкоємці не зверталися, але можуть бути спадкоємці, які спадщину прийняли фактично, тим що постійно проживали разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини. Спадкова справа не заводилась. Свідоцтво про право на спадщину не видавалось.
Інших спадкоємців, що претендують на спадщину після смерті ОСОБА_2 , судом не встановлено.
Згідно з абз. 2, 3 п. 23 постанови Пленуму Верховного суду України № 7 від 30 травня 2008 Про судову практику у справах про спадкування , свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, установленому цивільним законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про на спадщину, вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають.
У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину, особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
З урахуванням наведених положень закону, право на спадщину мають особи, які її прийняли. Разом із тим, свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, встановленому законодавством.
Особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження в разі порушення, невизнання або оспорювання її прав, свобод чи інтересів, зокрема у разі відмови нотаріуса в оформлені права на спадщину.
Право власності спадкоємця на спадкове майно підлягає захисту в судовому порядку шляхом його визнання у разі, якщо таке право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності (ст. 392 ЦК України).
Таким чином, позивач ОСОБА_1 після смерті спадкодавця є єдиним спадкоємцем будинку АДРЕСА_1 та земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 5,9549 га, яка прийняла спадщину фактично та протягом строку, передбаченого ч.1 ст. 1270 ЦК України, не заявила про відмову від неї, однак, оформити спадщину на своє ім`я не змогла, у зв`язку з відсутністю оригіналів правовстановлюючих документів на спадкове майно.
Згідно із ст.1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.4, 5, 13, 76-81, 128, 223, 263, 265, 268, 293 ЦПК України, суд, -
ухвалив:
Позов ОСОБА_1 до Малинівської селищної ради Чугуївського району Харківської області про визнання права власності на спадкове майно в порядку спадкування за законом задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на житловий будинок АДРЕСА_1 , та земельну ділянку площею 5,9549 га, розташовану на території Мосьпанівської сільської ради, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер земельної ділянки 6325485500:01:000:0050, в порядку спадкування за законом після смерті чоловіка, ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до суду апеляційної інстанції. Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга може бути подана до або через Чугуївський міський суд Харківської області.
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ІН НОМЕР_2 , паспорт НОМЕР_3 , адреса місця проживання: АДРЕСА_1 .
Відповідач: Малинівська селищна рада Чугуївського району Харківської області, адреса місцезнаходження: вул. Соїча, буд.5-А, смт Малинівка, Чугуївський район, Харківська область, код ЄДРПОУ 04397000.
Суддя: С.А. Оболєнська
Суд | Чугуївський міський суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 29.06.2021 |
Оприлюднено | 14.07.2021 |
Номер документу | 98300959 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Чугуївський міський суд Харківської області
Оболєнська С. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні