Рішення
від 20.07.2021 по справі 156/455/21
ІВАНИЧІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

справа № 156/455/21

провадження № 2-о/156/23/21

рядок статзвіту 17

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

20 липня 2021 року смт Іваничі

Іваничівський районний суд Волинської області

в складі: головуючого - судді Малюшевської І. Є.,

за участю секретаря судового засідання Киці Л. Ф.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у порядку окремого провадження в залі суду смт. Іваничі цивільну справу № 156/455/21 за заявою

ОСОБА_1 , представник заявника - Білецька Інна Миколаївна ,

заінтересована особа - Литовезька сільська рада Володимир-Волинського району Волинської області,

про встановлення факту проживання однією сім`єю,

Учасники справи:

заявник - ОСОБА_1 ,

представник заявника - Білецька І.М. ,

представник Литовезької сільської ради Володимир-Волинського району Волинської області - не з`явився,

в с т а н о в и в :

І. Суть заяви

У червні 2021 року представник заявника ОСОБА_1 - Білецька І.М. звернулася до суду із вказаною заявою, у якій просить встановити факт постійного проживання однією сім`єю ОСОБА_1 разом з дружиною рідного дядька заявника - ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в буд. АДРЕСА_1 не менше, як п`ять років до часу відкриття спадщини, тобто до ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Вказує, що заявниця звернулась із заявою про прийняття спадщини за законом, як спадкоємець четвертої черги, однак нотаріусом їй було надано письмову відповідь, в якій роз`яснено, що для отримання свідоцтва про право на спадщину необхідно звернутись до суду із заявою про встановлення факту проживання із спадкодавцем однією сім`єю до часу відкриття спадщини

Через відсутність належних підтверджуючих документів того факту, що вона проживала разом із ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 однією сім`єю не менш, як п`ять років до часу відкриття спадщини, заявник не може реалізувати своє право на спадщину, що залишилася після смерті спадкодавця: зокрема, дві земельні ділянки. У зв`язку із вищевказаним, змушена звернутися до суду.

ІІ. Процесуальні дії

Ухвалою від 15.06.2021 року відкрито провадження у даній справі. Судове засідання призначено на 20.07.2021 року.

У судовому засіданні заявник ОСОБА_1 та її представник Білецька І.М. заявлені вимоги підтримали повністю з підстав, зазначених у заяві, яку просили задовольнити.

Заінтересована особа - сільський голова Литовезької сільської ради Володимир-Волинського району Волинської області Касянчук О. у поданій суду 20.07.2021 року заяві просила розгляд справи проводити без участі представника, вимоги ОСОБА_1 визнала повністю.

ІІІ. Застосоване законодавство

Відповідно до ч. 1 ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому ЦПК України, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Згідно зі ст. 13 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних та юридичних осіб, поданим відповідно до ЦПК України, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.

Згідно зі ст.ст. 15, 16 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.

Окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

Так, відповідно до ч. 2 ст. 315 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

Також, як роз`яснено у п. 1 постанови Пленуму Верховного Суду України №5 від 31.03.1995 р. Про судову практику про справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян.

Згідно з вимогами статті 264 ЦПК під час ухвалення рішення суд вирішує, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються; чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи; та докази на їх підтвердження.

У відповідності до вимог ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Відповідно до ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

У відповідності до ст.1264 ЦК України у четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини.

Відповідно до ст.3 СК України сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки. Сім`я утворюється на підставі шлюбу, кровного споріднення, усиновлення, а також на інших підставах, не заборонених законом і таких, що не суперечать моральним засадам суспільства.

Відповідно до роз`яснень, що містяться в п.21 постанови Пленуму Верховного Суду України №7 від 30.05.2008 р. Про судову практику у справах про спадкування при вирішенні спору про право на спадщину осіб, які проживали зі спадкодавцем однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини (четверта черга спадкоємців за законом), судам необхідно враховувати правила частини другої статті 3 СК України про те, що сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки. Зазначений п`ятирічний строк повинен виповнитися на момент відкриття спадщини і його необхідно обчислювати з урахуванням часу спільного проживання зі спадкодавцем однією сім`єю до набрання чинності цим Кодексом. До спадкоємців четвертої черги належать не лише жінка (чоловік), які проживали однією сім`єю зі спадкодавцем без шлюбу, таке право можуть мати також інші особи, якщо вони спільно проживали зі спадкодавцем, були пов`язані спільним побутом, мали взаємні права та обов`язки, зокрема, вітчим, мачуха, пасинки, падчерки, інші особи, які взяли до себе дитину як члена сім`ї тощо.

IV. Встановлені обставини та висновки суду

Судом встановлено, що ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 виданим 05.10.2020 року виконавчим комітетом Литовезької сільської ради Іваничівського району Волинської області (а.с.8).

Після смерті ОСОБА_3 відкрилась спадщина на належне їй майно: земельну ділянку площею 2,53 га, надану для ведення особистого селянського господарства, що розташована на території Литовезької сільської ради Іваничівського району Волинської області (кадастровий номер Д-298 0721182400:05:000:0084, кадастровий номер Д-1046 0721182400:06:000:0155) та земельну ділянку площею 3,29 га, надану для ведення особистого селянського господарства, розташовану на території Литовезької сільської ради Іваничівського району Волинської області (кадастровий номер Д-501 0721182400:05:000:0186, кадастровий номер Д-1547 0721182400:09:000:0180).

ОСОБА_1 28.04.2021 року звернулась до Іваничівської державної нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини за законом після смерті ОСОБА_3 , з якою проживала однією сім`єю до дня смерті за зареєстрованим місцем проживання за адресою: АДРЕСА_1 .

Згідно Інформаційної довідки зі Спадкового реєстру від 13.07.2021 року спадкова справа на ім`я ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в Іваничівській державній нотаріальній конторі не заводилася (а.с.27-28).

28.04.2021 року завідуючою Іваничівської державної нотаріальної контори Кононеко Л.С. постановою відмовлено у вчиненні нотаріальної дії - видачі Свідоцтва про право на спадщину за законом у зв`язку із відсутністю належного підтвердження того факту, що ОСОБА_1 постійно проживала разом із ОСОБА_3 однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини, а саме до ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.17).

З наведеного вбачається, що підставою для звернення до суду із даною заявою є неможливість заявника ОСОБА_1 реалізувати належним чином свої спадкові права після смерті ОСОБА_3 у зв`язку із необхідністю встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем однією сім`єю до часу відкриття спадщини.

Як вбачається із копії паспорта заявниці ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , серії НОМЕР_2 , місце проживання такої з 26.03.2003 року було зареєстровано за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.7).

Згідно довідки Литовезької сільської ради Володимир-Волинського району Волинської області № 182 від 30.03.2021 року останнім місцем проживання ОСОБА_3 був будинок АДРЕСА_1 (а.с.9).

Згідно акту № 262 від 21.05.2020 року, складеного членами комісії в складі сільського голови Касянчука О.Л., депутата сільської ради Киці І.Л., адміністратора ЦНАП Карпюк Є.М., зі слів ОСОБА_4 та ОСОБА_5 , комісією встановлено, що ОСОБА_1 з 2001 року проживає разом із ОСОБА_3 за однією адресою по АДРЕСА_1 , вели спільне господарство, допомагали у всьому, були пов`язані спільним побутом по день смерті ОСОБА_3 , тобто до ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.11).

Факт постійного проживання заявника та спадкодавця ОСОБА_3 однією сім`єю не менше як п`ять років до часу відкриття спадщини підтвердили і допитані в судовому засіданні свідки ОСОБА_6 та ОСОБА_5 .

Так, свідок ОСОБА_6 , яка є сусідкою заявниці, в судовому засіданні дала суду показання, що ОСОБА_3 була її сусідкою близько двадцяти років. Спадкодавець проживала з чоловіком, дітей вони не мали. Після смерті чоловіка, з травня 2001 року з ОСОБА_3 почала проживати її племінниця - ОСОБА_1 і вони проживали однією сім`єю та спільно вели господарство, мали спільні права і обов`язки до смерті ОСОБА_3 .

Свідок ОСОБА_5 , який є чоловіком заявниці, показав, що тітка і хрещена мати дружини - ОСОБА_3 у 2001 році проживала одна. Тоді ж ОСОБА_1 , він та їхні діти переїхали проживати до ОСОБА_3 . З того часу вони проживали однією сім`єю, були пов`язані спільним побутом та мали взаємні права і обов`язки до смерті ОСОБА_3 . Він із заявницею до цього часу проживають у будинку, який належить ОСОБА_3 .

За встановлених обставин, суд приходить до переконання, що факт постійного проживання за адресою: АДРЕСА_1 ОСОБА_1 зі спадкодавцем ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , однією сім`єю протягом більш ніж п`яти років до часу відкриття спадщини (з 2001 року по день смерті спадкодаця - ІНФОРМАЦІЯ_1 ) повністю знайшов своє підтвердження у судовому засіданні, про що свідчать надані суду докази у справі.

Беручи до уваги також, те, що встановлення даного факту має для заявниці юридичне значення, так як надає їй можливість реалізувати свої спадкові права після смерті ОСОБА_3 , суд вважає, що заява є підставною та підлягає до задоволення.

V. Судові витрати

Згідно ч.7 ст. 294 ЦПК України судові витрати у справах окремого провадження не відшкодовуються, якщо інше не встановлено законом.

Керуючись ст. ст. 13, 81, 258, 259, 263-265, 315-319 ЦПК України, 1216, 1218, 1264 ЦК України, суд, -

у х в а л и в :

Заяву представника ОСОБА_1 - адвоката Білецької Інни Миколаївни, заінтересована особа - Литовезька сільська рада Володимир-Волинського району Волинської області, про встановлення факту проживання однією сім`єю - задовольнити .

Встановити факт спільного проживання однією сім`єю ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 не менш, як п`ять років до часу відкриття спадщини, а саме: по день смерті останньої, тобто по ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Судові витрати по справі залишити за заявницею.

Згідно підп. 15.5 Перехідних положень ЦПК України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга на рішення суду подається до суду апеляційної інстанції через Іваничівський районний суд Волинської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відомості про учасиків справи:

Заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_3 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ;

Представник завника: Білецька Інна Миколаївна , ІНФОРМАЦІЯ_4 (РНОКПП НОМЕР_4 ), адреса: АДРЕСА_2 ;

Заінтересована особа: Литовезька сільська рада Володимир-Волинського району Волинської області, код ЄДРСР 04335252, вул. В. Якобчука, буд. 11 с. Литовеж Володимир-Волинського району Волинської області.

Повний текст рішення складено 22 липня 2021 року.

Суддя І. Є. Малюшевська

СудІваничівський районний суд Волинської області
Дата ухвалення рішення20.07.2021
Оприлюднено23.07.2021
Номер документу98495938
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —156/455/21

Рішення від 20.07.2021

Цивільне

Іваничівський районний суд Волинської області

Малюшевська І. Є.

Рішення від 20.07.2021

Цивільне

Іваничівський районний суд Волинської області

Малюшевська І. Є.

Ухвала від 15.06.2021

Цивільне

Іваничівський районний суд Волинської області

Малюшевська І. Є.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні