Справа № 393/154/21
пров. 1-кп/393/61/21
УХВАЛА
15 липня 2021 року смт Новгородка
Новгородківський районний суд Кіровоградської області
в складі головуючого судді ОСОБА_1 ,
за участю секретаря ОСОБА_2 ,
обвинуваченої ОСОБА_3 ,
захисника ОСОБА_4 ,
прокурора ОСОБА_5 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт Новгородка клопотання захисника ОСОБА_4 в інтересах обвинуваченої ОСОБА_3 , про звільнення від кримінальної відповідальності на підставіст. 48 КК Україниу зв`язку зі зміною обстановки та закриття кримінального провадження внесене в Єдиний реєстр досудових розслідувань за №12021121160000003,відносно ОСОБА_3 , обвинуваченої у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.1 та ч.2 статті 190 КК України
ВСТАНОВИВ:
У судовому засіданні захисник ОСОБА_4 заявила клопотання про звільнення обвинуваченої ОСОБА_3 від кримінальної відповідальності та закриття провадження по справі. Вказане клопотання мотивувала тим, що обвинувачена на даний час перестала бути суспільно небезпечною внаслідок зміни обстановки, а саме відшкодувала завдані матеріальні збитки у розмірі 13511 грн. 35 коп.
Обвинувачена підтримала дане клопотання.
Прокурор заперечував щодо задоволення даного клопотання, оскільки вважає, що зазначена захисником обставина, а саме відшкодування збитків не є зміною обстановки, та не є підставою для звільнення обвинуваченої від кримінальної відповідальності.
Представник потерпілого в судове засідання не з`явився, до суду з вернувся з письмовою заявою в якій зазначив, що у зв`язку з відшкодуванням ОСОБА_3 матеріальних збитків, претензій до неї не має. Не заперечує щодо задоволення клопотання про звільнення ОСОБА_3 від кримінальної відповідальності у зв`язку зі зміною обстановки. Просив судове засідання провести без його участі.
Суд, заслухавши думки учасників судового провадження, дослідивши обвинувальний акт з додатками, доводи клопотання захисника та надані документи, дійшов наступних висновків.
Відповідно до ст.48КК Україниособу, яка вперше вчинила кримінальний проступок або нетяжкий злочин, крім корупційних кримінальних правопорушень, порушень правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту особами, які керували транспортними засобами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебували під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, може бути звільнено від кримінальної відповідальності, якщо буде визнано, що на час кримінального провадження внаслідок зміни обстановки вчинене нею діяння втратило суспільну небезпечність або ця особа перестала бути суспільно небезпечною.
Таким чином, зазначена норма передбачає дві підстави звільнення особи від кримінальної відповідальності: 1) втрата діяння характеру суспільної небезпеки і 2) втрата особою суспільної небезпечності внаслідок зміни обстановки.
При цьому звільнення від кримінальної відповідальності на підставі ст.48КК Українице право, а не обов`язок суду, який вирішує це питання.
Відповідно до абзаців 3, 4 п. 7постанови Пленуму Верховного Суду України №12 від 23.12.2005 р. «Про практику застосування судами України законодавства про звільнення особи від кримінальної відповідальності», судам надані роз`яснення, що треба розрізняти зміну обстановки в широкому розумінні, тобто соціальних, економічних, політичних, духовних, міжнаціональних, воєнних, міжнародних, природних, організаційних, виробничих та інших процесів у масштабах країни, регіону, області, міста, району, підприємства, установи, організації, та у вузькомутобто об`єктивних (зовнішніх) умов життя, в яких перебувала особа на час вчинення злочину та які значною мірою позначались на її суспільній небезпечності. Для застосуванняст.48 КК Українинеобхідно встановити, що після вчинення певного злочину обстановка змінилася таким чином, що вчинене діяння вже не є суспільно небезпечним.
Згідно із правовим висновком, викладеним у Постанові Другої судової палати Касаційного кримінального суду Верховного Суду від 23.01.2020 року у справі № 161/1390/19 зі змісту положеньст.48 КК Українислідує те, що особу може бути звільнено від кримінальної відповідальності у зв`язку зі зміною обстановки. Однак, для визнання того, що на час розгляду справи в суді обстановка змінилася, суду необхідно встановити не тільки те, яка обстановка існувала під час вчинення злочину, а й те, в чому полягає її зміна на час розгляду справи, та навести в судовому рішенні конкретні дані, які свідчили б про зміну обстановки та втрату діянням чи особою суспільної небезпечності. Таким чином, для застосування положеньст.48 КК Українисуду належить встановити, як факт вчинення особою злочину, так і обставини, які свідчать про можливість звільнення цієї особи від кримінальної відповідальності у зв`язку із зміною обстановки за конкретних відповідних підстав.
В судовому засіданні встановлено, що дійсно ОСОБА_3 раніше не судима, обвинувачується у вчиненні кримінального проступку (ч.1 ст.190 КК України) та нетяжкого злочину (ч.2 ст.190 КК України), заявила про те що збитки завдані кримінальними правопорушеннями відшкодовано. Проте, судом не встановлено обставин, які б свідчили про те, що діяння, у вчиненні яких обвинувачується ОСОБА_3 перестали бути суспільно небезпечними. Також, судом не встановлено та стороною захисту не надано переконливих підстав, які б вказували на те, що сама обвинувачена та обстановка навколо неї зазнали таких змін, що робить маловірогідним вчинення нею нового тотожного або однорідного злочину, а також те, що вчинене діяння вже не є суспільно небезпечним та ОСОБА_3 перестала бути суспільно небезпечною особою.
З урахуванням наведеного суд не вбачає підстав для звільнення обвинуваченої від кримінальної відповідальності на підставіст.48КК Українита для закриття кримінального провадження відносно неї.
Враховуючи вищевикладене та керуючись ст.48 КК України, ст.ст.369 - 372 КПК України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні клопотання захисника ОСОБА_4 в інтересах обвинуваченої ОСОБА_3 , про звільнення від кримінальної відповідальності на підставіст. 48 КК Україниу зв`язку зі зміною обстановки та закриття кримінального провадження відносно ОСОБА_3 , обвинуваченої у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.1 та ч.2 статті 190 КК України - відмовити.
Ухвала оскарженню в апеляційному порядку не підлягає.
Копію ухвали вручити (направити) обвинуваченій, захиснику, представнику потерпілого та прокурору.
Головуючий суддя Ю.РАЧКЕЛЮК
Суд | Новгородківський районний суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 15.07.2021 |
Оприлюднено | 31.01.2023 |
Номер документу | 98358153 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Злочини проти власності Шахрайство |
Кримінальне
Новгородківський районний суд Кіровоградської області
Рачкелюк Ю. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні