ПІВНІЧНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
вул. Шолуденка, буд. 1, літера А, м. Київ, 04116, (044) 230-06-58 inbox@anec.court.gov.ua
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"07" липня 2021 р. Справа№ 925/98/21
Північний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: Пашкіної С.А.
суддів: Андрієнка В.В.
Буравльова С.І.
За участю секретаря судового засідання : Кулачок О.А.
представників сторін:
від позивача - Кропанева Г.М. - керівник;
від відповідача - Підгорний М.О. - адвокат (ордер ЧК №173551 від 07.07.2021);
від третьої особи - не з`явився;
розглянувши апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Управлінська компанія "Нова якість "Дільниця 6"
на рішення Господарського суду Черкаської області від 14.04.2021
у справі № 925/98/21 (суддя Спаських Н.М.)
за позовом Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Нижня Горова"
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Управлінська компанія "Нова якість "Дільниця 6"
третя особа Товариство з обмеженою відповідальністю Сантехбудконструкція
про зобов`язання вчинити дії
ВСТАНОВИВ:
Рішенням Господарського суду Черкаської області від 14.04.2021 у справі №925/98/21 позов задоволено частково. Зобов`язано Товариство з обмеженою відповідальністю "Управлінська компанія "Нова якість" "Дільниця 6" передати Об`єднанню співвласників багатоквартирного будинку "Нижня Горова, 115" за актом приймання - передачі примірник технічної та іншої передбаченої законодавством документації на багатоквартирний будинок по вул. Нижня Горова, 115, м. Черкаси, а саме: технічний паспорт на багатоквартирний будинок; паспорт об`єкта, складений за результатами обстеження прийнятих в експлуатацію об`єктів будівництва; документи на підставі яких будинок введено в експлуатацію та документ, що підтверджує прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів; енергетичний сертифікат і звіт про обстеження інженерних систем; проектну документацію зі схемою влаштування внутрішньобудинкових систем(план інженерних мереж будинку); технічну документацію на ліфти; план земельної ділянки; дані про виконані роботи з технічного обслуговування і ремонту конструктивних елементів багатоквартирного будинку та інженерних систем за строк дії договору; дані про виникнення аварійних ситуацій і технічних несправностей у розрізі конструктивних елементів та інженерних систем за строк дії договору; дані щодо бухгалтерського обліку доходів та витрат на утримання багатоквартирного будинку за строк дії договору; паспорти, гарантійні документи, акти випробування, повірки й опломбування та інші технічні документи та системи, мережі, встановлені прилади, устаткування та обладнання у багатоквартирному будинку. В решті вимог у позові відмовлено.
Рішення місцевого господарського суду ґрунтується на тому, що:
- виходячи з умов договору №108 від 20.05.2019 за цим договором управління будинком по вул.Нижня Горова, 115 у м.Черкаси здійснюється управителем, що є окремою формою управління, а позивач, як створене співвласниками ОСББ, має намір прийняти управління будинком на себе, тобто змінити форму управління та реалізувати свої права;
- відповідача було належним чином повідомлено про зміну форми управління будинком по вул. Нижня Горова, 115 у м.Черкаси.
Не погоджуючись з рішенням, відповідач звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення Господарського суду Черкаської області від 14.04.2021 та прийняти нове рішення про відмову в задоволенні позову.
В апеляційній скарзі відповідач зазначає про те, що:
- позивач стверджує, що ним 14.11.2019 нібито було надіслано листа на адресу апелянта про зміну форми управління та розірвання договору та вимогу передати ОСББ технічну документацію на будинок по вул.Нижня Горова, 115 м.Черкаси; однак ксерокопія вищезазначеного листа, адресованого керівнику Управляючої компанії Нова Якість Бортнику Ю.З., свідчить, що із заявою позивач звертався до неналежного адресата;
- апелянт вважає, що рішення про припинення чи розірвання договору не приймалось, відповідно договір №108 про надання послуг з управління багатоквартирним будинком №115 по вул. Нижня Горова у м.Черкаси є дійсним та підлягає виконанню.
Ухвалою Північного апеляційного господарського суду від 09.06.2021 колегією суддів у складі головуючого судді Пашкіної С.А., суддів Андрієнко В.В., Буравльова С.І. відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю Управлінська компанія Нова якість Дільниця 6 на рішення Господарського суду Черкаської області від 14.04.2021, розгляд справи №925/98/21 призначено на 07.07.2021.
Від позивача (25.06.2021) надійшов відзив на апеляційну скаргу, в якому позивач просить у задоволенні апеляційної скарги відмовити повністю.
У відзиві на апеляційну скаргу позивач зазначає про те, що:
- всі повідомлення про зміну форми управління, розірвання договору та прохання передати ОСББ технічну документацію на будинок адресовані безпосередньо на адресу ТОВ Управлінська компанія Нова Якість Дільниця 6 на адресу, що значиться в ЄДРПОУ;
- відносно посилання відповідача на те, що останній не є правонаступником ТОВ Сантехбудконструкція , то додатковою угодою до договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком від 20.05.2019 укладеного між ТОВ Сантехбудконструкція та виконавчим комітетом Черкаської міської ради було замінено виконавця з ТОВ Сантехбудконструкція на ТОВ Управлінська компанія Нова якість Дільниця 6 .
В судове засідання апеляційного господарського суду 07.07.2021 не з`явився представник третьої особи.
Враховуючи те, що третя особа про час та місце розгляду справи повідомлена належним чином, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення, явка учасників судового процесу не визнана обов`язковою, колегія суддів ухвалила розгляд апеляційної скарги у відсутності представника третьої особи.
Дослідивши доводи апеляційної скарги, наявні матеріали справи та заслухавши пояснення представників позивача та відповідача судовою колегією встановлено.
20.05.2019 між ТОВ "Сантехбудконструкція" (управитель) та від імені співвласників будинку виконавчим комітетом Черкаської міської ради укладено договір № 108 про надання послуги з управління багатоквартирним будинком по вул. Нижня Горова, 115 у м. Черкаси.
20.09.2019 між позивачем та ТОВ "Управлінська компанія "Нова якість", дільниця 24", як правонаступником ТОВ "Сантехбудконструкція", підписано додаткову угоду № 1 про зміну ціни послуги з управління.
За умовами договору №108 управитель зобов`язується надавати співвласникам послугу з управління багатоквартирним будинком, що розташований за адресою: м. Черкаси, вул. Нижня Горова, 115, а співвласники зобов`язуються оплачувати управителю послугу з управління згідно з вимогами законодавства на умовах цього договору ( п. 1 договору).
Згідно п. 30, 31 цей договір укладається на 1 рік і набирає чинності з дня його підписання з автоматичною пролонгацією за відсутності заперечень сторін.
Згідно п. 33,35 договору № 108 якщо протягом строку дії цього договору співвласники приймають рішення про зміну форми управління будинком або про обрання іншого управителя, цей договір достроково припиняється через два місяці з дати отримання управителем повідомлення від співвласників (уповноваженої ними особи) про таке рішення.
У разі припинення дії договору не пізніше дня, що настає за днем припинення дії договору, управитель передає новому управителю багатоквартирного будинку чи особі, уповноваженій співвласниками або об`єднанням співвласників багатоквартирного будинку та інформує про це органи місцевого самоврядування: наявну технічну документацію на будинок; інформацію про виконані роботи з технічного обслуговування і ремонту конструктивних елементів багатоквартирного будинку та інженерних систем за строк дії договору, але не більше трьох останніх років; інформацію про виникнення аварійних ситуацій і технічних несправностей у розрізі конструктивних елементів та інженерних систем за строк дії договору, але не більше трьох останніх років; майно, передане управителю будинку за рішенням співвласників.
У відповідності до положень ст. 1 , 9 , 10 ЗУ "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" управління багатоквартирним будинком - це вчинення співвласниками багатоквартирного будинку дій щодо реалізації прав та виконання обов`язків співвласників, пов`язаних з володінням, користуванням і розпорядженням спільним майном багатоквартирного будинку. Управління багатоквартирним будинком здійснюється його співвласниками. За рішенням співвласників усі або частина функцій з управління багатоквартирним будинком можуть передаватися управителю або всі функції - об`єднанню співвласників багатоквартирного будинку (асоціації об`єднань співвласників багатоквартирного будинку). До повноважень зборів співвласників належить прийняття рішень з усіх питань управління багатоквартирним будинком, у тому числі про визначення управителя та його відкликання, затвердження та зміну умов договору з управителем.
Отже за змістом ч. 1 ст. 9 вказаного Закону передбачено три окремі самостійні форми управління багатоквартирним будинком, а саме управління:
1) співвласниками, якими вважаються власники квартири або нежитлового приміщення у багатоквартирному будинку (п. 5 ч. 1 ст. 1 Закону № 417 );
2) управителем, зокрема, фізичною особою - підприємцем або юридичною особою - суб`єктом підприємницької діяльності, яка за договором із співвласниками забезпечує належне утримування та ремонт спільного майна багатоквартирного будинку і прибудинкової території та належні умови проживання і задоволення господарсько-побутових потреб (п. 7 ч. 1 ст. 1 Закону № 417 );
3) об`єднанням співвласників багатоквартирного будинку (асоціацією співвласників багатоквартирних будинків).
Виходячи з умов договору №108 від 20.05.2019 за цим договором управління будинком по вул. Нижня Горова, 115 у м. Черкаси здійснюється управителем, що є окремою формою управління, а позивач, як створене співвласниками ОСББ, має намір прийняти управління будинком на себе, тобто змінити форму управління та реалізувати свої права.
Згідно ч. 1 ст. 638 ЦК України істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди. Такі умови підлягають до безумовного виконання сторонами.
У відповідності до ст.11 ЦК України цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Цивільні права та обов`язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства.
Одним із способів захисту прав, передбачених ст.16 ЦК України є примусове виконання обов`язку в натурі. При цьому суд може захистити цивільне право або інтерес способом, що встановлений договором або законом чи судом у визначених законом випадках.
Звертаючись з позовом до суду, позивач вказує про те, що 26.12.2019 загальними зборами ОСББ "Нижня Горова 115" прийнято рішення про відмову від послуг ТОВ "Управлінська компанія "Нова якість "Дільниця 6" за договором №108 у зв`язку з державною реєстрацією об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Нижня Горова 115" (реєстрація ОСББ відбулася 07.11.2019).
Листом від 14.11.2019 №1 відповідача з боку позивача було поінформовано про створення ОСББ з 07.11.2019 у будинку по вул. Нижня Горова, 115, про прийняття рішення Загальних зборів про намір самостійно управляти будинком шляхом самозабезпечення з проханням передати документацію по будинку та припинити послуги з управління будинком та нарахування плати за управління. Про отримання листа відповідачем поставлено штамп вх. № 81 від 14.11.2019.
Також 02.01.2020 позивач листом №3 проінформував керівника управляючої компанії "Нова Якість", що в житловому будинку по вул. Нижня Горова 115 відбулися загальні збори ОСББ "Нижня Горова 115" та прийнято рішення про відмову від послуг ТОВ "Нова якість" та перехід на самостійне утримання будинку та прибудинкової території з 01.03.2020.
Крім того, відповідачу також направлена і вимога № 7 від 01.07.2020 передати всю документацію на будинок. На вимозі міститься штамп відповідача вх. № 630 від 01.07.2020.
Листом від 29.07.2020 позивач також повідомив відповідача про створення ОСББ з 07.11.2019, про проведення зборів 26.12.2019 з прийняттям рішення про перехід на самостійне утримання будинку шляхом самозабезпечення. Звернуто увагу, що ТОВ УК "Нова якість" не передала на ОСББ примірник технічної та іншої документації. Попереджено про прийняття рішення від 07.07.2020 № 584 Черкаської міською радою щодо припинення договору із відповідачем.
Виконавчим комітетом Черкаської міської ради прийнято рішення № 584 від 07.07.2020 "Про дострокове припинення договорів з управителем про надання послуги з управління багатоквартирним будинком". Цим рішенням виконавчий комітет Черкаської міської ради, пославшись на створення, державну реєстрацію об`єднань співвласників багатоквартирного будинку, прийняття ними рішень про зміну форми управління будинками або про обрання іншого управителя, керуючись ч. 5 ст. 13 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" , ст. 40 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" та п. 33 договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком вирішив вважати достроково припиненими договори про надання послуг з управління багатоквартирним будинком згідно з переліком, що додається. Цей перелік названо виконавчим комітетом Черкаської міської ради "Переліком договорів з управителем, дія яких достроково припинена у зв`язку з надходженням повідомлення об`єднання співвласників багатоквартирного будинку, уповноваженої особи співвласників багатоквартирного будинку до управителя про прийняття рішення про зміну форми управління багатоквартирним будинком або про обрання іншого управителя". До цього переліку виконавчий комітет Черкаської міської ради включив і договір №108 від 20.05.2019 щодо будинку по вул. Нижня Горова, 115 (а.с. 40), колишнім управителем вказано ТОВ "Управлінська компанія "Нова якість" Дільниця № 6".
Відповідно до статті 41 Конституції України та статті 321 Цивільного кодексу України право власності є непорушним і ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.
Частиною 1 статті 317 ЦК України встановлено, що власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном.
Ст. 322 ЦК України передбачено, що власник зобов`язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно ст. 360 ЦК України співвласник відповідно до своєї частки у праві спільної часткової власності зобов`язаний брати участь у витратах на управління, утримання та збереження спільного майна, у сплаті податків, зборів (обов`язкових платежів), а також нести - відповідальність перед третіми особами за зобов`язаннями, пов`язаними із спільним майном.
Відповідно до ст. 385 ЦК України власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку (будинках) для забезпечення експлуатації такого будинку (будинків), користування квартирами та нежитловими приміщеннями та управління, утримання і використання спільного майна багатоквартирного будинку (будинків) можуть створювати об`єднання співвласників багатоквартирного будинку (будинків). Таке об`єднання є юридичною особою, що створюється та діє відповідно до закону та статуту.
Правові та організаційні засади створення, функціонування, реорганізації та ліквідації об`єднань власників жилих та нежилих приміщень багатоквартирного будинку, захисту їхніх прав та виконання обов`язків щодо спільного утримання багатоквартирного будинку визначено Законом України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" та Законом України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" .
Так, згідно з ч. 1 ст. 1 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" об`єднання співвласників багатоквартирного будинку (далі - об`єднання) - це юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна.
Частинами 1, 4 ст. 4 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" встановлено, що об`єднання створюється для забезпечення і захисту прав співвласників та дотримання їхніх обов`язків, належного утримання та використання спільного майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами. Основна діяльність об`єднання полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав співвласників на володіння та користування спільним майном співвласників, належне утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов`язань, пов`язаних з діяльністю об`єднання.
Управління багатоквартирним будинком здійснює об`єднання через свої органи управління. Об`єднання самостійно визначає порядок управління багатоквартирним будинком та може змінити його у порядку, встановленому цим Законом та статутом об`єднання (ч.ч.1, 3 ст.12 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" ).
Відповідно до ч.1 ст.1 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" балансоутримувач будинку, споруди, житлового комплексу або комплексу будинків і споруд (далі - балансоутримувач) - власник або юридична особа, яка за договором з власником утримує на балансі відповідне майно, а також веде бухгалтерську, статистичну та іншу передбачену законодавством звітність, здійснює розрахунки коштів, необхідних для своєчасного проведення капітального і поточного ремонтів та утримання, а також забезпечує управління цим майном і несе відповідальність за його експлуатацію згідно з законом.
Згідно з ч. 18 ст. 6 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" колишній балансоутримувач багатоквартирного будинку або особа, яка здійснювала управління багатоквартирним будинком до створення об`єднання, у тримісячний строк з дня державної реєстрації об`єднання забезпечує передачу йому примірника технічної та іншої передбаченої законодавством документації на будинок, а також документа, на підставі якого багатоквартирний будинок прийнято в експлуатацію, технічного паспорта і планів інженерних мереж.
У разі відсутності документації на багатоквартирний будинок колишній балансоутримувач багатоквартирного будинку або особа, яка здійснювала управління багатоквартирним будинком до створення об`єднання, протягом півроку з дня державної реєстрації об`єднання відновлює її за власний рахунок (ч. 19 ст. 6 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" ).
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.10.2002 р. № 1521 "Про реалізацію Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" (чинної станом на час виникнення спірних правовідносин та звернення до суду з даним позовом) затверджено: Порядок державної реєстрації об`єднань співвласників багатоквартирного будинку; Порядок передачі житлового комплексу або його частини з балансу на баланс; Порядок проведення розрахунків з членами об`єднання співвласників багатоквартирного будинку, які мають перед ним заборгованість, за виконані ними роботи з утримання неподільного та загального майна об`єднання; Порядок створення спеціальних фондів об`єднання співвласників багатоквартирного будинку.
Процедуру передачі житлового комплексу на баланс об`єднання співвласників багатоквартирного будинку, а також житлового комплексу або його частини на баланс іншої юридичної особи, статут якої передбачає можливість провадження такої діяльності, з балансу колишнього балансоутримувача регулює Порядок передачі житлового комплексу або його частини з балансу на баланс.
Пунктом 5 Порядку передачі житлового комплексу або його частини з балансу на баланс встановлено, що передача житлового комплексу або його частини з балансу на баланс проводиться разом з планом земельної ділянки, технічним паспортом будинку та відповідною технічною документацією (інвентарна справа, акт прийняття в експлуатацію, плани зовнішніх мереж тощо) у двомісячний термін після надходження відповідного звернення від об`єднання.
У разі втрати план земельної ділянки, технічний паспорт будинку або технічна документація виготовляються чи відновлюються за рахунок підприємства, установи чи організації, з балансу яких передається житловий комплекс або його частина, протягом місяця після надходження відповідного звернення від об`єднання.
Згідно з пунктами 2.2, 2.3 Правил управління будинком, спорудою, житловим комплексом або комплексом будинків і споруд, затверджених Наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 02.02.2009 № 13 (надалі - Правила), при передачі об`єкта в управління попередній балансоутримувач чи особа, що здійснювала управління будинком, надає замовнику, а замовник передає особі, що буде здійснювати управління будинком, оригінали або належним чином завірені копії документів (у разі зберігання оригіналів документів у місцевих архівах): щодо технічного стану об`єкта, у тому числі: план земельної ділянки з усіма будинками та спорудами, що на ній розташовані, виготовлений відповідно до вимог Інструкції з топографічного знімання у масштабах 1:5000, 1:2000, 1:1000 та 1:500 (ГКНТА-2.04-02-98), затвердженої наказом Головного управління геодезії, картографії та кадастру при Кабінеті Міністрів України від 09.04.1998 N 56, зареєстрованої у Міністерстві юстиції України 23.06.1998 за N 393/2833; паспорт об`єкта та земельної ділянки; проектно-кошторисну документацію та виконавчі креслення на кожний будинок та споруду об`єкта; акт технічного стану об`єкта на момент приймання-передачі; схеми внутрішньобудинкових мереж централізованого постачання холодної та гарячої води, водовідведення, газо- та електропостачання, централізованого опалення тощо; виконавчі креслення контурів заземлення (для споруд, які мають заземлення); паспорти котельного господарства, котлові книги; паспорти ліфтового господарства; кошториси, описи робіт з поточного та капітального ремонту; акти технічного огляду; журнали заявок мешканців об`єкта; протоколи виміру опору ізоляції електромереж; протоколи огляду системи вентиляції; щодо бухгалтерського обліку та передбаченої законодавством звітності за об`єктом; обліку мешканців об`єкта, а також власників, співвласників окремих приміщень об`єкта, які у ньому не мешкають; правовідносин попереднього балансоутримувача чи особи, що здійснювала управління будинком, з юридичними або фізичними особами у сфері надання та оплати житлово-комунальних послуг, найму, оренди та користування приміщеннями об`єкта; планових заходів за попередній та на поточний роки, необхідних для утримання об`єкта відповідно до вимог нормативів, норм, стандартів, порядків і правил та для збереження належного технічного стану будівельних елементів, конструкцій та мереж об`єкта.
Таким чином, зі змісту норм Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" і зазначених вище Порядку та Правил випливає, що передача відповідної технічної документації об`єднанню співвласників багатоквартирного будинку можлива за умови прийняття останнім відповідного рішення загальними зборами ОСББ про зміну управителя, яке породжує у попереднього балансоутримувача та управителя обов`язок передати таку документацію.
За правилами п. 33 та 35 договору №108 від 20.05.2019 цей договір достроково припиняється через два місяці з дати отримання управителем повідомлення від співвласників про рішення щодо зміни форми управління. Не пізніше дня, що настає за днем припинення дії договору, управитель передає новому управителю перелічену у п. 35 договору документацію щодо будинку.
Як встановлено судом, з боку ОСББ "Нижня Горова, 115" прийнято рішення, оформлене протоколом від 26.12.2019 про відмову від послуг УК "Нова якість" в зв`язку з державною реєстрацією ОСББ та про початок самостійного утримання будинку та прибудинкової території шляхом самозабезпечення.
Позивачем до матеріалів справи додано повний текст протоколу № 2 загальних зборів ОСББ "Нижня Горова, 115", який відповідає змісту витягу з протоколу, поданого у справу в додатках до позову.
Не можуть бути покладені в основу рішення доводи відповідача про те, що всі повідомлення про створення ОСББ та прийняття загальними зборами рішень про зміну управителя будинком по вул. "Нижня Горова, 115" у м. Черкаси з відбитками штампів ТОВ "УК "Нова якість" не мають стосунку до відповідача, бо вони не вручалися саме дільниці № 6, з огляду на те, що за даними ЄДР юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань ТОВ "Управлінська компанія "Нова якість" Дільниця № 6" зареєстрована з ідентифікаційним кодом 43081837 за адресою м. Черкаси вул. Смілянська, 145. Номер офісу відсутній. Саме з такою адресою проставлено штамп на листах відповідачу з боку позивача.
Відповідачем не надана доказів, що у ньому маються штампи з написом "Нова якість" Дільниця № 6" і що за адресою м. Черкаси вул. Смілянська, 145 існує офіційно зареєстрований та ідентифікований офіс, де здійснює власну діяльність саме ТОВ "Управлінська компанія "Нова якість" Дільниця № 6".
Лист від 29.07.2020 з повідомленням про створення ОСББ, прийняття рішення про зміну управителя та з нагадуванням про вимогу передати технічну документацію на будинок направлено відповідачу рекомендованим листом, вручено 31.07.2020. Відповідачем не надано доказів, що в цій кореспонденції йому насправді було відправлено інший лист, ніж той, що вказує позивач.
За таких обставин, відповідача належним чином повідомлено про зміну форми управління будинком по вул. "Нижня Горова, 115" у м. Черкаси листами від 14.11.2019, від 01.07.2020, від 29.07.2020. Крім того, з приводу припинення договору № 108 прийнято рішення Черкаською міською радою (відповідач не вказав про не ознайомлення з його змістом) і тому вся передбачена чинним законодавством та договором № 108 документація на будинок повинна бути передана позивачу.
Рішення загальних зборів про створення ОСББ - позивача та перехід на самостійне утримання будинку, оформлене протоколом від 26.12.2019 не визнано недійсним за рішенням суду.
Перелік документації, яка вимагається до передачі позивачем за позовом у даній справі, передбачено п. 35 Договору № 108 та положеннями Наказу Мінрегіонбуду № 176 від 17.07.2018 "Про затвердження Переліку технічної документації на багатоквартирний будинок" , до якої, зокрема, віднесено:1. Технічний паспорт на багатоквартирний будинок. 2. Паспорт об`єкта, складений за результатами обстеження прийнятих в експлуатацію об`єктів будівництва. 3. Енергетичний сертифікат і звіт про обстеження інженерних систем. 4.Проектна документація зі схемами влаштування внутрішньобудинкових систем. 5. Документ, що підтверджує прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів. 6. Технічна документація обладнання котелень. 7. Технічна документація на ліфти. 8. План земельної ділянки. 9. Акти приймання-передавання технічної документації на багатоквартирний будинок. 10. Паспорти, гарантійні документи, акти випробування, повірки й опломбування та інші технічні документи на системи, мережі, встановлені прилади, устаткування та обладнання у багатоквартирному будинку.
В частині вимог позивача про передачу плану інженерних мереж будинку та проектної документації зі схемами влаштування внутрішньобудинкових систем, судом обґрунтовано зазначено, що за своїм змістом ці пункти з одним і тим же предметом, а тому їх можна об`єднати.
Натомість позивач не довів суду, з чого випливає обов`язок у відповідача передати на користь ОСББ дані про залишок коштів, що обліковуються станом на 07.07.2020 на окремих банківських рахунках, відкритих управителем та на поточному рахунку зі спеціальним режимом використання.
В цій частині у задоволенні позовних вимог судом обґрунтовано відмовлено за недоведеністю їх правової підстави.
Як зазначає місцевий господарський суд, в ході розгляду справи відповідач та третя особа ухилилися від повідомлення суду, в кого з них знаходиться технічна документація на будинок по вул. Нижня Горова, 115 у м. Черкаси, яка складає предмет спору.
Згідно положень ч. 18, 19 ст.6 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" - колишній балансоутримувач багатоквартирного будинку або особа, яка здійснювала управління багатоквартирним будинком до створення об`єднання, у тримісячний строк з дня державної реєстрації об`єднання забезпечує передачу йому примірника технічної та іншої передбаченої законодавством документації на будинок, а також документа, на підставі якого багатоквартирний будинок прийнято в експлуатацію, технічного паспорта і планів інженерних мереж. У разі відсутності документації на багатоквартирний будинок колишній балансоутримувач багатоквартирного будинку або особа, яка здійснювала управління багатоквартирним будинком до створення об`єднання, протягом півроку з дня державної реєстрації об`єднання відновлює її за власний рахунок.
Обставина відсутності в матеріалах справи підтвердженої відповідачами або матеріалами справи інформації про місце знаходження технічної документації на будинок по вул. Нижня Горова, 115 у м. Черкаси та її склад не може бути підставою для відмови позивачу в позові з огляду на наступне.
Згідно ч. 4 ст. 236 ГПК України , при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Так, у постанові від 05 липня 2019 року в справі № 910/6167/18 Верховний Суд у складі суддів об`єднаної палати Касаційного господарського суду прийшов до таких висновків: що відповідно до вимог ч.18 статті 6 Закону України Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку у Експлуатаційної компанії як балансоутримувача багатоквартирного будинку після державної реєстрації ОСББ виник обов`язок у тримісячний строк передати йому спірну документацію на будинок. Оскільки строк виконання Експлуатаційною компанією свого зобов`язання з передачі ОСББ спірної документації є таким, що настав, суди дійшли правомірного та обґрунтованого висновку щодо задоволення позову. При цьому обставини фактичної наявності або відсутності такої документації у відповідача не мають істотного значення для вирішення цієї категорії спорів, оскільки відповідно до частини п`ятої статті 5 Закону України Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку така документація повинна була бути передана замовником будівництва або попереднім власником будинку відповідачу, а у випадку відсутності документації на багатоквартирний будинок він відповідно до вимог частини дев`ятнадцятої статті 6 Закону України Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку зобов`язаний відновити її за власний рахунок.
При цьому Об`єднана палата Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду дійшла висновку про те, що передбачений частиною вісімнадцятою статті 6 Закону України Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку обов`язок попереднього балансоутримувача будинку з передачі документації на будинок об`єднанню співвласників багатоквартирного будинку виникає у нього з дня державної реєстрації об`єднання та не залежить від прийняття об`єднанням рішення про передачу йому функцій з управління будинком та про прийняття будинку на баланс, оскільки будь-яких інших умов, крім державної реєстрації об`єднання, для передачі документації від попереднього балансоутримувача Законом не визначено.
З огляду на викладені норми чинного законодавства, станом на час розгляду справи в суді строк виконання відповідачем свого зобов`язання з передачі позивачеві документації на будинок є таким, що настав.
Доказів на підтвердження передачі позивачу документації на багатоквартирний будинок по вул. Нижня Горова, 115, м. Черкаси, відповідачем до матеріалів справи не надано. Як обґрунтовано зазначив суд, позов слід задовольнити частково, за виключенням вимог про зобов`язання відповідача передати позивачу дані про залишок коштів, що обліковуються на 07.07.2020 на окремих банківських рахунках, відкритих управителем, та на поточному рахунку із спеціальним режимом використання протягом п`яти робочих днів з моменту набрання рішенням законної сили.
Враховуючи викладене, Північний апеляційний господарський суд дійшов висновку про те, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, рішення Господарського суду Черкаської області від 14.04.2021 не підлягає скасуванню.
Керуючись ст.ст. 269, 270, 273-279, 281-284, 287 Господарського процесуального кодексу України, Північний апеляційний господарський суд,
ПОСТАНОВИВ:
1. Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Управлінська компанія "Нова якість "Дільниця 6" залишити без задоволення.
2. Рішення Господарського суду Черкаської області від 14.04.2021 у справі №925/98/21 залишити без змін.
3. Матеріали справи №925/98/21 повернути до Господарського суду Черкаської області.
4. Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом двадцяти днів з дня її проголошення.
В разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови суду апеляційної інстанції зазначений строк обчислюється з дня складення повного тексту постанови.
Повний текст постанови складено та підписано 14.07.2021
Головуючий суддя С.А. Пашкіна
Судді В.В.Андрієнко
С.І. Буравльов
Суд | Північний апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 07.07.2021 |
Оприлюднено | 19.07.2021 |
Номер документу | 98359481 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Північний апеляційний господарський суд
Пашкіна С.А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні